De „Soli Deo Gloria" KW 152 voer zaterdag officieel het zeegat uit [vjeerpoei Vroegertje van de Sint in Lisse Turks schip na Trouw elektricien Bos werd in Katwijk in de bloemetjes gezet Sint Nicolaaswandeltocht Aiohen een aanvaring gezonken WEER DODEN IN VERKEER MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 (Van een onzer redacteuren) Voor de zoveelste maal is een Katwijker motorkotter een behou den vaart en de bemanning een goede vangst toegewenst. Het was de heer P. J. C. Boot, directeur van de Scheepsbouwwerf „De Indus trie" te Alphen aan den Rijn, die deze traditionele zeemanswoorden zaterdagmorgen aan boord van de „Soli Deo Gloria" KW 152 op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Hoek van Holland uitsprak. Om half tien was de Soli Deo Gloria namelijk uit de haven van Vlaardingen vertrokken voor een officiële proefvaart van enkele uren. De technische instal latie aan boord van deze zeer modern uitgeruste kotter werd beproefd en het schip van binnen en buiten bekeken door een dertigtal genodigden. In de machinekamer staat een dieselmotor van het type 7-D-6 met een ver mogen van 385 PK. De KW 152 kan 10 mijl per uur lopen en heeft 12 koppen bemanning aan boord, die ondergebracht kunnen worden in vier hutten. Het BENTHUIZEN V erkeersslachtof f er werd begraven Onder grote belangstelling had zater dagsmiddag op de N.-H. Begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de 58-jarige heer F. H. Spijker, die vorige week in Alphen aan den Rijn met zijn auto ver ongelukte. Aan de groeve sprak ds. W. A. S. Lau- rense. N-H. predikant in Benthuizen, naar aanleiding van Jesaja 40 ..Troost, troost mijn volk. spreekt Uw God". Het gras verdort, de bloem verwelkt, maar Bet woord Gods blijft in eeuwigheid". Namens de familie sprak een zwager van de overledene, de heer J. de Jong te De L'er schip is 30,68 meter lang en 6,50 meter breed. De holte bedraagt 3.40 meter. De afbouw geschiedde over bakboordzijde. Aan boord van deze nieuwe aanwinst voor de Katwijker vissersvloot vindt men de modernste apparatuur ten be hoeve van de visvangst en navigatie. Tijdens de overdracht wenste de heer Boot de reder, de 81-jarige Jacobus Ket ting uit Katwijk aan Zee veel geluk met zfjn tweede schip. Het eerste vis sersvaartuig van de rederij Ketting liep in 1940 op een mijn, maar daar wilde de heer Boot liever verder geen aan dacht aan besteden. Reder Ketting zei, dat het lang ge duurd had voor zijn tweede schip in de vaart kwam. Hij was dan ook zeer dank baar, maar „God alleen zei de eer" (de naam van zijn tweede schip). Ook de schoonzoon van de reder, de heer Parlevliet, sprak enkele enkele woorden tot de aanwezigen, onder wie vertegenwoordigers van de firma's, die een steentje tot de inrichting van de motorkotter hadden bijgedragen. Hij Inbrekerstluo stapte slaapkamer van een onderwijzeres binnen (Van onze Haagse correspondent) Kordaat optreden van een jong on derwijzeresje heeft de Haagse politie twee brutale inbrekers in handen ge speeld. Enkele dagen geleden omstreeks half twee 's nachts drongen de twee knapen, een 19-jarige zonder beroep en een 17- jarige kruideniersbediende, via het sou terrain het huis van het onderwijzeresje aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag binnen. Op de eerste etage betra den zij de slaapkamer waar de onder wijzeres lag te slapen. Slaapdronken wakker wordend vroeg zij „Wat is er?" Maar de jongens lieten zich niet storen en stapten regelrecht op haar handtasje af. Toen zij ver genoeg in de kamer waren sprong de onderwijzeres echter haar bed uit en rende de gang op, waar zij