Herenpullovers 19.95 Kreymborg Timdelerclub bracht in Leiden „vliegende dokter-roinantiek" Officiële publikaties Leidse Dierenbescherming kreeg na veel moeite, nieuw bestuur Papoea landsdienaren zijn voor een Melanesisclie Federatie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 november 1960 Tweede blad no. 30203 Maggie van de ouwe Doc Stukje Australië in St. Antoniusclubhuis De „vliegende dokter" kennen wij in ons kleine land alleen maar uit de avontuurlijke doktersromans. Maar in het vijfde werelddeel Australië komen de dokters, die hun patiënten met het vliegtuig een bezoek gaan brengen vanwege de enorme uitge strektheid van hun „praktijk", he ien ten dage voor. De mensen, die gisteren hun schre ien naar het St.-Antoniusclubhuis richtten om daar de „Timdelerclub" te zien toneelspelen, hébben iets van iie romantische sfeer van zo'n dok- tersbestaan geproefd. Deze Leidse Christelijke toneelgroep gaf een ge slaagde opvoering van „Maggie, van ie ouwe Doe", geschreven door Ben Bierman. Door de bijzonder aardig in elkaar ge zette decors - vooral de zendpost van dokter Steve MacAdams (Hans v. d. Wijngaard) met een „heusecht" zend- en ontvangapparaat „deed het wel" - werd dat kleine stukje houten toneelvloer herschapen in een even klein stukje Australië. Vanuit deze centrale post in Millowgate in het noordelijk district wordt de praktijk van de „vliegende dok ter" geregeld. Op gezette tijden wordt er spreekuuur gehouden. Dokter Steve Mac Adams geeft dan adviezen of in ernstige gevallen gaat hij de lucht in om een vi site af te leggen. Hij wordt geassisteerd door Jane Ashwell (Greetje v. d. Vegte, als omroepster)Kathy (Bep de Vries, als verpleegster) en de piloot Bill Cock- head (Kees Schutte). Door toedoen van een oud pionier uit het noordelijk district komt de dochter van de voorganger van dokter Mac.Ad- dams, Maggie (van de ouwe Doc), die zelf een dokterspraktijk in Sydney heeft, naar Millowgate om haar vakantie daar door te brengen en om het vroegere werkterrein van haar oude vader eens te verkennen Nu wil het toeval, dat Steve en Maggie elkaar uit hun studen tentijd kennen. Ja en danHet ligt voor de hand. Voor het echter zover is, Floriade bracht succes voor Mij. Tuinbouw en Plantkunde Gisteravond hield de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde in café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar maan delijkse ledenvergadering, die zich in een grote belangstelling mocht verheu gen. De afdelingsvoorzitter, de heer J. H. Smit, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom in het bij zonder gericht tot een aantal nieuwe leden, onder wie vijf jeugdleden. Vooral de toetreding van deze jeugdleden stem de spreker tot vreugde, daar ook hier het motto „jong geleerd oud gedaan' van toepassing kan zijn. Uit de ingeko men stukken bleek o.m., dat het hoofd bestuur zich schriftelijk had gewend tot de directeur van het landbouwonderwijs teneinde met kracht te protesteren tegen de voorgenomen wijzigingen in de toelatingsleeftijd voor de tuinbouwcur- sussen (van 15 op 17 jaar) en het voornemen om het betreffende avond onderwijs om te zetten in dagonderwijs. Tijdens de hierna volgende gedachten- wisseling over het nieuwe afdelings maandblad, bleken de leden zeer enthou siast te zijn over deze vernieuwde uitgave en deden velen de toezegging van tijd tot tijd voor de nodige kopij te zullen zorgen. De heer Veendorp bracht verslag uit van de jaarlijkse alg. verga dering, die hij tezamen met de voorzitter had bijgewoond. Hieruit bleek, dat de propaganda op de Floriade een groot succes voor de Maatschappij had opge leverd. Niet alleen konden 1750 nieuwe leden worden ingeschreven, maar tevens werden de door afdelingen gestorte waarborgsommen gerestitueerd. De afd. Rotterdam boekte uiteraard de meeste nieuwe leden