NIEUWE ARCHEOLO VONDSTEN IN CHINA S.S.R. vierde Dies Natalis Lenteklokjes' en ,aloiiettes' het „centrum" te Voorschoten BEURS VAN AMSTERDAM p gericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 november 1960 Vierde blad no. 30212 LEZING IN VOLKENKUNDE Id de serie winterlezingen van het ^museum voor Volkenkunde sprak "conservator van de afdeling China, heer Gan Tjjing-Tek In de aula van musem over „Nieuwe archeologische jdsten in China". !n China zyn in de laatste tien jaren archeologische vondsten gedaan. a dikwijls, aldus spreker, stuitte men het aanleggen van wegen en sporen, het graven van kanalen en bouw- voor gebouwen op sporen van oseüjke activiteiten uit langvervlogen ien. Gelukkig werd dan altijd aan be- dering daarvan door terzake kundi- i de voorrang verleend. Niet alleen dt men een enorme hoeveelheid tast- je voorwerpen uit de oudheid weten verzamelen, maar van zeer groot ge- tht is, dat men uit de onderlinge latsing in de grond allerlei gegevens et de functie van die voorwerpen heeft onen afleiden. Van vele vormen van inzen en jade voorwerpen, op het be- waarvan vooraanstaande musea in ropa en Amerika zich kunnen be- men, is het juiste gebruik nu komen st te staan. Door zeer voorzichtig te ■k te gaan bij het opgraven kon men, eld door veranderingen in samenhang kleur van de aarde, de vorm van de Drwerpen van vergankelijk materiaal ds hout, textiel en leer, enz., recon- ueren. Zo weet men nu hoe de bouw s van de tweewielige strijdwagens uit christelijke tijd. Tegen portier gereden De 34-jarige wielrijder M. A. Scheffer, nende aan de Langebrug is gister- rgen omstreeks half negen in de Ves- ïaat tegen een onverwachts geopend tier van een auto gereden. De man en brak zijn rechterpols. WIJN IN DE PRAKTIJK fijn is melk voor de grijsaard" is Frans spreekwoord, dat wel duide- uitdrukt welk een edel en nobel dukt de wijn is. Maar helaas is de in ons land een voor velen nog «grepen genot. Dit was ongeveer de skking van hetgeen mevr. Wina Bom enniddag vertelde in haar lezing !jn in de praktijk" die gehouden werd r de afdeling Leiden van de „Neder- dsevereniging van Huisvrouwen". Iet behulp van dia's vertelde mevr. a iets uit de bekende wijnstreken rnn de naam reeds als een sprookje it. Bordeaux, Beaujolais, Bourgon- en Andalusië, het Sherry paradijs Ipanje. de pauze werd de verworven ken- to praktijk gebracht, want als extra prise werd er een aantrekkelijke Bordeaux geschonken. OECUMENE BELIJDEN oodag 4 december zal in de Mare- een oecumenische dienst gehouden telen, waarin pastoor A. J. Glazema- van de Oud Kath. Kerk en dr. S. L. heus, doopsgezind predikant, zullen rgaan. Bovendien zal zondag 22 ja- ri, eveneens in de Marekerk, door ereen en hervormden een avond- Isviering worden gehouden. Ds. H. L Haan en ds. J. Groot zullen hier et doen. Snelliusherdenking het kader van de lustrumviering het Landmeetkundig gezelschap ellius", de studievereniging van de xietische studenten aan de Techni- i Hogeschool te Delft, wordt hier ter eop vrijdag 2 december een Snellius Jenking gehouden. Na een ontvangst tB. en W. in het Stadhuis - om 3 •vindt om circa 4 uur een bij een- et plaats in het Gew. Arbeidsbureau. ACADEMISCHE EXAMENS eslaagd voor het doctoraal examen recht de heren J. Jonker te Am- dam en R. M. Smits te Den Haag; 1 het doctoraal examen sterrenkunde feer J. P. Casparie te Wassenaar. Het verzamelde materiaal, aldus de heer Gan, moet nog op bewerking en bestudering wachten. Voortdurend wor den vondsten gerapporteerd, die dwin gen de theorieën over de Oostaziatische oudheid te herzien. Met zekerheid is nu bijvoorbeeld vastgesteld, dat China het glazuren van keramiek reeds in de Sjang-Yin periode (14e—11e eeuw voor Chr) kende. De daarop volgende Tsjoou-periode leverde zulk hard gebak ken steengoed, dat men het proto-por- selein kan noemen en glazen kralen. Het aanbrengen van glazuren, het bakken van aardewerk by zeer hoge tempera turen en glas kende men in China dus vroeger dan men tot