VERHOGING VAN RELASTINGEN IN OEGSTGEEST IS ER DOOR Laafsle nieuws Met drie stemmen tegen werd voorstel van B. en W. aanvaard Adressanten halve dagsluiting textielhandelaren moeten zich aansluiten bij de meerderheid Stadsnieuws DONDERDAG 10 NOVEMBER Noodgedwongen i.v.m. begrotingspositie In dc gistermiddag gehouden raadsvergadering onder voorzitter schap van burgemeester H. L. du Boeuff ontbraken de heren G. Macovisch (VVD) en K. Veen (P. v. d. A.). In deze zitting werd zowel het voorstel tot verhoging van belastingen aangenomen, als de begroting 1961 behandeld. Het voorstel tot verhoging van belastingen was noodzakelijk ge worden door de eisen, die het Rijk stelt aan die gemeenten, die hun begroting niet sluitend kunnen krijgen. Geëist wordt, dat tot ver hoging van de plaatselijke belastin gen wordt overgegaan tot het door de regering gewenste peil. Namens de Prot. Chr. fractie merkte de heer N. van We\zen op, dat het niet de eerste maal is dat in verband met de begrotingspositie noodgedwongen moest worden overgegaan tot verhogen van plaatselijke belastingen. Niettemin moest telkenjare met een niet-sluitende be groting worden gewerkt, zodat de opge legde heffingen weinig verlichting bo den. Nu wederom een belastingverhoging op de agenda staat, moeten er wel zwaarwegende argumenten zyn om daarmede in te stemmen. Er moet f 80.000,meer geheven worden. In het vooruitzicht wordt gesteld, dat de sa nering van de gemeentelijke financiën tot stand kan komen, zodat er geen noemenswaardige begrotingstekorten meer zullen zijn. Noodgedwongen moet men dus, aldus de heer Van Weizen, tot de verhoging overgaan. Zijn fractie wilde evenwel één voorbehoud maken n.l. dat inderdaad wordt gerealiseerd, hetgeen in het pre advies t.a.v. de sanering wordt verwacht. Mocht achteraf blijken, dat dit niet het geval zou zyn, dan moet deze aange legenheid opnieuw in de raad komen. Impopulair Mevrouw Smits (VVD) merkte op, dat discussie eigenlijk overbodig is, daar de regering deze verhoging van belasting wenst. De regering kondigt belastingver laging aan en de gemeenten kunnen de impopulaire daad verrichten de belastin gen te verhogen. De straatbelasting wordt bijna verdubbeld, de reinigings rechten worden verhoogd en de riool rechten worden per perceel sterk ver hoogd. Niet te ontkomen Ook van de zyde van de KVP werd door mr. J. G. Bergmeyer opgemerkt, dat wij met de rug tegen de muur staan en aan de verhoging niet is te ontkomen. Het onsympathieke van deze zaak is z.i. dat het Rijk zelf in gebreke is ge bleven door de uitkeringen uit het ge meentefonds zo laag te houden, dat zelfs met het meest zuinige beheer tekorten moesten ontstaan. Hierna werd gedis cussieerd over de wijze waarop de ver hoging tot stand moest worden ge bracht. B. en W. stelden voor, dat de bewoners het bedrag moeten opbrengen en anderen meenden, dat de lasten moe ten komen voor de woningeigenaren. Alleen de heren G. Blansjaar, P. v. d. Voort en P. v. d. Hulst waren deze me ning toegedaan, ondanks het feit, dat de voorzitter met nadruk stelde, dat de grondbelasting onlangs is verhoogd en dat als de eigenaren alléén worden be last, dit voor hen een verhoging zou betekenen van ongeveer 80%. Het hui- zenbezit is niet rendabel en voor de be leggingsfondsen is het van groot belang, dat niet zij aan de verhoging moeten meebetalen. Ook de woningbouwvereni ging zou in moeilijkheden kunnen ko men. Met 3 stemmen tegen werden de voorstellen van B. en W. aangenomen. Subsidies Vervolgens werden de subsidies be sproken. Ofschoon een bedrag van f 15,- per jaar per Oegstgeester leerling van lycea beschikbaar wordt gesteld is vorig jaar een hoger bedrag toegekend aan het Rijnlands Lyceum, in verband met aan loopkosten. Ook dit jaar besloot de raad f30,per Oegstgeester leerling te be talen, evenwel met de mededeling aan het bestuur van deze onderwijsinrichting, dat dit bedrag een volgend jaar lager zal zijn. De heer Brouwer (Prot. Chr.) bracht naar voren, dat ook andere mid delbare scholen door uitbreiding e.d. tot verhoogde kosten kunnen komen en wenste tot uitdrukking te zien gebracht, dat ook in die gevallen een extra subsi die gegeven zal worden, waartegen noch B. en W., noch de Raad principieel be zwaar hadden. Men zag geen aanleiding in te gaan op het subsidieverzoek van de Acade mie voor Beeldende Kunsten St.