HONIG Wallstreet Journal is somber over Indonesië NIEUWHONIG RIJSTSOEP NIEUWE UITGAVEN Chefarine 4 Zal de ondernemers afschrikken Lege scholen in New Orleans HERVORMINGEN IN ZUID-VIETNAM GUATEMALA DREIGT CUBA MET ZONODIG TEGENAANVAL soépen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! DONDERDAG 17 NOVEMBER I960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Wallstreet Journal, Amerika's gezaghebbende finantieel-econoraische dagblad, heeft een groot artikel over de toestand in Indonesië gepubli ceerd. dat beslist geen aanmoediging bevat voor eventuele nieuwe Amerikaanse investeringen in Soekamo's rijk. Inflatie doet de kosten van het levensonderhoud stijgen met 40% per jaar. Vele fabrieken sukkelen door en produceren slechts een klein gedeelte van wat zij normaal zouden kunnen fabriceren. Gebrek aan grondstoffen en machine-onderdelen zijn daar schuld aan. Zowel in de steden als op de dorpen hebben de mensen gebrek aan kleding, suiker en petroleum. Op de zwarte markt geeft men voor de dollar elf maal de officiële prijs. Het gewone volk draagt de moeilijk heden nog steeds goedmoedig, maar de zakenlieden, buitenlanders en Indone siërs. klagen zeer over bureaucratie en willekeur. In augustus 1959 bevroor de regering plotseling 90% van de bank saldi. De Amerikaanse naaimachine-fabriek van Singer verloor hierdoor een enorm bedrag en schreef dit af onder het hoofd „confiscatie". Sedert 1956 is Singer niet in staat geweest de winsten om te zetten in dollars. Een pas-ontworpen mijnwet beoogt alle olie-produkten en distributie onder staats-controle te plaatsen. Deze wet zou automatisch een eind maken aan de huidige contracten der Amerikanen, die een looptijd hebben van 40 jaar. Volgens Wallstreet Journal zouden de oliemaat schappijen tot de conclusie kunnen ko men, dat zij hun bedrijven maar beter geleidelijk op konden doeken. Geleide economie geen succes De Indonesische regering heeft thans de leiding in 493 bedrijven, waaronder bakkerüen, suiker-fabrieken, drukke rijen, cement-, textiel- en meubelfabrie ken. De Nederlandse maatschappijen, die eind 1957 zyn genationaliseerd heb ben nog altijd geen schadevergoeding ontvangen. Steeds meer bedrijven wenst de regering onder eigen beheer te ne men. Het nieuwe acht jaren-plan zal nog niet toegeëigende bedrijven aan de staat trekken. Maar een succes is geleide economie tot dusverre aller minst. Ondanks de hoge rubberprijzen is de rubberproduktie teruggelopen van 819.000 ton in 1950 tot 704.000 ton in het vorig jaar. De tabaksproduktie, al gaat die langzaam vooruit, is nog 19.000 ton ten achter bij de produktie van 1940 toen men 97.000 ton bereikte. Enkele nieuwe fabrieken hadden goede resulta ten. Alle waren staatsbedrijven, gefi nancierd door het buitenland. Een door Tsjecho-Slowakije gebouwde banden fabriek maakt 200.000 auto- en fietsban den per maand. De Gresik Cement fabriek, die Amerika heeft gefinancierd, produceerde het vorige jaar 283.000 ton en een Oostduitse suikerfabriek, bij ver gissing eerst op bietsuiker berekend, is nu met succes geschikt gemaakt voor rietsuiker. Het scheepvaartverkeer tus sen de eilanden is zeer onvoldoende sedert de vloot van 100 KPM-schepen in 1958 met succes aan nationalisatie wist te ontsnappen. Lousiana klaagt de federale rechter aan Het verzet tegen de verplichte toe lating van negerkinderen op twee open bare scholen in New Orleans, welke tot dusver alleen voor blanke kinderen toegankelijk waren, werd gisteren geken merkt door de afwezigheid van vrijwel alle blanken kinderen. Op de