SUNIL Geruchten over Duitse luclitbases in Frankrijk Denen hebben vandaag hun stem uitgebracht ONI MAM SHOW I Spion Cicero' I zou nog leven Ras-conflict op scholen in New Orleans SUNIL WAST STRALEND WIT Premier Laos neemt maatregelen om Loeang Prabang te heroveren 80 mLJ Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 november 1960 Derde blad no. 30203 Verkiezingen vervroegd in verband niet de op komst zijnde arbeidsconflicten De Deense kiezers zijn vandaag naar de stembus gegaan om een nieuw Folketing; één-Kamer-parlement, te kiezen. Weliswaar loopt de termijn van het huidige parlement eigenlijk pas in mei volgend jaar af. maar de verkiezingen zijn vervroegd omdat men in het voorjaar arbeidsconflicten verwacht. Thans is voor de nieuwe regering de mogelijkheid geschapen om vrij van politieke hindernissen de eventueel nodige maatregelen in geval van een arbeidsconflict te nemen. Men lacht weer in Kopenhagen Langdurige stakingen zouden zeer na delig zijn voor een land als Denemarken, dat zich nog maar juist van buiten landse schulden aan het bevrijden is en met zijn bestaande tegoeden in vreemde valuta nog geen twee maanden de invoer zou kunnen dekken. Inmiddels hebben zich reeds de eerste tekenen van een komend arbeidsgeschil voorge daan. De vakbonden hebben voor de nieuwe contracten eisen gesteld tot loonsverhoging, minimumlonen voor on geschoolde en geschoolde arbeiders, kor tere werktijden en uitbreiding van de sociale voorzieningen. Tot nog toe heb ben de werkgevers deze eisen afgewe zen. Zou de overheid nu kort voor de verkiezingen ingrepen, dan zouden de regeringspartijen in een hachelijke po sitie komen te verkeren. Overigens beleven de Denen thans ge lukkige tijden. De Kopenhaagse glim lach, die van 1950 tot'57 verdwenen heette omdat er een permanente werk loosheid van tien percent heerste, is te ruggekeerd. Met het optreden van de huidige coalitieregering, bestaande uit acht sociaal-democraten, vier vrijzinnig democraten en drie Rechtsverbonders, zijn betere tijden aangebroken. Niet alleen, dat de werkloosheid met de helft verminderd is, maar ook zijn de werkelijke, in goederen uitgedrukte lonen hoger geworden dan waar ook in Europa. In de periode 1945-1959 stegen de pryzen met 53 pet., maar de inko mens met 110 pet. Het werkelijke in komen is daardoor 210 153 is 1.37 maal het werkelijke inkomen van 1945. een stijging dus in welvaart van 37 pet Dat is meer zeifs dan in Zweden, waar weliswaar de geldlonen hoger zijn dan in Denemarken, doch ook het prijspeil. Ja, de glimlach en de Kopenhaagse humor zijn er weer. In een land, waar een minister in zijn vrije tijd radio- schetjes schrijft en hoofdambtenaren geestige romans publiceren (Jacobsen: „Uit de pluchetijd")die dan weer met succes verfilmd worden in zulk een land moet het wel goed wonen zijn, mede in aanmerking genomen, dat de belastingen er draaglijk zijn. Dit laatste kan, omdat de overheid er veel minder taken vervult dan in de meeste andere Westerse landen en dus veel meer aan het particuliere initiatief overlaat. Samen verder De drie partijen zijn blijkbaar ook wel van plan samen verder te regeren, zij het, dat minister-president Viggo Kampmann heeft laten weten, dat als de Rechtsverbonders er soms uit willen, hij daarmee akkoord is. Hij bedoelde daarmee te zeggen, dat het hem geen zorg zal baren en voegde er aan toe, dat hij dan ook wel een andere coalitie wist (blijkbaar met de radicalen alleen). De sociaal-democraten zijn niet over dreven principieel. Aan