Bodegraven kan over de brug komen Eerste Nederlandse vriestreiler voer in dichte mist zeegat uit 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Na officiële overdracht vertrok Egmont' IJM 99 voor eerste reis Noord en zuid kunnen elkaar nu eindelijk de liand gaan reiken INSLUIPER MET MEISJE OP LANGE ZWERF- EN ROOFTOCHT Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 november 1960 Vierde blad no. 30199 Hij had een goede baan in Afrika, maar zijn liefde voor een 20-jarig meis je. dat hü maar niet kon vergeten, bracht hem weer terug in ons land. Het was voor deze jongeman, dat het meisje haar ouderlijk huis verliet. Per auto zwierf het tweetal gedurende de laatste maanden van 1959 door Neder land en West-Duitsland. Zij durfden nergens lang te blijven en de jongeman wilde nergens een vaste betrekking aan vaarden. uit angst dat de ouders van het meisje achter de verblijfplaats van hun minderjarige dochter zouden ko men De geldmiddelen waren uiterst schaars meestal brachten zij de nach ten in de auto door - en zo kwam de man ertoe weer terug te vallen in een oude kwaal: het plegen van diefstal. In 1957 had hij daarvoor al een jaar gevangenisstraf opgelopen, waarvan 5 maanden voorwaardelijk werden opge legd. De proeftijd is nog niet ten einde. Tijdens zijn escapade met het meisje pleegde de werktuigkundige twee nach telijke insluipingen, in verschillende ca- fé's, waar hij respectievelijk honderd en tweehonderd gulden buitmaakte, als mede hoeveelheden sigaretten. Meisje verloren Een politiecontrole bij de Moerdijk deed hem op 23 november het meisje verliezen: zij werd herkend en uit de auto gehaald. De reeks strafbare fei ten was daarmee voor de man echter nog niet ten einde, want diezelfde dag stal hij de autopapieren van een Rot terdamse arts, bij wie hij zich liet keuren om te kunnen gaan varen voor een rederij. Volgens de arts moeten de papieren uit zijn woning gestolen zijn, doch de verdachte hield gistermid dag vol ze gevonden te hebben in de wachtkamer van het rederij kantoor. Tenslotte had de werktuigkundige zich te verantwoorden wegens oplichting: hij had twee auto's verkocht, die hij op naam van de Rotterdamse arts had ge huurd. Verdachte liep tegen de lamp, doordat de koper van de tweede auto het zaakje toch niet helemaal vertrouw de en hü tijdens de proefrit de wagen, met de verdachte erin, het politie bureau van Apeldoorn binnenreed. Geen manier De werktuigkundige barstte gistermid dag in huilen uit, toen de president van het Gerechtshof hem op barse toon voorhield, dat dit geen manier van le ven was. De procureur-generaal meen de, dat mede in verband met de reci dive, een strenge straf moet worden opgelegd. Vier jaar achtte hij echter een Het Ambachtscentrum te Rotterdam zal nieuw leven worden ingeblazen. In de afgelopen tien jaar is dit instituut, dat voorlichting en technische bystand bedoelt te geven aan het ambacht in het algemeen, volgens een uitspraak van zijn voorzitter, ir. J. van Ettinger, „vrijwel dood gegaan", maar daarin komt nu mede op initiatief van het Hoofdbedrijf schap Ambachten verandering. Er zal een nieuw Ambachtscentrum worden gebouwd, dat ook in Rotterdam zal ver rijzen en waarvoor de schetsplannen reeds bij het ministerie van O. K. en W. liggen. "Het bestuur van het Hoofdbe drijfschap Ambachten heeft zich in zijn vergadering van gistermiddag uitvoerig bezig gehouden met een omvangrijk rap port betreffende het technisch onderzoek en de technische voorlichting ten be hoeve van het ambacht. Het rapport geeft de weg aan, waarlangs in de komende vijf tien jaar een organisatie kan worden verkregen, die dit onderzoek kan verrichten en deze voorlichting kan geven, zowel over specifieke branche problemen als over algemene vraagstuk ken. Besloten werd het rapport voor kennisgeving aan te nemen en het dage lijks bestuur van