-Joost te Breda. Aan de Stichting tot exploita tie van Asthmacentra te Den Haag wordt voor iedere patiënt uit de ge meente f 20 beschikbaar gesteld. Enkele leden voelden voor subsidie verlening aan de Leidsche Kunstkring „Voor Allen". .De heer v. d. Voet wilde hiervoor f 100,uittrekken. Hij had hierby wel enige steun, maar niet vol doende om B. en W. en de raad te over tuigen, daar de meerderheid van mening was, dat enige contributieverhoging door de Kunstkring mogelijk moet zijn. De Nederlandse Blindenbibliotheek krijgt per jaar f50,—. Op het verzoek van de Christelijke Opleidingsschool voor kleu terleidsters te Haarlem werd niet inge gaan. De subsidie aan de V.E.B.O. werd toegekend. De Algemene Openbare Bi bliotheek vroeg meer subsidie om zo doende rijkssubsidie te kunnen aan vragen. Toegekend werd f3000,plus f500,— voor de jeugdbibliotheek. De heer G. Blansjaar stelde voor dit laatste bedrag tot f 1000,te verhogen, waar voor geen meerderheid te vinden was. Geen urgentieverklaring voor zwembad Hierna werd overgegaan tot de begro tingsbehandeling volgens het verslag van het afdelingsonderzoek. Allereerst kwam in bespreking de bouw van een nieuw zwembad. B. en W. achtten het voorbarig in dit stadium reeds gedetail leerde gegevens over het plan te ver strekken, daar verwacht wordt, dat met de totstandkoming nog enkele jaren ge moeid zal zyn. Mevrouw Smits wilde weten of dit verband houdt met de financiering, hetgeen niet het geval is. B. en W. menen, dat voorlopig geen urgentieverklaring is te verwachten. Mr. Bergmeyer drong erop aan, dat in elk geval alles gedaan zal worden om de be staande inrichting Poelmeer zolang mo gelijk in gebruik te houden, ook al zou dit extra kosten met zich brengen. De voorzitter deelde mee, dat inderdaad gedaan zal worden wat mogelijk is om sluiting van de inrichting te voorkomen. Het gaat voornamelijk om de verontrei niging van het water, dat de meeste zorgen biedt. De reconstructie van de Rhyngeester- straatweg zal ter hand worden genomen. Aanleg van een bromfietspad zal niet plaats vinden, alhoewel de heer P. v. Nieuwkoop hierop aandrong. B. en W. menen, dat dit te kostbaar zou worden en dat het bovendien niet noodzakelijk is. Inzake de aanleg van een openbaar urinoir aan de Hofbrouckerlaan was de suggestie gedaan ook een damestoilet te maken, maar de kosten hiervan zijn hoog en over de noodzaak was men het niet eens. B. en W. nemen het voorstel terug en komen t.z.t. met een nieuw voorstel. Aanleg sportvelden De aanleg van de sportvelden bracht ook enkele tongen in beweging. Mevrouw Smits drong aan op het vaststellen van definitieve plannen. Tijdelijke oplossin gen kosten teveel. De voorzitter deelde mee, dat de schetsplannen voor de aan leg van nieuwe sportterreinen en verka veling van de oude terreinen binnenkort in de sportraad worden behandeld. De presentiegelden voor de raads- en com missievergaderingen werden verhoogd. Binnenkort kan worden verwacht een kostenopgave van de S.L.P. inzake de straatverlichting. Het plan zal nader worden uitgewerkt. Het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen kost handen vol geld en daarom achtte mevrouw Smits regelma tiger toezicht dringend gewenst. Ook B. en W. willen dit, maar er is een ernstig personeelstekort by de dienst van