McDonogh school, die normaal door 500 kinderen vorden bezocht, waren behalve de drie negerkinderen, die maandag op gerech telijk bevel werden toegelaten, slechts twee blanke leerlingen aanwezig. Er wa ren minder blanke demonstranten 's ochtends naar de twee scholen gekomen m deze onthielden zich over het alge meen van scheldwaaorden en andere kreten van afkeuring. De afwezigheid van de overgrote meer derheid der blanke leerlingen was een gevolg van een oproep van het congres ran de staat Louisiana. De ouders van de blanke leerlingen van de Frantz- school, waar een negermeisje moest wor den toegelaten, hadden voor het meren deel ook gehoor aan de oproep gege ten. Elders in New Orleans kwam het tot een treffen tussen de politie en enige bonderden blanke jongelui met hun ou ders, die bij het gebouw van de onder wijsraad een protestdemonstratie hiel den. Het congres van Louisiana heeft inmiddels besloten, een aanklacht in te dienen tegen de federale rechter, die bet bevel tot rassenintegratie op de scho en van New Orleans heeft uitgevaar digd. In deze stad is sinds een eeuw bij het onderwijs een strikte rassen- icheeiding in acht genomen. Tot zover Wallstreet Journal. De Ame rikaanse regering verleent nog steeds economische en militaire steun aan In donesië. vooral omdat zjj vreest dat het land, zonder die steun, geheel in de com munistische invloedssfeer zal raken. Maar een gedocumenteerd kranten artikel zoals deze beschouwing, dat on der ogen gekomen moet zijn van vrijwel iedere zakenman van betekenis in Ame rika. zal particuliere ondernemers er be paald van afschrikken om voorlopig in deze staat te investeren. Ngo Dinh Nhoe, jongere broer en politiek adviseur van president Ngo Dinh Djem, heeft in Saigon verklaard, dat de Zuidvietnamese regering op het punt staat een ver strekkend hervormingsprogram alle sectoren in te voeren. Zij bestudeert de mogelijkheid van vergroting van het leger daar de huidige omvang 150.000 man niet groot genoeg is voor de dubbele taak: „de grenzen van de vrije wereld" te verdedi gen en binnenlandse opstand te bestrij den. De parachutisten, die de vorige week getracht hebben de regering omver te werpen, zullen opnieuw worden gegroe peerd en hun werk bestrijding der communisten hervatten Nhoe zei, dat de hervormingen betrek king zullen hebben op het kabinet, het bestuur, het leger en de financiële en economische structuur. Vandaag zouden bijzonderheden worden bekendgemaakt. Reeds vóór de mislukte staatsgreep stond de regering gereed om de hervor mingen in te voeren, aldus Nhoe, die meedeelde, dat zijn broer staatshoofd en regeringsleider zal blijven. Dr. Phan Qhang Dan, de politieke raadgever van de jongste revolutionaire beweging in Zuid-Vietnam, die spoorloos verdwenen was, is in Saigon gearres teerd. (Advertentie) Edith Piaf heeft voor het bekende chanson Milord", welk lied de prijs Marathon de la chanson be haalde, de Blason d'or de la chan son franQaiséontvangen. De me daille werd uitgereikt door Paul Gilson, directeur van de Franse ra dio. Edith met de medaille van massief goud, gegraveerd door Guiraud. SPAANSE EN ITALIAANSE ARBEIDERS IN BRABANT Speciaal tehuis in Breda (Speciale berichtgeving) Vrijdag komen in Breda de eerste '-5 Ialiaanse en Spaanse arbeiders aan 'in een groep van ongeveer 100 mensen 'if aangetrokken werden door enkele fote Brabantse bedrijven, voornamelijk t H.K.I. en de wapenfabriek Hispano- Jiiiza. Op eerst genoemd bedrtff, een deel ïn het AKU-concern, waar men cel- 'faan vervaardigt, zullen voornamelijk lalianen te werk