MURGUPA Gargilon BLEEKWATER dat bleekt pas Nog een protest tegen 9 driehoeksconferentie Kongo-debat in VN op Ghana 's wens verdaagd keelpijn ctie-commissie gaat alom voor EVA forse propaganda maken met Aanvragen om schadevergoeding „Planta-ziekte" nemen sterk af Slechts één Ier overleeft strijd tegen Baloeba's gericht 1 maart 1860 Donderdag 10 november 1960 Vijfde blad no. 30199 )verbruggingsvoorstellen tussen de Zes it de Zeven hebben thans geen enkelé zin (Van onze Londense correspondent) EVA-conferentie, welke op particulier Initiatief in Londen bijeenkwam, Is gen uiteengegaan, vastbesloten om de groep van de Zeven tot een succes te ta. Als eerste en enige stap hiertoe werd besloten tot de oprichting van een [-commissie, die naar binnen en naar buiten toe propaganda zal maken voor EVA, vooral met het doel om Amerikaanse beleggingen aan te trekken. Britse minister van Handel Re- Maudling zei in zijn slotspeech, oor de Verenigde Staten het grote Knische probleem is de financiering hun edelmoedige hulp aan het aland. Hoe sterker daarom Europa imisch is, hoe grotere markt het ormen voor Amerikaanse produk- Het is ook beter voor Amerika, dat u één in plaats van in twee Euro- San beleggen. Ook zal Amerika op isiegebied Europa beter kunnen n wanneer het verenigd is. Daar- de Europese eenheid van zulke co politieke betekenis. I gevoel overheerste dat de EVA dient te concentreren op het on- ige handelsverkeer door middel •yïefsverlagingen met vermijding tieuwe grote organisaties. Vandaar aen ook het denkbeeld van een ontwikkelingsfonds voorlopig van nd wees. De bepleite methode ligt in de lijn van de Engelsen, die thans niet nalieten hun Gemene- systeem als de meest ideale werk- san de soevereine staten aan te o. kwerd het denkbeeld geopperd, dat idcre zes EVA-landen (namelijk Engeland zelf) tweezijdige han- trdragen met het Gemenebest sluiten om zodoende de weg te voor een nauwer contact van icmenebest met de Europese markt. Zwitserse industrieel dr. Walter ii voorzitter van de economische ilssie, ging zelfs verder. Hij sugge- tom de overige zes EVA-landen te delen in de Gemenebest-voor tochten. Zijn stelling was dat pas ombinatie van de EVA met het sebest voldoende tegenwicht zou vormen ten opzichte van de sarkt en de Verenigde Staten. Hij !de dat de EVA hierdoor in de tactische positie zou komen en jromarkt tot een initiatief zou pn. Defensief karakter EVA, zo betoogde hij, draagt op jenblik een defensief karakter om indelsverliezen als gevolg van het tarief van de gemeenschappelijke idoor toeneming van de onder handel goed te maken. conferentie kwam tot de slotsom olang in Europa de politieke wil it eenheid te komen ontbreekt, het dn heeft om thans reeds positieve raggingsvoorstellen tussen de Zes iZeven te doen. conferentie was verder van oor- !at bevordering van de internatio- tandel beter is dan financiële hulp den aan individuele landen, onder larde dat de economisch sterken «leren van de zwakken kopen, ook ide prijzen laag. Probleem van tariefsverlagingen Een constructief voorstel van de heer Boveri was, dat de EVA-landen zouden overgaan tot vrijwillige selectieve ta riefsverlaging, waarbij bepaalde locale markten nog een zekere bescherming zouden blijven genieten. Men bleek over het algemeen nog ai huiverig voor drastische tariefsverlagingen, de enige die het handelsverkeer tussen de EVA- landen werkelijk zullen kunnen stimu leren. Belangrijk was het dat van vakbe wegingszijde de migratie van arbeids krachten werd aanvaard, terwijl men evenmin vrees had voor de invloed welke tariefsverlagingen op de werkge legenheid zouden kunnen uitoefenen. Er was kritiek op het feit. dat Britse in dustrieën weinig belangstelling toonden voor het werk van de conferentie. Geïllustreerde gezinsbijbel Aan uitgave is vier jaar gewerkt mniddag hebben de bestelauto's let Nederlands Bijbelgenootschap