Krantenbezorgers Amerika niet ingenomen met Kongo-rapporten Washington gelooft in België's goede trouw bij herstel orde Koninklijk paar in oktober '61 naar Perzië Een ontploffing naast spoorlijn ANWB EN KVNWV FEL TEGEN UITBREIDING VAN WARMOND Josephine Baker 13 november in Haags Gebouw voor K. en W. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 Op het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) te Washington is men niet zeer ingenomen met een rapport, dat Dayal, de Indiase vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Kongo, over de toestand daar heeft uitgebracht. Officieel gaven de Amerikanen geen commentaar, doch onofficieel betreurt men het. dat in het rapport alle Belgep over één kam worden geschoren. Daardoor is het jongste verslag over de situatie in Kongo wel erg anti-Belgisch uitgevallen en de Amerikanen zijn niet geneigd te erkennen, dat de Belgische regering opzettelijk het werk van de V.N. zou tegenwerken. VN-debat begint volgende week Medische Dienst ".'oorschoten: dokter F. H. W. Swen, Ve irseweg 20, telef. 2356; wijkverpleging: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Leiderdorp: dokter H. Bakema, Hoofd straat 2, tel. 24828. Wassenaar: dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel 3027; dokter J. H. Jaar- sma. Wittenburgerweg 106, tel. 9676. ApothekenWassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: dokter W. J. Binnema, Heerenstraat 41, Voorhout, tel. 02532- 7707 of b.g.g. 7709. 7707 of b.g.g. 7709. Wijkverpleging: zus ter Konijn, Dorpstraat 68, tel. 01711-250. Oegstgeest: dokter Reterink, tel. 20394. Ook heeft de Amerikaanse regering gisteren te kennen gegeven, dat zy het niet eens is met het rapport van secreta ris-generaal Hammarskjöld over Kongo, waarin twijfel wordt uitgesproken over de goede trouw van België bij het her stellen van de orde in Kongo. De woordvoerder van het State De partment verklaarde, dat de regering in Washington „volledig vertrouwen heeft in de goede trouw van België en in de wens van dat land om Kongo te helpen". In het rapport, dat door Hammarskjöld Is ingediend, wordt te verstaan gegeven, dat de naar Kongo terugkerende Belgen er eerder op uit zijn een chaos te schep pen dan de weg te effenen naar herstel van de rust. Komt Loemoemba terug? Volgende week begint het V.N.-debat over de resolutie die beoogt voorlopig aan de delegatie van Kongo zitting te ge- totdat de accreditatiecommissie erover zal hebben beslist welke vertegenwoor digers officieel de regering van Kongo mogen representeren. De indieners van de resolutie hopen de afgevaardigden van de Loemoemba-groep voorlopig het zittingsrecht te verlenen. Het rapport- Dayal kan hen gesterkt hebben ia de hoop dat Loemoemba weer een machtig man zal worden. Waarschijnlijk zal de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wigny, bin nenkort weer naar New York vertrekken ter bijwoning van de verdere besprekin gen in de VN van de Kongolese kwestie. Begin vorige week heeft minister Wigny naar aanleiding van een schrijven vaji de secretaris-generaal van de V.N. aan de Belgische regering, waarin het terug trekken werd verlangd van de Belgische technici in Kongo, verklaard dat België met een minimum aan eer en waardig heid moet worden bejegend indien men wil, dat het lid van de V.N. blyft". Kasavoeboe protesteert President Kasavoeboe heeft in een te legram aan de voorzitter van de Alge mene Vergadering der V.N., Boland, ge protesteerd tegen pqgingen om een ver tegenwoordiging van Loemoemba de va cante VN-zetel van Kongo te laten in nemen. In een ander telegram verklaart Kasa voeboe dat de V.N. „de uitvoering van gerechtelijke maatregelen verhinderen". Hij doelde in het bijzonder op het feit I dat een detachement Ghanese militairen de arrsetatie van Loemoemba verhin- ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. westerse sociale wetenschappen de heer W. J. Boelman (Den Haag); doet. ex. psychologie de heren F. J. M. van Oudenhoven (Lei den) en M. P. Bolten (Wassenaar): doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer R. B. C. Huygens (Den Haag); kand. ex. Duitse taal- en letterkunde mej. E. K. Pikaar :doct. ex. gen. II de heer P. H. Dieges (Haarlem); semi-arts- ex. de heren P. C. van Braam van Vlo- j ten (Den Haag). B. M. Goslings (Lei den) en K. Hermsen (Leiden); artsex. mej. U. W. de Jong (Wassenaar) en de heren C. F. Hollander (Wassenaar) en H. R. Kraus (Warmond). Een lezer vestigt onze aandacht er op, dat de plasticraren, welke in het nieuwe Diaconessenhuis zullen worden aangebracht, hier niet voor het eerst in ons land worden toegepast. In tal van plaatsen, o.a. Petten, Pernis en Amster dam, treft men deze ramen aan. Gistermiddag omstreeks twaalf uur vond op de Maresingel bij het Prins Hendrikplein een botsing plaats tussen een bromfiets en een bestelauto. De bromfietser, een 20-jarige loodgieter uit Katwijk, brak zijn linkerbeen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het ziekenhuis AANBESTEDING ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN 1 De Genie te Den Haag heeft het één jarig onderhoud van militaire gebouwen, werken en terreinen te Leiden en in de randgemeenten van de dienstkring Lei den aanbesteed. De laagste inschrijfster voor het eerste object was de firma J. M. Samson te Oegstgeest met een be drag van f. 86.300, voor het tweede de C.V. Proper te Oegstgeest voor f. 117.700. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leendert, zn van D. van Leeuwen en A. H. Blonk. Hendrlka, dr van H. M. C. van Rooij en J. J. W. de Ruiter, Maria Helena, dr. van W. Verloop en W. Stout, Joyce, dr. van P. J. Bouman en J. P. Wlllemse, Willem Jacobus, zn van W. Kanbier en C. J Groeneweg. Monica Helena Maria, dr. van J. H. van der Ploeg en A. C. Leurs, Maria Fernanda, dr van J. M. Meijer en S Chaves. Miralda, dr van W. Hofman en A. M. C. van Spronsen, Joseph Johannes Wouter Maria, zn van J. A. M. Cornells- sens en J. G. M. Godijn, Peter Alexander Ernst Frank, zn van W. K. Verhoog en J. Rljsbergen, Jacoba, dr van J. Griffioen en J. Vogelaar ONDERTROUWD J. J. Rljsbergen en J. F. M. van Oort. J. Burgmeijer en J. van Veen, H. van Wage- ningen en M. de Lange, W. A. Wallaart en G. J. M. van Polanen, A. Bronmeijer en A. W. P van der Raadt. M. J. Zaalberg en G. Hutten. C. J. Verbruggen en M. E. Roman, C. A. Griffioen en S. C. van den Berg. J M. C. van Boheemen en W. J. C. van der Wilk. M. A. H. Thepass en R. L. Barkmeyer. OVERLEDEN L. J. Mens, 81 Jaar, man. A. van Po lanen, 49 Jaar, man, L. Meyburg, 82 Jaar, man. dert. Loemoemba zou een aantal over tredingen van het gewone strafrecht hebben begaan. De vice-commissaris-generaal voor de Voorlichting, Kapella, heeft gisteren via Radio-Leopoldstad verklaard dat een komplot om Kongo onder beheer van de VN te plaatsen op handen is. Dit kom plot zou worden georganiseerd met me dewerking van bepaalde in Kongo ge legerde Afrikaanse eenheden. Jason Sendwe, de leider van de Baloe- bakatpartij en tegenstander van presi dent. Tsjombe van Katanga is gisteren ijaar Leopoldstad teruggekeerd, na zijn ..pacificatie-missie'' van vier dagen on der de vijandelijke stammen in Noord- Katanga. In deze periode voerde Sendwe. die door V.N.