HERCULES Oostduitse communisten sarren West-Berlijn Scherpe kritiek CSWV-voorzitter op de algemene kinderbijslagwet „EEG of geen EEGonze export moet doorgaan9 5 „Nieuwe koersbepaling nodig voor de gedifferentieerde loonpolitiek'" KNBTB teleurgesteld over de vastgestelde melkgarantieprijs The Christian Science Monitor FLINKE BEDIENDE SIMON DE WIT die lekkerder smaakt DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 Eerste jaarrede van ir. W. H. Kruyff Het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, dat vandaag zijn algemene ledenvergadering hield in het Kurhaus te Scheveningen, is bepaald niet gelukkig met de opzet van de algemene kinderbijslagwet. De nieuwe voorzitter, ir. W. H. Kruyff. sprak in zijn eerste jaar rede nogal smalend over ..het ge knutsel. ook van de S.E.R., van een algemene kinderbijslagwet". Niet. dat het C.S.W.V. geen waardering zou hebben voor het tegenwoordige sociale verzeke ringspakket. Ir. Kruyff constateer de, ,.dat een forse stap is gezet op de weg tot voltooiing van een systematische opzet van de sociale verzekering". HU sprak er dan ook lijn voldoe- nine over uit. dat S.E.R. en Sociale Verzekeringsraad er in slaagden tn een tijd van luttele jaren de regering zeer concrete adviezen te geven. Doeltreffende regelingen zijn tot stand gekomen en de C.S.W.V.-voor- zitter verwacht, dat deze ook verder nog tot stand zullen komen. „Er Is goed. constructief werk verricht". Maar voor de algemene kinderbij - slagwet had ir. Kruyff weinig goede woorden over. Het verwonderde hem ook niet. dat de regering thans bfj de behandeling van dit ontwerp met grote moeilijkheden heeft te kampen. De wet ..beoogt immers de hele bevol king premieplichtig te maken voor een voorziening, die niet in het rechtsbewustzUn leeft. Het ware beter geweest als het ontwerp, door een vorige regering ingediend, zou ztfn in getrokken". Over de thans aan de orde zijnde kwestie van het liquideren van de aan spraken. voortvloeiende uit de oude in validiteitswet. had de CB.W.V.-voorzit ter ook wel iets op te merken. De voor gestelde afwikkelin-gsproceduTe vond ir. Kruyff onjuist. Het was beter geweest in één keer een streep te halen door alle oude aanspra ken en dan deze verder op te vangen dcor een verhoging van de uitkeringen van A.O.W. en A.W.W. „Met deze ver hoging komt niemand te kort". Ook over de verhoging van de kinder bijslagen en ook hierover was ar. Kruyff niet tevreden, zoals trouwens al in een artikel in „De Ondernemer" naar voren was gekomen. En dan het premieper centage voor de kinderbijslagwet voor het jaar 1961: „De Sociale Verzekerings raad adviseerde unaniem dit percentage vast te stellen op 4.8. rekening houdende met eventuele hogere uitgaven als door de regering voorzien. Niettemin wisten de bewindslieden het beter dan de des kundigen en laten zij door de premie op 4.9 vast te stellen circa 10 miljoen gulden méér premie opbrengen dan de S.V.R. nodig en gewenst adbt Wat betreft de „spelregels" van de loonpolitiek merkte de C.S.W.V.-voorzit- ter op. dat de wijze, waarop de gediffe rentieerde loonpolitiek wordt toegepast, in de praktijk zoveel bezwaren blijkt op te leveren, dat een nieuwe koersbepa ling nodig is. Het bezwaar dat de loon ontwikkeling per bedrijfstak of onder neming vrijwel uitsluitend afhankelijk zou zijn van de dikwijls nogal aanvecht bare cijfers over de arbeidsproduktivi- teit dient ondervangen te worden. Ver der constateerde ir. Kruyff, dat bij het bestuur ernstige bezorgdheid bestaat over het „te starre regeringsstandpunt inzake tussentijdse herziening van C.A.O.'s. Het C.S.W.V. verwacht hiervan namelijk een verstoring van geordende verhoudingen en een afnemende bereid heid om overeengekomen regelingen ver der na te komen" Geen vrees ..Een ongemotiveerde loonontwikkeling zal niet behoeven te worden gevreesd", aldus ir. Kruyff. ..Wanneer tussentijdse herzieningen beperkt blijven tot evidente gevallen waarin het achterwege laten van wijziging onredelijk moet worden geacht". Spreker dacht daarbij met name aan die meerjarige contracten, bij welker tot standkoming in voorkomende gevallen met zeer gunstige bedrijfsultkomsten over het jaar 1960 en daarmede verband houdende goede vooruitzichten voor 1961 te weinig rekening kon worden gehou den. „Wanneer voorstellen, die het karak ter hebben van een tussentijdse C.A.O.