t.w. ruim 1500, met welk aantal de Maatschappij thans de 10.000 leden ruim heeft overschreden. Ook deze avond had een aantal leden weer eigen gekweekt materiaal ter be oordeling ingezonden. De jury, bestaan de uit de heren Van Egmond, De Jager en Veendorp, kende de hoogste lof toe aan de heren J. C. van Egmond Jz. (clerodendrom-inzending), J. Kriest (chrysanten-assortiment) en A. Hofman (div. fruit). Na de pauze hield afd. secretaris W. R. Oudshoorn een lezing over „Bloemen- centrum Aalsmeer, een dorp van glas", een en ander geïllustreerd met prachtige kleurendia's. Hoewel Aalsmeer reeds vanaf het midden der 17de eeuw boom teelt-centrum was, ging men zich om streeks 1850 ook toeleggen op de bloe menteelt en verrezen in 1880 de eerste kassen. Na de stichting van de beide Veilingen in 1912, namen uitbreidingen en export hand over hand toe met het gevolg, dat het „dorp van glas" wereld vermaard werd en thans ruim 900 be drijven telt, die zich naast de bloemen teelt in zeer belangrijke mate hebben toegelegd op de z.g. potplantenteelt, die eveneens een internationale faam geniet. Nadat spreker nog een uitvoerig over zicht had gegeven van de totale produk- tie en omzet besprak hij tot slot nog een aantal kweekmethoden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Aart Adrlanus Jan, zn. van A. A. J. Tlmmers en g. A. Bavelaar; Maria. dr. jan j. g. van der Meer en A. van der Unden; Robertus Marlnus Hendrik us. zn. van M. H. Visser en J. M. van Zon; Syl- Jia Maria. dr. van C. van Lellveld en E. Jye'Jn; Jolanda Maria Petronella, dr. van M van Beek en A. A. M. v. Lieshout; rvonne, dr. van P. Nieuwenhuijsen en C Lagas; Maria Hendrlka Margaretha, ör van W. P. Beijk en M. M. v. d. Voort; Andreas Josef Emmanuel, zn. van L. G. A M. van Delft en E. M. Ruljgrok. OVERLEDEN W. Wagemans. 79 Jaar, man; J. Maryt, 76 Jaar, man. gemeentelijke badinrichting. In verband met de uitvoering van her stelwerkzaamheden zal de Gemeentelijke Badinrichting v. d. Werfstraat 39 voor- '°Plg tot nadere aankondiging des zater- tijn* na 11-00 uur voor dames gesloten Lelden, 17 november 1960. De directeur van de G.G. en GD., j. G. Bazuin. moet de vliegende dokter bij een onge luk met het vliegtuig toch nog ernstig gewond raken en komt Maggie, die tij dens de ziekte van Steve zijn praktijk waarneemt voor heel wat moeilijkheden te staan. Zij slaat zich er echter door heen en dan zijn alle hindernissen ge nomen. Het applaus kan over de hoof den van de acteurs en actrices klateren. Dat enthousiaste handgeklap was zeer zeker verdiend. De rollen van de twee figuren waar alles om draaide, de beide dokters, werden goed vertolkt, terwijl de opmerkingen van de pionier Waiver Jack (Herman Kr es» „Maggie? Zij is net als de ouwe Doe" en het onstuimige spel van de piloot Cockhead de vrolijke noot in het spel brachten. De naam van de toneelgroep „Toneelspelen Is Meer Dan Enkel Leren En Repeteren" is gisteren, dankzij de regie van Wim Ouwerkerk en de medewerking van vele anderen, alle eer aangedaan. Advertentie De sleutel voor gezelligheid is wijn- liisⅈ .1 handel "iSoster STEEN STRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTR. 6 - HAARL.STR. 204 OPGRAVINGEN IN TUNIS De heer Claude Poinssot, die opgra vingen in Tunis heeft geleid, sprak hier over dinsdagavond in het Rijksmuseum van Oudheden onder de titel: ,De ruïnes van Dougga". De lezing werd ge houden in samenwerking met het Voor- aziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" en de Vereeniging voor Antieke Beschaving. Het antieke Dougga, dat heden ten dage een der best geconserveerde Ro meinse steden in Tunesië is, kan, aldus spreker, zonder nu bepaald door haar historie vermaard te zijn, wel als het beste en meestv olledige voorbeeld van een oude provinciestad gelden, gerecon strueerd uit haar monumenten