KENNEDY DANKT ZIJN ZEGE AAN EEN VIERTAL FACTOREN Adenauers rechterhand, dr. Globke, zal aftreden WEERBERICHT Het loopt STORM ELAM n.y. Steun van Congres is belangrijk maar hij moet rekening houden met conservatieve tegenstand Man achter de schermen in Bonn een enigszins omstreden figuur Bruidsjapon van Dona Fabiola: een ontwerp van Balenciaga TOP-VOORDEEL 65,- (§uc/ Qltt zeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 No. 30199 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Aan tenminste vier factoren heeft Kennedy zijn overwinnir- "i de Amerikaanse presidentsverkiezingen te danken: zijn energieke campagne werkte inspirerend op de massa; de rooms-katholieken in vele grote steden hielpen hem staten ver werven met veel „punten" (kiesmannen); de kandidaat voor het vice-presidentschap Lyndon Johnson wist het zuiden, en met name Texas, voor de Democraten te behouden; sedert 1956 hebben de Democraten in Californië een efficiente partij organisatie, waardoor ook in Nixons „eigen staat" de hoofdprijs aan Kennedy toeviel. Kijkt men naar de „punten", die de kandidaten verwierven in de diverse staten, dan toont de uitslag 338 tegen 185 wel aan, dat Kennedy een flinke marge verworven heeft. Maar telt men het aantal stemmen, dan blijkt, dat het verschil miniem en dat de Amerikaanse pers gelijk had, toen zij sprak van een „foto-finish" (in de sport een eindstrijd, waarvan de uitslag alleen door raadplegen van de foto's vastgesteld kan worden). Kennedy verwierf namelijk 50.3 procent van het aantal stemmen en Nixon verkreeg 49.7 procent, een verschil van niet meer dan driehonderdduizend stemmen op een totaal van 66 miljoen. onwankelbare trouw en dat U en ik de oude, hartelijke betrekkingen in de voor ons liggende jaren kunnen handhaven" Aan Eisenhower heeft hij geantwoord „Ik dank U voor uw telegram en uw goede wensen. Ik verwacht in de toe komst met U te kunnen samenwerken. Het gehele land hoopt, dat in de komende jaren een beroep kan worden gedaan op uw lange ervaring in dienst van het land". Organisator moet ook leider zijn Evenals de Democraat Roosevelt zal Kennedy kunnen regeren met een Con gres, waarin de Democraten, zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat, een stevige meerderheid bezit ten. Dit lijkt op een overeenkomst, doch in feite bestaat hier een verschil, dat Kennedy nog veel moeite kan geven. Roosevelt won namelijk in 1932 op een overweldigende manier. Het land was wanhopig en gaf aan Franklin D. vol ledige volmacht. Het volk stond zó demonstratief achter deze president, dat het Congres het niet gewaagd zou heb ben zich tegen zijn voorstellen te verzet ten! Thans is de toestand heel anders. Wanhopig is Amerika beslist niet. Bijna de helft van de kiezers moet het (ens zijn geweest met Nixons standpunt, dat Amerika's welvaart niet werd be dreigd, dat Amerika's prestige groter is dan ooit en dat de militaire macht van het land een oorlog onmogelijk kon maken. Niet alleen de aanhangers van Nixon zullen sceptisch staan tegenover de her vormingen, die Kennedy nodig acht. Ook op de vertegenwoordigers van zijn eigen >artij, al hebben die ook een meerder- leid in het Congres, kan Kennedy niet zonder meer rekenen. Alle Democratische kandidaten uit het conservatieve zuiden zijn herkozen. Zij zijn de machtige voorzitters van de Congres-commissies. Houden zij het been stijf, dan kan de president niet veel beginnen! Amerika heeft zich door deze stem ming de kans gegeven op een nieuw begin en een nieuwe aanpak, maar Kennedy moet opnieuw een campagne ?aan voeren en thans met steekhouden der en serieuzer argumenten dan die welke h\j in de nogal oppervlakkige ver kiezingsstrijd gebruikte. Hij heeft zich een knap organisator en een deskundig politicus getoond, maar thans moet hij demonstreren een leider te zijn. Een president, die juiste medewerkers weet te kiezen en die het volk en het Congres weet te overtuigen en te inspireren. Het ls een gunstige factor, dat zowel hijzelf als Lyndon Johnson door en door bekend zjjn met de congrespraktijken. Onwillige Congresleden zullen het dan ook niet gemakkelijk hebben tegen dit tweetal. Hartelijke telegrammen van en aan Eisenhower en Nixon Kennedy heeft in zijn eerste verkla ring na zijn verkiezing tot president be loofd te zullen werken voor de vrijheid in de gehele wereld. De komende vier Jaren zouden moeilijk zijn en er zou een grote nationale inspanning nodig zijn om het land veilig door de jaren zestig heen