Leids eredoctoraat uitgereikt aan de Engelse botanicus W. T. Stearn Leidse Liclitweek 1960 Uitbreiding en modernisering van Anna-kliniek in gebruik genomen Auto-didact onderscheiden met zeldzaam verleend eerbewijs iOSRAM Dr. Stearn over Leidse bijdrage tot de botanie in twee eeuwen Speld van verdienste voor Mevr. M. Sevensma-Winkel Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 november 1960 Tweede blad no. 30201 Plechtigheid in Groot Auditorium Zakenjubileum A. Zwart Deze maand is het een kwart eeuw geleden, dat het sanitair- en loodgie- tersbedrijf van de heer A. Zwart, ge vestigd aan de Hooigracht 18 werd op gericht. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wordt a.s. vrijdag van 3-5 urn- in de showroom van het bedrijf een receptie gehouden. ONDER WIJ SOPDRACHT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan dr. A. A. Fok ker, oud-hoogleraar aan de universi- teti van Indonesië, te Djakarta, om ge durende het tijdvak van 19 september 1960 tot en met 17 september 1961 in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit wederom on derwijs te geven in de Russische gram matica. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS/KAARTEN. Maandag begint in de hal van het Postkantoor de verkoop van kinderpost zegels en -kaarten. Ook de eerste-dag- enveloppen zijn aldaar verkrijgbaar. De verkoop zal plaats hebben van 14 tot en met 18 november en verder van 28 november tot en met 31 december, da gelijks van 10 tot 4 uur. De jeugddienst in de Hooglandse kerk begint morgenochtend niet zoals in „Hervormd Leiden" staat aangegeven, om tien uur doch om half elf. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Fijnaart J. Dol te Medem- blik; te Oud-Be(jerland W. H. van Koo- ten te Hasselt. GEREF. KERKEN Beroepen te Hengelo (O.) (vac. L. Slof- stra) L. Zwanenburg te Gronlngen-o. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Treebeek (als evang. pred. voor Heerlen en Sittard) H. J. Stukker te Vrlescheloo. GEREF. GEMEENTEN Gistermiddag werd aan de heer "W. T. Stearn, hoofdambtenaar van de botanische afdeling van het Brits Museum te Londen, het Leidse eredoctoraat in de faculteit der wis- en natuurkunde uitgereikt. In april van dit jaar heeft de Senaat besloten, de heer Stearn het hoogste wetenschappelijke eerbewijs toe te kennen, dat de Leidse Universiteit verlenen kan. Dit geschiedde op grond van de grote wetenschappelijke verdiensten van de heer Stearn op botanisch gebied, waarvan de be tekenis nog wordt vergroot door de wijze, waarop de heer Stearn in niet-universitaire zelfstudie zijn grote bekwaamheid en inzicht heeft verworven in een reeks van tientallen jaren. De promotor bij deze erepromotie was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, Leids hoogleraar in de floristiek en plantengeografie van de Indische archipel en omgeving. Dr. Stearn is de twaalfde in leven zijnde doctor honoris causa van de Leidse Universiteit en de enige in de faculteit der wis- en natuur kunde. De andere drie geleerden aan wie na de oorlog Leidse eredocto raten in deze faculteit werden toegekend, zijn niet meer in leven. ken in de Jardin des Plantes. Op 21- jarige leeftijd werd hij assistent-biblio thecaris van de Lyndley Library van de Royal Horticultural Society, korte tijd later bibliothecaris. Na enkele andere publikaties en werkzaamheden genoemd te hebben, vestigde prof. Van Steenis de aandacht op een monografie, die in Lei den steeds beschouwd was als een studie voor een promotie, totdat enkele jaren geleden toevallig bleek, dat het hier geen dissertatie betrof. In 1958 stichtte de heer Stearn in samenwerking met ande ren de stichting voor de natuurhistori sche bibliografie. Trots op hulde De promotor prof. dr. C. G. G. J. van Steenis schetste in de aanvang van zijn rede de merkwaardige, van grote energie en begaafdheid getuigende levensloop van de heer Stearn, die in 1911 als zoon van een arts geboren werd. Door de vroegtijdige dood van zijn vader werd de normale weg naar de wetenschapsbeoe fening via een Universitaire