JAAR 1961 BIEDT WEINIG PERSPECTIEF College van B. en W. weet niet waar gemeente (financieel) aan toe is Womiigcoiitingent een aalmoes P.v.d.A.: 250 woningwetwoningen voor Leiden beslist te weinig Rook die lekkere shag in de handige doos P. S, Harmsen: maak spoedig aanvang met sanering! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 november 1960 Vijfde blad no. 30205 LEIDSE RAAD BESPREEKT BEGROTING Onder in financieel opzicht bijzonder moeilijke omstandigheden heeft de Leidse raad zich gister^ middag gezet aan de behandeling van de begroting voor het jaar 1961. Het ontbreken van een wette lijke regeling omtrent de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten is hieraan in de eerste plaats debet. Evenals vorig jaar weet het College van B. en W. ook bij deze behandeling niet, waar de gemeente (financieel) aan toe is. B. en W. achten deze toestand evenals de raad bijzonder onbevredigend. Een toestand, aldus het College, welke kan worden vergeleken met een huisvader, die voor zijn gezin heeft te zorgen, doch reeds enkele jaren wacht op de vaststelling van zijn salaris. Het College geeft het dan ook omonwonden toe, dat deze situatie B. en W. met grote zorg vervult. Een weerslag vond deze zorg in de besprekingen tijdens de eerste begrotingsdag. Vermoedelijk zullen er nog drie of vier dagen op volgen. Vrijwel alle in een vorige begrotingszitting be handelde onderwerpen zullen ook zeker in deze dagen weer de revue passeren. Het wordt om met de heer Hagens te spreken hij citeerde Multa- tuli eentonig! Tempo versnellen De heer Zitman (WD) zag gaarne het goedkeuringsbeleid voor bouwvergunnin gen met en zonder Rijkspremie versneld en de welstandscommissie met enkele le den - spreker sprak van meerdere com missies - uitgebreid. In het belang yan P. C. A TEN BROEK verdere bevoogding moeilijk denkbaar. de eigenaren en de gemeente komt het de heer Zitman gewenst voor, dat ge streefd wordt naar een intensieve sa menwerking tussen partijen bij het ver- Voorlopig nog geen demping Langegracht De onzekere financiële toestand en de woningnood, met al zfjn facetten, stond deze eerste begrotingsdag bij vrijwel alle sprekers in het centrum der discussie. Doch ook aan het subsidiebeleid, de volkshuisvesting, de krotopruiming en de paragraaf openbare werken werd ruime aandacht besteed. Alle fracties waren het er over eens, dat een toewijzing van slechts 250 woningwetwoningen voor het jaar 1959 voor Leiden beslist onvoldoende was. De heer Ten Broek sprak zelfs van een aalmoes en begreep niet, dat Ged. Staten van Zuid-Holland dachten, Leiden met zulk een geringe toewijzing tevreden te stellen. En dit dan nog als antwoord op een door de raad het vorig jaar ingediende motie, waarin voor Leiden de wense lijkheid van 500 woningwetwoningen per jaar werd uitgesproken. Voor krotopruiming meer bouwvolume! Werden in de middagzitting de fi nanciële kwesties aan de orde ge steld, 's avonds stond de paragraaf Volkshuisvesting en Openbare Wer ken in het middelpunt van de be langstelling. De heer Ten Broek (KV?) begreep niet hoe het kioam, dat men allerwege huizenblokken ziet verrijzen en de administratieve achterstand nog steeds 4200 wonin gen is. Laat het College nu eens dui delijk stellen, met welke moeilijkhe den het Bureau en de Commissie Huisvesting te kampen hebben bij een doelmatige verdeling van de woonruimten. Met genoegen heeft spreker geconsta teerd, dat het College de bouw van A- woningen in de particuliere sector be vordert. Is het niet beter, aldus spreker, om in een straat, waar meerdere woningen huis-aan-huis onbewoonbaar zijn ver klaard en de bewoners aan een andere woning zijn