ivjeerpoei „Concordia" gaf jubileumconcert u proeft tabak en geen papier! OPTREDEN SCAWAS DITMAAL TELEURSTELLEND Leidse gymnasiasten hadden veel plezier op propaganda-hijeenkomst C. de Wilde ontving bronzen ere medaille in Orde Oranje Nassau Opgericht 1 maart 1860 Maandag 7 november 1960 Tweede blad no. 30196 Geslaagd debuut van dirigent Schoon Onder een nieuwe directeur heeft de Ctar. Muziekvereniging .Concordia" in de goed bezette grote stadszaal een uitvoering gegeven, waarbij tegelijk het 12%-jarig bestaan is herdacht. De nieuwe dirigent, de heer Schoon, nog maar zes weken aan „Concordia" verbonden is zün voorganger War- nars opgevolgd, omdat deze laatste een aanstelling ontving als onderka pelmeester van het korps van de Luchtmacht in Nijmegen. In verband met dit korte leiderschap werd clementie gevraagd voor het ko mende klinkende resultaat. Dit excuus had evenwel geen reden. Want ..Con cordia" heeft ons geen enkele kritische noot van voldoende gewicht in de pen gegeven. De klankbeelden leken ons gaver dan bij eerdere uitvoeringen dezer harmonie. En hethoudtons nu niet be zig of dit gevolg is van een mogelijk putten uit een oude muziekvoorraad van een intensievere voorstudie of van een werkelijk zeer directe, acute pedagogi sche invloed van de heer Schoon, die behoort tot de .K.M.K.", dus de Kon. Militaire Kapel. Een ronde warme toon in alle groe pen. een rustig en tegelijk met veer kracht ontvouwd notenbeeld, een heel goede concentratie op de (overduide lijke) directie en technische rijping voor de uitgekozen speelstukken zijn bij el kaar evenzovele voorwaarden voor een gewaarborgd welslagen. Er is ditmaal geen aanleiding gegeven om de groepen van het koper en het hout in goed, be ter en minder goed in te delen. Slechts willen we de heren van de pistonsectie een apart compliment niet onthouden. Maar zeker ook kan het gehele orkest worden gecomplimenteerd met de din gen tkeuze. Deze nieuwe aanvoerder schijnt ons h prima vista al te beschik ken over het samenstel van de gewens te eigensdhappen, het vertrouwen te verdienen en de taak volledig te be heersen. De heer Schoon heeft bovendien al een band met de donateurs weten te leggen door de geestige (en daarbij ge lukkig niet gechargeerde of „getapte") wijze, waarop hij ■'e bouw van een doe delzak demonstreerde en op dit instru ment soli ten beste gaf: een eigen com positie voor de taptoe 1957, een Schotse legermars en een Schotse dans. De heer Schoon is een geknipte „speelman". Op het door koralen omlijste program ma lazen wij de Devon Fantasy van Eric Ball, de Triomfmars uit Verdi's Aida, Granada van Lara en de befaam de Colonel Bogey-mars van Alford. Dan is er nog een samenwerking geweest van harmonie en drumband, over welke laatste de heer C. van Egmond het be wind voert met assistentie van de in structeurs Groen en Valk. Natuurlijk is er gesproken als men jubileert. Allereerst door ds. Schoon- heim in een pastorale toespraak als vertegenwoordiger van de kerk. Zijn thema vormden de woordjes „het hart samen", als de meest letterlijke verta ling van het Latijnse ..Concordia". Ver volgens de waarnemend voorzitter in een verwelkoming van de erevoorzitter P. J. van Hoeken van 's Gravenpolder, van de voor representatie aanwezige be stuursleden van plaatselijke verenigin gen. zoals „3 Ootoberver." en „Koningin nedag" en van zusterverenigingen. Tien korpsveteranen van het eerste uur plus het erelid Van Stralen wer den voor het voetlicht geroepen om on der publiek applaus de zilveren ster van verdienste in ontvangst te nemen. Voor vier functionarissen, secretaris, pen ningmeester. drumbandleider en tweede kapelmeester had de wnd. voorzitter iets afwijkend in petto: „hier past al leen goud", zo zei hij. Een jubileum leidt tot een feestcom missie en feestvoorzitter Aalbersberg haalde op zijn beurt vier heren met dame