studie voor hem afgesloten. Hij wist zich echter met grote volharding door moeilijke jaren van zelfstudie heen te slaan tijdens welke hij de basis legde voor zijn latere botani sche studies. Op 18-jarige leeftijd stond hy geheel alleen zonder financiële mid delen. „Wij zyn er trots op", aldus prof. Van Steenis, „U thans dertig jaar later te mogen verwelkomen om U het ere-doc- toraat uit te reiken, de hoogste weten schappelijke onderscheiding welke de Leidse Universiteit kan verlenen". Prof. Van Steenis verhaalde uitvoerig, hoe de heer Stearn, die op 18-jarige leef tijd een baantje moest aannemen in de Universitaire boekwinkel te Cambridge, met verbeten energie in zijn vrije tijd zich wetenschappelijk vormde en ont plooide. Zijn omstandigheden moesten zijn praktische botanische studies beper ken tot de omgeving van Cambridge, waaruit de voorkeur van de heer Stearn voor gekweekte planten verklaarbaar is. Reeds op 19-jarige leeftijd durfde de heer Stearn het aan, zijn eerste publikatie op botanisch gebied te laten verschijnen. Zelfverloochening Uit het gehele daarna volgend werk van de heer Stearn bleek een hoge wetenschappelijke standaard en een zorg vuldige nauwgezetheid, benevens een zelfverloochende houding tegenover de wetenschap, die er toe leidde dat hij veel werk verzette, dikwijls ter assistentie van anderen, zonder daarvoor de eer op te eisen. Ook de Leidse botanici hebben van deze arbeid rijk geprofiteerd. Er bestaat zelfs een zekere aarzeling om zijn hulp in te roepen, omdat de grote bereidheid om deze onzelfzuchtig te geven maar al te bekend is en de vrees is gerechtvaar digd, dat het eigen wetenschappelijk werk voor een dergelijke hulp zal blijven liggen. Na verloop van jaren, waarin nieuwe publikaties tot stand kwamen en de aan dacht van de botanische wereld op deze energieke werker werd gevestigd, stelde een kleine subsidie van de Royal Society hem in staat in Parijs korte tijd te wer- Dr. Stearn en echtgenote worden gecomplimenteerd door de promo tor van de eredoctor, prof. Van Steenis. (Foto L.D./Holvast) siteit heeft, door de eeuwen heen, deze hoge eigenschap van die laatste soort steeds getoond. Dr. Stearn was er dank baar voor, dat de erfgenamen van der gelijke hoge tradities hem waard had den geacht, tot hun kring toe te treden. Na de plechtigheid, die onder meer werd bijgewoond door de president cura tor, curatoren, de rector magnificus en de senaat benevens vele wetenschaps beoefenaren, vertegenwoordigers van de Engelse ambassade en vertegenwoordi gers van de British Council, werd in de ontvangstzaal van de Academie een druk bezochte receptie gehouden. Sleutelstad verandert in Lichtstad Verlichting mag ook met Kerstmis branden Maandagavond 28 november zal precies om half acht een grote fontein in de Zoeterwoudse Singel ongeveer bij het Sint Lidwinahuis gaan spuiten. De fontein is speciaal uit Amsterdam overgebracht naar de Sleutelstad ter gelegenheid van de Leidse Licht week 1960, die over ruim twee weken de binnen stad moet proberen te herschapen in een vrolijk verlicht verkoopcen- trum. De burgemeester zal de fontein (met een doorsnee van 40 meter, die goed zichtbaar zal zijn vanaf de Jan van Houtbrug, door middel van een druk knop in werking stellen. Dan zullen de lampjes en schijnwerpers aanfloepen. De winkeliers staan gereed hun klanten te ontvangen en dat alles ter ere van die grote man: Sint-Nicolaas. Een Leids muziekkorps zal deze in het donker ver richte plechtigheid opluisteren met mu zikale klanken, terwijl drie andere korp sen tegelijkertijd een rondgang door de stad zullen maken. Waar allemaal Als u van plan bent ijs en weder dienende Leiden als Lichtstad te be- Advertentle Lezing van ere-doctor in de Academie Gisteravond heeft dr. W. T. Stearn, aan wie des middags het eredoctoraat van de Leidse Universiteit werd ver leend, in de Academie een lezing gehou den over de invloed van de Leidse we tenschap op de botanie in de zeven tiende en achttiende eeuw. Dr. Stearn constateerde, dat deze invloed deel uit maakte