voor kort heeft aangenomen. Het is interessant, dat de Chinese pre historie afgelopen was met het begin van het bronzen tijdperk. De Sjang- Yin-dynastie kende een volledig ontwik keld schriftsysteem naast een technisch nog niet geëvenaarde kunst van het bronsgieten.Het gieten van ijzer (5e eeuw voor Chr.) kende men er vóór het smeden ervan. Er zijn aanwijzingen, dat de tegen woordige bevolking van China recht streeks verwant is aan de Pekingmens uit het Middel-Pleistoceen (500.000 jaar geleden). Hoe de Chinese oude culturen zich verhouden tot het complex van oude culturen van Voor-Azië is nog niet uit te maken. Aan de hand van lichtbeelden lichtte de heer Gan enkele van de allerbelang rijkste vondsten toe. MARKTBERICHTEN EDEN, 25 november. Veemarkt: 10, melkkoeien 50, vette koelen Tare koeien 132, pinken 20. graskal- 7, vette kalveren 57, nuchtere kal- 6 25, vette schapen 30, vette lamme- 2223, varkens (zeugen 30, schrammen )biggen^752. veulens 1, geiten 6. 'tering: melkkoeien f 800-1150, vette m f 3.60-3.20 per kg schoon gew., vare in 1450-875,, pinken f 350-550, gras eren f 200-375,88, vette kalveren f 2.30 per kg lev. gew., vette schapen f 85- 50, vette lammeren f 80-100, varkens ij f 275-330, schrammen f 70-90, f88-44-44. «del: melkkoeien rustig, vette koelen •f, vare koelen rustig, pinken kalm, kalveren vlug, vette schapen 6tug, lammeren stroef, varkens (zeugen) »mmen en biggen redelijk. EDEN, 25 november. Kaasmarkt, 'oer 9 partijen Goudse kaas, Leidse geen aanvoer. Noteringen: Goudse kwal. geen notering. Goudse le 12.20-2.28, Goudse 2e kwal. geen 'lag, handel goed. iLSMEER, 24 november. C.V. Cen- 1 Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera «uk 35-67, Bouvardla 25-61, Euphor- 70-160, Calla 70-115, Poinsettla 100- Clematis 30-51, Porsithla 55-92, Pru- Jnloba 35-65, Amaryllis per kelk 35- aringen: Stepman 4 kop per stuk 100 0. id. 2 kop 45-85, Legray 4 kop 90- W. 2 kop 30-56, Fresia per bos 75- Cyclamen 100-200, Iris 120-260, An- rood per stuk 30-59, roze 25-48, wit >i Orchid Beauty 35-57, Rozen: Better 43, Roselandla 20-46, Parel van 25-51, Geh. Dulsberg 35-60, told 20-35, Verschuren 15-29, Towny 30-51, Mad. Ofman 30-52, Baccarat 10, Montezuma 20-43, Stokman 20-31, 'de 20-40, New Yorker 20-40, Carol Pink Sensation 40-62, Nymph 40- tTPLANTEN: grote pot; kleine pot: nthum 125-175 50-60, Anthurlum 250- 100-165, Aphelandra 100-160 60-75, 'Qlum 35-45, Azalea 300-1000 150- K Begonia Eges 175-280 40-140, Blad- Wa 100-160 35-45, Cactussen en Vet- £n 100-300 12-40, Aralea 100-140 15- Croton 150-180 70-90, Cyclamen 250- *30-215, Cissus 180-280 35-50, Euphor- Splendens 120-150 35-55, Ficus 220- S Gemengde Planten 85-100, He- .bont 150-220 60-100, ld. Pittsburg 20-25, Kalanchoë 50-70, Ma- 30-40, Nephrolepls 200-430 35- «tmula Obconica 150-195 60-100, St.- blauw 70-90, Philondendron 250 7 ld. Scandens 35-55, Platyce- 1 150-500 50-120, Sansevierla 200-380 Sclndapsus groen 50-65, ld. 1 80-90, Tradescantia 12-20, Va- gemengd 35-50, St.-Paulia roze k125. Primula Sinensis 35-52, Poin- 150-220 24 november. Kaasmarkt, kaas aangevoerd. Eerste kwal. ®'de f2.20 tot f2.25, tweede kwal. 4 tot f 2.19, alles per kg. Handel ma- Belevenissen van een scheepsarts Gisteravond sprak dr. H. Th. Boerse- ma uit Wassenaar in „Het Gulden Vlies" voor de leden van de Leidse As surantieclub over zijn ervaringen als scheepsarts. Hoewel deze tweede lezing in dit seizoen dus geen speciaal verze- keringsonderwerp inhield, was de be langstelling bijzonder groot. Alvorens zijn persoonlijke ervarin gen als scheepsarts tijdens zijn vele, lange reizen op boeiende en vaak geestige wijze de revue telaten passé ren, ging dr. Boersema allereerst terug naar de tijd, toen de Oost-Indische Compagnie de zeven zeeën ging beva ren en de chirurgijn zijn intrede deed op de Nederlandse zeebodens. De medische wetenschap was in die tijd uiteraard zeer beperkt. Het spreekt vanzelf, dat de toenmalige „scheepsarts" soms een radicale therapie