Förmamint ILPHEN WERD OPNIEUW MET FRAAIE SCHOOL VERRIJKT Peek&Cloppenburg Eindelijk zwembad in Hazerswoude 5 Zwarte Kippen bewaren. 2,46 BESPAREN elke woensdag jongensmarkt 2-paren verkoop ANKLETS psr 2 paar ZOMER 1961 IN GEBRUIK fnet -zulk hoftdenweec Kerkelijk Leveu feestelijke dag voor chr. ULO ANWB begonnen met verhuizing merk "Torino" ijzersterke stretch-cotton schoenmaat 36-37 Speciaal verlaagde J.M. prijs i 50 Kleine stijging per maat. De foto geeft een beeld van het fraaie en vooral doelmatige in terieur van het natuurkundelokaal. (Foto Leidsch Dagblad) Christelijke Handelsavondschool bood Ds. G. Mulder sprak namens de een geschenk onder couvert aan en de heer Stortebeker een voorzittershamer voor de bestuurskamer. Bezichtiging Nadat de heer Grypma oud-leraar van de school en de heer Tiggelaar namens de vereniging voor Christelijk ULO on derwijs nog gesproken hadden maakten velen van de gelegenheid de school te bezichtigen gebruik. Het gebouw bevat tien leslokalen. Maar ook lokalen voor handwerk, films typen en natuurkunde. In de school zijn geen gangen. Het vaak vervelende lopen langs de lokalen is daardoor uitgesloten. Het gymnastieklokaal ontbreekt nog. De bouwput hiervoor is echter al klaar. Onder de hal is een rijwielstalling voor 250 fietsen. Hazerswoude mag een zwembad bouwen. De zo lang verbeide Rijksgoedkeuring is eindelijk afgekomen. Binnenkort zal tot aanbeste ding van dit zo belangrijke object, dat f. 275.000 zal kosten, worden overgegaan. De N.V. Grontmij te De Bilt heeft de plannen ontworpen. Het openluchtzwembad zal bestaan uit een diep bassin, een half-diep bassin en een kleuterbad. Het diepe en ondiepe zal worden gescheiden door een plastic-net. Ook komt er een zon- en speelweide. Het zwembad komt in de Katjespolder en is te bereiken via de laan, die langs het sportveld loopt. Om ook de bewoners van de Rijndijk te gerieven zal getracht worden eveneens een toegang te ma ken aan de noordzijde. Bij de boerderij van Van Vliet aan de Gemeneweg kan wellicht nog een directe aansluiting worden gemaakt. Men hoopt het bad de komende zomer in gebruik te kunnen nemen. Reeds in 1948 gaf het college van B. en W. opdracht om plannen voor de aanleg van een zwembad uit te werken. Het voor de gezondheid gevaarlijke zwemmen in vaarten en sloten, zoals de Noordvaart, het Poeltje, de Sluis en de Watergang vormde mede aanleiding tot het opstellen van een zwembadplan. Een andere aanleiding was het feit, dat in een tijdsverloop van 6 jaar 12 kinde ren beneden de 10 jaar verdronken. De raad besloot in 1954 van de heer Van Vliet een stuk grond van 2% ha. te kopen. Het lag in de bedoeling op deze grond twee sportvelden, een speelwei en een zwembad aan te leggen. In datzelfde jaar werd besloten f. 30.000 uit te trek ken om een provisorische zwemgelegen- heid tegen de voet van de dijk in de Katjespolder te maken. Dit ging niet door. In de eerste plaats was f. 30.000 veel te weinig om zelfs maar de bodem geschikt te maken voor de bouw van een zwembad. In de tweede plaats vond men het eigenlijk niet verantwoord voor een dergelijk bedrag een provisorisch bad te Het fraaie mozaïek, dat door de tekenlerares van de school werd ontworpen, wordt onthuld. (Foto Leidsch Dagblad) Vervolg van pag. 1 Eigenlijke verkiezing pas op 19 december De onofficiële uitslag van de presi dentsverkiezingen van vandaag zal ver moedelijk in de loop van de volgende dag bekend worden, maar de feitelijke verkiezing, zoals die i nde Grondwet wordt omschreven, heeft pas de eerste maandag na de tweede woensdag in december 