op het podium: dirigent, drum bandleider en twee leden der jubileum commissie. waarbij bloemen en geschen ken te geef waren. Een cadeau is er ook voor de vereniging als geheel. Zij zal voor de avondmarsen de beschikking krijgen over een algehele elektrische verlichting. Na de pauze werd een amusements programma afgewikkeld door Joop Boe- ree. de Johnny's, The Wimie's, Anverdi en Theo der Kinderen. V. Lezers schrijven Salarissen van politie en brandweer Als buitenstaander heb ik de laatste weken mef aandacht de strijd gevolgd, welke is ontstaan by de politie-ambte- naren nadat hun verzoek om een salaris verhoging van f. 80 per maand werd af gewezen. Als men het een en ander nader be kijkt, kan men voor deze actie sympathie hebben en hopen dat genoemde ambte naren aan het langste eind trekken. Het verwondert my echter, dat over salaris verhoging van het beroepsbrandweerper- soneel nog steeds niets is gehoord of be kend gemaakt. Deze laatste groep is in verhouding tot het politie-apparaat klein te noemen, doch het aantal uren is ongeveer tweemaal zo groot vergele ken met de diensttijd van het politie personeel. Ondanks dit verschil ligt de salarisschaal voor het brandweerperso neel aanmerkelijk lager. Aangezien het goed functioneren van beide groepen voor de gemeenschap van zeer groot be lang is, hoop ik dat zowel de Politie als de Brandweer op korte termyn in aan merking zullen komen voor een behoor lijke salarisverhoging. Dit zal de zo noodzakelijke paraatheid zeer zeker ten goede komen. Van R. Ligt opstap-trettoir wel goed? Hierby wil ik de aandacht vestigen op de m.i. onverantwoordelijke wijze waar op de bus-wachtheuvel op de Rynsbur- gerweg voor de Johan de Wittstraat is aangelegd. Deze is vrijwel recht tegenover deze straat aangebracht, zodat het uiterst moeilijk is met de fiets het tegenover liggende rijwielpad te bereiken, temeer daar er nog een boom staat ook. Vooral in 't donker is de situatie zeer gevaarlijk. Men loopt grote kans op de heuvel te rijden of moet anders een eindweegs met het verkeer op de grote rijweg meerij den. Een kleine verplaatsing in de rich ting naar Oegstgeest verdient alleszins aanbeveling. Hoogachtend, B. Uiterwyk Winkel Fagelstraat 50. nobel zuiver trouw Advertentie Alleen Roxy combineert edele nieuw tabakken met het dunste papier. „klaar-OPEN" Door dit ragfijne Elfin papier komt pakje de zuivere smaak van nobele ta- in 'n wip elk Roxy bak volledig tot z'n recht. pakje open! o O O a Balletvoorstelling voor de Leidse jeugd Weense danstaferelen maakten veel goed, evenals de medeiverking van Ine Rietstap Dank zij de werkzaamheid van de Leidse Jeugd Actie konden zater dagmiddag meer dan duizend meisjes en jongens, al of niet in groeps verband, een balletvoorstelling bijwonen. Men had n.l. voor de zoveel ste maal het Amsterdamse Scapinoballet bereid gevonden naar de Sleutelstad te komen en in de Stadsgehoorzaal te dansen. De kinderen keken gedurende de gehele voorstelling hun ogen uit. Er was ook zoveel te zien: dansers en danseressen in kleurrijke kostuums, fraaie en voortdurend wisselende decors en heel veel toverachtig licht. Alles wat op de planken gebeurde werd met de grootste bewondering gade geslagen. Van het ballet „Harlekinade" een danspantomime op muziek van Jozef Haydn, werd voor de Leidse jeugd de première gegeven. Het stuk, waarin de jonge Engelse choreograaf Ronald Wil son de titelrol danste, hpeft onze ver wachtingen ^rertTv-Jtcn. Het zou zeker overdreven zijn te spreken van een miserabele mise-en-scène. maar in ieder geval had de toneelschikking by deze uitvoering heel wat beter kunnen zyn. Het jeugdige publiek heeft van dit ballet erg genoten, want er kwamen al lerlei grappige, neen kolderachtige si tuaties in voor. Enige pedagogische waarde had deze vertoning stellig niet. Jammer eigenlijk voor alle moeite, wel ke