KENNEDY'S ENTHOUSIASME IS VOOR VELEN AANSTEKELIJK Kooplieden protesteren tegen hoge pachtprijzen voor veilingplaatseii ifVarme ontvangst bij de massa: hij is niet diepzinnigmaar maakt indruk door toewijding Quarles van Uffordprijs 1960 Ged. Staten Gelderland negeerden liet advies van deskundige jury GUNSTIGE ONTWIKKELING DEENS VISSERIJBEDRIJF „Voor de beste koper de beste plaats Actie-comité wil huidig systeem van zitplaatsenverhuur herzien Geen moeilijkheden over hogere lonen in het grafisch bedrijf Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 november 1960 Derde blad no. 30195 (Van onze Amerikaanse correspondent) Het oude Philadelphia, de hoofdstad van Pennsylvania, zal op dinsdag 8 november a.s., wanneer tachtig miljoen Amerikanen naar de stembus gaan, stellig Democratisch stemmen. Om dat te bereiken behoefde Kennedy niet meer daarheen te gaan. Maar willen de Democraten de overwinning behalen in de staat Pennsylvania, dan moet als tegenwicht tegen sommige delen van het platteland de zege in de hoofdstad eclatant zijn. Pennsylvania is belangrijk, want deze staat levert de overwinnaar 32 „punten" op, evenveel als Califor- nië. Vandaar dat Kennedy hier zo lang en zo energiek gewerkt heeft. Zijn succes in de hoofdstad is waarlijk groot geweest. De bevolking was bijzonder hartelijk en nu en dan zelfs wild-enthousiast. Grote bijval in Philadelphia Het klinkt onwaarschijnlijk, maar een grauwe regenachtige dag in de armoedi ge, vale wijken van Philadelphia kan gezellig zijn en vrolijk. Die vrolijkheid kwam er, toen Kennedy uitgebreid rond toerde in deze buurten. Gehuld in een regenjas, maar zonder hoed en in een open auto, reed hij door de ene mie zerige straat na de andere. Nu eens ging de tocht door een negerbuurt, dan weer door een armetierige wijk, waar Ame rikanen woonden met Poolse of Oekrain- se achternamen. Zowel onder de negers als onder de mensen met Slavische afkomst was het enthousiasme heel groot. De negers zijn meestal protestant, maar tegen een rooms-katholieke kandidaat hebben zij geen bezwaar (daarin verschillen zij van sommige groepen van blanke protestan ten). Voor de negers gelden vooral so ciale overwegingen: opruiming van ach terbuurten, verhoging van het minimum loon, uitbreiding van de sociale verze kering enz. Van de Democraten ver wachten zij in dat opzicht meer dan van de Republikeinen. En zij moeten nog extra op Kennedy gesteld zijn, om dat deze kandidaat behoort tot him eigen kerk. Het was opvallend, dat de nonnen in deze Slavische buurten steeds keurig opgesteld stonden op de stoep van hun ziekenhuis of school. Opgeto gen zwaaiden zij met vlaggetjes, wan neer Kennedy langs kwam, Scherpe taal De kandidaten in de Amerikaanse kiesstrijd zeggen natuurlijk nogal eens scherpe dingen over elkaar. Kennedy's opmerking van deze dag was: „Nixon durft in z'n eentje geen parade aan in New York. Hij brengt Eisenhower mee om voldoende succes te hebben. Nixon durft ook geen vijfde televisie debat aan met mij, Goed, dan nodig ik hem uit om Eisenhower ook daarbij mee te brengen." De studenten van de Temple-univer- siteit, waar Kennedy deze opmerking maakte, vonden dit prachtig. Maar men moet niet denken, dat de sfeer van zo'n verkiezingstournee vooral door scherpte gekenmerkt wordt. Integendeel. Voor die bleke, saai geklede Ameri kanen van Philadelphia's achterbuur ten was het een hele gebeurtenis, dat Kennedy, omgeven door veel motorpo litie, door hun straten kwam. Zieken kwamen uit hun bedden, winkeliers lie ten hun zaak in de steek, iedereen liep uit regen of geen regen om te zwaaien, te lachen en meestal ook om te roepen: „We want Jack" (Wij wil len Jack Kennedy) Met opzet werd er langzaam gereden. Zo