staSterk-polis Engeland: „Economische scheuring in Europa zou catastrofaal zijn" Minister wil enkele gemeenten op Goeree-Overflakkee samenvoegen Konijnenpest op de Veluive ONZE WOENSDAChTtP Mohair jongensshawl Zenuwachtige „Blue Diamonds" te laat naar Singapore vertrokken van de „UTRECHT" staNterk polis Dorusin zijn oude vak: het bouwen van tentoonstellingen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 november 1960 Derde blad no. 30197 Lausanne-deining Misverstanden Oec. conferentie De oecumenische jeugdconferentie die in juli gehouden werd in Lausanne heeft nogal wat deining teweeg gebracht in geheel Europa. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, die op zijn Europese toernee ook Nederland aandeed, heeft dit nadrukkelijk verzekerd. Kerkvorsten en kanselredenaars zijn gretig op dit jeugdfestijn aangevallen. de conferentie zelf in de algemen con clusies aangereikt. Wanneer we dit ma teriaal gebruiken wordt de discussie mis schien ook nog eens interessant. Ketterjagers en groot-inquisiteurs wa ren ineens klaar wakker. Overigens res pectabele ideën marskramers lopen nu ijverig te leuren met wat deftig „de mythe" van Lausanne heet, maar wat by nader inzien niet anders dan een doodgewoon en wat ordinair sprook je blijkt te zijn. Daarom het volgende: 1. wie verant woord meer wil spreken zal zich moe ten beperken tot het materiaal, dat de algemene conclusies van Lausanne hem aanreiken. Die zijn aan het bureau van de Oecumenische Jeugdraad, Jans kerkhof 15 te Utrecht te verkrijgen. Van de toespraken in Lausanne be staat geen volledige tikst. Die komt er ook niet! Wat straks Ln druk ver schijnt, zijn in het algemeen slechts samenvattingen. Soms zeer beknopt: een rede die in Lausanne bijna een uur duurde is op schrift ingekrompen tot een kort verhaal van maar net 20 minuten. Het wordt een hachelijke en gevaarlijke zaak om uit dit mate riaal opmerkingen te gaan citeren en die te plaatsen onder het hoofd: hij heeft gezegd. Wanneer men dat toch wil doen is de grootste voorzichtigheid geboden met het trekken van conclusies ten aan zien van persoonlijke opvattingen van de spreker. Die trad immers niet op als prima donna, die bedwemd door het eigen theologietje dat nu aan de man ging brengen. Verschillende re devoeringen in Lausanne waren het produkt van teamwerk: resultaat van langdurig en zorgvuldig overleg, waarin men gemeenschappelijk probeerde uit te maken wat in een bepaalde fase in de groei van de conferentie gezegd diende te worden. In dit overleg moest natuurlijk gegeven en genomen wor den. Twee groepen Het gerucht gaat, dat er zo lang zamerhand twee groepen duidelijk on derscheiden kunnen worden. De eerste, en verreweg de grootste en de luid ruchtigste, omvat al diegenen die pre cies weten wat er in Lausanne gezegd en gebeurd is. Ze zyn er zelf niet geweest, hebben aan een paar brok stukken tekst genoeg. De tweede groep is maar een kleine minderheid van in Nederland nauwelijks 70 Lausannieten. Ze zoeken nog steeds en proberen te verstaan. Ze waren er bij. De mees ten waren er ook helemaal „in" en daarom hebben ze nog geen glad oor deel klaar en geen geslepen formules. Maar we zullen nog wel lets van hun merken. Wie die Lausanne-deining grieezlig vindt of oppervlakkig, of wie benauwd voor is, krijgt een royale kans om eerlijk tegen deze hele zaak te strij den. Het wapentuig wordt hem door Nog een verkoping Socrates-bedrijf Wegens het niet nakomen van ver plichtingen voortvloeiende uit een hy- pothekaire lening zal donderdag a.s. in Hengelo een begin worden gemaakt met de openbare verkoop van een in bedrijf zijnde steenfabriek met omlig gende grond alsmede een groot terrein van ruim 25 ha., dat kan worden ge bruikt voor het graven van klei voor de steenfabriek. De verkoping geschiedt op last van de Amsterdamsche Bank N.V., die op de grondcomplexen twee maal een hypotheek heeft verleend van f 550.000.