NIXON ZOU ACHTERSTAND NOG VERDER INGELOPEN HEBBEN „Proces der barricaden" gaat op gang komen.... Papoea's verdeeld over de driehoeksconferentie WEERBERICHT Eisenhowers steun van laatste dagen heeft de Republikeinse hoop enigszins doen stijgen Vliegtuig tegen berg in Ecuador Lagaillarde gedraagt zich niet zonder ingetogen waardigheid Erkenningdat er geschil is" Protestmars tegen het lawaai van de vliegbasis Leeuwarden 9mQhe letuvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 No. 30197 LEEDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Om half twaalf gisteravond (Ned. tijd: half zeven hedenochtend) werd het ineens heel stil in Amerika: Het laatste woord was toen ge sproken in de verkiezingscampagne. Een moe uitziende Kennedy verklaarde aan het einde van een rustige en ernstige rede te Boston, dat thans het woord aan de kiezers is. Zij moeten beslissen of Amerika in de komende vier jaar „zich weer in beweging zal zetten". Een half uur tevoren had Nixon in Chicago zijn laatste woorden gezegd in deze campagne. Ook Nixons rede werd gekenmerkt door ernst, die traditioneel is voor speeches, die in Amerika aan de voor avond van de verkiezingsdag worden gehouden. In het Republikeinse verkiezingsprogramma zagen de Amerikanen tevens Eisenhower, die uit Washington de natie aanspoorde op Nixon te stemmen. Bovendien zag het publiek het hele gezin Nixon, dat met de vice-president in Chicago bijeen was. De Democraten lasten in hun programma enige hartelijke woorden van mevr. Kennedy, die niet met haar man kon meereizen, omdat zij over drie weken een baby verwacht. Nixon beantwoordde vele vragen in een lange tv-uitzending De spanning in deze race om het pre sidentschap is waarlijk ten top geste gen. Gallup heeft gisteren het laatste resultaat van zijn opinie-onderzoek be kendgemaakt. Volgens Amerika's meest bekende opiniepeiler zou 49 procent voor Kennedy zijn en 48 pet. voor Nixon. De Republikeinse kandidaat zou de laatste dagen zijn achterstand verkleind hebben maar het effect van Eisenhowers steun aan Nixon gedurende de laatste dagen kan in Gallups resultaat nog niet ten volle verwerkt zijn. Vandaar, dat in het Republikeinse kamp de hoop gestegen is, terwijl de Democraten thans zeker niet in overmoed zullen menen, dat de zaak voor hen reeds is gewonnen! AMERIKA STEMT bliek uitmaakten, te overtuigen van de grote vredesgezindheid van Nixon en Lodge. Nixon legde er veel nadruk op, dat hij van Eisenhower geleerd heeft geen overhaaste besluiten te nemen. Hij probeerde de indruk te wekken, dat Kennedy door zijn onbesuisdheid het land in gevaar zou kunnen brengen. Vandaag valt dus de beslissing in deze ongewoon felle verkiezingsstrijd. Eerste uitslagen De eerste uitslag van de verkiezingen kwam vandaag uit Millsfield een plaats je in New Hampshire, waar Nixon 80 procent van de uitgebrachte stemmen behaalde. Bij de laatste verkiezingen, in 1956, was de Republikeinse meerderheid 71 procent, maar sindsdien heeft één kiezer het dorp verlaten, waardoor de nationaliteit aan boord bevonden. Democratische aanhang tot één persoon is geslonken Het stembureau ging enkele seconden na middernacht open, en binnen een minuut was de uitslag bekend. Sinds 1896 heeft de bevolking van Millsfield altyd in meerderheid de winner gestemd. De tweede uitslag kwam uit Waterville Valley, eveneens in New Hampshire. Hier stemden 20 inwoners voor Nixon en 2 voor Kennedy. In 1956 stemden alle dertien kiesgerechtigden, die zich naar de stembus begaven op Eisenhower. (Zie vervolg elders in dit nummer) Waarschijnlijk geen overlevenden Een passagiersvliegtuig uit Ecua dor met 36 passagiers aan boord is gisteravond in slecht weer tegen een berg gebotst op een vlucht van Guayaquil naar Quito. Waar schijnlijk zijn alle passagiers en bemanningsleden om het leven ge komen. Onder hen bevonden zich tien hoge regeringsambtenaren