gesteld worden. De wapenfabriek krijgt de Spanjarden. De aankomst van de eerste groep bui- inlandse arbeiders zal een bijzonder öchet krijgen doordat men in Breda volslagen nieuwe wijze voor de huis- 'esting en sociale verzorging der Ita- •janeen en Spanjaarden heeft gezorgd. is namelijk door een daartoe spe- ^al opgerichte stichting een groot en ïonumentaal pand aangekocht, dat als Pvangcentrum en woongelegenheid -enst gaat doen. De arbeiders kunnen lr tegen een redelijke vergoeding wo- de bedrijven dragen de rest van •e exploitatiekosten. Een echtpaar de vrouw is een ge uren Spaanse heeft de leiding van W centrum, er is voor geestelijke ver- Drie Middenamerikaanse landen tienden blik naar Verenigde Staten om stenn President Fuentes van Guatemala heeft gisteren verklaard, dat de rebellen, die een poging tot revolutie hebben ondernomen in zijn land, uit Cuba hulp hebben ontvangen, vliegtuigen niet uitgezonderd. Hij zei. dat Guatemala vastbesloten is terug te slaan als het wordt aangevallen en ,.aan te vallen wie ons aanvalt". De verklaring van Fuentes heeft in Havana enige opschudding ver wekt. PPremier Fidel Castro was riiet in de stad en daarom onbereik baar voor zijn medewerkers, die hem wilden inlichten over de woorden van Fuentes. bestrijden van wat zy noemen Cubaanse of communistisch geïnspireerde invasie- troepen. hebben de blik naar de Ver enigde Staten gewend om steun. Nicaragua waarschuwt Washington, dat de „lethargie" van de V.S. een „rood Centraal-Amerika" tengevolge zou kun nen hebben. Volgens president Somoza heeft Cuba van Moskou opdracht ge kregen Midden-Amerika te beïnvloeden om communistische controle van het Panamakanaal mogelijk te maken. Guatemala vreest een directe Cubaan se invasie en heeft de Amerikaanse ma rine verzocht patrouilles te verrichten langs de Caraïbische kustlijn. Costa Rica, met alleen een kleine bur gerwacht om zich te verdedigen, identi ficeerde de troepen die via haar grond gebied Nicaragua binnenvielen als Cu baans. Het land heeft geen geheim ge maakt van zijn bezorgdheid een pion te zijn geworden in het schaakspel om de macht van Castro. Puerto Barrios door rebellen ontruimd In Guatemala zijn de regeringsgetrou wen aan de winnende hand. Zij hebben na de verovering van de stad Gualan met luchtaanvallen de rebellen gedwon gen Puerto Barrios aan de oostkust te ontruimen. De regeringstroepen hebben de basis thans bezet. In de hoofdstad van die andere Zuid- amerikaanse staat Nicaragua is meege deeld, dat Cuba nu een revolutie in Honduras voorbereidt. Honduras had ge weigerd manschappen en wapens die voor de opstandelingen in Guatemala be stemd waren, doortocht te verlenen. De regering van Nicaragua heeft een vrijgeleide tot Mangua en een eerlijke berechting beloofd voor de ongeveer 50.000 opstandelingen, die na het mis lukken van de opstand in de provincie Carazo voor de regeringstroepen vlucht ten. „Lethargie" van de VS Drie van de Middenamerikaanse sta ten die momenteel verwikkeld zijn in het zorging in de landstaal der bewoners gezorgd en ook is veel aandacht besteed aan recreatie. Op deze wijze hoopt men het verblijf der buitenlandse werkne mers. die men in verband met de toe nemende overspanning op de Brabantse arbeidsmarkt dringend nodig heeft, zo aanlokkelijk te maken, dat zij het hier lange tijd kunnen volhouden. VERSE BOTER VANDAAG 3 d 4 CENT DUURDER De verse boter is met ingang van heden met 3 a 4 cent per pakje duurder geworden. De prijs van de koelhuisboter is onveranderd ge bleven. Een en ander is het gevolg van het