STADSNIEUWS H.K.W. in 't goud Hans Henkemans in Kasteel „Oud-Wassenaar" Voor het „Nut" HERZIENING VAN NIEUWE EINDEXAMENREGELINGEN? Weer nieuwe partij in Nw-Guinea door controverse Wajoi-Jouwe? VARIA ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 Feest voor goed doel De nu ongeveer 1400 leden tellende afdeling Leiden van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland bestaat dertig Sr. Ter gelegenheid van dit zesde ;rum had het bestuur gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" een propagandafeestavond belegd. De voor otter, de heer J. Ober noemde het een bijzonderheid, dat er 25 leden aanwe- og waren, die de vereniging reeds sinds de oprichting trouw zijn gebleven. Later op de avond hield de heer J. polak uit Rotterdam een toespraak, waarin hij iedereen opwekte de ver eniging, welke zich in het bijzonder bezig houdt met de nazorg, niet alleen financieel, maar vooral ook moreel te steunen. Dat de vereniging nog steeds niet op geheven kan worden blijkt o.m. wel uit de cijfers. In 1959 bijv. moesten in ons land niet minder dan 7300 nieuwe t.b.c.-patienten worden inge schreven. Gelukkig kunnen vele oud- patiënten, die een herscholingscursus moeten volgen of over een beginkapi taaltje moeten beschikken om weer aan het werk te kunnen, een beroep doen op het steunfonds van de vereniging. Zowel voor als na de pauze kom men „lachen, gieren en brullen" om de grapjes van André Carrell en de dwaas heden van de muzikale clown Fransky. Deze laatste werd aangekondigd als de grootste artiest van onze zuiderburen Les Deux Jeateux zorgden voor vrolijke accordeonmuziek. Het optreden van deze jonge en enthousiaste twee ling viel. terecht, zeer in de smaak van de feestgangers. Huisvrouwen kooen geen kat meer in de zak Heel wat Leidse huisvrouwen weten na gistermiddag, waar zij haar waren moeten gaan kopen. Bij de zaken, die Nederlands fabrikaat verkopen. Want het VNF-zegel (Vereniging Neder lands Fabrikaat) is een waarborg voor de goede kwaliteit van een bepaald ar tikel. De heer G. Moller maakte, dat de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen gistermiddag in „Het Gulden Vlies,, duidelijk. Hij vertoonde zwart-wit en kleuren dia's van de fabricage van huishou delijke voorwerpen. Op interressante wijze verduidelijkte de heer Molier de lichtbeelden. Eerst bracht hij de dames naar een fabriek voor tafelzilver in Zeist en ver volgens ging het met zeven mijlslaarzen naar Breda, waar een bekende fabriek, waar kachels worden vervaardigd staat. Het gehele procédé van de vervaardiging van 'n kolen heteluchthaard passeerde de revue. „Het gaat niet om het uiter lijk van de haard, maar om het inte rieur" zei de heer Molier. Natuurlijk is het uiterlijk van een dergelijk onmis baar artikel voor ons land zeer belang rijk, maar het inwendige van een kachel eist in de allereerste plaats de aandacht van de koper. De huisvrouwen zagen de kachels in diverse stadia. Het ont werp. gispafdruk en vormkast, gieten, het schoonspuiten met zand, het slijpen tn het emailleren. Ook in een kachel- fabriek wordt er aan de lopende band femonteerd. Geen enkele haard vindt rijn weg naar de koper, zonder dat hij (beproefd is. Het volgende uitstapje was naar De Jrim. Niet de zogenaamde Russische Rivièra. zoals misschien werd veron dersteld. maar en de afbeelding van nevrouw Kraakhelder wees er al op ren aardappelfabriek in Overijssel, waar ten stijfselsoort wordt gemaakt. Ge roemde dame is namelijk de „peet tante" van deze fabriek. In Etten (Noord-Brabant) werd een honden- en kattenbrood fabriek via het ritte doek bezichtigd. En zo ging dat [door. Stofzuiger, koffie- en thee, keuken rollen. fabrieken, bedrijven voor het ver- taardigen van onzichtbare handschoe nen voor huishoudelijke werkzaamheden tn voor schoonmaakprodukten voor ta pijten werden met een bezoekje vereerd. De dames in Leiden weten weer heel »at en dat is maar goed ook, want de rote feestdagen staan weer voor de deur. BAZAAR LEIDS JEUGDORKEST EN DRUMBAND „DE BURCHT" Onder grote belangstelling heeft de 'oorzitter van het jeugdorkest „De Burcht" gisteravond de bazaar in het l'erenigingsgebouw van de speeltuin IA»terkwartier" geopend. De baten van deze bazaar, welke werd georganiseerd «or het werkcomité o.l.v. de heer J. 