het Hoofdbedrijfschap op te dragen om, mede in overleg met de raad voor het midden- en kleinbe drijf, met concrete voorstellen ten aan zien van de reorganisatie van het Am bachtscentrum te komen. beetje veel voor deze verdachte, die on danks alles capaciteiten en mogelijkhe den heeft. Mr. Zaaijer eiste tenslotte een gevangenisstraf van 3 jaar met af trek. De verdediger, mr. S. Ivens, uit Rot terdam, wees er op dat de map. die voor de rechtbank nog alles ontkende, thans volkomen bekeerd is. Bij het be oordelen van de gepleegde feiten moe ten de omstandigheden in aanmerking genomen worden, aldus pleiter: het idee enleven van deze zeer in zichzelf gekeer de man was geheel op het meisje ge fixeerd. Hü is bhjkens een psychiatrisch rapport zelfs enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar. Mr. Ivens bepleitte de grootst mogelijke clementie. Uit spraak maandag 21 november. Deze drie heren vonden het blijk- baar een hele gebeurtenis om op de oude brug voor de fotograaf te po seren. zo veel schijven mee gemoeid waren, kwam de brug er. Ir. J. C. Hoornenborg, hoofd van het arrondissement Den Haag van Rükswaterstaat heeft zijn best ge daan om het er bü R.W.S. door te druk ken. Mr T. A. van Dijken, lid van G.S. heeft eveneens de nodige invloed aange wend om de totstandkoming van de nieuwe brug te bevorderen. Vier ton Daar ligt de nieuwe brug nu. Zij heeft vier ton gekost. Maar zij heeft ook heel wat tongen in beweging gebracht. Zij heeft heel wat monden open doen gaan. Zo vaak als die monden in de afgelopen jaren opengingen zo vaak zal zij zelf in de komende tien jaar niet open gaan. Al zal het overigens heel wat keertjes zijn. Omdat de doorvaartwüdte dezelfde is gebleven en de doorvaart- lengte groter is geworden Daar staat gelukkig tegenover, dat zü heel wat breder is dan haar wankele voorgangster. Zodat de intensiteit van het verkeer dus veel groter kan zijn. Eindelijk twee rijbanen, zeggen de automobilisten opgelucht. -I li ||m „Toch is de nieuwe brug eigeniyk te laat gekomen", vertelt de burgemeester. „De rondweg zal volgend Jaar naar alle waarschijnlykheid al klaar zün. Voor het doorgaande verkeer zal de brug dus niet zo heel veel betekenis hebben. Maar voor het lokale en het toeristische verkeer ia zü van groot belang. Van niet te on derschatten belang". Zwammerdam, Alphen, Bodegraven en Woerden zullen er ook wel bü varen. De verbindingen met deze plaatsen zün door de opening van de brug ook stuk ken verbeterd. Nare sluis Maar de sluisdie (merkwaar dige situatie) vlak bij de brug ligt, blijft op haar oude plaats. En de drempel ligt te hoog..Die sluis had beslist weg gemoeten"meent de burgemeester. Die sluis zou eventueel best bij Zwammerdam kunnen liggen. Die sluis blijft een obstakel". Zo zag de brug er in vervlogen tijden uit. Een schilderachfjg ge zicht. Maar een onding in het mo derne verkeer. Ondanks de dichte mistbanken, die over de Vissershaven lagen, heeft de nieuwe vriestreiler „Egmont" IJM. 99 van de rederij Batavia gistermorgen een korte officiële proefvaart op de Noordzee gemaakt. Eigenlijk zou deze proefvaart, met daarbij de overdracht door de werf aan de rederij, reeds zaterdag plaats gevonden hebben, maar door het slechte weer en de daardoor nog noodzakelijke werkzaamheden, had men daarvan moeten afzien. Het fraaie schip verdween al spoedig in de mist, maar aan boord heerste een opperbeste stemming. De eerste Nederlandse vriestreiler zou officieel aan de vloot toegevoegd worden. „Het ging best" Buitengaats bleek de mist nog veel dikker te zijn en toen het schip voor de pieren lag. vroeg de eige naar. de heer Gouda, of het mis schien niet beter was om toch maar binnen te blijven. Maar schipper Huib Krab zag niet de minste be zwaren. Het zal best gaanme neer", was zijn bondig commentaar. Een even later stak de „Egmont" zijn fraaie neus