socialisatie wordt weinig gedacht en nog minder gedaan, zelfs de woningbouw is geheel in par ticuliere handen en wordt nog maar betrekkelijk weinig met overheidsgelden gesteund. In totaal is er 100 miljoen gulden voor uitgetrokken. Toen deze regering in 1957 het be wind aanvaardde, vond het de staats kas vrijwel leeg en de deviezenvoorraad tot een katastrofale laagte geslonken, zy moest eerst wel wat hardhandig te werk gaan om de zaken te herstellen. Kampmann, toen minister van Fi nanciën, schreef een gedwongen lening van 400 miljoen kronen (210 miljoen gulden) uit en verhoogde de accijnzen op alcoholica en tabak. Daarmee moest men o.m. het verhoogde volkspensioen financieren. Dit gelukte en Kampmann slaagde er tevens in de grondslag te leggen voor de welvaart van thans. Elk jaar sloot de begroting met een gun stiger saldo, het laatstelijk met 800 mil joen voordelig. Oppositie hield zich rustig De oppositie opponeerde ook niet al te zeer. Conservatieven noch de wei nige communisten maakten echt ru moer. De Folketing-kandidaten was echter op het hart gebonden toch wat meer aandacht te gaan besteden aan de verkeersproblemen van de hoofdstad Groot-Kopenhagen met zijn 1,3 miljoen inwoners (bijna tweemaal Rotterdam) waar 1/4 van de Deense bevolking woont. En andere bleven het maar een gevaar lijke toestand vinden, dat de steden zoveel arbeidskrachten van het land wegzuigen. Terwijl in de stad nog dui zenden werklozen zijn, moeten verschil lende landheren, die er grote veeboer derijen op na houden (nog steeds een van Denemarkens voornaamste export bedrijven) deze maand november hun Kwestie Zuidwest Afrika blijft niet rusten De beheerschapscommlssie van de Al gemene Vergadering van de VN heeft gisteren met 67 tegen één stem, bij elf onthoudingen afwijzend beschikt op een Zuidafrikaans verzoek om de kwestie- Zuidwest-Afrika te laten rusten ten einde het Internationaal Gerechtshof, waaraan Ethiopië en Liberia deze kwes tie hebben voorgelegd, niet te beïnvloe den. Zoals bekend heeft Zuid-Afrika de voormalige Duitse kolonie Zuidwest- Afrika indertijd van de Volkenbond als mandaatgebied gekregen. Het weigert echter te erkennen, dat de Verenigde Naties in de rechten van de Volkenbond zijn getreden en dat Zuid-Afrika bijge volg aan de volkerenorganisatie verant woording over zijn beheer schuldig is. Bij de stemming was Zuid-Afrika het enige land dat voorstemde. De ellf lan den die zich van stemming onthielden waren Australië, België, Canada, Natio nalistisch China, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Portugal en Spanje, veestapel afslachten omdat er geen stal knecht meer te krijgen is.maar overi gens is de verkiezingsstrijd vrij tam verlopen. Jaarvergadering Ver. voor de Staathuishoudkunde De jaarvergadering van de Vereniging voor de Staatshuishoudkunde zal in Utrecht op zaterdag 3 december „het systeem van loonvorming" bespreken aan de hand van de volgende vraag: „Aan welke vereisten dient de loon vorming hier te lande te voldoen uit een oogpunt van economische groei, pro- duktiestruktuur, inkomensverdeling en sociale verhoudingen, daarbij voorts ge let op het aspect van de conjunctuur- beheersing, de stabiliteit van de geld waarde en de verhouding tot het buiten land. Welke zijn de consequenties hier van voor het systeem van de loonvorming cq loonpolitiek?" Er worden drie pre-adviezen uitge bracht en wel door: de heer J. H. Derk- sen, verbonden aan de D.A.F. Eindho ven, de heer J. M. den Uyl, directeur van de Wiardi Beekman