De Gaulle overweegt eenzijdig staakt-het-vuren in Algerije Bereikt E.E.G. in tien jaar liet welvaartspeil van Amerika? Rokazano Noordwij kerhout viert eerste lustrum met zang en dans MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 Frankrijk zou goede beurt trillen maken aan vooravond van de Algerije-debatten De inspectiereizen die de Franse minister van Oorlog Messmer en de stafchef generaal Ely sinds gisteren door Algerije maken, worden te Parijs in direct verband gebracht met de nieuwe fase die het staats hoofd, generaal De Gaulle, thans in zijn Algerije-beleid voorbereidt. Voorlopig in een enkel gebied (waarvoor de stad Nemours en omstre ken, 150 kilometer van Oran gelegen, zou worden uitverkoren) over weegt het staatshoofd nu spoedig een eenzijdig staakt het vuren af te kondigen. De Gaulle .rookt oppositie uit' Voorlopig is alleen Nemours uitverkoren Veel militair risico is er aan zo'n be vel in deze streken niet verbonden, aan gezien hier sinds geruime tijd praktisch van beide zijden toch al geen schot meer werd gelost. Soortgelijke lokale bevelen zouden daarna ook in andere gebieden van Algerije kunnen worden uitgevaar digd. Na de mislukking van de bestands- besprekingen van afgelopen zomer in Melun zou Frankrijk zodoende het FLN het goede voorbeeld geven, dat, naar de regering hoopt, door de tegenpartij moeilijk niet zou kunnen worden nage volgd. In elk geval zou Frankrijk aan de vooravond van de Algerijnse debatten in de Assemblee der Verenigde Naties een goede beurt maken en daardoor zijn internationale positie die momenteel niet al te sterk is, niet weinig kunnen ver beteren. Wanneer een plaatselijke wapenstil stand in het district van Nemours met geen enkel militair gevaar gepaard be hoeft te gaan, dan heeft De Gaulle ge gronde redenen, na de manifestaties van openlijk verzet van de zijde van maar schalk Juin en diverse hoge generaals, de politieke repercussies van zo'n stap niet te onderschatten. Het is dan ook de taak van de minister en de stafchef de leidende militairen en ook het lagere kader in Algerije te polsen over hun in zichten en gevoelens met betrekking tot deze nieuwe stap die De Gauule trou wens in zijn laatste rede van 4 novem ber al in omfloerste termen scheen aan te kondigen. De generaal merkte toen immers op dat spoedig het moment zou kunnen aanbreken, dat hij in Algerije de wapens het zwijgen zou opleggen. Verlenging sluitingsuur winkels tijdens lichtweek Ingevolge de Winkelsluitingswet 1951 mogen de winkels op 28 november, in dien deze dag op een zaterdag valt, en van 29 november tot en met 4 december tot 21 uur geopend zyn. De Leidse Middenstands Centrale heeft het College van B. en W. verzocht te bevorderen, dat in afwijking van deze wettelijke regeling ter gelegenheid van de zgn. Lichtweek gedurende de periode van 28 november tot en met 3 december a.s. het sluitingsuur voor de winkels wordt gesteld op 21.30 uur. De desbetref fende organisaties van werknemers kun nen zich met dit voorstel verenigen. Voorts is er een schryven binnengeko men van een commissie uit het groot winkelbedrijf, waarin om verlenging van het sluitingsuur tot 21.30 uur wordt ge vraagd voor de periode van 29 november tot en met 3 december a.s. Aangezien de Leidse Middenstands Centrale de over grote meerderheid van de winkeliers ver tegenwoordigt, zal naar de mening van B. en W. het verzoek van deze organi satie de doorslag moeten geven, Naar het oordeel van het College be staat tegen inwilliging van het verzoek van de Leidse Middenstands Centrale geen bezwaar, met dien verstande, dat het B. en W. gewenst voorkomt voor de markt- en straathandel eenzelfde rege ling te treffen. Klaprooscollecte f.4418.