kon iedereen de kandidaat goed zien. Soms kreeg hij bloemen (meestal van meisjes van een jaar of zestien, die niet stemmen, maar die en bloc „weg" zijn van hem). Veel geleerd! Kennedy heeft veel geleerd in deze campagne. Hij spreekt veel rustiger dan in het begin en hij probeert het zijn publiek niet al te moeilijk meer te ma ken. Hij improviseert meer en maakt zijn korte toespraken op straat leven diger. Zo zag hij bijv. in een neger- buurt enkele Nixon-aanhangers, die een boord droegen met de woorden: „Met Nixon welvaart". „Welvaart?" riep Ken nedy uit. „En Nixon is de man, die tegen de huizenbouw-wet stemde en die een minimum-loon van 1,25 dollar per uur buitensporig noemt". Zulk direct reageren slaat aan by de mensen. Vlak voor zijn nachtvlucht naar Ca - lifornië (die andere staat die 32 winst punten kan opleveren) sprak Kennedy aan het dessert van een diner, dat geor ganiseerd was om geld bijeen te krij gen voor de campagne. Zevenduizend mensen hadden ieder 100 dollar neer geteld voor een heel eenvoudige maal tijd. Het voedsel was in grote vracht auto's naar Philadelphia's enorme Con ventie-zaal vervoerd. De eettafels voor die 7000 enthousiasten stonden op de begane grond, maar ook de hoog op lopende galerijen van de zaal waren tot de nok toe gevuld met Kennedy's supporters. Waarlijk, deze kandidaat heeft snel geleerd hoe hij contact met de massa moet krijgen. Bij Stevenson was het zo, dat zijn toespraken meestal interessan ter waren om te lezen dan om te horen. Bij Kennedy is dat andersom. Eenvoudig thema Het thema voor die laatste avond in Philadelphia was heel simpel: Nixon had hem verweten, dat hij Amerika naar beneden haalde door erop te wijzen, dat het land in vele opzichten te kort schoot. Kennedy bestreed dit. Hij wees erop, dat zijn ideaal voor Amerika al leen bereikt kon worden, wanneer er weer beweging zou komen in de Ver enigde Staten. En om aan te geven wat zijn idealen waren, begon Kennedy zijn passages telkens opnieuw met „ik ge loof in een Amerika, dat Dat Amerika moet volop werk heb ben voor iedereen, het meest aan al len goed onderwijs bieden en goede hui zen. de boeren en zakenlieden moeten behoorlijk verdienen en rasonderscheid moeten worden opgeheven. De regering mag niet corrupt zijn en moet een staat scheppen, die sterk was in een wereld waar vrede heerste. Men ziet het. Kennedy beloofde hele kudden van koeien met gouden horens, maar hij deed dat met zulk een over tuigingskracht, dat het publiek dat won derbaarlijke vee al büna hoorde loeren. Dat is de kracht van deze kandidaat: niet de originaliteit van zijn denken of spreken, maar een enthousiaste toe wijding, die de indruk maakt oprecht te zijn en die daardoor aanstekelijk werkt en de massa soms laaiend enthou siast kan maken. De stad Philadelphia is voor Kennedy gewonnen. Daar is geen twijfel meer aan. Dona Fabiola naar Spanje teruggekeerd Dona Fabiola de Mora y Aragon, de verloofde van Koning Boudewyn, is gis teren uit Brussel per lijnvliegtuig naar Madrid teruggekeerd. Sinds 19 oktober, toen zy voor de tweede keer naar België kwam sinds haar verloving met de Bel gische vorst op 16 september werd be kendgemaakt, heeft de toekomstige Koningin van België met Boudewijn deelgenomen aan tal van officiële plech tigheden. Hoogtepunten waren de be zoeken aan Antwerpen en Luik, waar het verloofde paar met grote geestdrift door de bevolking werd ontvangen. Dona Fabiola zal in Madrid de laatste voorbereidingen treffen voor het huwe lijk, dat op 15 december in Brussel zal worden voltrokken. Zij zal twee weken in Spanje blijven, voordat zij defintief naar haar nieuwe vaderland zal komen. Perzisch keizerskind is genoemd naar grootvader De maandag