en in scripties. Voorafgaande aan de tyd van de Ro meinse bezetting, was er de primitieve stad met haar ommuring en haar mega- lithische graven en vooral het grote mausoleum van Atban, dat beroemd is door een in twee talen gestelde inscrip tie, die in het Brits Museum wordt be waard. Hierna vertelde spreker over de afbraak van de monumenten in de 19de eeuw en van de restauratie in de laatste 50 jaren. Hij behandelde de stijl van deze monumenten en vergeleek deze met analoge monumenten in het Middel - landse-zee-gebied. Vervolgens sprak hy over de Romeinse stad, in het bijzonder over de tempels, gewyd aan verschillen de goden: voorts over het kapitool en andere gebouwen, waaronder het forum en het theater. Speciaal vestigde spre ker de aandacht op twee van de mooiste huizen van deze stad, waarin fraaie mozaieken zijn bewaard. In verband met een mozaiek, waarop de jaargetijden zijn afgebeeld, ging spreker in op enkele aspecten van de landbouw. Tenslotte be handelde hij de periode van het verval van de stad. Een en ander werd toegelicht door buitengewoon mooie kleurendia's, ver vaardigd naar eigen opnamen. De heer Poinssot werd ingeleid door dr. J. W. Salomonson: prof. dr. H. G. Beyen sprak een woord van dank. Na veel heen en weer gepraat is gisteravond laat een nieuw afdelings bestuur van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren gevormd. De vergadering van de afdeling Leiden en Omstreken, die vry rumoerig verliep, werd gehouden in „Het Gulden Vlies". Enkele leden van het oude bestuur waren aan de beurt van aftreden, terwijl anderen niet langer aan wensten te blijven. De voorzitster, mevr. I. Mak Van Bever Donker, die de bijeenkomst leidde, is ook afgetreden. In haar plaats werd benoemd de heer A. N. Zekveld. Incidentje bij Leidse begroting De beraadslagingen over de begro ting waren gistermiddag nog maar juist begonnen of er deed zich een incidentje voor tussen de fractievoor zitter van de P. v. d. A. en de burge meester. De heer Piena, die af gaande op vorige behandelingen in de veronderstelling verkeerde, dat hq over de gehele begroting zijn visie mocht geven, werd tot de voorzitter tot de orde geroepen. Met het seniorenconvent, aldus spre ker, was afgesproken, dat de begroting afdelingsgewijze zou worden behandeld, weshalve de heer Piena zich moest be perken tot deze afdeling, waarbij de financiën en economische aangelegen heden aan de orde werden gesteld. „U mag", aldus spreker, „wel doorgaan met andere vraagstukken, w.o. de woning bouw. aan de orde te stellen, maar daarop krijgt U dan geen antwoord". De heer Piena kon het hiermede niet eens zijn en was van oordeel, dat een fractievoorzitter aan het begin van een begrotingsbehandeling een algemeen po litieke beschouwing mocht houden. In het verleden is dit steeds het geval ge weest. Nu echter nadrukkelijk was ge steld, dat hij geen antwoord zou krijgen op door hem aan de orde gestelde vraagstukken, zag hij onder protest af om op deze problemen in te gaan. Hij zou daarop dan later wel terugko men. Ook de heer Harmsen, voorzitter van de Prot. Chr. raadsfractie, was door deze maatregel van orde getroffen. Ook hij moest zijn rede voortijdig afbreken. Met de heer Piena was de heer Harmsen en later ook de heer Van Weeren het eens. dat een fractievoorzitter gele genheid moet hebben om bij de aan- van een begrotingsbehandeling te spre ken over het algemene beleid van het College van B. en W. In de avondvergadering heeft de heer Piena nog medegedeeld, date zijn frac tie in het vervolg met deze gang van zaken geen genoegen meer zal nemen. Ned. Roode Kruis zaterdag op de markt Het Nederlandsche Roode Kruis staat jaarlyks één dag op de Leidse week markt en dat gebeurt ook dit jaar. Za terdag as. nl. zal mevr. G. C. Lem- Gunning, belast met de afdeling sociale zorg in het