'an Oosten, zullen ten goede komen aan het Instr„mentenfonds. De heer Sierat dankte de leden van het werkcomité 'oor de grote prestaties, die zij hadden jelevevd met de alleszins gewaardeerde medewerking van tal van Leidse bedrij- 'en en winkeliers. De bazaar, die vele bezoekers trok, is zeer aantrekkelijk ge worden en de ijverige „verkoopsters" hadden druk werk om tal van koopjes JP velerlei gebied in vlot tempo van de hand te doen. Ook de attracties trokken 'oei belangstelling, vooral daar men op ■altfjd prijs" kon rekenen. 'Vandaag is de bazaar nog geopend tot (11 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerardus Johannes, zn. van C. Rijsber- l'Q en G. J. Keijzer; Maria Geertruida, jf. van W. A. S. Singerling en M. van der «aals; Willem Frederlk, zn. van J. HelJ- mans en G. J. la Lau; Wilhelmus, zn. van L Barnard en A. A. van der Nat; Eric Jul, zn. van G. J. Boter en W. M. F. de y'e: Hendrika Catharlna Maria, dr. van H. Windmeijer en P. J. Groeneweg; "onne, dr. van H. Montagne en A. Ver ser. ONDERTROUWD J. C. Bekker en C. Arnoldus; K. van Mc en G. van den Nieuwendijk; H. Bak- fr en ty. E. Berlemon; A. A. van Ooij en W. von Liebenstein; H. van Duureh en Mleloo; P. C. Nieuwenburg en C. C. M. !?a der Linden; P. F. Sloot en J. van »unpen; C. J. Bouwmeester en M. J. jurrelbrinck; A. van Eeten en A. Slera; Rljsbergen en J. Helfensteijn; J. M. A. •Wekker en L. B. F. van der Water; J. G. Janssen en J. Molenaar; N. de Goede P J. G. Blansjaar; A. C. de Croon en M. Devllee: J. W. J. Klemans en A. M. gchelse; J. van Ginkel en A. P. M. Jdram; J. H. M. Berlemon en T. M. M. Best; J. van de Wetering en J. Ple- "W: M. Rijnsburger en A. Bosman; W. |jf Roode en D. Koren; C. A. F. Otten en A H. Kastermans. OVERLEDEN LH. J. Allnk, 80 Jaar. echtgen. van G. de W; j. j. w. van Went, 67 jaar, man; Clements, 80 Jaar, man. Huldiging van jubilarissen De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de afd. Leiden van de Ned. Kath. Bond van Admi nistratief-, verlopend- en verzekerings- personeel „Sint-Franciscus van Assisië" (H.K.W.) zijn gisteravond in de St.- Lodewijkskerk ingezet met een plechtige avondmis, welke werd opgedragen door de geestelijk-adviseur van deze jubile rende organisatie, pater C. Moons. Het Mannen- en Jongenszangkoor van de St.-Petrusparochie o.l.v. de heer H. A. Rijnbeek verleende aan deze mis zijn medewerking. Na afloop volgde een gezellig samen zijn in „Het Gulden Vlies". Tijdens deze bijeenkomst vond een huldiging plaats van de heren A. J. van Meijgaarden en P. de Wekker, die veertig jaar lid van H.K.W. waren en aan de heren D. Berg man, J. H. J. de Bruijckere, J. C. M. Diergaarde, J. B. v. d. Klauw, J. P. M. Kok en J. M. J.Goddijn, die de 25 jaar organisatieleven volmaakten. De voorzitter, de heer Th. H. de Wilde jr., sprak hen hartelijk toe en dankte allen voor hun trouw aan de H.K.W. In het bijzonder richtte spreker zich tot de heer Kok, een strijdbare en actieve figuur, die de afdeling bijna 25 jaar als voorzitter heeft geleid. Voor alle jubila rissen was er een geschenk. Velen maak ten tevens van de gelegenheid gebruik het bestuur met dit gouden feest te complimenteren. De feestelijkheden worden morgen middag van 3 tot 4.30 uur voort gezet met een receptie in „Het Gulden Vlies" en een cabaretavond in de Stads gehoorzaal. NIEUWBOUW ZOOL. LABORATORIUM De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het uitvoeren van de warmtetechnische installaties in de nieuwbouw van het Zoölogisch Labora torium aan de Kaiserstraat. