FOR LE AMERIKAANS SMALDEEL TEGEN EEN RODE INVASIE UIT CUBA Spanning in Frankrijk neemt nog steeds toe fm IEMCO WEERBERICHT meubelen Nicaragua en Guatemala hadden de V.S. om hijstand gevraagd Abdoel Rahman wil na maandag ontmoeting met prof. dr. De Quay Enkele bijzonderheden onthuld over de plannen van De Gaulle schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. (9uc/ QTieuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 No. 30206 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 Der maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Amerika heeft een vliegdekschip, vijf torpedobootjagers en twee vliegtuigen uitgezonden teneinde te voorkomen, dat wapens en even tueel troepen van Cuba worden overgebracht naar Nicaragua en Guatemala. Laatstgenoemde Middenamerikaanse staten hebben Wash ington bijstand verzocht tegen eventuele communistische agressie. Reeds geruime tijd deden in Washington geruchten de ronde, dat aanzienlijke wapenladingen uit communistische staten in Cuba waren gearriveerd. Indien Amerika thans verhindert van deze wapens gebruik te maken teneinde communistische opstanden in Midden-Amerika te voorkomen, verricht het een actie die stellig op het westelijk halfrond met vreugde zal worden begroet. Geen geneesmiddel van de kwalen in Latijns-Amerika Wat de communisten ook zullen zeg gen over de aanleiding tot dezè actie van de Amerikaanse vloot, dit verzet tegen eventuele communistische agres sie betekent geen inmenging in binnen landse aangelegenheden van enige staat zolang Amerika zich bepaalt tot patrouille-acties ter zee en in de lucht. Het is overigens te betreuren, dat deze actie niet wordt ondernomen in het kader van de organisatie der Ameri kaanse staten. Amerika's bewaking van de kust van Midden-Amerika is nuttig op dit moment, doch dit is geen geneesmiddel tegen de kwalen waaraan Latijns- Amerika lijdt. Slechts agrarische her vormingen en algemene economische verbeteringen, die reeds jaren geleden tot stand hadden moeten komen, kun nen dit gebied blijvend saneren. Man sloeg in ravijn tlrie vrouwen dood Een zekere Chester Weger heeft be kend de moordenaar te zijn van drie vrouwen van middelbare leeftijd uit de hogere kringen van Chicago, wier li chamen op 16 maart van dit jaar in het staatspark werden gevonden, aldus heeft de politie van Ottewa in de staat Illinois meegedeeld. De uit La Salle in deze staat afkom stige Weger verklaarde de vrouwen niet te hebben aangerand. Hij had hen, toen hij ze uit een ravijn te voorschijn zag komen, daarin teruggedreven, hen ge bonden en met een knots doodgeslagen. De slachtoffers waren de 50-jarige Mil- I dred Lindquist, de 47-jarige Frances Murphy en de 50-jarige Lillian Oetting, echtgenoten van vooraanstaande zaken lieden. Belgische minister wordt beschuldigd van bankbreuk (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Land bouw, Albert baron de Vleeschau- wer van Nederbrakel, is door het Brusselse weekblad „Pourquoi- pas?" beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Hoewel de bewindsman zelf heeft verklaard, dat de be schuldigingen ongegrond zijn, zal hij toch waarschijnlijk vandaag uit de regering treden omdat de liberale ministers (De Vleeschau- wer behoort tot de katholieke partij) dit aftreden hebben geëist en daarbij de portefeuillekwestie hebben gesteld. Daarmede zijn er dus, voor de zoveel ste keer, moeilijkheden gerezen voor minister-president Eyskens, die het zo kort voor het huwelijk van Koning Boudewijn zeker niet tot een volledige regeringscrisis zal laten komen. „Pourquoi-pas?" is een in de Franse taal uitgegeven liberaal weekblad, dat nogal op schandalen, vooral in de rege ring, belust is. Het moet eens een voor treffelijk periodiek zijn geweest, doch in de loop der jaren is het afgezakt tot een orgaan, dat altijd in de contramine is. De Frans-sprekende Belgen vinden echter, dat het tot de goede toon be hoort het te lezen. Aan de bewijsvoering van de aanklacht tegen De