Leidse Rode Kruiswerk, haar stand weer innemen om de aandacht van de Leidse bevolking te vragen voor het Welfarewerk voor de chronische zieken, die thuis verzorgd worden. Het Welfarewerk van het Rode Kruis Is u toch wel bekend? Jaarlyks wordt in ons land meer dan f. 300.000 besteed aan dit zich steeds uitbreidende werk in hospitalen, ziekenhuizen en sanatoria. Een leger van Welfare-werksters is ge durende het hele jaar in touw om alle benodigdheden voor deze bijzondere taak van het Rode Kruis te doen slagen en de afdeling Leiden blijft hierbij geenszins achter. Onder leiding van mevr. Lem hebben de Welfare-werksters van Leiden weer heel wat artikelen by elkaar gebracht door naaien, borduren, breien, vlechten, enz. enz. Zaterdag zal men de resultaten daar van kunnen zien op de Leidse markt. Men kan er van alles kopen; sjaals babygoed, geborduurde ontbijtservetten, allerlei pitrietwerk als presenteerbladen, mandjes, enz. Met het oog op de komende St.-Nico- laas-inkopen zullen ongetwijfeld velen hier allerlei gewenste en veel gevraagde artikelen kunnen kopen. De baten ervan komen ten goede aan de chronische zie ken, die thuis verpleegd worden en die zo heel erg veel moeten missen, wat een normaal gezond mens maar voor het grypen heeft. Wij hopen dat het opofferende werk van het leger Welfare-werksters beloond moge worden door een totaal uitver kochte kraam. Dan zal dit ten goede komen aan vela ^ïu^sliegesi^q ligkeu' Verder werden in het nieuwe bestuur gekozen de heer J. van den Berg en de dames B. van Praagvan Kleef, H. Swanenburg—de Heiden en E. J. Lange- zaalvan Dyk. De secretaresse, mevr. E. 't HartBlok, zal haar functie in het bestuur voorlopig blijven vervullen. De overige functies worden na onderling overleg verdeeld. Mevrouw Mak zei aan het begin van de avond, dat de vereniging in de heer Vogelenzang een goed beheerder van het dierenasiel heeft gevonden. Het be stuur is tevreden over de verzorging van de dieren en over het beheer van de financiën en van het asiel. Daar het ledental (vorig jaar ongeveer 850) eerder achteruit dan vooruit gaat achtte zjj het wenselijk om een ledenwerfactie op touw te zetten. De voorzitster betreurde het, dat er voor de katten in het nieuwe asiel geen gelegenheid is om buitenlucht te krijgen. Ook wat de verwarming van het asiel betreft staat men, nu de win ter nadert, voor grote moeilijkheden. De aanschaffing van een verwarmingsinstal latie kost handen vol geld, maar er zal toch op korte termijn een oplossing ge vonden moeten worden. Later op de avond deelde de heer v. d. Horst mede, dat de vereniging er op financieel gebied niet slecht voorstaat, maar hij zag. toch wel graag wat meer medewerking van de leden bij de ver schillende acties, die gevoerd worden. De administrateur van de Stichting Dieren asiel, de heer Van Leeuwen, zei, dat de stichting ruim f. 2500 aan activa heeft. Het verslag van de kascommissie kan door omstandigheden eerst op de volgen de vergadering, die waarschijnlijk over enkele maanden gehouden zal worden, uitgebracht worden. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakte vooral de heer J. Slager druk gebruik. Het waren juist diens op- en aanmerkingen, welke de gemoederen in beroering brachten. Na de pauze werd een film vertoond. Spaans studentenkoor zong in de Lakenhal In de Lakenhal concerteerde een Spaans studentenkoor. Als het belang rijkste van deze overkomst uit Madrid mogen we vermoedelijk de Leids-Madri- leense ontmoeting als zodanig zien. Het koor heet „Santo Tomas de Aqui no" en zong onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum, in het bijzijn van de Hertog van Baena. de Spaanse ambassadeur. De directie voerde Rafael Guadiola Martin. Gezongen werden o.a. motetten en madrigalen van Luis de Victoria en Orlando di Lasso, plus volksliederen. De