geholpen, deze woningen di rect te slopen, dan met planken dicht te spijkeren? Vrij gekomen grond kan men dan enigszins egaliseren en tijdelijk als speelveld voor de jeugd beschikbaar stel len. Ook voor krotopruiming dient een groter bouwvolume beschikbaar gesteld te worden. Naarmate de Universiteit zich uit breidt zal ook huisvesting moeten wor den geboden aan professoren en studen ten. Voorts vragen ook leerkrachten - het aantal scholen breidt zich sterk uit - om woonruimte, hetgeen ook geldt voor technisch personeel, dat van buiten de stad wordt aangetrokken. Rekening houdende met al deze factoren, dient het bouwvolume voor Leiden verhoogd te worden. Waarom, zo wenste de heer Ten BroAc te weten, mogen Rotterdam en Amsterdam, behalve bijv. een onder grondse en een Coentunnel, wel veel wo ningen bouwen en Leiden niet. Waar haalt men het geld en het bouwvolume vandaan? De heer Van Weizen (CPN) maakte eveneens enkele opmerkingen over het geringe aantal woningwetwoningen, dat Leiden het vorig jaar is toegewezen. Particuliere bouwers hebben reeds gerui me tjjd voorrang. Voorts wees spreker op het verschijnsel, dat de huurprijzen van vele woningwetwoningen voor een bepaalde categorie gezinnen te hoog lig gen. Er dient volgens spreker dan ook een voortdurende strijd gevoerd te wor den voor woningwetwoningen in de goedkope sector. Sanering tpr hand nemen! De heer Van Iterson (Prot. Chr.) drong aan op de afbouw van het Stad huis en een spoedig ter hand nemen van de sanering, hetgeen volgens een vast plan dient te geschieden. Gelukkig wordt er thans een begin gemaakt met het terrein achter het Levendaal en de Kraaierstraat, dat voor tijdelijke par keerplaats zal worden ingericht. Een onteigeningsplan voor Garenmarkt-Ko- revaarstraat-Raamsteeg en Levendaal moet z.i. nu spoedig worden voorbereid. Hoewel spreker zich verheugt over de noodzakelijke uitbreiding van de Univer siteit, wacht Leiden op een rijksgoedkeu ring voor scholen, gymnastieklokalen, zwembad, gebouw voor de dienst van Gemeentewerken etc. Het stemt spreker tot blijdschap, dat de achterstand in de Leidse woning bouw thans wordt ingelopen en dat B. en W. aandacht schenken aan de parti culiere bouw. Een toewijzing van 250 wo ningwetwoningen achtte ook de heer Van Iterson veel te gering. Laat men toch alle pogingen in het werk stellen om hierin verandering aan te brengen. Nu de tram vrijwel uit de stad ver dwenen is, zou spreker het op prijsstel- len om over te gaan tot het aanbrengen van een gesloten wegdek (asfalt). Met het oog op het nuidige verkeer in de Breestraat zag spreker gaarne het hel: voor het Rijnlandhuis verwijderd en - voor voetgangers - een corridor door het Stadhuis, parallel aan de voorgevel. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Piena inzake een uiteenzet ting over de woningbouw tijdens een vergadering van de C. H. Unie, riep de heer Van Iterson het indertijd uitge brachte rapport van de Commissie-ad- hoc inzake de achterstand in de woning bouw in de herinnering terug. strekken van bouwvergunningen voor woningen, welke in aanmerking komen voor onbewoonbaarverklaring. Het bouwen van galerij woningen, ge scheiden door een slechts weinig meer kostende spouwmuur, dient z.i. bevor derd te worden, dit i.p.v. de bouw van portaal- en portiekwoningen. Tenslotte wees spreker op de door de bussen van de NZH veroorzaakte trillingen. Vooral de bewoners van de Rijnsburgerweg zul len hiervan beduidend langer schade en onrust ondervinden doordat het tram spoor hier een jaar later zal verdwijnen door het noodzakelijke tramverkeer naar de remise te Rijnsburg. Is het College voornemens in deze tussenperiode