in de golven. Een paar mijl uit de kust had toen de officiële overdracht plaats. Alle genodig den bevonden zich aan dek, toen de heer D. Boot, directeur van de werf „De Da geraad" in Woubrugge zijn vreugde uit sprak over dit moment, waarnaar hij reeds maanden had uitgezien. Hij was bijzonder trots op dit schip, waarmee een nieuwe fase in de Nederlandse visserij wordt ingeluid. Het schip is voor het grootste deel ontworpen door de heer Gouda, in nauwe samenwerking met de Rotterdamse ingenieur Minnée, die al eerder van zich heeft doen spreken bij het ontwerpen van een automatische los-installatie door middel van een sys teem van transportbanden. Fantasie Ook voor de heer Gouda was het een moment om trots op te zijn. Het was het twaalfde schip, dat hü had laten bouwen. Ingaande op de geheel andere werkmethode aan boord van dit schip, voorspelde hij, dat de vissers wel even hieraan zullen moeten wennen. Zij wor den nu half fabrieksarbeider en vooral de eerste tüd zal dit veel van hun fan tasie en aanpassingsvermogen vergen. Loco-burgemeester S. Zwart uit Eg- mond, die deze proefvaart ook mee maakte, had voor de heer Gouda een byzondere verrassing in petto, die door de laatste zeer op prijs werd gesteld. Hij bood namelijk een ets aan uit de zeven tiende eeuw, waarop het dorp, dat zün naam toen inderdaad nog met een „t" schreef, staat afgebeeld, geleund tegen de duinen. De heer Zwart zei zeer gelukkig te zijn, dat nu een schip naar het dorp is genoemd. Vroeger kende men al een Schoorl, een Alkmaar en een Bergen. Maar nu Egmond nog slechts een 50- tal vissers huisvest, deed het hem bü- zonder veel genoegen op deze wijze de band met IJmuiden onderschreven te zien. Radar viel uit Nadat de bejaarde mevrouw Gorter, een tante van de heer Gouda, ook nog naar voren was gekomen om haar ge lukwensen aan te bieden aan haar voor uitstrevende neef. werd de terugreis aanvaard. Deze duurde iets langer dan Jï uitstoom, daar de radar uitviel. Maar Advertentie schipper Huib Krab kreeg daardoor des te meer de kans om zün prima zeeman schap te bewüzen en keurig koerste hij De hypermoderne treiler. het schip tussen de pierhoofden door naar de veilige haven. Omstreeks één uur in de middag werd afgemeerd. Maar een uur later werden de trossen opnieuw losgegooid. De „Egmont" was zijn eerste werkelüke reis begonnen. De heer D. J. Gouda maakt deze reis mee, om per- soonlük leiding te kunnen geyen aan het eerste vriesexperiment. Drie jaar geëist (Van onze Haagse correspondent) Het was een romantische en drama tische geschiedenis, die de leden van het Haagse Gerechtshof en de belang stellenden op de publieke tribune gis termiddag konden reconstrueren aan de hand van de verklaringen van de jongeman in het verdachtenbankje en dank zij de gegevens van het dikke dossier op de groene tafel. Een geschie denis ook vol strafbare feiten, die er toe geleid hebben dat de bewuste man, een 27-jarige scheepswerktuigkundige door de Rotterdamse rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld werd. Drijvende fabriek Het schip heeft een bemanning van 18 koppen. Aan boord bevindt zich een grote vriesruimte, die doet denken aan een fabriekshal. In deze ruimte wordt de gevangen vis in zün geheel ingevro ren bij een temperatuur van - 45 graden. Na drie uur komt de vis uit de vries ruimte en gaat dan in hoeveelheden van 30 kg in polithyleen zakken in de be- waarruimten bij een temperatuur van - 25 graden. Per dag kan 24.000 kg vis in gevroren worden, terwijl het schip in totaal ruim 200 ton diepgevroren vis kan bergen. De „Egmont" gaat voorlopig reizen op de Noordzee maken om de bemanning gelegenheid te geven zich in te spelen op de nieuwe apparatuur. Het ligt in het voornemen om in het voorjaar 1961 de visserij te verplaatsen naar de wate ren rond New Foundland, waar dan veel schelvis gevangen kan