moest toepassen en b.v. bij fracturen van gecompliceerde aard niets anders kon doen dan een arm of been zonder meer te amputeren. De aard van tal van ziektebeelden, zoals scheurbuik, cholera, tyfus, pest e.d. kenden zij niet en als aan boord een epidemie uitbrak was de gehele beman ning in de meeste gevallen reddeloos verloren. Naast de chirurgijn wist de gezagvoerder ook het een en ander van de gezondheidszorg af, hetgeen door de eeuwen heen zo het geval is gebleven. Vandaag aan de dag immers, aldus spre ker, is op vrachtschepen ook die met beperkte passagiersaccommodatie nog steeds de gezagvoerder de enige „dokter" aan boord, die met behulp van de „pa pierendokter" (een naslagwerk op me disch gebied) en de nodige medicamen ten uit een apotheekje, de hoogst nodige eerste hulp kan verrichten. Het behoeft geen betoog, dat op een uitgesproken passagiersschip, dat vaak enige duizen den opvarenden, soms weken lang, over zeer grote afstanden aan boord heeft, de scheeparts de meest moderne midde len, ter beschikking staan o.m. een mo derne operatietafel en chirurgische in strumenten teneinde zo nodig een spoed operatie te kunnen verrichten. „De voorkeur voor de functie van scheepsarts gaat uit naar een algemeen huisarts, die reeds geruime tijd prakti sche ervaring heeft opgedaan en zich dus niet te eenzijdig heeft gespeciali seerd, hetgeen verklaarbaar is, aldus dr. Boersema, als men bedenkt, dat de scheepsarts bij alle voorkomende geval len geheel op zichzelf is aangewezen en pas in een eerstvolgende havenplaats zo nodig een specialist kan raadplegen". Hierna nam spreker zijn toehoorders mee op enige van zijn vele reizen aan boord van enkele grote passagierssche pen. Vijf wisselbekers uitgereikt Aon Leidse tuiniers en bloemisten De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbonden", welke gisteravond in Café Aniba aan de Herenstraat bijeenkwam, heeft tal van enthousiaste kwekers in haar mid den. In het Leidse verenigingsleven zal het immers weinig voorkomen, dat vijf wisselbekers op één avond worden uitgereikt. Behalve deze wisselbekers werd nog een aantal plaquettes voor de tweede prijswinnaars aan de daar voor in aanmerking komende leden ter hand gesteld. Na een kort Inleidend woord van de voorzitter van D.E.V., de heer J. Smit, was het de ere-voorzitter, de heer Joh. Jonker sr., die in zijn kwaliteit van voorzitter van de jury, de winnaars der diverse wedstrijden bekend maakte. Voor af hield de heer Jonker een korte be schouwing over de bereikte resultaten, welke in het algemeen goed tot zeer goed waren. Sier- en volkstuinen waren zeer goed verzorgd, terwijl ook bij de dahlia-cultures en de inzendingen fruit bevredigde resultaten werden bereikt. De heer Jonker betreurde het, dat de be langstelling voor de oudste vorm van D.E.V.-wedstrijden, t.w. de kweekwed- strijd, in de laatste tijd terugliep. Stond de jury in het verleden voor een zaal vol inzendingen, thans had de jury slechts zeven inzendingen te beoordelen. Hij spoorde de leden aan „niet te ver sagen, doch in tuin en huis met de kweek hun beste beentje voor te zet ten." Bekers, resp. plaquettes vielen aan de volgende inzenders ten deel: tuinwed- strfjd Th. G. Buis wisselbeker, P. Meyers plaquette; volktuinen: K. G. Korenhof beker; dahlia's in vaas W. Honders plaquette; dahlia's in groepen W. F. v.d. Leek beker (met aantekening van de jury voor zeer verzorgde inzending), A. Hofman LD.