- De fabriek is eigendom van de N.V.Overbeek te Hengelo. De aan delen van deze N.V. Overbeek zijn in handen van de N.V. Socrates in Am sterdam. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een memorandum betref fende de gemeentelijke herindeling van Goeree-Overflakkee gezonden, waarin voorgesteld wordt verscheidene gemeen ten samen te voegen. Deze samenvoe ging acht de minister noodzakelijk we gens de te verwachten veranderingen op het eiland, wanneer een vaste oever- Bij Koninklijk Besluit is, met in gang van 1 oktober. J.I., benoemd tot plaatsvervangende directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst de heer W J. Kruijs, laatstelijk, als vice-admiraal, vlag officier materieel van de Koninklijke Ma rine. De heer Kruijs zal naast zijn alge mene taak als plaatsvervangenl directeur- generaal van de R.L.D. in het bijzonder zijn aandacht wijden aan technische aan gelegenheden bij die dienst. De spoorwegarbeiders van Rio de Janeiro zijn te middernacht in staking gegaan, ondanks het verbod van het mi nisterie van Justitie, dat gisteravond in een communiqué heeft verklaard, dat de voorgenomen actie ondermijnd is en niet door de regering geduld zal worden. Te middernacht is ook een stakingsoproep aan de arbeiders in de Braziliaanse ver voersbedrijven van kracht geworden. Ver wacht werd, dat de staking vandaag het vervoer ln Brazilië zou verlammen. Op verscheidene plaatsen op de Ve- luwe woedt op het ogenblik weer de konijnenpest. Deze uit Frankrijk afkomstige ziekte roeide een paar jaar geleden vrijwel de gehele Nederlandse konjjnenstand uit. In de bossen worden reeds vele dode konijnen gevonden en bij een dezer da gen in het Sysseltse Bos te Ede gehou den drijfjacht, waarbij rond honderd konijnen werden geschoten, vertoonde verscheidene dieren myxomatosever- schijnselen. De meest kenmerkende verschijnselen zijn een dikke, opgezette kop en ette rende ogen. Ook tamme konijnen zijn voor de ziekte zeer gevoelig, doch hazen worden vrijwel niet aangetast. Zij lijden op het ogenblik echter even eens aan een ziekte, vermoedelijk een door de natte zomer aangewakkerde le verbotziekte. Alleen al rond het huis van jacht opziener Heerikhuisen in het Sysseltse Bos werden acht hazencadavers gevon den. Overal in het bos kan men ze overi gens vinden. verbinding met de Randstad Holland tot stand gekomen is. De huidige gemeentelijke indeling van het eiland is op deze veranderingen niet afgestemd. Omdat een toenemend bezoek aan net recreatiegebied op het eiland wordt ver wacht, is samenvoeging van de gemeen ten Ouddorp, Goedereede en Stellendam gewenst, aldus het memorandum. Voor de visserij in deze gemeenten zou dit tevens een oplossing betekenen, daar de havens van deze plaatsen door de Delta werken onbruikbaar zullen worden en de aanvankelijk als werkhaven voor de bouw van de dam in het Haringvliet gebruikte haven als nieuw visserijcen trum gebruikt zal kunnen worden. Ook wordt in het memorandum voor gesteld de gemeenten Melissant, Dirks- Advertentie) warm en vederlicht diverse dessins in gloedvolle herfsttinten HAARLEMMERSTRAAT 143 IBl LEIDEN land en Herkingen met een gedeelte van Sommelsdijk samen te voegen tot een gemeente, waardoor de agrarische be langen van dit deel van het eiland beter kunnen worden behartigd. Vervolgens stelt de minister voor, de gemeenten Middelharnis en Sommels dijk tezamen met de kleine gemeenten Stad aan het