Stichting van de P. v.d. A. in Amsterdam, en prof. dr. H. J. Witteveen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Het onderwerp van de vorige algemene vergadering der vereniging was: „Econo misch evenwicht tussen gebieden met ongelijk welvaartspeil". Kustvaarder „Sertan" bij Manchester gezonken De 274 ton metende Nederlandse kust vaarder „Sertan" is in het Manchester Ship Kanaal nabij de ingang van het kanaal in Eastham, Cheshire, gezonken. Alle 13 bemanningsleden wisten veilig de oever te bereiken. De Sertan die van Rotterdam op weg was naar Manchester wist de sluizen te passeren, hoewel zij reeds zinkende was en zonk aan de kant zodat het kanaal voor andere schepen open bleef. De be manning werd per bus naar een zee manstehuis in Liverpool gebracht. Het bergingswerk is reeds begonnen. TOON HERMANS Toon Hermans verblijft met zijn ..One man show'' nu in Miinchen. Volgens onze correspondent in Miinchen wekt hij bij zijn publiek ..Lachstiirme" met zijn „Ein Mann Schau Toon bij het verlaten van het „Deutsches Theater". Dr. Berghuis voorzitter van A.R.-senaatsfractie (Van onze Haagse redactie) De AR-fractie in de Eerste Kamer zal voortaan onder leiding staan van dr. W. P. Berghuis, die ook partijvoor zitter is. De AR senatoren kozen dr. Berghuis tot opvolger van prof. mr. A. Anema. die zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer in september jl. heeft neergelegd. „Cicero", de meesterspion uit de tweede wereldoorlog, die ongeveer 400 geallieerde oorlogsgeheimen - voor 300.000 pond sterling waarvan i 260 000 in vals bankpapier» aan de Duitsers verkocht zou volgens het Italiaanse blad .Corriere della sera' nog in leven zijn De krant publiceerde een exclu- sief interview, dat door Cicero in de populaire wijk van Istanboel, Fatih, s aan haar correspondent in de ■- Turkse hoofdstad zou zijn verleend. I Volgens het artikel, geschreven door i Vero Roberti, zou Cicero onder de naam Elyesa Bazna in Fatih wo- nen. Cicero zou zijn mémoires op pa- pier hebben gezet en deze 165 pa- c, gina's tellend aan de hoogste bieder willen verkopen. Een Britse j uitgever zou hem reeds 5000 pond sterling ervoor hebben geboden. Ci- cero meende echter, dat hij het recht had voor zijn mémoires van de Engelsen het dubbele te mogen vragen. De spion zei, dat hij erin - geslaagd was zowel de Britten als l de Duitsers schade te berokkenen. Mijn mémoires zullen als een atoombom inslaan." i Over de activiteiten van de spion Cicero is destijds ook een film ge- maakt, getiteld „Operatie Cicero". De hoofdrol werd gespeeld door Ja- mes Mason. De spion zou het echter met de inhoud van de film van 1 Moyisch niet eens zijn. „Mijn ge- schiedenis is veel ingewikkelder. dan in de film tot uiting komt," zou Cicero gezegd hebben. Volgens het interview in „Corrie- re della sera" oefende Cicero thans l het beroep van aannemer uit. Hij (f zou nu in de zestig zijn en een don- kere bril dragen. „U ziet: ik leef nog. Ik ben door i de Engelsen noch door de Duitsers gedood. Ik ben ook niet in Brazilië ondergedoken, zoals enkele kranten hebben gemeld," zei Cicero. l Naar uit bronnen van de inlich- (- tingendienst werd vernomen, zou j zover bekend was, de meesterspion Cicero de oorlog en de na-oorlogse moeilijkheden overleefd hebben en ook nog in leven zijn. In elk geval was dat tot 1951 een feit. Blanken liepen weg bij komst van negerinnetjes Voor het eerst sinds bijna een eeuw hebben gisteren vier nege rinnetjes scholen in de Amerikaan se stad New Orleans, die uitslui tend