geboren Perzische kei zerlijke baby is gisteren naar zijn groot vader van vaders kant Reza genoemd tijdens een plechtigheid, die door de Sjah en zijn familie, godsdienstige lei ders, ministers en andere topfunctiona rissen werd bijgewoond. Uit de Koran werden, vlakbij het oor van de prins, verzen gereciteerd. Keizerin Farah en de Prins zouden vandaag het ziekenhuis verlaten. De toestand van beiden is goed. (Van onze Arnhemse correspondent) Gedeputeerde Staten van Gelder land besloten dit jaar niet de Quar les van XJfford-prijs toegedacht aan de schepper van een schilder stuk en groot f. 4.000 toe te ken nen. Gedeputeerde Staten meenden namelijk te moeten concluderen, dat - gelet op alle bij een prijsvraag als de onderhavige met zo ruime doel stelling en een zo aanzienlijke prijs aan te leggen criteria - het toeken nen van de prijs achterwege diende te blijven. Buitendien meenden zij, dat nieuw beraad over de formulering van het prijsvraagreglement zou moeten vol gen, omdat, zo stelden zij, dat de eis van een „duidelijk Gelderse relatie" in het reglement gesteld niet het ef fect heeft gehad, dat met het stel len van dit vereiste werd beoogd. Hoe dit ook verder zij, men begrijpt dat in de kringen van de kunstenaars deze conclusie niet alleen teleurstelling maar ook bevreemding heeft gewekt. Dat ook de jury van zeer deskundige perso nen wel zeer onaangenaam getroffen (Van een bijzondere medewerker) Uit het onlangs gepubliceerde jaar verslag over 1959 van het Deense minis terie van de Visserij blijkt, dat de vis- produktie vergeleken met 1958 belang rijk is gestegen en wel van 596.000 ton voor een waarde van f. 185 miljoen tot 668.000 ton voor een waarde van f. 208 miljoen. De aanvoer van haring, welke de laatste jaren een voortdurende sterke stijging te zien heeft gegeven name lijk van 155.000 ton in 1955 tot 297.000 ton in 1958 daalde in 1959 tot 246.000 ton. Deze teruggang werd veroorzaakt door een daling van de vismeelprijzen. De Denen verwerkten in 1958 nog 85% van de aanvoer van verse haring tot vismeel. In verband met de dalende op brengsten van de voor verwerking tot vismeel bestemde verse vis, schakelden de Deense vissers over op de zeevis vangst. In economische opzicht is de aanvoer van schol het belangrijkst met een totaal van 39.000 ton, voor een waarde van f. 39 miljoen gulden. Een dergelijke grote produktie van schol werd in Denemar ken voordien niet behaald. Na de haring zien wij de kabeljauw met 55.000 ton en wijting met 36.000 ton, schol met 39.000 ton als de voornaamste aangevoerde vissoorten. De gemiddelde prijs van de haring varieerde van 1956 1959 van f. 0,14 f. 0,15 per kg, dit is Een actie-comité, gevormd uit kooplieden die geregeld de Centrale Coöperatieve Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk bezoe ken, is voornemens het tot nu toe gevolgde systeem van zitplaatsen- verhuur op deze veiling te herzien. Onder protest worden nu weer de plaatsen op de tribunes in deze veiling voor de oude prijzen gehuurd, maar zodra de kerstdrukte achter de rug is wil men het overal ver foeide systeem van plaatsverhuur in bespreking brengen. De er bij betrokkenen zijn dan de Bond van Binnenlandse groothandelaren in Planten en Bloemen, de Bond van Binnenlandse Detailhandelaren en het bestuur van de Kring veilingen, onder voorzitterschap van de heer T. Kralt uit Rijnsburg. Geen gehoor De kwestie is al jaren slepende. Onder het motto „Voor de beste koper, de beste plaats" vanwaar men dus de aange boden waren goed kan zien worden in Honselersdijk en op enkele andere bloe menveilingen de plaatsen telkenjare ver pacht voor prijzen- die in Honselersdijk tussen de 280 en 800 gulden liggen (op brengst ruim