Rust tot eind 1961 in lonen der ambtenaren Oostenrijk op GOEDE voet met Joego-Slavië Voorschot op pensioenaanpassing Popovics in Wenen aangekomen voor een driedaagse bespreking OLIFANT Hervormden van Leiden MEER DAN 100 GEWONDEN BIJ BETOGING VAN SIKHS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 november 1960 Zesde blad no. 3021Z „Niet slecht onder dit loonbeleid (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus is wel bereid de ambtenaren een voorschot te geven op de mindere aftrek van het ouderdomspensioen, in afwach ting van het betreffende wetsont werp, dat nog voor het einde van dit jaar zal worden ingediend, Maar de Staten-Generaal zouden het wetsontwerp kunnen verwer pen. Derhalve meent de minister het voorschot niet te mogen ver lenen. Een welwillende uitspraak van de Tweede Kamer zal moei lijkheden kunnen veroorzaken met de Eerste Kamer. De vaste com missie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer zal nu overleg plegen met de minister hoe een oplossing kan worden gevon den. In het overleg tussen de regering en de centrale organisaties van ambtena ren is dinsdag overeengekomen, dat er tot 1 januari 1962 rust zal heersen in de lonen van het overheidspersoneel. Alleen voor de politie, de kleuterleidsters en het verplegend personeel zal een uit zondering worden gemaakt. Door deze overeenstemming had gisteren in de Tweede Kamer, by de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, ook het debat over de positie van het overheidspersoneel een rustig karakter. Alleen de socialistische ambtenarenor- ganisatie had in het centraal overleg een afwykende mening gehad, maar overeenstemming bij meerderheid is toch overeenstemming, zei minister Toxopeus. Geen prijsstijging Het doel van de vrije loonvorming is de werknemers in de stijging van de welvaart te doen delen zonder prijsstij ging. De loonsverhogingen moeten dus komen uit de verbetering van de pro- duktiviteit en de winst. De overheid maakt geen winst en voor de loons verhogingen van de ambtenaren zal dus de loonontwikkeling in het vrye be drijfsleven worden gevolgd, de zoge naamde „trend". In 1961 zal worden bestudeerd wat de samenstellende be standdelen van de trend zijn. Wanneer I uit de studie blijkt, dat de loonont wikkeling in het bedrijfsleven in een j bepaald geval onredelijk is voor het overheidspersoneel, zal voor de ambte naren een aparte beslissing worden ge nomen. De KVP-er Weijters had be zwaar tegen die trendgedachte. Hy wilde een eigen norm voor de loonvorming van het overheidspersoneel. Minister Toxopeus betreurde het, dat de heer Weijters die norm niet kon verschaffen, want hy zag er zelf ook geen kans toe. Met loonsverhogingen kan het Rijk niet voorop gaan, want dan zou het aanleiding geven tot prijsstijging. De minister was het niet eens met de socialist Blom, dat de ambtenaren te kort zijn gekomen. Er zyn bedrijfs takken, waarin de werknemers minder hebben gekregen dan het overheidsper soneel. Wanneer er in een periode van rust in de lonen van het overheidsper- soneel, in het vrije bedrijfsleven winst wordt verdeeld, zal dat ook gevolgen moeten hebben voor de ambtenaren. Schuld van anderen „Als er achterstanden zyn ontstaan in de beloning van het overheidsperso neel, is dat de schuld van vorige kabi netten. Ik ontken", aldus de minister, „dat de ambtenaren slecht varen onder dit loonbeleid. Dan zou ik in het cen traal overleg vier van de vijf ambtena- renorganisaties niet hebben meegekre gen. De ambtenaren hebben in totaal 6,2 pet. gekregen, waarvan 5 pet. voor trend en 1,2 pet. franje voor verbetering van de rechtpositie der ambtenaren. Van de franje is 20 miljoen nog niet besteed. Daarover is overleg gaande. De werkklassificatie en pensioenmaatrege len zijn buiten de 6,2 pet. gebleven". Er is minister Toxopeus alles aan ge legen de zaak van de politiesalarissen met spoed af te werken. Als het over leg wordt hervat, zal een concrete ver betering worden voorgesteld. Een herziening van de politiesalaris sen is volstrekt noodzakelijk, had de VVD-er Ritmeester betoogd. Dat zei ook de Christelijk-Historische mr. Beer- nink. De overige