- PRACHTIG RESULTAAT De zaterdag gehouden Klaprooscollec te t.b.v. de Nederlandse Oorlogsgraven stichting heeft netto f. 4418 opgebracht. Een prachtig resultaat, dat zeer zeker is te danken aan de spontane medewer king van de militairen van de Koks- school, die dit jaar voor het eerst aan deze collecte medewerkten. Het vorig jaar bracht deze collecte slechts circa f. 500 op. AANKOPEN GEMEENTE-ARCHIEF Het lid van de raad, de heer M. van Aken, heeft een voorstel ingediend om het bedrag voor aankoop van boeken, tekeningen, archiefstukken enz. t.b.v. het Gemeente-archief voor het dienst jaar 1961 vast tc stellen op f. 4.000. Onze stadgenoot, de heer W. T. W. Vis, is te Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde M.O. A. HOCKEY Leiden won opnieuw Leiden heren) ging dit weekeind op bezoek bij Kieviten en slaagde er in het ongeslagen record heel te houden. Met vlot spel hielden onze stadgeno ten in de eerste helft de touwtjes in handen en het was dan ook een grote verrassing en tegen de verhouding in, dat W. Faber in de vijftiende minuut de score voor Kieviten kon openen. Leiden beantwoordde deze openings treffer met een fel offensief, dat aan vankelijk steeds strandde op de Wasse- naarse verdediging tot Krol uit een lange corner de stand op 1-1 kon bren gen. Ook na de hervatting een overwegend sterker Leiden, dat de aanvallen echter op te individualistische leest schoeide. Liefst acht strafcorners kregen de Lel- denaars toegewezen. Ze bleven alle on benut en een zelfde lot trof een straf- bully. Het spel werd in de slotfase harder. Twee minuten voor het einde haalde Leiden de winst binnen door Deutman die profiteerde van een verwarde situ atie voor het Kieviten-doel. Het was geen fraaie, maar wel een spannende wedstrijd. Bij Leiden verving Y. Stelma v.d. Bosch zeer goed. Ook de Leidse dames waren bij Kie viten te gast. In de eerste helft ging de strijd gelijk op. Na de hervatting scoorden de Leidse dames snel twee doelpunten, zy kwamen van de sticks van Carla Hermsen en Marjan van RUssel. Toen Kieviten tegenscoorde ging het mis in de Leidse gelederen en haal den de Wassenaarse reserves met 3-2 de winst binnen. Leiden staat er echter nog goed voor. Doordat Rood Wit ge lijk speelde is de achterstand slechts één punt. De Gaulle zelf is trouwens reeds druk bezig,, de oppositie (tegen zyn Algeije- politiek) stelselmatig uit te roken", al dus adviseurs die nauw met de president samenwerken. Hij vraagt thans alle mi nisters, een voor een, naar hun opvat ting en verzoekt degenen die hem niet langer kunnen volgen, zich terug te trekken zonder sensationele verklaringen af te leggen, die Frankrijk nationaal en internationaal zouden kunnen verzwak ken. Men gelooft dat niet meer dan twee ministers zich zullen terugtrekken. De Gaulle zal naar verwachting ver der gaan met het proces waarby steeds meer mohammedaanse Algerijnen op be stuursposten in Algerije en Parijs wor den benoemd. Hy zal ook de bevoegd heden van het Franse bestuur in Alge- rye in verhouding tot het centrale be wind in Parys versterken. In de Franse hoofdstad heeft men dit bestempeld als de voorbereiding van de basis voor een toekomstige autonome regering in Alge- rye. Jaarfeest van Leidse Katholieke kappers De afdeling Leiden van de Ned. Kath Kapperspatroonsbond kan teruzien op een geslaagde jaarbijeenkomst, die gister avond in „Zomerzorg" plaats had en in het teken stond van de Jaarrede. uitge sproken door de afdelingsvoorzitter, de heer E. M. Langezaal. Deze derde Jaar- ïykse grote familie-avond van de leden met hun echtgenoten en genodigden, in tegenwoordigheid van de kapelaans C. Vetten en J. v. d. Burg, de heer F. Sam- pion, lid van het H.B., en afgevaardig den van vele zusterorganisaties, de Ned. Kappersbond en de Kath. Pers. Bond „8t.