te voeren. „Mijn vrouw en ik bereiden ons voor op een nieuw bestuur en op een nieuwe baby", aldus Kennedy (Kennedy's vrouw Jacqueline verwacht binnen drie weken haar tweede kind). „Het is een gelukkig moment voor mij en ik wens mijn waardering uit te spre ken voor alle Amerikaanse burgers en foor de heer Nixon in het bijzonder". Kennedy las de telegrammen voor, die hij van Eisenhower en Nixon heeft ont- fangen en de antwoorden daarop. Aan Nixon heeft hij getelegrafeerd: „Uw op- echte goede wensen worden dankbaar lanvaard. Ook U moet worden gelukge wenst met een mooie wedloop. Ik weet, lat de natie kan blijven rekenen op uw Hogere temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot mor- enavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt iet regen, morgen wisselende bewolking iet plaatselijk enkele buien. Belangrijke ijjging van de temperatuur. Matige tot zachtige en voornamelijk aan de kust Qjdelijk harde of stormachtige wind tus- en zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 NOVEMBER Zon op: 7.52 uur; onder: 16.55 uur. Jaan op: 23.56 uur: onder: 13-49 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.02 en 20.30 Ur. Laagwater te 3.27 en 15.50 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Eind november: kabinet Volgens welingelichte kringen zal Kennedy de benoeming van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken en de overige leden van zijn kabinet uitstellen tot eind november. Vandaag zou hij de leider benoemen van de groep, die be sprekingen zal moeten voeren met de leden van de huidige regering om de overneming van de regering op 26 januari zo vlot mogelijk te doen verlo pen. Kennedy's eerste zorg als president zal zijn de begroting, die de regering-Eisen- hower aan het in januari bijeenkomen de Congres zal voorleggen. Het is de taak van Eisenhower om de begroting voor het op 1 juli a.s. aanvangende nieuwe begrotingsjaar bij het Congres in te dienen. Als Kennedy daar veranderin gen in wil aanbrengen om de begroting aan zijn eigen inzichten aan te passen, zal hij later begrotingswijzigingen kun nen voorstellen. Hij is niet verantwoor delijk voor de door Eisenhower opge stelde cijfers. Moskou en Washington Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft Kennedy gelukgewenst met zijn verkiezing. „Wij hopen dat onder uw bewind de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie de vorm zullen herkrijgen, die zij hadden onder het presidentschap van Franklin Roose velt", aldus o.m. Kroesjtsjef. Kennedy heeft tegenover een journa list van het Noorse blad „Aftenposten" Dodelijk ongeluk in Hazerswonde Gistermiddag om 5 uur werd het 9- jarig zoontje van de familie H. v.d. Laan uit de Groenedijk bij het over steken van de verkeersweg aan de Rijn dijk door een auto aangereden. Het jongetje overleed ter plaatse. De auto, die door een inwoner van Alphen werd bestuurd, werd licht beschadigd. De jongen heeft waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer gelet. verklaard, dat „de nieuwe Russische generatie de kloof tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie misschien minder diep zal vinden dan de oudere generatie". Kennedy zei tevens te hopen in staat te zullen zijn een bezoek te brengen aan Berlijn en verklaarde cate gorisch de dollar niet te zullen deva lueren en maatregelen te zullen nemen om een einde te maken aan de goud speculaties „in Lónden en elders". Kennedy zal wellicht Adlai Stevenson als waarnemer naar de NAVO-confe- rentie zenden, die volgende maand in Parijs wordt gehouden. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" schrijft, dat Kennedy „niet anders is dan vice-president Nixon bij het najagen van de doelstellingen van het agressieve en reactionaire poli tiek van de heersende Amerikaanse kringen". „Zij hebben zeer verschillende methoden om deze doelstellingen te verwezenlijken. Kennedy legt in het bijzonder de nadruk op de noodzaak tot hogere belastingen en meer inflatoire maatregelen om de militaire uitgaven in hoge mate op te voeren en de oorlogs voorbereidingen uit te breiden". (Van onze correspondent in Bonn) De machtige staatssecretaris op het departement van Bondskanselier Adenauer, dr. Hans Globke, zal waarschijnlijk in de loop van het vol gende jaar aftreden. Deze 62-jarige „man achter de schermen van de Bonner politiek" is sedert Adenauers optreden als regeringschef in 1949 de intiemste medewerker van de kanselier. Men gelooft, dat hij grote invloed op de