Grote belangstelling op receptie Raif feisenbank Leiden - Oegstgeest Chefarine 4 WF Inzet viering 50-jarig bestaan met veel toespraken en bloemen BENDER Hoogewoerd 90, Leiden lel. 20097 Dokter J. de Bruyne overleden beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! SCHOLIEREN GENOTEN VAN FILMS OP HOOG NIVEAU Koninklijke onderscheiding voor jubilerende chef Leidse Courant IR. M. L. KALFF CURATOR LEIDSE UNIVERSITEIT Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 november 1960 Tweede blad no. 30198 Dat de Coöperatieve Boerenleenbank Leiden-Oegstgeest enige tijd geleden herdoopt in Raiffeisenbank in haar gouden jubeljaar in de belangstelling staat, bleek gisteren tijdens de receptie ter gelegenheid van dit 50-jarig bestaan in ..Het Gulden Vlies Honderden leden, spaarders, vertegenwoordigers van diverse instellingen, waarmee de Raiffeisenbank nauwe betrekkingen onderhoudt, en bankrelaties maak ten tussen 3 en 5 uur van de gelegenheid gebruik het bestuur met dit heuglijke feit te complimenteren. Talrijk waren de bloemen en geschen ken, die werden aangeboden, terwijl ook schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen o.m. van de gemeente Oegstgeest. De leiding van deze huldigingsmiddag was in handen van de voorzitter van het jubileum-comité, de heer B. van Vliet Czn. ontwikkelen ten behoeve van de gemeen schap. Onder de velen, die de voorzitter van het bestuur van de jubilerende bank, de heer P. J. Kolderman de hand schud den waren de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, ir. J. J. G. van Hoek; de voor zitter van de kring van banken, baron E. van Wijnbergen; de directie van de Raiffeisenbank te Utrecht: de bestuurs- leiding van de Coöperatieve Leidse Groenten en Fruitveiling; de heer Jac. Rijlaarsdam, voorzitter van de vereni ging Vita Nova; de heer S. N. Zwet sloot. namens het bestuur van Keuken hof; de heer L. A. Mennes, oud-directeur van de Leidse Markt- en Havendienst als vertegenwoordiger van de Vebo; col lega's van banken, raadsleden van Lei den en Oegstgeest. De viering van het gouden jubileum van de Raiffeisenbank wordt dinsdag 15 november a s. in zaal „Treslong" te Hil- legom besloten met een feestavond voor de leden. Bazar Doopsgezinde Gemeente Onder zeer grote belangstelling heeft de voorzitter van de Doopsgezinde Kerke- raad. prof. dr. J. Goslings, gisteravond de bazaar in het kerkgebouw aan de Pieterskerkstraat geopend. De baten van deze bazaar, die werd georganiseerd door de Zusterkring van de Doopsgezinde Ge meente, zullen ten goede komen aan de eigen gemeenten en o.m. bestemd voor noodzaklij ke restauraties aan het kerk gebouw. De bazaar, die vele bezoekers trok, is bijzonder aantrekkelijk geworden. Een bijzonder woord van lof ver diende het knutselclubje ..De Menisten Bouwers." waarvan de jeugdige leden (11 tot 15 jaar) kans hadden gezien een eigen kraam met speelgoederen, pop- penkleertjes e.d. in te richten. Ook de koster bleef niet achter, en had een partij fraai uitgevoerde poppenbankjes vervaardigd. De ijverige „verkoopsters" hadden druk werk en tal van koopjes gingen vlot van de hand. Ook de at tracties voor de meer jeugdige bezoekers (sters» mochten zich in de nodige be langstelling verheugen. Vandaag is de bazaar nog geopend tot 22 uur en zal omstreeks half tien een grote verloting worden gehouden als hoofdprijs een door de heer C. F. Meyer vervaardigd pop penhuis. Advertentie! In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! Bef of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60 A. k,.:Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Bekwaam als medicus, «root als mens Op 56-jarige leeftijd is gisteravond in het Diaconessenhuis, waar hij sinds geruime tijd werd verpleegd, overleden dokter J. de Bruyne, een der meest bekende Leidse huisartsen. Dokter De Bruyne, een zoon van de vroegere bekende Leiderdorpse huisarts en broer van de tegenwoordige huisarts aldaar, heeft tientallen jaren zijn grote medische bekwaamheid in dienst gesteld van een omvangrijke kring van particuliere en fondspatiënten. Advertentie 