van de invloed op de medische wetenschap, waarmee de botanie als wetenschap der kruiden nauw verbon den was. De traditionele sfeer van ver draagzaamheid van Leiden maakte het mogelijk, dat studenten en geleerden van velerlei landen elkaar hier ont moetten waarvan in sterke mate een bevruchtende invloed uitging. Dr. Stearn noemde een reeks van voorbeelden op, waaruit duidelijk bleek, dat de Leidse invloed zeer aanzienlijk is geweest, zo wel door het werk van wereldberoemde geleerden als door minder bekende we tenschapsbeoefenaren, die van Leiden uit hun weg over de wereld vonden en van Leiden uit hun ideeën elders opgang deden maken. Geen andere Universiteit kan bogen op een langduriger en groter dienst aan medicijnen en botanie in deze twee eeuwen dan Leiden. Dit eerbied waardige verleden sluit voortreffelijk aan bij het heden, zo concludeerde dr. Stearn. wonderen, kunt u in de volgende stra ten en pleinen terecht: Haarlemmer straat (in drie sectoren verdeeld)Ho- gewoerd; Gangetje: Korevaarstraat Donkersteeg; Hooigracht; Doezastraat; Kraaierstraat en thans ook voor de eerste maal het 5 Meiplein. Enkele an dere straten zijn nog niet geheel tot een akkoord gekomen. Waarschijnlijk zal ook de Maarsmansteeg de Leidenaars en andere kooplustigen een „lichtende" ontvangst bereiden. Ook de gemeente blijft bij deze Lichtweek niet achter. Evenals in voorgaande jaren zal de ko renmolen „De Valk" in „floodlight" ko men te staan. In de Rijnsburgersingel ter hoogte van deze molen zal een neon- bloemmotief worden aangebracht. Er wordt een randverlichting langs de Rijn geplaatst van Apothekersdijk tot Kip- penbrug, terwijl ook hier een fontein (spuithoogte ongeveer 30 meter» het wa ter hoog zal laten opspatten. Natuurlijk zullen grote schijnwerpers de Stad huistoren in het zonnetje zetten. Een uit lampjes opgebouwd schip komt bij het Steenschuur te hangen, want de St.-Nicolaas, die hier altijd verbleef, is verhuisd naar het 5 Meiplein. En ten slotte is er die reeds genoemde enorme fontein in de Zoeterwoudse Singel. Iets geheel nieuws voor deze Licht week 1960 is, dat de verlichting mag blijven hangen tot drie dagen voor Kerstmis, waarna zij weer ontstoken zal worden. Prinses Beatrix Poliofonds In het kader van deze Lichtweek ont wikkelen tal van winkeliers het zijn er nu reeds ruim honderd een actie ten bate van het Prinses Beatrix Polio fonds. In verschillende wijken van de stad, met name in die buurten, welke deelnemen aan de Lichtweek, ontvangt men bij aankoop van een bepaald bedrag een Polio-bon. Indien men in het bezit is van tien van deze bonnen, kan men mededingen in deze Polio-wedstrijd. Voor een gering bedrag komt ment in het bezit van een Polio-enveloppe, welke met een slagzin, die betrekking moet hebben op deze actie, dient ingezonden te worden. Een jury zal deze inzendin gen beoordelen. De uitslag wordt direct na 5 december bekend gemaakt. De beste slagzin wordt beloond met een televisie-toestel. Voorts vallen een radio toestel, een bromfiets en o.a. vijftig pak ketten, met een inhoud van circa f 40, in de prijzen. Middenstanders, die zich alsnog voor deze actie interesseren, kun nen inlichtingen bekomen bij de heer A. Voortman, Haarlemmerstraat 20. „Kliniek, die leeft, bouwt aan haar toekomst Erkenning Na de oorlogsjaren, waarin de heer Stearn als vrijwilliger aan de medische dienst van de Engelse luchtmacht was verbonden, werd hy in 1952 als weten schappelijk ambtenaar verbonden aan het Brits Museum voor Natuurlijke His torie, een waardevolle officiële erken ning van wetenschappelijke verdiensten na 23 jaar van zelfstudie. In deze functie heeft de heer Stearn opnieuw blijk gegeven van vruchtbare en vasthoudende onzelfzuchtige arbeid in dienst van de botanie, onder meer blijkend uit talloze belangrijke publi-1 katies. Zo verscheen van zijn hand een facsi- mile uitgave van het belangrijkste werk van Linnaeus, „Species Plantarum", waarvoor een grondige kennis van bota nie, Latijn, Grieks en Zweeds vereist was welke geen andere botanist in deze tijd bezit. Deze uitgave is de belangrijkste reden, waarom het Leidse eredoctoraat werd toegekend. Promotie Na de promotieformule te hebben uit- i gesproken en dr. Stearn de cappa te hebben omgehangen, sprak prof. Van Steenis er zijn grote vreugde over uit, dat de suggestie van hem cn prof. Lam om deze onderscheiding toe te kennen door de senaat werd aanvaard. Hij twij felde er niet aan, of de rechtvaardiging hiervan wordt door de botanici elders volledig onderschreven. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o.w. de inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. A. In 't Veld, de burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouder van de Bedrijven, mr. J. Drijber, is gistermiddag de uitbreiding en verbouwing van de Anna- Kliniek één van de weinige zelfstandige orthopedische klinieken in ons land officieel in gebruik genomen. De directeur-geneesheer, dr. K. de Snoo, die deze plechtigheid na een kort inleidend woorü van de voorzitter van de Vereniging van Misvormden, dokter P. J. Kaiser, verrichtte, schonk uitvoerige aandacht aan hetgeen thans tot stand was gekomen. Hij was van oordeel, dat „een kliniek, die leeft, werkt aan haar toekomst. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 14 novemberp tot 28 november 1960 ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder ter inzage zal liggen het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 7 november 1960 vastgestelde partiële uit breidingsplan „Leiden-Pesthulspolder 1960" met de daarbijbehorende bebouwingsvoor schriften, omvattende een gebied, gelegen ten zuidwesten van de Rijnsburger weg, zulks met intrekking van gedeelten van het uitbreidingsplan der gemeente en van het partiële uitbreidingsplan .Lelden; Endegeester wetering"onderscheidenlijk vastgesteld bij raadsbesluiten van 6 no vember 1933 en 28 mei 1956. Lelden, 12 november 1960. De Burgemeester voornoemd, F. H, van Kinschot. Verdraagzaamheid In zijn antwoord-rede noemde dr. Stearn het zeer moeilijk, in volle om vang de dankbaarheid onder woorden te brengen voor de hem verleende onder scheiding. Een ere-doctoraat is op zich zelf reeds een onderscheiding om trots op te zijn, doch temeer is dit het geval wanneer het een Leidse eretitel is. In de eerste plaats omdat Leiden een beroemd centrum van wetenschap is ook voor de botanie, doch evenzeer vanwege de his torische associatie met namen als Clu- sius, Hermann, Sylvius, Boerhaave, Gro- novius, Linnaeus en zovele anderen, en vanwege de hoogstaande traditie van ver draagzaamheid in tijden van intolerantie. De omstandigheden waaronder de Univer siteit van Leiden is ontstaan, zouden een onverdraagzaam karakter juist begrijpe lijk maken, maar de geest van verdraag zaamheid waardoor Willem de Zwijger in zo sterke mate bezield was heeft zich in deze gemeenschap der wetenschappen weerspiegeld. Er zijn twee soorten verdraagzaam heid. De meest optredende vorm van onze tijd is de onverschilligheid en apathie, doch de meer waardevolle is de tolerantie van iem.ind, die met overtui ging vast houdt aan eigen geloof en norm, doch anderen het recht toekent dit evenzeer te doen. De Leidse Univer- Dokter P. J. Kaiser speldt mevr M. Sevensma-Winkel de speld van verdienste op. (Foto L.D./Holvast) Alvorens deze symbolische over dracht - in de vorm van de aanbie ding van een maquette van het ge bouwencomplex - plaats vond, bood dokter Kaiser aan mevrouw M. Se vensma-Winkel, de echtgenote van de overleden oprichter van de kli niek, dokter Murk Jansen, de speld van verdienste aan. Hoeivel deze on derscheiding, aldus spreker, slechts wordt uitgereikt op grond van bij zondere prestaties aan hen, die nauw bij het werk in deze kliniek be trokken zijnis het werk van Uw overleden echtgenoot op het terrein van de orthopedie in het algemeen en dat van de Anna-kliniek in het bijzonder, zo groot geweekt, dat U voor deze speld zeer zeker in aan merking komt. Dankbaarheid en trots In een korte toespraak wees dokter Kaiser er vervolgens op, dat deze uit breiding, welke met een