Westduitse politiek heeft. Globke's gezondheidstoestand zou niet meer zo goed zijn. Zijn artsen zouden erop hebben aangedrongen, dat hij zich zelfs zo spoedig mogelijk zal terugtrekken. Als opvolger in de zo belangrijke functie van staatssecretaris van Adenauer wordt Herbert Blankenhorn, ambassa deur te Parijs, genoemd. Ook hij is al langer dan 11 jaar een getrouwe adviseur van de kanselier. Publikatie van 1935 werd lieni nagedragen Om Globke is het in de afgelopen jaren nimmer stil geweest, hoewel hij toch op de achtergrond werkzaam was. Het rumoer om hem is voornamelijk te wijten aan het feit, dat hij in 1936 medegewerkt heeft aan het schrijven van een commentaar op de Hitleriaanse ras senwetten van Neurenberg van 1935, waarvan miljoenen joden het slachtof fer werden. Volgens Globke's tegen standers heeft de huidige staatssecre taris daarin een taal gesproken, die identiek was met de nazi-terminologie. Er komen termen als „bloedwaarde van een volk", „rassenzorg", „versterking van I de volkskern" en dergelijke in voor. Het commentaar zou volgens vooraanstaande sociaal-democraten in Bonn in het ge heel niet zijn geschreven ten gunste van de joodse vervolgden, het diende daar entegen als een ideologische rechtvaar diging van de nazistische rassenwaan. Ten aanzien van „gemengde" huwelij ken tussen een zogenaamde ariër en een joodse vrouw zouden Globke en de zij nen veel verder dan de Neurenberger rassenwetten zijn gegaan. In hun com mentaar is zelfs verklaard, dat de grote betekenis van de Neurenberger wetten daarin ligt dat „zij het indringen van verder joods bloed in het Duitse volks lichaam verhinderen". De CDU, waarvan Globke lid is, heeft dit alles steeds ontkend. Krone, voorzit ter van de CDU-fractie in de Bondsdag, zelf een hoogst integere persoonlijkheid, heeft bijv. verklaard: „Ik ken dr. Globke uit die tijd. Wat hij,onder gevaar voor eigen leven de vrijheid, tegen het sys teem van onrecht en ten gunste van bedreigde mensen heeft gedaan, is door persoonlijkheden in binnen- en buiten land, die als strijders tegen Hitier naam hebben gemaakt, steeds weer bevestigd." Globke zou namelijk juist door zijn commentaar en ook anderszins talloze joodse Duitsers hebben gered. Daarmee is het oan. in Israël be staande wantrouwen tegen Globke nim mer uit de weg geruimd. Bondskanselier Adenauer evenzeer als Krone boven elke verdachtmaking verheven heeft Advertentie! De belangstelling voor de Nieuwe Ford Tcunus 17M overtreft onze verwachtingen Graag geven wij dan ook gehoor aan een veelvuldig verzoek: Wij stellen onze showroom tot 9 uur 's avonds open voor bezoek In een prettige sfeer en op Uw gemak kunt U kennis nemen van de vele kwaliteiten van de prachtige Nieuwe Ford Taunus 17M Uiteraard is ons bedrijf 's zon dags niet en 's zaterdags tot 6 uur 's avonds geopend Off. Ford-dealer voor Leiden e.o. en de bollenstreek. Haarlemmerweg 24 Leiden Telefoon (01710) 33141 zich daarvan nooit iets aangetrokken: hij handhaafde Globke, van wie hij blijkbaar overtuigd is dat deze ondanks het rassencommentaar aanvaardbaar geacht moest worden. Voor de communistische propaganda evenwel vormt Globke tot aan vandaag al jaren lang een zeer dankbaar mik punt! Huwelijksvoltrekking in de troonzaal van liet paleis en inzegening in de St.-Goedele Op 15 december a.s. zal in de troonzaal van het paleis in Brussel het huwelijk van Koning Boudewijn met Dona Fabiola door de burge meester Van de Belgische hoofdstad, L. Cooremans, voltrokken worden. De troonzaal van het paleis is de grootste zaal, waar destijds Koning Leopold het koningschap aan zijn zoon overdroeg. Na de voltrekking van het huwelijk in het paleis zal dit in de St.-Goedele door kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, ingezegend wordenAlle staatshoofden van de ongeveer honderd landen, waarmee België be trekkingen onderhoudt, zijn uitgenodigd zich bij het huwelijk te ver tegenwoordigen. De Nederlandse koninklijke familie en het vorstenhuis van Luxemburg, alsmede Koning Olaf van Noorwegen een oom van Koning Boudewijn zijn persoonlijk uitgenodigd. zien van een dak van plexiglas, die ge bruikt zal worden als de weersomstan digheden een open auto onmogelijk zou den maken. Koning Leopold en de leden van zijn gezin zullen het paleis te Laeken heb ben verlaten en hun intrek hebben ge nomen in het kasteel te Argenteuil voor dat Koning Boudewijn en Koningin Fa biola van hun huwelijksreis in Brussel zullen zijn teruggekeerd. Bij het