Geheimen en beloften van de Oceanen Steyr en Linz zijn industriesteden met een erg sterk cultureel besef ZATERDAG 12 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Oudheidkundige curiositeiten en hypermoderne schouwburgen Oceanografie niet langer een stiefkindje der wetenschap immiimim mmn: :mnn? HOE WERKT HET? (Van onze Weense correspondent) (II en slot) De stad Steyr in Stiermarken is in Europa en ook daarbuiten bekend door de gerenommeerde auto's, motorfietsen en scooters die in deze industrieplaats worden gefabriceerd. Van 35.000 inwoners werken er 8000 in autofabrieken en wanneer men dit laatste getal volgens de gebruikelijke berekening van de sociologen met drie (per sonen per gezin) vermenigvuldigt, vormen deze 24.000 mensen het overgrote deel van een typische industriebevolking. Mei* zou nu ver wachten, dat deze industrie ook uiterlijk haar stempel op de stad drukt, maar dat is gelukkig niet het geval. De autofabrieken liggen aan de buitenrand van de stad, zodat Steyr zelf nog alle pittoreske eigenaardigheden van een middeleeuws handelscentrum vertoont. Nergens in Oostenrijk vindt men een stad, die als geheel zo goed het antieke karakter heeft bewaard. Wie door de smalle straatjes met hoge Gothische gevels en luifels loopt of over het langgestrekte plein wandelt, heeft het gevoel, dat de tijd hier is blijven stil staan. Dat alles is juist aan de industrie te danken. curatorium in Salzburg tobt over de benodigde geldbedragen die een uni versiteit verslindt, heeft Linz in dit opzicht geen zorgen. Daarom twijfelt niemand er aan, of de hogeschool van deze industriestad zal binnen enkele jaren een feit zijn. Als Rotterdam Linz is de meest voortvarende, voor uitstrevende en ook de meest zelfbe wuste stad in geheel Oostenrijk en vertoont in dit opzicht veel overeen komt met Rotterdam. Het heeft de grootste havens, de meeste wolken krabbers, de comfortabelste en mo dernste tuindorpwjjken voor arbeiders in alle mogelijke, meest felle kleuren, het mooiste en modernste kinderzie kenhuis, een academie voor beeldende kunst die het met de Weense academie kan opnemen, en vooral bezit deze stad het rjjkste en best geoutilleerde museum van moderne kunst met een aantal unieke collecties. Linz kan zich bjjna alles veroorloven, vooral op cul tureel terrein, want ook hier wil het een vooraanstaande rol spelen en an dere provincie-steden overvleugelen Voor de bouw, resp. ombouw van de twee schouwburgen werd de bekende en duurste architect aangezocht, na melijk Cl. Holzmeister die ook het nieuwe „Festspielhaus" in Salzburg heeft ontworpen. Linz kan de beste regisseurs uit het buitenland engareren door hun de hoogste honoraria aan te bieden en het kan zich de weelde veroorloven om beroemde dirigenten in de concertzaal te laten optreden. Deze stad heeft slechts één grote zorg, namelijk dat de goede zangers, spelers en regisseurs, die hier grote successen boeken, tenslotte toch naar Wenen of naar t buitenland gaan. De Duitse regisseur Fredschoer, die een zo uitstekende opvoering van Anouilh's „rHurluberlu'* (De verliefde reactionair) in Linz mogelijk maakte, gaat nu bijv. weer naar Duitsland terug. Brücknersorgel Linz voelt zich niet alleen als de stad van Bruckner, die als jonge man organist is geweest in de vroe gere kathedraal, maar tevens treedt het op als de beschermheer van het klooster St.-Florian, waar de oude Bruckner jarenlang vertoefde, waar hij een eigen woon- en werkkamer had en waar hij volgens zijn uit drukkelijke wens in de crypte werd begraven. Wie de gast is van het gemeentebe stuur van Linz, wordt niet alleen rond geleid door de ijzer- en staalfabrieken of langs de beste voorbeelden van mo derne woonbouw, maar men begeleidt hem ook naar het klooster St.-Florian en de gastheren zorgen er dan telkens voor dat een organist op hetzelfde or gel een toccata speelt, waarop Bruck ner urenlang heeft gefantaseerd. In de crypte bemerkt men dan dat tussen al die graven van prelaten, ab ten en monniken slechts één leek is bijgezet: Anton Bruckner, wiens graf tombe hier de enige is die vrijwel het gehele jaar door onder bloemen is be dolven. Het hoofdplein van Steyr is typerend voor het middeleeuwse karakter van deze Oostenrijkse provinciestad, waarvan de bevolking niettemin voornamelijk van de moderne industrie leeft. In juli 1959 spoelde nabij Providence in de Amerikaanse staat Rhode Island een door zout aangevreten blok cement