modernisering van het gebouw gepaard ging, het be stuur met dankbaarheid en trots ver vulde. Wij zijn, aldus spreker, dankbaar voor hetgeen in eendrachtige samen werking tot stand kwam en trots over de bereikte resultaten. In dit verband bracht hij dank aan de provinciale en gemeentelijke autoriteiten voor hun vlotte medewerking en adviezen, aan de staf van de Anna-kliniek, aannemer en onder-aannemers en in de persoon van oud-voorzitter, prof. dr. L. J. van Holk, aan, het bestuur. Gezamenlijk hebben zij, aldus spreker, iets groots tot stand gebracht. Hoewel wij zeer tevreden zijn over de realisering van de plannen, zijn nog enkele wensen niet in vervulling ge. gaan. t.w. een betere huisvesting voor ons verplegend personeel en de inrich ting van een ontvangstcentrum voor de polikliniek. Ook hierin hopen wij t.z.t. te voorzien. De directeur-geneesheer schonk hierna aan de hand van een plattegrond aandacht aan uitbreiding en modernisering, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven. Bijzondere lof had spreker voor de wijze, waarop de aannemer, de heer P M. du Prie v/h firma Leo Zitman, een en ander heeft uitgevoerd. Een hulde, waarin ook de binnenhuisarchitect, de heer P. J. Mun tendam te Arnhem dirigent van het bouworkest" deelde. Zeer erkentelijk was dr. De Snoo verder voor het werk van de onderaannemers en van de chef van de Plantsoenendienst en van de af deling Bestratingen van de gemeente, die zorg droegen voor de inrichting van het voorterrein. Ook de administrateur, de heer J. H. J. Zwaart en de hoofdboekhouder, de heer C. B Broekhof, die veelal onder hoogspanning moesten werken, werden in dit dankwoord betrokken. Dat de me dische en huishoudelijke dienst in deze bouwjaren normaal functioneerden schreef spreker toe aan de bijzondere toewijding van de eerste behandelende geneesheer, dr. J. D. Mulder en van de adj. directrice, zuster N. Hollander. ,Jn een adembenemende vaart hebben allen moeten werken", aldus spreker, „en daarvoor dank ik u recht hartelijk". Geld van liefdadige vereniging verduisterd Zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, vor derde de procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een 54-jarige fabrieksarbeider uit Leiden wegens ver duistering in dienstbetrekking. In eer ste instantie was vier maanden waar van drie voorwaardelijk opgelegd. Deze straf vond de procureur-generaal te laag. Hij vorderde wel bevestiging van de bepaling, dat verdachte gedurende de drie jaar proeftijd geen cölportage- of inzamelingswerk mag verrichten. De verdachte had in dienst van de liefdadige stichting „Emma's Vrienden' gelden verduisterd. Reeds eerder was hij veroordeeld. De verduistering was in maart 1958 uitgekomen, maar eerst een jaar later was aangifte gedaan. Gezien het grote tijdsverloop bepleitte raadsvrouwe mr. L. PrinsJacobs uit Den Haag, de ver dachte die inmiddels vast werk heeft gevonden niet gevangen te zetten. Bij de liefdadige instelling verdiende hij een laag loon, waarmee hij niet uit kou komen, temeer daar de onkostenvergoe ding gering was en verdachte een vol kome ninvalide vrouw heeft. Arrest 25 november. De burgemeester hanteert het stuurrad, waaraan de patiënten zich zo nodig oefenen. Tenslotte schonk ook de directeur geneesheer aandacht aan de wensen, welke nog leven in de kring van het be. stuur. De heer Du Prie, die namens alle bij deze bouw betrokken firma's, dankte voor de opdracht en de prettige sfeer, waarin kon worden gewerkt, bood het bestuur een enveloppe met inhoud aan, welk bedrag zal worden besteed voor het aanbrengen van een reliëf in de nieuwbouw. Na een dankwoord van dokter Kaiser werd de nieuwe inrichting van de kli niek, waarover allen zeer enthousiast waren, bezichtigd. Later in de middag toonden ook velen uit de medische we reld en uit de kring van het zieken fondswezen hun belangstelling voor deze uitbreiding en modernisering 's Avonds deelde het personeel tijdens een feeste lijk samenzijn in de feestvreugde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3