Haringvliet en Nieuwe Tonge tot één gemeente te combineren, evenals Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben het memorandum inmiddels onder de aandacht van de betrokken gemeenteraden gebracht. Twee steeds zenuwachtiger wordende „Blue Diamonds" die morgenavond voor Radio Singapore moeten optreden, heb ben gisteren urenlang op Schiphol zitten wachten voor zij tenslotte naar Singa pore vertrokken. Dit Indisch-Nederland- se zangersduo, dat snel op weg is naar wereldfaam, arriveerde gistermorgen om half tien op de luchthaven, maar om bouwers niet zo'n bezwaar, want op sommige plaatsen kon al weer van een plaag gesproken worden. De dieren berokkenen duizenden gul dens schade door het opvreten van jon ge boompjes en ook de maatregelen om dat tegen te gaan gaasafzettingen Dat de myxomatose de konijnenstand rond aanplantingen kosten de bos- opnieuw bedreigt, vinden de meeste bos- bouwers handen vol geld. Advertentie De noodzakelijke aanvulling op A.O.W. en A.W.W. Gelukkig dat er tegen woordig een A.O.W. en A.W.W. bestaat. Maar helemaal zeker bent u pas als u zorgt voor de noodzakelijke aanvul ling in de vorm van een WIE NU LEEFT, DIE NU Z0RQTI Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht Aan de grens tussen Libanon en Is raël in het algemeen de rustigste van Israël zijn gisteren gedurende twee uur door grenswachten schoten gewisseld. Een Israëliër werd gewond. Dezer dagen werd Oost Pakistan opnieuw door een wervelstorm ge troffen. Een beeld van de ontred dering in het stadje Sandwip. kwart voor elf werd omgeroepen, dat de Electramachine van de KLM, waar mee de reis gemaakt zou worden, nog niet gereed was. Tot driemaal toe werd het vertrek uitgesteld voor het toestel tenslotte om half vier 's middags het luchtruim koos. Indien het toestel onderweg geen ver dere vertraging heeft, dan zullen woens dagavond twee vermoeide gebroeders De Wolff, Riem (17 jaar) en Ruud (19 jaar», die twee nachten lang geen bed gezien hebben, toch nog voor de microfoons staan. Volgens de dienstregeling van de KLM zou de vlucht door een DC-8 machine worden gemaakt, die reeds vanmiddag om 5 uur in Singapore zou aankomen. Er restte het duo dan een nacht rust. In afwijking van de dienstregeling werd het een langzamer vliegende Electra, die vandaag tegen middernacht in Singa pore werd verwacht, maar die als ge volg van de vertraging thans morgen ochtend zal aankomen. Dan moeten de „Blue Diamonds" nog met de musici, die hen zullen begeleiden, repeteren, zodat er van slapen niet veel terecht zal ko men. Er wacht Riem en Ruud na een ver moeiende reis een nog vermoeiender programma. Donderdagavond treden zij opnieuw op voor de jaarlijkse handela ren-conventie. Vrijdag repeteren zy voor een grote show, die Philips zater dagavond geeft. Zondag aanvaarden zij de terugreis en zullen tweemaal optre den in Colombo op Ceylon. Op 16 no vember keren zij via Londen naar Ne derland terug, waar ze daags daarna verwacht worden. Zondag kwamen „The Blue Dia monds" terug uit Kopenhagen, waar ze voor de televisie zijn verschenen. Op 3 december zullen ze zingen voor de tv te Hamburg en reeds hebben ze een aanvraag ontvangen om in de Verenig de Staten op te treden. Ook bezitten zij uitnodigingen van de televisie in Ita lië en van de BBC in Londen. De Nederlandse kijkers zullen het duo misschien op hun scherm zien op 17 december a.s. in het KRO-programma. „Goud en Zilver" ongerust over de weeldebelasting De Federatie Goud en Zilver in Den Haag heeft aan de Tweede Kamer een adres gestuurd, waarin zij verklaart ernstig teleurgesteld te zijn over het feit dat de tijdelijke verhoging van de weel debelasting tot praktisch 