- heraiening. door het College van Rijks- bemiddelaars aan de Stichting van den Arbeid om advies worden voorgelegd, zullen de vertegenwoordigers van het Verbond niet de verantwoordelijkheid op zidh kunnen neimen dergelijke voorstel len zonder meer wegens hun strijdig heid met de nieuwe aanwijzing buiten beschouwing te laten. Zij zullen in deze gevallen dienen na te gaan of het na weging van alle omstandigheden niet redelijk en economisch verantwoord moet worden geaaht om het College en daarmede de regering te adviseren toe passing van de aanwijzing achterwege te laten en geheel of gedeeltelijk het geen partijen zijn overeengekomen goed te keuren Hierbij blijft ook het uitgangspunt, dat de goede resultaten, die onder de ge geven gunstige economische ontwikke ling met het gevoerde loon- en prijsbe leid zijn bereikt, niet mogen worden aangetast. In het systeem van winstdeling ziet ir. Kruyff op beperkte mogelijkheden. HU was eerder geporteerd voor het sys teem, dat in de metaalindustrie wordt toegepast, namelijk een uitkering tot maximaal 3 pet. van het jaarloon indien slechts aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Tegen vastlegging van een winstdelfngsregeling in een min of meer uitvoerig gereglementeerde vorm bestaan immers bezwaren. Export wordt belemmerd: Westberlijners zijn hun goederen kwijt of betalen een boete (Van onze correspondent in Bonn) Van Oostduitse kant laat men nu al weer enkele dagen merken, dat de communistische bewindhebbers te Oost-Berlijn, steunend op de Russische bajonetten, West-Berlijn kunnen sarren waar zij maar willen. Men houdt namelijk de laatste dagen steeds weer vrachtwagens met Westberlijnse goederen, bestemd voor West-Duitsland, aan. Controle op alle vrachtwagens De Oostduitsers gaan er daarbij van uit, dat zij alleen het recht hebben om het goederen- en personenverkeer tus sen West-Berlijn en West-Duitsland te controleren. En ook dat zij alleen de beslissing in handen hebben wat voor goederen West-Berlijn naar het westen mag exporteren, zoals het Oostduit se communistische partijblad „Neues Deutschland" dezer dagen schreef: „Wat er op het grondgebied van Oost-Duits- land is toegestaan en wat niet, daarover beslissen wij en niemand anders. Wij staan niet toe dat in West-Berlijn het fascisme groeit en dat de revanchisten over de wegen van onze staat rijden". Met deze leidraad hebben de Oostduit se volkspolitieagenten reeds enkele grote vrachtwagens aangehouden die beladen waren met radio-ontvangtoestellen, che mische produkten en dergelijke, afkom stig van wereldberoemde grote Westduit- se fabrieken te West-Berlijn als Siemens en Telefunken. Men heeft één wagen vrUgelaten na betaling van een fikse boete. Van een andere nam men doodeenvoudig de goederen in beslag omdat die „weieens bestemd zouden kunnen zyn voor het Westduitse leger". De Oostduitsers eisen nu dat bij alle Westberlijnse zendingen dit via Oost- Duitsland naar West-Duitsland worden vervoerd, de ontvanger en ook de gebrui ker van de goederen worden bekend ge maakt. Zij zullen dan wel beslissen of ze hun bestemming zullen mogen be reiken Deze Oostduitse houding staat in felle tegenstelling tot de overeenkomst tus sen het Westen en Rusland over het goederenvervoer tussen West-Berlijn en West-Duitsland, een overeenkomst die ook thans nog geldig is. In feite bete kent dit een schending van interna tionale overeenkomsten waar het vrije verkeer naar en van West-Berlijn be treft. Bonn houdt zich kalm Te Bonn verklaarde gistermiddag een regeringswoordvoerder op een perscon ferentie, dat men uit deze Oostduitse speldeprikken kan opmaken wat het lot van West-Berlijn zou zijn als men de eis van Kroesjtsjef „West-Berlijn moet een vrüe gedemilitariseerde stad wor den" zou Inwilligen. In een handom draai zouden de communisten dan West- Berlijn van het Westen afsnijden, on dergeschikt maken en vervolgens geheel tot capitulatie dwingen. Maar