-Cosmos", vormde ook nu weer een der hoogtepunten van het afdelingswerk in het jaar 1960. Vorig jaar diende de jaarrede als ant woord op de vraag „Waar gaat het fei telijk om". Spreker had toen uitvoerig betoogd, dat de Bond slechts een naam was, waarvoor ieder lid de verantwoor- delykheid droeg t.a.v. de doelstellingen. Vandaar dat hy zyn jaarrede ditmaal het onderwerp „Wat doet gy?" had ge geven, met welke vraag spreker zich met klem richtte tot alle leden en de velen, die nog geen lid waren. Spreker vroeg zich af of alle leden wel degelyk het af delingswerk mee beleefden of alleen maar als dit zo eens uitkwam. Alleen als een ieder meedoet in het samenspel, dat méér bedoelt dan alleen het bepalen van lonen en pry zen, kan worden ge sproken van een goed werkende afdeling, waarvan de leden niet slechts alleen maar contributie betalen, maar zich te vens dienstbaar maken in het belang van het kappersbedryf in de meest algemene zin van het woord. Hierna gaf spreker een uitvoerige uiteenzetting van wat onder goede samenwerking moet worden verstaan en tot welke resultaten dit kon leiden. Hy wees o.m. op de vakantie regeling en de a.s. afschaffing van het fooienstelsel, waaraan iedere kapper zich zonder meer dient te houden, ten einde dit stelsel inderdaad grondig uit te roeien. Spreker achtte nu eveneens de tyd gekomen, dat iedere herenkapper een betere dagindeling gaat voorstaan en o.m. by het publiek gaat aandringen op een grotere spreiding van het kappers- bezoek, zodat ook de ochtenduren pro- duktief gemaakt kunnen worden. „Ook hier was goede samenwerking geboden en mocht geen herenkapper zich van het algemeen belang verwyderen", aldus spreker. Ook in 1960 kon de Leidse af deling terugzie^ op een goed jaar met vele zeer geslaa'gde activiteiten, met o.m. als resultaat, dat op 4 oktober j.l. het 50ste lid kon worden ingeschreven, het geen volgens spreker mede als een goed voorteken mocht worden gezien, daar dit geschiedde op de feestdag van Sint Fran- ciscus, de schutspatroon van de Bond. Ter herinnering aan dit feit mocht dit lid, de he«- P. Braun uit Wassenaar, een ets in ontvangst nemen. Spreker eindig de zijn jaarrede met de wens, dat de ge stelde vraag „Wat doet gy?" spontaan zal worden beantwoord met bewijzen van nog grotere activiteit. Nadat de heer L. van Tongeren, na mens de Ned. Kappersbond en de afge vaardigde van de Kath. Pers. Bond, afd. Leiden, de heer J. van Tongeren, nog met een enkel woord hun medeleven en sympathie met de Leidse afdeling van de Bond hadden uitgesproken, volgde het feesteiyke gedeelte van de avond, dat werd verzorgd door Gerard Brehm met zyn elektronische accordeon, Gerrit ter Heyden, drum en de conferencier Kees Verhulst, die de aanwezigen enige uren gezellig bezig hielden. Voor en na de jaarrede, zorgden de Sint Odo Koorkna pen o.l.v. de heer Hoogenboom voor een geslaagde muzikale omlijsting. Doktersrecepten vervalst De Leidse politie heeft een 42-jarlge Leidenaar aangehouden, die zich door vervalsing van doktersrecepten in het bezit had gesteld van een vry aanzien lijke hoeveelheid verdovende middelen. Hy pleegde deze feiten in 's Hertogen- bosch, Leiden, Den Haag, Katwyk, Noordwijk en Alphen aan den Ryn. Met bromfiets gevallen Zaterdagmorgen omstreeks tien uur is de 63-Jarige mevrouw A. van Bergen- Jansen, wonende aan de Eikenlaan in Leiderdorp, in de Huizingastraat te Lei den met haar bromfiets gevallen. Met een gebroken knieschyf moest zy over gebracht worden naar het Academisch Ziekenhuis. Aanrijding Op het kruispunt Hoge Ryndyk-Plan- tage-Plantagelaan heeft in de afgelopen nacht omstreeks half één een aanry- ding plaats gehad tussen een personen auto en een bromfiets. De bromfiets bestuurder, de 22-jarige M. Hendriks uit Zoeterwoude, viel en kreeg een been fractuur en verwondingen aan het hoofd. De 21-jarige duopassagiere, H. OEGSTGEEST Onjuist besluit van polderbestuur (Van onze Haagse correspondent) Op 8 juli jl. besloot het bestuur van de polder Broek en Simontjes naby Lei den om de heer D. J. Zwanenburg te Oegstgeest, toe te laten als voorzitter van het bestuur van