ge meentewerken als bij de politie. Evenwel zal worden gestreefd hier een oplossing voor te vinden. Besloten werd een wegenlynmachine aan te schaffen en in verband daarmede kwam mechanisering ter sprake, hetgeen thans des te meer spreekt, omdat ar- beidskrachtbesparend gewerkt zal moe ten worden. „Het kan misschien nuttig zjjn contact op te nemen met andere gemeenten", merkte de heer Brouwer op. Nadat aan het begin van de vergade ring besloten was de wedde van de wethouders te verhogen van f. 2520 tot f. 3000 per jaar en het voorstel werd goedgekeurd tot onteigening van panden in de Geversstraat werden de juiste cyfers vastgesteld van de begroting 1961. De voorzitter bracht dank aan de afde ling Financiën voor het vele werk dat was verzet. Agglomeratie 30 nov. in Wassenaarde raad Bij het begin van de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering heeft loco- burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, medegedeeld, dat de plannen met betrekking tot de Haagse agglomeratie besproken zullen worden in een raadsvergadering op woensdagavond 30 november a.s. Tevoren zal door het college van burgemeester en wethouders overleg gepleegd worden met de fractievoorzitters over een ontwerp- nota over deze zaak. De Wassenaarse gemeenteraad behandelde verder in vlot tempo een gevarieerde agenda, die betrekkelijk weinig stof tot spreken opleverde. De meeste aandacht kregen twee adressen van tcxtielwinkeliers, die zich niet kunnen verenigen met het besluit, de verplichte halve dag-sluiting te bepalen op woensdagmiddag. In een vorige raadsvergadering werd daartoe besloten op verzoek van een grote meerderheid van de in Wassenaar gevestigde textielhandelaren. De twee adres santen voerden echter aan, dat de woensdagmiddag een uitermate ongeschikte middag is voor het sluiten van hun winkels, omdat daardoor de mensen worden aangespoord naar de stad te gaan voor hun inkopen. Heerenweg verkreeg medewerking voor de aanschaffing van nieuw meubilair, op de drie Chr. lagere scholen in de gemeente zullen leermiddelen voor ver_ keersonderwijs aangeschaft mogen wor den. In de R.-K. Jongensschool in de Van Heecke ren straat zullen de gordij nen worden vernieuwd en om de speel plaats van de R.-K. St.-Annakleuter- school zal een afrastering worden ge plaatst. Stilzwijgend ging de raad ak koord met een wijziging in de subsidie regeling voor de plaatselijke instellin gen voor gezinsverzorging, die met in gang van 1961 voor Rijkssubsidie in aan merking komen De nieuwe regeling houdt o.m. in dat de instellingen niet meer door Maatschappelyk Hulpbetoon gesteund zullen worden als het gaat om armlastige gezinnen. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) was het volkomen met deze zienswijze eens. Het kwam hem onbegrypelyk voor, dat de middenstand juist de woensdag als sluitingsmiddag gekozen heeft. Spr. voel de er veel voor, dan maar als gemeente raad een regeling vast te stellen die wel in het belang van de middenstanders is. Ook de heren F. M. van dei- Stap (Ge meentebelang) en mr. J. A. van Lan- schot Hubrecht (VVD) stelden zich op dit standpunt. De heer J. M. Koenen (Prot. Chr.) daarentegen verdedigde de woensdag middagsluiting op sociale gronden. Ook de winkelier heeft behoefte aan een vrye middag die hy in of met zyn gezin kan doorbrengen. Het bleek wetteiyk niet mogeiyk, voor de twee adressanten een uitzondering te maken op de regel, die op verzoek van een meerderheid van de textielhandela ren in het leven werd geroepen. De voor zitter, mr. dr. J. Hazenberg, sprak echter de hoop uit, dat de hier gemaakte op merkingen hun uitwerking in midden- standskringen niet zullen missen. Muizen- en rattenbestrijding Een voorstel tot het opnemen van be palingen betreffende de muizen- en rat- tenbéstrijding in de politieverordening werd door