f. 35.000 per jaar) en voor de veiling „Bloemenlust" in Aalsmeer bijvoorbeeld oplopen tot f.2200 per jaar. Daarmee haalt deze veiling een recette van f. 72.000. De kooplieden zeggen nu dat niet de handelaren voor het veilinggebouw moe ten betalen, maar de producenten. Deze hebben de plicht het hun klanten (de kooplieden) mogelijk te maken de aan geboden waren te zien en te keuren. Verder is men ervan overtuigd dat er een scheve verhouding is ontstaan door de monopolistische positie van de drie grote veilingen („Bloemenlust" en C.A.V. te Aalsmeer en C.C.W.S. te Honselers dijk) en dat de verpachting al lang 4e oude functie, een redelijke plaatsverde ling. verloren heeft en voornamelijk een goede bron van inkomsten voor de vei lingen is geworden. De plaatsprijzen zijn zeer overtrokken, mede door de concur rentiepositie van de kopers onderling en doordat er een tekort aan beschikbare plaatsen is. Uitbarsting In Honselersdijk kwam het dezer da gen tot een uitbarsting. Daar worden de plaatsen in de bloemenveiling iedere twee jaar verpacht, doch er is een mo gelijkheid tot tussentijdse opzegging, mits dit voor half oktober gebeurt. In de mutaties wordt dan door een tussentijdse verpachting weer voorzien. Bij deze verpachting werden de plaat sen totnutoe door middel van de veiling- klok als koopwaar geveild, waarbü de kooplieden dus tegen elkaar werden uit gespeeld en tot hoge prijzen werden aan gezet. Thans echter hadden de hande laren de handen ineen geslagen. Ze lie ten de klok draaien en de tribune-plaat sen werden doorgedraaid" als overbodige handel. Aan deze opzienbarende gebeurtenis was het een en ander voorafgegaan. Half oktober had een actie-comité het vei- lingsbestuur voorgesteld de prijzen te verlagen en met de omzet van iedere handelaar in overeenstemming te bren gen zoals ook op de andere veilingen ge schiedt. Het bestuur zei geen inzicht te hebben in de omzetgrootte van iedere koper. Een ander voorstel om de prijzen met twintig procent te verlagen vond evenmin gehoor. Daarop besloten vele handelaren hun plaatsen ter beschikking te stellen. Er werd een circulaire verspreid op de vei ling mondeling toegelicht door de heer J. Schuddebeurs uit Brielle, waarin de kooplieden werd voorgesteld bij het bie den op de plaatsen niet hoger te gaan dan vijftig gulden, een prijs die op de veiling Rijnsburg voor de beste plaatsen gevraagd wordt. Edoch, nadat enkele plaatsen op deze wijze geveild werden stelde de veilingmeester de laagste in zet op f.75.-! Protesterend verlieten toen de meeste kooplieden de zaal. Geen marktverstoring Het laatste wat men echter wil is marktverstoring, vooral ook omdat er een drukke tijd met feestdagen voor de deur staat. Het zal er daarom wel op uitdraaien dat de kooplieden, zij het on der protest, gevolg geven aan de uitno diging, die de veiling nu per circulaire tot hen heeft gericht, nl. om hun plaat sen alsnog voor een jaar te huren. An ders, aldus de circulaire, zullen de vrij- gebleven plaatsen aan anderen worden verhuurd, eventueel per dag. Men is er nog ver verwijderd van het ideaal: vrije toegang tot de bloemenveilingen, zoals de groenten- en fruitveilingen al sinds jaar en dag vrij te betreden zijn en zo als reeds op de bloemenveilingen in Ber- kei. Utrecht en Nijmegen geen plaatsgeld meer gevraagd wordt. Andere wensen Er zijn nog andere wensen. Wensen als het systeem van „roepnummers", dat op andere veilingen gebruikelijk is maar waar men op de C.C.WS, niet aan wil beginnen. Dit systeem houdt in dat aan kopers nummerbewijzen worden ver strekt, waarmee ze een verhuurde, doch onbezette plaats kunnen krijgen. Bindend advies Al deze problemen draaien om de vraag of de kwekers alleen de