deze polder. Gebleken is echter, dat tijdens de ver kiezing op 27 Juni jl. het stembureau was gevormd door niet-leden van het polderbestuur. Vanochtend hebben G.S. van Zuid- Holland tijdens een openbare vergade ring besloten om vernietiging van het besluit van het polderbestuur in over weging te nemen. G.S. zullen te zijner tyd in deze kwes tie een beslissing nemen. Bouwopdracht van 6 miljoen gulden Aan de Aannemerscombinatie Muys De Winter en A. Voordouw en Zn. èn W. Hoogstraten te Oegstgeest is als ge deelte van het continu-contract, op dracht gegeven door de woningbouwver enigingen ..Eigen Haard" en „Ons Huis" te Amsterdam het bouwen van 438 wo ningen en 27 autoboxen in Buitenveldert te Amsterdam, voor f 6.140.115. Feest Hofwijck Het was zaterdag twee jaar geleden dat het pensionhuis van „Hofwyck" in gebruik werd genomen. Van verschillen de zijden was hieraan aandacht ge schonken. Door bewoners en personeel werden bloemstukken geschonken en van bestuurszyde kon dank zij de me dewerking en extra inspanning van het keukenpersoneel voor een feesteiyke maaltyd worden gezorgd en traktaties by de koffie. De verjaardag werd besloten met een feesteiyke byeenkomst in de recreatie zaal, waardoor de voorzitter, de heer Jac. J. Vos in het byzonder de beide wethouders en mevrouw Simon Thomas verwelkomd werden. Zowel de burge meester als de gemeentesecretaris waren door familieomstandigheden verhinderd aanwezig te zyn. Het Haags cabaretgezelschap „Schots en Scheef" heeft in een bewonderens waardig tempo een gezellig en gevari eerd programma afgewerkt, dat zeer in de smaak is gevallen. Prof .dr. P. J. Gaillard bracht de dank van het stich tingsbestuur over, waarna aan alle me dewerkers van het gezelschap een taart in eigen keuken vervaardigd werd aangeboden. De heer Vos ontving uit waardering voor al zijn zorg en toe- wyding een fraaie fruitmand. Een der bewoners nl. de heer de Mev Mecima, maakte zich de tolk van alle aanwezigen door het stichtingsbestuur te danken niet alleen voor het gebodene op deze feestdag, doch tevens voor de wijze waarop het pensionhuis wordt be heerd en zodoende geworden is een waariyk tehuis voor bejaarden. VOORSCHOTEN OUDERAVOND PARKSCHOOL De ouderavond van de openbare la gere Parkschool in het Cultureel Cen trum gehouden stond deze keer in de sfeer van de kindertekening. De heer C. Thepass, leraar tekenen en handen arbeid aan de Kweekschool van het Haagse Genootschap, gaf een indruk van de betekenis van de ontwikkeling van de expressie, speciaal in het teke nen. In een korte inleiding gaf de heer Thepass een wetenschappelijk verant woorde verklaring van de betekenis van het tekenen door kinderen, van de ex pressie die het kind in die tekening legt en van de waarde en betekenis van de expresie in het algemeen. Na de pauze vertoonde de heer The pass een groot aantal dia's van teke ningen, van de krabbelperiode van de kleuter af tot tekeningen van kweek schoolleerlingen en volwassenen toe. Voor de aanwezige ouders de op komst was zeer bevredigend was de toelichting in vele gevallen een open baring, hetgeen ook uit diverse lnterup- ties en vragen bleek. De voorzitter van de oudercommissie, dr. M. S. Kamminga, mocht reeds bij de aanvang van de avond burgemeester L. de Kool welkom heten, die voor het eerst een ouderavond van deze school zij het dan gedeeltelijk kon bij- Beschouwingen op de Fakkeldragersdag (Speciale berichtgeving) De jongste cijfers tonen aan, dat de industriële produktie in dit jaar in de Europese Economische Gemeenschap gemiddeld met meer dan 10c/o is gestegen. Dit tempo ligt boven dat in de V.S. en houdt gelijke tred met dat van Rusland. Dit is geen uitzonderlijke ontwikkeling ver geleken bij de afgelopen jaren, hetgeen betekent, dat bij een gelijkblij vende ontwikkeling in tien jaren het welvaartspeil van Amerika kan worden bereikt. Aldus de