de raad aanvaard. De heer W. Boender (PvdA) wees in dit verband op de vervuiling van de Zylwatering door omwonenden, die huis- en tuinvuil in het water werpen. De voorzitter zegde toe, met de politie te overleggen over even tuele maatregelen hiertegen. Mevrouw I. H. Eernstman—Steghgers (WD), vroeg of de bestrUdingsmiddelen, die tegen ratten en muizen gebruikt zullen worden al of niet schadelijk zyn voor kindereji en dieren, zy kreeg een geruststellend antwoord. Bouw- en grondvoorschoUen De raad besloot bouw- en grondvoor- schotten beschikbaar te stellen aan de R.-K. Woningbouwvereniging St.-Willi- brordus, die in de St.-Willibrordusstraat een 8-tal woningwetwoningen zal bou wen. Het terrein waarop de huizen zul len verryzen was vroeger een speelter rein voor de jeugd. De heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) herinnerde eraan, dat verleden jaar de bouwvereniging deze grond niet aan de gemeente heeft over gedragen. Is het wel juist om nu deze grond weer aan de bouwvereniging te verko pen? De voorzitter antwoordde, dat dit gezien moet worden als een tegemoet koming in de bedragen, die de gemeente jaren achtereen betaald heeft ter dek king van het tekort op de exploitatie van deze grond. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) vond het jammer, dat in deze woningen de bergruimte in het huis zal worden ingebouwd, ten koste van de grootte van de woonkamer op de benedenver dieping. De voorzitter antwoordde, dat in verband met het verkrijgen van con tingent voor deze woningen haast ge maakt moest worden met de plannen. Daarom werd teruggegrepen op reeds eerder gebruikte bouwplannen. Op een vraag van mr. C. A. v. Corcum (PvdA) antwoordde de heer Hazenberg dat het wellicht mogelyk zal zijn op een overblyvend stukje grond alsnog een speelplaatsje in te richten voor de Jongste jeugd, voor wie de nieuwe speelplaats aan de dr. Mansveltkade te ver van huis zal zyn. Ver. voor Suikerzieken Als iemand rekening moet houden met een kwaal, welke speciale eisen stelt, is het begrypelyk, dat hy belangstelling toont voor een vereniging, welke de be langen van ïyders aan deze kwaal be hartigt. Het was gisteravond dan ook vry vol in de zaal aan de Steenschuur 6, waar de Ned. Ver. voor Suikerzieken haar jaarvergadering hield. De vice-voorzitter, de heer G. Rozier, maakte in zyn openingswoord melding van ziekte van de voorzitter, de heer M. Heemsbergen. In zyn jaarverslag liet de heer N. Kleyne een optimistisch geluid horen over het werk van de vereniging in het afgelopen jaar en over de ledenwerf actie, die een winst van 46 leden had opgeleverd, waardoor het ledental tot 487 was gestegen. Ook het financieel verslag van de heer A. v. d. Leek liet blyken, dat de vereni ging op een gezonde basis rustte. Een woord van dank van de wnd. voorzitter aan secretaris en penning meester was zeer op zyn plaats. Na de pauze gaf de alg. secr. van de NVS, de heer N. Bloemendaal een toe lichting op de film „The Quest", waarin op boeiende wyze wordt vertoond hoe de insuline door de twee Canadezen, Ban ting en Best is ontdekt. Het was voor de aanwezige diabetici een openbaring te zien hoe de kenner van de insuline, het voor deze mensen redding brengende en leven gevende hormoon, tot ontwikkeling was gekomen. Ook filmisch was deze film, die door de Canadese ambassade ter beschikking was gesteld, uitstekend. Na de rondvraag sloot de heer G. Rozier met een dankwoord aan de heer Bloemendaal en de filmoperateur deze prettige en leerzame avond. Onderwijs De raad nam een aantal besluiten op onderwijsgebied. De Chr. schooi aan de WARMOND K.V.P.-ers hebben veel wensen In de zaal van hotel „De Zon" hield de KVP afdeling Warmond haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer E. Slingerland, sprak een woord van wel- lom tot de aanwezigen, in het byzon- der tot wethouder Vergeer en enkele leden van de r.k. raadsfractie. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de afdeling een batig saldo heeft van f 328. Alvorens aan de hoofdschotel van de avond te beginnen had een bestuurs verkiezing plaats wegens het overlyden van de heer H. van der Geest en het bedanken van de heren E. Slingerland en H. A. J. Roels. De door het be stuur voorgestelde kandidaten werden, aangezien er geen tegenkandidaten wa ren ingediend, gekozen. Het waren mevrouw M. van der Zalm- Langezaal en de heren A. G. van Leeuwen en P. van Schie. Op voor stel van de vergadering werd de heer Van Leeuwen tot voorzitter gekozen. Vervolgens gaf de voorzitter van de raadsfractie, de heer J. van Vliet, een overzicht van de raadsbesluiten, welke in het afgelopen jaar werden genomen. In dit verband noemde hy de aan koop van het Huys te Warmont, het plan Zwanenburg en het plan Bollen streek. Ook bracht hy een aantal wen sen naar voren: een tussenplan voor woningbouw, verbetering van de riole ring, het aanvullen van de straatver lichting, een zwembad, het doortrek ken van doodlopende straten en een speelweide voor de oudere jeugd. Vervolgens hield wethouder Vergeer een inleiding over „Agrarische belan gen". Spreker merkte op, dat er in Warmond agrarische nood heerst. Uit de landnood is het plan Zwanenburg geboren. Volgens de heer Vergeer moest men met kracht vasthouden aan het plan, want er moet compensatie ge vonden worden voor cultuurgrond. De heer J. van Vliet behandelde de woningvraagstukken, waarna de heer G. van der Kooft het recreatiebeleid aansneed. WASSENAAR Natuurbescherming bittere noodzaak De eerste van een serie van drie ge combineerde samenkomsten van vier tuinbouwverenigingen in Wassenaar stond in het teken van de natuurbe scherming. De heer J. G R. Wartena, assistent A van het Staatsbosbeheer te Haarlem hield een interessante causerie over dit onderwerp. De Natuurbescher ming behoort tot de nieuwere taken van het in 1899 gestichte Staatsbosbeheer. Aan de hand van een kort schematisch overzicht schetste spr. de ontwikkeling van het Nederlandse landschap, dat aanvankelijk grotendeels uit een dicht oerwoud bestond. De mensen kwamen en langzaam maar zeker werd het oer woud veranderd in landbouwgebied. Daardoor verdwenen er tal van dieren uit ons land. Oernatuur is er nog slechts betrekkelijk weinig overgebleven. En nu gaat het er by de natuurbescher ming om, zoveel mogelyk van het oude cultuurlandschap te behouden, niet slechts omdat het mooi is, maar omdat het noodzakelijk is voor het levensbe houd. Want elke plant en elk dier vraagt een eigen natuurlijke omgeving. En ver dwijnt die omgeving, dan raakt het evenwicht verstoord. Natuurbescher ming wil die gebieden, waar nog een natuurlijk evenwicht bestaat, behouden. Een tweede belangryke factor bij de natuurbescherming is de recreatie. De in de laatste halve eeuw sterk toegenomen bevolking van ons land in steeds groter wordende steden heeft voor zijn gees- telyke gezondheid behoefte aan verpc^ zing in de natuur. De causerie van de heer Wartena werd toegelicht met fraaie dia's. En na de pauze werden toe- passelyke films vertoond. Sint-Maartensfeest Traditiegetrouw houdt de buurtver eniging ..Nieuw Wassenaar" op vrijdag 11 november een Sint-Maartensfeest voor de jeugd. Er zal weer een lampion optocht worden gehouden. Om 5 uur verzamelen de jeugdige deelnemers zich bij de openbare .school aan de Bloem- camplaan, waar de lampions zullen wor den gekeurd in twee afdelingen: ten eerste de uitgeholde en bewerkte bieten en knollen en ten tweede de andere zelfgemaakte lampions. Omstreeks half- zes zal de optocht zich in beweging zet ten door de straten van de buurtschap. Daarna heeft de prijsuitreiking plaats. Burgemeester licht zijn afscheid toe