nummers werden aangekondigd door een van de senorita's dezelfde die een keer solo optrad tegen de achtergrond van een zoemend koor. Het bleek alle maal gewoon, verdienstelijk, pretentie loos. Niet als drie jaar geleden het koor uit Bologna, dat een groot voorbeeld was. Ook niet als het Leids Studenten Zangkoor, waartegen Madrid de match verliest Van „Spaanse wildheid", felle kleurig heid, overrompelende zwierigheid, bleek niets in de gezongen volksliederen. Ook niets van zeer speenfiek Moors, Asturisch, Baskisch, Castiliaans, enz. „Santo Tomas" heeft voornamelijk van goede discipline en zangvreugde ge tuigd. Anders dan by ons stonden bas sen links en tenoren rechts en sopranen en alten beide neigden naar het mezzo- register. Naar innerlijke diepgang, subli mering van de stemmenstaat, staccato zang, grandezza, variabiliteit van de klankkleur werd niet gestreefd. In het algemeen was er veel klankkracht en onderklank, by weinig egaliteit en in- strumentaliteit en veel stemmen-indivi- dualiteit, en dat verdraagt niet iedere compositie. De senorita, die in een lied de castag netten hanteerde, ontving een bos asters in de Spaanse kleuren en de Nederland se woordvoerder een exemplaar van de koorsjerp. Na het bisseren van twee nummers (w.o. een bolero andaluzza) en het „Gaudeamus igitur" nam men ten slotte afscheid van de Muze. V. BEGRAFENIS J. BOS De heer J. Bos, chef van de afdeling bestratingen en riolering van de dienst van Gemeentewerken, die zondag J.l. op 48-jarige leeftijd plotseling is overleden, is gisteren op de begraafplaats by het Groene Kerkje in Oegstgeest begraven. De dienst werd geleid door de heer Keessen, mormonen voorganger Aan het graf sprak o.a. de waarnemend directeur van gemeentewerken, ir. T. C. J. Koch, die memoreerde welk een gewaardeerd collega de heer Bos was geweest Gemakkelflir, aporttef Groot assortiment in uni en multicolours, V- of O-hals, vele modellen waaronder italiaanse import. Zuiver wol in hjne of grove steek v a. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN l. „De Natuurvriend' toonde haar kunnen Dat de Leidse aquariumhoudersver- eniging „De Natuurvriend" gerekend mag worden te zijn een waardige re pre sentante van de topklasse in de Neder landse aquaristiek is voor vele leden gis teravond overduidelijk geworden bij de bekendmaking van de uitslag van de gehouden huiskeuring van aquaria. Wegens afwezigheid van de voorzitter heette de heer J. Arnoldus de vele aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de heren J. v. Raam en J. Hoogen doorn, beide keurmeesters van de Ned. Bond „Aqua-Terra", die deze avond met behulp van kleurendia's een uiteenzet ting zouden geven over de gekeurde aquaria. Alvorens de leiding voor de rest van de avond in handen van deze heren te leggen, werd bij monde van de heer J. Arnoldus een belangrijk punt van de agenda aan de orde gesteld, n.l. goedkeuring van de nieuwe statuten. Dit in verband met een Koninklijke goed keuring. Na een korte discussie, waarbij enkele wijzigingen en aanvullingen na der werden bekeken, verklaarde de ver gadering zich ermee akkoord. Nadat in een vacature in de kascontrole-commis sie was voorzien, gaven de heren v. Raam en Hoogendoorn een beeld hoe de afgelopen huiskeuring tot stand is ge komen. Getoonde kleurendia's van verschil lende aquaria gaven de indruk, dat het de keurmeesters vele hoofdbrekens heeft gekost om een juiste puntenwaardering toe te kennen, vooral voor wat betreft het esthetische deel van deze keuring. De uitslag van de keuring is als volgt: Groep A: J. Visser (kleurschakeringen, groepering), buiten mededinging, hoog ste aantal punten. 1. Warmerhoven, wis selbeker. beker; 2. v. Weesel. plaquette: 3. W. Zwart, plaquette. Groep B: J. Schippers, buiten mededinging, J. Ar noldus. idem. beiden hoogste aantal punten. 