oud-minister van Landbouw, dr. S. L. Mansholt in een rede op de Fakkeldragersdag van de PvdA, die zaterdag in het Utrechtse ..Tivoli" werd gehouden. Het thema van deze dag was Europa in de wereld". De fakkeldragers waren In secties ver deeld om zich te beraden op de Euro pese verkiezingen, de verhouding Euro- pa-Afrika, Engeland en de EEG, en de taak van de socialisten en het streven naar een Verenigd Europa. In de ple naire zitting waren de sprekers de he ren dr. Mansholt, G. J. N. M. Ruygers en J. de Kadt, „In de gunstige ontwikkeling van de EEG. die ondanks de nog bestaande moeiiykheden aanleiding geeft tot vol doening over het verdrag van Rome schuilt ook de mogelykheid te voldoen aan de solidariteit met de noodiydende delen der wereld. En ook de mogelijk heid by te dragen aan de beveiliging van de vrye wereld," aldus de heer Mansholt, thans vice-president van de EEG. De heer Ruygers meende dat het streven naar een Verenigd Europa be antwoordt aan een sterke aandrift, die van oudsher in het socialisme leeft. De Socialisten denken echter slechts aan een democratisch Verenigd Europa, het geen met zich brengt dat men er tegen is dat in het Europese huis aan dic tatoren als Franco een kamer wordt ingeruimd. Socialisten zyn voorstanders van rechtstreekse verkiezingen voor een Europees parlement, maar denken dat parlement een andere positie toe dan die waartoe president De Gaulle het Franse parlement heeft verlaagd. Onder het etiket van gemeenschappe lijke buitenlandse politiek is het op het ogenblik zó. dat Frankryk rekent op de solidariteit van zijn Europese bondgenoten voor zUn Algerijnse poli tiek, België dito voor de Kongo Nederland voor Nieuw-Gulnea." zo wordt, aldus de heer Ruygers, de toekomst van Europa belast met de hallast van het verleden der afzonderiyke landen. Een Verenigd Europa kan alleen slagen als er iets wezenlyk nieuws is en vrucht van het denken in nieuwe Eropese wereld verhoudingen. De heer De Kadt besprak tenslotte het Europa tussen Rusland en Amerika. Hij was er over verheugd dat het tyd- perk van een zelfgenoegzaam Amerika door het optreden van een president van de Jongere generatie is afgesloten. „Pantomime en mime: spiegel van de werkeiykheid" zal het thema zyn van de komende cursus, die op het vormings centrum Oud-Poelgeest, mede onder leiding van Jan Bronk, directeur van de Stichting Nederlandse Pantomime, ge houden zal worden. De cursus wordt gehouden van 2 tot 7 januari. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 14 november. Vee markt: Aanvoer in totaal 1883, vette koel en en ossen 1043, varkens 840. Prij6 in cents per kg: vette koeien le kw. 300-330, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250- 270, varkens (lev. gew.) 172 170 167. wonen. Wethouder Schrama was door ambtsbezigheden verhinderd en liet zich verontschuldigen. Zowel de voorzitter als het hoofd der school, de heer J. H. Krooshof, deden aan het begin enkele huishoudelijke mededelingen, waarbij het hoofd der school wees op het a.s. Sint-Nicolaasfeest, de schoolreisjes en de mogelykheid om met het onderwy- zend personeel te spreken. WASSENAAR Leider reddingsbrigade werd onderscheiden Zaterdagavond heeft de Wassenaarse Reddingsbrigade in café Van der Zalm de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer M. Schryver. De agenda vermeldde de gebruikeiyke huishoudelijke aangelegenheden. Niet op agenda stond de verrassing die aan de algemeen leider van de brigade, de heer J. Lockhorst ten deel viel: de voorzitter en de vice-voorzltter van de Koninkiyke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heren J. P. Weyburg en C. van Gelderen verschenen ter ver gadering om mededeling te doen van het feit, dat de heer Lockhorst benoemd was tot lid van verdienste van de bond, een onderscheiding die slechts zelden wordt toegekend en alleen maar aan mensen die gedurende