Belgische plaatsje Bou- vignes reed een volkswagen in don ker op een onverlichte wagen met boomstammen, waarvan de bestuur der juist was gestopt, omdat hij merkte dat het rode licht op de uit- ttgkende stammen niet meet. brand- de. Een laaghangende boom spiet ste door de personenauto tussen de chauffeur en de naast hem zittende passagier door en vlak langs de in zittende achter in de wagen! De drie inzittenden werden slechts licht gawond Voor slecht tv eer: een hof auto niet plexidak De bruidsjapon van Dona Fabiola zal worden vervaardigd door de Madrileen- se mode-ontwerper Balenciaga. Dona Fabiola zal begin december uit Madrid in Brussel terugkeren. De eerste plechtigheid in de week van het huwelijk zal een receptie zijn, die Koning Boudewijn op 10 december zal aanbieden aan de leden van het corps diplomatique en alle Belgische parle mentsleden. Op 13 december heeft in het paleis een galadiner plaats, waar voor de leden van de Belgische konink lijke familie en de familieleden van Dona Fabiola en de hoofden van de buiten landse missies in Brussel zijn uitgeno digd. Na de huwelijksplechtigheid zal op 15 december een lunch in het paleis worden aangeboden. Op de dag voor het huwelijk is er een regeringsdiner. Koning Boudewijn heeft de wens te kennen gegeven, dat het geld, dat door het dezer dagen in België opgerichte co mité wordt ingezameld, niet alleen wordt aangewend voor een cadeau voor de toe komstige Koningin van België, maar ook voor de oprichting van een „spe ciaal fonds van de „Koningin", waaruit steun zal kunnen worden verleend aan behoeftigen Tot dusverre hebben zich 17 televisie maatschappijen aangemeld, die uitzen dingen van de plechtigheden willen ver- eorgen. Een hofauto wordt thans voor- Bezwaren tegen het Ned.-Duitse verdrag De gemeenteraden van Wyler en Zyff- lich in het Westduitse district Kleef dringen er in een memorandum van zestien bladzijden bij alle leden van het Westduitse parlement opaan tegen het Westduits-Nederlandse verdrag te stem men. De twee raden hebben dezer dagen in een gemeenschappelijke bijeenkomst tegen de in het verdrag vastgelegde grensverloop geprotesteerd. Volgens het verdrag wordt viervijfde van het onder Nederlands bestuur staande gebied ongeveer 200 hec tare van de gemeente Wyler niet aan de Bondsrepubliek teruggegeven. De raden eisen in het memorandum het zelfbeschikkingsrecht voor de 23 in woners van dit gebied. Ter gelegenheid van het zestien de lustrum van de Kon. Studenten Schietvereniging te Amsterdam hield veldmaarschalk Montgomery gisteren in de aula van de Amster damse Universiteit een rede. Montgomery tijdens de bijeen komst in gesprek met de praeses Notte van de Schietvereniging. Verdachte gelukkig mi eens nuchter (Van onze Haagse correspondent „Wij mogen blij zijn, dat de ver dachte nu eens nuchter is, want voor de politierechter verscheen hij, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde", ver telde gisteren de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof tijdens de be handeling van de zaak tegen een 73- jarige Rotterdamse autokoopman, die voor de zoveelste maal onder drankin vloed zijn auto bestuurd had, nota bene terwijl hem de rijbevoegdheid nog ont zegd was wegens een vorig geval. De man was zo ongelukkig geweest zijn auto midden op straat te parkeren tegenover het politiebureau. Hij kon bijna niet meer op zijn benen staan, toen hij uitgestapt was. De procureur- generaal eiste bevestiging van het in eerste instantie opgelegde vonnis: 3 maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak 23 november. Als U deze week nog f 65.-kunt besteden... U benf goed af als u deze week zo'n overjas ui» onze befaamde Twen-collectie verkies», voor uw f 65.-. Zoveel voordeel zul» u zel den in eenmaal binnenhalen.'n Speciale aan bieding, die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK TWEN-OVERJAS Hoogstraat 1-2 - LEIDEN Uit Het Leidsch Dagblad van 9 November 1860: Na vijftig jaren schutter- lijke dienst heeft de komman- dant der dienstdoende Schutte rij alhier, de luit.-kolonel J. Henk.es, aan Z. M. een eervol ontslag verzocht. Bij koninklijk besluit is aan A. Marion, gewezen hoofdonder wijzer te Rijnsburg, een pen sioen van f. 574, aan D. Schuite maker, gewezen hoof donder wij- zer te Katwijk, een van f. 531 en t aan D. Quakernaadt gewezen portier in het huis van Militaire t detentie bij Leiden een van i f. 360 's jaars verleend. t

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1