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Braat, Delft, f 179.000, N.V. Heringa en Wurtrich, Haarlem f 154.950, N.V. Vossen, Oegst- geest, f 152.144. N.V. Niepoth, Amsterdam f 149.570, N.V. Cetra, 's-Gravenhage, f 147.490, N.V. Slotboom en Zn, 's-Gra venhage f147.215, N.V. De Vries. Alk maar f 134.832, N.V. Deerns. Scheepmar- kershaven 34, Rotterdam f 124.300. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi-artsex. mej. W. Lanting te Overveen en de heer F. Ch. Kothe te Amsterdam. Geslaagd voor het artsex. de heren dr. H. van Crevel te Leiden, J. Greevelink te Rijswijk en H. van der Wal te Leiden. GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag 15 november zal het vyftig jaar geleden zijn dat mr. E. L. M. van Son, geboren te Djokjakarta (Ind.) en thans wonende te Loenen (Gld.), aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. VER. VAN OUD-LEERLINGEN AMBACHTSSCHOOL De Ver. van oud-leerlingen der Am bachtsschool (VOLA) hield gisteravond in „Zomerzorg" een bijeenkomst, waarin een vertegenwoordiger van de N.V. Mar tonair, de heer Van Kan, het een en ander vertelde over de toepassing en constructie van persluchtcilinders en be dieningsventielen. Na een inleidend woord van de voor- Van Kan aan de hand van een groot zitter, de heer C. L. de Bree, gaf de heer aantal dia's en demonstratiepanelen de tie en werking van deze apparaten, aanwezigen een inzicht van de construc- Aan het einde van de lezing was er gelegenheid voor het stellen van vragen, welke door de heer Van Kan op duide lijke wijze werden beantwoord. De voorzitter dankte de spreker voor het gebodene en de aanwezigen voor hun belangstelling. RESTAURATIE SCHOOL HAVERSTRAAT De restauratie van de onlangs door brand getroffen openbare school aan de Haverstraat is opgedragen aan de firma J. J. Bekooy alhier voor f. 33.359. Lezers schrijven Zou er op de hoek van het Paters- straatje en de Witte Singel (aan de kant van de bushalte) een straatlantaarn kunnen komen? Wij maken veel gebruik van dat hoekpunt en zijn al meermalen tegen mensen onverwacht opgefietst, omdat we ze te laat zien. Met hartelijke dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Fam. Kern. Witte Singel 35. Medische Dienst Voorschoten: dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2349. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Leiderdorp: dokter P. van 't Wout, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest: dokter Van Walchren, tel. 22030; dokter Van der Vliet-de Vries, tel. 22331. Warmond: dokter A. W. Bots, Voor hout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging: zustor Meyesen, Kerklaan 17AVoor hout, tel. 02532-7796. LEIDERDORP Kon. onderscheiding voor D. Bavelaar Gisteren werd de heer Bavelaar, in ge zelschap van zijn echtgenote en twee zonen, als laatste jubilaris van dit Jaar gehuldigd in de kantine van het kan toor, ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband. De heer H. M. Haanappel wees op de loopbaan van de jubilaris, die een zeer gewaardeerde kracht in het bedrijf is. Als 23-jarige jongen in de spinnerij begonnen, kreeg hij al spoedig het vak onder de knie en werd onderbaas. Toen men begon met de fabrikage van de „oogstgarens" werd de jubilaris baas van deze afdeling. Spreker dankte de jubilaris voor al hetgeen hij voor het be drijf heeft gedaan. Met een hartelijke handdruk overhandigde hij hem ten slotte het Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, het daarbij behorende draaginsigne, een gouden armbandhorloge en een geschenk onder couvert. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, wees o.m. op de nauwe band, die de jubilaris heeft met het bedrijf. Het deed de burgemees ter genoegen te kunnen meedelen dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de jubilaris de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te ver lenen. Vervolgens dankte de heer I. Vogelen zang de jubilaris voor de prettige sa menwerking. De heer J. Nievaart sprak namens alle collega-chefs. De heer A. de Kruiff, vertegenwoor diger van de bazen in de Ondernemings raad. wenste de Jubilaris eveneens veel geluk. Tot slot overhandigde de heer Jac. Stouten, namens de beide jubileum fondsen, een servies. OEGSTGEEST Burgerlijks Stand Geboren: Nlcoline, dr. van E. van Goud oever en R. Cochius; Matth\Js M.. zn. van J. M. F. Landsmeer en J. E. Jöbsls; Josina dr. van G. Starkenburg en J. Nagtegaal; Bereid, zn. van P. J. de MoolJ en B. Kroe ze; Cornelia, dr. van J. C. ten Napel en A. W. van der Lult; Johanna, dr. van J. O. Blankesteijn en J. van der Vliet; Jan tien L., dr. van J. W. Salomonson en K. H. Rupé; Martinus. zn. van J. W. Filippo en P. van Tol; Eduard L., zn. von J. van Wijk en A. Klinkenberg; Leendert, zn. van van Leeuwen en A. H. Blonk. Ondertrouwd; C. J. Glijn, 23 Jr. en Chr. H. C. Webbers. 22 Jr.; A. van der Zwan, 23 Jr. en M. E. van Abswoude, 22 Jr. Getrouwd: B. van Leeuwen, 32 Jr. en R. Trelster. 28 Jr. Overleden: Th. R. van der Veen, w/van R. P. Lettinga; J. H. de Groot, e/van D. Volkers; A. O. van der Aa, w/van J. H. Huyskens. VOORSCHOTEN Volgende week wordt in Voorscho ten weer de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van de vereniging „Het Zonne huis". In de Zonnehuizen worden lang durige zieken verpleegd ongeacht gods dienst of gezindte. Nieuwe UVV-activiteiten De UW in Voorschoten houdt in de komende weken een verloting. De op brengst daarvan is ten behoeve van de werkzaamheden van deze vereniging: o.m. voor de bejaardensociëteit (die on geveer 80 leden telt en iedere woensdag middag bijeenkomt in haar lokaliteit in de Schoolstraat), voor de afdeling fie- zoek aan zieken en eenzamen, voor de in oprichting zijnde actie: „Tafeltje- Dek Je", waarvoor eveneens grote be langstelling blijkt te bestaan. Bovendien heeft de afdeling een groep „baby-sit- ters" en wordt op de bekende wijze: ver koop aan een stand in het postkantoor, meegewerkt aan de kinderpostzegels actie. Het aanleggen van een ijsbaan in Voorschoten is voor f. 48.500 gegund aan de Ned. Heidemaatschappij te Alphen aan den Rijn. WARMOND Vergadering KAB In hotel de Stad Rome vond de eerste vergadering in dit winterseizoen plaats van de afdeling Warmond van de KAB. De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen was voorgevallen met betrek king tot het jongste conflict in het bouwvak, waarbij bij de leden aan spoorde steeds trouw het bestuur te steunen daar het bestuur niets anders beoogt dan het belang van de leden. Op 15 november zal in hotel De Zon een algemene vergadering plaats hebben van alle organisaties, waarbij als spre ker zal optreden de heer Veenstra, oud inspecteur van politie met als onder werp: „Ouders past op uw kinderen". Gezien de hoge kosten die aan een to neelavond verbonden zijn, hetgeen tot gevolg heeft dat er steeds een belang rijk nadelig saldo geboekt moest worden, werd besloten dit seizoen geen toneel avond te houden. In de plaats hiervan zal voor de jongeren op zaterdag 26 no vember in hotel De Zon een bal worden gegeven, terwijl voor de ouderen op 12 december een kaartavond zal worden gehouden. Deze laatste zal worden ge geven in hotel de Stad Rome. Het St.