-troepen was geëscorteerd, besprekingen met de hoofden van de Ba- loeba-st-am. Sendwe's reis is zonder in cidenten verlopen. President Tsjombe had gedreigd Send we te zullen laten arresteren, zodra hij zich weer in Katanga zou vertonen, doch liet maatregelen achterwege na Sendwes komst. Een leidende functionaris van de V.N. verklaarde later in Leopoldstad, dat de vredesmissie van Sendwe een groot suc ces is geweest. Hij zei dat de Baloeba- leider overeenkomstig zijn belofte zijn reis niet voor politieke oogmerken had gebruikt. NED. BOND VAN OUD-STRYDERS Gisteravond hield de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis in het Rijksmu seum van Oudheden zijn eerste bijeen komst van dit seizoen. Onder voorzitter schap van dr. P. H. Pott besloot de ver gadering de heer C. Aartsen te benoe men tot bestuurslid. Voorts werd er van gedachten gewisseld over de komende plannen van de bond. zoals het bezoek aan de Kokschool en de boottocht naar de Deltawerken. Nadat de voorzitter de vergadering gesloten had. gingen de leden naar de eerste verdieping van het museum, alwaar een tentoonstelling is ingericht onder de naam „Panorama der prehistorie". De expositie geeft aan de hand van de resultaten van recente op gravingen. een beeld van de kennis van de rendierjagers tot de boeren en zout- zieders in het kustgebied. Veel aandacht wordt geschonken aan de in 1959 ge houden opgraving in Vlaardingen. In 4 wandvitrines ziet men o.m. voorwerpen van vergankelijk materiaal, die men bij een opgraving zelden aantreft. Nadat de leden nog even een indruk hadden van de plantengroei en dierenwereld in de nieuwe steentijd, sloot de voorzitter de avond. Inzamelingsactie voor Wit-Gele Kruisgebouw De bouw van het nieuwe Wit-Gele Kruis-gebouw vordert. De steigerpalen zyn reeds verdwenen en binnen niet al te lange tijd zal er begonnen worden met de afwerking van het inwendige gedeelte. Eind januari hoopt het bestuur van het Wit-Gele Kruis deze mijlpaal be reikt te hebben. Er zal ongetwijfeld een dankbare stemming zyn onder de in woners van Warmond, vooral bij diege nen die op het ogenblik nog gebruik maken van het oude, onbehagelijke ge bouw. Een comité uit de bevolking heeft dan ook gemeend deze dankbaarheid tot uiting te moeten brengen in de vorm van een geschenk. Een praktisch cadeau ten behoeve van het gebouw. In de komende week zullen de leden van het comité een inzameling houden onder de bevolking. LEIDERDORP Feestelijke bijeenkomst Vrienden van Emmaus Gisteravond belegde de Stichting Vrienden van Emmaus een feestelijke bijeenkomst in het Dorpshuis De heer Nijhof leidde de vergadering. Het toneelstuk „De laatste reis van Marjolein", werd opgevoerd. Vooral Truusje Vervoorn in de rol van Marjo lein leverde goed spel. Na afloop van de voorstelling was er een gezellig samen zijn onder leiding van het dans- en showorkest „The Lucky Stars". OEGSTGEEST Kennismaking rnet het bibliotheekwerk Het bestuur van de Stichting Alge mene Openbare Bibliotheek bood gisteren in het Rijnlands Lyceum, waar de biblio theek voorlopig gevestigd is, aan al de genen, die bij de inrichting geholpen hadden, alsmede het gemeentebestuur en de raadsleden een avond aan met een causerie door mej. Van Reenen en de film „Impressionable Years". Het be stuur achtte dit een goede gelegenheid om kennis te doen nemen van het biblio theekwerk m het algemeen en tevens van het werk. dat tot dusver in onze ge meente sedert de oprichting van de bi bliotheek wasverricht. De voorzitter, dr K. J. Brouwer, ver welkomde in het bijzonder de beide wet houders en verschillende leden van de gemeenteraad. Burgemeester H. L. du Boeuff kon wegens familie-omstandig heden niet aanwezig zijn. Spreker dankte voor de toegekende gemeentesubsidie en sprak de hoop uit. dat de raad by de begrotingsbehandeling voor 1961 het voorgestelde bedrag zou toekennen, zodat het mogelijk wordt Rijkssubsidie aan te vragen, zodat aan de bibliotheek een meer defintieve vorm gegeven kan worden. In het bijzonder dankte hy voor het kaften van boeken door een groepje dames. Voor bijzondere werkzaamheden bood hy aan mevrouw Naeff en de heer Wolthans een boeken- bon aan. Mej. Van Reenen, hoofd ener jeugd bibliotheek te Rotterdam, hield een cau serie over het uitleenwerk