1. Eriks, wisselbeker en beker, 2. de Groot, plaquette, 3. Piket, pla quette. Vijf deelnemers ontvingen te vens het bondsdiploma. Open-deur-dienst Marekerk SPREEKSTER: MEJ. H. E. DA AMEN, SCHOOLARTS Tijdens de wintermaanden worden de Open-Deur-diensten van de Hervormde Gemeente in de Marekerk gehouden. Zondagavond a.s. 7 uur zullen mej. H. E. Daamen, schoolarts te Leiden, en de predikant voor Bijzonder Kerkewerk dr. P. L. Schoonheim samenwerken in een dienst, die door het onderwerp en door de vorm afwijkt van de gewone kerk diensten. Over het algemeen vormen kerktaal, ook bijbeltaal, liederen en gebeden een belemmering voor velen om zich in een dienst thuis te gevoelen. In de Open-Deur-Dienst van zondag avond worden de bijbelgedeelten en de liederen telkens toegelicht zodat de grote ïyn van de dienst duidelijk blyft. Spreekster is, zoals gezegd, mej. H. E. Daamen. schoolarts te Leiden. Zij heeft geen medisch of opvoedkundig onder werp gekozen. Uitgangspunt voor haar toespraak is het bijbelwoord: „Niemand haat zyn eigen lichaam". Mej. H. E. Daamen stelt hierby echter de vraag: „Is dat zo?" Het is haar bedoeling onze houding tegenover ons lichaam en ook de verre gaande technische beheersing van de stof in het algemeen, vanuit het evan gelie te belichten. Dit levert enkele verrassende gezichts punten. De Commissie voor Bijzonder Kerke werk acht het een groot voordeel, dat juist een niet-theoloog deze gedachten naar voren brengt. Aan de bezoekers wordt by het bin nenkomen een blad uitgereikt met liede ren voor de samenzang. De plaatsen in de kerk zyn vrij. Des gewenst helpen medewerk (st)ers van het Open-Deur-Werk de bezoekers by het zoeken van een plaats. JUBILEUM FILIAAL ALBERT HEIJN Voor het bekende levensmiddelenbe- dryf van de N.V. Albert Heyn was het vandaag een zeer byzondere dag. Aan het Bevrydingsplein in Leiden-zuidwest werd onder grote belangstelling de 150ste zelfbedieningszaak in ons land geopend. Van vele zyden werd de directie geluk gewenst met dit jubileum. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gisteren is aan de Leidse Universi teit bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer S. E. Hoekstra, ge boren te Deventer en wonende te Lei den, op een proefschrift, getiteld: „De eigenschappen van enige gealkyleerde benzochinonoximen". Promotor was prof. dr E. Havinga. In de dissertatie wordt de ligging van het tautomere evenwicht ni- trosophenol-benzochinonoxime voor di verse gealkyleerde p-benzochinonoximen in vaste toestand en in oplossing nage gaan aan de hand van de dipoolmomen- ten en de absorptiespectra in het zicht- j bare, ultraviolette en infrarode deel van het spectrum. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. geschiedenis de heer C. Fasseur te Leiden. Kasiepo: Indonesiërs mogen ons niet'* Het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren een ontmoeting gearrangeerd tussen de acht Papoea landsdienaren, wier bezoek aan ons land thans ten einde loopt en vertegenwoordigers van de buitenlandse pers in Nederland. Op deze bijeenkomst heeft de heer 1VL W. Kasiepo, sprekend als leider van de groep, o.a. gezegd, dat de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea geporteerd is voor „een onafhankelijke Melanesische Federatie van Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea en de Solomon-eilanden", en dat zij elk ander voorstel betreffende haar politieke toekomst van de hand wijst. De heer Kasiepo zeide te kunnen spreken namens de gehele bevolking van Ned. Nieuw-Guinea daar hy, als ambtenaar van de bevolkingsvoorlichting in zijn land .geregeld reizen maakt door het gehele gebied en steeds in contact blijft met de bevolking. Op een vraag over een recent bericht, dat premier Abdoel Rachman van Ma- lakka, een „geheim plan" zou hebben, dat een uiteindelijke