Openbaar Kunstbezit wil de radio niet prijsgeven „GARDES" AGENTEN STONDEN GEREED OM NIEUWE PRESIDENT TE BEWAKEN Zwaardemaker Prins Bernhard nam défilé af van de Studentenweerhaarlieden iets te verbeteren valt! voor mannen die er kijk op hebben Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 november 1960 Derde blad no. 30199 In 1962 ook cursus via televisie? Attractie eerste lustrumjaar: kunstboekclub (Van onze Amsterdamse correspondent) Openbaar Kunstbezit, de populaire radiocursus ter bevordering van de este- tlsche vorming zal in 1961 op de oude voet voortgaan. Voor de nieuwe cursus, die op 16 januari begint hebben zich reeds 40.000 deelnemers gemeld en et bestuur, dat Prins Bernhard bereid heeft gevonden in verband met het vijfde le vensjaar van Openbaar Kunstbezit via de radio een oproep tot de luisteraars te doen verwacht in januari aanstaande weer 100.000 inschrijvingen te hebben. Over de toekomstige ontwikkeling van Openbaar Kunstbezit is men het met de omroepverenigingen nog steeds niet eens kunnen worden. Ook al zegt het com muniqué, dat gisteren op de te Amster dam gehouden jaarlijkse persconferen tie is bekendgemaakt, dat er „een vol ledige overeenstemming bestaat in waar dering van het algemeen cultureel be lang van dit werk voor het gehele Ne derlandse volk". Het communiqué, dat door de Nederlandse Radio Unie, de Nederlandse Televisie Stichting en de Stichting Openbaar Kunstbezit is opge maakt zegt verder: „In antwoord op een voorstel tot voortzetting van de cur sus, die het bestuur van Openbaar Kunstbezit aan de Nederlandse Radio Unie had voorgelegd, werd een tegen voorstel van die zijde gedaan waarom trent het overleg nog gaande is". Voorzitter prof. dr. J. G. van Gelder achtte het onjuist om in dit stadium nadere mededelingen te doen. Televisie Secretaris J. G. Wertheim heeft zich inmiddels al gezet aan de voorbereiding van televisieuitzendingen van Open- Kunstbezit. „Aanvankelijk achtte de N.T.S. de cursus typisch radiowerk, maar langzamerhand is dat standpunt ver anderd. Na proefuitzendingen hopen wij in 1962 definitief te kunnen beginnen". Openbaar Kunstbezit meent, dat ge- het feit dat 80 procent van de huidige deelnemers geen televisietoestel bezitten, Nieuwe oogst rozebotteljam het overschakelen van radio op televisie de radiocursisten zeer zou duperen. De toekomstige televisiecursus zou dus naast de radiocursus moeten komen. Voorlopig is er echter slechts de ra diocursus en in 1961 gaat Openbaar Kunstbezit voort op de ingeslagen weg, dat wil zeggen dat het schema van primitieven, van 17de. 18de, 19de en twintigste eeuwse kunstwerken ongewij zigd blijft. De cursisten krijgen weer samen met de eerste serie platen de gratis toegangs kaart tot 54 musea toegezonden en is het abonnement van 1959 tijdig ver lengd, dan heeft men kans op een prijs in de vorm van een schilderij of zelfs de hoofdprijs: een portret van zichzelf. Lustrumviering Als bijdrage tot de viering van het eerste lustrum heeft Openbaar Kunst bezit in samenwerking met het Prins Bernhardfonds een kunstboekclub „Ne derlands Kunstbezit" in het leven ge roepen die jaarlijks twee kunstboeken voor cursisten tegen kostprijs (circa vier gulden) beschikbaar stelt. Deze boeken, die niet in de boekhandel verkrijgbaar zullen zijn, zullen gemiddeld 64 zwart wit en gekleurde reprodukties bevatten die in de cursus niet of onvoldoende belicht kunnen worden. Als eerste deel verschijnt binnenkort een overzicht van de tekeningen van Vincent van Gogh uit diverse musea, waarbij de heer W. Jos de Gruyter, directeur van het Gro ninger Museum voor Stad en Lande, de tekst heeft geschreven. Openbaar