m Francaise veroorzaakte „ongeval van de week" WIJZIGING LEIDSE GRENZEN ZEKER NIET VOOR BEGIN 1963 U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN Veertig dirigenten-jaren van „Tilly" levensverzekering Raad aarzelend akkoord met bouw in park Nieuweroord Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 november 1960 Tweede blad no. 30197 Voor de Leidse kantonrechter: Verkeersonveiligheid in Leiden neemt toe Uit de gestadige toename van de tijdsduur van de wekelijkse zittin gen van de Leidse kantonrechters, mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning, en het steeds toenemende aantal zaken, dat betrekking heeft op verkeersovertredingen met min of meer ernstige gevolgen, kan de conclusie worden getrokken, dat helaas ook in het kanton-Leiden de verkeersonveiligheid hand over hand toeneemt. Ook gisteren namen zowel de ochtend- als de middagzitting weer vele uren in beslag en heeft vooral de officier, mr. E. v. d. Schans, een niet be paald gemakkelijke zittingsdag ge had. „Het ongeval van de week" op Rijks weg no. 4 onder Oegstgeest had ditmaal betrekking op een 37-jarige Fran?aise, directiesecretaresse te Den Haag, die om onbekend gebleven redenen de ca. 80 km.-snelheid van haar auto zeer on oordeelkundig wilde afremmen met het gevolg, dat de auto slipte, dwars door de middenheg vloog en op de rijbaan van het tegemoetkomend verkeer om kantelde. Gelukkig konden enkele tegen liggers de auto nog bijtijds ontwijken, anders waren de gevolgen niet beperkt gebleven tot een grote materiële schade van verdachtes auto alleen. Zonder hulp van een tolk verklaarde verdachte in t ebroken Nederlands, dat de oorzaak van het slippen haar onbekend was en dit zeker niet het gevolg kon zijn van het bij remmen. Enkele getuigen hadden ge zien, dat verdachte even te voren een sigaret opstak en zochten hierin de oor zaak van het ongeval. Hoewel de poli tie ook inderdaad ter plaatse een pas- nangestoken sigaret had gevonden, ont kende verdachte ter zitting, dat dit „corpus delicti" van haar afkomstig was. „Ondanks een zeer nauwkeurig onder zoek kon de politie geen onverwacht op tredend technisch mankement aan de auto vinden. Wel heeft zij uit de rem sporen e.d. kunnen opmaken, dat ver dachte een zeer ernstige rij fout heeft gemaakt, die enkele tegenliggers nood lottig had kunnen worden", aldus de of ficier in zijn requisitoir. Zijn eis was dan ook f. 100 boete subs. 20 dagen. Verd. bleef haar onschuld vol houden, omdat zij het toch niet „express" had gedaan. De kantonrechter, mr. De Koning, vonniste conform met de toe voeging, dat hij ditmaal nog niet tot de intrekking van het rijbewijs wilde over gaan en het bij een ernstige waarschu wing wilde laten. Zelden nuchter Een navrant geval van openbare dron kenschap, met alle gevolgen van dien, was wel de zaak tegen een 33-jarige chauffeur uit Stompwijk, die slechts zelden, aldus de getuigen, nuchter op de weg werd gezien. Verdachte reed in ken nelijke staat van dronkenschap met zijn bromfiets op de provinciale weg onder Zoeterwoude plotseling vanachter twee wielrijders vandaan het linkerweggedeel te op, met het gevolg, dat een vrij ern stige botsing met een tegemoetkomende bromfietser volgde. De bromfietser liep een schedelbasis- fractuur op, terwijl verdachte eveneens een aantal ernstige verwondingen op liep. Uit de verklaringen van getuigen bleek, dat verdachte t.a.v. de drankmis bruik niet al te best bekend stond, zo dat men in het onderhavige geval niets ongewoons zag in het feit, dat verdach te niet bepaald nuchter meer was. Daar ook voor verdachte de gevolgen nogal ernstig waren aangekomen, beperkte de officier zijn eis t.a.v. de geldboete tot f. 25 subs. 5 dagen. Wel vroeg hij daar naast in het belang van