ontdek .een nieu [ieuwe woonkern zal in Rijnsburg over 15 jaar moeten verrijzen Veel begrip voor het „waarom" van Katwijks corso onder bevolking \orriclor" moet ormen met het de verbinding huidige dorp ETI-RAPPORT WAARDELOOS VINDT RIJNSRURGS RAAD Intellectuelen vluchten uit liet „rode paradijs" met duizenden tegelijk naar West-Dnitsland Prijzen en lepeltjes uitgereikt gericht 1 maart 1860 Donderdag 17 november 1960 Vierde blad no. 30205 E.T.l.-rapportindustrie en forensen taboe [ijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Rijnsburgse j werd het rapport van het Economisch Technologisch Instituut de economische" en stedebouwkundige ontwikkeling van het tinendorp besproken. Op grond van de uitkomsten van het onder aan voor Rijnsburg voor de komende 15 jaar worden gerekend ten bevolkingsaanwas van ongeveer 8000 inwoners. Voor hen zijn nieuwe woningen nodig. Bovendien zullen 249 woningen moeten den vervangen. Binnen de bestaande uitbreidings- en sanerings- flen kunnen nog 451 woningen een plaats vinden; 334 woningen ai elders moeten worden gebouwd. De weidegronden ten oosten het huidige dorp komen hiervoor het meeste in aanmerking. Om Itbouwkundige en sociale redenen zal deze nieuwe wijk door een bebouwde „corridor" met het huidige dorp moeten worden onden. Hiervoor moet een beperkte oppervlakte tuinbouwgrond Jen opgeofferd. Aangezien de groei van Rijnsburg tot grote ruim- i problemen leidt, moet het vestigen van industrie en het aantrek- van forensen tot het uiterste worden beperkt. et aantal krotten is nog erg groot 1 januari van dit jaar telde rorp 6.579 inwoners. Sinds 1930 bevolking met 2000 zielen, dit toegenomen. Het rapport noemt jroei voor een agrarische gemeente ioot. De groei ligt boven het lan- i gemiddelde. Niettemin wordt org gekenmerkt door een vrijwel (arend vertrekoverschot, dat sinds ageveer 1200 zielen heeft bedra- Dit wordt veroorzaakt door het ite-overschot, dat aanzienlijk bo kt landelijke gemiddelde ligt en de te geringe expansie van de «middelen in het verleden. Hier- ton de gehele groei van de be wolking niet worden opgevangen. Weinig „vreemden" 1947 bleek, dat van de 100 in geborenen (voor zover nog i) er nog maar 60 in de gemeen- nachtig waren. Daarentegenover dat van de mannelijke beroeps- Dg. die in 1947 in Rijnsburg 20 van buiten de gemeente was. „Het vreemde element" bevolking is uitzonderlijk laag. k spant wat dit betreft met 17 ion. Oegstgeest vormt met 78 tnsengemeente het andere uiterste. jesloten karakter van Rijnsburg de bebouwing: bijna de gehele woont in het eigenlijke dorp. H7 werkte ruim de helft van mnelijke beroepsbevolking in de ihe sector. In de sector handel keer was dit 28 Het aantal idigen bedroeg in genoemd jaar de mannelijke beroepsbevol- i na 1947 in deze verhou- rel enkele wyzigingen zijn op- zodat de gegeven cijfers niet actueel zijn, is in de hierboven Sste situatie geen noemenswaardi- dging opgetreden. Recente be- sre cijfers zijn volgens het rap- beschikbaar. Veel belangstelling voor vakonderwijs rapport concludeert, dat de be ing voor vakonderwijs vooral in irlsche sector, in Rijnsburg bij- froot is. Het deel van de jeugd, i vakopleiding krijgt ligt 50 let provinciale gemiddelde. behandeling van de bestaans- wordt erop gewezen, dat de ppervlakte cultuurgrond aanzien- «r is dan de oppervlakte van leente. Het hele gebied tussen Rijnsburg en de Rijksweg tot „Witte Palen" behoort tot het wareaal van Rijnsburg. Sterke intensivering van de glascultuur !