het dreigement van de vijf bloedrode rozenj VERENIGDE NATIES GAAN DE KWESTIE - KONGO BESPREKEN Papoea's vragen de V.N. om drielioekseonferonfie WEERBERICHT President Kasavoeboe vertrok naar New York evenals Belgische minister van Buitenlandse Zaken AMSTERDAMS MEISJE AAN EEN WURGPOGING ONTSNAPT „Eerlijk, openhartig gesprek met Indonesiërs en Nederlanders (9uc/ QTit tenuis Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 No. 30196 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De aandacht voor Kongo begint zich naar New York te verplaatsen, waar de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zich gaat bezig houden met het jongste witboek van secretaris-generaal Hammarskjöld over de vroegere Belgische kolonie. Dat de Kongolese politieke leiders veel belang aan dit debat hechten, kwam duidelijk tot uiting door het vertrek naar New York van president Kasavoeboe, die als staatshoofd door de V.N. wordt erkend. Ook het parlement in Leopoldstad wordt door de V.N. erkend, maar dit is niet het geval met de door Kasavoe boe geïnstalleerde „Raad van commissarissen". In politieke kringen in de Kongolese hoofdstad hecht men aan de reis van Kasavoeboe bijzondere betekenis voor de binnenlandse politiek. De president kan namelijk elk initiatief van de V.N. verhinderen om de regering-Loe- moemba te erkennen als de enig wettige regering. Kasavoeboe ontsloeg Loemoemba twee maanden geleden en benoemde toen de voorzitter van de Senaat, Ileo, tot formateur. De „sterke man" in Kongo, kolonel Moboetoe, stelde later de bovengenoemde Raad van commissarissen in. De voorzitter van deze Raad vergezelt Kasavoeboe. Voorts zijn de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, en de Katangese minister van Buitenlandse Zaken, Kimba, op weg naar New York. Samenwerking tussen Leopoldstad en de regering Tsjombe? Volgens de voorzitter van de Kongo lese Raad van Commissarissen. Bomboko zal president Kasavoeboe bij de Ver enigde Naties protesteren tegen de „valse beschuldigingen van de VJJ.-vertegen woordiger in Leopoldstad Dayal (India)". Ook zal protest worden aangetekend tegen de komst van zware tanks in Leopoldstad, omdat de troepen van de Verenigde Naties voor het herstel van de orde dergelijke wapens niet nodig hebben, aldus Momboko. In de hoofdstad van Katanga, Elisa- bethstad is een poging gedaan om een mate van samenwerking tot stand te brengen tussen de Raad van commissa rissen in Leopoldstad en de regering- Tsjombe in de afgescheiden provincie Katanga. De commissaris van Justitie, Marcel Lihau, beëindigde gisteren een driedaags bezoek aan Elisabethstad. Voor zijn terugkeer naar de Kongolese hoofdstad deelde Lihau aan de pers mee, dat hij de Kantangese autoriteiten had gepolst over de huidige moeilijke verstandhouding met de V.N, Bijzonder heden over de besprekingen zijn niet bekend gemaakt. Een communiqué maakte alleen gewag van de „hartelijke sfeer" waarin ze verliepen. De minister van Binnenlandse Zaken van de regering van Katanga heeft aangekondigd, dat binnenkort nieuw geld in omloop zal worden gebracht. De nieuwe biljetten, die door de Nationale Bank van Katanga worden uitgegeven in coupures van 10, 20, 50, 100, en 1.000 franken, werden in Zwitserland gedrukt. Zij gaan de biljetten vervangen, die werden uitgegeven door de vroegere Bank voor Belgisch Kongo en Roeanda- Oeroendi, die op het ogenblik in Katan ga en in het overige deel van de vroe gere Belgische Kongo in omloop zijn Deskundigen van de Nationale Bank van Katanga zijn op het ogenblik bezig de voorwaarden voor de verwisseling van de biljetten, welke pari zal geschieden, vast te stellen. In bevoegde kringen merkt men op, dat de uitgifte van het nieuwe geld van Katanga, ongetwijfeld het vraagstuk van de toekomstige betrekkingen met de Kongolese autoriteiten te Leopoldstad ingewikkelder zal maken. De V.N. zijn operaties begonnen om de toestand in Zuid-Kasai, waar onlangs zwaar werd gevochten, in handen te krijgen, aldus betrouwbare V.N.