uit Ecuador. Het toestel, een in Amerika gebouwde Fokker Friendship, verongelukte kort nadat de piloot had geseind, dat het slechte weer de landing in Quito uiter mate moeilijk zou maken. Bij de aanraking met de berghelling vloog het vliegtuig in brand. By het wrak van het toestel zijn geen over levenden waargenomen. Intussen hebben zich wel reddingploegen naar de plaats van het ongeluk begeven. Het is niet bekend, of zich passagiers van andere 1952 Republikeinen Democraten In de jaren 1954, 1956 en 1958 werden de maandelijkse werkloosheidcijfers zó tijdig gepubliceerd, dat de gedaalde werkloosheid een gunstig effect kon hebben op de verkiezingen. Dit jaar echter is dit maandelijks rapport niet vóór de verkiezingen verschenen. Uit betrouwbare bron werd vernomen, dat de werkloosheid deze maand is gestegen van 5.7 pet. tot 6.4 pet. Publikatie van dit resultaat zou de Republikeinen stel lig geen goed gedaan hebben Tot het laatst toe zijn de kandidaten blijven doorvechten. Nixon sprak gister middag vier uur lang in een nationaal t.v.-programma. Ieder die het wilde kon hem gratis in Detroit opbellen en een vraag stellen. Uitvoerig antwoordde de vice-presi dent op iedere vraag. Het programma werd vry langdradig, doch de bedoeling was kennelijk om de huisvrouwen, die deze middaguren voornamelijk het pu- Overwegend zwakke wind De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met in de kuststreken plaatselijk enkele buien en in het binnenland in de nacht en ochtend hier en daar mist. Ongeveer dezelfde temperaturen met vannacht op vele plaatsen weer lichte vorst. Over wegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 NOVEMBER Zon op: 7.49 uur; onder: 16.58 uur; Maan op: 21.55 uur; onder: 12.43 uur; Hoogwater te Katwijk te 6.35 en 18.49 uur; laagwater te 2.15 en 14.30 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's (Van onze Parijse correspondent) Het „proces der barricaden" tegen Pierre Lagaillarde en zijn twintig medebeschuldigden is gisteren in Parijs met het begin der verhoren in zijn actieve fase getreden. Zaterdag werden in een zitting van nauwe lijks één uur de laatste punten van de procedure geregeld. Het verzoek van mr. Isomi, de advocaat van de directeur van het rechts-extremis- tische dagblad „1 Echo d Alger", Alain de Serigny, zijn cliënt op vrije voeten te stellen omdat volgens hem eventuele persdelicten in dit proces over staatsgevaarlijke activiteiten niet thuisbehoorden, werd zonder veel omhaal door de president verworpen. Vraag en antwoord in hoffelijke termen Wat meer moeite had de rechter met een aanval van de verdediger van Pierre Lagaillarde die zelf van huis- uit advocaat is en waarbij de re gering werd beschuldigd de parlemen taire onschendbaarheid van de hoofd rolspeler van het proces niet te hebben gerespecteerd. Na een geanimeerde dia loog werd het definitieve antwoord op deze vraag tenslotte opgeschort tot het einde van het proces. Tydens en door middel van het proces zal dus moeten blyken of Lagaillarde al of niet op heterdaad tot gewelddadige rebellie kon worden betrapt en gearresteerd. Zo ja, dan zou het Kamerlid zelf automa tisch zyn onschendbaarheid voor de grondwet buiten werking hebben ge steld. Pierre Lagaillarde zal dus nog enig geduld moeten hebben en hij gedraagt zich trouwens niet zonder een zekere bijna ingetogen waardigheid. In de loop van de tragische gebeurtenissen, zo verklaarde hy zaterdag met rustig stemgeluid,, heb ik verantwoordelijkhe den gedragen waarvan ik de draag wijdte hier helemaal niet wil pogen te verkleinen. Ik schaam mij niet over mijn handelingen. Ik ben altijd voorstander van een Frans Algerije ge weest en die overtuiging is sinds gis teren en Lagaillarde doelde natuur lijk op de laatste reden van generaal De Gaulle alleen nog maar gegroeid in kracht en intensiteit. Van het pro ces dat nu geopend wordt is