een lange reeks van jaren grote verdiensten hebben ge had voor het reddingswezen. Vice-voorzitter van Gelderen speldde de heer Lockhorst de onderscheiding op, de heer Weyburg sprak zijn gelukwensen uit. Een voorzitter Schrijver van de WRB verraste de leider met een nieuwe portefeuille en mevrouw Lockhorst met bloemen en een schemerlampje. Uit het jaarverslag van secretaris Hie- bendaal bleek, dat de brigade thans 985 leden telt. Een grote, gebeurtenis in het afgelopen jaar was de openstelling van de nieuwe strandpost. Nadat ook de pen ningmeester zyn verslag had uitgebracht vertelde de heer A. Bunschoten commis saris voor de materialen een en ander over de toestand waarin de boten e.d. zich bevinden. Leider Lockhorst bleek tevreden over het feit, dat er in het afgelopen jaar niet minder dan 400 zwemdiploma's aan de leden konden worden uitgereikt. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren Versteeg en Bun schoten werden herkozen. In de plaats van de heer A. Banga die zich niet herkiesbaar had gesteld werd benoemd de heer G. J. J. van Gent. De heer Bangma, die 8 Jaren penningmeester is geweest ontving als afscheidsgeschenk een waardebon. Nieuw pijpleidingbedrijf Ter gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek om in een perceel aan de Van Halstraat 2 een conctructie- en pypleidingbedryf te mogen inrichten, waarin gebruik gemaakt zal worden van een 12-tal elektromotoren. Eventuele be zwaren kunnen schriftelyk ter kennis van het college van burgemeester en wethouders worden ingediend. JEUGDIGE ROVERS IN UTRECHT GEARRESTEERD Dit weekeinde heeft de Utrechtse politie vier jongemannen aangehouden, die ervan verdacht worden sedert enkele maanden tal van mensen geld en waar devolle voorwerpen afhandig gemaakt te hebben. De jongens zochten voor hun activiteit speciaal personen met seksuele afwijkingen, die zij na een afspraak be roofden. De politie kon zalerf' .ivnd in de Twynstraat drie van de vier ver dachten van de straat halen, op aanuy- zing van een slachtoffer. Dat waren: een 18-jarige schilder, een 18-jarige plant soenarbeider en een 19-jarige timmer man. In de loop van zondag werd ook de vierde man, een 27-jarige schilder, aan gehouden. Het slachtoffer van de beroving had in dit geval zelf de politie van het ge beuren in kennis gesteld. Met hun vie ren tuigden de Jongemannen het slacht offer na een afspraak af en maak ten zich meester van een aansteker en een ring, die hem van de vinger gerukt werd. De beroofde, een 19-jarige Jongen, ging later naar het politiebureau, waar hem verzocht werd in een auto by de opspo ring te helpen. Volgens de politie zyn dergeiyke prak- tyken in Utrecht de laatste maanden vaak gesignaleerd. Er zouden ook toe risten het slachtoffer zyn geworden van deze Utrechtse bende. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 november Londen 10.62—10.62' jMontreal 3.86H— 3.87ft; Brussel 7.59%7.60; Stockholm 73.09-73.14; Milaan 60.81 -60.86Oslo 52.98—53.03; Lissabon 13.23V4—13.24% New York 3.77ft—3.77H: Parys 77.02— 77.07; Frankfort 90.50%—90.55%Zürich 87.62%87.67%; Kopenhagen 54.81% 54.86%; Wenen 14.51%—14.52%. ZWEEFVLIEGTUIG BIJ TERLET NEERGESTORT Gistermiddag is op het zweef vliegveld Teriet by Arnhem een één-persoons zweefvliegtuig van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart van een hoogte van 12 meter neergestort, waarby het zwaar beschadigd werd. De bestuurder werd met twee gebroken benen naar een zie kenhuis vervoerd. Het ongeluk geschiedde om 14.10 uur tydens de start van het toestel, dat aan een lier de lucht in werd getrokken. Kennelijk geschiedde er iets onregelma tigs by dit optrekken, want de bestuur der ontkoppelde zyn vliegtuig reeds op een hoogte van 5 meter. Juist op dat moment trok de lierman de kabel, die slap hing. harder aan, waardoor de klei ne parachute, waaraan de kabel naar de