Burgemeester Van Wijnbergen en zijn echtgenote hebben dinsdagavond in het clubgebouw van de sportvereniging Wassenaar de jaarvergadering bijge woond van de buurtvereniging Kerke- hout en omgeving. Het was de eerste keer, nadat in juli jl. de burgemeester zyn werkzaamheden tydelijk neerlegde, dat hij weer een toespraak hield. Die toespraak behelsde woorden van waar dering voor de goede geest en de grote activiteit in de vereniging. Tot slot sprak de burgemeester een persooniyk woord over zijn ontslagaanvrage. Het besluit daartoe is na ryp beraad genomen. De gezondheidsredenen die de aanleiding waren tot dit besluit zyn ge lukkig niet van tragische of dramatische aard, zo zei de burgemeester. Maar het werd hem de laatste jaren toch wel steeds moeilyker zijn werk vlot en goed te verrichten. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer H. W. Geerligs bood de burge meester en zyn echtgenote een fraai boeket bloemen aan onder het uitspre ken van de beste wensen voor de komen de jaren. Wat de agenda van de jaarvergade ring betreft, uit het jaarverslag van secretaris J. L. W. Elligens bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar vele en velerlei activiteiten aan de dag legde en regelmatig in contact stond met autori teiten en instanties als er wensen of klachten waren. Het ledental groeide tot 547. Penningmeester A. Hoefakker, die melding kon maken van een behooriyke financiële positie der vereniging, werd met een kist sigaren verrast, omdat hy tien jaar penningmeester is. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren Hoefakker, Tesink, Elligens sr. en Elligens jr. werden her kozen en dat in de plaats van de heer J. C. Grimme die zich niet herkiesbaar had gesteld gekozen werd de heer G. v. d. Ploeg. Er werd een commissie van drie dames benoemd, mevrouw C. van Tol, mevrouw S. van Wissen en mevrouw J. v. d. Ploeg, die als adviescommissie voor het bestuur zal optreden. Afscheid burgemeester op 28 december In de woensdag gehouden raadsverga dering heeft de loco-burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg medegedeeld, dat er op woensdagmiddag 28 december een byzondere raadsvergadering gehouden zal worden waarin de burgemeester af scheid van de raad zal nemen. Kinderfeest NVV De Bestuurdersbond Leiden van het NW verzorgde gistermiddag in de Stadsgehoorzaal een kindervoorstelling. Groot was de verrassing van de hon derden jongens en meisjes, toen Adri van Oorschot, bekend van kindertele visieprogramma's als „Hokus pokus, dat kan ik ook" en „Ik zou wel eens wil- llen weten" op het toneel verscheen. Met medewerking van oom Just", de ac cordeonist, heeft de heer v. Oorschot de kinderen een gezellige middag bezorgd met goochelen, sneltekenen, buikspre ken kortom alles, waar kinderen maar van kunnen houden. Na afloop van de voorstelling kreeg de jeugd een trak tatie. SCHOUWBURG VOORSTELLING K. EN O. Door een samenloop van omstandig heden heeft het K. en O.-bestuur zich tot ons leedwezen genoodzaakt gezien ons ditmaal niet uit te nodigen voor dc eerste voorstelling van „Het Zuiden" door de Toneelgroep „Theater", doch voor de tweede, welke hedenavond ge geven wordt. De recensie daarvan kan men dus eerst morgenavond in ons Blad ver wachten. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Prof. ir. D. Dresden overleden Vanmorgen is op 74-jarige leeftyd in Delft overleden prof. ir. D. Dresden, tot voor enige maanden voorzitter van de Nyverheidsorganisatie TNO. Hy varvulde bestuursfuncties in tal van instellingen buiten TNO, zoals de Contactgroep Opvoering Produktiviteit, het Ned. Instituut voor Vliegtuigontwik keling, de Stichting Ned. Diamantspeur- werkcentrum, de commissie vakoplei dingsaangelegenheden van de Soc. Ec. Raad en de Herstelbank, Ook was prof. Dresden lid van verscheidene door de overheid