overdracht van de soevereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië zou behelzen, zeide de heer Kasiepo „laat hem Malakka over dragen aan Indonesië, maar hy moet van ons afbiyven". Over een ander bericht volgens het welk de soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië zou worden voorafgegaan door een toezicht van de V.N., zeide hy ,4n de V.N. kan geen recht worden verkre gen. Zoals de zaken er thans voorstaan, is Nieuw-Guinea een politieke speelbal tussen de communistische wereld en het Westen, en kleine landen hebben daarby geen zeggenschap". De heer Kasiepo verwierp ook het ge opperde denkbeeld van een internatio nalisatie van de kwestie-Nieuw-Guinea, evenals dat om van Nieuw-Guinea een beheerschapsgebied onder de V.N. te maken. Het verlenen van zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden, onder handhavng van een band met Neder land, zoals deze bestaat tussen Neder land, Suriname en de Ned. Antillen, is Kamerdebat PBO midden volgend jaar Naar alle waarschynlykheid zal het mogelijk zyn, medio 1961 een Kamer debat te houden over het gehele terrein van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. De vaste commissie voor bezitsvor ming en P.B.O. uit de Tweede Kamer had de wens geuit, zo'n debat te houden nadat het door de S.E.R. ingestelde on derzoek naar de stagnatiefactoren zal zyn voltooid. Minister-president De Quay heeft in zyn memorie van antwoord over de be groting van Algemene Zaken meegedeeld dat de regering aan deze wens gaarne zal voldoen. De minister verklaarde zich in begin sel bereid het door de S.EE. uit te bren gen advies, houdende het resultaat van diens onderzoek, tezamen met de be schouwingen waartoe dat advies hem eventueel aanleiding zal geven, aan de Staten-Generaal over te leggen. Ver wacht mag worden, dat het SKH.-advies in het lopende parlementaire jaar ter beschikking zal komen. Tissandier diploma's voor twee Nederlanders De internationale luchtvaartfederatie F.A.I. heeft in haar kort geleden te Bar celona gehouden jaarvergadering beslo ten, twee Nederlanders die zich byzon- der verdiensteiyk hebben gemaakt voor het vliegwezen, te onderscheiden met het Paul Tissandier diploma. Het zyn de heren prof. dr. J. Jongbloed, voorzitter van de Stichting Nationaal Luchtvaart- Geneeskundig Centrum en jhr. P. H. van de Wall Repelaer van Puttershoek. die jarenlang voorzitter van de afdeling motorvliegen der KNWL is geweest. Namens de FAI zullen de beide diplo ma's worden uitgereikt door de heer C. Kolff, voorzitter der KNWL, op vrydag 18 november a.s. 's middags om vyf uur in de KNVVL Clubsalon, Jozef Israëls- plein 8 in Den Haag. Gevonden voorwerpen In de maand oktober zyn de volgende voorwerpen gevonden: handtasje, hand schoenen, sleutels, kinderschoentjes, armband, sjaal, aktentas, portemonnee, kindervest. kinderbril, kindertruitje, de ken, televisie-antenne, schroevendraai ers, broche, muntbiljetten, kinderlaar- zen, halskettinkje, geldbedrag, speel goedbeertje, doos inh. blikken doperw ten, sierduif, bankbiljet, speld, onder- kleding, damesbeursje, waardebon, por tefeuille. herenpolshorloge, autobumper, autostep. paraplu, schoolétui, ring, over all, vulpen, hamer, damespolshorloge, zeilboot, rywielpompje, regenjas, vlag, kinderjopper, colbertjasje, boeken, me daillon. voetpomp, sportkleding, rol schaatsen, dictaatcahier, weekeindtas, regenbroek, balletschoenen, damesschoe nen, rijwieltas, passerdoos, vulpotlood, handdoek, zwembroekje, duikbril, zeil- kano, zakagenda, herenparaplu, dames truitje, kinderhandtasje, schoudertas. Terug te halen en inlichtingen te ver- krygen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden ver- 8 trekt. een zaak die volgens de heer Kasiepo niet kan worden beslist door Ned. Nieuw-Guinea alleen, doch een, waarby de gehele Melanesische