gistermiddag door het bestuur van het Produktschap voor Zuivel in besloten MET FIJNE GROENTEN De soep die iedereen zo lekker vindt Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. Interessant boekwerk over Lipchitz Verlucht met 100 prachtige afbeeldin gen van tekeningen en beeldhouwwer ken en 61 reprodukties in de tekst, ver scheen bij de Uitgeverij Contact te Am sterdam van de hand van de heer A. M. Hammacher, directeur van het Rijks museum Kröller-Müller, een machtige studie over de geniale, wijd en zijd be roemde, moderne Russische beeldhouwer Jacques Lipchitz. Daarin wordt, naast een breedvoerige levensbeschouwing, alle rijke facetten van diens revolutionaire kunst weergegeven. Vooral de jaren 1910 1930 geven de kern weer van hetgeen voor jaren de sculptuur van onze tijd zou bepalen. Ook bevat deze studie een diepgaande analyse van de velerlei vormverschijnselen van Lipchitz' kunst de daaraan verbonden veel heid van problemen. Van Lipchitz' werken uitgaande, trachtte de heer Hammacher de karakteristiek der vor men te verbinden aan de complete we reld van innerlijke en uiterlijke gebeur tenissen in het leven van deze grote kunstenaar met zijn enorme en veelzij dige scheppingsdrang. Hij is hierin met een van een buitengewone kennis van zaken getuigende wijze volkomen ge slaagd. Het met hoge kunstzin uitgevoerde, 176 pagina's bevattende, royaal uitge voerde boekwerk opent met een „getui genis" van Lipchitz zelf en brengt de volgende hoofdstukken: Van Vilna naar Parijs 1909Uiteenzetting met het Kubisme: De tijd der Transparanten; De Zang der Vocalen; De metamorfose; De schrijvende Lipchitz; Reacties van schrijvers op Lipchitz en Biografische gegevens. Wij kunnen niet beter doen dan het een en ander uit Hammachers conclusie aan te halen. Hij zegt: „De betekenis van het nog niet afgesloten en reeds overal invloedrijke oeuvre van Lipchitz is nog niet te overzien. Reeds heeft hij, die sprak van de koninklijke weg in de kunst door de eeuwen heen, en van de grote stroom, het gezicht op die weg ge opend en de drift van die stroom doen gevoelen. Reeds staat een waar epos daar, een lang heldendicht, een Odyssee in het rijk der beeldhouwkunst'.' Ook Hammacher's doorwrochte studie mag een „epos" genoemd worden, waar in diens bewondering voor Lipchitz grotelijks tot uiting komt. van de eigentijdse beeldhouwkunst geïn teresseerd is. een hoogst leerzame en tevens boeiende verhandeling over on tegenzeglijk een der grootste en belang rijkste meesters van deze eeuw. Rolf Gillhausen. Het boekje van deze beide Duitsers geeft, door tekst en foto's (32), een interessant beeld van het da gelijks leven in Rood-China, waar zich een even imposant als afschuwelijk ex periment bezig is te voltrekken, name lijk dat van de communes. Amusant is, dat Helöt en Gillhausen. die zich vóór het. bereiken van de Chinese grens verre hebben gehouden van de Russische me dereizigers (en omgekeerd), bij het be treden van Chinese bodem plotseling als het ware nóAst de Russen komen te staan: voor de Chinezen zijn de blanken zonder meer .langneuzen', of zij nu uit Rusland of uit Duitsland komen! Als inleiding tot grotere kennis van het on. bekende China waar zich gebeurte nissen afspelen, die wie weet hoe spoe dig van invloed kunnen worden op de gang van zaken in de gehele wereld is dit een aanbevelenswaardig werkje. De vertaler wa$ niet altijd consequent in het vernederlandsen van Chinese na men; achter een dubbele, punt behoort géén hoofdletter: derde naamval meer voud is niet „hen" maar ..hun" en, als het over personen gaat. niet „waaraan", maar „aan wie"... Nu het aantal woningbezitters vrij sterk toeneemt, is het nuttig de aan dacht te vestigen op een aardig, geïllu streerd boekje van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, waarin allerlei wenken gegeven worden over het juiste onderhoud van een nieuw huis. „Uw woning en haar onderhoud", (45 pagina's) is verkrijgbaar bij de Afd. Utrecht van d^ NBB, Joh. de Bekastr. 