19 december plaats. De president en de vice-president van de Verenigde Staten worden namelijk niet rechtstreeks gekozen, maar door een kiescollege, waarvan de leden in het geheim hun stem uitbrengen. Dit kiescollege bestaat uit evenveel kiesmannen als er senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden zijn. Dt jaar telt het kiescollege 537 man: 100 Senatoren (voor elke staat twee) en 437 leden van het Huis van fge- vaardigden. De afvaardiging van de sta ten in het Huis van Afgevaardigden is afhankelijk van de grootte van de be volking van de staat. De kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap hebben dus ten minste 269 stemmen in het kiescollege nodig om te worden gekozen. Grondwettelijk hebben de leden van het kiescollege het recht op een ander te stemmen dan de kandidaat die in him staat de meeste stemmen heeft be haald, maar in de praktijk heeft zich dit nog nooit voorgedaan. Daar het kiescollege in laatste in stantie over de keuze van de president beslist, is het mogelijk dat een bepaalde kandidaat weliswaar het grootste aan tal stemmen van de stemgerechtigden, !;!iül!iUülüU 13 indiana r~?3 12 georoia 12 virginia 1Hi 11i U i1112 wisconsin 11 tennessee £0211 alabama s3k) louisiana s2310 florida 110 kentucky es 10 iowa zj 9 washington zd 9 maryland ^ruind 8 kansas 98 8arkansas 13 8mississippi a 8 zuid carolina 8 west virginia 8 connecticut 8 oklahoma ]6 oregon i8colorado 15 MAINE 14 NEW HAMPSHIRE 4 rhode is LA NO sa 4 noord dakota 23 4 zuid dakota zd4 montana i idaho zi4utah ZD 4 nieuw mexico ZD 4 arizona id3vermont ZJ3 delaware 3 nevada zd 3 wyoming maar niet van de kiesmannen behaalt. Overigens is dit slechts tweemaal voor gekomen: in 1876 TOEN DE Republikein Rutherford B. Hayes 4.033.950 stemmen behaalde en zyn Democratische tegen stander Samuel Tilden 4.282.757, maar het kiescollege met 185 tegen 184 stem men Hayes tot president koos, en in 1888, toen de Republikein Benjamin Harrison 5.444.437 stemmen behaalde te gen de Democraat Grover Cleveland 5.540.050, en Harrison met 233 tegen 168 stemmen tot president werd geko- bouwen. Een bad dus, dat na enige tijd toch weer gedoemd zou zijn te verdwij nen. Vastere vorm In 1955 kregen de plannen vastere vorm. De raad besloot de benodigde gronden in de Katjes^ older aan te ko pen. Op deze grond zijn inmiddels sport velden, een speeltuin en een kantine ver rezen. De bestedingsbeperking gooide echter roet in het eten. Ook dit. toch wel reële plan, kon niet worden uitgevoerd. In 1959 werd tijdens de begrotingsbe handeling een krediet van f. 250.000 uit getrokken voor de aanleg van het zwem bad. Dit krediet moest met 10 procent werden verhoogd. Dit geschiedde btf raadsbesluit van 1 september 1960. Het totale krediet bedraagt dan f. 2750.000. nBESCHERMT TEBEN VERKOUDHEID, NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven G. van Estrik te Nleuwland; te Rhoon (2de pred.pl.) Ph. P. Faber t, Hoensbroek. Aangenomen naar Bodegraven (vac. J. Vermaas) A. den Hartogh te Amersfoort. Bedankt voor Naarden (toez.) J. C. Bregman te Bergent- helm; voor Nunspeet (toez.) L. Blok te Capelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Bolsward H. T. van Boc- hove te Veendam. Aangenomen naar Lon den P. Popma te Laren (N.-H.); naar Rotterdam-zuid (Katendrecht) (vac. D. J. Modderaar) H. Hogenhuls te Dokkum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam M. S. Roos te Al phen a. d. R(jn. Bedankt voor Rotterdam- Kralingen P. Op den Velde te Hllversum- oost. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Pekela-Winschoten M. van Teylingen, proponent te Amster dam. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Zandbulten H. Ploe ger te Borne. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Schevenlngen A. Elshout te Utrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal W. F. Praas te Breskens. BIJSTAND IN PASTORAAT Emer. predikanten mogen tot 75 jaar dienst doen De geenerale synode der Ned. Herv. Kerk is gistermorgen voor haar najaars vergadering op „Woudschoten" te Zeist bijeengekomen. De praeses, dr. A. A. Koolhaas, opende de synode. In de ochtenduren werd een aantal benoe mingen geregeld. In de middagvergadering kwam aan de orde het voorstel tot verhoging van de bijdrage aan de generale kas van t 1,50 tot f 2,50 per lidmaat per jaar. Deze kas, ingesteld in 1900, bedoelt aan de centrale kerk een mogelijkheid te geven gelden ter beschikking te hebben voor subsidiele werkzaamheden voor de gehele kerk. De hogere inkomsten zul len worden gebruikt voor verbetering van de predikanten-opleiding, verbete ring voor de veel te lage pensioenen voor de godsdienstonderwijzers, terwijl voor algemeen werk meer subsidie moet worden gegeven. De synode besloot het voorstel aan te nemen met één stem tegen. De synode aanvaardde met algemene stemmen het voorstel tot verhoging van de leeftijds grens van niet-bezoldigde ambtsdragers met een bepaalde opdracht, die nu ze ventig jaar is, met één jaar te ver hogen. indien er dringend reden toe URGENTIE-OPLEIDING MAATSCHAPPELIJK WERK Met ingang van 1 februari wordt aan de Academie „De Horst", naast de be staande vierjarige dag-opleiding in in- ternaatsverband, een vierjarige urgen tie-opleiding geopend. Deze opleiding staat open voor een geselecteerd aantal gehuwde en ongehuwde mannen en vrouwen, die zich ongeacht hun hui dig beroep alsnog willen bekwamen voor een functie in het maatschappelijk werk. Gegadigden moeten op 1 februari 1961 minstens 25 jaar oud zijn. Kandidaten moeten in het bezit zijn van een einddiploma Gymnasium, HBS, MMS of van de akte L.O. Zij, die aan deze eis niet voldoen, kunnen op grond van andere vooropleidingen een toela tingsexamen afleggen, betrekking heb bende op twee moderne talen, Neder landse taal, geschiedenis en algemene ontwikkeling. INTERNAAT OUDERE SCHIPPERSKINDEREN Eerste in ons land. Op 11 november opent burgemeester mr. G. E. van Walsum te Rotterdam het nieuwe internaat van het Schoolfonds voor Schipperskinderen van de Ned. Herv. Kerk. Het internaat, dat oudere schipperskinderen de gelegenheid biedt na de lagere schoolopleiding voortgezet onderwijs te volgen, is op dit terrein het eerste in ons land. is. In gemeenten met minder dan dui zend leden, zo werd voorgesteld, dient dit te gelden voor alle onbezoldigde ambtdragers. Ook het voorstel om de leeftijdsgrens van emeritus-predikanten, die bijstand in het pastoraat verlenen, thans zeven tig jaar, telkens met één jaar tot uiter lijk 75 jaar te verlengen, werd met algemene stemmen aanvaard. Eveneens met algemene stemmen en zonder discussie aanvaardde de synode het voorstel om de generale financiële raad het recht te geven de predikants traktementen te wijzigen met de stij ging of daling van de kosten van het levensonderhoud. Een dergelijke rege ling wordt eveneens aanvaard in sala rissen van de kerkelijke medewerkers. De synode hield zich vervolgens be zig met vier verzoekschriften van de classis Bommel, o.a over invoering van de tucht. De synode besloot op voorstel van het moderamen, een commissie op dracht te geven een nieuw antwoord aan de classis Bommel op te