ingestelde commissies. Prof. Dresden was ridder in de orde v. de Ne derlandse Leeuw en Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Vijf spionnen in Frankrijk gepakt Vijf personen, onder wie een vroe gere generaal van het Spaanse republi keinse leger, zyn gisteravond gearres teerd. aldus is vandaag in Parys be kendgemaakt. Zy worden ervan be schuldigd deel uit te maken van een spionageorganisatie. Op 4 november werden twee Fransen, onder wie een burgemeester, en zes Po len. eveneens op beschuldiging van spionage, gearresteerd. De vijf gisteren gearresteerden zijn vier buitenlanders en een functionaris van de Franse communistische partij. De buitenlanders zijn Luis Fernandez, een generaal uit de Spaanse burgeroorlog, een Turkse vrouwelyke tandarts en twee Polen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 10 november Op de kaas markt te Gouda zijn heden 73 partijen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteer de 2.15-2.20, tweede kwaliteit 2.10-2.14. extra kwaliteit 2.21-2.46, alles per kg. De handel was goed. VARIA Foei! Het spreekwoord zegt: „Ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt Is". Dat geldt in de meest letteriyke zin ook voor de papegaaien in Ouwehands Dierenpark. Deze prachtige fel gekleurde vogels, die in een lange ry hun vaste plaatsje heb ben by de entree van het park, zyn oorspronkeiyk keurig opgevoed. Er zijn echte „dames en heren" van gemaakt. Verschillende van hen kunnen zelfs een aardig woordje meepraten, al komt het er dan soms wel eens wat „krom" uit. In de afgelopen zomer, tydens het be zoek van dagelilks tienduizenden va kantiegangers. dié allen de papegaaien zyn gepasseerd en van wie velen met de vogels hebben „gepraat", is tenge volge daarvan hun vocabulaire weer aanzieniyk verrykt. Veel mooie en lieve woordjes hebben zy gehoord, maar on- getwyfeld zal één of andere kwajongen ook wel eens wat minder fraais hebben geroepen. In een kakofonie van geluiden komt de nieuwe woordenschat er nu uit. De talryke bezoekers, die een wandeling door het park-in-herfsttooi appreciëren, zyn daar getuigen van. De papegaaien spuien „mooi" en „leiyk" tegelijk, maar net zoals by „les enfants terribles", de minder fraaie woorden op het Juiste moment. Dat ervoer zondag nog één van de bezoekers, toen hy een papegaai een zuurtje wilde geven, doch het op de grond liet vallen en de vogel hem krU- send naschreeuwde: „sufferdI" BEURSOVERZICHT VASTE MARKT AMSTERDAM, 10 november I960. Na de afbrokkelende koersen van gis teren verraste het Damrak vandaag met een vaste tot zeer vaste stemming voor de internationale waarden. De handel was, vooral in het eerste beurskwartier, tamelijk levendig. De koerswinsten ten opzichte van het vorige slotniveau be droegen 5 tot ruim 20 punten. De eerste beursdag in Wall Street, na de presi dentsverkiezingen, bracht tegen het slot een vaste stemming, nadat de markt la ger was geopend. Deze gunstige stem ming in New York had een psycholo gische invloed op de koersvorming van de hoofdfondsen vandaag in Amster dam. De te verwachten discontoverlaging met een vol procent in West-Duitsland werkte op het Damrak stimulerend. Voor de Philipsaandelen bestond een flinke belangstelling. Deze stukken wer den uit de markt genomen en noteer den op een koers van 1255 circa 23 pun ten boven de vorige slotkoers. Unilevers, waarvan nabeurs het interimdividend over 1960 zal worden bekendgemaakt, la gen goed in de markt op 832, plus 12 punten. Hoogovens 11 punten hoger op 870 en Aku plus 4 op 489. Kon. Olie haalde het verlies van de vorige dag ruimschoots in by een notering van f 129.70 (f 128.30). Nationale Handels banken verbeterden 3 punten tot 222%. De Scheepvaartafdeling hield zich zeer kalm. Over de gehele linie werden ge ringe koerswinsten geregistreerd. De cul tures liepen de