14. Utrecht. Bij H. A. M. Roelants, Schiedam, ver scheen een handig boekje (90 bladz.) van drs. F. L. G. Slooff. dat W e g w ij. zer voor de belegger" heet. De lezer maakt kennis met een groot aan tal begrippen, die zowel voor de begin nende als voor de meer ervaren beleg ger helder uiteen worden gezet. In ver band met de popularisering van het ef fectenbezit geen overbodige uitgave! Als een Duitser iets doet. dan doet hij het meestal zeer ..griindllch'. Dit geldt zeker voor de uitgave „Deutschland heute", een boek van 860 pagina's (op dun papier, zodat het gemakkelijk te hanteren bleef) met 65 grafieken. 162 tabellen en 48 pagina's foto'6. Deze uit- Het C.N.V. achter huidig loonbeleid „Er is fhans meer profijt" (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse arbeiders heb ben het onë«» het huidige loonbe leid beter dav tijdens de centraal geleide loonpolitiek voorheen. Dat moet eens duidelijk gezegd worden. In ons land is sprake van een zeer gunstige economische ontwikke ling. Er is niet alleen geen werke loosheid, vrijwel overal is een tekort aan arbeiders, zodanig, dat buitenlandse arbeidskrachten aan getrokken moeten worden. Het CNV stelt zich hier achter de huidige loonpolitiek van de rege ring. Dit verklaarde gisteravond in Amici- tia te Den Haag de secretaris van dit vakverbond, de heer M. A. Schouten. Hij sprak op een appèlavond van de Haagse Chr. Besturenbond over „Brood en buurman". Terwijl het prijspeil vrijwel constant bleef is het loonniveau 6 tot 12% geste gen. „Dat is een gevolg van goed samen spel tussen overheid en bedrijfsleven", meende de heer Schouten. Slechts enkele achtergebleven groepen verdienen groter aandeel in de stijgende welvaart. z.i., daartoe rekende hij o.m. het politieper soneel. „Wij verlangen beslist niet terug naar de centraal geleide loonpolitiek", aldus de heer Schouten, „wij kunnen meer profiteren van de welvaart nu". Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Dt vier geneesmiddelen van Chefarin* „4" worden in de hele wereld met uit gave van het ..Presse- und Informati- fi.L,nJ .««„haal nokn.ilf 7» kakk»» onsamt" van de Bondsregering in Bonn f ««""kt. Ze hebben geeft een voortreffelijk overzicht van I hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer Voor eenieder die in"de ontwikkeling Sï? ,)arfn w^tduitse Bondsrepubliek duidelijk beweren en mlllieenen men,en Z°Z «n jubileumuitgave ter b„, #,brJc||l b|j pi{n(„ #lj,p ïllk ook dan wanneer anderen middelen leien. gelegenheid van het tienjarig ^bestaan van West-Duitsland, op 20 september 1959. De indeling is systematisch: alge mene gegevens, politiek, handel en be drijf, sociale toestanden en cultuur. "Wie geïnformeerd wil zijn over West- In de Fontein-Boekerij (uitgeverij Duitsland kan dit zeer uitvoerige boek De Fontein. Utrecht) is reeds een hele niet missen Eind-redacteur was prof dr reeks vertalmgen verschenen van ge- Helmut Amtz. die de medewerking 'had makkelijk leesbare, soms spannende en van niet minder dan zestig deskundigen vrijwel steeds boeiende boeken. Voor ons liggen; De T i r an van Wemer overbodig nog een Bergengruen. een