-plaquette; appels P. C. de Haas plaquette; peren H. F. Nederber- ger plaquette; fruit in schaal P. C. de Haas plaquette: chrysanten J. v. d. Berg beker; kweekwedstrijd potplanten Th. G. Buis beker, D. Ernst plaquette. Na enige discussie werd besloten om in verband met de wortelzetting de kweekwedstrijd van hyacinten niet in de decembervergadering te houden, doch eerst in januari. Het bestuur verwacht hiervan een beter resultaat. Bazaar Molenwijk Ondanks de afwezigheid van een pre dikant nu al anderhalf jaar zijn de bewoners van de „Molenwijk toch een en al activiteit. Vandaag en morgen van 310 uur wordt er in het wijkgebouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest een bazaar gehouden. Men kan er nuttige gebruiks voorwerpen kopen, speelgoed in verband met het aanstaande St-Nicolaasfeest, textiel en novvele andere dingen. Er is bovendien een aantal attracties. Dankzij de medewerkeg van de jeugdclubs, de Hervormde Vrouwengroep en de Vrouwenvereniging in de wijk si deze bazaar tot stand gekomen. LEIDERDORP Raad woensdag bijeen De agenda vor de woensdagavond om 6.15 uur te houden raadsvergadering is als volgt: voorstellen tot vaststelling van de werkelijke uitgaven van de open bare lagere school over het jaar 1959; vaststelling van de werkelijke uitgaven gedaan door en de rgoeding aan de bijzondere scholen over 1959; vaststel ling van de vergoeding voor het hand- werkonderwijs aan de bijzondere ulo school; vaststelling van een nieuwe ver ordening sub-ontvangerswijziging van de legesrordening; benoeming van een lid van de Culturele Raad, verkoop van grond uit complex V van het gemeen telijk grondbedrijf voor de bouw van garages; vaststelling van het krediet in rekening-courant voor 1961 bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; verkoop grond uit complex V voor de bouw van een garage aan de N.V. Wes terpark. Raadsvoorstellen De drie eerste voorstellen van B. en j W. aan de raad geven richtlijnen aan j ter vaststelling en afhandeling van de financiën van de scholen en het hand- j werkonderwijs aan de bijzondere ulo- Ter gelegenheid van de 59ste Dies Natalis van de Societas Studiosonim Reformatorum Lugdunensis heeft de Leidse hoogleraar, prof. mr. L. W. G. Scholten gistermiddag in het Groot Auditorium van de Universiteit een openbare rede uitgesproken, welke ge wijd was aan Jacob Cats als staatsman. Na het aanhoren van deze redevoe ring, trok het bestuur van de jarige studentenvereniging naar de receptie kamer van het universiteitsgebouw, waar het urenlang gelukwensen in ont vangst nam. Niet alleen in verband met de Dies Natalis, maar tevens ter gele genheid van opening van de sociëteit, een dag tevoren aan de Hogewoerd 106. Tot de velen, die praeses H. H. van Oosten en zijn medebestuurders met dit dubbele feest kwamen feliciteren be hoorden de rector-magnificus, prof. dr. J. V. Rypperda Wierdsma, enkele hoog leraren en mr. N. F. Hofstee, secretaris van het college van curatoren van de Leidse Universiteit. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en de commandant van de Koksschool, luitenant-kolonel Th. Wes- sels maakten hun opwachting. Vanzelfsprekend kwam de grootste belangstelling uit de studentenwereld zelf. Zo waren de studentenorganisaties L.S.C.V.V.S.L.Catena, Sanctus Augustinus, V.C.S.B.de humanistische vereniging „Socrates", N.C.S.V. en an dere disputen en verenigingen vertegen woordigd. Bestuursleden van SSR-afde- lingen uit Wageningen, Delft, Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht waren naar de Sleutelstad gekomen om haar jarige zuster geluk te wensen. En dan kan het overkoepelende orgaan, de Unie van Unitates en Bonden, niet op het appèl ontbreken. De foto, welke wij gisteren publiceer den bij de opening van de sociëteit be rust op een vergissing. Het was het pand van het Dansinstituut Van Wijk. Het abuis is ontstaan doordat de genodigden dit pand moesten binnengaan om de openingsplechtigheid van de sociëteit van S.S.R. bij te wonen. Dode en zwaargewonde bij autobotsing Hedenmiddag tegen 3 uur is door tot- nutoe onbekende oorzaak een auto van de Leidse Rijkspolitie op de Rijksweg te Zwammerdam met grote snelheid tegen een boom gevlogen. Een der inzittenden werd op slag ge dood, de andere is zwaar gewond naar een ziekenhuis in Gouda gebracht. school. Een van de volgende agendapun ten is de benoeming van een nieuw lid voor de Culturele Raad. Niemand van de leden van deze raad woont in het Zijlkwartier. B. en W. stellen dan ook voor de voorzitter van de buurt- en speeltuinvereniging ,,'t