Kunstbezit hoopt met deze boekenserie voor haar leden naast de vier albums een waardevolle kunstbibliotheek op te bouwen. DS. K. O. FINKENSIEPER PLOTSELING OVERLEDEN President-directeur Heldring-gestichten Geheel onverwacht is woensdagmor gen tengevolge van een hartverlamming in zjjn werkkamer op het centraalbu- reau van de Heldringstichtingen te Zet ten overleden de president-directeur van deze Stichtingen ds. K. O. Finkensieper. Ds. Finkensieper was juist de dag te voren 55 jaar geworden. Na een periode van ruim 20 jaar in dienst der Zettense stichtingen dommee Finkensieper aanvaardde na drie jaar als predikant de gemeente van Oosthem in Friesland gediend te hebben, in 1939 de functie van directeur en werd in 1946 benoemd tot president-directeur als opvolger van ds. O. G. Heldring is door dit over lijden een leven van opbouwend werk ten behoeve van de kinderbescherming en opvoeding plotseling afgebroken. Ds. Finkensieper was in de protestant se sector van de kinderbescherming een centrale figuur. Hij was lid van het algemeen college van advies voor de kin derbescherming, dat de minister van advies dient, voorzitter van de Ned. Hervormde Kinderzorgbond. lid van het dagelijks bestuur van de Nationale fe deratie Nederlandse Bond voor Kinder bescherming, voorts lid van het bestuur van de „Klokkenberg" een protestants- christelijke school en het daaraan ver bonden internaat te Nijmegen, lid van het moderamen van de algemene Dia conale Raad van de Ned. Herv. Kerk, voorzitter van sectie kinderbescherming en reclassering van deze kerk. en be kleedde voorts nog tal van andere func ties. Ds. Finkensieper verrichtte baan brekend werk wat de vernieuwing op het terrein van de kinderbescherming betreft, hetgeen zijn toepassing vond in de Heldring-gestichten met name op het terrein van de differentiatie der ge stichtstehuizen. De stichtingen hebben ook een eigen kerk, de Vluchtheuvelkerk, en een eigen begraafplaats. Hier zal ds. Finkensieper zaterdagmorgen na een rouwdienst in de kerk, zijn laatste rustplaats vinden. Ook in de winter gezond door natuurlijke vitamine-C Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljammet het hoog ste gehalte aan natuurlijke vitamine-C Neemt vaker Hervormd vormingswerk Op de laatste dag van de zitting van de generale synode der Ned. Herv. Kerk is het ontwerp-rapport over het vormingswerk behandeld. Dit rap port behandelt de achtergrond en me thoden van het vormingswerk, zoals dit in de vormingscentra der hervorm de kerk verricht wordt. Nadat enkele leden van de commissie van ontwerp het rapport hadden toegelicht werd dit in geheel besproken. Sommige leden vonden het te moeilijk en te theore tisch, andere spraken er hun waarde ring over uit. De synode besloot voort te gaan met de theologische bezinning over het vormingswerk en de commissie op te dragen in de februari-synode de organisatorische plannen, die in het rapport zijn neergelegd, uitgewerkt aan te bieden. Hierna werd de synode ge sloten. Op 6 en 7 februari 1961 zal zij weer vergaderen. Tachtig jaar Studenten Schietvereniging Montgomery sprak in A'damse Universiteit (Van onze Amsterdamse correspondent) Een kleine 200 leden van de studenten- weerbaarheidsverenigingen uit Gronin gen, Leiden, Delft, Utrecht en Amster dam hebben gistermiddag deelgenomen aan een défilé ter ere van het zestiende lustrum oftewel het tachtigjarig bestaan van de Koninklijke Studenten Schietver eniging te Amsterdam. De parade werd voor de studentensociëteit NIA afgeno men door Prins Bernhard, beschermheer van de KSS in tegenwoordigheid van minister J. M. A. H. Luns, oud-praeses van de