niet mijn persoon de inzet, aldus Lagaillarde, maar de idee het ideaal van een Frans Al gerije waarvoor wy bereid zyn alles te offeren". Lagaillarde heeft zo de romantisch- heroische toon en het propagandistische karakter die hij en zyn kameraden aan het proces willen geven al niet onduidelijk tot uiting gebracht. De posi tie van het openbaar ministerie en in direct van de regering is daartegen over lang niet onaanvechtbaar. Wan neer de beschuldiging echter op zekere medeplichtigheid van het leger en zelfs van de hoogste regionen van de staat en op bepaalde tegenstrydigheden in officiële verklaringen, zelfs van het staatshoofd toe, zullen wyzen, dan heeft heid, zo niet het recht, de zaal te doen ontruimen en de deuren te sluiten. In de gangen van het paleis van justitie ging gisteren echter al het ge rucht, dat alle advocaten en hun cliën ten zullen weigeren hun mond te openen achter dat ijzeren gordyn. waarmee de regering blijkbaar haar positie en zwak heden hoopt te zullen kunnen bescher men. Maar tot dusver staan de partijen in dit politiek-juridische toernooi nog vry rustig tegenover elkaar en worden vragen en antwoorden in schier hoffe lijke termen uitgewisseld. Slot pag. 2 Grote beroering; in cle PARNA Nicolaas Jouwe, die is benoemd tot erevoorzitter van de Partai Nasionaal en toekomstig algemeen voorzitter van het hoofdbestuur is, heeft meegedeeld, dat hij niets afwist van een brief, die door de partij zou zyn gezonden aan secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. inzake een z.g. „driehoekscon ferentie" tussen Nederland, Indonesië en vertegenwoordigers van de Papoea's. Deze zou dan volgens hem, verzonden zyn op initiatief van de voorzitter der PARNA, de heer Wajoi, die echter vol gens hem, niet de steun heeft van de gehele party. Het verzoek zou in de PARNA grote beroering hebben teweeg gebracht. Vol gens Jouwe heeft Wajoi het plan door gedreven, toen laatstgenoemde vernam van de komst van Jouwe naar Hollan- dia. Wajoi zou daarbij sterk zijn beïn vloed door enkele vooraanstaande fi guren uit het Verbond van Christelyke Werknemers in Nieuw-Guinea (de CWNG)die voorstanders zyn van een dergelijke driehoeksconferentie. Geen nut Van zulk een conferentie ziet de heer Jouwe allerminst het nut in. „Ik ben Advertentie zie zat op pag ie Ot Verlaagde premie voor kinderbijslag (Van onze Haagse correspondent) De premie voor de kinderbijslag, die - zoals bekend door de werkgevers wordt betaald, is by besluit van de staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid per 1 januari 1961 vastgesteld op 4.9 procent van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Tot nu toe bedroeg deze premie 5.3 pet. Geen Jelsum, maar Helsnm (Van onze Groningse correspondent) Byna vijfhonderd inwoners van de Friese dorpen Jelsum, Marssum, En- gelum en Cornjum marcheerden gis termiddag zwygend, in rijen van vier, door Leeuwarden op weg naar het pro vinciehuis, waar zy krachtens artikel 21 van de luchtvaartwet hun bezwa ren konden toelichten op de door de minister van Defensie voorgestelde uit breiding van de vliegbasis Leeuwarden. Op borden en spandoeken voerden zij leuzen als: „geen Jelsum, maar Hel- sum" en „De Quay, neem weg dat helse lawaai". Prof. De Quay sprak in de Harmo nie te Leeuwarden ter gelegenheid van de opening van de Leeuwarder kem- week, maar hy heeft de leuzen niet gezien. Wel heeft de voorzitter van de commissie in het provinciehuis, de ge deputeerde J. L. Hoogland met geduld de bezwaren aangehoord van de dele gatie van de rond de vliegbasis gelegen dorpjes en beloofd, dat hij de minis ter-president op de hoogte zou bren gen. De hervormde predikant, ds. H. Gietema uit Cornjum en de zuiveldi- recteur H. Nyboer, twee leidende figu- de president nog altyd de mogeiyk- ren uit het dorpsverzet hebben de be zwaren van de dorpelingen toegelicht. „Het heeft in