voor blanke kinderen bestemd waren, bezocht. Uit protest verlie ten ruim honderd blanke kinderen de scholen, terwijl honderden al van te voren thuis waren gebleven. Direct nadat een zesjarig neger meisje de William-Frantzschool was binnengegaan, gingen een 75 blanke kinderen weg. Er waren toen nog maar 50 kinderen binnen. Toen de drie andere negerinnetjes bij de Mc-Donoghschool kwamen verlieten circa 40 kindeken deze school, waarna er nog ongeveer 200 overbleven. Gewoonlijk hebben deze twee scholen elk een bezetting van 600 kinderen. De negermeisjes werden door vier politie mannen naar school gebracht. Buiten stonden blanken de kinderen uit te jou wen. Tot vechtpartijen is het niet ge komen. De omgeving van beide scholen was afgezet door de politie. Speedy Long een senator in Louisiana, heeft de blanke bevolking opgeroepen de negers economisch te boycotten zolang de pogingen tot integratie worden voortge zet. Hij verzocht de blanken hun neger dienstmeisjes te ontslaan. Het Ameri kaanse Hooggerechtshof had opdracht gegeven de scholen ook voor negerkin deren open te stellen. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld l ..y Regering beheerst situatie in het noorden De premier van Laos, Prins Soevanna, heeft gisteren gezegd, dat maatregelen worden genomen voor de herovering van de Konink lijke residentie Loeang Prabang. \ii\ i CONSTANTE KWALITEIT Op eilanden Corsica en Istres In Parijs doet momenteel het gerucht de ronde, dat tot dusver door officiële kringen bevestigd noch ontkend is geworden, dat binnenkort de Westduitse Bondsrepubliek ook luchtbases op Franse bodem zou mogen installeren. De eilanden Corsica en Istres zouden al voor dit doel zijn aangewezen. De besprekingen over dit akkoord, dat op het punt zou staan te worden beklonken, moeten op initiatief van Bonn zijn geopend nadat overeenkomstige onderhandelingen van de Duitse minister van Oorlog, Strauss, met de regering van generaal Franco wegens scherp verzet vorig jaar moesten worden afgebroken. Of het eventuele voornemen de Luftwaffe nu in Frankrijk bases te verschaffen aldaar met veel meer geestdrift zal worden begroet staat intussen steeds ernstiger te bezien. De legering van Westduitse troepen in noord-oost-Frankrijk schijnt onder de burgerbevolking toenemend verzet te wekken en afgelopen dagen zijn in Oradour en andere plaatsen des lands, die tijdens de laatste oorlog de Duitse troepen in actie hebben gezien, massale "vergaderingen gehouden, waarna ettelij ke protesttelegrammen naar de president der republiek werden verzonden. Van provocerend of maar ontactisch optre den van de Duitse troepen werd, zo dient objectiviteitshalve te worden aan getekend, echter tot dusver nog nergens, melding gemaakt. Een derde dode in Cnleniborgs verkeer Culemborg maakt wat het verkeer be treft donkere dagen door. Zaterdagavond verongelukte een 16-jarige bromfietster dodelijk. Nauwelijks 24 uur later kwam een 30-jarige bromfietser om bij een on geval. Nog geen etmaal daarna viel het derde slachtoffer. Een 47-jarige inwoon ster van Culemborg, mevr. L. de Vaal, verongelukte gistermiddag op vreselijke wijze, toen zij fietsend over de Rijksweg UtrechtDen Bosch niet oplette en de straatweg overstak. Zij werd door een lichte vrachtauto gegrepen en tientallen meters weggeslin gerd naar de andere zijde van de weg, waar de chauffeur van een vrachtauto met oplegger vergeefs probeerde haar te ontwijken. De acht linkerwielen van het voertuig reden over de benen van het slachtoffer. Mevrouw