instand houding van het veilingapparaat moeten bekostigen of dat de kooplieden er mede financieel bij betrokken kunnen worden. Een vraag die, zoals dr. Verhagen, de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, heeft gezegd, misschien beantwoord kan worden door een com missie van goede diensten, gevormd uit boven de partijen staande deskundigen. Het actie-comité wil nu de instelling van zulk een commissie bevorderen in de hoop, dat een (bindend) advies een op lossing kan brengen in het hooggelopen geschil tussen veiling en koper. Advertentie VAST TAPIJT DE NIEUWE KLEUREN RONYFELT 18.75 TRETFORD 19.90 PARADE BOUCLÉ 22.70 DESSOLON FRISE 21.50 WOL FRISE 29.50 Prijzen per m2. Een grote sortering bij WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 dan ook uitsluitend een massa-produkt. De prijs van de kabeljauw vertoont een stijging. In 1956 f. 0,34 per kg en in 1959 f. 0,42. De prijs van de wijting varieert van f. 0,14 f. 0,15 per kg. Gedurende 19561959 waren de scholpryzen als volgt: f. 1,07, f. 1,11, f. 1,12 en f. 1,— in 1960. De overige vissoorten vertonen een kleine stijging. De produktie van de oesters, welke in handen is van de overheid, vertoonde in het seizoen 19591960 een lichte stijging vergeleken met het seizoen daarvoor: deze liep op van 1,5 miljoen stuks tot 1,8 miljoen stuks. Afgelegen wateren De visserij in meer afgelegen wateren werd ook in 1959 door Deense vissers vaartuigen op zeer bescheiden schaal uitgeoefend. Een vaartuig afkomstig uit Esbjerg bezocht visgronden in de om geving van Groenland, terwijl een schip aan de haringvisserij ten noorden van de Far-Oer deelnam. De vanggebieden in de Noordzee leverden in 1959 meer op dan in 1958. De produktie steeg na melijk van 279.000 tot 349.000 ton en vormde daarmee 52% van de totale aan voer. Het Skagerak kwam met 163.657 ton (24%) op de tweede plaats, gevolgd door het Kattegat met 56.633 ton (8%). De aanvoer werd verzorgd door 17.747 vissers, waarvan er 13.167 de visserij als hoofdberoep uitoefenden. Op export ingesteld Het Deense visserijbedrijf is in sterke mate op export ingesteld. De uitvoer is de laatste jaren voortdurend gestegen. In de jaren 19561959 was de totale export resp. als volgt: 161.259 ton. 162.313 ton, 220.818 ton en 271.052 in 1959. De belangrijkste export was die van verse vis. Deze steeg van 82.112 ton in 1956 tot 126.301 ton in 1959. Gezouten haring van 579 ton in 1956 tot 1720 ton in 1959. Ka beljauw van 9.935 ton tot 19.895 ton in 1959. Vismeel en visolie van 49.000 ton in 1956 tot 74.000 ton in 1959. Duitsland was in 1959 met 76.271 ton de belangrijkste afnemer van Deense visserijprodukten. Vergeleken met 1956 is deze export meer dan verdubbeld. Groot-Brittannië kwam met 57.200 ton op de tweede plaats, gevolgd door de V.S. (32.640 ton). Nederland <30.460 ton), Zweden (21.952 ton) Italië (11.818 ton) en Frankrijk (3047 ton). In 1959 werd aan schol geëxporteerd een hoeveelheid van 13.267 ton, kabel jauw 5357 ton, haring 53.629 ton en mosselen 11.160 ton. Invoer visserijprodukten De invoer van visserijprodukten be reikte in 1959 het totaal van 108.309 ton voor een waarden van f. 56.5 miljoen tegen 91.626 ton voor een waarde van f. 48,1 miljoen in 1958. De import be stond in 1959 voor 65.000 ton uit verse produkten, welke meestal door Zweedse vaartuigen rechtstreeks in Deense ha vens werden aangevoerd. In 1959 werd voorts 3617 ton gekruide en gezouten haring geïmporteerd. Hier van kwam 1420 ton uit Noorwegen, 1046 ton uit IJsland, 566 ton uit Zweden en 558 ton uit Nederland. Het grondstoffen verbruik door de visverwerkende indus trie bedroeg in 1959 93.431 ton, hiervan was 61.440 ton bestemd voor de fileer - bedrijven, 