onze dorpen kwaad bloed gezet", zo zeiden ze ondermeer Dat de piloten van deze basis niet in Jelsum of Marssum wonen, maar in Harde- garyp in Heerenveen of in Harlingen". „We protesteren niet tegen bewape ning", zeiden zy „Maar waarom heeft de overheid niet eerst een onderzoek ingesteld? Op de grond, die tot mili tair terrein is verklaard is de verlengde startbaan reeds aangelegd op enkele honderden meters afstand van het dorp Jelsum". Een schoolhoofd uit Marssum zette uiteen hoeveel hinder het onder wijs ondervindt. De kinderen zyn ze nuwachtig en onrustig en de leerkrach ten zyn tegen de situaties haast niet opgewassen. Burgemeester mr. A. de Boer van Leeuwarderadeel verklaarde, dat de dorpen onbewoonbaar worden en dat normaal leven er onmogelijk is. De commandant van de vliegbasis Leeuwarden, de kolonel Bosch, die wij naar zijn mening vroegen, zei: „Wat wil men. zo lang wy hier vliegen heb ben de mensen minder last dan wan neer de Russen hier vliegen. Het is de wil van het Nederlandse volk. dat wy een goede luchtverdediging hebben en overigens en wy alles om hinder te voorkomen." geheel in de sfeer gegroeid en heb gezien, op welke wijze Indonesië in de loop der jaren heeft gehandeld. Eerst met de Republiek Indonesia Serikat, daarna met de voortdurende eenzydige verbrekingen van overeenkomsten en het naasten van andermans bczittigen. Ik wens niet aan één tafel te zitten met lieden met een dergelijke mentaliteit. Bovendien zouden wij, Papoea's, daar mee alleen maar erkennen, dat er een geschil is. Voor ons bestaat er geen ge schil, dat is door Indonesië slechts ge creëerd. Ik heb alleen met Nederland te maken en dat is staatkundig geheel juist. Een driehoeksconferentie kan al leen maar worden gehouden, als er drie soevereine staten om de tafel zitten, of daarbij althans een derde gespreks partner aanwezig is als legale vertegen woordiging van het gehele volk, en niet van een enkele partij. Het tijdstip daar toe zal pas zyn gekomen na de instelling van de Nieuw-Guinea-raad. Dit stand punt wordt ook gedeeld door Frits Kirihio." (De Leidse student, die de be langen van de PARNA in Nederland behartigd Red.) Uitspraak Jouwe is voornemens, maanGag a.s. naar Manokwari te gaan om te trach ten de drie partijen aldaar te bewegen tot een uitspraak, dat zij geen „drie hoeksconferentie" wensen. De voorzitter van de Democratische Party in Ned. Nieuw-Guinea, de heer goentoeboi, heeft vanmorgen verklaard, iets soortgelijks te zullen doen als de heer Jouwe zich heeft voorgenomen. Roentoeboi uitte scherpe kritiek op Wajoi. omdat deze door zyn optreden verdeeldheid schept in de nationale ge voelens der Papoea's. Uit deze foto blijkt wel duidelijk, dat Kroesjtsjef in Moskou nog vast in het zadel zit. Gisteren sloeg hij met andere communistische groten de parade op het Rode Plein gade ter gelegenheid van de verjaardag der Oktoberrevolutie. Van links naar rechts maarschalk Malinofsky Kroesjtsjefhet Chinese staatshoofd Lioe Tsjao-tsji en president Brezj- nef. Medewerker van Frenzel verdwenen? Emil Peuker, een voormalige ambte naar van het Beierse schadeloosstellings bureau, die een goede bekende van de wegens verraad gearresteerde Westduit- se Bondsdagafgevaardigde Frenzel zou zyn, is spoorloos uit München ver dwenen. Mogelijk heeft hij de wyk naar Tsjecho-Slowakye genomen. Peuker wordt gezocht wegens oplichtery. Voor een beschuldiging van landverraad zou den echter geen voldoende aanwijzin gen voorhanden zyn. Verkiezingen Italië: Fanfani kan nog op meerderheid rekenen Volgens de onofficiële volledige uit slagen van de zondag en maandag ge houden verkiezingen voor 77 provinciale raden in Italië zyn in het geheel 24 862.614 geldige stemmen uitgebracht, dat wil zeggen meer dan 90 procent van de stemmen van alle kiesgerechtigden. De verkiezingen golden 77 van de 92 provinciale raden in Italië en 6900 