8i| pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 3.50 Gistermiddag hebben vele leerlingen van vhmo, ulo, uts en huis houdscholen in het Casino-theater genoten van een jeugdfilmvoorstel ling onder auspiciën van K. en O. en de Leidse Jeugd Ajitie. Het waren heel bijzondere films, die werden vertoond. Films van de Franse regisseur Albert Lamorisse. die uitmunten door het hoge artistieke niveau, waarop zij staan. Er is een wezenlijk verschil tussen films, zoals ,,Crin blanc" en ,,Le ballon rouge", en negentig procent van de speelfilms, die in de bioscopen worden vertoond. Laatstgenoemde films pretenderen niets meer dan het grote publiek de nodige dosis ontspanning te geven. De films van Albert Lamorisse zijn vervaardigd, omdat de regisseur er plezier in heeft, omdat hij een „film" wil maken. Met een bescheiden budget en gebruik makend van de technische mogelijkheden, die de camera maar kan bieden. Jan de Bruyne werd op 2 november 1904 geboren te Leiderdorp. Na in 1922 met goed gevolg het eindexamen van de HBS te Leiden te hebben afgelegd studeerde hij te Leiden medicijnen. Óp 24 mei 1929 verwierf hij het artsdiploma, waarna hij zich onmiddellijk te Leiden vestigde als huisarts. In de loop der jaren bouwde hij door zijn grote medi- ter De Bruyne veel meer dan huisarts die bij medische problemen werd ge raadpleegd. In tal van gevallen werd hij een huisvriend, wiens raad en me deleven op allerlei terrein op hoge prijs werd gesteld. Hoe groot het aantal van zijn vrien den was bleek eerst duidelijk bij zijn zilveren artsjubileum in 1954. toen hem een stroom gelukwensen bereikte tijdens een overweldigend druk bezochte recep- I tie. In het medisch-organisatorische leven heeft dokter De Bruyne een belangrijk» rol gespeeld. Hij was voorzitter van de Leidse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose en bestuurslid van de Pro- venciale Zuidhollandse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Voorts was hij geruime tijd bestuurslid van de Ge reformeerde Schoolvereniging te Leiden. De ter aarde bestelling van het stof felijk overschot zal zaterdag in alle stilt» plaats vinden. Des middags te 3 uur wordt in de Zuiderkerk een herden kingsdienst gehouden. de schoolkameraadjes van het jongetje. Zij proberen hem de ballon af te nemen. Het jongetje verdedigt zijn kostbare be zit echter met hand en tand. Tot de bal lon letterlijk „sterft" na getroffen te zijn door een schot van een katapult. Het rumoer van de jongens wordt abrupt afgebroken. Een dodelijke stilte heerst er, terwijl de camera de laatste stuiptrekkingen van de ballon noteert. Dan blaast de ballon de laatste adem uit. Dit poëtische filmpje dat werd opge nomen in de straten van Parijs heeft een „open einde". Het jongetje zweeft aan alle ballons van Parijs onbekende verten tegemoet. De beelden en de kleu ren hebben de belangrijkste functies in deze film. De kleuren bepalen de sfeer, de beelden vertellen het ver haal. Dan zijn dialogen overbodig. Een bescheiden gebruik van muziek on derstreept de sfeer, die door de kleuren wordt opgeroepen. "Crin blanc" is eigenlijk volgens het zelfde procédé gemaakt. Alleen hier ver vult het geluid de functie van de kleu ren in „De rode ballon". Het gaat over een wild paard, dat zich niet wil onder werpen aan de mensen, maar dat zich wel laat winnen door een onbedorven vissersjongen. Ook hier weer de twee eenheid van jongen en paard, die een mengeling van natuurlijke schoonheid en onbedorvenheid symboliseert. Ook hier weer een „open eind" als het jon getje op „zijn" paard achtervolgd door hun belagers de zee invlucht. Onbeken de verten tegemoet. Voortreffelijk zijn de beeldassociaties, die in deze film zijn ingelast. sche gaven en zijn innemende persoon lijkheid een grote kring van patiënten op, onder wie hij talloze vrienden ver wierf. In vele Leidse gezinnen werd dok- P. Zijlstra overleden Op 79-jarige leeftijd is gisteren over leden de heer P. Zijlstra. oud-leraar aan de Christelijke Kweekschool voor onder wijzers te Leiden. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt zaterdag a.s. te 3 uur plaats te Sexbierum. KLAPROOSCOLLECTE. Op zaterdag 12 november a.s. wordt weer de jaarlijkse Klaprooscollecte ge houden, hier ter stede georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Collectanten kunnen zich aanmelden bij mevrouw M. van WijkHohwü, Fruinlaan 16 .tel. 21483 en op de dag zelf van 9 uur 's morgens af In „Het Gulden Vlies". Breestraat. Deze Klaprooscollecte wordt gehouden ten bate van, het Nederlandse Oorlogs graven-Comité. Openbare les van dr. P. van Duyn Gistermiddag aanvaardde dr. P. van Duyn het ambt van lector in de his- ochemie aan de Leidse Universiteit. Dr. Van Duyn sprak in zijn openbare les onder de titel „Moleculair denken in de biologie" onder meer over de vraag, wat moleculair gesproken het bijzondere is van het levend organisme, dat in moleculaire opbouw niet principieel af wijkt van de dode stof. Bazaar De Burcht Vrijdag en zaterdag as. organiseert het Werkcomitéé van het Leids Jeugd orkest en Drumband ..De Burcht" een bazaar ten bate van het Instrumenten fonds. De bazaar wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de speeltuin „Oosterkwartier" in de Borneostraat en zal geopend zijn: vrijdag van 19 tot 23 uur en zaterdag van 10 tot 23 uur. Openbare les van dr. A. J. A. Fehr Od dinsdag 22 november 4.15 uur hoopt dr. A. J. A. Fehr, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. Advertentie ZEEROUDE „De rode ballon" verhaalt van de bal lon van een klein Frans jongetje. Zijn dierbaarste bezit, dat in zijn fantasie tot leven komt. De ballon is trouw aan zijn baas, plaagt hem een beetje, zoekt ten slotte bescherming bij hem. De ballon is eigenlijk zijn enige vriend. Het jon getje en de ballon: een twee-eenheid. Onafhankelijk van elkaar en uiterlijk volkomen verschillend, maar toch onver brekelijk met elkaar verbonden. Deze „levende" ballon wekt de jaloezie op van Leids Jeugdorkest en GEBOREN Robertus Slcco Maria, zn. van S. H. F. de Faber en T. F. Hazelaar; Franciscus Wilhelmus Nicolaas, zn. van F. W. Sau- nier en C. P. A. Barreveld; Joanna Enge- lina. dr. van A. van Mutjen en M H. Fontein; Johannes Hendrik, zn. van J. H. van Leeuwen en P. Crama; Adriaan. zn. van P. Kuijt en G. van der Plas; Dirk Willem, zn. van W. G. Zelvelder en C. T. Van der Laan. GETROUWD J. W. Marks en W. C. de Roo. OVERLEDEN C. Hansen. 86 jaar, vrouw; G. Rooden- burg. '89 jaar. wed. van J. van den Hoek; M. E Rooswinkel. 88 Jaar. vrouw; J. E van Biezen. 76 jaar. man; C. Schaddee. 64 jaar. man; A van den Oever, 85 Jaar. wed. van P. C. Schoonacker. Gistermiddag werd de heer L. J. v. d. Meer, chef van de abonnementenafde ling van de Leidse Courant gehuldigd met zijn veertig jarig jubileum. In de commisarissenkamer werd hij met zijn echtgenote en kinderen ont vangen door de gedelegeerd commissa rissen en de directie. Voor zijn grote ijver, zijn eerlijkheid en zijn collegialiteit werd hij onderschei den met de zilveren ere-medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Van der Meer werd allereerst toegesproken door de president-commis saris, de heer M. P. van der Weyden, die „de kleine v. d. Meer" figuurlijk ge zien een grote persoonlijkheid noemde. Dag en nacht stond hij klaar, voor de belangen van de krant. Wethouder S. Menken nam hierna het woord. Hij deelde de jubilaris mee. dat hem door H M. de Koningin het Ko ninklijk zilver was toebedacht. De heer J. F. J. M. Koens richtte zich hierna met enige sympathieke woorden tot de heer Van der Meer. Vervolgens voerden nog het woord rec tor H. L. J. M. Sondaal. namens de St.