het algemeen de onvoorwaardelijke intrekking van de rij bevoegdheid voor bromfietsen voor de tijd van een jaar. Verdachte was niet verschenen en werd derhalve bij verstek conform ver oordeeld. Waandenkbeeld Hoewel het waarschuwings-knipper- licht reeds brandde en de tram zeer dicht was genaderd, stak een 57-jarige automobiliste uit Oegstgeest toch de „overweg" op de Rhijnzichtweg onder Oegstgeest over met het gevolg, dat de tram haar auto pakte en nogal wat schade toebracht. Verdachte en haar passagiere kwamen met de schrik vrij. Verdachte ontkende de tenlastelegging heftig, daar op het moment, dat zij wil de oversteken het knipperlicht nog niet werkte en de tram nog lang niet in zicht was. De motor sloeg plotseling af en zij had alles geprobeerd om de aan dacht van de bestuurder te trekken toen de tram naderde. „Tot het wuiven met haar zakdoek toe", aldus verdachte. „Gelooft U zelf wel wat U zegt? „Niet minder dan vier getuigen verklaren, dat U de overweg opreed terwijl de tram zeer dichtbij was en de waarschuwingslich- ten al werkten, waarbij nog komt, dat geen der getuigen U stil heeft zien staan, zelfs U passagiere niet", aldus de kan tonrechter. Verdachte bleef echter per tinent ontkennen en was bovendien zeer verontwaardigd over het feit, dat niemand destijds voor haar wilde getui gen - niemand had iets gezien - en er achteraf wel vier getuigen tégen haar waren komen opdagen, zelfs haar mede- inzittende. „Daar ae verklaringen van de getuigen unaniem waren, kon de verklaring van verdachte o.m. inzake het afslaan van de motor, niet anders dan op een waan denkbeeld berusten", aldus de officier, die tot de eis van f. 40 boete subs. 8 dagen kwam. Verdachte bleef proteste ren, want niet zij, maar de 4 getuigen spraken onwaarheid. Het vonnis luidde conform. Verdachte kondigde aan, dat zy direct in hoger beroep zou gaan. Genoteerd Teneinde met zijn op de Stationsweg geparkeerde auto vrij te kunnen weg rijden, reed een 60-jarige Leidse instal lateur iets te ver achteruit met het ge volg, dat hy tegen een aldaar geparkeer de auto opreed en deze f. 89 schade toe bracht. Zonder zich ergens om te bekommeren ging verdachte er vol gas vandoor, doch voorbijgangers noteerden het kenteken nummer, zodat de politie hem spoedig had gevonden. Na voorlezing van de ten lastelegging, merkte verdachte op, dat hij het zeer vreemd vond twee dagvaar dingen te hebben ontvangen nl. één voor het kantongerecht te Leiden en één voor de rechtbank te Den Haag. „Dat klopt" aldus de kantonrechter. „Hier staat U terecht voor de aanrijding en de volgende week in Den Haag voor het wegrijden zonder meer. Dit wordt nl. als een verkeersovertreding beschouwd". Verdachte ontkende ook maar iets van de aanrijding te hebben gemerkt. Later, nadat de politie bij hem was geweest, had hij de benadeelde partij opgezocht en gezien, dat er slechts een klein deuk je in het spatbord zat. Waarom dus f. 89 schade? Dat ook de motorkap en bum per flink beschadigd waren, was hem blijkbaar ontgaan. „Volgens de getui gen moet U de aanrijding hebben ge voeld en U bent zo dom geweest om weg te rijden" aldus de kantonrechter. Daar het hier slechts de aanrijding betrof, eiste de officier f. 20 boete subs. 4 dagen. Verdachte bleef bij zijn ver klaring en vond de eis nogal hoog. Na dat ook de kantonrechter verdachte had uitgelegd, dat het hier alleen ging om de aanrijding vonniste hij met f. 15 boe te subs, drie dagen met toewijzing van de civiele vordering t.b.v. f. 89. Zoon hielp vader Toen een 57-jarige Leidse arbeider met 'n door hem bestuurde auto schuin- links in de Haarlemmerstraat wegreed, was een bromfietser dermate dicht ge naderd, dat een botsing volgde en de bromfiets f. 100 schade opliep. Volgens getuigen