van de meer dan 8000 gemeenteraden. Blykens de niet-officiële uitslagen is de sterkte van de vier centrumpartyen. die de geheel uit christen-democraten bestaande regering van Fanfani steu nen, nagenoeg onveranderd gebleven. De christen-democraten, rechtse libe ralen en linkse sociaal-democraten en republikeinen hebben 51,3 procent van de stemmen gekregen. Kroesjtsjef in een zeer luidruchtige stemming op receptie In het Kremlin is gisteravond een receptie gehouden als onder deel van de herdenking van de revolutie van 1917. Premier Kroesjtsjef, die in een zeer luid ruchtige stemming was, bracht achtmaal een geestdriftige heil dronk uit, waarin hij de nadruk legde op de noodzaak van vrede en samenleving en er verder op wees, dat oorlog alleen maar ellen de zou kunnen veroorzaken. Na deze woorden riep hij de Britse en Westduitse ambassadeurs bij zich, om te klinken op de vriendschap tussen alle volkeren en op een vreedzame co-existentie. President Lioe Sjao-tsji van communistisch- China stond hier als toeschouwer bij. Verscheidene malen tydens het uit brengen van een toost in de schitterend verlichte St.-George-zaal van het Krem lin zei Kroesjtsjef, dat zyn gasten op deze toosten konden drinken of niet. net zoals zij wilden, doch dat hy het wel zou begrijpen. Kroesjtsjef scheen zich met deze woorden speciaal tot de Westerse ambassadeurs te richten. Na een zang- en dansvoorstelling leidde Kroesjtsjef president Lioe en tien andere leiders van communistische lan den, die ook aanwezig waren, naar een aangrenzende balzaal. Kroesjtsjef bleef hier nog even staan kijken, doch de overige buitenlandse communistische gasten begaven zich met andere leden van het Sovjet-presidium naar de win tertuin op de eerste etage, waar de premier zich later by hen aansloot Zy lieten zich gedurende de rest van de avond niet meer zien. Vermoedelyk be spraken zij daar de komende communis tische „topconferentie". Intussen kreeg oud-president Worosji- lof in de balzaal een hartelyk applausje van de toeschouwers voor zyn uitvoe ring van een Poolse polka. Kroesjtsjef klonk met de Westduitse i ambassadeur. Hans Kroll. op de gezond heid van Adenauer en bepleitte verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen. In een van zyn korte redevoeringen by de toosten zei Kroesjtsjef dat oorlog voor het communisme achteruitgang betekent. Men moet de mensen niet op jagen naar het communisme. „Commu nisme is als groente, die op verschillende plaatsen op verschillende tydstippen ryp wordt." De Sovjetrussische premier zei er stel lig van overtuigd te zyn dat de koloniale volkeren zich zullen bevryden. „wy zullen dit toejuichen, en wy zullen hen helpen. Wy maken thans de ondergang van het kolonialisme mee. Men zegt dat de Sovjet-Unie in Kongo een nederlaag heeft geleden. Maar wacht af. Wie het laatst lacht lacht het best". Knaap moclit sturen en reed kind dood Chauffeur kreeg een maand Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haagse rechtbank vandaag een hechtenisstraf van een maand en twee jaar ontzegging van de rybevoegdheid opgelegd aan een 24- jarige Haagse chauffeur-besteller, die op 16 april jj. zijn bestelauto op hPt Zuid- werfplein in Marlot had laten besturen door een 12-jarig zoontje van een collega De jeugdige knaap gaf bij het wegryden plotseling veel te veel gas. verloor de macht over het stuur en overreed een op straat spelend kind Het slachtoffertje, een 12-jarig jongetje was op slag dood. Tegen de chauffeur werd bewezen verklaard het medeplegen van het mis- dryf dood door schuld. Uit Het Leidsch Dagblad van 7 Novembe 1860 In eenige fabrieken der graaf schappen Suffolk en Essex hebben de eigenaars aan de ar beidsters in die werkplaatsen het dragen van crinolines verbo den. als kwetsend voor de zede lijkheid en gevaarlijk bij de werkzaamheden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1