schietvereniging, burgemeester mr. G. van Hall en dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord- Holland. De studenten, gestoken in kleurrijk ceremonieel tenue werden voorafgegaan door een vrolijk blazend trompetters- korps van de cavalerie. Het geringe aan tal deelnemers hoewel versterkt met adelborsten uit Den Helder en kadetten van de KMA te Breda bracht mee, dat de gehele plechtigheid in nauwelijks 5 minuten achter de rug was. Laten we eerlijk zijn; die weerbaar heden waren niet uitsluitend voor die vijf-minuten-parade naar de hoofdstad gekomen. De compagnie Vrijwillige Flankeurs uit Groningen bijvoorbeeld was al voor zonsopgang uit het noorden vertrokken. Maar toen deze Flankeurs met rode neu zen van de kou als sluitstuk in de stoet meemarcheerden, doorstonden zij deze disciplinaire plicht in de wetenschap, dat bij ieder studentenfeest het officiële ge deelte wordt gevolgd door een minder officieel deel, dat beslissend is voor het welslagen van de dag. Via een receptie in de Gemeente Universiteit belandden de diverse onderdelen van de weerbaar heden in de kelder van een brouwerij, waar de bierpompen het tempo van het drinken nauwelijks konden bijhouden. Veroorzaakten de defilerende studen ten al een kleine verkeerschaos in de om geving van het Frederiksplein, een half uur later zaten vele honderden auto's in de Amsterdamse binnenstad klem. door dat een ingenieus systeem van politie posten het mogelijk moest maken om een zwarte auto met hoge snelheid en zonder onderbreking van Schiphol naar de aula van de Universiteit te laten rij den. In die auto zat een speciale gast van de KSS: veldmaarschalk, burggraaf Montgomery van Alamein. De 72-jarige oud-bevelhebber van het Achtste Leger en na de invasie van de 21ste le gergroep in Normandië, had namelijk slechts veertig minuten tijd tussen de aankomst van het vliegtuig en het ogen blik, waarop hij in die aula een lezing zou houden ledereen mag dan nog zo tevreden zijn over Kerko shirts, Kerko blijft ze kritisch bekijken. Kerko blijft streven naar een nog grotere perfectie, een nóg betere afwerking. Het nieuwe maatsysteem - altijd èn de juiste hemdlengte èn de juiste mouwlengte èn de Kerko shirts in alle prijsklassen 13.50 - 15.90 17.90 -19-75 - 22.50 25.50 - 29.75 juiste boordmaat is daar een sprekend voorbeeld van. En het befaamde Doublefront, dat doorschijnen voorkomt en het voorpand prachtig glad houdt. En de haarscherp gesneden boord met de speciale voering en de ingenaaide Kerkostay baleinen. Als laatste snufje is er nu de Kerko brillezak (octrooi aangevraagd). Zonder rits, zonder knoopjes! En toch... buk maar, Uw bril valt er niet uit! Koop kritisch, kies Kerko, Nederlands beste shirt... dat nog steeds beter wordt I Montgomery gaf ztfn visie op de si tuatie in de wereld op dit ogenblik, waarbij zijn opmerkelijkste uitspraak was: „De Amerikaanse regering schijnt nogal eens te vergeten, dat de regering van China in Peking zetelt en niet op Formosa.'' Hij zei in de wereld van van daag maar één moedige leider te ken nen: De Gaulle en hij stelde de Franse staatsman ten voorbeeld aan de studen ten, uit wier midden immers toekomstige leiders moeten voortkomen. Twee „gardes" van vei ligheidsagenten stonden gisteren gereed om ter stond de bescherming van de overwinnaar in dc Amerikaanse presidents verkiezingen op zich te nemen. Een dezer gardes bevond zich in Los Ange les, waar vice-president Nixon, de Republikeinse kandidaat, de uitslag af wachtte, en de andere in Hyannis Port, waar dc Democratische kandidaat Kennedy zich ophield. De agenten bleven achter de schermen totdat de win naar bekend was. Toen