alarm sloeg. Haar broer op de tweede etage snelde onmiddellijk te hulp, maar de indringers renden langs de on derwijzeres heen de trap af. In de tuin konden broer en zus de jongen van 17 pakken. Hij werd aan de inmiddels ge alarmeerde politie overgegeven. Hard nekkig weigerde hy de naam van zijn metgezel te noemen, maar na enkele dagen speuren kwam de recherche er toch achter en werd ook de 19-jarige vriend, geen onbekende van de politie, aangehouden. Deze had met medewer king van zijn ouders een compleet en prachtig sluitend alibi opgebouwd, dat de politie eerst moest ontzenuwen. Kritiek op kritiek op benoeming Jaarbeurs Het telegram, dat door 25 leden van de commissies van advies der Kon. Ned. Jaarbeurs aan het algemeen bestuur van dit instituut gezonden is en waarin men adviseert, de benoeming van de heer J. H. B. van der Kwast niet te laten door gaan, heeft ontstemming gewekt, zowel in kringen van de adviescommissies zelf als onder de leden van het algemeen be stuur. Dezer dagen heeft de voorzitter van de adviescommissie voor radiotech- nische en elektrotechnische huishoude lijke artikelen, de heer J. Blik, reeds meegedeeld, dat de leden van de com missies, die het telegram zonden, zich dienden te onthouden van inmenging in het benoemingsbeleid van de raad van beheer der Jaarbeurs. Ook uit het algemeen besfuur zijn thans verontwaardigde stemmen opge gaan over de handelswijze van de be trokken adviescommissieleden. Telegra fisch is de raad van beheer der jaar beurs hiervan op de hoogte gesteld. Voor al de vertegenwoordigers in het alge meen van werkgevers- en werknemers organisaties achten de gang van zaken in hoge mate betreurenswaardig. zy menen, dat de benoeming van de heer Van der Kwast geschied is door een raad van beheer, die uit het algemeen bestuur is samengesteld en waarin men met be trekking tot de keuze van de nieuwe directie het volste vertrouwen heeft. Maak Uw vrouw gelukkig mei een elektrische naal- machinel v.a. f255 Betaling overleg I BR EEST RA AT 171 - TEL 2481 5 LEIDEN wenste schipper W. van den Oever en de andere bemanningsleden geluk tij dens de visserij op zee. Nadat het schip weer in Vlaardingen was teruggeerd, werd koers gezet naar IJmuiden. Aanstaande maandag of dinsdEig ver trekt de „Sli Deo Gloria" naar zee. Dodenherdenking te Hoofddorp Zaterdagmiddag zijn op de nieuwe begraafplaats in Hoofddorp de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Neder landse en geallieerde militairen, ver zetsstrijders en burgers herdacht. Ter wjjl de „March Wunebre" van Chopin klonk, betraden de genodigden en be zoekers de begraafplaats. Op de graven werden bloemen en kransen gelegd, waarbij leden van de padvindersgroep „De Meervogels" uit Hoofddorp de ere wacht vormden. Na de rondgang werd elk der graven een herdenkingskrulsje geplaatst. Ds. J. C. J. Bronsgeest, hervormd- predikant van Nieuw Vennep, en rector J. M. E. Keet te Amsterdam hielden korte toespraken. Het offer dat de ge vallenen nebben gebracht voor onze vrijheid wordt vooral door de jongere generatie beschouwd als een stuk ge- I schiedenis, zo memoreerde hij. De mu- i ziek bij de plechtigheid was van het plaatselijke fanfaregezelschap „Excel sior". Na de twee minuten stilte las ds. Bronsgeest het ..Onze Vader" en onder het trompets ignaa 1 „reveille" werden de halfstok hangende vlaggen gehesen. Nadat het Engelse en Neder landse volkslied waren gespeeld, dankte de loco-burgemeester van Haarlemmer meer, dr. M. Brouwer, allen voor him aanwezigheid. Dr. Brouwer besloot zijn kort slotwoord met de woorden „Waar deer onze vrijheid". In tegenwoordigheid