In Leiden zuidwest is een filiaal van openbare bibliotheek geopend van kempen breestraat SLUITINGSTERMIJN voor het indienen van aanvragen tot schadevergoeding Wijkgebouw Leiderdorp geopend Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 november 1960 Tweede blad no. 30199 Voor de vele Leidenaars, die in het steeds uitbreidende zuid westelijke stadsdeel wonenis er goed nieuws. In een van de lokalen van de Geref. lagere school aan de Obrechtstraat is gistermiddag n.l. een klein filiaal van „Reuvens", de openbare bibliotheek, geopend. Men behoeft nu dus niet meer van deze woonwijk naar het centrum van de stad te gaan om een goed boek te lenen. De voorzitter van het bibliotheekbe- stuur, mr. P. J. Teebaal, zei in zijn inleidende toespraak zeer verheugd te zijn, dat de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van Schaik, zich be reid had verklaard het filiaal officieel te openen. Hij sprak van een voorlopig on derdak en dankte zowel het gemeente bestuur als het hoofd van de school voor de verleende medewerking. „Wanneer wij besloten hadden een eigen gebouw te betrekken dan hadden wjj toch zeker vele jaren moeten wachten op de ver wezenlijking van de plannen", aldus spreker. Is de huidige ruimte niet groot over de boekerij behoeft men zich be paald niet te schamen. Zij bestaat n.l. uit 900 delen voor volwassenen, o.w. ook de opgroeiende jeugd gerekend wordt, en 800 delen voor de kinderen. De ouderen kunnen een keus maken uit 400 romans, 440 populair-wetenschappelijke werken en 60 boeken voor de teenagers. Er is dus ongetwijfeld voor elck wat wils. De voorzitter was er van overtuigd, dat het catalogiseren en het rangschik ken van de (splinternieuwe) boeken een enorm karwei is geweest. Hij bracht hulde aan al degenen die daar bij be trokken waren. Wethouder Van Schaik zei in zijn ope ningswoord, dat een aantal van 25.000 Maatschappelijk Werk voor slechthorenden Tijdens de goedbezochte bijeenkomst van de leden der Ver. tot bevordering der belangen van slechthorenden, afd. Leiden, sprak de heer A. Geerlings, di recteur van het Centraal Bureau voor slechthorenden te Amsterdam over het maatschappelijk werk voor slechthoren den. Na een hartelijk woord van welkom van de voorzitter, de heer J. W. Stoffers, wees de heer Geerlings er allereerst op. dat uit de naam van de vereniging niet moet worden afgeleid, dat alleen slecht horenden lid kunnen zijn. Het lidmaat schap van goedhorenden wordt integen deel gaarne- gestimuleerd, omdat elke steun, hoe klein ook, dankbaar wordt aanvaard, daar de vereniging, die thans ruim 7000 leden telt (40 afdelingen) vele uitgaven moet doen in het belang van de slechthorenden. Als men de opinie van het Ned. volk, aldus spreker, zou gaan peilen met de vraag: „Wat zijn slecht horenden", dan zou het overgrote deel het antwoord schuldig moeten blijven. Blinden wekken bij de medemens mede lijden op, doch doven en slechthorenden daarentegen meestal wrevel, omdat maar weinig mensen voor deze mede mensen het nodige geduld kunnen op brengen. Daar slechthorenden veelal te kort schieten aan sociale relaties, is het zeer verheugend, dat het verenigingswerk, thans officieel erkend wordt zijnde als „maatschappelijk werk" met het gevolg, dat nu dagelijks een honderdtal maat schappelijke werkers en adviseurs op pad is in het belang van de slechtho renden, die o.m. door middel van lip- leescursussen, vakonderwijs en arbeids bemiddeling e.d. geholpen kunnen wor den. Nadat spreker uitvoerig had stil