enige beschermende maatregelen, te nemen? Leiden heeft vele krotten De heer Winsemius (PvdA) zette uit een, dat het woningtekort vooral de fi nancieel minderdraagkrachtigen treft. In Leiden behoort de meerderheid van de bevolking hiertoe. Volgens zijn gege vens had het Leidse contingent voor 1960 van 250 woningwetwoningen (inclusief 68 vervangingswoningen voor krotten) bijna 100 woningen groter moeten zijn geweest bij een toewijzing in evenredig heid met de aanwezige voorraad krotwo ningen. In dit verband merkte spreker op, dat rond 10 van alle krotten in Zuid-Holland in Leiden staan. Volgens de heer Winsemius wijst niets op een spoedig verdwijnen van de wo ningnood. Een en ander is nu eenmaal afhankelijk van de regeringspolitiek en van een grotere toewijzing door middel van het provinciale woningcontingent. Een aantrekkelijkheid voor Leiden schuilt z.i. ook in de bouw van meer een gezinswoningen. De heer Winsemius, die waarschuwde tegen een verlaging van het woningpeil - verder moeten extra voorzieningen worden aangebracht - brak tenslotte een lans voor het esthetisch aanzien van openbare gebouwen als af sluiting van het straatbeeld op domine rende plaatsen. Demping Langegracht De heer De Kier (Prot. Chr.) kwam nog even terug op de huisvesting, waar- Gaat universitaire bouw niet ten hoste van antlere belangrijke werken De fractievoorzitter van de P. v. d. A., de heer C. f. Piena, die deze middag de algemene beschouwingen opende, schonk in verband met het nog steeds uitblijven van een definitieve regeling inzake de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten, het gemeentelijk belasting gebied en de woningbouw, uitvoerig aandacht aan de landspolitiek en het daarover in de Troonrede ter sprake gebrachte beleid van de rege ring. Een beleid, waarop spreker in vele opzichten kritiek liet horen. Zich tot het zuiver gemeentelijk beleid bepalend, vroeg spreker hoeveel initiatieven in onze stad door particuliere bouwers zijn genomen en hoeveel woningen dit betreft. Moeilijk valt het de heer Piena om t.a.v. de ontwikkeling van de Leidse woningbouw een optimistisch geluid te laten horen. De toewijzing van 250 wo ningwetwoningen voor 1960 door Ged. Staten acht spreker voor Leiden beslist te weinig. Het valt te betreuren, dat de stappen door het Leidse College bij de minister van Volkshuisvesting en G.S. ondernomen, niet tot enig resultaat heb ben geleid. Zijn fractie is er niet ge rust op, dat de onlangs gevoerde be sprekingen in het vervolg hun vruchten af zullen werpen. Uit de cijfers van het aantal bij het Gem. Huisvestingsbureau voor huisves ting als erkend woongelegenheidbehoe- vende ingeschreven gezinnen blijkt, dat het aantal van 4059 per 1 januari 1960, per 1 juli j.l. is gestegen tot 4207. Het aantal als urgent aangemerkte gevallen steeg van 2485 tot 2626. De allergrootste nood bestaat in de gezinnen van de laagstbezoldigden. Men zou hier, aldus de heer Piena. de vraag kunnen stellen, waar, indien de toewijzingen voor de woningwetbouw niet hoger worden ge steld dan tot nu toe, de particuliere bouwers met hun plannen blijven om speciaal voor deze groep woningzoeken den iets te doen. P.v.d.A. in kritiek niet clleen Vervolgens ging de heer Piena in op een uitspraak van het lid van G.S., de heer Van der Kwaak, in een vergadering van de plaatselijke C.H.Unie, waarin deze een reconstructie van het kabinet verwacht, omdat er zwakke plekken in dit kabinet zijn. Niet zonder enige vreugde stelde spreker in verband met deze uitlatingen vast, dat de PvdA in haar kritiek niet alleen staat. In deze zelfde vergadering heeft een C.H.