Zijlkwartier", de heer P. Smit, te benoemen voor de res terende duur van de huidige zittings periode. Een stuk grond van het gemeentelijk Grondbedrijf aan de Bernhardstraat is bestemd voor de bouw van zestien ga rages. In de exploitatie is voor deze grond rekening gehouden met de prijs van f. 1000 per (garagejperceeleen bouwbedrijf uit Den Haag is bereid voor deze prijs tot koop over te gaan. Ten slotte zal de vaststelling van het kre diet in rekening-courant voor 1961 aan de orde komen. De Bank voor Ned. Ge meenten heeft zich bereid verklaard dit bedrag vast te stellen op f. 200.000. Mocht in de loop van het komende jaar blijken, dat de gemeente aan een kre diet tot een hoger bedrag dan f 200.000 behoefte heeft, dan zullen B. en W. de raad een voorstel doen toekomen om genoemd krediet te verhogen. Leidse Schaakbond Leiderdorp INZH I. De uitslag luidt: F. TelengA. Vletter 10; rector Jac. de GrootH. Tijsterman 10; P. van Wij nenJ. Schooneveld 10; W. Goedhart L. J. Goudriaan S. E. Willems of BrilmanJ .v. d. Mey 10; Joh. de Jong J. Noort 1—0; R. MarbusN. Binnen dijk 1—0; D. Braam—B. Bijleveld 1—0; L. J. J. PrenenG. v. Egmond 10; Chr. SterkI. Keuning Overwinning voor de Leiderdorpers met 91. OEGSTGEEST 111 Hoogtepunt het zangspel „Goudmuiltje''' Het Voorschotense „Centrum", een voorbeeldig gebouw, dat tot een echt verzamelen en vermeerderen van culturele activiteiten heeft geleid was weer vol. En dat voor twee jeugdkoortjes van niet meer dan drie dozijn kinderen en meisjes in totaal! Het is hier als overal: kinderen op het toneel zyn een schouwspel. Maar ook een flink deel van het publiek bestond uit kinderen. En die maakte vóór het gordijn wegschoof evenveel rumoer als op een schoolplein in het speelkwartier. Maar éénmaal de voorstelling aan de gang, wisten zij zich te gedragen als de meest gedisciplineerde concertbezoekers. Zullen ze dat levenslang blijven: concert bezoekers? De „Klokjes" begonnen, na koraal zang, licht en punctueel, wegverend met een vlotte vaart. Tikke Tokke Tik in een Smidse: dat animeert en steunt de meezingende fantasie. Een Vlinderliedje gleed vervolgens langs de stembanden, maar bij de duidelijk en eenparig ge reciteerde slotwoorden: „morgen is je Jeugd voorbij" vonden we applaus niet eens stroken Een fluitliedje met gefloten refreinen sloeg even hartelijk in. We hopen, dat het applaus daarvoor ook een beetje de pianobegeleiding door H. J. Heijmans gegolden heeft, die zo puntig vlinder licht, rasmuzikaal en ritmisch en tech nisch aantrekkelijk meebewoog op de stroom van de muziek. Aardig was het om ook een Zuidafrikaans liedje van de dichter Keet erbij te horen: „Kom, kom, kindertjes, al die kleine stakkertjes". Hier raakte wel even de eenheid van de zang in het gedrang, hoewel „nie baaie veel nie". Daarna verscheen de aflossing: de .Meisjes", getooid met de Franse vogel naam .Alouettes". Na enkele Hongaarse volksliedjes op Duitse teksten beland den die in een Hollandse Lente. In het .Avondlied" van Altink klonk alles aan genaam, zij het dat iets slepends niet te ontkennen viel. Een Engelenlied van Abt miste z'n passende reinheid aller minst, maar we wensten toch dat het zo lenig en tekstbeeldend gezongen was als de pianist het illustreerde. Abt's ro mantiek lag er niet overheen. En na dit Biedemeiertje vlogen de Alouettes een paar eeuwen terug de muziekgeschiede nis in en maakten van „Heer Jezus heeft een hofken" iets bijzonder aardigs, doordat dirigent Van Helsdingen de lij- nenbeelden van het lied zo helder en welgeproportioneerd deed uittekenen. Na een overgangslied van de groten waren de kleintjes er weer. Een van hen zong doodernstig solo, met meezoemen van de rest, een lang Wiegelied van een Stekelvarkentje: „Slaap maar, kleine Prikkeltje". Ze oogstte een lang applaus. Waarop het hele koortje de ladder op ging van Dikkertje Dap, prima van voordracht, waarlijk verteld en met hu mor. Een er mee concurrerend liedje van Clinge Doorenbos zat vol beweging met een prettig