6120 ton, voor de rokerijen en 10.598 ton voor de visconservenfabrieken. De binnenlandse consumptie van vis serijprodukten lag gemiddeld op 10.8 kg per hoofd der bevolking tegen gemiddeld 12.2 kg in 1958. De ontwikkeling van het Deense vis serijbedrijf mag gunstig worden ge noemd. .Aanvoer en Afzet") „Afspraak kan worden nagekomen" „In het grafisch bedrijf kan worden uitgevoerd, wat er tussen werkgevers en werknemers is overeengekomen en door het College van Rijksbemiddelaars is toegezegd". Deze mededeling deed staatssecretaris B. Roolvink gistermiddag tijdens een buitengewone algemene vergadering van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond in Amsterdam naar aanleiding van het maandag jJ. begonnen overleg tussen werkgevers en werknemers in het gra fisch bedrijf over de mogelijkheden van een tussentijdse loonsverhoging met in gang van 1 januari a.s. Bij de vorig jaar afgesloten grafische C.A.O.'s maakten beide partijen de af spraak, dat zij de beschikbare ruimte slechts voor 1960 zouden berekenen en zich later zouden beraden over de ruimte voor een loonsverbetering na de nieuwe richtlijn van de regering over de zogenaamde openbrekingsclau- sule en de ervaringen in de metaal industrie. was ook in het grafisch be drijf twijfel ontstaan. Staatssecretaris Roolvink maakte gistermiddag aan deze twijfel een einde, toen hij zei dat „als er ergens moeilijkheden moeten komen er zich iets anders moet afspelen dan in uw bedrijfstak". Of alles wordt goedge keurd waarmee het grafisch bedrijf komt kon de heer Roolvink nog niet be oordelen. Tijdens de buitengewone vergadering heeft men afscheid genomen van de heer Joh. A. Con jong. die na twaalf jaar de voorzittershamer van de N.C.G.B. overdroeg aan de heer G. Jens, die tot nutoe secretaris was. Staatssecretaris Roolvink deelde mede, dat de heer Con- 1961. Het College van Rijksbemiddelaars i jong door de Koningin was benoemd tot ging met deze gedragslijn akkoord, doch 1 Ridder in de Orde van Oranje Nassau. moet zijn - haar gedegen advies werd terzijde gelegd op motieven, die niet rechtstreeks wijzen op een afwijzing van haar rapport, doch die tenslotte toch op afwijzing neerkomen - is volkomen te begrijpen. Evenzeer, dat de jury daarte gen in verzet komt en de afwijzing aki een belediging voelt. Dit blijkt wel uit het communiqué, dat wij van de jury ontvingen en waarvan de tekst als volgt is: „Naar aanleiding van het niet toe kennen van de Quarles van Ufford-prijs 1960 voor de schilderkunst zijn berich ten gepubliceerd, die de indruk wekken dat de jury tot deze niet-toekenning heeft geadviseerd. De betrokken jury wenst te verklaren, dat zij niet geraad pleegd is over het communiqué, dat ter zake van deze beslissing door het pro vinciaal bestuur van Gelderland is uit gegeven en dat zij zich thans genoopt gevoelt bekend te maken, dat zij in meerderheid tot toekenning van de prijs heeft geadviseerd. Zij betreurt het en acht het onjuist dat het college van ge deputeerden is afgeweken van het es- tetisch oordeel, waarvoor het de jury als deskundigen heeft aangezocht". Romulus en Renius kwamen te laat om Rome te stichten De tweeling Romulus en Remus die volgens de legende in het jaar 753 of 754 vóór Christus de stad Rome stichtte, is vermoedelijk vele eeuwen te laat geboren om voor deze eer in aanmerking te kunnen komen. Aan de voet van het Kapitol in Rome zijn scherven gevonden van potten die uit de pre-historie da teren. De gemeentelijke dienst voor oudheidkunde in Rome meent, dat de scherven dateren uit een bescha ving, die leefde in 1300 tot 1000 vóór Christus. Oudheidkundigen ver moedden reeds enige tijd. dat er aan de Tiber nederzettingen hebben ge staan. op de plaats