Vleeschauwer schijnt echter moeilijk te tornen. De huidige minister zou vier jaar geleden betrokken zijn geweest bij de maat schappij Socoga, die in 1950 in Leopold- stad werd opgericht. Toen deze maat schappij failliet ging, zou aan het actief van het faillissement 5 miljoen Belgische franken (tegen de 400.000 Nederlandse guldens) zijn onttrokken en de minister zou daarvan „zyn deel" hebben ontvan gen. .Pourquoi-pas?" heeft ook Eyskens onder handen genomen, want de premier was, volgens het blad, op de hoogte van de kwestie toen hij De Vleeschauwer in zijn kabinet opnam. De beschuldigde zelf heeft overigens verklaard, dat hij van de zaak niets afweet en nooit be trokken is geweest by de Socoga. Wel zou een van de commissarissen hem persoonlijk geld schuldig zijn. OPKLARINGEN De BUt verwacht van heden- tot mor genavond Opklaringen, maar ook plaatselijk en kele buien. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 NOVEMBER Zon op: 8.06 uur; onder; 16.44 uur. Maan op: 8.13 uur; onder: 17.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.04 en 15.21 u. Laagwater te 11.17 en 23.38 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. De minister-president van de Maleise Federatie, Toenkoe Abdoel Rahman, heeft gisteren op een persconferentie te Londen meegedeeld, dat hij zyn Neder landse ambtgenoot, prof. dr. J. E. de Quay, woensdag geschreven heeft, dat hij hem gaarne wil ontmoeten om te spreken over de kwestie-Nieuw-Guinea. De Toenkoe zei in zijn brief geschre ven te hebben, dat hy van volgende week dinsdag af in de gelegenheid is een ontmoeting met minister-president De Quay te hebben. Premier Rahman zei te hopen zijn Nederlandse ambtgenoot in Nederland te ontmoeten op zijn terugreis naar Koeala Loempoer. In antwoord op vragen zei hy verder de hoop te hebben, dat hy kort na zijn terugkeer in zijn land met de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, in Koeala Loempoer te kun nen spreken. Daarna wil hij in Canberra spreken met de Australische minister-president, Menzies. De Toenkoe zei concrete voorstellen te hebben opgesteld voor de kwestie Nieuw- Guinea, maar hij voegde er aan toe dat hij er niets over wil meedelen, zolang hij er niet met de Nederlandse autori teiten over heeft gesproken. Met de Dodelijk ongeval op spoorwegovergang Vanmorgen om ongeveer zeven uur is op de met automatische knipperlich ten beveiligde overgang tussen Geldrop en Heeze een personenauto tegen de trein Amsterdam-Maastricht gereden. De enige inzittende van deze auto. de 32-jarige heer J. H. F. van Moorsel kwam daarbij om het leven. De auto werd ongeveer 20 meter mee gesleurd en ernstig beschadigd. De knipperlicht-installatie en het bij behorende belsignaal functioneerden normaal. De trein ondervond plus minus 40 minuten vertraging. Het verdere trein verkeer kon normaal doorgang vinden. Britse premier Macmillan heeft hij over zijn voorstellen, zijn beweegredenen en „zyn goede bedoelingen" gesproken. Van de zijde van minister-president De Quay is vanmorgen vernomen, dat hij een dergelijke brief nog niet had ont vangen. Niet geïdentificeerde huidziekte plaagt nu talrijke Groningers (Van onze Groningse correspondent) Naar wy vernemen doet zich momen teel in de stad Groningen een groot aantal gevallen voor van een huidziekte, die men tot dusver nog niet nader heeft weten te identificeren. De patiënten klagen over een irritante jeuk over het gehele lichaam, die enige uren tot enkele dagen aanhoudt. Uit mededelingen van artsen blykt, dat tot dusver slechts zij eraan lijden, die allergisch zyn voor huidaandoeningen. Wat de oorzaak is van deze geheim zinnige huid jeuk is nog niet bekend. In medische kringen denkt men aan een tot dusver onbekend virus. De ziekte laat zich tot op heden vrij onschuldig aanzien, alhoewel zij in sommige geval len gepaard gaat met het optreden van hoge koortsen. Onze inlichtingen strek ken nog niet verder dan de stad Gro ningen. In hoeverre er ook in de pro vincie