koorkleurtje er bovenop. Voor Schuberts Litany en diens Fo- relle waren natuurlijk de Alouettes weer nodig en deze verklankten dat fijntjes en schalks. Hoe langer hoe meer zongen al die meisjes „als één meisje" en nu ook helemaal klaar ingezongen voor hun twee succesnummers: hun Italiaanse Tic e Tic e Toe en het Engelse Charley is my Darling, die beide even beschaafd als geroutineerd te voorschijn rolden Het hoogtepunt heeft voor velen on getwijfeld in het „Guodmuiltje" gelegen een kinderzangspel van Marius Brandts Buys, oude, regit van Ck Blatnwkler. Door stroom gedood Gistermiddag omstreeks een uur heex zich op een bouwwerk aan de Anemo- nenlaan in Oegstgeest een ongeluk voor gedaan, dat zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien. Toch heeft het onge luk het leven gekost aan de 34-jarige N. M. Bouwmeester uit RUpwetering. Drie arbeiders waren bezig een ste- nenlift af te breken. Zij hadden echter vergeten de stroomdraad, die aan de motor was gekoppeld te verwijderen. De draad kwam tussen de lift te zitten, werd afgeknepen en zette de lift onder stroom. Twee van de arbeiders kwamen met de schrik vrij. De derde, de heer Bouwmeester, mbst van de onder stroom staande lift worden weggeslagen, 's Middags om half 3 werd hij onwel en overleed korte tijd later. Na het on geluk had hij nog geluncht. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, zn v. W. v. Leeuwen en W. S. van der Mark. Ondertrouwd: Ph. S. Heilpern, 27 Jr en L. Helder. 25 Ir. Getrouwd: w. F. Glasbergen, 20 Jr en J. C. van Betuw, 21 Jr, N. van den Aak ster. 34 Jr en M. Valk, 27 Jr. Overleden: R. Boeke, J. Bos, e.v. M. W. Mleremet, K. van Egmond, e.v. van G. v. Delft. VOORSCHOTEN VVD-vrouwen bijeen De vrouwengroep van de WD heeft haar eerste bijeenkomst van dit Jaar ge houden. De voorzitster, mevrouw A. G. A. van Elst-Korpershoek constateerde met vreugde dat er ook nu nieuwe ge zichten waren. Zij hoopte, dat deze ge stadige uitbreiding zou blijven voortdu ren. De voorzitster deed mededeling van de winterplannen. De vertegenwoordigster van de vrouwengroep in de Federatie, mevrouw O. Kalverkamp- Sperna Wei land kwam namens deze Federatie met enkele vragen naar voren: o.a. „hoe den ken de leden over een koopavond en de weekmarkt". Naeen geanimeerde discussie (enkele leden verduidelijkten hun mening aan de hand van voorbeelden uit andere plaat sen) was het resultaat, dat btynfc tOan voor deze suggesties waren. WASSENAAR „Irene" sloot het jubileumjaar af Met de jaarvergadering, die gister avond in het Dorpscentrum gehouden werd, heeft de Chr. Sportveren. „Ire ne" het 10e verenigingsjaar afgesloten. Voorzitter J. Valkenburg zei, dat in deze voorbije Jaren het bestaansrecht van een christelijke sportvereniging ruimschoots bewezen is. Er is een hechte band gegroeid, waarvan spreker hoopte dat die in de toekomst nog nauwer zal worden. Ook het jaarverslag van secretaris W. van Duyn maakte melding van de eigen plaats, die de vereniging zich in Was senaar en in het grotere verband van het K.N.C.G.V. heeft verworven. Irene ontwikkelde in het afgelopen jaar vele activiteiten: demonstraties, wedstrijden en uitvoeringen. Penningmeester W. Goedhart kon in zijn financieel jaarverslag melding ma ken van een uiterst bescheiden batig saldo. De voorzitter wees erop, dat dit batig saldo geen juist beeld geeft van de financiële positie van de vereniging. Immers de touwtjes konden alleen aan elkaar worden geknoopt dank zij een gemeentelijke subsidie, een emmertjes actie, een oud-papieractie e.d. In de toe komst moet het zo worden, dat de ver eniging draaien kan op haar vaste in komsten: contributies en donaties. Nadat enkele mededelingen waren ge daan, o.m. over een nieuwe voorturners- cursus in Den Haag en over de geweste lijke toogdag op tweede pinksterdag in Waalwijk volgde de bestuursverkiezing. De heer Bakker werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van de Heer W. Goedhart, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar kon stellen, werd gekozen de heer J. Ringe- nier. Na het huishoudelijke gedeelte van deze avond volgde het optreden van de toneelgroep der CJV met het blijspel „Rapalje over de vloer". Naaiwerkverenigiiig hield expositie In de recreatiezaal van „De Burcht" heeft gisteren de Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Naaiwerkvereniging een tentoonstelling gehouden van lin nengoed en kledingstukken, die door de leden werden bijeengebracht om voor de feestdagen te worden uitgedeeld aan ge zinnen, die een aanvulling van de lin nenkast best kunnen gebruiken. Het bestuur van de Wassenaarse af deling, onder leiding van mevrouw E. Pluygers, Gravin van Hogendorp. ont ving in de loop van de dag vele be langstellenden. Op lange tafels waren de ongeveer 750 stuks goederen, die de leden bijeenbrachten verdeeld over de verschillende instellingen, die voor ver dere distributie zullen zorgdragen. Dat zijn instellingen van alle gezindten: het r.k. interparochieel sociaal charitatief centrum, de gereformeerde kerk, de her vormde gemeente, rusthuizen, de beide kruisverenigingen enzovoorts. De Wassenaarse afdeling, die sinds 1956 haar werk in alle stilte verricht, telt ongeveer 250 leden. De leden stellen jaarlijks tenminste twee stuks textiel naar eigen keuze en draagkracht ter beschikking van de vereniging. En een maal per jaar, als de feestdagen in de cember naderen, wordt via de daarvoor aangewezen instellingen tot verdeling overgegaan. De waarde van de in Wassenaar bij eengebrachte goederen beloopt enige dui zenden guldens. Thanksgivingdaj in het kasteel Een groot aantal Amerikaanse gezin nen heeft gisteren op Thanksgivingday het traditionele Thanksgiving-diner ge bruikt in Kasteel Oud Wassenaar. By stemmig kaarslicht genoten de in Ne derland verblijvende Amerikanen het menu, dat herinnert aan het feestmaal, dat de Pilgrimsfathers ruim 3 eeuwen geleden na hun eerste geslaagde oogst bereidden: kalkoen, zoete aardappels, ge stoofde vruchten, veenbessen, uien. ge stoofde kastanjes, sla, olijven en selderie, met als toespijs de pumpkin-pie: een soort vla met moes van pompoen be legd. In de Kasteel-keuken werd strikt de hand gehouden aan de traditionele bereidingswijze van de verschillende ge rechten. In de dinerzaal heerste een ietwat ingetogen sfeer. Thanksgiving day is dan ook een nationale feestdag met een sterk religieuze inslag: een dankdag voor het goede der aarde, dat in het afgelopen jaar mocht worden genoten Sint in Kerkehout Op woensdag 30 november wordt er voor de bejaarden van de Kerkehout en omgeving een Sint-Nicolaas-middag ge organiseerd in het clubgebouw der Sportvereniging Wassenaar. Op zater dag 3 december komt de Sint op bezoek bij de kinderen van het Kerkehout. Op zaterdagavond 3 december is er in het clubgebouw van Wassenaar een Sint-Nicolaasbal. De collecte, die j.l. zaterdag ge houden werd ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft een bedrag van f 1774,64 opgebracht. (Deze pagina is ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Kon. Olie weer vast Amsterdam, 25 november De grootste hoek vormde vanmiddag Kon. Olie. De stemming was er aan de vaste kant. Gisteren waren de aandelen vast op de te verwachten derde kwar taalcijfers 1960 van de Kon. Shellgroep. Het slot kwam toen vrijwel op het hoog ste punt van de dag namelijk op f. 126, plus f. 3,20. Vanmiddag openden de olie aandelen op f. 127,10. Direct na de ope ning werden de derde kwartaalcijfers ter beurze bekend. Als een lopend vuurtje werden vele ter beurze met deze cijfers op de hoogte gesteld. Zij werden gunstig ontvangen. De koers van de aandelen kon zich vrij goed handhaven. Aangezien na het bekend worden van de cijfers geen hogere notering, dan die van f. 127,10 bij de opening, tot stand werd gebracht, moet worden aangenomen dat de gunstige cijfers reeds in de prijs van de aandelen was verdisconteerd. De ver betering van de oliewaarden van giste ren en vandaag bedroeg circa f.4 ofwel 20 punten