begane grond terugvalt, om de staart van het toestel sloeg. Dit was inmiddels tot 12 meter hoogte geklommen, maar stortte toen stuurloos neer. Het toestel, werd bestuurd door de 33- Jarige electrotechnicus H. H. Fernhoyt uit Den Haag. Hoge onderscheiding voor minister Luns De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns zal op 16 november het lint eerste klasse van de nationale orde van Aguila Azteca, een hoge Mexi caanse onderscheiding, ontvangen. Deze zal worden uitgereikt door de ambassadeur van Mexico in Nederland, dr. Rafael Fuentes. De uitreiking gebeurt tydens een lunch, waar mede aanzitten de ambas sadeurs van Frankryk, Zweden, Pakis tan en Luxemburg. BEURSOVERZICHT Philips gevoelig lager AMSTERDAM, 14 november. Het Damrak zette vandaag de nieuwe beursweek in met een lusteloze stem ming. Er werden weinig transacties af gesloten. De koersen van de internatio nale waarden noteerden over de gehele linie beneden die van het slot van vo rig week vry dag. Voor de Phillpsaan- delen betekende de opening vanmiddag op 1232 een koersverlies van circa 24 punten. Dit vond zyn oorzaak in het feit, dat de elektro-aandelen vrydag Jl. in New York bepaald flauw in de markt lagen. Belangstelling voor deze aande len van Amerikaanse zyde was er ook vanmiddag niet. Zwitserland gaf de Phi- lipsaandelen eerder af, dit was ook het geval met het publiek. Het geringe aan bod in deze hoek was echter reeds vol doende om een belangryk lagere koers te doen registreren, vergeleken met het voorgaande slot. Gedurende de verdere beursduur liepen de aandelen eerst op tot 1234 doch daarna kwam een koers van 1228 tot stand. Unilever, eveneens aan de lage kant in New York van vry dag, noteerde by de opening 813 (ex 8% interimdividend, tegen 827% cum inte rimdividend als slotkoers vrydag J.l. De Unileverwaarden zakten verder ln tot 810%. Aku's min 5 punten op 483 en Hoogovens 10 punten lager op 854. Kon. Olies min f. 2,— op f. 128,20. Wall Street sloot vrydag lager. Dit werkte niet sti mulerend op het Damrak van vandaag. De overige Europese beurzen waren eveneens lager waarvan vooral West- Duitsland met koersverliezen van circa 20 punten. In de scheepvaart afdeling kwamen byna geen zaken tot stand. De koersver schillen waren van weinig betekenis. Van de leidende cultures openden certifi caten Dell op f. 177 een halve gulden lager. Later op de middag werd f. 174 voor de certificaten betaald. Nationale Handelsbank 2 punten lager op 217%, na 216. Staatsfondsen praktisch onver anderd in een zeer kalme markt. Ook de beleggingsmarkt was praktisch onver anderd met eveneens weinig zaken. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 14 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. '58 41; Gisteravond heeft de r.k. gem. zang ver. Rokazano ter viering van haar eerste lustrum een kort concert gegeven en daarna het muzlekmaken over gela ten aan „The blue moon combo", zodat ook de zangeressen en zangers een paar uurtjes onbekommerd feest konden vie ren. Voorzitter Van Haarlem, vertelde hoe op 10 november 1955 een klein groepje zanglustige dames en heren op initiatief van de raad van overleg en onder de enthousiaste en bekwame leiding van de heer Jan Postma ging zingen. De voorzitter noemde de zangvereniging een karretje op een zandweg. Niemand dacht, dat het karretje lang zou blyven ryden, maar ondanks de kuilen en mulle plekken, waar men langs en door moest, rydt het karretje nog en dank zij trouw en yver van de leden, maar vooral dank zy de zeer bekwame leiding heeft de zangvereniging een redeiyk peil bereikt. Weinig liefhebberij Dat heeft zondagavond het vry talryke publiek ook weer kunnen be- Krygsman, liep vermoedelyk ook een beenfractuur op Personeel van de EHD vervoerde beiden naar het Acdemisch Ziekenhuis. luisteren. Het is byzonder jammer, dat er onder de Noordwykerhoutse mannen zo weinig