sprekers wilden er lie ver niets over zeggen in afwachting van het resultaat van het nieuwe overleg. Er hangt nog steeds een interpellatie in de lucht van de socialist Blom voor het geval het overleg mislukt. In antwoord op een betoog van de Pacifist Van der Veen, zei minister Toxopeus, dat hij niet wenst, dat de binnenlandse veiligheidsdienst studen ten controleert. Antwoord aan de heer Bakker Uhlmaim miste de vereiste documenten (Van onze parlementaire redacteur) Op vragen van de heer Bakker (SPN) over het niet toelaten in ons land van de Oostduitse schaker Uhlmann heeft Staatssecretaris Van Houten (Buiten landse Zaken), gistermiddag in de Twee de Kamer verklaard dat Uhlmann niet werd toegelaten, omdat hij niet in het bezit was van de voor toelating ver eiste documenten. Hem is in Berlijn meegedeeld dat hij een visum voor Ne derland zou kunnen krijgen, als hij in het bezit zou zijn van een pas van het geallieerde passenbureau (Allied Travel Office) in Berlijn, dat een groene pas moet afgeven voor een reis van een Oostduitser naar het Westen. In die groene pas moet het Nederlandse visum worden geplaatst. De Nederlandse autoriteiten kan in genen dele een verwijt worden gemaakt, zodat het aanzien van Nederland niet kan zijn geschaad. Een visum is door Nederland niet geweigerd. Het schaak- tournooi in Berg en Dal heeft toch doorgang kunnen vinden. Oostduitsland heeft de eisen voor het verkeer tussen West en Oost verscherpt om daardoor erkenning te krygen van de Oostduitse Republiek. Dat weigeren de geallieerden en dat weigert ook Ne derland omdat het Oostduitsland be schouwt als bezet gebied, waarvan de bevolking zich nooit heeft kunnen uit spreken over zijn status. Als gevolg van de verscherpte eisen van Oostduits land voor het verkeer tussen West en Oost, hebben de geallieerden ook stren gere eisen gesteld aan het Oost-West verkeer. Advertentie Lawaai straaljagers rond Leeuwarden is niet te vermijden (Van onze parlementaire redacteur) Minister Visser (Defensie) heeft gis termiddag in de Tweede Kamer zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van het straaljagerongeluk by Praneker. In antwoord op vragen van de heer Bakker (CPN) zei de minister, dat hij volledig begrip heeft voor de overlast, die de bevolking in de dorpen rond Leeuwarden ondervindt van het lawaai van de straaljagers. Er wordt van de zij de van de Luchtmacht alles gedaan om zoveel mogelijk aan de bezwaren tege moet te komen. In NAVO-verband ech ter zijn wij overeengekomen, dat er in ons land verspreide vliegbases zullen zijn om een oorlog te voorkomen. Er moet regelmatig worden geoefend om het ge bruik van straaljagers minder gevaarlijk te maken. ZESTIEN MILJOEN VOOR DRIEJARENPLAN Bonaire en Bovenwinden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regering wordt gemachtigd, met 16 miljoen gulden deel te nemen ln de financiering van het door de Ned. Antillen vastgestelde drie jarenplan voor de ontwikkeling van Bonaire en de Bovenwindse eilanden. Het plan beoogt in hoofdzaak de be vordering van het toerisme (bouw van hotels, aanleg van een jachthaven en vliegveld). Daarnaast bevat het voorzie ningen voor de confectiefabriek op Bo naire en voor de bevordering van de visserij rond Sint Maarten. De Antil liaanse minister Yrausquin (Financiën) en Kroon (Sociale Zaken en Econo mische Zaken) woonden in een loge de vergadering bij. Minister Korthals deelde mee dat hun aanwezigheid in ons land mede ten doel heeft bespre kingen te voeren over de wijze, waarop Nederland steun kan verlenen aan de verdere ontwikkeling vain Curasao en Aruba. De besprekingen hierover zijn goed verlopen. Binnenkort zullen er me dedelingen over warden gedaan. In Kopenhagen is de bouw vol tooid van de krachtigste dieselmo tor ter wereld met een vermogen van 25.000 p.k., bestemd voor een Noorse tanker. De tien-cilinder machine is zo hoog als een ge bouw van vier verdiepingen. De bouwkosten bedroegen meer dan vijf miljoen gulden. Verbetering velerlei betrekkingen (Van onze Weense correspondent) Nadat de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky, in maart van dit jaar, een bezoek