gestaan bij de vele acties, die door de vereniging op maatschappelijk terrein worden gevoerd, wees hij er met nadruk op, dat vele slechthorenden de grote fout begaan om zonder advies tot de aankoop van een hoorapparaat over te gaan. Alleen na een voorafgaand weten schappelijk onderzoek naar de aard en de mate van de doofheid kan een hoor apparaat aan de gestelde eisen tegemoet komen, waarbij nog komt, dat de ver eniging van S.H. in de kosten tegemoet kan komen en adviezen geeft in het meest doelmatige gebruik van het hoor apparaat in eigen mileu. Nadat van de gelegenheid tot het stel len van vragen een druk gebruik was gemaakt, dankte de voorzitter de spreker voor zijn uiteenzetting, hetgeen verge zeld ging met de aanbieding van een boek. Hierna volgde de vertoning van een film over het jubileum van de ver eniging en een uitstapje naar Lunteren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Geertruida, dr. van J. W. Jong en L. J. Wetselaar; Ronald Johannes zn. van J. de Feij en M. J. Roest; Jaco bus Hendrikus Petrus, zn. van L. F. v. Steenbergen en J. J. Schreuder; Eric Paul, zn. van J. N. van Weeren en J. T. de Haan. OVERLEDEN H. M. Franse, 61 Jaar, echtgen. van L. M. Devilee; A. van Poorten, 42 Jaar, eCht- gen. van R. Arkensteijn; P. A. van Kam pen, 4 maanden, zoon; P. Zijlstra, 79 Jaar man; E. Kramers. 85 Jaar, wed. van S. van Wijk; J. de Bruijne, 56 Jaar. man; E. Vink, 77 jaar. wed. van A. J. J. Nicaise (verbeterde opgave). bewoners in deze nieuwe wijk te verge lijken is met een stad van enige beteke nis. Het oprichten van een openbare bibliotheek in Leiden Zuidwest is derhal ve zeker verantwoord. Vele buurtbewo ners zouden wat graag allerlei boeken willen lezen, maar om er speciaal een tocht naar de Breestraat voor te onder nemenDe wethouder sprak de wens uit, dat binnen niet al te lange tijd die lokaliteit zal zijn gebouwd, welke eigen lijk bedoeld is: een nieuw filiaal in een De directrice van „Reuvens" mej. H. B. Heijse. weth. J. C. van Schaik en mr. P. J. Teebaal (v.l.n.r.) in de nieuwe bibliotheek. (Foto L.D./Holvast) nieuwe wijk. Hij richtte ook een waar schuwend woord tot de leden van het bestuur. „Wanneer er eens een nieuwe leeszaal verrijst dan zal dat moeten ge beuren met Nederlandse bescheiden heid", zei hij. Na dit min of meer offi ciële gedeelte was er gelegenheid om het bibliotheekje te bezichtigen. De openingstijden zijn als volgt: vol wassenen dinsdag en donderdag van 6.30 tot 9 uur nam.; en zaterdag van 25 u. nam. Kinderen woensdag van 25 uur nam. De dames G. Braam en L. Stapels zullen er de scepter zwaaien. Loop vrij binnen... LEIDEN om ideeën op te doen koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk Honderd jaar verven en chem. reinigen Firma Boekkooi bestaat een eeuw Het is deze maand een eeuw geleden, dat de heer A. Boekkooi in het pand Oude Vest 189 een stoffenververij de behandeling geschiedde toen nog in ko peren op houtvuur gestookte potten opende en daarmee de grondslag legde voor de huidige en thans met moderne apparatuur uitgeruste chemische wasse rij, nog altijd gevestigd op dezelfde plaats. Ruim 28 jaar heeft de heer Boekkooi, aanvankelijk in samenwerking met zijn broer, die later naar Amerika vertrok, de leiding van deze ververij in handen gehad. Na zijn overlijden werd het be- driif, dat zich inmiddels reeds sterk had uitgebreid, o.a. met het wassen en op maken van de fijne was. nog geruime tijd door zijn echtgenote en kinderen voortgezet. Een zoon, de heer C. Boek