met geen woord sprak men gis teren te Bonn, aan de vooravond van de Amerikaanse verkiezingen, over een Westduitse eis aan het Westen om hier nu eens hard in te grijpen. Ook gaf men geen officieel commen taar op het feit, dat de Russische stads- commandant van Berlijn, generaal Za- charow, dezer dagen een te Oost-Berlijn gehouden ontvangst ter gelegemeid van de 43-ste verjaardag van de Russische revolutie te elfder ure voor zijn Weste lijke collega's te Berlijn afzegde. Het staat vast dat Zacharow daarmee te kennen wilde geven geen Russische stadscommandant meer te zijn maar slechts commandant van de Russische troepen in Berlijn. Met andere woorden: de viermogendhedenovereenkomst voor Berlijn, die het gehele verkeer van en naar de stad en de status der nieuwe bezetters regelt, bestaat voor de Russen niet meer Het Nationaal Jeugdorkest op t.v. Het begon in Madrid Do zaal was vol. Het nt er warm. Het congres liep ten einde. Er was veel en lang gesproken over muziek, niet zomaar, maar in onlosma kelijk verband met de jeugd We schrijven 1956 en het elfde Jaar lijkse wereldcongres van de Internatio nale Federatie van Jeugd en Muziek, dat gastvrijheid vond in de Spaanse hoofd stad, was aan de gang. Eén der delegatieleden opperde het voorstel om nu eens een keer niet alleen over jeugd en muziek te praten en daaraan een concert van een orkest van Jeugdigen te verbinden, maar een soort jeugdorkestfestival te organiseren en dat dan liefst ter gelegenheid van de Expo 1958. Ieder land, dat de beschik king had over zo'n orkest zou kunnen meedoen. Ergens in de zaal zat stil en wat in ééngedoken de Nederlandse afgevaar digde. Het was Max Vredenburg, de directeur van „Jeugd en Muziek". Het leek of hU bij het horen van het laatste voorstel ineenschrompelde, want wat had hi) te bieden? Ineens veerde hij echter op, vroeg het woord en deelde mede; dat Nederland graag in Brussel van de partij zou zijn. Hoe het verder ging Teruggekomen in Nederland ging de heer Vredenburg aan de slag. Er werd op zijn kantoor koortsachtig gewerkt om alle afdelingen zo snel mogelijk van de Spaanse resultaten en toezeggingen op de hoogte te brengen en hun medewer king in te roepen. Enthousiasme was er wel, maar dat resulteerde niet in geld en jonge mensen, die nodig waren om Vredenburg's toezegging gestand te kunnen doen. Het volgend jaar toumeerde het British Youth Orchestra door Europa en gaf ook een serie concerten in Nederland. BU het openingsconcert was Vredenburg present en zag ergens in de zaal het hem bekende gezicht van de hem niet zeer bekende heer Bernard van Leer. Vredenburg wist, dat het door steun van de genereuze vaten- fabrikant mogelijk was geworden het Engelse orkest hier te krijgen en in de pauze spraken de twee mannen samen, waarbij Vredenburg zijn zorg, dat hij het aanbod, in Madrid door hem spon taan gedaan, niet zou kunnen waar maken. Van Leer zegde echter zijn me dewerking toe. Wat hU voor Engeland had gedaan zou hij grootscheepser voor zijn eigen land doen en daarmee kon Vredenburg het doen. Hoe het groeide Door dit alles (en nog veel meer) is er een ensemble ontstaan, dat inderdaad de naam orkest verdient. Het is samenge steld (na strenge selectie) uit begaafde dilettanten en ondernemende jonge professionale musici. Dat het behalve een orkest telkens weer blijkt een wer kelijk ensemble te zijn, verwondert eigenlijk ieder, die luistert naar of werkt in of met het orkest. Want school, studie en ander werk eisen de leden zo intens op, dat het slechts enige keren per jaar voor repetities en een enkele uitvoering bijeen komt. Natuurlijk studeren zij thuis, ieder zijn eigen partij, maar dat bij het ten ge hore brengen daarvan er nog van geen stuk aan hoorbare muziek sprake kan zijn, zal ieder begrijpen kunnen. Voorzitter Landbouwcomité In Esplanade" te Utrecht werd vandaag de jaarlijkse algemene ver gadering van het Koninklijk Neder lands Landbouivcomité (KNLC) ge houden. De ochtendzitting werd in beslag genomen door de behande ling van het huishoudelijk deel der agenda. Vanmiddag werd het woord ge voerd door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer ir. C. S. Knottnerus en daarna door ir. M. A. Geuze te Poortvliet. Nadat ir. Knottnerus de verdiensten van het overleden erelid H. D. Louwes nog eens naar voren had gebracht vroeg hij aandacht voor het begrip organisatie, en dan speciaal met betrekking tot de Landbouw. „Wij leven in een periode, waarin de wetenschap met rasse schreden voor uitgaat en waar de individuele aanpak van vele zaken wordt vervangen door een organisatorische. Reeds vroeg In de landbouw heeft men reeds vroeg de kracht van een organisatie ingezien. De overheid moest echter bijspringen om de gevolgen van de crisis aan het eind van de vorige eeuw te keren." Spreker betwijfelde echter of de over heid moet blijven steunen. „Ik meen de stelling te moeten ver dedigen, dat er een tijd komt welke misschien wel niet ver meer Is, dat de Nederlandse landbouw op eigen benen zal kunnen staan en dat de overheid Het doel van het t.v.-optreden Men kan zich in gemoede, maar dan toch wel zeer terecht afvragen, wat de bedoeling is van het verschijnen op het beeldscherm? Getuigt dat niet van een overtrokken ambitie? Er zijn orkesten van wereldreputatie voorhanden en be reid om voor de t.v. te verschijnen en het Eurovisienet heeft daartoe mede zijn waardevolle bijdragen geschonken. Woensdagavond, om even over half negen, zal echter geen concert worden gegeven, maar een telerecording worden gedraaid van een repetitie, die gepas seerde zaterdag in het Amersfoortse Lyceum werd gehouden. Het is n.l. de bedoeling en daarop zal in enige korte interviews worden gewezen om propagandistisch te werk te gaan. Men wil het hele land, men wil de jeugd wekken om muziek te beoefenen en om te tonen wat er met samenwerking onder deskundige leiding van terecht gebracht kan worden. Niet als een gaaf resultaat, maar als een heerlijke en zin rijke vrijetijdsbesteding. Men wil een brokje cultuur In de huiskamer brengen, maar dan niet alleen voor een half uur op een avond, maar door dit voor één maal te doen werken als katalysator, waardoor straks die cultuur dagelijks voor korte tijd als studie-object thuis wordt gediend en beoefend. Het begon op een stoel in Madrid. Het moet zich uitbreiden als een olievlek over het land. Dat is het doel van de uitzending van woensdagavond half negen. Het bestuur van de KNBTB is na beraad tot de conclusie gekomen, dat de door de regering vastgestelde garantie prijs voor suikerbieten als minder bevre digend moet worden beschouwd en dat de garantieregeling voor de melk bijzon der teleurstellend moet worden genoemd. De beslissing der regering de melk prijsgarantie vast te stellen op 28.30 cent per kilo voor een kwantum van vijf mil jard kilogram, acht het bestuur èn on begrijpelijk èn onbillijk. Door de garan tieprijs voor melk vast te stellen op 28,30 cent en niet op kostprijs plus produkti- viteitsruimte (d.w.z. op 28,65 cent zoals door het Landbouwschap was voorge- steld) wordt de produktiviteitsruimte aan de landbouw geheel onthouden. Naar het oordeel van het bestuur van de KNBTB strookt deze beslissing niet met de richtlijnen voor het gedifferen- tiëerde loonbeleid, volgens welke de pro- duktiviteitsstijging, voor zover deze de gemiddelde nationale produktiviteitssty- ging niet aanmerkelijk overtreft, aan de betreffende bedrijfstak moet worden ge laten. Het bestuur is voorts van oordeel, dat door deze regeringsbeslissing voor wat betreft de melkprijsgarantie het voeren van een redelijk loonbeleid in de land bouw ten zeerste wordt bemoeilijkt, zo niet onmogelijk wordt gemaakt. steeds meer zijn bemoeiingen achterwege zal kunnen laten", aldus de voorzitter. De hulp van de overheid zou naar zijn mening ook in de zuivelsector minder nodig zijn indien, vooral met het oog op de precaire zuivelpositie de afzet sterker geconcentreerd wordt, waardoor de in vloed van het bedrijfsleven vergroot zou worden. Concentratie en samenwerking, dóér pleitte ir. Knottnerus voor: „Het ligt volledig op het terrein van de land- bouwstandsorganisatie, men zou haast kunnen zeggen het is zijn eerste en be langrijkste opdracht, deze samenwerking en concentratie te bevorderen". Ir. Knottnerus betoogde