aan. Deskun digen herkenden er een van die blokken in, die worden gebruikt om radio-actieve afvalstoffen in zee te doen verdwijnen. Bij onderzoek vond men van radio-activiteit geen spoor meer. De zee leverde hier mede twee raadsels op: in de eerste plaats was een tachtig kilo zwaar stuk cement over een afstand van tweehonderd kilometer tegen elke bekende stroming in meegevoerd en in de tweede plaats was een niet onbelangrijke hoeveelheid radio-activiteit door de zee opgenomen, zonder dat men begreep hoe dit kon. Men besloot dit te voorkomen door de afvallen voortaan in zee te werpen op plaatsen waar diepe gaten met stilstaand water zijn. De oceanografen betwistten het be staan van zulke gaten. „Wij weten nog altijd onvoldoende van de zee af" zeiden zij, „en ieder ogenblik komen wij voor verrassingen te staan!" Bergen en stromen onderwater 10990 meter diep gevonden en vlak bij een diepte van 3300 meter. Sedert het jaar 1870 bestudeert men de Golf stroom, waarvan nog lang niet alles bekend is; zelfs de juiste loop is niet geheel bekend. Wat begrijpelijk is als men hoort, dat de Golfstroom uit meerdere stromen bestaat. Die stro men zijn de slagaderen van de oceaan, die warmte en koude over de hele wereld distribueren en die volgens de Oceanograaf Roger Reveille „het machtigste onderdeel van de hele schep ping vertegenwoordigen". De koude stroom van Peru voert enorme hoe veelheden zeedieren mee langs de Zuid- amerikaanse kust, waar miljoenen zee vogels van leven, die op hun beurt de mensheid weer voorzien van gu ano, de beste mest die men kent. Elke tien jaren is er een warme stroom, de „Nino", die de koude stroom verstoort, de zeedieren doet sterven, waardoor de vogels verhongeren en de mensheid de guano onthouden. De oceanen kennen zelfs hun „woes tijnen" zoals de Sargassozee, die Von De kloosterkerk St.-Florian in Linz met het orgel, waarop de beroemde componist Anton Bruckner dagelijks urenlang fantaseerde. Middeleeuws stadje trekt toeristen aan Steyr bezit een paar goede hotels alsmede in een hooggelegen oude toren een elegant restaurant, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad. Men ziet de spitse daken, de sierlijke torens en hoge middeleeuwse puien, die soms een latere barokke versiering ver tonen. Maar die hotels en restaurants worden vrijwel uitsluitend door fabri kanten bezocht, door vertegenwoordi gers en handelsreizigers die overdag in de autofabriek confereren. Deze stad kan haar oudheidkundig karakter bewaren, omdat het gemeentebestuur onder leiding van een zeer vooruit strevende burgemeester hiervoor graag aanzienlijke geldbedragen ter beschik king stelt. Op een heuvel buiten de stad ligt een slanke wolkenkrabber, maar het oude stadscentrum wordt ten koste van veel geld gehandhaafd en gerestau reerd. Steyr is een reis waard, niet alleen voor vertegenwoordigers, die hier goede zaken kunnen doen, maar ook voor toeristen uit binnen- en bui tenland. Grootste industriestad De grootste industriestad van Oos tenrijk is Linz, waar alleen al 16.000 mensen in de ijzer- en staalfabrieken (Voest) te werk zjjn gesteld. Wie hier oudheidkundige curiositeiten zoekt, komt nauwelijks aan zijn trek, maar wel vindt men er twee hypermoderne schouwburgen, waar opera- en toneel voorstellingen worden gegeven van een kwaliteit, die met uitzondering van Graz door geen enkele andere pro vinciestad wordt overtroffen. Linz waagde zich zelfs aan premières van Ionesco, Tennessee Williams, Miller, Anouilh, Sartre e.a.nog voordat één enkele Weense schouwburg aan zo'n experiment durfde te denken. Evenals elke vooruitstrevende grotere gemeente in het buitenland denkt ook Linz aan de oprichting van een eigen hogeschool. De plannen hiervoor zijn reeds ontworpen en ook de financiële middelen staan ter beschikking, want provinciale staten van Opper-Oosten- rijk en de hoofdstad Linz beschikken over het nodige geld, dat de zware industrie in de vorm van hoge belas tingen afwerpt. Tegenwicht Men zou nu verwachten dat de ho geschool in dit industrie-centrum een technische hogeschool zal worden, doch de oprichters waartoe ook indus triëlen behoren hebben met opzet aan iets anders gedacht en wel aan een tegenwicht, waardoor juist de overheersende techniek tot haar eigen proporties en haar dienende functie wordt teruggebracht. Evenals in Salz burg wil men ook in Linz een z.g. research-universiteit in het leven roe pen, die gespecialiseerd is op de