het dansgezelschap zich heeft moe ten getroosten om dit „verhalende" bal letje in te studeren. De dansprestaties waren vrij redelijk, echter niet opval lend. Het optreden van Scapio vóór de pauze schonk ons meer voldoening. „Lentestemming"een Weens bal let op de onsterfelijke muziek van Johann Strauss, had bijv. wat ons betreft veel langer kunnen duren. Wat een feestelijke aanblik boden de verschillende tafereeltjes in het park! Het was alles even licht en luchtig. De choreografie was van niemand minder dan van de in 1904 geboren Russische danseres Alexan dra Danilova, een naam die in de balletwereld wel wat zegt. Er viel niets op aan te merken. Hulde ook voor de dansers en danseressen, die van dit romantische ballet een ver rukkelijk festijn en een goed harmo niërend geheel maakten. Ine Riei&tap. een van de belangrijkste en intelligentste Nederlandse dramati sche danseressen, die tien jaar achter een soliste is geweest bij het Ballet der Lage Landen, excelleerde samen met Marten Molema in „Meer dan een ge schenk". Het tweetal danste op muziek van Stan Kenton, modern dus. De 31- jarige danseres demonstreerde haar kunnen weer op voortreffelijke wijze, haar bewegingen waren soepel en veder licht. Zij betekent voor het Scapino-ge- zelschap. dat het nu - tussen twee haak jes - zonder de veelbelovende en naar het buitenland vertrokken Marianne Sarstadt moet stellen, een grote aan winst. Een vrolijke Hongaarse dansfantasie is „Er stond een boom in de weide". In dit op muziek van Beid Bartök gedanste ballet - choreografie Jan Rebel - kwa men nog al wat slordigheden voor. Toch was het plezierig om ernaar te kijken. De dansers, o.a. Nico Kemmers en Jan Rebel, maakten hierbij enkele enorme sprongen, zij dwongen er bewondering mee af. Voor de muziek zorgden weer Scapino's trouwe pianisten Luctor Ponse en Peter van Zanten. Bert Botterman beeldde de Scapino-figuur uit. Aan het einde van deze balletvoorstelling voor de jeugd kreeg het dansgezelschap veel bloemen en applaus. Het komt vast en zeker weer eens in Leiden terug! Afscheid kapitein R. J. Schurink Van Leger des Heils In verband met hun vertrek naar Rotterdam hebben kapitein R. J. Schu ring en zijn echtgenote gisteravond in de korpszaal aan de Hooigracht afscheid genomen van het Leger des Heils in Leiden. Bij dit afscheid waren vertegenwoor digers van plaatselijke Kerken en van de contactcommissie voor het evange lisatiewerk aanwezig. Sergeant-majoor mevrouw Stol sprak naar aanleiding van Hebreeën 6 10. Zij memoreerde de vele arbeid van het echtpaar Schurink, niet het minst in de ziekenhuizen en op straat gedurende 2 jaar. Na deze toespraak hoorden kapitein en mevrouw Schurink vriendelijke woorden van de jeugdbeweging van het Leger, de padvinderij, het muziekkorps en de gezinsbond. De zangbrigade en de jeugdclubs lieten zich horen en het koor van de gezinsbond zong een af scheidslied. Er waren vele geschenken. Mevrouw Schurink zei dat het heb ben van een afscheidssamenkomst hoewel die vele malen in het leven van een officier voorkomt niet gemak kelijk is. Bij haar komst in Leiden had zij beloofd dat haar huis altijd zou open staan en nu. by haar vertrek, mocht zij getuigen velen tot zegen te zijn geweest. Zij wist dat God in Leiden Zijn werk ook door de opvolgers zal voortzetten. Kapitein Schurink zei niet over eigen werk te zullen spreken, maar te zullen roemen in zyn Heer. Hij dankte voor de hulp die zijn vrouw had ontvangen toen hij op het evangelisatieschip werk te. Het tekstwoord voor de laatste preek als bevelvoerend officier van Leiden was Johannes 11 28 „Daar is de Meester". De bezoekers zongen het scheidende echtpaar de zegenbede uit psalm 134 toe. Daarna werd persoonlijk afscheid ge nomen. Vanmorgen is de heer C. de Wilde, Drie Octoberstraat 18a te Leiden, onder scheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot reikte hem deze onderschei ding uit. Niet alleen omdat de heer De Wilde veertig jaar stoffeerder-behanger is bij de Voorburgse firma Ligthelm, maar ook vanwege zijn functie als deur wachter in het gebouw van de Aposto lische Broederschap in de Rembrandt- straat te Leiden. De heer De Wilde, in Utrecht geboren kreeg de liefde voor het stoffeerdersvak van zijn vader. De directeur van het Voorburgse bedrijf, de heer J. P. F. Ligt- hel, bracht hem dank voor de veertig trouwe dienstjaren. Hoe trouw hij in zijn werk is, blijkt wel dat de reis Leiden- Voorburg v.v. vroeger per fiets werd ge maakt en nu met de tram. In de oor log liep men zelfs. Burgemeester Van Kinschot zei dat plichtsgetrouwheid en deskundigheid kenmerken van het werk van de jubila ris waren, die ondanks zijn Voorburgse werkkring Leiden trouw bleef. Het deed Leidens eerste burger genoegen, dat de U.S.A. zet heel wat evenementen op touw Voor de drieënvijftigste maal belegde de Leidse gymnasiastenbond „Uno Su- mus Animo" een propaganda-avond. Met groot succes overigens. Het festijn begon j.l. zaterdag geruime tijd na het vastge stelde aanvangsuur, want het bleek geen eenvoudige zaak te zyn alle belangstel lenden in de aula van het schoolgebouw Zaterdag vond onder de rook van Amersfoort de jaarlijkse St.- Hubertus-slipjacht plaats. Deze zwartwitfoto kan slechts ten dele een afspiegeling geven van de kleurrijke stoet tegen de herfst- achtergrond van het bos. aan een plaatsje te helpen. Het waren er ook zoveel! Nadat het rumoer kenmerkend voor alle schoolavondjes enigszins verstomd was, betrad de praeses van U.S.A., Maar ten van Traa, het spreekgestoelte om duidelijk uiteen te zetten, dat de jaar- lykse propagandabijeenkomsten in het bijzonder bedoeld zyn voor de ouders van de jongelui uit de eerste-klas en voor de eersteklassers zelf. Hy somde o.m. de evenementen op, welke de schoolvereni ging telkenjare organiseert. Het kerst bal, een hoogtepunt in het verenigings leven, wordt ditmaal weer eens een schrikkelbal, zei de praeses. Vervolgens kreeg dr. ir. A. M. van Deventer gelegen heid de uitslag bekend te maken van de door de Vrienden van het Gymnasium uitgeschreven fotowedstrijd. Nadat zowel voor de fotoclub als voor het schoolblad „Socius" reclame was gemaakt, trad Betty van Weizen naar voren om een grappig stukje van Simon Carmiggelt voor te dragen. .Engels zonder leermees ter" was een kostelyk bly spelletje in één bedrijf. De opvoering ervan gaf terecht aanleiding tot veel hilariteit. De wyze waarop Pim Punt de rol van een Engels man op zoek naar zyn weggelopen doch ter speelde is een speciale vermelding zeker waard. Uitstekend gedaan! Benno Gans bracht na de pauze een sonate van Mozart ten gehore. Hy zat ook achter de vleugel tydens de cabaretvoorstelling Aan dit voortreffelyke programma onderdeel werkten verder mee: Piet Kruyt, Hans Hers, Wander v. d. Berg, Addy Rigters, Loes Korthals, Rudy Kuyt en Janet v. d. Windt. Wat deze jongelui presteerden was werkelyk de moeite waard. Hun optreden viel by allen by- zonder in de smaak. Er moeten aan deze uitvoering wel vele voorbereidende werk zaamheden zyn voorafgegaan. Talryk waren de grapjes, die op verschillende actuele gebeurtenissen werden gemaakt. Er werd alleraardigst gespeeld en ge zongen. Voor de muziekbewerking had ir. G. A. Oosterholt zorggedragen. Ook hij heeft recht op een grote pluim! Na afloop van dit gedeelte van de feestavond was er een geanimeerd bal met mede werking van het Leids Studenten Jazz Gezelschap. De gymnasiasten kunnen aan de ïyst van geslaagde schoolfeestjes weer één toevoegen! Inbraak schoenenmagazijn In de afgelopen nacht is er in het schoenenmagazijn Hollants aan de Vis markt ingebroken. De dader (s) ver schafte (n) zich toegang door het inslaan van een ruitje aan de voorzijde van de winkel. Met een sleutel uit