ziektegevallen zijn waargenomen wordt momenteel onderzocht door de in spectie van de volksgezondheid. Voor wat de stad betreft spreken sommige artsen over een „explosie" van deze huidziekte. Natuurlijk wordt hier er daar verband gelegd met de margarine' ziekte van enige tijd geleden. Daarvoor bestaat echter vooralsnog geen weten schappelijke grond. In ieder geval is het uitgesloten dat deze ziekte veroorzaakt wordt door de stof, waaraan men in dertijd de Planta-ziekte toeschreef. De betreffende emulgator wordt absoluut in geen enkele margarine meer gebruikt. In Parijs neemt de spanning toe: de ultra-nationalisten en de aan hangers van De Gaulle wachten beiden op de volgende stap van de tegenpartij. De rechtse afgevaardigde Pascal Arrighi heeft gisteren in de alge mene vergadering verklaard, dat de regering van plan is de woningen van een aantal mensen, onder wie parlementariërs, te laten doorzoeken in verband met de geruchten over een samenzwering. Hij protesteerde bij voorbaat tegen wat hij een aantasting van de parlementaire on schendbaarheid noemde. Arrighi is de man die Corsica tijdens de crisis in Algiers, die De Gaulle aan het bewind bracht, voor de ultra's „veroverde". Vlugschriften in Algerije in omloop In Algerije circuleren op het ogenblik ongetekende vlugschriften, waarin zeer krachtige taal tegen De Gaulle wordt gebruikt. In een van deze pamfletten wordt hij ,de meesterverrader' genoemd. Intussen is in Parijs het volgende ont- Gisteravond vertrok de Papoea delegatie, die ongeveer twee maan den in ons land heeft vertoefd om zich op de hoogte te stellen van verschillende facetten van de Ne derlandse samenleving, van Schip hol naar, Nieuw-Guinea. huid over De Gaulle's plannen voor Al gerije. Hij zal een nieuwe minister voor Algerijnse Zaken benoemen, die zitting zal hebben in de regering-Debré. Voorts komt er in Algerije zelf een nieuw be stuurslichaam, dat „algemene delegatie" genoemd zal worden. Dit Algerijnse be wind zal juridisch onder toezicht van Parijs komen te staan, doch in de prak tijk verreikende bevoegdheden krijgen en zo autonoom worden als de huidige grondwet toelaat. Aan het hoofd hier van komt een algemeen gedelegeerde te staan, een bekende mohammedaan, die hulp zal krijgen van een aantal assis tenten, voor het grootste deel moham medanen. Algemeen wordt verwacht dat de hui dige minister van Onderwijs, Louis Joxe, tot minister voor Algerijnse Zaken be noemd zal worden. Joxe is een intiem medewerker van De Gaulle geweest ty- dens de oorlogsjaren. Voorts verwacht men dat de mohammedaan Ali Mallem, die voor het district Aurcs in Oost-Al- gerijc in de Nationale Vergadering zit ting heeft, tot algemeen gedelegeerde of hoge commissaris voor Algerije zal wor den benoemd. Waarschynlyk zal op 29 januari een referendum gehouden wor den. Kiesgerechtigden in Frankryk, Al gerije en die overzeese gebieden, die nog steeds volledig deel uitmaken van de Franse republiek, zullen ja of neen moe ten zeggen op de vraag of zij het nieuwe wetsontwerp voor Algerye goedkeuren. Dit wetsontwerp gaat over de oprichting van bepaalde instellingen in Algerije, die slechts een voorlopig karakter zullen hebben In het ontwerp zijn ook bepalingen op genomen over de oprichting van een Al gerijnse raadgevende vergadering, die de voorloopster zal zyn van een Algerijns parlement. Verder bevat het een rege ling voor de verdeling van Algerye in vijf of zes afzonderlijke gebieden. In een van deze „bestuurssectoren" zullen de Europeanen de meerderheid uitma ken. Nog grote opwinding in New Orleans Doorgaans kalmeren de gemoederen na de eerste dagen van integratie. In New-Orleans is de opwinding echter nog steeds groot. Vrijwel geen blanke kinderen bezoeken meer de twee scho len die het rasonderscheid hebben op geheven Drommen spijbelende scholie ren plus hun blanke ouders flaneren in de straten. Tot dusverre kon de po litie vier kleine negermeisjes, die het schoolbezoek dapper voortzetten, af doende