aan Joego-Slavië had ge bracht, is zijn Joegoslavische col lega, Koca Popovics gisteren in Wenen gearriveerd om enkele zeer concrete vraagstukken ter sprake te brengen, en in het algemeen om de goede betrekkingen tussen de beide landen te versterken. Dit bezoek, dat drie dagen zal duren, betekent een verandering ten goede, want na de eerste wereldoorlog maakte Joego- Slavië aanspraak op een gedeelte van de Oostenrijkse provincie Zuid-Karin- thië; ofschoon dit gebied op grond van een volksstemming aan Oostenrijk bleef, kon Joego-Slavië zich hierbij echter maar moeilijk neerleggen. Na 1945 eiste het dan ook opnieuw een kleiner ge deelte van Zuid-Karinthië voor zich op, maar het moest deze eis weer laten vallen, omdat Tito een eigen nationaal- communistische koers had ingeslagen en daarmee de steun van de Sovjet-Unie ook tegenover Oostenrijk verloor. Op het ogenblik spelen territoriale vraagstukken geen rol in de verhouding tussen Joego-Slavië en Oostenrijk. Belgrado wil echter de rechten van de kleine, Sloweense minderheid in Karinthië ter sprake brengen, en ver der de economische en culturele betrek kingen versterken. Daar de Sloweense minderheid evenals alle andere minder heden in Oostenrijk recht heeft op het gebruik van haar eigen taal, dringt Joego-Slavië er op aan dat het onder wijs in het Duits verplicht wordt op de scholen van de gemeenten. Joego-Slavië houdt zich hierby aan de oude volkstelling, die voor de Slo weense minderheid gunstiger is, terwijl Oostenrijk aanstuurt op een nieuw ple bisciet, waaruit waarschijnlijk zal blij ken, dat de Sloweense minderheid is teruggelopen. Oostenrijk heeft reeds onderhandelin gen aangeknoopt met vertegenwoordi gers van deze minderheid en Belgrado heeft hierover zyn tevredenheid uitge sproken. Er zal dus met veel tact verder moeten worden onderhandeld om Bel grado tevreden te stellen, dat niet an ders wil dan dat de rechten van de Sloweense minderheid als volksgroep ge- handhaaft blijft. Economische betrekkingen De economische betrekkingen zouden volgens Belgrado en ook volgens We nen verbeterd kunnen worden. Het totale handelsvolume van de beide landen bedroeg in het afgelopen jaar slechts 50 miljoen dollar. Joego-Slavië wil meer Oostenrijkse licenties en kre dieten verkrijgen. Ook streeft het naar gemeenschappelijk researchwerk en naar samenwerking op het gebied van de export. Oostenrijk zou hierby zijn tech nische ervaring kunnen aanbieden ter wijl Joego-Slavië zijn nabuur een goed entree zou kunnen verschaffen op de markten van Afrika en Azië. HALVE TON VERDUISTERD? De recherche te Rotterdam heeft een 60-jarige Rotterdamer aangehouden, die effecten ter waarde van f 50.000 verduis terd zou hebben. Hij had deze in bewaring voor een 76- jarige Hagenaar en diens zoon. Toen de Rotterdammer financiële moeilijkheden had heeft hy de efecten verkocht en is met de opbrengst gaan speculeren. Dit liep op niets uit en toen de eigenaars van de effecten zelf enige papieren wil den verkopen, kwam de zaak uit. De recherche vermoedt, dat hy meer verduisteringen heeft gepleegd. „JOOST VAN DEN VONDEL"- PRIJS VOOR ANTOON COOLEN De door een Hamburgse stichting in het leven geroepen „Joost van den Vondel-prijs", groot 10.000 mark, is voor dit jaar toegekend aan de Nederlandse auteur Antoon Coolen en de Vlaamse cultuurfilosoof Max Lamberty. Coolen werd bekroond voor zijn streekromans en novellen en Lamberty voor zyn publikaties over de cultuur en de ge schiedenis van Vlaanderen. De prys, die wordt verleend voor bui tengewone culturele prestaties in het Nederlandse of Vlaamse taalgebied, zal op 8 februari 1961 aan beide winnaars worden uitgereikt. Dit is de eerste keer, dat deze prijs wordt toegekend. Na vier maanden weer bij kennis! (Speciale berichtgeving) De 16-jarige scholier J. Jansen van het Noordeinde te Delft, die in augus tus jJ. aan het Westplantsoen bij een auto-ongeval ernstig werd gewond en bewusteloos geraakte, is dinsdag j.l. weer bij kennis gekomen. De jongeman, wiens fiets door een auto werd aangereden, toen hij het St. Stanislav-college te Delft verliet, werd later naar de Ursu- lakliniek in