van vrouw en kinderen werd de heer H. Bos, elek- triclën bH de gemeentebedrijven te Katwijk, zaterdagmorgen in het ver sierde kantoor van de gemeentebe drijven op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd in verband met het feit, dat hü 40 jaar in gemeentedienst Is. Behalve het personeel van <3e gemeen tebedrijven. woonde om. wethouder C. van der Plas het feest bij. De leiding berustte bij de directeur van gemeente bedrijven. de heer J. A. Blom. Namens het gemeentebestuur voerde wethouder C. van der Plas, het woord. Hij prees de Jubilaris voor diens trouw. Hierna overhandigde hij hem een geschenk on der couvert. De heer J. A. Bloem schetste de loop- Om even over twaalf gistermiddag boorde de steven van het 5.094 ton me tende Westduitse vrachtschip „Spree- wald" zich in de voorste ruimen van het Turkse stoomschip „Kutahya" (3113 ton), dat met een lading katoen op weg was van Antwerpen naar Bremen. De aanvaring, die tussen boei E.T. 10 en Terschellingerbank gebeurde, had tot gevolg dat beide schepen ongeveer 25 minuten in elkaar bleven haken, voor dat de „Spreewald" er in slaagde zich los te maken. De 38-koppige bemanning en de enige passagier van de Kutahya, die snel water maakte, konden op de „Spreewald" overstappen zonder een schrammetje te hebben opgelopen. Op de noodseinen, die het Duitse vrachtschip had uitgezonden, voer de reddingboot ,3randaris" van Terschel ling uit en nam de Turken over. Het Duitse schip, dat weinig schade had op gelopen, (één gat boven de waterlyn), vervolgde hierna zijn reis naar Antwer pen, terwyl de „Kutahya", die aanvan kelijk even op de in de ruimen aan wezige zevenhonderd ton katoen bleef drijven, in het grootscheepse vaarwater zonk. De sleepboten „Holland" en „Storte- melk" konden zich alleen maar bezig houden met het opvissen van de grote balen waardevolle katoen, die uit het ruim van het gezonken schip los raak ten en boven kwamen drijven. De „Brandaris" bracht de schipbreu- I kelingen omstreeks zes uur op Terschel- 1 ling aan wal. Het was zaterdag weer wandelsport- feest in Alphen aan den Rijn. Voor de vierde keer nl. organiseerde de heer J. P. Woordes, onder auspiciën van de Wandelkring Leiden en Omstreken van de KNBVLO een Sint-Nicolaastocht. Het aantal deelnemers bedroeg 524 (v.j. 441). De dertig groepen brachten met elkaar 436 wandelaars op de been terwijl er voorts 88 individuele deelnemers waren, die allen de keus hadden tussen een De ploeg van Andrelon, Bodegra ven, tijdens de Sint-Nicolaas wan deltocht op de Herenweg nabij de Ridderbuurt. (Foto Leidsch Dagblad) tien- en een vijftien-km afstand. Zowel de ene als de ander route lagen in de gemeente Alphen aan den Rijn. De groepen kregen een extra groeps- prjjs, de deelnemers bovendien een draagmedaille. zy die de Sint-Nicolaas- wandeltocht in Alphen aan den Rijn al eerder hadden meegemaakt, kregen er een cjjfertje bij, aanduidende het aan- tal van hun deelname. De groepen waren gevormd door de Wandelsportverenigingen .Steeds Voor uit", Aarlanderveen (18), „Vrij en Bly" A, B en C uit Zwyndrecht (resp. 8, 12 en 12), „De Trekvogels", Woerden (11), Dr. De Visserschool, Alphen aan den Ryn (25), „Zwammerdam", Zwam- merdam (14), „Op Goede Voet", Alphen aan den Rijn, Al, BI, B2 en Cl (resp. 15, 18, 18, en 12), „Hollandia" A en B, Alphen aan den Ryn (11 en 14), „Sem per Avanti (jongenspaviljoen Martha Stichting) 1, 2 en 3, Alphen aan den Rijn (totaal 45) en voor de groepen, eveneens van de Martha Stichting: Zui derpark 1 en 2 (8 en 8), Kinderhuis (20), Arendshorst (13) en Meisjeshuis (9), DES 2 en 3, Gouda (samen 42), Wodast