was de bromfietser tot op slechts 8 meter genaderd, dus moest een botsing volgen. Daar verdachte destijds na de botsing weg wilde rijden, hadden getuigen hem tegengehouden. Daar een zoon van verdachte in de rechtzaal aan wezig was, werd hij alsnog als getuige ét décharge toegelaten, maar toen deze verklaarde, dat de bromfietser zeker nog 100 ét 150 meter van de wegrijdende auto verwijderd was en alle andere getuigen er dus ver naast waren, vonden de ma gistraten de hulp van zoon aan vader terecht wel wat al te mooi. Verdachte had naar hun mening destijds geen al te beste beurt gemaakt en het vonnis luidde dan ook, conform de eis, f. 40 boete subs. 8 dagen met betaling van f. 100 schadevergoeding. Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel èn afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95: 2.40; 8.88. Een jubileum op handen En ook iets over Herman Sfenz Wie ooit in de achterliggende jaren eerbied, bewondering, genegenheid heeft gekend voor de rol, welke Tilly Leening in het Leidse muziekleven heeft ge speeld, moet donderdag naar de kleine stadsgehoorzaal gaan. Dan viert zy openbaar een jubileum wegens het ver vullen van een 40-jarige loopbaan als dirigente. Dat geschiedt daar, door met klein orkest en een harer koren (het Leids Chr. Vocaal Ensemble) kantates van Bach en Telemann uit te voeren en werken van Mozart en Rathbone. Uitstekende solisten staan haar by. Men maakt dan kennis met de jonge bas-bariton Max van Egmond, van wie wy na een zangvoordracht elders geheel zeker wisten dat hij ieders liefde wel ver overen moest door het goudechte van zijn vocaliteit. En ten tweede niet de sopraan Caroline van Dorp, van wie wij in onze beoordelingen ook gedwongen waren te spreken van „een gouden stem". Wij weten, dit schrijvend, niet wie de verdere solisten zijn. Tilly's koren, die we op allerlei tijd stippen mochten beluisteren, vielen altijd op door een drang naar het fijne, het soepel nuanceren en door de rankheid waarmee het lijnenspel zich bewoog. Het spreekt vanzelf dat rankheid in het ar tistieke vlak, beschaving en zuiverheid van toon en van geestelijke instelling in zich sluit. Harde en zware klanken had den haar voorkeur nooit. Daarbij moge men een fraaie en intelligente verzorging denken, om te noemen edel getinte pia nissimo's en waar mogelijk iets teers, dat echter nooit in overgevoeligheid zal ont aarden, En als er eens iets te kritiseren viel, dan sloeg dat nooit op haar koor of haar zelf, maar op de omstandigheden. Uitte zij in een gesprek over haar werk wel eens een klacht, dan hoorden we van onderbezetting in een koorgroep of van een repetitie, of van het wegebben van de jeugd. Tilly had geen natuur voor het gewel dige. Wat stadgenoten als Aribo en Mizee schiepen, de een met zijn Hohe Messe of Verdi-Requiem, de ander met zijn Johannes-Passion, het monumentale dus, was niet haar domein. Dit was het be- scheidene, het intieme, het meer per soonlijk werkende contact. Maar daar mee heeft zij als kamerkoor-musicienne evengoed een absoluut respect verwor ven. En dat betekende tegelijk vriend schappelijke gezindheid in een brede laag. Natuurlyk zijn er encyclopedische ge gevens. Het dirigeren begon op het acht tiende levensjaar bij „Halleluja", het tegenwoordige „Vocaal Ensemble". „Zang zij onze Leus" van Voorschoten is daarop gevolgd, waarbij zich in later tijd nog het vrouwenkoor „Cantemus" en het dameskoor van de Remonstrantse Gemeente voegden. Ook het geven van pianolessen om spant nu 40 volle jaren. Voor piano wa ren haar leerkrachten Oberstadt, Mael- steed, Corrie de Wekker en Johanna Wa genaar. Voor zang: To. v. d. Sluys, mej. Mac Gillavrij, Nelly Burgdorffer en Ar nold Spoel. Zang wedstrijden, eerste prijzen, hoog ste