«ke intensivering van de glas- blijkt wel uit het feit, dat sinds arlijks 20 tot 25 kassen worden I. Van 1955 tot half 1960 waren Waal 130. De totale bouwkosten Uatstgenoemde periode worden J op ongeveer f 650.000. apport constateert, dat de teelt de handel in snijbloemen het Isch leven in Rijnsburg volko- teersen. Slechts een drietal in- met tezamen minder dan 200 vormen een afzonderlijke pri- testaansbron inwonertal op 1 januari van bedroeg 6.597 personen, het- jaerkomt op een woningbehoefte 0 stuks. Er is een tekort van ingen. 4e slechte toestand, waarin een total bestaande woningen ver- eet echter ook terdege rekening gehouden. Dit blijkt wel uit dat het aantal direct te ont- Woningen 29 bedraagt; wonin- torvan de onbewoonbaarverkla- «dzakelijk is 55, overige slechte n (levensduur gemiddeld niet to 5 jaar) 195; woningen van kwaliteit 460; goede woningen iomst van Rijnsburg hangt voor gedeelte af van de ontwik te de teelt van de handel in Sen. By een toeneming van het ojjbloemen en een intensivering teelt, wel in als buiten Ryns- W als logisch gevolg een uit- van de handelsfunctie, mag t worden, dat de gemeente zich ■den van woongelegenheid en |Jal in eenzelfde tempo zal ont- als in het verleden het geval Industrie ontraden Jeede bron van stuwende werk meid zou gevonden kunnen wor de industrie. Dit wordt echter 1 rapport ontraden (identiek '•Seen in het streekplan bollen- *ordt gezegd. Red. L.D. In van de provincie bestaat wei- 8een behoefte aan nieuwe in- teen. Aantrekking van bedrij- Rjjnsburg zou versnippering van 1 betekenen. Industralisatie wordt echter ook be zwaarlik voor Rijnsburg geacht, omdat hierdoor waardevolle tuinbouwgrond zou moeten worden geofferd, hetgeen op in krimping van de bestaande welvaarts bronnen zou neerkomen. Nieuwe woonwijk Tot de stedebouwkundige consequen ties behoort, dat over enkele jaren moet worden begonnen met het aanleggen van een nieuwe woonwyk, die in 1975 300 tot 350 woningen zal tellen met 1300 tot 1400 inwoners. Na dit tydstip zal ongetwijfeld nog een verdere groei op treden, zy het dat het tempo daarvan thans nog niet kan worden overzien. Hoe moet deze uitbreiding worden ge realiseerd? Uitbreiding van de bebouwde kom is uiterst bezwaarlijk. Deze moet immers op kostbare tuinbouwgrond ge schieden. Bestaansmiddelen zouden wor den aangetast: grondverwerving zou een kostbare geschiedenis worden. Bezwaar De enige mogelijkheid om tot een definitieve oplossing te komen bieden de weidegronden in het Oosten, waarbij zich echter het bezwaar voordoet, dat deze door een strook goede tuingrond van de bebouwde kom zyn gescheiden. Men zou de tuinbouwbelangen volle dig kunnen ontzien door op deze weide gronden een afzonderlijke kleine dorps kern te bouwen. Dit brengt echter met zich mee. dat de nieuwe kern te klein is en dat zy geisoleerd komt te liggen. Ontplooiingsmogelijkheden voor deze nieuwe woonkern worden zeer gering geacht. Oplossing De uiteindelijke oplossing kan worden gevonden in een compromis, dat aan tasting van de tuinbouwgrond zo veel mogelijk beperkt en stedebouwkundig tot een goed resultaat leidt, namelijk door de nieuwe kern via een brede bebouwde „corridor" met het „moederdorp" te ver binden. Ter hoogte van de veiling „Flo ra" is een dergelijke oplossing te berei ken, maar dan moet eerst de grens- wyziging met Oegstgeest z'n beslag krij gen. Weggegooid geld vinden de meesten Het door het Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.) samengestelde rapport over de economische en stedebouwkundige ontwikkeling van Rijnsburg is niet geworden zoals veel raadsleden het zich gedacht hadden. Dit bleek gisteravond wel bij de bespreking