-kringen in Leopoldstad. De V.N. gebruiken elke mogelijke methode om de Baloeba-vrijwilligers van Albert Kalondji, die tegen Loemoemba zijn, te overreden hun wapens neer te leggen en naar hun dorpen terug te keren. De V.N. willen in Zuid-Kasai een neutrale zone vormen naar analogie van die welke reeds in Noord-Katanga tot stand zijn gekomen en waar alleen V.N.-troepen mogen binnengaan, aldus genoemde kringen. Wigny hekelde de V.N.-eisen De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Wigny, heeft zaterdag avond meegedeeld, dat België de eis van de Verenigde Naties tot terugroeping van alle Belgische technici uit Kongo van de hand zal wijzen. NACHTVORST De Bilt yerwacht van heden- tot mor genavond Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele buien en in de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Iets kouder met in het binnen land in de nacht plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 november Zon op: 7.47 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 21.00 uur; onder: 12.02 uur Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 18.11 uur, laagwater te 1.45 en 13.55 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wigny zei in een radiotoespraak tot het Belgische volk aan de vooravond van zijn vertrek naar New York: „In dien de Belgische technici moeten wor den teruggetrokken, is het de taak van de Kongolese autoriteiten dit te eisen en niet die van de Verenigde Naties". Wigny was zijn radiotoespraak begon nen met de aankondiging, dat hij secretaris-generaal Hammarskjöld om uitleg zal verzoeken van de „ontoelaat bare beschuldigingen", die deze aan het adres van België heeft geuit. Wigny beschuldigde de Ver. Naties ervan „de soevereine staat Kongo" te willen be voogden. Verder zei de Belgische minister: „Wij hebben Kongo niet verlaten om het ten prooi te zien vallen aan het imperia lisme, ongeacht of dat het imperialisme van achter het Ijzeren gordijn is of van zekere Afrikaanse staten". Wigny zei voorts, dat België de onaf hankelijkheid van Kongo eerbiedigt en er altijd op heeft aangedrongen, dat anderen haar ook eerbiedigen. Het is, zei hij, ondenkbaar van de ene dag op de andere alle sporen van een vruchtbare tachtigjarige samenwerking uit te wissen. „Wij zijn daar met onze ondernemingen, die een groot deel van de Kongolese bevolking een bestaan bieden". Een groot deel van de ambtenaren in het Kongolese bestuur zijn Belgen. Zij zijn in Kongo gebleven of naar Kongo teruggekeerd op een speciaal verzoek van de achtereenvolgende Kongolese rege ringen en van verschillende Kongolese autoriteiten. Sprekend over de „beschuldigingen en beledigingen" aan het adres van België zei Wigny, dat niet België's politiek is veranderd, maar wel die van de Verenig de Naties, die schijnen te willen, dat er voortdurend chaos in Kongo heerst. Verhitte gemoederen Dat de gemoederen in Leopoldstad nog steeds snel verhit raken, blijkt uit een incident, dat zich gisteren voordeed: Cleophas Kamitatoe, premier van de provincie Leopoldstad en aanhanger van Loemoemba, vertelde aan het Ameri kaanse persbureau United Press, dat een adjudant van politie van zijn provincie, die in een Volkswagen in de omgeving van het legerkamp Leopold II reed, een groep soldaten van het leger van de militaire machthebber, kolonel Moboe toe, raakte. Een soldaat werd gedood, maar de politieman reed verder. De sol daten zonden hem toen kogels na en de adjudant werd gedood. Gallup noteerde vooruitgang voor kandidaat Nixon Vice-president Nixon heeft gister avond tijdens een televisie-uitzending voorgesteld, dat de Ver. Staten een ver tegenwoordiger van elk der landen van het communistische blok zullen uitno digen voor een bezoek aan de V.S. in 1961. De bezoekers zouden dan, onder auspiciën der regering, in volle vrijheid door het gehele land moeten kunnen reizen. Daartegenover zouden deze landen president Eisenhower moeten uitnodigen voor een bezoek aan de Oosteuropese landen die onder Sovjetrussische con trole staan Nixon verklaarde, dat Eisenhower meer dan ooit bereid is de toorts der vrijheid naar de landen van Oost-Euro pa uit te dragen die sinds de Hitier- periode vrijwel van de buitenwereld af gesneden zijn geweest. President Eisen