-raads- lid o.a opgemerkt „dat Leiden vele toe wijzingen heeft verspeeld, omdat de wo ningen niet in de daarvoor aangewezen termijn gereed zijn gekomen". En ver der „dat Leiden niet direct, van de nieuw aangegeven richtlijnen heeft ge profiteerd". De heer Piena acht dit een krasse uitspraak en ontving hierover van C.H.-zijde gaarne een toelichting. De 4207 woningzoekenden hebben er recht op te vernemen hoe met hun ele mentairste belangen wordt gehandeld. C. J. PIENA niet optimistisch over woning bouw. Achterstand Na er nota van te hebben genomen, dat de a.s. grenswijziging op zijn vroegst per 1 januari 1963 in werking zal treden, wees de heer Piena nog op de achter stand, welke in Leiden op velerlei gebied bestaat. Hij dacht daarbij aan de scho lenbouw, het zwembad en de schouw burg. Tenslotte vroeg hij zich af of de universitaire bouw niet ten koste gaat van andere voor Leiden toch zeer be langrijke werken. bij hij zich aansloot bij de opmerkingen van de heer Ten Broek, en de woning nood, vooral in de sector van de minst- draagkrachtigen. Woningen in de A-sec tor (goedkopere particuliere bouw) kunr- nen z.L juist dienst doen voor de door stroming van gezinnen, al zal dit niet voldoende zijn. Teleurgesteld was spreker over het antwoord van B. en W. inzake de dem ping van de Langegracht: het College kan nog niet zeggen wanneer de voor bereiding van de plannen is voltooid. Kunnen B. en W. hier nu niet eens een concreet antwoord op geven? Het roer moet om! De heer Van Dijk (KVP) weidde even eens uit over enkele aspecten van de woningbouw. Na 15 jaar zitten wij nog met een statistisch woningtekort van ruim 4000 woningen. Dit is vreselijk! Dat het nog wel vijftien jaar kan du ren voor er een saneringsplan voor de Haver- en Gortestraat uit de bus komt betreurt de heer Van Dijk in hoge mate. Sprekers fractie kan er niet mede ak koord gaan, dat de beschikbare man kracht in de bouwsector beschikbaar blijft voor o.a. de universitaire bouw. Op deze wijze komt de woningbouw in de knel. Hoe denkt het College uit deze impas se te komen? Is er voldoende contact met het ministerie en G.S.? Het gaat zo niet langer; het roer moet om! Zijn fractiegenoot, de heer Kortmann, wees op de problematiek van een oude stad: demping en doorbraken. Het is ontstellend, dat B. en W. nog geen ter mijn kunnen noemen van het gereedko men van de plannen tot demping van de Langegracht. Is het niet gewenst een particulier bureau voor dit plan in te schakelen? Niet eens met B. en W. De heer Woudstra (Prot Chr.) vroeg hoeveel woningwetwoningen worden be woond door gezinnen, die wat inkomen betreft geacht kunnen worden een ho gere huur te kunnen (en wülen) beta len. Met het noemen vaneen globaal cij fer zou hij reeds tevreden zijn. Voorts vroeg hij naar de isolerende functie van flatwoningen, waardoor geluidshinder wordt voorkomen. Een maatregel van secundaire beteke nis acht spreker het geschikt maken van de Van Disselbrug voor het verkeer met motorrijtuigen. B. en W. zeggen tc wil len wachten op het verkeersschema voor de binnenstad. Spreker is het hiermede niet eens. Waarom hiermede zo lang te wachten? De heer Lamers (Prot. Chr.) zou gaar ne vernemen of het College reeds ge bruik heeft gemaakt om voor woning wetwoningen voor financieel zwakke ge zinnen een extra Rijksbijdrage van ge middeld f. 2 per week te vragen. Kom met concrete oplossing Het was reeds elf uur toen de heer Portheine (WD) aan het woord kwam en inlichtingen vroeg over het werk van de hofjescommissie. Komt men einde lijk eens tot een oplossing? Laat men constructief bij elkaar gaan zitten en gemeenschappelijk komen tot een con crete oplossing. Z.i. bestaat geen behoefte aan uitzon derlijk