te Woerden (15), „Reeuwijk" te Reeuwyk (11), Jeugdgroep Van Veen, Alphen aan den Rijn (12), Vlug en Kwiek" A en B. Hazerswoude (15 en 12), „Boskoop" te Boskoop (6), „Andrelon", Bodegraven (15), „WIOS", Boskoop (17). Leden van het Rode Kruis en de EHBO waren langs de routes present, maar behoefden geen belangrijke hulp te verlenen. Slechts één drumband, na melijk die van het Martha Stichting, vergezelde de wandelaars. Voor de vierde keer namen 31 perso nen deel, voor de derde keer 53, voor de tweede keer 77, en voor de eerste keer 373. Nadat St.-Nicolaas zaterdag middag aan wal stapte in Lisse be gaf hij zich naar het gemeentehuis, waar de burgemeester hem ontving. Door een samenloop van noodlot tige omstandigheden werkte de ge luidsinstallatie niet, zodat al spoe dig de interesse verloren ging. De iongsten begonnen roerig te wor den. De Sint vertelde, dat hij weer naar Lisse was gekomen om er zijn verjaardag te vieren, want Lisse wqs in Spanje heel bekend door. de bollenvelden en de prachtige Keu kenhof. „Mijn verjaardagsfeest is een feest van blijdschap en goed heid". De Sint spoorde de kinderen aan aardig en lief voor hun ouders te zijn, maar ook goed voor an deren. De burgemeester vond het fijn, dat St.-Nicolaas er nu al was en dat zou, naar de burgemeester zei, wel komen doordat er zoveel kinderen in Nederland zijn, waardoor de Sint het erg druk zou hebben. In de Engel heette de voorzitter van de speeltuinvereniging „Kin dervreugd" de Sint welkom. Hij dankte St.-Nicolaas voor zijn hulp bij het gemeentebestuur, want er was nu een speeltuin waarvoor in de vrije tijd de speelwerktuigen worden gemaakt. De goede bis schop bood hierna een geschenk in enveloppe aan. Hij vermaande de jeugd voortaan baldadigheden ach terwege te laten. Na deze toespraak vertrok de Sint naar het St.-Vin- centiushuis. (Foto LD ./Holvast) Demonstratie in Saigon voor Djem Duizenden ambtenaren en leden van regeringsgezinde organisaties hebben gisteren voor het presidentieel paleis ln Saigon gedemonstreerd voor Ngo Dinh Djem. In de gehele stad luidden de kerk klokken uit dankbaarheid voor het mis lukken van de staatsgreep tegen de pre sident. In tegenstelling tot eerdere berichten deelde een regeringswoordvoerder mee, dat niet één van de politieke leiders van de staatsgreep is gearresteerd. Zaterdag was bericht dat twee hoge officieren van de parachutisten waren gevangen geno men toen hun vliegtuig tot landen werd gedwongen. Gisteren werd gezegd dat alle inzittenden van het toestel z(jn om gekomen en dat de lichamen nog niet zijn geïdentificeerd. Men sicht het niet uitgesloten dat de officieren zijn ont- Wethouder C. v. d. Plas feliciteert de heer Bos met zijn jubileum. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwyk-Z.) baan van de heer Bos en ging de grote ontwikkeling van de bedryven in de af gelopen 40 jaar na. Spr. zei. dat naar mate de werkzaamheden zich uitbreid den. steeds hogere eisen aan het perso neel werden gesteld. Namens de personeelsvereniging voer de de vice-voorzitter, de heer A. van Duijn 'het woord. Hij wees erop, dat de jubilaris vanaf de oprichting van de personeelsvereniging bestuurslid was. Namens de vereniging bood hij even eens een enveloppe met inhoud aan. Spr. zei, dat de heer Bos nimmer te laat op het werk verscheen en dat hij steeds klaar stond om storingen te vertielpen. Dit deed hij zonder morren, of het nu 's morgens vroeg of 's avonds laat was. De heer J. Vink bracht namens de Ned. Ohr. Bond van Overheidspersoneel zijn gelukwensen over. De heer D. C O. Boekhoven, oud-gemeentesecretaris prees de Jubilaris om