punten, directieprijzen, wisselbekers en een Julianaplaquette doorkruisen de lange koorbedrijvigheid. Van het ver overen van een zilveren beker van het Leidsch Dagblad op „Inter Nos" van Louis van Wijngaarden tijdens een groot zangersconcours in de stadszaal waren we getuige. Het verwerven van het koordirectie- diploma gebeurde na een opleiding bij Arnold Spoel. Aan die opleiding nam ook Herman Stenz deel, die eens op een belangrijke dag mejuffrouw Leening zou bevorderen tot mevrouw Stenz- Leening. En sindsdien zijn twee levens parallel gaan lopen, ook in het muzikale. Er kwam daarbij geen tegenstelling tus sen grote en kleine muze, welke laatste door Herman Stenz zo eervol werd ge diend. Want Tilly hield er een tijdlang óók een Volendammer Kwartet op na en zong zo als chansonnière bijv, de liedjes van Dirk Witte en van Manna de Wijs- Mouton. Herman Stenz had voordien deel uit gemaakt van het cabaret van Pisuisse en formeerde na contractbeëindiging een eigen gezelschap, waarvoor hij zelf het repertoire ontwierp. Die levensliedjes ader heeft hij nooit laten opdrogen. Eén liedje is er, dat sinds jaren geen kind in Nederland niet heeft leren zin gen: „Hoort, de muzikanten!" Dat suc ces was voorbestemd. Immers van de militaire kapelmeester Stenz, die zijn vader was, leeft in het geheugen van honderduizenden de Manoeuvre-mars", Vader Stenz heeft zoon Herman helaas niet kunnen toestaan om orkestdirigent te worden en een ambtelijke carriere kwam er tenslotte voor in de plaats. Het accent is allengs gaan verschui ven van cabaret naar volkszang, hier en in Den Haag. De koraalmuziek op 3 oktober nam hij ook over van Leo Mens. Bekend is tevens een 25 jaar lange leiding van een groot Haags mannen koor. En sinds 1945 behartigt Stenz K. en O.-belangen, van welke stichting hij 2e voorzitter werd. Wij zouden nog talrijke namen te berde kunnen brengen van musici, thuishorend in het panorama der Ne derlandse muziek, tot wie de beide Sten zen in een functionele relatie stonden of staan. Om die relaties van Tilly en Herman in dat panorama zouden enige belangwekkende hoofdstukken uit de 20ste eeuwse Nederlandse muziekge schiedenis op te bouwen zijn! V. ■■li Jan Coltaar schreef pocket Ülll|||Hlllllllllj|j over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra itlevi... MM Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. sostzegel Amstleven. Postbus 1072, AMSTLEVEN De gehele middag heeft de Leidse gemeenteraad gisteren nodig gehad om een agenda te behandelen, die op twee punten na uit hamerstukken bestond. Die twee punten waren de wijziging van het partiële uitbrei dingsplan waarin het park Nieuweroord (tussen Rijnsburgerweg, Wassenaarseweg en Vogelenbuurt) is gelegen en het voteren van een krediet van ongeveer 6.6 miljoen gulden voor de bouw van een vee markthal. Beide punten werden aangenomen, hoewel vooral tegen de gedeeltelijke bebouwing van Nieuweroord ernstige bedenkingen bleken te bestaan. Het enige belangrijke nieuws dat deze vergadering bracht was de mededeling van burgemeester Van Kinschot, dat hij volgend jaar een voorstel van de minister verwacht tot wijziging van de Leidse ge meentegrenzen, doch dat deze wijziging zeker niet voor begin 1963 verwezenlijkt zal worden. Voorts deelde wethouder Stolp mede, dat aan Leiden een lening van tien miljoen gulden is aangeboden tegen aanvaardbare voorwaarden, waarin eventueel mede de financiering van de veemarkthal gevonden zou kunnen worden. 