geringe verliezen van gisteren in by een kalme handel. Staats fondsen eveneens kalm doch doorelkaar aan de vaste kant. De Amerikaanse sector van de beurs zal op 17 november a.s. met een nieuw fonds worden verrykt door een intro ductie van certifcaten Philips Morris In corporated (New York). WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 november Londen 10.62^-10.63; Montreal 3.87y4- 3.87%Brussel 7 58%-7.59%; Stockholm 73.08%-73.13%Milaan 60.78%-60.83%; Oslo 53.00-53.05Lissabon 13.23%- 13 25: New York 3.77%-3.77%Parys 76.91-76.96; Frankfort 90 43%-90.48% Zürlch 87.56%-87.61%Kopenhagen 54.84 -54.89; Wenen 14.51%-14.52%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 10 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101A Ned '59 4'4 101A 101 Ned. '60-1 4% 101 101 Ned. '60II 4% 101A 101 Ned. '59 414 99 A 99% Ned. '53 3% 9511 95% Grootboek obi. 314 8014 Ned. '51 314 94 A 94% Ned *51 3*4 96% B 96s; Ned '53 (314) 95% 95% Ned *56 3% 95% 95A Ned 48 314 89 89 Ned. bel. cert. 3% 89 Ned. '50 3y4 89 89 Ned '54 314 90% 90% Ned '55 I 3% 9014 90% Ned. '55-11 3% 92% 92% Indië *37 3 9114 91% Ned. grtbk. '46 3 92%GB 92% Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98%GB 98A Ned 62-64 3 99AGB 99A Indië *37 3 98% Indië *37 A 3 94 94% Ned won.b.1 '57 6 109 %GB 109% Ned. won.bJ '58 4% 100A 10014 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29% 29% Nat. Handelsbank 219% 221% Ned. HandelmU295 GL 295 Amst. Rubber 115% 114% H.VA 161% 15114 Senembah 545 550 AHU 484% 491% Berkel's Patent (v.) 369 GB 370 Calvé Delft cert 810% 820 GB Deli My.en (Ver.) 176 177 Kon Pap v Gelder 334% 335 GB Hoogovens cert 859 869% MUller en Co NB 430% 435 Ned Kabelfabr 635% 650 Philips 1232 1253 Philips pref 324 326 Unilever 820 831% Wilton Feyenoord 198 199% Biliton 2de r 434 435 Dordtse Olie gew 598% 603% Kon Olie (f20.—).. 129.80 Idem (50 f20.—) 128.30 129.60 Holl Amer lUn 144% 145% Java China Paket 155 157 K.L.M 100.50 100.80 Kon Ned 8tmv MU 186% 187% Kon Paket MU 135 136% Stoomvaart MU Ned 172 174% Nleveit Goudr cert 145 145% v. Ommeren cert 310 312 GB Kon Rott Lloyd 191 150% Ned Scheepv Unie 152 GB 152%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% Idem '48 (3%) 95% R'dam *52-1 (4%) 99% ld. ld. "37 I-U (3%) 95 95% Z.-Holland '56 (4%) 99% 98% Bankwezen Vorige slotkoers koers v heden Bank N. G "58 (5%) 105 105A ld. NWB "52 (4%) 99% 99% BVG rspbr f500 179% 179% BVQ rspbr '52131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91 91 Premlelenlngen A'dam "33 3 100% A'dam *51 12% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81% 82 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '66 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 81% Enschede'54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 3% 87% 87% Idem II 2% 88% 89 R'dam '52 I 2% 89 88% Idem n 2% 88% 88% Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 91 Z.-Holl 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngeo Robeco 216.60 237 Amst Bank 390 390 H BU eert 234% 232% Rott. Bank 321 316 Twentsche Bank 304 306 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 493 480 L BorsumU 61% 61% K N Ed met A-AA 105 Idem pref wd 104% ElectrolasmU 346 346 Kon Ned Groftm 193% 192% HoU Constructie 550 Ing bur v BouwnUv 263 262 Internatte 160 161 Int Kunststof! Ind 61 59 Leidse WolspinnerU 322 B Rott Droogdok MU 654 720 B Sikkens Groep 873 880 Ver Touwfabrieken 329 334 Walvisvaart 110 110% Wernink 's Betonm 166 167% Van /Uk en Heringa 121 121% Zaalberg 123% 124 8poorwegen Dell Spoorweg MU Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern NickeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific ün. States Steel 3% 21% 52% 46% 41% 48% 43% 80% 65% 77% 26% 76 63% 47 42% 47% 43 tè 81% 56% n 26 A 76%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5