waar nu Rome ligt, die vele eeuwen ouder moesten zijn dan bekend was uit de beschik bare gegevens. De pas gevonden scherven schij nen dit vermoeden voedsel te geven. De vondst werd gedaan in Sant Omobono, aan de noordzijde van de Kapitoolheuvel. waar vroeger de Romeinse veemarkt werd gehouden. Nieuw VU-complex wis- en natuurkunde (Van onze Amsterdamse redacteur) Op het terrein aan de Amstelveense- weg te Amsterdam-zuid, waar de ko mende tien jaar het nieuwe complex van de Vrije Universiteit zal verschijnen, zal op enige honderden meters afstand van het in aanbouw zijnde Academische Zie kenhuis van deze Universiteit maandag a.s. de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe laboratorium der wis- en na tuurkundige faculteit. Deze bijzondere handeling zal worden verricht door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Het nieuwe laboratorium wordt het duurste gebouw van Amster dam: de bouw kost 40 miljoen gulden, de inrichting eveneens 40 miljoen gul den. Prof. ir. H. T. Zwiers en prof. ir. F. Dicke hebben in hun ontwerpen voor zien in de huisvesting van de afdelin gen plantkunde, dierkunde, geologie, scheikunde, natuurkunde, wiskunde en sterrenkunde. Het gebouw, dat 250 meter lang en 20 meter breed wordt, met acht vleugels van elk 30 meter lang en 15 meter breed, zal ruimte bieden voor het onderwijs aan 1300 studenten op welk aantal de faculteit op grond van de prognoses omstreeks 1970 kan rekenen. Voorlopig worden er yijf verdiepingen gebouwd. De mogelijkheid wordt gescha pen hier later nog twee verdiepingen aan toe te voegen. Raadsel bij RDM Knik in droogdok Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij staat men voor een raadsel. In het grote Prins Bernharddok is bij het dokken van de supertanker „Ore Titan" plotseling een deformatie opgetreden, hetgeen erop neerkomt, dat er een knik in het grote dok is gekomen. De direc tie van de Droogdokmaatschappij achtte deze „deformatie" ernstig genoeg om onmiddellijk opdracht te geven de tan ker uit het dok te halen. De knik is aan de buitenkant van het dok overigens nauwelijks waarneem baar. Aan de rechterkant zit bovenaan een kleine scheur in het metaal. Hoe deze scheur is ontstaan, weet men nog niet bij de RD.M. Naar de oorzaak wordt een diepgaand onderzoek inge steld. Het is mogelijk, dat de knik is ontstaan door vermoeidheid van het materiaal of door een te grote druk van de tanker „Ore Titan" op het vlak, waar de breuk is ontstaan. In elk geval is het „Prins Bernharddok" voorlopig niet bruikbaar. Dit betekent uiteraard een grote schadepost voor de RDM. „Dode" kwam terug. Een half jaar geleden maakte de politie van Lyon bekend dat het lichaam van de Algerijnse voetballer Mammar ben Soelah uit de Rhone was opgehaald en ter aarde was besteld. Getuigen hadden verklaard, dat zij in maart twee man nen hadden gezien, die een lichaam in de Rhöne wierpen. Dit werd door de politie opgevist en twee broers van Mam- mar identificeerden het als dat van hun broer. Kort daarna hoorde men twee figuren uit de onderwereld van Lyon in een café zeggen dat zij met Mammar hadden „afgerekend". Een van hen werd gearresteerd en zit nog in de gevangenis. De zaak werd voorlopig als afgedaan be schouwd. Maar wie schetst de verbazing van de betrokkenen toen Mammar bla kend van gezondheid in Lyon arriveer de! Hij vertelde tegen ieder die het we ten wilde, dat hü naar West-Duitsland was gegaan, waar hij een baan had ge kregen en een plaats in een voetbalelf tal. De man in de gevangenis is natuur lijk dolgelukkig, maar de politie zit met de handen in het haar. want wie zou men nu begraven hebben in de plaats van Mammar?

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9