stellen. In de avondvergadering deed ds. A. H. van den Heuvel, secretaris van het jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken, mededeling over de con ferentie in Lausanne, welke dooi 65 Nederlanders bezocht werd. r T V - - WIJN ADVOKAAT - LIMONADE gericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 november 1960 Bernard Haitink in Parijs „openbaring van i960" genoemd (Van onze Pari)se correspondent) Vierde blad no. 30197 De dirigent van het Concertge bouworkest, Bernard Haitink, die zondag aan het hoofd van het La- moureux-orkest in Parijs is opgetre den, werd gisteravond door het grootste Franse dagblad France Soir" de „muzikale openbaring van het jaar 1960" genoemd. De dertigjarige orkestleider die de opvolger is van wereld-beroemdhe den als Mengelberg en Van Beinum, heeft, zo schrijft Nicole Hirsch, de muziekrecencente van „France Soir", in zijn Beethoven-programma van een zeldzaam meesterschap en een voor zijn leeftijd even uitzonderlijke rijpheid van opvattingen blijk ge geven. Met zijn beheersing en zijn diepe muzikaliteit heeft Haitink op slag het Parijse publiek veroverd, zo con stateert Nicole Hirsch. De Neder landse ambassadeur, mr. J. B. Beyen, die zelf succesvol amateur-cellist is, was de eerste om Haitink met zijn even grote als verdiende succes ge luk te wensen. iimenkort bouw van gymnastieklokaal Üsteren was het dan eindelijk er, dat de reeds vanaf 1 sep- ber in gebruik zijnde christelijke school aan de Anna van enlaan in Alphen officieel kon den geopend. Dit gebeurde op volle wijze tijdens een in de hal de school gehouden bijeen - ist. Aanwezig ware no.m. burg. ins Slot; wethouder A. J. Dek- de gemeentesecretaris, de heer Veenhuijsen; de inspecteur van lager onderwijs, de heer L. ipper; vertegenwoordigers van plaatselijke kerken en scholen afgevaardigden van de lande- vereniging van Christelijk Ulo. M. Hanemaaijer, voorzitter van het ilbestuur, herinnerde aan het tekst- 1 „Uw woord is een licht op mijn Het deed spreker goed, dat zo- i dit belangrijke moment voor de ui niet hebben willen missen. Ds. i maaijer noemde het een feestdag i de school. Met de in gebruikneming deze school is een einde gekomen het dubbele lesrooster, dat in de school moest worden afgewerkt om leerlingen les te kunnen geven. Me bracht ds. Hanemaaijer aan het ®eel van de school onder leiding de heer L. J. Stortebeker, die de lijkheden zo prachtig hebben door- Dankbaar inkbaar was spreker ook voor de iwerking van het gemeentebestuur e totstandkoming van dit schoolge- 1 in welke dank ook de directeur gemeentewerken, ir. Buijsert en de cteur van het onderwijs, de heer L. jper betrokken werd. Alphen is look dank zij de architect, de heer iioor en de bouwers, de aannemers an en Zoetemeyer een bijzonder e school rijker geworden Zonder onderbreking oral ook het feit, dat reeds bij de te cursus 1 september de aannemers nogelijk hebben gemaakt de school tbruik te nemen, had duidelijk de waardering van het schoolbestuur reker prees de tact waarmee de aamhedeti overal werden voort- l zonder dat er praktisch een les rbroken moest worden, dat ds. Hanemaaijer nog de oud- ütter, de heer W. Samsom dank had Kht voor hetgeen hij heeft gedaan het Christelijk ULO-onderwijs in «n nodigde ds. Hanemaaijer de te- trares, mej. C. A. van Dijk uit een haar ontworpen en tegen de ach- wd van de hal aangebrachte kleu- lozaiek te onthullen met daarboven tekstwoord: „Uw Woord is een licht lijn pad". Mozaïek het verrichten van deze officiële bood ds. Hanemaaijer mej. Van bloemen aan. In deze bijzonder e mozaïek