brede trottoirs, o.a. in de Bree straat. .Snipperwerk" Leiden is met oplossing van woningnood nog geen stap verder gekomen De heer P. S. Harmsen, voorzitter van de Prot. Chr. fractie, wenste niet breedvoerig in te gaan op het nog steeds ontbreken van een defini tieve regeling inzake de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Er is in de raad reeds dikwijls over gesproken; de hogere overheid weet nu wel hoe wij hierover denken. Lang hierover te spreken, zou volgens de heer Harmsen alleen maar misbruik van nuttiger te besteden tijd betekenen. Van grote betekenis is het feit, dat de ministers de centrumfunctie van een gemeente één der belangrijkste factoren achten. Voor Leiden, hoewel wellicht enig soulaas zal ontstaan, is dit zeer belangrijk. Sprekers fractie heeft de indruk, dat door het College gestreefd wordt naar een juiste besteding bij de uitvoering van kapitaalswerken. Hij vraagt zich echter af of een samenwerking tussen Mej. Van Nienes (PvdA) zorgde in dit late uur, zo zij zeide, voor wat „snipper- wer". Tijdelijke schuttingen in de bin- nestad zag zij gaarne vervangen door permanente of door definitieve verbou wingen. Bij een eventuele demping van de Korte Mare ware rekening te houden met het kleine watertoerisme. Bij het werk van de Hofjescommissie ontbreekt het h.i. aan samenwerking met het Col lege. Dit is jammer! Wordt de stedebouwkundige planning t.o.v. het woningassortiment naar groot te, niet doorkruist doordat woningen voor grote gezinnen niet tijdig kunnen worden vrijgemaakt als de kinderen het gezin verlaten hebben? Met elan moet het woningvraagstuk aangepakt worden, anders komen wjj er nooit meer uit, aldus mej. Van Nienes. De heer Questroo (Prot. Chr.) wees op de smerige toestand, waarin het pleintje bij de Ir. Van Driessenstraat zich be vindt. Nieuwe krotten Als laatste spreker kwam deze avond de heer Sommeling (PvdA) aan het woord. Voor zgn. „keuzeplannen" in de woningbouwsector kan spreker weinig voelen, aangezien dergelijke plannen de kwaliteit van de woning naar beneden halen. Wij bouwen dan misschien „nieu we krotten". A-woningen, met een res pectabele huur, gaan z.i. ten koste van de groenversiering en te smalle straat- aanleg. Om half twaalf werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag. Wethouder Stolp zal dan eerst het financiële beleid van het College verdedigen, waarna de raad in tweede instantie aan het woord komt. BENOEMINGEN LEIDSE RAAD Alvorens de voorzitter de behandeling van de begroting aan de orde stelde wer den nog enkele agenda-punten afge werkt en de heer J. Lijten (KVP) in de vacature van dr. J. van de Poel geïnstal leerd tot lid van de raad. De heer A. van Dijk werd benoemd tot lid van de commissie voor de rekeningen en die van financien; de heer J. W. J. Wiertz tot lid van de rechtskundige com missie, de heer Lijten tot lid van de commissie voor sport- en jeugdzaken en het oud-archief; de heer P. S. Harmsen tot plv. lid van de commissie voor finan cien en de heer J. C. Lamers tot plv. lid van de commissie voor de Dienst voor kasbeheer en kredietwezen. Met het oog op de a.s. Lichtweek werd het sluitingsuur voor winkels gedurende de periode van 28 november t.e.m. 3 de cember vastgesteld op 's avonds half tien. Tenslotte werd nog een wijziging ge bracht in de Verordening op de Winkel sluiting t.o.v. de verplichte halvedag- slultlng. P. S. HARMSEN financiële onzekerheid. verspreid liggen en dat er vele bjj zijn, die pas in de verre toekomst voor sa nering van betekenis zuilen zijn. Hoewel B. en W. de sanering koppelen aan het wegenschema, acht zijn fractie het onjuist, dat aan een doelbewuste sane ring nog