kooi. nam in 1908 de zaak over en gaf op zijn beurt. o.m. door aankoop van het pand Oude Vest 191, uitbreiding aan het bedrijf. De tegenwoordige eigenaar, de heer C. Boekkooi, die zich evenals zijn vader ging toeleggen op het che misch reinigen, deed in 1928 zijn intrede in de zaak, welke in 1944 door hem werd overgenomen. Ook onder de huidige leiding is het in opwaartse richting ge gaan. In het pand Haarlemmerstraat 42a is sinds jaren 'n filiaal gevestigd, terwijl in 1948 het Chemisch bedrijf „De Iris" te Haarlem werd overgenomen. Ziet de heer Boekkooi er thans de vergeelde kas stukken uit 1860 op na, dan blijkt, dat een jaaromzet van een eeuw geleden, momenteel in één week „gehaald wordt". Van een eenvoudig twee-mansbedrijf, is de onderneming dan ook uitgegroeid tot een moderne inrichting, waaraan twin tig personeelsleden hun krachten geven. Mede door de gestegen welvaart is het verven van kleding sterk naar de ach tergrond verdrongen en hebben het chemisch reinigen en het modelpersen 95% van de huidige omzet de over hand gekregen. De heer Boekkooi zet met dit thans honderd-jarig bedrijf een zeer oude traditie voort. Het is hem uit oude kerk boeken nl. gebleken, dat er in de zes tiende eeuw reeds sprake was van een Antonie de Buckoy van Turcoyn (Frankrijk), een uitgeweken Hugenoot, die zich in die tijd te Leiden reeds bezig hield met het verven van stoffen. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest, waaraan ook weer een modernisering van het bedrijf gepaard gaat, wordt a.s. zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in café restaurant „In den Vergulden Turk" een receptie gehouden, waarna maandag het personeel in dit feest zal delen. Behandeling begroting Woensdagavond om 8 uur maakt de Leidse raad een aanvang met de behan deling van de begroting voor het jaar 1961. Deze begrotingszitting wordt voort gezet op donderdag en vrijdag 17 en 13 november, telkens om 2 en 8 uur en zo nodig op maandag 21 november en na der te bepalen tijdstippen. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN Ten gerieve van busreizigers op de lijn KatwijkLeiden v.ven tussenge- legen plaatsen en van de lijn Den Haag via KatwijkHaarlem, is een „commis sie" van goede diensten ingesteld be staande uit de heren: A. A. v. d. Vlist, C de Jager, P. v. d. Oever en C. Schip per. De bedoeling is een schakel te zijn tussen directie van de N.Z.H.V.M. en de reizigers. Gegronde klachten of opmerkingen worden door deze commissie onderzocht en, van advies voorzien, naar de directie der N.Z.H V.M. gezonden. De medewerking van de reizigers tot een vlot verloop van het vervoer wordt door de directie alsmede door voornoemd comité op hoge prijs gesteld. Eventuele klachten of suggesties uit sluitend schriftelijk te richten aan het secretariaat van de commissie, Prins Bernhardlaan no. 49, Katwijk aan Zee. Advertentie Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft begin september een aanbod gepubliceerd tot schadevergoeding aan personen die hebben geleden aan de huidaandoening, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van door haar geleverde margarine. Zij maakt thans bekend dat aanvragen tot schadevergoeding ingevolge dit aanbod, moeten worden ingediend vóór 1 januari 1961. Bedoeld aanbod zal derhalve niet meer gelden voor schade waarvan niet vóór deze datum vergoeding is gevraagd. Schadevergoedingsformulieren blijven tot genoemde datum verkrijgbaar door aanvraag bij Postbus 1252, Rotterdam. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. PM Lezers schrijven OVERSTAPJES GEVRAAGD BIJ N.Z.H. Als oningewijde vraag ik me toch af. waarom die vervanging van trams naar Katwijk en Noordwijk door bussen, nu beslist met oktober moest ingaan. Waar de tram het meest in de weg is, in de binnenstad, rijdt ze nog, omdat de „blauwe" naar Den Haag bij het sta tion eindigt. Waarom niet bij de Lam me. sohansweg? En waarom niet meteen gezorgd voor overstapjes? De passagier, die voor de Indische Buurt in Oegst- geest opkomt, rijdt tenminste nog een behoorlijk eind met de Katwij'kse bus. Maar wii hier, in het Boerhaavekwar- tier en Rijnsburgerweg. moeten voor 1 2 haltes ook weer een nieuw kaartje nemen en dat is in Leiden zelf! in A'dam stapt men onbeperkt over. bin nen 3 kwartier en op een kinderkaart tot 16 jaar! Laat de N.Z.H. daar een voorbeeld aan nemen! Aan de lijst, wat we allemaal niet hebben in Leiden, geen open zwembad, geen nieuwe schouwburg, geen ijsbaan, wordt nu weer toegevoegd: geen over stapjes. Wij arme Leid én ar en. Een bewoonster van de Rij nsburgerweg. HET HUIDIGE BANKWEZEN Onder auspiciën van het Genootschap .Kennis is Macht" werd gisteravond in het gebouw van de Twentsche Bank een bijeenkomst gehouden, waarin gespro ken is over de huidige plaats van het bankwezen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. examen geschiedenis de heer J. Schipper te Leiden. Aan de Techn. Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen civiel ingenieur de heer G. Bruyn alhier. Kleuters Zijlkivnrtier hunnen gerust zijn Vanmorgen heeft burgemeester K. van Diepeningen de officiële opening van het wijkgebouw van Het Groene Kruis aan de M.P. Splinterlaan in Leiderdorp verricht. De ouders van jonge borelingen in het Zijlkwartier kunnen tevreden zijn. En vooral gerust. Want hun baby's zullen zich vast wel op hun gemak voelen in het fraaie, frisse gebouwtje. De dank van de jonge moeders resulteerde vanmorgen in een hele berg speelgoed, die de burgemeester in aanwezigheid van vele genodigden onthulde" Mevrouw N. Stokhuyzen zal de scepter zwaaien over het „kinder paleis je". Het kinderpaleisjebestaat o.m. uit een ruime wachtkamer, een boxenkamer, waar acht baby's tege lijk geborgenkunnen worden, een dokterskamer en isoleerboxen. Eenmaal per week zal er zuige lingenbureau worden gehouden. Tweemaal per maand dient het gebouwtje als kleuterbureau. Na januari zal er een inentingsdienst worden gehouden. Op de foto onthuld de burge meester het speelgoed. (Foto LJ>./Holvast> TEKORT BEGROTING MET f. 900.000 verlaagd Zoals reeds in de geleidebrief bij de aanbieding van de begroting voor 1961 medegedeeld, zijn de uitkeringspercen tages van de algemene- en de be lastinguitkering uit het gemeente fonds voor 1960 verhoogd tot resp. 166 en 163. Bij brief van 5 oktober 1960 deelde de Minister van Binnenlandse Zaken het College van B. en W. mede, dat voor 1961 voorschotten op de uit keringen ingevolge de bij de Staten- Generaal aa .ngige „Financiële Ver houdingswet 1960" zullen worden ver leend, berekend naar 104% van de voor 1960 geldende uitkeringen. Als gevolg van deze verhoging van de uit keringen uit het gemeentefonds kan het nog ongedekte saldo van de begro ting voor 1961 in totaal met rond f 900.000.worden verlaagd. Het res terende ongedekte saldo bedraagt thans derhalve nog f 1.350.000. Ouderavond Du Rieuschool In de aula van de openbare op leidingsschool aan de Du Rieustraat had gisteravond een ouderavond plaats. De voorzitter van de