Clark Gable SAMSON SHAG mijn merk! Eisenhower gaf richtlijnen voor verbetering van betalingsbalans EINDE VAN FABELACHTIGE CARRIERE 99Koningder Repatriëring van kwart miljoen verwanten van militairen Willy Alberti naar Slees wijk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 november 1960 Derde blad no. 30205 (Van een onzer redacteuren Met Clark Gable is 'n levende legen de heengegaan. De legende van een man, die zich niet minder dan der tig jaar lang heeft kunnen handha ven als de „koning" der filmacteurs in Hollyivood. Een man, iviens -popu laire charme onaangetast bleef on danks de ouderdomstrekjes in het zo overbekende gelaat en ondanks de grijze haren, die hij echter nimmer heeft pogen te verbergen. Integen deel, deze charmeur van het ivitte doek heeft nooit getracht zijn leef tijd te verdoezelen. Zijn avonturen films lagen alweer zo'n twintig jaar achter hem en in de laatste jaren heeft hij niet geschroomd rollen te spelen van mannen in gevorderde middelbare leeftijd. Nu is hij niet meer, deze unieke figuur van het witte doek. Ouderen zullen hem herinneren als de onverschrokken avon turier in films als Honk.v Tonky, China Seas, Gone with the wind (een film, die vele jaren later nog eens aan succes volle reprise begon) en Mutiny on the Bounty. Het zijn slechts enkele titels van de meer dan 90 films, die hij ge maakt heeft. Van recente data zijn Mo- gambo. Betrayed, Soldier of Fortune. Tall Men, King and four queens, Band of Angels, Not for me nog onlangs met Sophia Loren „Bay of Naples" en als laatste „The misfits" met Marilyn Mon roe. Clark Glable wilde van geen ophou den weten. „Zolang ik er nog een cent mee kan verdienen blijf ik spelen", zei hij niet zo lang geleden op Schiphol, toen hij met zijn vijfde echtgenote en haar twee kinderen op weg was naar Rome, waar hij met Sophia Loren voor de camera zou verschijnen. Hartaanval Het heeft toen niet zo lang meer ge duurd of er kwam door een hartaan val een abrupt einde aan een levens loop, die begon op de eerste februari 1901 in Cadiz. Ohio. De familie Clark werd toen verblijd met de geboorte van een kerngezonde zoon, die de namen William Clark kreeg. De eerste school opleiding kreeg die knaap in Hopedale, Ravenna. Later zat hij op de school banken in Akron, waar hij ook in zijn eerste baantje zijn eerste geld verdiende. Dat was in een rubberfabriek. Hij was toen maar net vijftien jaar. Maar het beviel hem niet zo goed. En toen hij op het enige toneel, dat het plaatsje rjjk was, eens een uitvoering had gezien van „The bird of paradises" stond William Clark Gables besluit onwrikbaar vast, hij moest en zou acteur worden. Het duurde echter nog eens een hele tfjd eer Williams droom werkelijkheid zou worden. Hij moest als medisch stu dent, als piccolo en in andere baantjes heel wat tegenslagen incasseren, maar tenslotte kreeg hij toch, wat hij zozeer begeerde: zijn eerste „verbintenis" bij de Jewell Players. Het honorarium was tien dollar per week! Voor een beginne ling niet zo heel slecht, maar toch ook bepaald geen astronomisch bedrag. Maar dat kon William Clark Gable niet sche len. Hij was acteur, dat was voor hem het belangrijkste. Helaas, het duurde niet lang Failliet Hoe het gekomen is, weten wij niet, maar het gezelschap ging vrij snel na Gables entree failliet. Clark Gable talenten zullen dat debacle wel niet veroorzaakt hebben, zijn salaris al evenmin. Maar hoe dan ook, deze to- neelzaak ging over de kop en de jonge, i enthousiaste acteur stond brodeloos op straat. Hij is toen in arren moede maar in de handel gegaan. Met zijn fatsoen lijk uiterlijk en zijn natuurlijke flair ging hem het zakendoen redelijk af, maar hij wilde