Wassenaar vervoerd. Zijn toestand is thans iets vooruitgegaan. AUSTRALISCH CRICKETTEAM NIET NAAR NEDERLAND. Het nationale crickebelftal van Austra lië zal volgend jaar niet naar Nederland komen. De Australiërs, die in de zomer van 1961 een reeks wedstryden in En geland spelen, hebben bericht gezonden aan de Kon. Ned. Cricketbond, dat zij de uitnodiging om in Nederland een wedstryd te komen spelen, wegens hun overladen programma niet kunnen aan vaarden. De Australiërs hebben voorgesteld een bezoek aan ons land te brengen in 1964. Wetgeving in Spanje zeer ondemocratisch Een internationale commissie van ju risten heeft een onderzoek ingesteld naar de wetgeiving in Spanje en is tot de conclusie gekomen dat deze wetge ving „de uitoefening van fundamentele rechten als het recht van vergadering en vereniging, de persvrijheid, het sta kingsrecht, het recht van petitie etc. verhindert". In de meeste Spaanse gevangenissen zitten nog talrijke politieke gevangenen, van wie velen zijn veroordeeld op be schuldigingen die nog uit de tijd van de burgeroorlog dateren. „Over het algemeen worden de poli tieke gevangenen slecht behandeld en gemarteld door speciale politie-eenhe- den". „In Spanje staan bijzonder zware straffen, zelfs de doodstraf, op activi teiten die in alle democratische landen als normaal worden beschouwd". De verklaring werd uitgegeven door de Argentijnse advocaat Angel Bustelo en de Chileen Forge Jiles Pizaro. Zij zijn twee dagen geleden teruggekeerd van een bezoek aan Spanje. De andere STRENG TOEZICHT OP PERS IN INDONESIË De Indonesische regering is van plan streng toezicht te blyven uitoefenen op de pers en zal daar waar het nodig is zelf bladen uitgeven, aldus heeft de In donesische minister van Voorlichting Maladi tegenover journalisten in Ma- lang, Oost-Java, verklaard. Bladen die de grondbeginselen van de regeringspolitiek steunen mogen vrije lijk verschijnen. De uitgevers is meege deeld dat zij de politieke en economische opvattingen van de regering moeten steunen en in enikele gevallen is de ver gunning om een blad uit te geven niet vernieuwd. Daarentegen zullen bladen en tijdschriften die zich hebben uitge sproken voor het politieke manifest van Soekarno over de geleide democratie, het Indonesische socialisme en de ge leide economie worden gesteund. De Indonesische grondwet garandeert persvrijheid, maar het is nodig gebleken ervoor te zorgen dat deze vrijheid grenzen heeft, aldus minister Maladi. leden van de groep, die eveneens Spanje hebben bezocht, zijn Richard Turner (Engeland). Albert Collons (Verenigde Staten) en Sanchez Mijarres (Vene zuela) Jacques Charrier wil weer in militaire dienst De Franse filmacteur Jacques Charrier, echtgenoot van Brigitte Bardot, is gisteren in een hospitaal opgenomen voor een serie proeven om uit te maken of hij geschikt is voor de militaire dienst. Vrienden van de acteu» zeiden dat hij ge vraagd had weer te worden inge deeld bij het pantserwagenregiment, waar hij het vorig jaar in was opge nomen. Hij kreeg toen twaalf maan den uitstel wegens een zenuwinzin king". Zoals bekend is er onlangs een verwijdering tussen Charrier en Bri gitte ontstaan. Advertentie een prettig uurtje oude en jonge jenever De culturele betrekkingen kunnen eveneens worden verstrekt, want er valt niet aan te twyfelen, dat Joego slavische ensembles b.v. veel meer in Italië, Engeland en Frankrijk optre den dan in Oostenrijk. Tenslotte zal men het in Belgrado ten zeerste begroeten, wanneer bezoeken van ministers vaker zouden plaats heb ben en vooral wanneer de Oostenrijkse president dr. Scharf een staatsbezoek aan Joego-Slavië zou brengen, gevolgd door een tegenbezoek van Tito. Uit dit alles blykt wel dat er een einde is ge komen aan de gespannen verhouding van vroeger. Is in het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bijdrage begrepen? Helpt mede de f. 200.000.te bereiken 24 nov. 1980 17 nov. 1960 11 nov. 1960 7 nov. 1960 4 nov. 1960 31 okt. 1960 27 okt. 1960 24 okt. 1960 18 okt. 1960 i. 175. 000— 165. 000— 1. 158. 000— f. 152 000— L 147. 000— i. 144. 000 i. 140. 000— t 132. 000— L 125. 000— L 100. 