hower zou bereid zijn zich te doen ver gezellen door Hoover en Truman, dé twee enige nog in leven zijnde ex-pre sidenten. maar laatstgenoemde heeft medegedeeld, dat hij niets voelt voor dit plan. Het Gallup Instituut voor onderzoek van de openbare mening is tot de con clusie gekomen dat de aanhang van Nixon de afgelopen week is toegenomen. Vorige week, voordat Eisenhower was begonnen actief aan de campagne deel te nemen, gaf Gallup Kennedy 53 procent en Nixon 47 procent. Thans zijn deze percentages volgens het instituut 51 en 49, waarbij elke kandidaat ongeveer 3 procent van de nog onbesliste stemmen is toegewezen. Kennedy kan echter hoop putten uit een onderzoek van de Republikeinse „New York Daily News", die tot de conclusie is gekomen dat Kennedy in de staat New York 54.8 procent zal krij gen, tegen Nixon 45.2 de voorspellingen van dit blad worden zeer serieus geno men, omdat het in 19 van de 22 gevallen, dat het zich aan een voorspelling over de stemming in New York waagde, het bij het rechte eind had. Eisenhower zou vanavond (plaatselij ke tijd, 4.30 uur dinsdagochtend ned. tijd) vanuit Washington voor de televi sie spreken. Aan dit programma zullen ook Nixon (in Detroit) en Cabot Lodge (in Boston) meewerken. Ook Kennedy zou nog een half uur voor de televisie verschijnen. Zaterdag heeft de Sjah van Per- i kliniek naar huis gebracht. De Sjah zie zijn gemalin Farah Diba uit de hield een wakend oog op zijn zoon. Advertentie hebt u het verhaal van deze tragische botsing tussen liefde en plicht gemist? jammert het stond in (Van onze Amsterdamse correspondent) Het 19-jarige kantoormeisje Diel- ke de Vries is in de nacht van za terdag op zondag in de portiek van het huis te Amsterdam, waar zij een kamer heeft gehuurd, aangevallen door een man, die zijn handen om haar keel sloot Het meisje wist ech ter zoveel kabaal te maken, dat de aanvaller uit vrees voor de komst van de bewoners de benen nam. Dielke de Vries, een Fries meisje, dat in Amsterdam werkt, arriveerde zater dag na middernacht met de trein uit Rotterdam na een uitstapje van het per soneel van haar kantoor. De laatste Voor de vierde maal is zondag te Amsterdam de Hongaarse op stand van 1956 herdacht. Hon gaarse vluchtelingen in nationaal kostuum legden kransen aan de voet van het Nationaal Monument., tram was al weg en omdat zij niet vol doende geld bezat voor een taxi besloot zij te wandelen naar haar kamer aan de Diezestraat in de Rivierenbuurt, on geveer een uur gaans. Op de Dam werd zij aangesproken door een jongeman. Volgens haar eigen verklaring gedroeg hij zich opdringerig en liep hij tegen haar zin met haar mee. Samen kwamen zij in de Diezestraat. De man liet merken, dat hy mee wilde naar de kamer en Dielke, die het voor de zo veelste maal gezegd had, dat zij niet van hem gediend was, werd plotseling door hevige angst bevangen. Ze zei alarm te zullen maken, waarop zjj bij de keel werd gegrepen. Ondanks deze wurgende "reep wist het meisje nog om hulp te roepen en tegen de deur te trap pen. De man liet haar daarop los en nam snel de benen. De gewekte bewo ners troffen Dielke de Vries geheel overstuur aan. Een onmiddellijk onder zoek van de politie leverde geen resul taat op. Vandaag zal het meisje, dat een duidelijl signalement van de aan valler kon geven, geconfronteerd wor den met de foto's uit het politie-archief. Prins Bernhard weer terug uit Perzië Prins Bernhard is zaterdagavond om 1 minuut over zes met de regerings- Friendship op de vliegbasis Soesterberg geland. De Prins keerde zoals bekend terug van een bezoek aan Perzië, waar hy de gast was van de Sjah. Ondernemingsraden komen te weinig en te traag tot stand! In een nota aan de Sociaal-Econo mische Raad deelt de commissie Onder nemingsraden van die raad mee dat, vergeleken met 1958, in 1959 het tempo waarin ondernemingsraden tot stand komen, afgenomen is. Het lijkt de com missie aanvaardbaar het aantal in te stellen ondernemingsraden te schatten op 4500. Daarvan uitgaande is het per centage ondernemingsraden, waarvan het definitieve reglement is goedgekeurd (1129) ongeveer 25. In aanmerking ne