Federatie dient te worden betrokken na haar eventuele tot standkoming. Op een vraag waarom de bevolking zo sterk gekant is tegen een soevereini teitsoverdracht aan Indonesië, zei de heer Kasiepo: „de zaak is niet zozeer dat wy afkerig zyn van de Indonesiërs, maar zij mogen ons niet". Naar zyn zeggen zouden de Indonesiërs er nooit mede hebben ingestemd, dat in 1949 Nienw-Guinea werd uitgesloten van de soevereiniteitsoverdracht, als het land voor hen werkeiyk zo belangrijk was. „Zij hebben ons nooit de moeite waard geacht", aldus de heer Kasiepo, en an dere volken hebben niet het recht, zich te bemoeien met onze toekomst. Daar over zullen wy zelf beslissen. De heer Kasiepo verklaarde nog dat het thans nog niet mogeUjk is te zeggen, hoe lang het zal duren voordat de be volking van Ned. Nieuw-Guinea geschikt zal zyn voor zelfbestuur. Andere leden van de groep Papoea landsdienaren bevestigden in algemene zin, dat het politiek leven in Ned. Nieuw- Guinea in de kinderschoenen staat en dat daarby vele persoonlyke factoren een rol spelen. NIEUW SUIKERBIETENRAS Hoog gehalte en hoge opbrengst (Speciale berichtgeving) De Koninklyke beetwortelzaad cultuur Kuhn en Co. N.V. te Naarden is erin geslaagd door veredeling van het bieten ras een nieuw- zogenaamd polyploide suikerbietenras te kweken. Door een in greep in de natuur heeft men kans ge zien het vegetatiepunt van de kiem met een chemische stof, colchicine, en spe ciale temperaturen te behandelen, waar door het aantal chromosomen (kern staafjes) tot 36 is verdubbeld. Elke levende cel heeft in zyn kern na- melyk de z.g. chromosomen en men neemt aan dat deze in hoofdzaak de dragers zyn van de erfeiyke eigenschap pen. De biet met de 36 chromosomen, een tetraploïde biet, heeft bepaalde voor delen, o.a. een goede vorm. Het is geble ken dat de kruising van de diploide met de tetraploïde. een biet met 27 chromo somen, de grootste opbrengst met het hoogste suikergehalte geeft. Het nieuwe ras paart voorts een hoog gehalte aan een hoge opbrengst, heeft een snelle voorjaarsontwikkeling. is regelmatig van vorm, heeft een geiykmatige kophoogte en het is geschikt voor zowel een vroege als late rooiing. Het ras, polykuhn ge noemd, is op vele plaatsen, ook in het buitenland, met een gunstig resultaat beproefd. Vragen over pacificatie van de Baliemvallei Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Kadt (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken sclirifteiyk vragen gesteld over het optreden van een bestuursambtenaar by de pacifica tie van de Baliemvallei in Ned. Nieuw- Guineea in 1958 en 1959. „Is het juist, aldus het Kamerlid, dat dee procureur-generaal voor Nieuw-Gui nea een onderzoek naar dit optreden heeft ingesteld en dat hy daarin ernstig is bemoeilykt door de gouverneur en het bestuursapparaat van Nieuw-Gui nea? Hy vraagt ook of de gouverneur meent dat dit onderzoek buiten de com petentie van de procureur-generaal valt en ambtelyk moet worden afgedaan. In dien dit zo is wil de heer De Kadt weten wat de gouverneur verstaat onder „amb telyk afdoen". „Deelt de minister deze opvatting van de gouverneur?", zo vraagt hy. De heer De Kadt informeert verder of de procureur-generaal voor Nieuw- Guinea zich thans in Nederland bevindt in verband met het onderzoek in doze zaak en vraagt tevens waarom de minis- de procureur-generaal voor Nieuw-Gui nea niet heeft ingelicht over de moei- ïykheden die in deze aangelegenheid be stonden. Hy vraagt tenslotte of de minister bereid is de Tweede Kamer uitvoerig in te lichten over de wyze waarop de pacificatie van de Baliemvallei zich eeft voltrokken, en over het resultaat van het onderzoek naar de aanklachten, die met betrekking tot het optreden van de hierby betrokken bestuursambtenap r zyn gedaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3