dat toch niet als een levensbestemming zien, het acteren zat hem in het bloed. Dus rustte de jonge Gable niet voor hij weer in het theater leven terecht was gekomen. Via zün medewerking aan een armzalig klein reizend gezelschapje en via figuratie in Hollywood kwam hij terecht op Broad way. Daar werd hij opgemerkt. Mervyn LeRoy liet proefopnamen van hem ma ken. maar de mensen uit het vak voor spelden, dat Clark Gable nooit belang rijke romantische rollen zou kunnen krügen: zün oren waren te groot Hij zou het in de filmwereld nooit ver bren gen. Maar ondanks die oren kreeg hij een filmrol in „The painted desert". Dit debuut leidde tot een contract met Me tro Goldwyn Mayer en Clark Gable stond aan het begin van een ongekend lange periode van filmsuccessen Minder gelukkig Wy herinneren voorts nog aan films als „Heil Drivers", „Strange Interlude". ..San Francisco", „Test pilot", „The Hucksters" en niet te vergeten de ver- rukkelyke komedie „It happened one night". Zün rol in deze film werd be kroond met een Oscar. Helaas, in het particuliere leven was de grote charmeur van het witte doek, de man, die vrouwen om zijn vingers wond, heel wat minder gelukkig dan in zün films. In totaal is hij vijfmaal getrouwd geweest. Waarschünlijk is zijn derde vrouw, Carole Lombard, (To be or not to be"), zijn grote liefde geweest. Maar in 1942 kwam zij op tragische wijze bü een vliegongeval om het leven. Kort na haar dood nam Gable dienst bü de Amerikaanse luchtmacht. Hij verliet na de oorlog de militaire dienst als gedecoreerd majoor-vlieger. Daarna is Clark Gable nog tweemaal in het huwelijk getreden. Het laatst met het voormalige model Ka.v Williams, die over enkele maanden Clark Gables dierbaar ste wens in vervulling zal doen gaan, zij verwacht n.l. zijn eerste kind. Hij heeft het helaas niet meer mogen beleven. De dood sloeg vrij onverwacht toe cn maakte een einde aan die fabel achtige carrière van een van de zeld zame filmacteurs, die er zich na dertig jaar op het witte doek nog op kon beroemen een „kasmagneet" te zijn. Turkse processen in hogere versnelling Het nieuwe comité voor nationale een heid in Turküe heeft opdracht gegeven tot bespoediging van de processen tegen leden van het voormalige regime. De commissie van onderzoek die meer dan 600 dossiers voor de processen op het eiland Yassi heeft bestudeerd, moet haar taak beëindigen en de nog niet af- i gedane zaken overgeven aan openbare aanklagers van speciale rechtbanken. Marivaux' „Spel van liefde en toneel" door „Studio" Woensdagavond toonden ruim drie honderd leden van Hillegoms Katholieke Culturele Kring in hotel „Flora" hun belangstelling voor Marivaux' blüspel in drie bedrijven „Spel van liefde en toe val" door de toneelgroep „Studio". De voorzitter, de heer C. van Leeu wen, bracht het feit in herinnering, dat Hillegoms Katholieke Culturele Kring na haar eerste lustrum een verheugende groei ondergaat. Spreker heette o.m. welkom de beide pastoors Van Houten en Theissen, enige zusters van huize Joseph en deelde ten slotte mee, dat woensdag 18 januari dr. Portielje uit Bennebroek een lezing zal houden over het onderwerp: „Omgang met wilde dieren". De prestaties der toneelgroep Studio, die reeds meerdere malen bij de K.C.K. te gast was, vielen zeer te loven. Vooral de dames Ingeborg Mijt den Bogaard en Dora Smit verdienen een woord van lof. Een woord van waardering ook voor het stijlvolle decor van Jan Piest, dat voortreffelijk de sfeer weergaf. Een enthousiast applaus getuigde van aller grote waardering voor deze uitvoe ring, waarvan de regie bij Peter Oost hoek in goede handen was. Jaarvergadering V.V.V. Onder leiding van de heer Broxter- man, voorzitter van V.V.V. Lisse, werd gisteravond de jaarvergadering gehouden in „De Nachtegaal". Dat V.V.V. omvang- rük werk doet blijkt wel uit het feit, dat het aantal overnachtingen in het laatste jaar verdrievoudigd is! Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het voorstel van het bestuur om het informatie-bureau te verplaat sen van het Vierkant naar de Kanaal straat. Er zal te dezer zake een enquête onder de leden worden gehouden. Het financieel verslag werd goedge keurd op advies van de kascommissie. De heer P. Tibboel moest om gezond heidsredenen als bestuurslid afscheid nemen. Voor al zün arbeid werd hem dank gebracht en een boekwerk aange boden. In zün plaats werd benoemd de heer A. M. Weterman, die tot heden ad viseur voor de propaganda was. Hij nam deze benoeming aan. Na rondvraag volgde sluiting, waarna gezellig samenzün. President Eisenhower heeft een aantal maatregelen bekend gemaakt die er toe moeten leiden, dat de Amerikaanse betalingsbalans wordt verbeterd Een van de maatregelen houdt in, dat 284.000 verwanten van militairen in het buitenland naar de V.S. zullen moeten terugkeren. Ook zijn richtlijnen verstrekt aan verschillende departementen om de aan kopen van buitenlandse goederen te verminderen ten bate van aankoop van Amerikaanse goederen. Voorts dienen krachtige pogingen te wor den ondernomen om nieuwe tariefs- en handelsconcessies te verkrijgen. 461.000 verwanten Zeven richtlijnen President Eisenhower heeft de volgen de richtlünen uitgegeven. 1. Het departement van Buitenlandse Zaken moet bü alle economische en technische hulp aan andere landen aan Amerikaanse goederen en diensten de voorkeur geven. 2. Het departement van defensie moet in zeer grote mate de voorgenomen mi litaire aankopen voor 1961 in het bui tenland verminderen, zowel voor de Amerikaanse strüdmacht als voor die van verbonden landen. 3. De Amerikaanse winkels voor mi litairen overzee mogen geen buitenland se goederen meer kopen zonder de per soonlijke toestemming van de minister van Defensie. 4. Intendanten en magazijnen van Amerikaanse ambassades mogen geen buitenlandse goederen meer inslaan voor de verkoop aan Amerikaanse diplomaten en hun gezinnen. 5. Alle regeringsbureaus moeten naar het voorbeeld van het Departement van Defensie net aantal gezinsleden van ambtenaren op posten overzee vermin deren. 6. De minister van Buitenlandse Za ken moet nieuwe, krachtige pogingen ondernemen om nieuwe tarief- en han delsconcessies te verkrijgen voor Ame rikaanse produkten. Hij moet ook be vorderen, dat er meer buitenlanders naar de Verenigde Staten reizen. 7. Het Departement van Landbouw moet er beter voor zorgen dat de ver koop van overtollige landbouwprodukten tegen gereduceerde prijs niet de omzet van soortgelüke produkten tegen con tante dollars vermindert. Van de zijde van het Amerikaanse Ministerie van Defensie is meegedeeld, dat de maatregel inzake de terugkeer van de verwanten van Amerikaanse mi litairen, betrekking heeft op familiele den van deze militairen, die in sterk geïndustrialiseerde landen met krachtige valuta, zoals Engeland. YVest-DuitsIand, Frankrijk, Japan, Nederland en België wonen. Het grootste deel 195.000 ver toeft in YVest-Duitsland. Daarna volgen Japan met 56.000, Frankrijk met 41.900 en Engeland met 38.000. President Eisenhower verklaarde bü het afkondigen van zijn maatregelen dat als de landen, die voor hun financiële reserves dollars zowel als goud gebrui ken. de Amerikaanse dollar zouden gaan wantrouwen, er zoveel goud zou weg vloeien dat Amerika in grote verlegen heid kon komen. Volgens een officiële schatting zal Amerika in 1961 een miljard dollar min der in het