mende de goedgekeurde voorlopige reglementen tot een aantal van 1671 wordt dit percentage 37. De aan de totstandkoming van onder nemingsraden verbonden moeilijkheden nemen toe naarmate de onderneming kleiner is. Overigens wil dit niet zeggen, zo deelt de commissie verder mee, dat in de be drijfstakken met overwegend grotere ondernemingen alles naar wens gaat. Ook deze schiet veelal in meer of min dere mate tekort. Oratie prof. Mulder Hedenmiddag heeft prof. dr. M. Mul der, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de sociale psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zyn ambt aanvaard met het uitspreken van een oratie over het onderwerp: „De per ceptie van de ander". Prof. Mulder is geruime tijd werkzaam geweest bij het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. KLAPSTOELTJE VIEL OM: AUTOBUS IN HET WATER (Van onze Rotterdamse correspondent) Op de Middelburgseweg in het water rijke polderland onder Reeuwijk tussen Gouda en Boskoop is zaterdag een lijn bus in het water gereden. De chauffeur en de dertien passagiers kwamen er on gedeerd af. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, toen een reizigster, die op een klapstoeltje naast hem zat, in een bocht tegen hem aan viel. De bus reed in de brede sloot en verdween in scheve positie gedeeltelijk onder water. Het water drong de bus binnen en zaaide paniek onder de van hun zit plaatsen gevallen passagiers. Het ach ter- en zijportier bleef echter boven water. De chauffeur klom door het men senkluwen en opende deze deur, waarna allen met een sprong op de kant kon den komen. Brief zon reeds verzonden zijn Het Amerikaanse persbureau Associated Press heeft een bericht de wereld ingestuurd als zou een politieke partij van Papoea's op Nieuw-Guinea, de Partai Nasio- naal, een brief aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties hebben gezonden, waarin de vol kerenorganisatie werd verzocht een conferentie te beleggen tussen Nederlanders, Indonesiërs en Pa poea-leiders om zo tot een oplos sing te komen van de kwestie- Nieuw-Guinea. Nergens hebben wij echter bevestiging kunnen krijgen van dit bericht. In Den Haag weet men officieel nog van niets. De Nederlandse regering is er in ieder geval nog niet van op de hoogte gesteld. Ook de vertegenwoordiger van de Partai Nasionaal in Nederland, de heer F. M. Kirihio, die als student in de sociologie in Leiden woont, is officieel niet verwit tigd van deze stap van zyn party. Besluit De heer Kirihio, die thans in Leeuwar den bij kennissen op bezoek is, deelde ons hedenmorgen telefonisch mee, dat hij wel wist van het oestaan van derge lijke plannen. Het besluit daartoe is genomen tijdens een besloten bestuursvergadering van de PARNA op 31 juli jJ. Maar het kwam voor hem als een volkomen verrassing, dat zijn partij de brief nu reeds verzon den heeft. „Ik verwachtte eigenlijk, dat de brief pas verzonden zou worden, na de installatie van de Nieuw Guinearaad. Het is echter heel goed mogelijk, dat het bestuur tot verzending van de brief Is overgegaan, met het oog op de bemidde lingspogingen van de Maleise premier Abdoel Rahman en de nogal verontrus tende redevoeringen van Soekarno in de laatste tijd" Openhartig Wy willen tjjdens zo'n driehoeksge- sprek onder auspiciën van de Verenigde Naties eerlijk en openhartig het stand punt van de Papoeabevolking naar vo ren brengen en duidelijk maken, dat wR er geen prijs op stellen, dat er beslissin gen omtrent Nieuw-Guinea buiten ons om worden genomen. Het staat als een paal boven water, dat wij niets voelen voor een aansluiting by Indonesië en misschien helpt het. wan neer wij dit zelf eens duidelijk en onom wonden naar voren kunnen brengen tij dens een dergelijk overleg. Wij wensen vurig, dat het geschil van de baan raakt en dat er rust ontstaat in en om Nieuw Guinea". Jit Het Leidsch Dagblad van 6 November 1860: Men berekent, dat er in ons land 150 vacante plaatsen als hulponderwijzer zijn; terwijl in Noord- en Zuid-Holland voor eene bezoldiging van 300 's jaars geen sollicitanten zich aanmelden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1