de toonbank lade werd de brandkast opengemaakt. Een bedrag van enige duizenden guldens wordt vermist. Er zyn geen schoenen weggenomen. Advertentie! De burgemeester speldt de Koninklijke onderscheiding op. jubilaris was onderscheiden met de ere medaille, tevens een bewys van erkente lijkheid voor het werk voor de Aposto lische Broederschap. Van de directie had de jubilaris een enveloppe met inhoud, bloemen en si garen ontvangen. Er waren overigens nog veel meer bloemstukken en andere geschenken. BREESTRAAT 171 -TEL 2481 5 LEIOEN Verbetering puzzel In ons kruiswoordraadsel van zaterdag jl.. zijn tot onze spyt drie fouten geslo pen. Eén fout betreft de nummering voor de horizontale omschry vingen. Waar nummer 65 staat opgegeven leze men nr. 64. De twee andere fouten be treffen de omschrijvingen zelf. 42 ho rizontale moet zyn „akelige" (dus niet gerucht) en nummer 62 verticaal moet zyn „samenbrenging" (dus niet oor deel). Bij de beoordeling van de reeds inge zonden oplossingen zullen wy vanzelf sprekend rekening houden met het feit. dat de opgave óp deze punten niet klopte. „Accordanto"" viert feest De vele donateurs en ouders van de jeugdige leden, die de accordeonvereni ging „Accordanto" dit jaar in de moei- lykste periode van haar 10-jarig bestaan trouw zyn gebleven, kunnen met veel genoegen terugzien op de feestavond, die het bestuur hen zaterdag in de grote zaal van „Den Burcht" heeft aan geboden. De opzet van het bestuur om een tweetal vreugdevolle feiten feeste- lyk te vieren, kan inderdaad alleszins geslaagd worden genoemd, want niet alleen heerste er onder de talryke aan wezigen grote vreugde, dat „Accordanto" haar bestaanrecht behield, doch tevens heeft men met niet minder vreugde za terdagavond kunnen horen en zien. dat de jeugdige uitvoerders onder hun nieu we directeur, de heer P. Stutterheim, dit bestaansrecht ook in de toekomst op alleszins geslaagde wyze hebben verze kerd. In zijn woord van welkom sprak de voorzitter, de heer W. Nieuwenburg er dan ook zyn vreugde over uit, dat zove- len aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, in het bijzonder de bescherm heer van „Accordanto", de heer L. Tim mermans en de afgevaardigden van de diverse Leidse muziekverenigingen. Ook de meest kritische toehoorder, zal na dit optreden van .Accordanto" tot de con clusie zyn gekomen, dat de heer Stut terheim met dit thans 26 merendeels jeuedige leden tellende ensemble in be trekkei yk korte tyd heel veel heeft be reikt. Naast een onmiskenbaar talent, kwam vooral de spontaniteit waarmede de nummers werden uitgevoerd, steeds weer tot uiting en wa' kan een vakkun dig en enthousiast instructeur, hetgeen de heer Stutterheim inderdaad bleek te zyn, nog meer van zyn leerlingen ver langen. Na de populaire opendngsmars ..Offi cer of the Day" en de aloude, doch steeds graag gehoorde „Veneta Glocken" kwamen vooral in de „Ouverture Ro mantiek" en in de „Intermezzo Simfo- nica" (uit Cavaleria Rusticana") het alent van de jeugdige uitvoerenden, alsmede het vakmanschap van de diri gent overduidelijk naar voren. De spontaniteit, waarmede de slot- mars „Spontaanmars" werd uitgevoerd oogstte evenals alle andere nummers een spontane en langdurige bijval Het nier- na optredende accordeontrio „Leantri's" bestaande uit Leni Roelands. Annie Mulder en Ria Stol. mocht eveneens veel succes oo^tten in een aantal nummers, waarby vooral de grote medlev van populaire wijsjes byzonder werd ge waardeerd. Na de pauze zorgde het Leids amateur-cabaretgezelsohap „De Muto- ca'f" onder leiding van Hans Kaühoff voor een vrolijk en zeer gevarieerd pro gramma, dat onder het motto „Bo.it Allerlei" de aanwezigen kostelijk heeft geamuseerd. Een geanimeerd bal met medewerking van „De Columbia"s" hield de danslus- tigen nog enige tyd gezellig byeen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3