ervan. De heer C. van Egmond was na het doorlezen van het rap port tot de conclusie gekomen, dat het eigenlijk niets nieuws brengt en hij vond de f. 1250 voor de gemeente weggegooid geld, waar op de burgemeester antwoordde, dat het voor B. en W. ook geen verrassingen heeft, wat echter niet inhoudt, dat het college het bezit ervan niet op prijs stelt. Een dergelijk door deskundigen sa mengesteld, zy het beknopt, rapport stelt de gemeente in staat om op be paalde bureaus 'bijv. prov. apparaat) een beeld te geven van de ontwikkeling van Rynsburg binnen 15 jaar. Toen er gesproken werd over de sa menstelling van een dergelijk rapport, aldus de heer H. de Mooy, heb ik steeds gezegd dat het een eenzijdige zaak zou worden. Dat is inderdaad juist gebleken. Onjuiste vergelijking Het is geheel onjuist om Rijnsburg zonder meer te vergelijken met de agra rische bevolking van Nederland die over meer grond beschikt en waarvan de be volkingsdichtheid veel kleiner is. Men staart zich blind op de agrarische ontwikkeling en men negeert de ontwik keling in het zakenleven. Wil Rijnsburg mee in het omringende ontwikkelingsge bied dan zal het terdege met het laatste rekening moeten gaan houden. Een rap port, dat opdezelfde voet voortgaat als de ontwikkeling in de laatste 30 jaar, zo als het ETI-rapport, is voor my een ge weldige 'eleurstelling. Terugblik Dokter v. d. Laan, wiens oordeel ge heel in het vlak van de heer De Mooy lag, vond dat het rapport niet een voor uitziende maar een terugblik gaf op de Rijnsburgse ontwikkeling. Bovendien is het, gezien de gebiedsuitbreiding, te vroeg gekomen. Wanneer men zegt dat 58% agrarisch en 28 in handel en verkeer werkzaam is, klopt er iets niet. Ook de behande ling van de woningbouw is niet bemoe digend. Wethouder T. Kralt moest aller eerst van het hart dat „hogere instan ties" Rynsburg gerangschikt hebben on der de agrarische bevolking. Blij met rapport Daarom moeten we ernaar streven onze goede cultuurgrond, die we toch al te weinig hebben, te sparen. Het ligt er natuurlijk aan in welke sfeer men zit, maar ik ben blij met het rapport en ik werk er zelfs mee. Hij gaf een beeld van de belangryk- heid van de agrarische sector in Neder land en kwam tot de conclusie, dat: als het in deze sector goed gaat het heel Nederland goed gaat. Zijn idee over het beleid in de toe komst is: ruilverkaveling, intensivering van de bedrijven en het aankweken van meer talenkennis. Wethouder K. Zandbergen gaf een ex plicatie over het genoemde woningbeleid. Ook hy is het niet m:t de vermelde cijfers eens daar men uitgaat van sta tistische gegevens, afgeleid van de cyfers van de volkstelling en krotopruiming. ling en een net aanzien van Rynsburg (VW) stond de heer T. Kralt jr. voor. In tweede instantie werd weer het woord gevoerd door de heer De Mooy. Na de replieken van de wethouders had hy helemaal geen goed woord meer over voor het rapport. „Het is onjuist wan neer wij zeggen dat we ons de eerste 15 jaren geen zorgen behoeven te maken, daarbij steunend op het onjuiste ETI- rapport". K a.s. vrijdag groot nieuws voor echte mannen De president van het Cubaanse hoog gerechtshof, dr. Emilio Menendez. en een rechter aan het hof van constitutionele waarborgen, dr. Romero Morell, zijn af- getreden en hebben de wijk genomen in uitenlandse ambassades. Er bestaat een goede kans, dat de R.-K. Kerk en de communistische rege ring van Zuid-Slavië binnenkort hun ge schillen zullen bijleggen. Van officiële zijde in Belgrado is woensdagavond mee gedeeld, dat de regering een positief ant woord heeft gegeven op de brief, die 24 r.