i« eerste zending nieuwe geïlus- t gezinsbijbels het Haarlemse de- daten voor verspreiding van deze uitgave in ons land. Aan deze iet eerst sedert vele jaren uitgege- (ülustreerde volledige bijbel heeft snaar Mart Kempers in samen- 3g met een werkcommissie van B.G. bestaande uit de oudtesta- ieus prof. dr. M. A. Beek, de nieuw- ttnticus prof. dr. F. W. Grosheide of. dr. A. J. Bronkhorst uit Brus- er jaar lang gearbeid. Hij ver- igde voor deze uitgave 250 pen- teningen, geen leerzame of geo- ch betrouwbare „platen", doch Wdige uitbeeldingen van voorwer- iandschappen enz., waarin toch ran de geladenheid en de kracht e tekst tot uitdrukking wordt ge- zoals hij zelf zegt. gelegenheid van de verschijning leze geïllustreerde bijbel hebben prominente figuren uit kerke- iederland hun gevoelens uitge- over de nieuwe uitgave, tijdens «e middag in Haarlem gehouden iomst. !.dr. F. W. Grosheide noemde het ten van deze bijbel een belangrijk in de historie van het N.b.G., die tot taak heeft de bijbel onder de ffl te brengen. De bijbel moet 0 ook door zijn verzorging boeien blijde boodschap te lang n rouwkostuum. lang was de blijde boodschap in ouwkostuum gestoken" zo zei prof. Borst, economisch adviseur van drukkerspatroonsbonden. in zijn ch oordeel over deze bijbeluit- Hij noemde Kempers de archi ve de zorg had voor alle onder wals de kleur van de omslag, het ype, de bladspiegel etc. „Een boek oodt tot lezen en dat een harmo- f indruk maakt", zo luidde zijn Gdig oordeel. bijn J. Soetendorp van de joodse te gemeente verklaarde, dat de agen naar zijn mening uitdruk ken aan datgene wat de bijbel Q dialoog tussen God en de mens |rte. 0. p. ïKijn, van het „Open-deur- zei goede mogelijkheden te zien t?t brengen van deze bijbel onder snwoord ige sterkvisiueel ingestel- üsen. ftvraagd deelde rector H. Sondaal, «ris van de St.-Willibrord-vereni- nee. dat er van r.-k. zijde reeds Se tijd informeel contact bestaat M Ned. Bijbelgenootschap. Er ls •tl nog geen contact geweest over Jfememen van Kempers. illustra- :een r.-k. bijbeluitgave. Er bestaat rooms-katholieken nog geen ln- als het N.B.G., maar. zo zei de ..ik verwacht dat er binnen zeer tijd een zal komen". 'verzoek van rabbijn Soetendorp plannen in voorbereiding om te J tot een seperate uitgaven van Oude Testament met illustraties. Nieuwe toevloed van vluchtelingen uit Oost-Duitsland Westduitse autoriteiten melden dat in de maand oktober weer een stijging van het aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland viel te constateren. In oktober overschreden 21.150 personen de grens naar West-Berlijn 500 meer dan in september. De maandtotalen hebben ai_ leen betrekking op vluchtelingen, die officieel na hun aankomst geregistreerd worden. Advertentie! Duïm in muur vastzetten? van Ceta-Bever ZUIG WEG snel en doeltreffend N.V. PHILIPS-DUPHAR In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 168.362 Oostduitsers naar W. Duitsland gevlucht, tegen 124.878 in de zelfde periode van het vorige jaar een stijging van ongeveer 35 procent. De autoriteiten die belast zijn met de behandeling van het vluchtelingenpro bleem. schrijven deze toeneming van het aantal vluchtelingen toe aan de ver scherping van een aantal maatregelen door het communistisch regime in 1960. De voornaamste daarvan zijn wel de in breng van alle cultuurgrond in Oost- Duitsland in collectieve boerderijen en de verscherping van de bepalingen be treffende de grensoverschrijdingen. In oktober maakten de jongeren (be neden de 25 jaar) weer een hoog per centage van de vluchtelingen uit, na melijk 48.5. In de loop der jaren heeft deze aderlating van jonge mensen een. ernstig arbeidsprobleem in Oost-Duits land geschapen. Inzendtermijn sluit op 31 december Tot nu toe in 2000 gevallen uitbetaald Meer dan een ton heeft Van den Bergh en Jurgens N.V. totnutoe uitbe taald krachtens de schadevergoedings