beschermen. Ondanks de toegenomen spanning ver klaarde de Amerikaanse regering geen plannen te hebben federale troepen naar de stad te sturen, gelijk men drie jaar geleden in Little Rock heeft gedaan. Het stadsschoolbestuur heeft thans zelfs aan de federale rechter verzocht de in tegratie voorlopig uit te stellen. Zou de rechter hierin toestemmen dan zouden de massale demonstraties het hebben gewonnen van het wettig gezag en dan zou deze integratiepoging voorlopig op een mislukking zijn uitgelopen. De vader van een van de vier neger kinderen is gisteren als bediende van een benzinestation ontslagen. Volgens zijn vrouw had de dag tevoren iemand hem telefonisch laten weten, dat er „iets vreselijks" zou gebeuren als hij zyn dochtertje niet van school nam. Naar aanleiding hiervan had zijn werk gever gezegd, dat hij „wellicht beter naar Mississippi kon terugkeren". Command. Zeemacht bezocht Portsmouth De Commandant Zeemacht Neder land, schout by nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk heeft gisteren in Portsmouth zijn opwachting gemaakt bij o.a. de NAVO-opperbevelhebber in het Kanaal, de Britse admiraal Sir Manley L. Power. De Nederlandse commandant werd ontvangen aan boord van de „Victory", eertijds vlaggeschip van Engelands grootste admiraal Nelson. De conversatie werd in oude stijl ge voerd in Nelsons kajuit. Dit moest ech ter in gebukte houding gebeuren van wege de lage dekken. Later op de dag bracht admiraal Power een tegenbezoek aan schuot by nacht De Vos van Steen- wijk aan boord van de Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën", die ver gezeld gaat van de jager „Gelderland". In Texas heeft de toekomstige president van de Verenigde Staten Kennedy een onderhoud gehad met zijn toekomstige vice-president se nator Lyndon B. fohnson (links), met wie hij uitvoerig van gedach ten wisselde. In hooivork gevallen Tegen elf uur gistermorgen, is de heer H. Dorenbos uit Woldendorp, veronge lukt. Hij viel van een strohoop, in een hooivork welke hem in de hartstreek trof. De heer Dorenbos, die in de Kerk- hovenpolder bij Woldendorp werkte, was bezig een wagen met stro te laden. Waarschijnlijk is hy op de strohopper uitgegleden. De heer Dorenbos was ge trouwd. Advertentie Kom in Kempkes9 Meubdloonzflltn te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77 tel. 020-222166, of te Waddinxveentm tel. 01828-2241de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. Advertentie Slot pag. 2 „Mislukte staatsgreep werk van advocaat en familie" Een officiële woordvoerder heeft gis teren op een persconferentie in Sai gon verklaard, dat allen die de vorige week aan de mislukte staatsgreep in Zuid-Vietnam hebben deelgenomen, fa milieleden waren van een in de hoofd stad wonende advocaat. Hoang Co Thoey, die de man achter de schermen was. „Zij hadden allen een onbegrensde eer zucht en wilden voor persoonlijk gewin de macht grijpen. Een in beslag ge nomen document heeft afdoende aan getoond dat zij de sleutelposities al uit sluitend onder elkaar hadden verdeeld voor het geval hun staatsgreep zou zijn geslaagd." Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Bejaarde dame na ongeluk overleden Gisteravond is de 82-jarige weduwe T. Ravensberg uit Boskoop om het leven gekomen, toen zjj bij haar woning aan de Zydestraat de weg overstak en door een bromfietser werd aangereden. Zy wilde oversteken, juist op het ogen blik dat een 22-jarige inwoner van Bos koop op zijn bromfiets naderde. De oude dame bleef gewond liggen. Zij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht, doch bleek bij aankomst te zyn overleden. Uit Het Leidsch Dagblad van 19 November 1860: De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de be lasting op de steenkolen met den len Januarij as. af te schaffen, op welk tijdstip aan de handelaars in biandstoffen te ruggave wordt verleend der be taalde belasting van den op dat tijdstip aanwezigen voorraad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1