zijn ijver Bestelauto boorde zich in personenauto I (Van onze Rotterdamse correspondent) j Op de bijzonder beruchte wegsplitsing j van de Rijksweg Rotterdam—Gouda en de Hoofdweg te Rotterdam zijn gister morgen een bestelauto en een personen auto tegen elkaar gebotst. De bestuur ster van de personenauto, de 26-jarige secretaresse J. M. de Blécourt uit Rot terdam, werd zwaargewond naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Zo ook haar 19-jarige broer J. M. de Blecourt, die kort na aankomst in het ziekenhuis aan de verwondingen over leed. De inzittenden van de bestelwagen, de 19-jarige winkelbediende A. Hendriks en zijn 16-jarige verloofde Pauline van den Burg uit Amersfoort kwamen er beter af. zy werden nameiyk slechts licht gewond. De personenauto kwam uit de richting Hillegersberg en de bestuurster, mej. De Blécourt, wilde van de Hoofdweg de Rijksweg oprijden. Op dat punt staan gele knipperlichten, die er zyn geplaatst, nadat een aantal ernstige ongelukken op deze splitsing had plaatsgevonden. Het verkeer van de Hoofdweg moet voorrang verlenen aan dat van de Ryksweg. Zeer waarschynlyk heeft mej. De Blécourt de bestelwagen, die in de richting Rotterdam reed, niet tydig op gemerkt. De bestelauto boorde zich in de linker flank van de personenauto, kantelde daarna enkele keren en kwam met zijn wielen op het gras van de afscheiding van de rybaan terecht. Beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Helaas was dit niet het enige mensen leven, dat in het afgelopen weekeinde door het verkeer verëist werd. Integen deel, alleen in Culemborg vielen er reeds twee slachtoffers. Zaterdagavond kwam de 16-jarige bromfietsberydster M. Sjoer na een aanrijding met een voetganger zo ongelukkig te vallen, dat zy gister morgen is overleden. Nauwelijks 24 uur later een vrywel gelyk ongeluk. De 30-jarige Van Keulen uit Beusicheni raakte vermoedelyk ver blind door een tegemoet komende auto een wandelend paar en sloeg tegen de grond. Hy was op slag dood. In Tilburg kwam gistermiddag op het Piusplein een scooter in botsing met een bestelauto. De twee jongelui op de scooter kwamen te vallen, waarby de duo-passagier, de 18-jarige fabrieks arbeider J. Bruurs uit Tilburg, met zyn hoofd tegen een boom terecht kwam. Hij was op slag dood. De 18-jarige be stuurder Th. Bruens kwam er met een hersenschudding af. Op de provinciale weg Wolphaarts- dyk's Heer Arendskerke is zaterdag een 59-jarige heer met zyn bromfiets gevallen. Aan de gevolgen van deze val- party waarvan de oorzaak ongekend is is hy gisteren overleden. Ook in Maastricht viel zaterdag een verkeersslachtoffer: de 73-jarige wielryder G. Verhagen, die gegrepen werd door een personenauto, toen hy plotseling de straat overstak zonder een teken te geven. Te Aspel in Limburg is gisteravond laat de 24-jarige M. Geenen, toen hy met twee vrienden naast het trottoir op de ryweg liep te wandelen, door een achterop rijdens busje gegrepen en tegen de grond gesmakt De jongeman over leed ter plaatse. Te Delfzijl is gistermorgen een 9- jarig jongetje tydens het spelen tegen een personenauto opgelopen. De Jongen overleed in het Groningse Academisch Ziekenhuis. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de jongen is gestruikeld en tegen de langzaam rydende wagen is gevallen. komen met een tweede vliegtuig, dat Saigon verliet vrywel op het moment dat het eerste toestel verongelukte. De tanks die het paleis van Djem te gen de parachutisten hebben verdedigd zyn gisteren uit Saigon vertrokken, ken- neiyk op weg terug naar hun bases.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7