sociale wetenschappen, maar op wijsgerige ba sis. Het aantal studenten zal ook hier beperkt zijn hoogsten 400 zodat persoonlijk contact met de professoren mogelijk blijft. Dit laatste in tegen stelling met Wenen waar 15.000 stu denten zijn Ingeschreven. Terwijl het Zjj doelden hiermede op de ont dekking van het schip „Discovery II", die in 1957 op zeventienhonderd va dem onder de warme Golfstroom een koude stroom ontdekte, tien maal ster ker dan de Mississippi en in om gekeerde richting! Destijds meende men ter hoogte van de kust van New Jersey een stuk „dood water" te hebben ontdekt, waar men atoom- af vallen kon storten. De zee bleek echter niet bereid mee te werken en gaf de afvallen terug. Jarenlang is de oceanografie een stiefkindje van de wetenschap geweest een van de pioniers was wijlen vorst Louis van Monaco, die met een schip twee musea vulde en zich een grote naam verwierf als oceanograaf. Tot de jaren van de tweede wereldoorlog bleef de oceanografie zich langzaam ontwikkelen. In de oorlog vond men zoveel raadsels, dat de wetenschappe lijke belangstelling niet alleen wak ker bleef, maar ook voldoende finan ciële steun vond. Men ontdekte bij voorbeeld, dat de Sonar in tropische wateren onbruikbaar is en geen en kel voorwerp meldt. De invasie in Normandië werd in zijn eerste fasen ernstig gehandicapt door onvoldoende kennis van wind en stromingen aan een zo bekende en druk bezochte kust als deze. In het kader van het inter nationale geofysisch jaar waren vijf enzeventig schepen in zeven zeeën on der de vlag van zesentwintig landen bezig met het onderzoek van zeebo dem en zeestromingen. geweest. De Russen werken tevens aan de plannen voor een dam van het eiland Sachalin naar de Siberische kust, waardoor de koude stroom van Ochotsk anders wordt gericht; dat zal Wladiwostok tot een ijsvrije ha ven maken en de temperatuur van de Japanse Zee twintig graden doen stijgen. De Russische ingenieur Mark- hine werkt aan een plan voor een stuwdam in de Behringstraat, waar na men stromen heet water in de Poolzee wil richten om het ijs te doen smelten. „Een door kernenergie verwarmde hoeveelheid water van de temparatuur en de omvang van de Golfstroom zou alle Poolijs doen smelten" zegt Markhine. Een dergelijk projekt zou het kli maat van Siberië, van Canada en van Alaska op ingrijpende wijze ver anderen. Miljarden hectaren Canadese toendra en Siberische taiga zouden vruchtbare landbouwgrond worden. In Canada heeft men onmiddellijk alarm geslagen toen deze plannen be kend werden. Men verwacht hier na melijk een stijging van het zeewater peil over de gehele wereld van ge middeld 170 cm van, wat beteken! dat Londen, New York, Denemarkeil en Nederland onder water zouden ko men te staan. 1 De zeebodem bevat bergketens ho ger dan de Himalaya en stromen machtiger dan de Kongo of Mississippi canyons, machtiger dan de Grand Canyon in Colorado. Men heeft bij de Marianeneilanden een trog van KERNREACTORS VOOR SCHEPEN EN VLIEGTUIGEN Aangezien vooral bij lange reizen een belangrijk deel van het'laadvermogen van schepen en vliegtuigen wordt ingenomen door brandstof, was het te verwachten dat men zou trachten voor de voortstuwing kernenergie te verwezelijken, waarbij immers het brandstof ge wicht te verwaarlozen is. stoom-of motorvoortstuwing atoomvoortstuwing Aangezien de kernreactor met zijn afscherming vrij zwaar is, is dit voorlopig slechts voor handelschepen voor lange reizen zinvol. machine-en brandstof- ruimte Daar een kernreactor geen lucht gebruikt en geen uitlaatgassen produceert is het vooreen daarmee uitgeruste onderzeeboot mogelijk vrij- wel onbeperkt onder water te blijven. Het tac- tische voordeel voor deze boten, in vergelijk met de gebruikelijke combinatie van dieselmotoren en electromotor met batterijen die opgeladen moeten worden, is dus groot. Met de hulp van geperfectioneerde navigatieinstrumenten zijn dan ook reeds vele langdurige onderzeesche tochten gemaakt, o.m. dwars onder de poolijskac door. De boten hebben de grootte van een flink vrachtschip of kruiser. Voor schepen gebruikt men heliumgas als koelmiddel waarmee dan water wordt verhit tot stoom voor de aandrijving van de turbines, die óf rechtstreeks de schroe ven aandrijven, waarvoor dan zware tand wielen nodig zijn, óf met generatoren en electromotoren. In de atoommotor van een vliegtuig wordt de lucht door een' compressor samengeperst en dan door de reactor verhit. Een