27 tegen 8 Burgemeester Van Kinschot deelde daarop mede, dat grenswijziging niet voor begin 1963 verwacht kan worden. In tweede instantie bleken de bezwa ren van de heer Winsemius zich voor namelijk op de bouw langs de Wasse naarseweg te richten. Voorts bleven en kele sprekers tegen de bungalowbouw. Sommigen bleken zich wel met het voor stel te kunnen vereniging, wanneer het mogelijk zou zijn om alsnog tot een an dere oplossing te komen, waneer over drie jaar een grenswijziging wordt ge- effectueerd en de plannen van Nieuwer oord nog niet zijn verwezelijkt. Wethouder Jongeleen zwaaide met zijn portefeuille inzake een voorstel om een speciale studiecommissie voor het plan te ontwerpen, terwijl burgemeester Van Kinschot er de nadruk op legde, dat vele plannen jaren tevoren moeten worden uitgewerkt, zodat wijziging wel eens niet meer mogelijk zou kunnen zijn na drie jaar, ook al zou er nog niets gerealiseerd zijn. Het plaji van B en W werd daarna aanvaard met 27 tegen 8 stemmen. Te genstemmers waren de heren Winse mius (PvdA), Van Weizen (CPN), mevr. v. d. Blom (CPN), mef. Bekker (PvdA) en de heren Kortman, Van Dijk, Wiertz en De Bree van de KVP. Verdeelde meningen De meningen over de gedeeltelijke be bouwing van Nieuweroord bleken nogal verdeeld te zijn, zelfs binnen de fracties. De heer C. J. Piena van de PvdA opende het debat met de mededeling, dat de overgrote meerderheid van zijn fractie B en W steunen in grote lijn. Deze fractie was er echter tegen, dat de re creatieve ruimte ingekort zou worden ten behoeve van de bouw van drie bun galows. Voorts zou zijn fractie de kin derspeelplaats elders geprojecteerd wil len zien. Zijn partijgenoot de heer J. Winse mius had evenwel ernstige bedenkingen tegen het gehele plan. Hy wilde het bos- park onverkort handhaven, en derhalve ook niet de hoogbouw langs de Wasse naarseweg toestaan. Komt er een der gelijke hoogbouw, dan gaat het karakter van Nieuweroord verloren. Op het struc tuurplan staat dit gebied ook als groen gebied opgegeven. Weliswaar is dit structuurplan niet bindend, maar het dient wel in hoofdlijn gehandhaafd te worden, en dit gebeurt z.i. niet wanneer het karakter door omliggende hoog bouw volkomen wordt veranderd. Men kan hierin geen compromis zien tussen de tegenstrijdige eisen van groenvoor ziening en woningbouw, want het struc tuurplan zelf was reeds een compromis. Bovendien mag een momentele nood situatie niet leiden tot een onherroepe lijke schade voor een zeer verre toe komst. De heer J. van Iterson (Prot. Chr.) meende evenwel dat het plan een juiste afronding van de Vogelbuurt betekent, dat het een consequentie is van een noodzakelijke uitbreiding van de Anna- kliniek, en dat kritiek van de heer Win semius beter op z'n plaats was geweest tijdens de aankoopdebatten, toen reeds vaststond dat er een of meer grote ge bouwen op het terrein zouden verrijzen. De heer A. van Dijk en de heer H. M. J. W. J. Kortmann van de KVP meenden echter wel degelijk, dat het karakter van het terrein aangetast zou worden in strijd met de aanvankelijke voorne mens, en hun partijgenoot de heer K. F. de Bree was evenmin enthousiast. Laatstgenoemde stelde uitstel van de be handeling voor teneinde het geheel nog eens grondig te kunnen bestuderen. Ook de heer H. v. Velzen van de CPN helde over naar de zienswijze van de heer Winsemius. Noodzaak Wethouder A. J. Jongeleen stelde in zijn antwoord, dat hy het opstellen van het structuurplan aan grenswijziging werd gedacht. Nu deze achterwege is gebleven, moet met beperktere middelen worden gewerkt, waardoor dit plan ook niet integraal kan worden nageleefd. Zou de heer Winsemius de garantie geven, dat grenswijziging binnen een half jaar wordt verwezenlijkt, dan zou hij bereid zijn het voorstel een half jaar aan te houden. Maar deze garantie is niet mo gelijk. De Annakliniek moet nu eenmaal compensatie hebben voor verlies bij het doortrekken van de Warmonderweg en bovendien terrein voor uitbreiding. Vlak bij de Annakliniek is grond gereserveerd voor de bouw