trad de ene groep aan om de „president-elect" te be waken en de andere ver liet het toneel. De overwinnaar Kenne dy zal ondervinden dat zijn zege hem beperkingen oplegt, en ook zijn gezin in vele opzichten van het dagelijkse leven. De vei ligheidsdienst heeft hierin zün zegje, daarbij steu nend op het feit dat drie van de 34 Amerikaanse presidenten tot nog toe vermoord zijn Abra ham Lincoln, James Gar field en William McKing- ley en op anderen aan slagen werden gepleegd waarvan de laatste in 1950 door Portoricaanse natio nalisten op Harry Tru man. De veiligheidsagenten, getrainde scherpschutters di« een «mtails aanslag pleger midden in een me nigte moeten kunnen her kennen, hebben het laat ste woord wat betreft vra gen als: zou de president in een bepaalde straat mogen lopen of moet hij daar in een gesloten auto rijden?, kan hü dit of dat gebied, waar zich waar schijnlijk fanatici ophou den, bezoeken?, kan hü het hem op een banket voorgezette voedsel tot zich nemen?, etc. De veertienjarige doch ter Tricia van Nixon zei vóór de verkiezingen dat zij het helemaal niet pret tig zou vinden om bü elk afspraakje door de veilig heidsdienst te worden ge schaduwd.... Prins Bernhard nam gistermiddag in de Sarphatistraat te Amsterdam een parade af ter gelegenheid van het zestiende lustrum van de Kon. Studenten Schietvereniging te Am sterdam. De Prins voor de parade in gesprek met minister Luns. bur gemeester Van Hall en de Com missaris der Koningin, dr. Prinsen. Passagiers van de „Oranje" gewond Het m.s. „Oranje" heeft zo deelt de maatschappij „Nederland" mee op haar eerste rond-de-wereldreis, welke thans byna voltooid is, ook haar tol moeten betalen aan de somtyds onbe rekenbare golfslag en deining in deze tyd van het jaar. Kapitein J. H. Schulting heeft telegra fisch bericht, dat tengevolge van zulke onverwachte slingeringen van het schip NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen T. Langerak te Vln- keveen; te Kootwijkerbroek (toez.) P. J. F. Lamens te Kamerik. Bedankt voor Vrle- zenveen P. H. Borgers te Birdaard; voor Wierden H. N. van Hensbergen te Ren- kuin. Beroepen te Zevenbergen (toez.) J. van Winterswijk te Wieringermeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven S. van Zwoll te Kampen. Optimistisch geluid uit Oegstgeest Zending vraagt niet te vergeefs „Zes belangrijke, zaken alleen maar als P. M., pro memorie, op de begroting gebracht. Drastische besnoeiingen aan gebracht. Het hakmes werd gehanteerd". Deze en dergelyke zinnen stonden te lezen in een artikel, dat ds. P. J. Mac- kaay te Oegstgeest het vorig jaar schreef in .Hervormd Nederland", nadat de be groting van de Raad voor de Zending was vastgesteld. Van vele zijden zyn op dit artikel - waarvan wy de inhoud voor een deel overnamen Red. - in „Oegst geest" reacties ontvangen. In een van daag in „Hervormd Nederland" versche nen bydrage van de hand van ds. Mackaay, dringt een optimistisch geluid uit Oegstgeest door. Was het „toevallig", zo schrijft hy, dat de penningmeester van de Raad voor de Zending vorige week. bij het begin van de begrotings vergadering kon meedelen, dat hij tot zijn blyde verrassing tot 15 oktober van dit jaar ruim f. 190.000 meer had ont vangen dan over dezelfde periode in 1959? Er waren nog meer dingen, aldus gaat ds. Mackaay voort, die ons dankbaar stemden. Ik denk aan opmerkingen in verschillende brieven uit Indonesië, die ongeveer aldus luiden: „Wij waren verrast en bly ook dit jaar Uw brief te ontvangen waarin U ons vroeg waarmee de Hervormde Kerk van Nederland ons in 1961 helpen kan. Wy begrepen daar uit dat Uw kerk voort wil gaan ons te bly ven