vrijwel niets is gedaan. Een rapport inzake de algemene sanering is momenteel bij het College in studie. Dit is prachtig, doch spreker heeft de overtuiging, dat een bestudering van de problemen van de sanering geenszins inhoudt, dat er aan een daadwerkelijke sanering binnenkort begonnen wordt. Sprekers fractie is van mening, dat zo snel mogelijk een aanvang moet worden gemaakt met daarvoor in aanmerking komende stadsdelen. Een noodkreet Een verschrikkelijke waarheid is het volgens spreker, dat Leiden met de op- i lossing van de woningnood nog geen stap verder is gekomen. Nu het zich niet laat aanzien, dat het getal van 250 woningwetwoningen in belangrijke mate zal stijgen, dringt sprekers fractie er bij het College op aan om de parti culiere bouw te bevorderen. Voorts wen ste spreker te weten of de toepassing van de systeembouw niet tot een snel lere oplossing van het huisvestingsvraag stuk zou leiden. Bijna vier jaar lang constant meer dan 2500 dringende ge vallen voor huisvesting, is iets, dat ons niet met rust mag laten. Hier is, aldus de heer Harmsen, een noodkreet op haar plaats! Vele plannen, maar is er perspectief? de verschillende diensten wel altijd aan wezig is. In dit verband had spreker het oog gevestigd op de schouwburg plannen. Terwijl men in een gecombi neerde vergadering de indruk had ver kregen, dat dit plan rond was, werd het plan op advies van de Commissie van Openbare Werken naar de architect ge retourneerd. Het invoeren van een rioolbelasting ter verbetering van de begrotingspositie en het uitbreiden van het gemeentelijk belastingsgebied, acht de heer Harmsen een ietwat groot woord. Hoewel sprekers fractie een dergelijke belasting niet toe- j juicht, ziet zij de redelijkheid van de 1 eis of door de verhoging van de inkom sten wel in. De vraag blijft echter be staan of door de verhoging van oude be lastingen en het creëren van nieuwe de grens van het toelaatbare in het beeld van de totale belastingdruk niet I wordt overschreden. Met grenswijziging in impasse Naast de financiële onzekerheid, waar mede Leiden heeft te rekenen, is er ook nog de onzekerheid ten aanzien van de grenswijziging. Wat dit laatste betreft verkeert Leiden nog steeds in een im passe. Hoewel het volgens de heer Harmsen weinig zin heeft om in dit stadium van de procedure veel over deze zaak te zeg gen, .ware het z.i. te wensen, dat de behandeling van het nog in te dienen wetsontwerp tot nadere regeling van de grenzen van Leiden met zijn buurge meenten op een zodanig tijdstip zou plaats vinden, dat de realisering onge veer zou samenvallen met de volgende raadsverkiezingen, omdat het dan wel licht mogelijk zou blijken in elk der gemeenten met één verkiezing te vol staan. Aan doelbewuste sanering niets gedaan T.a.v. de sanering merkte de heer Harmsen o.m. op, dat de te saneren objecten over grote delen van de stad H. VAN WELZEN vele plannen. De heer Van Weizen (CPN), die de rfj der fractievoorzitters sloot, schonk aan dacht aan de ontwikkeling van de stad, waarvoor vele plannen bestaan. Is er echter een financieel perspectief om deze plannen te realiseren? B.v. een subjectieve verhoging uit het Gemeentefonds? Het zou een ernstige tegenvaller zyn indien Leiden hier niet voor in aanmerking kwam. Het heffen van een rioolbelasting zal, volgens het college, circa f. 800.000 opbrengen. Ook spreker betreurde het, dat er nog stec-r geen nieuwe wet, regelende de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, is tot standgekomen. De gedachte van het college de bestemmingsreserve een me- algemeen karakter te geven, kom spreker logisch voor.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15