liefhebbery voor de koorzang is, want de paar tenoren en het kleine groepje bassen steken in kwantiteit en kwaliteit wel erg ongunstig af tegenover de dames. Maar ondanks deze handicap werden nummers als „Lerchenspiele" van F. Mendelssohn, „dat gaat naar Den Bosch toe" en de melodiën uit de ope rette „lm weissen Rössl" zo goed ge zongen, dat het applaus ovationeel ge noemd kon worden. Minder gelukkig was het koor met de „Vier Duitse Dansen" van Frans Schubert, maar deze zyn dan ook lang niet gemakkelyk. Tussen de vocale nummers door speelde eerst de pianist Jan van der Meer een wals van Chopin en „Wasserspiele" van S. Smith met veel virtuositeit. Later speelde hij tezamen met Jan Postma enige composities van het bekende pia- nistenpaar De Raaf en Schutte. Tydens het zondagavondlof in de St.-Jozefkerk, dat aan het concert voor af ging, zong Rokazano „Jesu Dulcis Memorla" van Kothe, „Ave Maria" van Arcadelt en tenslotte het „Te Deum Lau- damus" van Mozart. Vooral met dit Te Deum bewees de zangvereniging, dat zy in de vyf jaren van haar bestaan iets heeft bereikt. Voorts bewees Jan van der Meer niet alleen, dat hy een heel be kwaam organist is maar ook. dat de St-Jozefkerk een goed orgel ryk is. Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. -37 3 Ned. grtbk obi. '46-3 Ned. doll. ln. 47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indie '37 3 Indië '37 A 3 Ned. won.b.l. '57 6 Ned. won.b.l. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Vorige Slotkoers koers v. heden 100% 101% lOOi» 101% 101 101A 101 101% 99% 99% 95% 95% 81% 95 94% 97 GB 96% 95% 95% 9513 95% 89% 89% 89 89 90% 90% 90% 90% 93 93 91% 91% 92% 92% 88% 88% 98% 98ftGL 99% 99%GL 98% 98% 94% 94% 109% 109% 100% 100% H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli My .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f20.—) idem (50 A f20.—) Holl. Amer. iyn Java China Paket K1.M Kon. Ned. Stmv My Kon. Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 95«/4 94% R'dam '52-1 (4%) 99% id. id. *37 I-II (3%) 95 Z.-Holland '56 (4%) 98H 29% 29% 219% 218% 299 114%GB 114% 151% 150 540 540 488 484% 365 GB 351 821 815 177.50 174.60 338 333 864 853% 440 440 649% 633 1256% 1229% 329 329% 827% 812 203 205 438 435 608 600% 13170 130.20 128.20 143 GB 142% 158%GB 158% 102.50 101.50 187% 187% 135% 136 173 171 145% 144% 314% 312 152 150 152 GB 151% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. *58 (5%) 105 ft 105 ft ld. N.W.B. '52 (4%) 99% 99 ft BVGrspbr. f500 180 180 BVGrspbr. '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '61 91 90% Premieleningen A'dam '53 3 100% 100 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 I 2%81% 81% A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede'54 2% 79% Den Haag '52 12% 87% Idem II 2% 89% 89% R'dam '52 I 2% 88% 89% Idem n 2% 90 96% Idem '57 2% 1001» 99% Utrecht '62 2% 91 92% Z.-Holl. 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 238.50 237.50 Amst. Bank 380 370 H.B.U. eert231 230 Rott. Bank 315 312 Twentsche Bank 306 305 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 470 L 460 L Borsumy61 60% Electrolasmy346 346 Kon. Ned. Grofsm. 190 Holl. Constructie 555 B Ing. bur. v.Bouwnyv. 261 260% Intematio 161% 160% Int. Kunststoff. Ind. 59 59 v. Kempen en Begeer 120 120 Leidse Wolspinnery 322 B 535 Rott. Droogdok My. 760 B 795 Sikkens Groep 884% Ver. Touwfabrieken 334 Walvisvaart 110% Wernink's Betonm. 166% 164 Van Wyk en Heringa 122% 122% Zaalberg 123% 122% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 3 B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% Intern. Nickel 54% Anaconda 48 Bethlehem Steel 42ft Cities Service 47% General Motors 43tl Kennecott82 Republic Steel 561» 8heU Oil 78% Union Pacific 27 ft Un. States Steel 77% 21% 53% 47H 42% 46% 43% 80% 56f» 81% 27A 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9