worden. Het schip zal daar dan drie reizen maken en de diepgevroren vangsten van de eerste twee reizen in Saint Pierre lossen, van waar de kostbare lading met een vracht vaarder meegegeven wordt naar IJmui den. De derde reis neemt de „Egmont" zijn vangst dan zelf mee naar IJmuiden. Het duurde in el lang, maar... GISPEN MEUBELEN BIJ: HASSELMAN <S PANDER In Zuid-Vietnam 81 rebellen gesneuveld Volgens Zuidvietnamese bladen zijn saterdag j.l. bü gevechten in de provin cie Vinh Binh 81 opstandelingen gesneu veld. Een belangrüke hoeveelheid wa pens en munitie werd buitgemaakt. Het feest barst tenslotte los (Van een onzer redacteuren) Bodegraven kan weer over de brug komen. Vandaag wordt de nieuwe brug over de Rijn officieel geopend. Een reden om in het kaasstadje feest te vieren. Want de oude brug was echt niet alles. En het pontjeIedereen is blij, dat het voor goed afgemeerd kon wor den. Wat de oude smalle brug, die sta-in-de-weg, dat lastige obstakel voor het verkeer betreft? Burge meester J. J. Croles van Bodegra ven vindt het een wonder, dat er nooit iemand is doorgezakt. „Was het eigenlijk maar gebeurd, Dan waren we misschien eerder van al die narigheid afgeweest", ver zuchtte hij. Hij is blij. dat het er uiteindelijk wat de nieuwe brug betreft toch van ge komen is. Dat er een goede verbinding tot stand is gekomen tussen de zich snel ontwikkelende uitbreidingsplannen Noord en Zuid. Dat de huidige en toekomstige bevolking van deze voor een betrekke lijk klein stadje toch zo gigantische nieuwe wijken elkaar symbolisch de hand kunnen reiken. Dank zij de nieu we brug, waarover veel werd gepraat voordat zij er eindelijk lag. De eer(sfe) Aan de heer M. van Briemen (AR> de eer. Hij was de man, die het eerst in een openbare raadsvergadering de slech te toestand van de oude brug ter spra ke bracht. Die er op wees, dat er hoog nodig verbetering moest komen in de chaotische toestand, die deze brug ver oorzaakte. Door de opmerking van de heer Van Briemen kwam de bal aan het rollen. Werd er een begin gemaakt met een aantal besprekingen, dat schier einde loos dreigde te worden. Het Groot Wa terschap Woerden moest er aan te pas komen, eigenaar van de sluis en de brug. In 1952 voerde de gemeente Bode graven de eerste besprek ng met dit wa terschap over het verwijderen van de oude brug en het aanbrengen van een nieuwe. Maar ook de Rijkswaterstaat moest in de besprekingen worden ge mengd. En de Provinciale Waterstaat, de Goudse Kamer van Koophandel, En zelfs het ministerie van Defensie in ver band met de munitieopslagplaats aan de Wieringer Schans. Ondanks dat Ondanks het feit. dat de besprekingen wel eens wat stroef verliepen, omdat er Ambaclitscentrum te Rotterdam tot nieuw leven gebracht KLM naar Lagos? Bü zün terugkeer uit West-Afrika heeft de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, gistermiddag op Schiphol medegedeeld, dat hü in de hoofdstad van Nigeria, Lagos, be sprekingen heeft gevoerd over de op neming van deze stad in het luchtnet van de KLM. De heer Aler was met de openingsvlucht op de nieuwe lün naar Accra (Ghana) meegevlogen en maakte van de gelegenheid gebruik een bezoek te brengen aan het naburige Ni geria. Het ligt in zijn bedoeling Lagos in de nieuwe lün, die via Zurich en Tunis naar Accra voert, óp te nemen. „Men heeft mij in Lagos beloofd, dat ik binnen 10 dagen de beslissing tegemoet kan zien en ik heb reden aan te nemen, dat die beslissing voor de KLM gunstig zal uitvallen", aldus de heer Aler. van f 0.75 op giro Q S P E N 879531 CULEMBORG Romantiek en dramatiek hand hand NIEUWE FASE IN VISSERIJ GISPEN HARKT MEUBELEN VOOR HET HUIS VAN NU RANKE KLEURIGE MEUBELEN VOOR MODERNE MENSEN DIE RUIMTE WIL LEN SCHEPPEN EN REDELIJKE PRIJZEN BETALEN VOOR STUl EN COMFORT Fauteuil 1409: prijs f 149.50

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13