000— Generaal Janssens eist eerherstel De voormalige opperbevelhebber van de Kongolese weermacht, de Belgische generaal E. Janssens, heeft de Kongolese regering van Loemoemba verantwoordelijk ge steld voor de muiterij onder de Kongolese strijdkrachten en de daarop in Kongo ontstane chaos. Generaal Janssens, die de functie van opperbevelhebber van de Kongolese strijdkrachten bekleedde tot één week na het onafhankelijk worden van Kon go werd in juli van dit jaar na zijn terugkeer in Brussel een spreekverbod opgelegd door de Belgische regering, na dat hij de aandacht op zich had ge vestigd door in het openbaar voor het standbeeld van Leopold II in de Bel gische hoofdstad uit te roepen: „Sire, men heeft uw werk verknoeid". In een gisteren gepubliceerd memo randum noemt de generaal drie facto ren, die het „gehele systeem van de Pax Belgica" in Kongo heeft doen ineen storten: het internationaal anti-kolo- nialisme, de communistische activiteiten in de koloniale gebieden en „het feit dat het goedige Belgische volk, dat weinig vertrouwd is met de problemen die ach ter de horizon van de kerktoren liggen, zich begon bezig te houden met Kongo". Generaal Janssens schtyft in het me- mgandum verder, dat Loemoemba en de meerderheid n de toenmalige Kon golese regering zich van hem en de weermacht wilden ontdoen „omdat dit de laatste overblijfselen waren van de Belgische rechtsorde en omdat de haat tegen de Belgen in het hart van de Kongolezen had postgevat". Volgens de Belgische generaal, die de afgelopen maanden door Belgische politicivedeel- telyk verantwoordelijk is gesteld voor de gebeurtenissen in Kongo en thans kandidaat is voor de functie van luit- nant-generaal by de Belgische strijd krachten, kon de muiterij onder de Kon golese militairen zich enkele dagen na de overdracht van de soevereiniteit zo snel uitbreiden, doordat de Kongolese regering onmiddellijk alle eisen van de muiters inwilligde. Generaal Janssens doet voorts in het memorandum nog een persoonlijke aan val op de voormalige Belgische ambas sadeur in Leopoldstad, de heer Van den Bij een botsing tussen de politie en Sikh-betogers in de nabjjheid van het Indiase parlementsgebouw in Nieuw- Delhi zyn gisteren zesentachtig politie mannen en ongeveer 25 andere personen gewond. Tot dusver zyn eenenzestig Sikhs ge arresteerd. De Sikhs, leden van de militante Akali-party, waren by duizenden by een- gekomen voor een optocht naar het par lement. Toen de politie de omgeving van het parlement afzette, vielen de Sikhs aan met stenen, waarop de politie traan- gasbommen wierp. De betoging had ten doel de vyf maanden oude agitatie van Akali-Sikhs voor een Poendjabi-spre- kende staat te verscherpen. Londense bobbies zullen beter worden betaald De Londense bobbies, wier taak door het ernstige tekort aan politiepersoneel en de gestadige toeneming van de mis dadigheid steeds zwaarder wordt, heb ben thans reden om te glimlachen. Een staatscommissie heeft namelyk een be langrijke salarisverhoging aanbevolen, en Butler, de minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis beloofd, dat de regering spoedig een be. sluit zal nemen. Het topsalaris voor de politie zal, indien de voorstellen worden aanvaard, 10.000 gulden worden, een be drag dat na 9 dienstjaren kan worden bereikt, dat ligt 30% boven het tegen woordige maximum Bij een extra-groot aantal dienstjaren zal de verhoging zelfs 40% worden. Daarby komt dat het po litiepersoneel kosteloos woont in zoge naamde politieflats. of een huurbydrage ontvangt. Betere betaling wordt al ja ren lang als de oplossing beschouwd om het politietekort op te heffen. Sommi gen twyfelen er echter aan of het plan het gewenste gevolg zal hebben, aange zien vele jonge mannen meer verdienen in de industrie terwijl de ongeregelde diensturen by de politie vaak "een on- overkomelyk bezwaar vormen. Bosch, „voor wie ik een ongewenst per soon was, die het sluiten van diploma tieke akkoorden tussen België en Kongt in de weg stond". De Belgische officier eist tenslotte 1 het memorandum van de Belgische rc gering openbaar eerherstel.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17