regeling voor hen, die als gevolg van het gebruik van Planta een huidziekte heb ben opgelopen. Er zijn totnutoe bij dit bedrijf 8400 formulieren aangevraagd, waarvan er 4500 ingevuld zijn terugge zonden. Aangezien het aantal dagelijks bin nenkomende formulieren thans snel ver mindert heeft de directie van de N.V. besloten een termijn te bepalen, waar binnen de formulieren uiterlijk ingezon den moeten zijn, n.I. 31 december van dit jaar. Aldus heeft gistermiddag in Rotter dam mr. C. T. C. Heyning, voorzitter van de directie Van den Bergh en Jur gens N.V. medegedeeld. Hij zei. dat de aanvragen om schadevergoeding teza men een bedrag van f 1.2 miljoen be lopen. Een speciale afdeling. 23 man sterk, houdt zich met deze formulieren bezig. Van de 4500 personen, die totnu toe schadevergoeding hebben geëist, zijn er circa 2000 uitbetaald. Een groot aan tal van de niet afgewerkte formulieren heeft betrekking op „smartegeld"-geval- len. Deze worden voorgelegd aan de commissie-Van Vollenhoven, die daar over t.z.t. een uitspraak zal doen. Onderzoek Mr. Heyning legde er nogmaals de nadruk op, dat deze regeling voor scha devergoeding geen erkenning van juri dische aansprakelijkheid inhoudt. Het verband tussen Planta-emulgator en huidziekte staat ook thans nog niet we tenschappelijk vast. „Wij hebben dit aanbod uitsluitend gedaan om terwille van de reputatie van ons bedrijf tege moet te komen aan hen, die door con sumptie van onze produkten een huid ziekte hebben gekregen. Het justitieel en medlsch-wetenschappeljjk onderzoek is nog in volle gang". Het aantal aanvraagformulieren, dat het bedrijf op het ogenblik nog ontvangt, bedraagt niet meer dan tien per dag. Vandaar de beslissing om een sluitings termijn te stellen. Desgevraagd verklaarde mr. Heyning, dat de schade voor Van den Bergh en Jurgens in de miljoenen loopt. Die scha de duurt trouwens nog voort: de mar garine-omzet heeft nationaal gezien van de gebeurtenissen rondom „Plan- ta-rood" een ernstige terugslag onder vonden. Hoe groot die terugslag is laat zich moeilijk vaststellen gezien het feit, dat juist in deze tijd grote hoeveelheden goedkope koelhuisboter op de markt zijn gebracht. „Maar in ieder geval staat ook vast. dat ons aandeel in de nationale margarine-omzet lager is dan wij ge woon waren", zo zei mr. Heyning. Sortering Drieduizend ton margarine van Van den Bergh en Jurgens zijn na de Plan- ta-affairre in beslag genomen. Wat er met deze in Zwjjndrecht opgeslagen voorraden zal gebeuren staat nog niet vast. Om ieder risico uit te sluiten zal van deze 3000 ton vermoedelijk niet meer dan 500 ton na zware raffinage opnieuw tot grondstof voor de produktie van margarine worden bestemd. In overleg met de Keuringsdienst voor Wa ren worden op het ogenblik de in be slag genomen pakjes margarine stuk voor stuk gesorteerd. Vele gasten mee met openingsvlucht Biak Op 2 december krijgt ook Biak zijn directe DO 8-verbinding. Op een offi ciële openingsvlucht zal een aantal ex ponenten van de Nederl. samenleving onder leiding van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot en de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, de reis mee maken. De deelnemers aan deze vlucht zullen door de Nederlandse regering in d« gelegenheid worden gesteld zich een beeld te vormen van de huidige en voorgenomen ontwikkeling van Neder lands Nieuw-Guinea. Behalve bovengenoemden zullen aan deze vlucht deelnemen; L. Brunt, secre taris van de KNVB; Anthony van Kam pen, auteur; mevr, G. H. Keyser-Har- dick, voorzitster van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen; G. A. Knepfle, aLg. hoofdredacteur van het ANP; C. J. van Mastrigt. voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond; A. J. van Meerten. medewerker NV Filmfabriek Polygoon; J. A. Middelhuis, voorzitter van de Ned. Katholieke Arbeidersbewe ging; Sem Presser, medewerker „Ge- illustreerde Pers"; mevr. M. Racke, me dewerkster „Libelle"; D. Roemers, voor zitter van het Nederl. Verbond van Vakverenigingen: mr. F. J. F. M. van Thlel, aig. voorzitter van de Alg. Kath. Werkgevers Vereniging: E. J. H. Volk- in aars, hoofdcommissaris van de Neder, landse Padvinders. Nog een slachtoffer van vergiftigde paddestoelen In het Wilhelmina-Gasthuis te Am sterdam is gisteren overleden de Duit se toerist, de heer Otto Wrobel 50 uit Gelsenkirchen, die op 18 augustus van dit Jaar in het ziekenhuis werd jenomen, na het eten van vergif- „9 paddestoelen. Zijn elfjarig doch tertje was door dezelfde oorzaak reeds op 18 augustus j.l. om het leven ge komen. Beide slachtoffers hadden, vergezeld van een familielid, paddestoelen ge zocht in de Castricumse duinen. Des avonds hadden zij en een zevental an dere Duitse vakantiegangers van de paddestoelen gegeten. (Advertentie) KINGhet beste dagelijkse middel W ter opwekking en verkwikking. Het aantal protesten tegen het denk beeld van een „driehoeksconferentie" over Ned. Nieuw-Guinea neemt toe. Vandaag heeft de Democratische Volkspartij te Hollandia een in het En gels gestelde resolutie toegezonden aan de secretaris-generaal van de VN, hier in protesteert de DVP ten sterkste tegen èn veilig1 Dit etiket op de fles Loda bleekwater is een garantie voor constante en uitnemende kwaliteit. Loemoemba smokkelt pamfletten uit zijn floor soldaten omsingelde „residentie" De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren haar debat over Kongo verdaagd om de taak van een Afrikaans-Aziatische commissie van goede diensten, die binnenkort naar Kongo vertrekt, niet te bemoeilijken. De minister van Buitenlandse Zaken van Katanga heeft Hammarskjöld voorgesteld uit de Afrikaanse landen van de Franse gemeenschap een commissie te vormen voor het verlenen van goede diensten bij het oplossen van de geschillen tussen Katanga en de rest van Kongo. Binnen 48 uur heeft Loemoemba uit zijn door Moboetoe's soldaten omsingelde „residentie" tweemaal een pamflet gesmokkeld, waarin hij beweert, dat als nu een volksstemming zou worden gehouden en zelfs als dat onder toezicht van de V.N. zou gebeuren het bewijs zou worden geleverd, dat zijn regering de enige is die door het Kongolese volk wordt vertrouwd. Deze punten vormen na het bericht over de uitmoording van een Ierse V.N.-patrouille vandaag het voornaamste nieuws over Kongo. Ghana ivil poging tot In de Cinetone Studio's te Dui- vendrecht wordt het mes in „Het mes" gezet. Regisseur Fons Rade- maker en scenarioschrijver Hugo Claus knippen de opnamen voor de montage van de nieuwe speelfilm „Het mes". verzoening kans geven De Algemene Vergadering der VN ver. daagde haar debat over Kongo zonder dat een datum voor hervatting werd vastgesteld Met 48 tegen 30 stemmen bij 18 onthoudingen werd een resolutie van Ghana aanvaard waarin de Alge mene Vergadering zich voor uitstel uit spreekt. De vertegenwoordiger van Ghana. Alex Quaison-Sackey. had bij de indiening van de resolutie verklaard, dat de debatten de taak van een Afri kaans-Aziatische commissie van goede diensten die binnenkort naar Kongo vertrekt, zouden bemoeilijken. De com missie wil trachten een verzoening tus sen de politieke tegenstanders in Kongo tot stand te brengen. Ghana wil wach ten op het verslag van deze commissie aan de Algemene Vergadering. Loemoemba roert zich De aandacht in Kongo is gevestigd op Loemoemba en de opperbevelhebber van het leger kolonel Moboetoe nu de afgezette premier gisteren zijn tweede politieke verklaring binnen 48 uur heeft afgelegd, ondanks zijn „neutralisering" door Moboetoe. In een vlugschrift stelde Loemoemba opnieuw, dat zijn regering de enig wettige van Kongo was. en dat president Kasavoeboe Kongo niet in de Kongodebatten van de Verenigde Naties kon vertegenwoordigen. Loemoemba, die voor het eerst sprak over de mogelijkheid