verhaal over een „fjkÜ voegen van devele, dictator uit de Renaissance-tijd, waarin SjLiJ'S® ïjLZJJ£, °Jer, 5?" het dramatisch conflict tussen macht *®nhdf J*** jan Johan Fabricius. De recht getekend wordt. Van Hank {^.ep^ongens vaii ,®?nive- Searls is De hemel wordt te! *1 waarvan,blJ, H L*<>P°ld in Den klein, waarin de auteur, die vroeger straaljagerpiloot is geweest op meesle pende wijze vertelt hoezeer het gevaar voor botsingen is gestegen nu het lucht ruim steeds drukker bevolkt wordt. Een hoogst actuele roman na het Brits- Duitse incident, waarbij een vliegtuig betrokken was, dat de Koningin van Engeland en Prins Philip vervoerde. Wapens uit de rimboe tenslotte is een roman van Eric Ambler, die daar. in verhaalt hoe de communisten uit China wapens leveren aan de rebellen in de Maleise Federatie. Dit. werk munt uit door uitstekende tekening van de exotische sfeer. Hier is New York is de titel van een Beertje (pocket-serie van A. W. Bruna en Zoon in Utrecht), dat ge schreven werd door Max Tak en ver lucht met voortreffelijke foto's van de fotograaf Kees Scherer. New York is een zó kolossaal complex van allerlei vormen van menselijk leven, dat het onmogelijk is ook maar de belangrijkste facetten in een kleine uitgave (75 pagi na's tekst en 121 foto's op kunstdruk) te verwerken. Toch zijn auteur en foto graaf erin geslaagd een min of meer afgeronde indruk te geven van deze reusachtige stad. Wat de een vanwege ruimtegebrek achterwege moest laten ving de ander op. Wie in kort bestek over New York geïnformeerd wil worden en dan bovendien nog op een wijze, die een fris beeld geeft, dat afwijkt van wat dienaangaande eerder werd gepu bliceerd. neme gerust dit werkje ter hand. Max Tak kent New York door en door en schrijft vlot, terwijl Kees Sche rer als fotograaf tenvolle voor zijn taak berekend bleek te zijn. Nog een pocketboek: een „Grote Antilope" van uitgeverij Het We reldvenster, Baarn: China 650 mil joen gevangenen in een net', van de hand van Jöachim Heldt met foto's van vergadering genomen besluit, de toeslag op verse boter voor het binnenland te verlagen van 64 tot 50 cent per kilogram. Aanleiding daartoe is geweest de span ning die zich, zoals meestal in deze tijd van het jaar. op de botermarkt voordoet. De produktie loopt wat terug, terwijl de vraag ongeveer gelijk blijft. Het Pro- duktschapsbestuur acht het onder deze omstandigheden gewenst, de afzet van koelhuisboter wat te stimuleren en hoopt dat door de nu genomen maatregel te bereiken. Haag nu reeds de achtste druk is ver schenen. Fabricius verstaat de kunst om de jeugd te pakken met een boeiend onderwerp! Stad aan de Maas. door Anton Coolen. Uitg.: Nygh Van Ditmar, Den Haag. De Swanenplaats, door J. Visser- Roo sendaal. Ultg.: J. H. Gottmer, Haarlem. Adolphe, door B. Constant, en Llefclessonate, door R. Del Valle-Inclan. Ultg.: Contact, Amsterdam. Lodewllk de circiishond. door Plet Kra mer. Jeugdboek. Ultg.: Hollandia, Baarn. Dp Tiran, door W. Bergengruen, Olie voor de vlam. door A. Waugh, Wapens uit de rimboe, door E. Ambler en De heinel wordt te klein, door H. Searls. Ultg.: De Fontein, Utrecht. Met spiedend oog door de natuur Bij de uitgeverij Gebr. Zomer en Keu- nings te Wageningen is een zeldzaam fraai fotoboek over dieren en planten verschenen onder de titel „Met spiedend oog door de natuur". Deze kostelijke verzameling foto's van circa zestig na- tuur-fotografen werd bijeengebracht door F. A. Roedelberger, terwijl de be kende publicist op het gebied van de na tuur A. B. Wigman voor de Nederlandse