22 pet werd verlengd. Bovendien dreigt de regering nu, als tegenwicht tegen enige belastingverla gingen nog een aantal tijdelijke maat regelen tot belastingverhoging perma nent te maken. Dit zou voor de edel- metaalnyverheid een blijvende verho ging van de weeldebelasting betekenen met ongeveer 25 pet. „De onaanvaard bare discriminatie van onze bedrijfstak zou daardoor nog worden verscherpt" aldus het adres, dat besluit: „Dat als eerste stap op de weg naar de spoedige afschaffing van de weeldebelasting in ieder geval de tijdelijke verhoging van 15 tot 18% op het thans vaststaande tijdstip, d.w.z. op 31 december van dit jaar, zal komen te vervallen". RECHTZAKEN Bouwvakarbeider uit Aken tot drie jaar veroordeeld De rechtbank te Maastricht heeft gis teren een 40-jarige bouwvakarbeider uit Aken, wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man had op 8 mei van dit jaar in de woning van zijn zuster een we duwe te Kerkrade, haar kostganger J. Coumans met een broodmes in het on derlijf gestoken tijdens een ruzie, om dat het slachtoffer in handgemeen was geraakt met de zuster van verdachte. De rechtbank verwierp het beruep op noodweer en veroordeelde verdach te tot de helft van de gevraagde straf. De Officier van Justitie had zes jaar geëist. ,Op het plein zeggen ze, dat ik gek ben (Van onze Amsterdamse correspondent) Er is iets merkwaardigs gebeurd op het Rem- brandtplein te Amster dam. Een van de popu lairste cabarets in deze uitgaanswijk „Saint Ger main des Pres" van Tom Manders (Dorus) is om getoverd in een expositie ruimte waarin vanavond de tentoonstelling „De Mens" wordt geopend. En zo kan het gebeuren, dat iemand die na een be zoek aan café's en caba rets in de buurt zijn uit- gaansavondje wil beslui ten in het etablissement onder de verlichte Eiffel- toren om naar de nieuw ste moppen van Dorus te luisteren, plompverloren in een tot de griezeligste details nagebootste ope ratiekamer terecht komt De tentoonstelling is na melijk een populair-we- tenschappelijke verhan deling over de anatomie van de mens en niets is nagelaten om die anato mie zo natuurgetrouw mogelijk weer te geven. Op de plaats, waar tot voor kort meneer Cor Steyn zijn orgel bespeelde ligt een aantal uit was vervaardigde ledematen met gecompliceerde been breuken. Waar de char mante Sacha Denisent haar chansons placht te zingen staat nu een vi trine met een openge sneden lichaam. En de bar is getransformeerd in een etalage vol wonden en zweren, die door allerlei verschrikkelijke ziektes kunnen worden veroor zaakt. De expositie „De Mens" is een reizende tentoon stelling die in vrijwel alle landen van Europa enor me belangstelling heeft getrokken. Tom Manders heeft de medische facul teiten en de middelbare scholen op de hoogte ge steld van het feit dat deze verzameling nu in ons land te zien is. Vooral van de universiteiten ver wacht hij grote belang stelling omdat geen en kele medische faculteit kan bogen op een zo uit gebreide collectie model len. De tentoonstelling is het bezit van een Duitse familie en zou volgens medici van grote waarde zijn voor het aanschou welijke onderwijs dat bij de medische studie zo een belangrijke plaats in neemt. „Op het plein zeggen ze dat ik gek ben, maar ik had er nou eens echt lol in", zei Tom Manders toen wij hem gistermiddag op een (verwarmd) terrasje aantroffen en hij wees daarbij op de talrijke vermaakgelegenheden op Thorbecke- en Rem- brandtplein. „Ik stonc voor de moeilijkheid, dal ik een jaar op tournee ga met mijn nieuwe Dorus- -how en ik wilde myn zaak in die tijd niet leeg laten staan. Nou had ik er natuurlijk een fietsen stalling van kunnen ma ken en dan