-Nicolaasfeest voor de kinde ren zal dit jaar worden gegeven in Hotel de Stad Rome en wel op zaterdag 3 december. Binnenkort zullen voor dit feest bij de ingezetenen intekenlijsten worden aangeboden. Op 4 januari a.s. zal in hotel De Zon een filmavond worden gegeven ten bate van Herwonnen Levenskracht. Hierna vertoonde de heer Warmenho- ven uit Voorhout kleurendia's. Onder verheugend grote belangstel ling trad de pianist Hans Henkemans nogmaals voor „Het Nut" op in de bal zaal van „Kasteel Oud-Wassenaar". Sinds 1957 zag men daar na elkaar Henkemans, Bruins, Renesse, Henke mans. Wayenberg hoort daar eigenlijk ook bij, maar het is ongeriefelijk dat hij buitenslands woont De vleugel stond deze keer op een podium en niet op een tapijt: dat Is de klanksonoriteit aanzienlijk ten goede gekomen. Beethoven en Mozart, Debussy en Cho pin volgde elkaar paarsgewijze op. Ze ker niet ..zo maar". Naar tijdsorde ston den ze telkens verkeerd. Evenmin „zo maar". Bij de Beethoven-sonate in c op. 90, die in haar tweedeligheid aan een sonatine doet denken, had Henke mans de speelaanwijzingen volledig la ten afdrukken op het programma: eerst WASSENAAR Mr. Klaasesz opende Sophiekehuis In aanwezigheid van de nieuwe be woners en van talrijke genodigden heeft vrijdagmiddag de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz het Sophie kehuis, rusthuis voor bejaarden van de hervormde gemeente, officieel geopend. De Commissaris en zijn echtgenote, de burgemeester en mevrouw van Wijn bergen, wethouders en andere gemeen telijke autoriteiten, vertegenwoordigers van kerkelijke gemeenten van alle ge zindten en van verenigingen werden verwelkomd door de voorzitter van het bestuur der Stichting Sophiekehuis, dr. H. J. Honders. De Wassenaarse oud-predikant her innerde eraan, dat de grondslag voor een rusthuis gelegd werd door een gift van f 150.000 - die door de familie van Schelle voor dit doel geschonken werd ter nagedachtenis aan mevrouw Lucie Topalie- van Schelle en haar dochter Sophieke Topalie, die in de oorlog hun verzet tegen de Nazi's in Griekenland moesten bekopen met de dood. In 1947 en in 1953 werden resp. aan de Buurtweg en aan de Jagerslaan tij delijke rusthuizen ingericht. In 1954 werd begonnen met de voorbereiding van de bouw van een nieuw tehuis. Dank zij de gemeente, die een geld lening van f 1.750.000.- mogelijk maak te door zich garant te stellen voor rente en aflossing kon 2 jaar geleden met de bouw van dit Sophiekehuis begon nen worden. En gisteren, op de geboor tedag van Sophieke Topalie kon de of ficiële opening plaats hebben. De Commissaris der Koningin hield een geestige toespraak, waarin hij de bewoners van het Sophiekehuis en de leden van het bestuur voorhield, dat het gebouw nu wel klaar is, maar dat de moeilijke taak, om voor elkaar een harmonieus tehuis te scheppen, nu pas begint. Na de toespraak van mr. Klaasesz ging dr. Honders voor in gebed en werd van gezang 133 het 3e vers gezongen. Dr. Honders sprak daarna een woord van dank aan allen, die tot de bouw van dit nieuwe tehuis hebben bijge dragen, de architect, de heer G. Drex- hage, de aannemers en tal van anderen. Daarna wenste de burgemeester, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen bestuur en bewoners geluk met het tot stand komen van dit prachtige nieuwe tehuis. Dr. H. Beker bracht de geluk wensen over van de hervormde gemeen te en stelde een geschenk in uitzicht een kerktelefoon, die verbonden zal wor den met de Dorpskerk, zodat in de re creatiezaal de kerkdiensten gevolgd kun nen worden. De heer Bergsma vertolkte j de gevoelens van de bewoners, de heer P. Stolk sprak een gelukwens namens de Algemene Bond v&n Ouden van Dagen en tenslotte werd nog het woord ge voerd door de directrice, mej. R. Lui- ting. Het bestuur recipieerde na de ope ningsplechtigheid voor een