van een nieuwe Mytyl school. De plaats van de speelplaats kan nog wel nader bezien worden. De be bouwing aan de Wassenaarseweg is nood zakelijk, want de Universiteit heeft thans al niet voldoende aan de 150 hec tare, waarop de uitbreiding van de B-faculteiten is geprojecteerd. Voorts moet er een oplossing gevonden worden voor de studentenhuisvesting. Aanhou den van het voorstel achtte hy over bodig. Veemarkthal Zoals gezegd werd voorts uitvoerig ge sproken over het voorstel van B en W tot het verlenen van een krediet van f 6.647.808.voor de bouw van een vee markthal nabij Groenoord. Een groot deel van de discussies ging over de vraag of het nu wel nodig is een hal te bou wen, hoewel in principe daarover reeds veel eerder was besloten. Belangrijker was het debat over de financiering. Wethouder Drijber verdedigde de hal- bouiw in de stellige verwachting, dat de Leidse markt zich slechts zal kunnen handhaven wanneer goede voorzieningen geboden worden. Om financiële redenen is het zeer gewenst dat Leiden zijn posi tie als centrumgemeente handhaaft, ook door middel van deze veemarkt. Ver plaatsing van de veemarkt is voort ur- gentomdat h et verkeer dit eist. Wethouder Stolp stelde, dat in de nieuwe verhoudingsregeling mogelijkhe den schuilen om een verhoogde Rijks uitkering te krygen, wanneer Leiden een centrumgemeente is. Dit moet echter aangetoond kunnen worden met be staande voorzieningen en plannen, waarvoor raadsbesluiten genomen zyn. De wethouder stelde nadrukkelijk, dat aan het plan geen uitvoering zal worden gegeven, wanneer mettertyd de raad niet opnieuw accoord gaat met een daar toe strekkende verdeling van de finan ciële ruimte, welke geboden wordt door een verhoogde uitkering. Het voorstel werd daarop aanvaard. Overige besluiten Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voois -Hen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Be halve het laatste agendapunt, het voor stel inzake het vaststellen van een ver ordening tot bevordering van de bezits vorming van het gemeentepersoneel, welk voorstel van de agenda was afge voerd. Tot tijdelijk leraar aan het Rem brandt Lyceum werd benoemd de heer J. van der Steen. Tot onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs werden benoemd mej. B. Toet en mej. Ph. van Zyp. De geloofsbrieven van de heer J. Lij- ten werden goedgekeurd, waarop tot toe lating als raadslid werd besloten. Aan het slot van de vergadering werd af scheid genomen van de heer J. van der Poel, die voor de KVP zitting had in de raad. De voorzitter sprak woorden van waardering voor de nauwgezette wijze waarop de heer V. d. Poel zijn raads lidmaatschap heeft opgevat, waarop .iet scheidende raadslid dank bracht voor de ondervonden samenwerking en vriendschap. (Advertentie) Eerste steen voor 64-tal flatwoningen in Zuid-West Hedenochtend werd om tien over half twaalf de eerste steen gelegd voor een 64-tal flatwoningen van de Leidse Ver. van Industriëlen, die gebouwd worden aan de Verdistraat in Leiden zuidwest. De voorzitter van deze vereniging, ir. H. van Driel, belastte zich met deze taak. In aanwezigheid van de Leidse wethouders A. J. Jongeleen en mr. J. Drijber en de oud-wethouder D. v. d. Kwaak metselde hij de steen secuur in. De 64 flats bestaan uit 8 vijfkamer-, 24 vierkamer- en 32 driekamerwonin gen. Men hoopt met de bouw binnen een jaar gereed te zijn. VAN NIEMAND VOOR IEMAND Gedurende een viertal dagen wordt ten huize van mevr. Waals aan de Rijns burgerweg 143 onder het motto „Van niemand voor iemand" een tentoonstel ling gehouden van handwerken en brei werk. De opbrengst komt ten goede aa stille armen van alle gezindten. De ver eniging is erkend door de Armenraad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3