buitenland uitgeven dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Volgens Eisenhower zal de repatrië ring van de verwanten van militairen (voorwie er bijna 461.000 in het buiten land verkeren) op 1 januari zal begin nen met een tempo van 15.000 per dag. Druk op Bonn? In Amerikaanse kringen te Bonn zei men gisteravond, dat Eisenhowers be sluit om het grootste deel van de ge zinsleden van Amerikaanse militairen in het buitenland naar huis te laten komen, grote ontsteltenis onder de Ame rikanen in West-Duitsland teweeg brengt. Vele gezinnen zouden nog hopen dat Kennedy het bevel intrekt. Sommige diplomatieke waarnemers in Wahington zijn van mening, dat de maatregel om de verwanten van mili tairen in het buitenland naar Amerika tee laten terugkeren, ook bedoeld is om druk uit te oefenen op West-Duitsland, dat naar het oordeel van de Amerikanen meer moet bijdragen in de kosten van het onderhoud van deze militairen. In welingelichte kringen in Washington meende men dat de nieuwe regering- Kennedy vrijwel volledig achter Eisen howers bezuinigingsplan staat. Met het onderhoud en de verdere voorziening van de Amerikaanse troepen in het buitenland is jaarlijks een bedrag van ongeveer 3% miljard dollar gemoeid. In zomer 1961: Laos beschuldigt VS van steun aan de rechtse rebellen Koningin naar het Westland H.M. de Koningin is voornemens op 27 januari a.s. een bezoek aan het West land te brengen. Dekkingspercentage 91 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1960 f. 1.538 mil joen (v.m. f 1.462 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1 402 miljoen <v.m. f 1 390 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 91 r'r van de in voer <v.m 95). LEEUWENHOEK-MEDAILLE VOOR DR. A. LWOFF De gouden Leeuwenhoek-medaille van de afdeling natuurkunde van de Kon. Ned Akademie van Wetenschappen zal op 17 december a.s. in een bijzondere zit ting van deze afdeling worden uitgereikt aan dr. A. Lwoff, micro-bioloog aan het „Instituut Pasteur" te Parjjs. De gouden Leeuwenhoek-medaille, die de vorige maand aan dr. Lwoff is toe gekend. wordt eens in de tien jaar uit gereikt aan de geleerde, die zich in dat tüdvak het r "est verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van de studie der microscopische wezens. (Van onze Amsterdamse correspondent) Willy Alberti, populaire zanger van het Napolitaanse lied. zal één der ster ren zijn in de volgende Snip en Snap- revue van Rene Sleeswijk. Hij zal optreden in de nieuwe show, die in juli 1961 in Theater Carré te Amsterdam begint. „Het is altijd mijn hartewens geweest om bij de revue te komen", zei Willy Alberti ons vanmorgen. „Ik ben bij zonder blij, dat Sleeswijk mü dit con tract heeft aangeboden. Voor mün ge zin is het bovendien prettig, dat ik ook meer thuis zal kunnen zijn. Ik heb geen zorgen meer om alle contracten voor één avondje optreden in elkaar te passen en ik ben van het vermoeiende reizen en trekken af. Het voornaamste is echter, dat ik het revuewerk het mooiste vind, dat ik zou kunnen doen". Willy Alberti is als jongetje van 14 jaar zün carrière eveneens in een revue begonnen, namelijk in het theatertje aan de Rozengracht te Amsterdam. Korte tijd later stond hij in de operette „Rozemarie" in Carré. „Ik ben bijzonder blü met Alberti' zei producer Rene Sleeswük. „In de toekomst zal ik trachten om artiesten, die een grote populariteit bij het pu bliek hebben in mijn show in te passen Alberti bijvoorbeeld wordt hoofdpersoon in twee beelden. Naast een spectaculaire Venetiaanse scène puzzel ik op een scène waarin een medley van zün meest po pulaire liedjes kan worden onderge bracht. Nee, het is niet de bedoeling, dat Alberti ook in sketches optreedt". Het contract met Willy Alberti is in middels getekend. Voor 1 januari zal de gehele bezetting van de nieuwe Slees- wük-produktie gecontractueerd zijn. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft voor de eerste maal in het openbaar kritiek geleverd op de Ver. Staten. Op een persconferentie in Vien tiane beschuldigde hij Amerika ervan de rechtse opstandelingen van Savan- nakhet „onbeperkt" te steunen" in hun strijd tegen zijn neutralistische regering. De activiteiten van dit comité „zün niet langer een interne aangelegenheid van Laos, maar een internationaal pro bleem waarvan de oplossing afhangt van de Ver. Staten". Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Vientiane zün de V.S. altijd gekant geweest tegen een verdeling van het land en steunen zü de wettige regering. Premier Prins Soevanna Phoema zou er mee hebben ingestemd dat de Ameri kaanse financiële hulp aan de Laotische strijdkrachten zowel aan de troepen on der bevel van de regering te Vientiane als die onder het comité van Savannak- het werd verleend Deze hulp werd na de staatsgreep van kapitein Kong Lae op geschort. Unesco spreek» niet over ontwapening De algemene vergadering van de Unes co, heeft met 36 tegen 26 stemmen en 26 onthoudingen een verzoek van de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën af gewezen om de ontwapening te doen bespreken door de algemene conferen tie van de Unesco, die ook zou moeten nagaan in welke mate de organisatie van ontwapening zou profiteren door toeneming van de financiële middelen. Meer dan honderd doden bij ongeregeldheden in Bolivia De Boliviaanse regering heeft meege deeld. dat bü gevechten tussen gewapen de boeren en politie in Gliza, provincie Cochabamba, meer dan 100 mensen zün gedood. De regering kondigde voor het gebied de staat van beleg af en zond verster kingen om de orde te herstellen. Niette min werd nog verspreid geweervuur ge hoord. De ontevredenheid in Cochabamba zou liet gevolg zijn van een gebannen ver houding tussen bevolking enerzijds en politie en leger anderzüds. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER LUNS De Mexicaanse ambassadeur In Ne derland, dr. Rafael Fuentes, heeft gis teren tijdens een lunch in zijn ambas sade in Den Haag de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, het lint eerste klasse van de Nationale Orde van de Azteekse adelaar overhandigd. Ambassadeur Fuentes wees er in een toespraak op dat Nederland in de gehele wereld wordt geëerbiedigd omdat het bekend is dat zün oogmerken altüd zuiver zün, dat het altüd streeft naar begrip en een betere verstandhouding tussen volkeren van de wereld. Neder land heeft, zei hü. zün beste vertegen woordiger gevonden in minister Luns. .Staat u mü toe, te zeggen: Uwe Ex cellentie lükt op een Nederlandse Don Quichotte. gekleed in het harnas van de integriteit en de goede trouw die altijd door de regering van Koningin Juliana aan de dag zün gelegd", aldus de ambassadeur. Onderzoek naar nieuw zendingsterrein Gistermiddag zün van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken prof J J v d. Schuit uit Utrecht en ds. A. Bikker eveneens uit Utrecht van de Chr Geref Kerken en dokter E Helms, missionair arts. Zü gaan een oriëntatiereis maken in Transvaal. De delegatie zal allereerst onderzoeken welke krachten voor de directe aanpak nodig zün. Als er moge lijkheden zün, zal ds. L. Floor te Almelo, die enkele jaren geleden was aangewe zen om als docent naar Indonesië te gaan. naar Zuid-Afrika vertrekken om de opleiding te verzorgen. Dokter Helms kan direct beginnen in een hospitaal met 140 bedden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5