dat men niet kan volstaan met te streven naar een redelijk inkomen. Men zal dit ook waar moeten maken. „Immers, onze iandbouwjongeren en hoe kan het ook anders staan zeer sceptisch tegenover leuzen. Zü baseren zich op de realiteit en die is dat in de landbouw hard gewerkt moet worden onder vaak ongunstige omstandigheden tegen een zeer karige beloning. Het dringt steeds meer tot deze jongeren door, dat blijkbaar in andere bedrijfs takken met veel minder inspanning veel aantrekkelijker levensomstandigheden kunnen worden bereikt. Euromorkt Met betrekking tot de Euromarkt kwam de voorzitter van het KNLC tot de conclusie, dat de hele zaak veel moeilijker is dan aanvankelijk veronder steld werd. Ieder aangesloten land pro beert het verdrag van Rome zodanig te interpreteren, dat de eigen belangen het best gediend worden. Dit zal Nederland zijns inziens ook moeten doen: „EEG of geen EEG, onze export zal moeten door gaan, willen wij onze produktie op het huidige peil kunnen handhaven". Na de voorzitter van het KNLC hield ir. M. D. Geuze uit Poortvliet een inlei ding onder de titel „kanttekeningen bij het kosten vraagstuk in de Nederlandse landbouw". Prof. ir. W. Dewez te Utrecht overleden (Van onze Utrechtse correspondent) In de ouderdom van 59 jaar is ln het Academisch Ziekenhuis te Utrecht over leden prof. Ir. W. J. Dewez, hoogleraar in de landbouwplantenteelt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. Dewez heeft zich grote verdiensten verworven zowel ten aanzien van de praktyk van de landbouw als van de landbouwwetenschap. Ook buiten deze sfeer is hfj vooral op katholiek terrein tot kort voor zijn overlijden zeer actief geweest. HU behoorde tot de weinige Nederlanders die werden onderscheiden met de Ridderschap van de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem. De laatste jaren ging de bUzondere belangstelling van de overledene uit naar de hulp aan onontwikkelde gebie den, speciaal in missieverband. Hy was erelid van de katholieke studentenver eniging „Sint-Franciscus Xaverius", die hij tijdens zUn studententUd in tal van functies had gediend. Maar ook buiten deze kringen was hij onder de studenten zeer gezien. De teraardebestelling heeft plaats aanstaande donderdag na een rouw dienst in een rooms-katholieke kerk te Bennekom (11.30 uur) op de rooms- katholieke begraafplaats te Wageningen. DR. A. A. KAMPMAN OVER ZIJN REIS DOOR DE SOVJET-UNIE Dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Na bije Oosten alhier, die in augustus jl. - in aansluiting aan het bUwonen van het vyf-en-twintigste Oriëntalistencongres te Moskou - een reis door de Sovjet- Unie heeft gemaakt, zal binnenkort in een aantal plaatsen, op uitnodiging van enkele instellingen, daarover lezingen houden. Dr. Kampman zal zich daarby beper ken tot zyn bezoek aan Nzbekistan en aan dat van de historische islam-monu- menten in Bukhara, Sambarkand en Tasjkent. NU RIJLES in een CITROËN 2 c.v. Vraagt inlichtingen aan: AUTORIJSCHOOL BAKKER SASSENHEIM LEIDEN Telefoon 02532—7427 Telefoon 01710—33861 A newspaper for thinkers An international daily newspaper published in Boston, U.S.A. A daily newspaper read by 4200 newspaper editors in 50 lands around the world A daily newspaper dedicated to individual progress and freedom all over the world A daily newspaper for well-informed people Subscriptions are accepted by Christian Science Reading Rooms: Amsterdam, 68 P. C. Hooftstraat Arnhem, V. U. Gebouw, 42 RUnstraat Haarlem, 16 Lange Veerstraat The Hague. 13 Anna Paulownaplein Laren N.-H., 19-A Torenlaan Leeuwarden, 33-B Wyb. de Geeststraat Rotterdam, 7 St Janstraat Utrecht, 5 Pieterskerkhof at f57.75 for one year or 114.45 for three months. SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal Donkersteeg te Leiden plaats voor een <1622 jaar). Goede loonregeling - degelijke opleiding tot winkelverkoper en bU gebleken geschiktheid tot filiaalchef. Schriftelyke sollicitaties te richten aan Simon de Wit N.V., Personeelsafdeling, Post bus 2 te Zaandam. Lekker pittig zacht voor de keel vers tot het laatste draadje,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4