-k. bisschoppen van Zuid-Slavië de vo rige maand aan Tito en de zijnen hebben geschreven. In r.-k. kringen hoopt men dat deze brief kan dienen als een basis I voor een regeling. (Van onze correspondent te Bonn) De Oostduitse intelligentia, zo blijkt uit een dezer dage gepubli ceerd overzicht van de Westduitse Niet tegen De heer D. v. d. Mey was niet bepaald tegen het rapport. Het is wat beknopt maar: „je kunt niet voor 1 dubbeltje op de eerste rij zitten". Over ruilverkaveling had hij gaarne wat meer aangetroffen. Men wil Ryns- bir agrarisch blijven noemen doch het zou met een middelmatige industrie minder kwetsbaar zyn. De ruilverkave- Gisteravond had in restaurant ,,De Zwaan" te Katwijk onder veel belangstelling de prijsuitreiking van het vijfde bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan zee" plaats. Mr. J. v. d. Plas vertelde, dat het be stuur grote prijs stelde op een contactavond met alle medewerkers van het corso. Het VVV-bestuur is volgens spreker geen corso-comité. De tijd om een corso voor te bereiden is altijd kort. Daarom is men aan gewezen op hulp en medewerking van vele anderen. Hieraan heeft het in Katwijk beslist niet ontbroken. Velen offeren in het hartje van het seizoen tijd en geld om het corso te laten slagen. Volgens de deskun digen kan het corso zeker geslaagd genoemd worden, aldus mr. V. d. Plas. Het gaat bij het Katwijkse corso niet om de reclame voor de bloem, maar om de reclame voor de badplaats. Dat wordt wel eens vergeten. Het corso beweegt zich volgens spreker nog steeds in een stijgende lijn. Vooral de wagens zyn kwalitatief vooruitgegaan in vergelijking met voorgaande Jaren. Het corso heeft veel geluk gehad. Het weer was uitzonderlyk mooi en dat in een periode van bijna voortdurende regen. Er zijn tienduizenden foto's gemaakt en vele meters film verschoten. Alles by elkaar een niet te onderschatten reclame voor Katwyk in het buitenland. Begrip en waardering Dc grote deelneming van particulieren en Katwijkse verenigingen, zoals de drumband „Amicitia", de voetbalvereni ging „Katwyk" cn de ruitervereniging en ponyclub „Katwyk", is voor het be stuur het bewys, dat de doelstellingen en het werk van de VVV door grote groepen van de bevolking respectievelijk worden begrepen cn gewaardeerd. Mr. V. d. Plas bracht de jury, de politie en de veiling „Flora" te Rijnsburg dank, omdat zy het waren, die het leeuwedeel van het werk voor hun reke ning hadden genomen. „Uit het in brede kring groeiend besef, dat het VW-werk gaat om het belang van de gehele Katwykse bevolking, put het bestuur van de VW de moed om op de ingeslagen weg voort te gaan", besloot spr. De beker bestemd voor de mid denstandswagen is voor de heer Kleine (linksdie er bijzonder mee in zijn nopjes is. Op de foto ziet men hoe burgemeester H. Duiker hem de beker overhandigt. (Foto LJD./Jaap v. Duyn, Katw./Zee) Opwekking Burgemeester H. Duiker ging uitvoerig in op het belang van het corso voor de badplaats. De gemeente zal niet graag zien, dat deze traditie wordt gebroken. Spreker wekte allen op het volgend jaar weer aan het corso mee te doen. Hierna reikte de burgemeester de prij zen uit. Alle deelnemers, ook zy die niet zo gelukkig waren in de pry zen te vallen kregen een In opdracht van het VW ontworpen herinneringslepeltje met in scriptie. regering, vlucht met duizenden leraren, onderwijzers, hoogleraren, ingenieurs en wie niet al tegelijk Van Westduitse offiociële zijde uit het onvrije communistische „paradijs" naar de Bondsrepubliek, wordt dit niet tenvolle toegejuicht. Men