deel van de hete lucht,onder hoge druk, drijft de turbi ne aan, terwijl de rest de stuwkracht levert. Deze lucht blijft dan nog 2 uur radio-actief. DOORSNEDE SCHEEPS- KERNREACTOR Bij boven water varende schepen is er echter het gevaar voor de radio-actieve straling van de reactor bij een eventuele scheepsramp. Enerzijds dient de reactor volkomen veilig te blijven bij een aanvaring, anderzijds mag hij ook in een gezonken schip geen gevaar opleveren. Daartoe wordt de reactor in een zwaar stalen vat gebouwd. Daaromheen is een mantel van beto.. en óm het geheel een pantser tegen aanvaring. Een gezonken schip zal men volstorten met beton om zo de reactor voor eeuwig in te kapselen Humboldt bestudeerde. De Sargasso zee bevat de grootste hoeveelheid ve getatie ter wereld over een oppervlak, dat even groot is als Nederland en België tezamen. Men vindt hier reus achtige varens, dozijnen soorten zeld zame vissen en zeldzame schelpdieren, ongerekend het grootste raadsel der natuur: de palingtrek. De oceanen leveren de mensheid de grootste schatten, waaronder alleen al twintig miljoen ton vis per jaar; dat is tienmaal meer in gewicht dan alle bosbouw, veeteelt en landbouw ople veren. De visserij wordt in een steeds dichter bevolkte wereld steeds belang rijker en wetenschappelijker. Het ge brek aan gegevens doet zich hier sterk gelden. Men zoekt naar methodes om de trek van bepaalde vissen te rege len. „We doen niet meer dan de vis van hier naar daar jagen" schreef de- Oceanograaf Iselin, „wetenschap pelijk vissen kunnen wij niet en wij halen in een tijd, waarin overbevol king en ondervoeding bekende pro blemen zijn, nog geen tiende deel van het voedsel uit de zee, dat deze ons zou kunnen leveren!" Reeds droomt men echter van „landbouw ter zee", verrijken van de voedingskracht van de zee om meer wier te winnen. Wierbonbons, planktonsoep en haringbrood In Japan maakt men bonbons van veredeld plankton, in Thailand is soep van wier en plankton een groot succes en in Eastport, Amerika, is een fa briek die brood maakt op basis van gedroogde haring. „Het is een kring loop" zegt de Oceanograaf Rutten- berg, „het plankton voedt zich met fosfaten, de vissen met plankton, als er twee maal meer fosfaten in zee zijn, hebben wij dus twee maal meer vis!" Zijn „visboerderijen" de oplos sing van het wereldvoedselprobleem? Maar wier en vis zijn niet de enige rijkdommen. Tussen Tahiti en de Zuid- amerikaanse kust heeft men in de zeebodem een enome ertsrijkdom ont- :lekt: koper, kobalt, nikkel en man gaan. De twaalf Amerikaanse en veer tien Russische schepen die aan het geofysisch jaar deelnamen, zijn voor een deel juist in deze sector bezig Schepen van zesentwintig landen namen deel aan een oceanogra- fisch onderzoek op een schaal, zo als nog nooit was gezien. Men bestudeerde de vorm van de zee bodem, het leven van vissen en zeeplanten en tal van andere as pecten. Een van de problemen, die de aandacht trokkenis het sterker afsmelten van de Poolkap, waardoor het zeewaterpeil ovet de hele aarde zou stijgen. Reeds nu maakt men zich zorgen dat het gemiddelde peil langzaam stijgt en men slaat het afkalven van de ijsbergen angstvallig gade. Het is echter niet alleen angstwekkend nieuws, dat van de zee komt; het exploratieschip „Galathea" keerde een tijd geleden terug van een tocht rond de Philippijnen met niim tweehon derd tot nu toe onbekende vissoor ten. De Amerikaanse professor Hal- stead is met een heel schip op weg om giftige vissen te vangen, die men hoopt te gebruiken in de farmaceu tische industrie; zo kan de zeekom kommer belangrijke diensten bewij zen bij het bestrijden van bepaalde soorten kanker, de zeeschorpioen bij de bestrijding van suikerziekte en de ballonvis bij de genezing van hart kwalen en het stelpen van bloe dingen. De Fransman Cousteau laat van zich spreken door zijn „duik- schotel", die in Amerika voor hem wordt gebouwd. Een internationale groep deskundigen onderzoekt alle ver halen, fabels en legenden over de zee om er later wetenschappelijk gefun deerde uitleggingen aan te kunnen geven. Ongetwijfeld kan men uit deze sec tor belangrijke wetenschappelijke ont dekkingen verwachten, of zoals een Russische Oceanograaf zei „De men sen kijken naar de hemel om het heil voor de mensheid te zoeken, maar misschien vinden zij de oplossing voor vele dringende problemen eerder in in de zee!"

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20