van geglazuurde steentjes t de doelstelling van het christelijk jjijs nog eens duidelijk gesymbo- ffna verklaarde ds. Hanemaaijer de telijke ULO-school „Immanuël" voor end, waarna een aantal meisjes ogen aan de standaardmast voor toool de Nationale driekleur hees. Tolgens sprak burgemeester Bruins namens het gemeentebestuur de pensen uit met deze fraaie school ■ÜJ een sieraad voor de gemeente Me. Jaar geleden kwam voor het on- ijs in Alphen nog nauwelijks fOO op de begroting voor. Dit is gestegen tot meer dan een mil- gulden, waarbij men moet be- aldus Alphens burgervader, dat nog lang niet zijn. dit verband wees hij op de Mam- ^et, die nog grote moeilijkheden Wen in tal van gemeenten. Spreker ioede hoop. dat de school aan de ge- t verwachtingen zal voldoen, wethouder van Onderwijs, de heer Deker, prees niet alleen de fraaie fceving van de school, maar ook de ttgewone gunstige ligging. Onovertrefbaar ••rom wilde hjj de woorden ulo formeren tot „Uit Liggingsoogpunt Onovertrefbaar". Spreker prees in deze school de bundelende gedachte, waar door het eucomenisch ook tevens eco nomisch is. Wethouder Dekker sprak de wens uit, dat ook in het lager en kleu teronderwijs deze samenwerking er kan komen omdat de protestantse christenen ook moeten streven naar bundeling van krachten. De heer L. Schipper sprak gelukwen sen namens de inspectie. De oud-voor zitter, de heer W. Samsom, sprak van een prachtig gebouw, den. Ds. G. Mulder sprak namens de gereformeerde en hervormde kerken ge lukwensen, waarna de heer Stortebeker hulde en dank bracht aan de personeels leden van de verschillende aannemers voor de prettige samenwerking de laat ste maanden ondervonden. Namens de ouders hield vervolgens de heer A. Hofland een geestige toespraak, waarbij hij een bandrecorder aanbood met nog wat spelmateriaal. De heer Van Hulst, hoofd van de De ANWB is met zyn verhuizing be gonnen. Reeds vrijdag jl. is de Holle- rith-apparatuur voor de ledenadmini stratie „geruisloos" overgebracht van het oude complex aan de Parkstraat naar het nieuwe hoofdkantoor aan de Van Alkemadelaan te Den Haag. Maar gistermiddag is de echte ver huizing begonnen. Zy zal vyf dagen duren en staat onder leiding van de heer S. K. de Jong, nadat de planning voor deze ingewikkelde operatie door het hoofd van de afdeling organisatie, de heer Van Haastrecht, is opgezet. Alle administratieve afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond zullen de komende vijf dagen over gaan, ongeveer 350 van de 450 medewerkers, die in het gebouw aan de Parkstraat werkzaam zijn. De afdelingen, die recht streeks met het publiek te maken krij gen, blijven de komende tijd nog in de oude panden gevestigd. Zij wachten op de gereedkoming van het representa tieve gedeelte van het nieuwe gebouw, de merkwaardig geconstrueerde rotonde voor het eigenlek nieuwe hoofdkantoor. Dit voor het publiek bestemde gedeelte zal vermoedelijk begin-1962 kunnen worden opengesteld. Zestien verhuiswagens nemen aan de operatie deel. In totaal zullen zij zeven tig maal tussen Parkstraat en Van Alkemadelaan heen en weer ryden. Daarby zullen zij rond 800 meubelstuk ken, 1500 kisten met werkmateriaal en 1000 kisten met archiefstukken vervoe ren. Zaterdag a.s. zullen in het nieuwe hoofdkantoor de laatste van deze 2500 kisten worden uitgepakt. De Hollerith-installatie, die voor de eigenlyke verhuizing al is vervoerd, is thans reeds in werking. De onderbreking in de mechanische administratie is dus van zo kort mogelijke duur geweest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7