bezichtiging van het gebouw. Lezing prof. Smits over Simone Weil Voor de Vrouwenvereniging tot be vordering van het geestelijk-sociale le ven te Wassenaar heeft vrijdagmiddag in „Zuiderhout" prof. dr. P. J. Smits een bijzonder boeiende causerie gehou den over Simone Weil, de in de oorlog op 39-jarige leeftijd overleden Franse schrijfster. Prof. Smits- gaf in het eerste deel van zijn causerie een schets van het leven van Simone Weil, die spr. een „moderne heilige" zou willen noemen, een innerlijk grote vrouw, met een diepe sociale bewogendheid, gevoelig voor het leed om zich heen, met een scherp ver stand en een spitse kritische geest. Reeds tijdens haar studie op het ly ceum en aan de universiteit en later ook toen zij drie jaren lerares in de wijsbegeerte was aan een middelbare school ergens in de provincie, gaf zij al haar vrije tijd en een groot deel van haar inkomsten aan de sociaal ont wortelden. En toen daardoor haar po sitie als lerares onmogelijk geworden was en zij ontslagen werd, werkte zij als arbeidster in een grote automobiel fabriek, om het leven van de arbeiders nog beter te leren kennen. Daarna volgde in haar leven een pe riode van verdiepte zelfinkeer, waarin het christendom haar steeds meer ging ..durchaus met Empfindung und Aus- druck" en voor het Rondo in majeur „Sehr singbar vorgetragen". Stellig al weer niet „zo maar". Deze woorden zijn immers wegwijzend in de stijlontwikke ling van de muziek na Baeh. Ze wer pen tegelijk een blik op de ontwikke lingsgang in de speelstijl van Henke mans. Gevoel, expressie en zangkracht hebben bij hem namelijk zeer gewon nen. Signaleerden we drie jaar geleden nog veel zakelijk modernisme, nu waren daar nog maar resten van over, het meest hoorbaar in hard ncergeplante. resonantsloze nuchtere slotakkoorden. Ook door het beperken van een opzette lijke klankkracht in de (overigens pit tig gemarkeerde) baspartijen ontstond een prettig sluitende harmonisch-melo dische verhouding. Beethovens kleine, intieme „onschul dige" sonate stond dus voorop en dit deed aan als een belijdenis: de melodie wordt ook in de vertolkingskunst weer koningin, zij gaat. vóór de esthetiek van de fysieke schone klank. Henkemans heeft al zijn muzikale zinnen tot can tilenes herleid en dat. zonder ergens de eenheid van een compositie te benade ren. Hij was bijna volmaakt lyricus en stond ons nader dan voorheen. Beethovens beminnelijke sonate da teert van 1814. een fase van succes en tevredenheid in zijn leven, zodat hij geen reden had om het opstandige deel van zijn wezen in de noten te laten doorklinken. Op déze Beethoven openen Mozarts Fantasie in c (Köchel 475) en de door Henkemans daaraan gekoppel de sonate (K.V. 457) in dezelfde toon soort een venster. De pianist, die waarde hecht aan een gemotiveerde programmalijn, heeft deze werken technisch vlekkeloos gegeven, subtiel, helder, egaal, geacheveerd en plastisch geprofileerd, ook duidelijk van analyse. In Beethoven trof bovendien een be wuste belichting van de voor deze auteur karakteristieke afwisseling van forte en plano-liggingen. In Mozart vaak een verdroomde toon en een rustige gang, ergens zelfs zo overbezadigd dat de be weging leek te stokken en precieus werd. Iets meer kleuring door wat pedaal-na werking had niet per se de schijn van .romantiek' behoeven te wekken. Een aantal nogal bitse, door nadrukkelijke pauzen gescheiden interrupties klonk Het eerste onderdeel van de En gelse luchtmacht, dat uitgerust is voor tanken in de lucht, heeft dezer dagen gedemonstreerd. Een Va liant V-bommenwerper voorziet in de lucht een Gloster Javelinjager van nieuwe brandstof, terwijl twee andere jagers op hun beurt wach ten. Dr. R. Bijlsma hoogleraar te Brussel De protestantse theologische faculteit te Brussel