- Willibrord-Vereniging en de redactie van „Het Schild", de heer C. P. de Heiden, namens de administratie van de L.C., de heer S. van Egmond, als collega van de jubilaris, de hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, de heer De Graaf, napiens de technische afdeling. Op deze foto ziet men hoe wethouder Menken het ere-metaal op de borst van de heer Van der Meer speldt. Dr. J. W. D. van Dijck a fgetreden Tot curator van de Leidse Universiteit is benoemd ir. M. L. Kalff te Den Haag, oud-hoofdingenieur van de Bataafse Petroleum Maat schappij. Ir. Kalff zal in het curatorium de plaats innemen van dr. W. J. D. van Dijck. die ruim een jaar geleden tot curator werd benoemd, doch deze functie thans om gezondheidsredenen wil neerleggen. De nieuwe curator verwierf in 1924 op 24-jarige leeftijd het diploma werktuig kundig ingenieur van de Technische Hogeschool te Delft. Als hoofdingenieur van de B.P.M. bekleedde h\j de functie Bijzondere noden Aan het door de Stichting Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden te Leiden uitgebrachte jaarver slag over 1959 ontlenen wij het volgende. De commissie heeft ten doel materiële hulp te verlenen, wanneer een gezin of een persoon door „bijzondere nood" in moeilijkheden is geraakt en deze moeilijkheden door een eenmalige hulp verlening afdoende kunnen worden ge holpen. Deze hulp verleent de commissie in samenwerking met burgelijke, kerke lijke en particuliere instellingen. Er werden in 1959 75 aanvragen be handeld. waarvan er 57 tot hulpverle ning hebben geleid. Een zeer belangrijk percentage van deze hulpverleningen be trof de voorzieningen ten behoeve van de minder-validen «motor) invali den- en duwwagens, gehoorapparaten, prothesen e.d. Het streven van de commissie is er daarbij op gericht om ook de lichamelijk gehandicapten, die niet meer in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, zoveel mogelijk te helpen. Op deze wijze wordt hun nog de gelegenheid geboden om aan het maatschappelijk verkeer deel te nemen en voorkomt men, dat zij zich geheel van de buitenwereld gaan isoleren. Naast deze voorzieningen t.b.v. de minder-validen werd in vele gevallen hulp verleend bü de aanschaf van kle ding, dekking en huisraad, bij de kosten voor woninginrichting, schulddelging en studietoelage. Met de hulpverleningen was in totaal een bedrag van f 18.517,20 gemoeid. DankzU vele giften was de commissie in staat in vrijwel alle hulpverleningen een bijdrage beschikbaar te stellen. Het secretariaat van de commissie is gevestigd op het bureau van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6. van hoofd van het engeneering depart ment. Als zodanig is hij een reeks van jaren belast geweest met de leiding van de laboratorium bouw ten behoeve van deze maatschappij. Met het bereiken van de zestigjarige leeftijd werd ir. Kalff in de afgelopen zomer gepensioneerd. De thans terugtredende curator zal als adviseur aan het college van curatoren verbonden blijven en wel in het bijzonder voor zaken, betreffende de faculteit van wis- en natuurkunde. Wat is beleefdheid? De Afdeling Leiden e.o. van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond heeft gisteravond in het Herv. Wijk- gebouw „Rehoboth" een goed bezochte ledenvergadering gehouden. Na een korte meditatie opende de pre sidente. mevr. W. Parlevliet-Dorrepaal. de avond met een hartelijk woord van welkom en richtte zich hierbij in het bijzonder tot de Bondssecretaresse, mej. M. Lugtigheid. die een causerie hield over het onderwerp; „Wat is beleefd heid?". Beleefdheid is geen privilege voor een bepaalde groep mensen, doch een Chris telijke deugd voor een ieder, die Gods geboden navolgt. Als alle Christenmen sen zich ervan bewust waren, dat zij Gods evangelisten zijn en door het ge bed de tact en de wijsheid kunnen vragen om zo nodig de lippen gesloten te houden, zou het er voor onze wereld heel wat gunstiger uitzien dat thans het geval is. aldus spreekster. Beleefd zijn tegen een medemens impliceert, dat men het Gebod „Heb Uw naaste lief' naleeft. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen druk gebruik was gemaakt, dankte de presidente mej. Lugtigheid voor haar medewerking aan deze avond, waarna met dankgebed de bijeenkomst werd besloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand.ex. wijsbe- geerte de heeT J. P A. Stolk te Leiden I voor het doet. ex. Ned recht de heer A. G. Esoher te Bentveld. lo de handige knetpfles 8.V hele liter De geheide gebeide wan Wynand Fockink Leger Indonesië: in 1962 hele land veilig O Volgens een bericht van „Antara" heeft het Indonesische leger bekend ge maakt. dat in drie maanden tijds 3000 gewapende opstandelingen werden uit geschakeld bij zuiveringsacties. Er zou den in Indonesië thans nog 17.528 op standelingen zijn tegen „honderddui zenden" drie jaren geleden. In de be kendmaking van het leger wordt gezegd, dat deze successen „ons de overtuiging geven, dat omstreeks eind 1962 de vei ligheid in het gehele land kan zijn her steld". Commissie technische studie en maatschappij wetenschappen Minister mr. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gisteren te Utrecht „de commissie technische studie en maatschappij wetenschappen" geïnstalleerd. Deze commissie zal zich volgens de bewinds man moeten beraden over de vormen, waarin de maatschappijwetenschappen in de technische studie zouden kunnen worden ingepast. Men zal de verschil lende oplossingen en eventuele verdere mogelijkheden moeten beoordelen en tegen elkaar afwegen. Minister Cals sloot proefneming met verschillende mogelijkheden aan een der bestaande technische hogescholen, hetzij aan een eventueel nieuw te stichten instelling voor hoger technisch onderwijs niet uit. Tijd van „oude kous" is voo rbij Uit de vele toespraken bleek, dat de Coöperatieve Raiffeisenbank in de afge lopen vijftig jaar tot een onmisbare in stelling in het maatschappelijk leven voor Leiden en omstreken is uitgegroeid. „Dank zij de activiteiten van de Boe renleenbank is de periode van de „oude kous" voorbij. De bevolking heeft de weg naar de bank gevonden", om met de Ouderavond Baron E. van Wijnbergen rechts biedt de voorzitter van de bankde heer P. J. Kolderman, zijn geluk wensen aan. (Foto L.D./Holvast) woorden van de wethouder van Finan ciën, de heer S. M. Stolp, die de felici taties van het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden overbracht, te spreken. De verschillende functies van de bank werden naar voren gebracht en de sa menwerking met velerlei relaties gepre zen. Algemeen werd dan ook de wens ge uit, dat de Coöperatieve Raiffeisenbank zich in de toekomst meer en meer zou Drumband „De Burcht" Uitgaande van het standpunt, dat een hechte onderlinge band tussen de ouders enerzijds en een levendig contact tussen ouders en bestuur anderzijds twee van de voornaamste pijlers zijn waarop het grote succes van het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" rust, heeft het bestuur van genoemd orkest gisteravond in het club gebouw van „Oosterkwartier" wederom een ouderavond belegd. In zyn wel komstwoord sprak de voorzitter, de heer J. Sierat, er zijn vreugde over uit, dat wederom zovele ouders aan de uitnodi ging gehoor hadden gegeven, waarmede opnieuw een overduidelijk bewijs was geleverd, dat zij met het wel en wee van het orkest en de wijze waarop hun kinderen als leden van dit orkest hun vrije tijd prettig en nuttig doorbrengen, intens medeleven. Het bestuur was de ouders hiervoor niet alleen zeer erkente lijk. doch zag hierin tevens een stimu lans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Na enkele bestuursmededelingen en de uitwisseling van een aantal waar devolle suggesties in het belang van or kest en drumband, bood de heer J. Dracht, namens een Leidse firma een veertigtal fraaie witlederen marstasjes aan voor de jeugdige orkestleden, welk kostbaar geschenk (onder daverend ap plaus) door de voorzitter dankbaar werd aanvaard, daar hiermede, aldus de heer Sierat. een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan. Nadat de heren A. Ladan. J. Dracht, G. Prevo, H. Klein. G. H. Steenbergen en L. H. Piek op uitnodiging van de voorzitter het po dium hadden betreden, mochten zij tot hun grote verrassing vernemen, dat zü als blijk van dank voor de goede dien sten aan het Jeugdorkest bewezen, wer den benoemd tot leden van verdienste, waarna de voorzitter hen onder grote bijval van de ouders „decoreerde" met het zilveren „De Burcht'-insigne. Met de vertoning van een geestige voorfilm en de hoofdfilm „Mijn Oom uit Amerika" met Hans Moser in de hoofdrol, werd deze alleszins geslaagde ouderavond besloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GENEVER

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3