steunen ook al zyn de moeilyk- heden tussen Uw land en het onze steeds erger geworden". Met vertrouwen voorwaarts Het is interessant in de begroting te lezen, dat wij in 1961 voor de arbeid in Indonesië nog ruim f. 576.000 nodig zul len hebben. Hieronder zyn begrepen 105 beurzen, aan a.s. predikanten 80, a.s. leraren 13 en a.s. artsen 12. Nieuw-Gui- nea vraagt meer, nl. ruim f. 680.000 en daarby is dan nog niet gerekend met een plan om een vormingscentrum te stichten, waar allerlei Papoea's in confe renties by een kunnen worden gebracht een aantal passagiers verwondingen heeft opgelopen. Indien geen verdere tegenslag door weersomstandigheden wordt ondervon den kan de „Oranje" volgens de gezag voerder op tyd, dat wil zeggen zondag te Amsterdam arriveren. om ze op die wyze te helpen zich voor te bereiden op de nieuwe toekomst, die zoals steeds duidelijker wordt, voor dit land aanstaande is. Ook moeten de gel den nog worden gevonden om volgend jaar vier jonge Papoese predikanten, van wie twee die gehuwd zijn, met hun vrouwen, voor verdere studie naar Ne derland te laten komen. Daarvoor zal in 1961 een bedrag van f. 30.000 nodig zyn. Voor het werk in Ceylon en vooral in Afrika zal bijna f. 143.000 nodig zün, Zonder twijfel zal dit bedrag in de ko mende jaren aanzienlijk stijgen. Zo zyn er plannen om in een tot voor kort voor blanken gesloten gebied, tezamen met de Bazelse Zending een klein ziekenhuis te bouwen, waaraan onze zendingsarts Van Soest, misschien tezamen met een Ne derlandse vroedvrouw, verbonden zal zyn. In totaal zal er voor de arbeid overzee by na anderhalf miljoen gulden nodig zijn. De begroting sluit met een tekort van ongeveer f. 74.000. Of ons dat geen zorgen geeft? Heen, eigenlijk niet. Als wij de bereidheid zien, die er leeft in de gemeenten om het zen dingswerk te steunen, ik kan het ook anders zeggen, als wij zien hoe de Heer de harten der gemeenteleden neigt om hun gaven te geven, dan hebben wij niet zoveel zorgen: wij vertrouwen erop, dat het ook in 1961 goed zal komen, aldus ds. Mackaay. Bijbel op grammofoonplaten INITIATIEF VAN NEDERLANDSE PLATENINDUSTRIE Eén van de grootste projecten uit de geschiedenis van de grammofoonplaat zal binnenkort werkelijkheid worden, dank zü het initiatief van een Neder landse grammofoonplatenindustrie. Onder de titel „Bybelse hoorspelen voor de jeugd" zullen alle verhalende hoogtepunten uit het Oude en Nieuwe Testament op de plaat worden vastge legd in een vorm, welke de hedendaag se door radio en televisie verwende jeugd kan aanspreken. De eerste negen 45-toeren platen zul len dezer dagen in de handel komen. Zü behandelen achtereenvolgens„Adam en Eva"; „Noach en de ark"; „Jacob, de zoon van Izaak"; „Het leven van Jozef"; „Mozes de profeet"; „De uit tocht uit Egypte"; ,JDe muren van Je richo"; „Simson de sterke"; „David en Goliath". De auteur, H. Bakker, bewerkte de verhalen tot korte, licht gedramatiseer de hoorspelen, welke opgevoerd worden door een groep anonieme lekespelers. In elk hoorspel is slechts op be schroomde wijze van geluidseffecten en muzikale omlüsting gebruik gemaakt, zo dat het volle accent op het bü bel verhaal zelf valt. Deze grammofoonplatenserie een van de omvangrükste projecten uit de geschiedenis van de grammofoonplaat - mag naar de mening van producer J. J. Vis zeker niet gezien worden als een vervanger van de Kinderbybel. De platen, waarop alle verhalende hoogtepunten uit het Oude en Nieuwe Testament in de komende Jaren zullen worden vastgelegd, zün veeleer bedoeld als een hulpmiddel om de aandacht van de Jeugd to trekken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11