bewerking van het oorspronkelijk Zwit serse boek zorg droeg. Doordat een zeer strenge selectie werd gemaakt uit het beste werk van een groot aantal fotografen werd een zeer gevarieerde verzameling bijeengebracht (zowel In zwart-wit als in kleuren», wel ke van een uitmuntende kwaliteit is. Aan deze kwaliteit wordt ook recht gedaan door e technisch perfecte uitvoering van het werk, dat ongetwijfeld door tal loze natuurliefhebbers en liefhebbers van de fotografie als een aanwinst be schouwd zal worden. ?.e ban van de tegenstander, door H. Kellson Zij waren bereiddoor C. W. Hall. Ultg.: NV. De Tijdstroom, Lochem. SJoe en Plet, door D. Verroen Pony liet zeepaardje, door M. Damjan. Kinderboeken. Ultg.: H. P. Leopold. Den Haag. Nacht op de Fjord, door Fr. Huël Ballade van de zilverreiger, door Jo han Fabricius Van de prins geen kwaad, door Leon- hard Huizlnga. Ultg.: H. P. Leopold. Den Haag Lier en lancet, door S. Vestdijk. 2e druk. Ultg.: Nijgh Van Ditmar. Den Haag. In de Italiaanse lekkerbek, 100 recep ten uit Italiaanse keukens, door E. M. Borer. In de Spaanse lekkerbek. 125 recepten uit Spaanse keukens, door W. M. Trelch- llnger. Ultg.: Hollandia, Baarn. Ttgen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die word! beschermd door hei bestanddeel Chefarot. 20 tabl. 10.80. Voordaliga gezmavarpakking 100 tabl. 13.60. VOLLEYBAL Competitie overgangsklasse Van de overgangsklasse (dames» Dis trict West III wordt hedenavond (8 uur» in het Gymnasium gespeeld de wedstrijd Prof. Wijk—CSVD (Delft). De dames van Argos komen eveneens ln het veld en wel te Gouda tegen MVC. Morgenavond om 8 uur speelt HVL (heren) tegen Punch (Delft), daarna om 9 uur volgt de derby WSKangeroes. Beide ontmoetingen in het Gymnasium. De heren van Prof. Wijk spelen zater dagavond (7 uur) in Den Haag tegen Celebes. Ook de dames van Kangeroes gaan dan naar Den Haag en komen om 4.15 uur tegen PVC uit. SPORTSPLINTERS Ter gelegenheid van een hulpactie voor het onlangs door een wervelstorm zwaar geteisterde eiland St.-Maarten in de Nederlandse Antillen, speelde in het Utrechtse stadion een DOS-Elinkwijk- combinatie een voetbalwedstrijd tegen de Stuttgarter Kickers. De wedstrijd ein digde in een gelijkspel: 1—1 (rust 0—0). Het Nederlands Olympisch Comité houdt zaterdag 17 december a.s. in Den Haag een algemene ledenvergadering. Tijdens deze vergadering zal de voorzit ter. luit. gen. C. F. Pahud de Mortanges, een beschouwing wijden aan de Neder landse deelneming aan de Olympische Spelen te Rome. Na de bestuursverkiezing, waarbij het gehele bestuur zUn zetels beschikbaar stelt, zal de nieuw benoemde voorzitter een installatie-rede houden. De eerste divisieclub V eend am heeft gisteravond een nieuwe lichtinstallatie in gebruik genomen. In deze eerste wed strijd ln Veendam die bij kunstlicht werd gespeeld, was Fortuna *54 uit Ge leen de tegenstander. De thuisclub won deze wedstrijd, die door ruim 7.000 toe schouwers werd bijgewoond, met 2—1. Burnley, de Engelse kampioen, heeft gisteravond de eerste wedstrijd te gen Stade Reims voor de achtste fina les van het toernooi om de Europese voetbalbeker, met 20 gewonnen. De belde doelpunten werden in de eerste helft gescoord. De tweede wedstrijd tus sen belde teams wordt woensdag 30 no vember in Parijs gespeeld. Gisteravond werd op de Hoky ln Den Haag de ijshockeywedstrijd HYS— Eintracht (Dortmund) gespeeld. De wedstrijd eindigde in een royale zege voor de Hagenaars, namelijk io4. De tussenstanden waren 2—2, 3—2, 5—0.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11