ouder-commissie de heer H. Beenhakker heette de aanwe zigen van harte welkom, in het bij zonder de heer Regeer (ouderraad) en het personeel van de school. Het deed de voorzitter groot genoegen, dat velen aan de uitnodiging gehoor haddenge geven om deze jaarbijeenkomst bij te wonen. Achtereenvolgens werden de jaarver slagen van de secretaris en penning meester voorgelezen. De heer Beenhak ker. die periodiek aftredend was, werd herkozen. Het hoofd van de Du Rieuschool, de heer J. Slegtenhorst, sprak hierna over „School en vakantieprobleem", dit met het oog op de vakentie in 1961. die tussen 8 juli en 14 augustus valt. Hij raadde de ouders aan de gezinsvakan tie indien mogelijk in deze periode te laten vallen. Mej. L. Scholz nam afscheid in ver band met haar benoeming bij het ulo- onderwijs. De heer Slegtenhorst en de heer Beenhakker dankten de scheidende onderwijzeres voor het werk in belang van de school verricht. Laatsgenoemde bood als dankbaarheid voor de goede samenwerking met de ouders een plan tenbak met planten aan. Tijdens de koffiepauze werden de ou ders in de gelegenheid gesteld het werk met de kinderen in de klasselokalen te bezichtigen. Tenslotte hield dr. A. G. de Wilde, anthropoloog, een inleiding geillustreerd met dia's over zijn recente bezoek aan Nieuw Guinea. LF.IDS JEUGDORKEST EN DRUMBAND „DE BURCHT". Het Leidse Jeugdorkest met drumband heeft een uitnodiging ontvangen om zo wel in Rotterdam als in Den Haag de intocht van Sint-Nicolaas te komen op luisteren. De intocht van de Sint in Rotterdam zal plaats vinden op woens dagmiddag 16 november en zal door de N.T.S. worden uitgezonden. Op zater dag 19 november zal St.-Nicolaas een bezoek aan Den Haag brengen en ter gelegenheid hiervan o.m. door het Col lege van B. en W. i stadhuize worden ontvangen. Voorafgegaan door de Leid se muzikantjes zal een tocht door de Residentie worden gemaakt, waarna de Sint een bezoek zal brengen aan het Juliana Kinderziekenhuis, waar het jeugdorkest voor de patiëntjes zal con certeren PROF. DR. L. J. VAN HOLK OVER ONZE WELVAART Hoewel ons leven steeds veel te wensen over laat en de toestanden over de ge hele linie gezien niet altijd ideaal zijn, leven wij over het algemeen in een we reld van welvaart en overvloed. Zondagmorgen zal prof. dr. L. J. van Holk op uitnodiging van Bijzonder Ker- kewerk van de Hervormde Gemeente in het Luxor-theater onze wereld van uiterlijke welvaart onder de loep nemen. Prof. dr. Van Holk, bij velen bekend door zijn medewerking aan de televisie programma's van de V.P.R.O. zal vooral de innerlijke kant van de algemene wel vaart, de geestelijke en morele invloed hiervan, bespreken. De bezoekers ontvangen ruimschoots gelegenheid voor vragen en discussie. Met behulp van reclamemateriaal, af gestaan door enkele Leidse zaken en be drijven, wordt uitgebeeld hoeveel ge bruiksartikelen en ook hoeveel luxe onze wereld biedt. GOUDEN DOCTORAAT Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat mr. W. Nolen, geboren en wonende te Rotterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. Ambtsaanvaarding dr. I. Samkalden prof. Vrijdag 18 november zal prof. dr. I. Samkalden, die de nieuw ingestelde bui tengewone leerstoel voor het recht der internationale organisaties aan de Leidse Universiteit zal bezetten, zijn ambt aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium van deze Universiteit. KAARSENACTIE VOOR „ZONNEGLOREN" Evenals vorig jaar zal ook nu weer een kaarsenactie worden gevoerd voor het