heeft tot buitengewoon hoog leraar voor het onderwijs in de prakti sche theologie in de Nederlandstalige af deling benoemd dr. R. Bijlsma, hervormd predikant te De Bilt <U.» en gedelegeer de voor de catechese der Ned. Hen- Kerk. Dr. Bijlsma heeft deze benoeming aanvaard en hoopt zijn werkzaamheden te Brussel aan te vangen in het voorjaar van 1961, daarbij zijn arbeid in Neder land voortzettende. wat bestudeerd. Voldoening brachten ook zes Debussv-etudes plezierig inge leid door de „cinq doigts". simoeu1 s beginnend met „boer. er ligt een kip in 't water" en over modulaties in vrijge vochten artistieke vrijheid over een boerendansje leidend naar de werkc e „etude". Henkemans bewees in deze werkstukken eerst recht, welk een fabu leus pianist hij is. Men hoorde dan nog „tierces" en „quartes", die we de mooiste vonden, en vervolgens „sixtes, octaves, huit doigts". Debussy heeft in etudes aan Chopin opgedragen. Heeft iemand anders dan Debussy na Chopin in die mate ooit de klankziel van de piano verkend en er kend (tenzij Ravel?) Henkemans Het op zijn Debussy's dan ook Chopin aanslui. ten met de 2e Impromptu en de Barca rolle, in welke laatste het meesterschap van de vertolker nog eens in een groots licht trad. Waarom echter de pianist in de Impromptu de D-dur episode, die Chopln ,,a tempo" en „sostenuto" voor schrijft, in verdubbeld tempo nam, en als uitzondering en voor hem onlogisch ook verdronk in een zwoele pedaalwolk. begrepen wij niet, al leverde de linker hand hier een technisch kunststukje. Zelf zien we in deze episode een zwierig- breed. hymnisch-nationaal visioen met uitwapperende banieren, visioen van een Par ij se Pools« banneling. (Van onze Haagse correspondent) De vaste commissie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van de Tweede Kamer heeft nader overleg ge pleegd met staatssecretaris Stubenrouch over de nieuwe eindexamenregeling (ver korting van het „mondeling"), waar tegen zoveel bezwaren zijn gerezen. Naar men zich zal herinneren, werd op 20 oktober een kort debat over deze Katholicisme trok haar aan. zonder dat zy evenwel tot de Katholieke kerk wilde toetreden. In 1936 streed zij korte tijd in Spanje in de burgeroorlog aan de zijde der Roden. In 1942 vertrok zij naar Amerika en vervolgens naar Engeland, waar zij haar diensten wilde aanbieden aan de uitgeweken Franse regering. In 1943 overleed zij aan tuberculose. Het leven en werken van Simone Well heeft ons het volgende te zeggen; aldus prof. Smits. Haar in boeken neerge schreven gedachten zijn rijk aan in houd en waard overdacht te worden. In haar leven heeft zij een voorbeeld gegeven van vurig geloof, dat immers behoort te zijn een toestand van gegre- penheid. Zij kan ons voorts leren met aandachtigheid te staan in 't leven wat er rondom ons gebeurt. Haar leven is voorst een voorbeeld geweest van het brengen van offers, van het afstand doen, om des te meer diensknecht te kunnen zijn van medemensen in nood. En tenslotte heeft Simone Weil getoond wat het zeg gen wil een persoonlijk leven te leiden en niet op te gaan in de massa en het collectivisme. Na de pauze las prof. Smits gedeelten uit haar werken, om. uit het in het Nederlands vertaalde boek „Zwaarte- aanspreken. Vooral het mystieke in het kracht en genade". Rond de controverse Jouwe-Wajol omtrent het driehoeksgesprek meldt de „Nieuw-Guinea Koerier", dat Frits Kl- rihio te Leiden na een telegram ook nog eens telefonisch Jouwe op het hart heeft gedrukt verdeeldheid in de „Partal Na- sionaal" te vermijden. Jouwe zou Kirl- hio (Leids student in de sociologie, een der oprichter van de PARNA en verte genwoordiger van de party in ons land) zyn eisen kenbaar hebben gemaakt, die eerst moeten worden ingewilligd alvorens hü tot samenwerking