had ik wel licht veel geld verdiend, maar ik dacht: als er bokswedstrijden in het Concertgebouw worden gegeven, waarom kan er dan geen tentoonstelling in een cabaret worden ondergebracht? Na deze expositie krijg ik er een over Afrikaanse kunst en dan nog een in teressante tentoonstelling van de meest aangevoch ten schilderijen ter we reld. Kijk, dat werk als Do rus doe ik voor mijn ple zier, maar het bouwen van tentoonstellingen is mijn vak: dat heb ik ja ren lang gedaan. Ik heb gewoon mijn oude beroep opgepakt en ik heb 14 dagen staan timmeren en schilderen. En nou maar afwachten of er klanten komen. Dat spul kost me 340 gulden per dag aan exploitatie en ik hoop dat ik er mee uitspring. Het Rode Kruis heeft in ieder geval al laten weten dat het hele personeel komt kijken. En voor het geval er mensen zijn, die verwachten, dat er binnen :abaret is of die misschien flauw zullen vallen bij het den van al die dingen heb k twee medische studen ten, die iedereen bij de ingang voorbereiden op wat ze wachten staat". Driedaagse con ferentie van de Zeven is een poging om de EVA meer inbond te geven (Van onze Londense correspondent) Politici, industriëlen, bankiers en vakbewegingsleiders uit de zeven landen van de EVA (Europese Vrijhandelsassociatie, bestaande uit Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal) zijn gisteren in Londen voor een driedaagse conferentie bijeengekomen, welke gehouden wordt onder gezag van de Britse afdeling van de Europese beweging. De EVA is nog geen jaar ge leden in Stockholm geboren; ze sloeg in Genève haar hoofdkwartier op, maar het ziet er naar uit, dat ze in Londen haar ,,ziel" krijgt. Hier zal men namelijk pogen vorm te geven aan ideeën, die de EVA een meer realistische inhoud moeten geven en vooral tot de verbeel dingskracht van de buitenwereld zullen moeten spreken. Minstens zo sterk hoopt men als dit met de Europese Economische Gemeenschap het geval is. Samenwerking tussen de Zes en de Zeven is noodzakelijk Een der commissies houdt zich bezig met het brandende vraagstuk van de overbrugging van de kloof tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de EVA. Men komt inderdaad op deze conferentie onder de indruk van de vaste wil om uiteindelijk economische eenheid in Europa tot stand te brengen. Men zal hier dan ook geen kwaad woord over de Euroniarkt vernemen! Dit neemt niet weg. dat de eenstemmige opvatting heerst, dat er pas sprake zal kunnen zijn van onderhandelingen tussen EVA en EEG, wanneer de Zeven behoorlijk op poten staat en doelmatig functioneert. Hiermee zal tijd gemoeid zijn. Minister Heath zei, dat er pas sprake zal kunnen zijn van onderhandelingen tussen de Zes en de Zeven, wanneer uit de bestaande contacten via de diploma tieke kanalen succes onomstotelijk zal komen vast te staan. Anders zouden on derhandelingen slechts schadelyk kun nen zijn. Engeland wil zich kennelijk niet voor de zoveelste maal aan dezelfde steen stoten, gedachtig aan de misluk king van de Europese Defensiegemeen schap en de Europese Vrijhandelszone. Overigens duurt de gedachtenwisseling tussen Bonn en Londen voort, waarin Heath veel vertrouwen stelde. Deze conferentie heeft in de eerste plaats ten doel stimulerend in eigen kring te werken en een eigen apparaat op gang te brengen vooral wat de pro paganda betreft. Zoals een der gedelegeerden opmerkte, zal er uit EVA en EEG samen iets gro- ters moeten ontstaan dan de som van deze twee voorlopige organisaties! Engeland wenst oplossing Iedereen was het er ook over eens dat Engeland vastbesloten is een op lossing te vinden voor het probleem van de Zes en de Zeven en dat het daartoe in de eerste plaats