op de oude basis. Tegen het slot van de beurs werd f. 126,30 voor de oliewaarden betaald. Van de overige in ternationale waarden behield Philips bij de opening de vaste tendentie van giste ren niet alleen, maar kwam daar op 12U nog 3 punten boven. Aku stelde teleur met een koersverlies van 2 punten op 462, Unilever prijshoudend op 797. Hoog ovens praktisch onveranderd op 835. KLM werd beneden de parikoers ge adviseerd. Voor de scheepvaarten bestond wat pu blieke belangstelling. Dit leidde tot koerswinsten van 1 tot 3 punten voor de scheepvaartaandelen. Cultures, evenals gisteren, verdeeld met weinig zaken. Staatsfondsen praktisch onveranderd in een stille markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 november Londen 10.61^-10.62; Montreal 3.86ft- 3.86ft; Brussel 7.59%-7.60%Stockholm 72.98-73.03; Milaan 60.82-60.87%Oslo 52.97%-53.02Lissabon 13.22-13.23%; New York 3.77%-3.77%; Parijs 77.01%- 77 06%; Frankfort 90.50-90.55; Zlirich 87,63%-87.67%Kopenhagen 54.79-54.84; Wenen 14.52-14.53. Vrijdag 25 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101 101 GB Ned. '59 4% 101 101 GB Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned '60 11 4% 101% 101% Ned. 59 4% 99ftGL 99% Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94ftGB 94% Ned. *51 3% 96% B 96% Ned '53 (3%) 95% 95% Ned "56 3% 95% 95% Ned '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert. 3% 93 GB 92% Ned. '50 3% 89 89»<. Ned '54 3% 90ft 90% Ned '55 I 3% 90A 90% Ned '55-H 3% 93 93 Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 88 88 Ned. Inv. cert. 3 98ft 98%GB Ned 62-64 3 99% 99% Indië "37 3 98ft 98ft Indië -37 A 3 93 jj 93% Ned won.bJ '57 6 109H 109IJ Ned won.bJ '58 4% 100ft 100 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 28% 28% Nat. Handelsbank 227 228 Ned. HandelmiJ298% 297 Amst. Rubber 112%GL 113 H.VA147% GB 147% Senembab 540 537 A-K.U 464 GB 461% Berkel's Patent (v.) 340 342 Calvé Delft cert. 789 GB 785% Dell My .en (Ver.) 174.90 175 GL Kon Pap v Gelder 330 329 Hoogovens cert835% 829% Müller en Co. NB 421 424 Ned. Kabelfabr 621 627 Philips 1212%GB 1213 Philips pref.330 330 Unilever 796% 796 Wilton Feyenoord 209 208 Biliton 2de r 431% 427 exd. Dordtse Olie gew. 589% 592 Kon. Olie (f20.—) 129.10 idem (50 A f20.—) 125.60 126.40 Holl Amer UJn 141% 143% Java China Paket 153 153% KJLJ4 98.70 99.50 Kon Ned Stmv Mil 187% 189% Kon Paket MU 137 137 Stoomvaart My Ned 166 168% Nievelt Goudr cert 143% 143% v Ommeren cert 307 308 Kon Rott Lloyd 150 GB Ned Scheepv Unle 147% 148% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem lenlngeD A dam 47 (3%) 3 94% idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% Id. id "37 I-n (3%) 94% 94% Z.-Holland *56 (4%) 98H 98ft Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) {id. NW.B '52 (4%) j BVG rspbr f 500 BVGrspbr '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '53 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z-Holl 1957 2% 177% 131% 100 82% 81% 88% 87% 82% 79% 86% 90% 89% 89% 103 91 96f| 105 98ft 177% 131% 89% 82% 81% 87% 87% 82% 80 86% 89% 89 89% 103L. NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 234.50 Amst Bank 395 HJB.U cert 227 Rott. Bank 327% Twentsche Bank 325 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy Electrolasmy Kon Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Internatio Int. Kunststoff Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonm. Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen 405 57 352 188% 560 264% 158% 65% 121 520 815 B 859 347 109% 162 121% 120% Dell Spoorweg My 4 B Amerik. fondsen Canadian Pacific R 21ft Intern Nickel 55 Anaconda 46% Bethlehem Steel 40% Cities Service 46% General Motors 41% Kennecott 79 Republic Steel 54% Shell OU 80% Union Pacific 27% ün States Steel 72 %B. 234.50 397 226 327% 319 411 56% 349 186% 555 263 159% 66% 123 520% 498L. 858 335L. 108% 163 119% 120B. 20« 54% 46 ft 40% 45% 41% 79% 54% 80%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7