van een volksstem ming in Kongo, zei er zeker van te zijn dat het Kongolese volk hem met grote meerderheid zou steunen indien een plebisciet zou worden gehouden, al of de door de Partai Naslonaal voorgestelde conferentie .aangezien onderhandelingen welke zouden kunnen leiden tot 'n beëin diging van 't huidige Nederlandse voog dijschap, niet verenigbaar zijn met de belangen van de Papoeabevolking". De Democratische Volkspartij, aldus de resolutie, wenst tot uitdrukking te bren gen, dat het voorstel van de Partai Na- sionaal in geen geval de gevoelens van de Papoeabevolking weergeeft, doch in feite voortspruit uit een uiterst kleine groep Seroeiers („Seroei islanders"), die wordt geleid door de heer Wajoi. een voormalige cursist voor de bestuursdienst die indertijd werd ontslagen wegens zjjn pro-Indonesische activiteiten. De Democratische Volkspartij is van mening, dat discussies over de politieke toekomst van de Papoeabevolking niet mogelijk zijn zonder raadpleging van de Nieuw-Guinearaad. die in de nabije toekomst zal optreden. Van de elf Ierse V.N.-soldaten die zoals wij gisteren berichtten woensdag in Noord-Katanga in een hinderlaag waren gevallen, zijn er tien om het leven gekomen. De overlevende is een zwaar gewonde sergeant, die op eigen kracht zijn eenheid in Niemba, een dorp 700 km te noorden van de Katangese hoofdstad Elizabethstad, heeft be reikt. De Ier vertelde, dat een hinderlaag was gelegd achter een versperring op een brug over een riviertje. De Ierse VN-soldaten kwamen uit hun twee vrachtwagens om het obstakel op te ruimen, toen zjj plotseling ingesloten werden door een honderdtal Baloeba- krjjgers. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de zes nog vermiste militairen door de Baloeba's waren doodgemarteld. In kringen van de VN in New York werd van het VN-commando in Kon go vernomen, dat de lichamen van de tien omgekomen Ieren waren geborgen. Men voegt hieraan toe, dat de Ierse patrouille door de Baloeba's kennelijk was verward met een eenheid van Ka tangese politiemannen onder Belgisch commando, waartegen zij strijd heb ben geleverd. Dit incident is het ergste sinds de komst van de VN-troepen in Kongo ongeveer vier maanden geleden. Het totale aantal doden onder de VN-strijd- macht is hierdoor tot ongeveer der tig gestegen. Er komen nog voortdurend berich ten binnen over de gespannen toestand in noord-Katanga. Uit Albertstad is gemeld, dat het spoorwegstation van Niemba door opstandige Baloeba's is bezet. Niemba zelf, waar troepen van de V.N. zjjn gelegerd, zou door rebel len omsingeld zjjn. Voorts zou een tweede VN-patrouille, die was uitge zonden om naar de vermiste leden van de Ierse patrouille te zoeken, even eens In een hinderlaag zjjn gevallen. President Tsjombe van Katanga heeft in een telegram aan de VN-vertegen- woordiger in Katanga. Ian Berénd- sen, telegrafisch zijn deelneming be tuigd over de „barbaarse moord De Baloeba's aanhangers van Loemoemba staan vijandig tegenover de regering- Tsjombe. Advertentie! Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Kloosterbalsem (Akker-Balsemt In huls hebt behoeft U ze niet te vrezen. WrUf bu spierpijn of reumatiek met dd heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloos terbalsem. het Ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bU snij- en brandwonden: zuiverend en ontsmettend. niet onder auspiciën van de Verenigde Naties. Waarnemers vroegen zich af, of Loe moemba overwoog om bij de VN for meel een verzoek daartoe in *e dienen. Kamitatoe, gouverneur van de provin cie Leopoldstad en vurig aanhanger van Loemoemba. weerstreefde woensdag ook kolonel Moboetoe en zei dat Kongo een „tweede Algerije" zou worden, tenzij de VN zeer spoedig met de meerderheid van het parlement zouden aanvaarden, dat de regering-Loemoer .ba de enig wettige was.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7