prot. chr. sanatorium „Zonnegloren" te Soest. Juist met het oog op de ko mende feestdagen, waarop de patiënten in het bijzonder worden bepaald bij het pijnlijk gemis van de gezelligheid thuis, is het nodig dat er geld bijeen wordt ge bracht om dit gemis -althans enigszins te vergoeden. NIET BETAALD EN TOCH GEKEKEN „Men moet in Nederland weten, dat men niet ongestraft een door het be voegde gezag aangebrachte verzegeling kan verbreken", zei gisteren de officier van justitie bij de Haagse politierech ter tijdens de behandeling van de zaak tegen een 40-jarige Leidse schilder, die de door de PTT. op zijn televisietoestel aangebrachte verzegeling had verbroken om toch te kunnen kijken. De verzege ling was aangebracht omdat de schilder het kijkgeld niet kon betalen. De man werd veroordeeld tot f 25.boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Het kijkgeld heeft hij inmiddels be taald. De politierechter besloot daarom het inbeslaggenomen t.v.-toestel aan hem te doen teruggeven, ook al omdat de toezichthouder van een van verdach- tes acht kinderen dit gevraagd had. „Omdat de t.v. de kinderen thuishoudt". Dure taiul Gisteren is de lijfarts van de Amerikaanse filmster Elizabeth Taylor, Lord Evans die ook Koningin Elizabeth van Engeland onder zijn cliëntéle heeft, er in ge- slaagd de diagnose te stellen van de geheimzinnige koorts die zijn schone cliënte al zes weken plaagde: Liz had een ontstoken tand!! Lord Evans vond onder een van m Miss Taylors parelwitte tanden een Z abces, dat hij onmiddellijk weg- Z sneed. De tandinfectie van Elizabeth Taylor in Londen voor de ver- B filming van Cleopatra is zeker de duurste geweest uit de geschie- denis. Het heeft haar maatschappij, of de verzekering naar schatting 500.000 pond sterling aan uitstel van de produktie gekost „Cleopatra" is een superproduktie van Twentieth Century Fox van g acht miljoen dollar, waarvan één m miljoen voor Elizabeth Taylor. „Gelukkig hebben ze de oorzaak gevonden", verzuchtte miss Taylors Z echtgenoot, de zanger Eddie Fisher. 5 „het werd een obsessie". Voor het eerst sinds september is Liz Taylor vrij van koorts. Over ruim een week zal zij voor de camera's kunnen verschijnen. Gevel suikennagazijn stortte gisteren in Met een daverende klap is gisteravond omstreeks negen uur de voorgevel inge stort van het nieuwe suikermagazijn van de Centrale Suikermaatschappij te Sas van Gent. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd, maar de materiële schade is groot. Het 25 a 35 meter hoge magazijn was tot aan de nok toe gevuld met zakken suiker, waarvan er honder den naar buiten zijn gerold. De zij muren van het gebouw staan nog op instorten. In het magazijn lag In totaal 12 mil joen kilo suiker opgeslagen, waarvan 500 ton naar buiten zijn gerold. Als het droog blijft zal daarvan de helft kunnen worden geborgen, zo schat de directie van dj Centrale Suikermaat schappij. Met de schade aan het ge bouw mee. zal het schadebedrag onge veer 200.000 gulden belopen. Het ongeluk is waarschijnlijk gebeurd, doordat de suiker verkeerd is gestouwd, maar mogelijk is de muur bezweken door de werking onder de vloer als gevolg van de zware regenval of doordat een lek in de verwarming de fundamenten van d gevel heeft ondermijnd. Vanmorgen zou een onderzoek inge steld worden, maar het is voor arbeiders nog gevaarlijk zich in de ravage te be geven, daar nog voortdurend grote hoe veelheden suiker naar buiten rollen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3