betreurt het namelijk dat daardoor het tot van de 17 miljoen Oostduitsers verzwaard wordt. Reeksen onderwyzers en leraren vluchtten in de afgelopen Jaren uit Oost-Duitslasd. In 1958: 3089, in 1959: 1252, van januari tot september Jl.: 1468, in oktober jl. alleen al 242. Aan hoogleraren, assistenten en ande re aan universiteiten verbonden leer krachten werd Oost-Duitsland in 1958 202 man armer, in 1959 188, van januari tot en met oktober jl. 134. De vlucht der ingenieurs en technici blykt uit de volgende cijfers: 1958: 2345, 1959: 1590. 1960: 2196. Tandartsen resp. 262, 169. 252 Artsen 927, 570, 557. Vee artsen: 52, 38, 68 Men noemt dit te Bonn ontstellende cijfers. Want zy houden in dat er onder de Oostduitse bevolking een steeds gro ter wordende angst en steeds meer zor gen zijn ontstaan. De Westduitse rege ring heeft het standpunt ingenomen dat artsen en andere intellectuelen, die ook maar enigszins in Oost-Duitsland kun nen blyven, dit moeten doen. Zy dient evenwel aan de andere kant steeds weer begrip voor de vluchtelingen zelf op te brengen. Universitaire „hervorming" Deze, wat men in West-Duitsland noemt „vlucht van de geest" is vooral een gevolg van de in 1958 door het Oostduitse communistische regime af gekondigde „Sovjet-hervorming" der universiteiten en hogescholen. Men wilde daarmee alle natuur- en geestesweten schappen op marxistisch-leninistische leest schoeien. Iedere student wordt se dertdien verplicht by zyn studie uit te gaan van de marxistische schijnweten- schap of hy nu mijningenieur, mu sicoloog of veearts wil worden. Vele hoogleraren, wetenschappeiyk as sistenten, artsen en ingenieurs die het jarenlang onder de communistische druk wisten uit te houden zagen zich na 1958 voor onoverkomeiyke politieke moeilykheden geplaatst, zowel in hun werk als ten aanzien van hun kinderen. Zy vluchtten dan ook. Deze intellectuele vluchtelingen uit Oost-Duitsland zyn uiteraard niet de enigen. Vorige week vluchtten byvoor- beeld in totaal 3553 mensen uit Oost- Duitsland, de week daardoor waren het er 4692. Per jaar komt men zo al gauw tot 150.000 200.000 Oostduitse vluchte lingen, die in West-Beriyn en West- Duitsland om asiel te vragen. Deze in het algemeen in de Westelijke wereld nau- welyks opgemerkte vlucht van mensen massa's komt ln de grond van de zaak neer op een ontvolking van Oost-Duits land met ieder jaar de bevolkingsgrootte van een stad als Groningen. ONDERSCHEIDINGEN VOOR AMERIKANEN De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Royen, heeft de wethouder van Handel van New York, Richard C. Patterson jr.. gisteren de - j versierselen van Commandeur in de Centrale figuur Orde van Oranje-Nassau overhandigd. j De bankier John H. G. Peil en de on- Mewouw DekKinga. die als zeemeer- dernemer William Zeckcndorf ontvln- min de centrale figuur van het corso was, werd extra in het zonnetje gezet. Zy kreeg niet alleen een pluim, een her inneringslepeltje, maar ook een ge schenk onder couvert. De heren Parlevliet, Paauw en J. van RUn werden eveneens in de dankwoor den betrokken. Nadat het officiële gedeelte achter de rug was bleef men gezellig luisteren naar accordeonmuziek. gen de versierselen van Officier in de Orde van Oranje-Nassau. zy zyn gedecoreerd uit erkenteiyk- heid voor hun aandeel by het organise ren van de plechtigheden vorig jaar ter gelegenheid van de 350ste verjaardag van de ontdekkingen van Hudson. De uitreiking had plaats in het kan toor van de Nederlandse consul-gene raal in New York, mr. B. J. Sllngenberg

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7