met de „PARNA" kan komen. Voorts staat Jouwe erop, dat de brief aan de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjöld wordt ingetrokken door dezelfde personen, die haar ondertekend en verzonden hebben. Kirihio heeft vol gens Jouwe zyn verbazing geuit over de brief van het PARNA-bestuur aan Ham marskjöld, terwijl Kirihio zich tevens niet eens zou hebben verklaard met het vaststellen van het jaar 1970 als streef datum voor politieke zelfbeschikking. Jouwe deelde aan de redactie van de „Nieuw Guinea Koerier" mee. dat hij in het bezit is van een door de voorzitter en vice-voorzitter van de PARNA on dertekend exemplaar van een nieuw programma van Jouwe. De voorzitter en de vice-voorzitter Wajoi en Indey, ver klaarden desgevraagd echter dat „dit niet betekende, dat de partij het nieuwe programma reeds had aanvaardTen slotte deelde Jouwe aan de redactie van het blad mee, dat hij voor vandaag een nieuwe ontmoeting met Wajoi had voor gesteld, maar dat laatstgenoemde hierop geen prijs stelde en van mening was dat er „voor de heer Jouwe geen plaats in de PARNA was". De mogelijkheid is thans niet uitgesloten, dat Jouwe als reactie een nieuwe party zal stichten. kwestie in de Kamer gevoerd naar aan leiding van mondelinge vragen van de heer Kleywegt (P.v.d_A.). Ingaande op een suggestie van mevrouw Van Some ren-Do wner (VVD), verklaarde staats secretaris Stubenrouch zich toen bereid tot overleg met de Kamercommissie. Voor deze bespreking plaats vond, heeft de commissie zich laten voor lichten door de raad van leraren en de federatie van rectoren en directeuren bij het vh.m.o. Binnenkort zal een verslag verschij nen van het door de Kamercommissie met de staatssecretaris gepleegde over leg. Gezien de ernstige bezwaren, die zowel door onderwijskringen als door de Kamer tegen de verkorting van het „mondeling" naar voren zijn gebracht, lijkt de kans groot dat de nieuwe re geling zal worden herzien. En „Salli" leefde nog lang en gelukkig „Salli" is de naam van een schild pad. Hij was al talrijke jaren de huis vriend van een familie „ergens" in Ne derland, totdat hij op zekere dag met de noorderzon was vertrokken. De doch ter des huizes had zon onnoemelijk verdriet, dat vader een advertentie plaatste. Na een paar dagen werd „Sal" terugbezorgd. Maar het vreemde was, dat hij niet meer naar zyn naam luis terde. Toen men hem dan ook op de keper ging beschouwen, bleek het „Salli" niet te zyn. Een paar dagen later werd opnieuw op de advertentie gereageerd. En dó&r was de echte „Salli". De vreug de was zo groot, dat men besloot oe soortgenoot van „Salli" ook maar aan te houden. Hy had dan een vriendje. Maar helaas, ze vochten als kat en hond. Het werd met die twee tenslotte zo slim, dat vader, moeder en dochter éénstemmig besloten de beide dieren nu maar weg te doen. Op een donkere gure avond reed de familie naar de Grebbeberg in Rhenen, waar aangebeld werd bU de aan de hoofdingang van Ouwehands Dierenpark wonende hoofd oppasser Radema. „Of hij twee schild padden wilde hebben." „Natuuriyk wel." zei de heer Radema en de kartonnen doos met levende inhoud werd zolang in de keuken gezet. De familip vertrok opgelucht. Er was een goed tehuis gevon den. Maar wie schetst de verbazin-; van de heer Radema, toen er een half uur later opnieuw werd gebeld door dezelfde familie, nu in paniek. „Of we „Salli" dan toch maar terug mogen hebben, want hy was altyd zo lief." „Natuurlijk wel", zei de heer Radema voor de tweedr maal. HU begreep maar al te goed hoe groot de vriendschap tussen mens en dier kan zyn. En zo vertrok onze Hollandse famili opnieuw, niet meer met een bezwaarc hart, „Salli" by de dochter op school En hy leefde nog lang en gelukkig

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7