de EVA zo effectief mogelijk moet maken. Bij monde van de drie topfiguren in de Britse regering: premier MacMillan, de onderminister van Buitenlandse Za ken Edward Heath, die verantwoorde lijk is voor de Britse samenwerking met Europa, en de kanselier van de schat kist Selwyn Lloyd, werd opnieuw de ge dachte geuit dat gezien de weinig flo rissante internationale politieke toestand een economische scheuring in Europa catastrofaal zou zijn. Sinds de mislukking van de topcon ferentie in Parijs hameren de Engelsen op dit aanbeeld, terwijl zij achter de schermen bezig zijn om obstakels van de zijde van het Gemenebest tegen nauwer samengaan met Europa uit de weg te ruimen. Er is geen twijfel aan, dat voor Engeland een nauwe econo mische verbinding met het vasteland als dringende politieke noodzaak wordt ge zien. Veelbetekenend v erklaarde Selwyn Lloyd dat Engeland deel uitmaakt van Europa en dat beiden elkaar nodig heb ben. Geen politieke eenwording Dr. Kamitz, directeur van de Oosten rijkse Nationale Bank en voorzitter van de Oostenrijkse delegatie, stelde voor dat de EEG zich als een blok bij de EVA zou aansluiten, zodat het als soeverein lid inwendig alle maatregelen kon nemen welke het nodig acht. Hij en de meeste andere sprekers in de eerste plenaire zitting stonden hui verig tegenover de gedachte van een politieke eenwording ln Europa welke zy voor het doen van econo mische integratie onnodig achtten. Deze integratie is op zichzelf reeds van voldoende politieke betekenis, zo meent men. De heer Ihlen, hoogovendirecteur en voorzitter van de Noorse delegatie, kwam met een voorstel om het plan van de Italiaan Carli ter harmonisering van de douanetarieven te vereenvoudigen, zodat het op soepele wijze door de Zes en de Zeven zou kunnen worden toe gepast. Geduld nodig De Zwitserse gedelegeerde dr. Wahlen zeide dat men zich op de Zeven dient te concentreren mo de eigen betekenis van EVA op te bouwen. Voor het oplos sen van het probleem van de Zes en de Zeven is geduld nodig. Sir James Hutchison, de voorzitter van de Britse delegatie, was zeer hoop vol dat een oplossing voor het meedoen van het Gemenebest met een Europees samengaan zal worden gevonden. Hij stelde voor de oprichting van een EVA- ontwikkelingsfonds voor financiering van projecten welke niet door de indi viduele landen alleen kunnen worden uitgevoerd. Ook dienen wederzijdse han- delmissies worden uitgezonden; interna tionaal marktonderzoek is noodzakelij ker dan ooit. Drie kinderen in het verkeer gedood Drie kinderen zijn gistermiddag het slachtoffer geworden van het verkeer. In Buitenpost in Friesland sprong de achtjarige Hinne Hettema by het spelen van het trottoir langs de rijksweg en kwam tegen de laadbak van een pas serende zandauto. Hij raakte onder de wielen en werd op slag gedood. Op de Prinsengracht te Amsterdam struikelde het 11-jarige meisje M. Traag van het trottoir. Zij kwam tegen de zijkant van een passerende auto terecht en werd zo ernstig gewond, dat ze tij dens de overbrenging naar het Wilhel- minagasthuis overleed. Bij Tange Alteveer onder Onst- wedde kwam de 12-jarige R. Zuidema, toen hij. vijftig meter van een oversteek plaats. de rijweg overstak onder een vrachtauto. De jongen is in de loop van de middag in het ziekenhuis te Win schoten overleden. Gistermiddag tegen vier uur ls op de beveiligde overgang ln de trambaan over de Laan van Meerdervoort ln Den Haag een man door een tram gegrepen en gedood. De man, de 55-Jarige H. H. S. uit de Thorbeckelaan, stak met een brom fiets aan de hand de trambaan over Juist toen er een tramstel van ïyn 7 naderde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5