de Vaal overleed later op de avond in het Beatrix Ziekenhuis in Cu lemborg. De verkeersopstopping op de plaats van het ongeluk de vrachtwagen was in de berm terechtgekomen leidde tot een tweede botsing, toe twee uit Utrecht komende personenauto's op de stilstaan de voertuigen reden. Vier inzittenden, afkomstig uit Den Bosch, Eindhoven en Tilburg liepen hierbij lichte verwondingen op. Vereenvoudiging toelating en vertrek uit Indonesië BEHALVE VOOR NEDERLANDERS In Djakarta is een nieuwe regeling ge publiceerd die een vereenvoudiging be tekent van de immigratie-formaliteiten voor buitenlanders, uitgezonderd Neder landers en burgers van landen die geen diplomatieke betrekkingen met Indone sië hebben. Volgens deze regeling kunnen degenen die Indonesië voor een periode van min der dan drie maanden bezoeken, een visum van de Indonesische consulaten in het buitenland krijgen zonder voor afgaande goedkeuring van Djakarta. Uitreisvisa voor vertrek uit Indonesië zullen uitsluitend onder de beoordeling van het Indonesische immigratiebu reau vallen De documenten van Nederlanders en van burgers van andere landen die geen diplomatieke betrekkingen met Indone sië hebben, zullen aan de goedkeuring van een militaire commissie van onder zoek onderhevig zijn. Jongen na auto-ongeluk in Alphen a. d. Rijn overleden In het Academisch Ziekenhuis te Lei den is overleden de 19-jarige Hugo van Ewijk. gewoond hebbende te Geldermal- sen, die op 2 november jj. op de weg splitsing Rijksstraatweg Leiden—Utrecht /Prins Bernhardlaan te Alphen aan den Het garnizoen van Loeang Prabang heeft vrijdag de zijde gekozen van de rechtse beweging van prins Boen Oem en generaal Phoemi, die hun hoofd kwartier hebben in Savannaket, bij de Thailandse grens. Soevanna zei verder dat de regering de situatie in Noord-Laos beheerst. Sinds de opstand van het garnizoen in Loeang Prabang was er geen contact geweest tussen de regering in Vientiane, de regeringszetel, en de koning. Soevanna ontkende, dat men de ko ning gedwongen heeft naar Savannaket te vliegen. Hij voegde er aan toe, dat er geen antwoord ontvangen was op een brief, die de regering vorige week naar Savannaket heeft gezonden (hierin zou Soevanna het revolutionaire comité ge vraagd hebben of het wil onderhande len). Hoofdstad beschermd Soevanna bevestigde, dat de stafchef, kolonel Koeprasith, is vervangen. Dit was geschied om hem in staat te stel len al zijn tijd te wijden aan de ver vulling van zijn andere plichten als bevelhebber van het vijfde militaire dis trict in Vientiane. Hoewel naar Soevan- na's oordeel Vientiane niet bedreigd wordt door Phoemi's troepen, zijn alle maatregelen genomen om de hoofdstad te beschermen. Laos, dat reeds de pro-communistische opstandelingen van de Pathet Lao be strijdt, is thans verdeeld tussen de neu trale regering enerzijds en anderzijds de troepen van Phoemi en andere groe pen, die gekant zijn tegen de politiek van de premier, die gericht is op on derhandelingen met de Pathet Lao. Koning Savang Vattana heeft offi cieel de nieuwe regering erkend maar zich tot dusver strikt afzijdig gehouden van de partijen die in de strijd om de macht zijn gewikkeld. Rijn ernstig werd gewond, toen de auto. die door zijn even oude vriend F J.van Brenk, naar wordt aangenomen, met te grote snelheid werd bestuurd, tegen een verkeersgeleider opbotste en enkele ma len over de kop sloeg. Naar het zich laat aanzien zal de be stuurder het ongeval overleven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5