aan de jeugd. Geen amateurvoetbal Even voor het der perse gaan van dit blad ontvingen wy het bericht, dat alle voor morgen door de KNVB vastgestelde wedstrijden voor het amateurvoetbal, met inbegrip van de wedstrijden voor de eersteklassen, In verband met de ge steldheid van de terreinen zyn afgelast. Voor het betaalde voetbal is de keu ring van de terreinen overgelaten aan consuls en scheidsrechters. „Atoombom met een kleinere explosie" De natuurkundige dr. David Inglis heeft in Chicago verklaard, dat het nieuwe wapen waarover Murray donder dag sprak, niet tot een „derde genera tie van kernbommen" behoort. Murray doelde volgens Inglis ongetwijfeld op de neutronenbom, maar dat is slechts een atoombom met verminderde wer king, zodat zij meer neutronenstraling geeft en een kleinere explosie, aldus dr. Inglis. die de militaire waarde van zo'n wapen in twijfel trekt, „omdat veel van de slachtoffers op het slagveld pas enkele dagen later aan de gevolgen van de straling zullen sterven en zich intussen dapperheid kunnen veroorloven" (Murray had gepleit voor hervatting van de kernproeven om achterstand van Amerika te voorkomen). WARMOND „Warmond" vergaderde De Postduivenvereniging „Warmond" hield haar jaarvergadering in hotel De Stad Rome. De voorzitter, de heer C. Kortekaas, was bijzonder te spreken over het afgelopen jaar. De heren die deze zomer gezorgd hebben voor het verzen den van de duiven dankte hij hartelijk. Dit jaar werden in totaal 3850 duiven ingekorfd. Er was een batig saldo. Hierna reikte de voorzitter de prijzen uit aan de heren Venker, J. Kortekaas, Braun, C. de Zwart, Smeets, De Weerd, B. Oskam. G. Beugelsdijk en J. Roest. Met algemene stemmen werd besloten om in januari een hokkenshow te hou den. Begrafenis P. H. Romeyn Eenvoudig en sober was de begrafenis van het stoffelijk overschot van oud notaris P. H. Romeijn. Leden van de Warmondse Fanfare, welke vereniging steeds zijn grote belangstelling had, en waarva nhy jarenlang ere-voorzitter was droegen de baar. Er waren vele bloemen die getuigden van de sympathie die men de overledene toedroeg. Velen bewezen de thans overledene de laatste eer. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder P. F. Vergeer. In gevoel volle woorden schetste mr. J. M. Braun, neef van de overledene, de goede eigen schappen van de heer Romeyn. Mr. J. Hempenius, oud-kandidaat-notaris te Warmond, thans notaris te Middelhar- nis. wees erop, dat de heer Romeyn het ambt van notaris als een zeer delikaat ambt beschouwde, waaraan geen enkele smet mocht kleven. Hij heeft, aldus spreker, hier ook naar geleefd en gehan deld. De heer J. Ouwehand, voorzitter van de Warmondse Fanfare, bracht de overledene dank voor het vele dat hy in het belang der vereniging had ge daan. Ds. Goudoever uit Hilversum las een psalm voor, waarna gezamenlijk het „Onze Vader" werd gebeden. De burgemeester is de hele maand november verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. WASSENAAR Mr. Klaa'sesz opent Bejaardencentrum Op vrijdag 11 november zal de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, het be jaarden-centrum „Sophieke Huis" te Wassenaar openen. CLUBKAMPIOEN VAN „SNEL EN LENIG" De r.k. sportvereniging „Snel en Le nig" heeft de uitslag bekend gemaakt van de jaarlijkse clubkampioenschappen, waarvoor een vyfkamp moest worden verwerkt van loop- spring- en werp- nummers. De behaalde prestaties wer den daarbij omgerekend in punten vol gens het internationale IAAF-systeem. Dewis selbeker voor de algemene club kampioene bij de meisjes en dames werd toegekend aan Wil van Leeuwen, van de meisjes-A. Zij leverde vooral op de technische nummers goede prestaties: 11,31 m met de kogel, 30,66 m met de discus en een sprong van 1,25 meter hoog. Bij de jongens en heren behield Ton Duyvestijn de wisselbeker, eveneens dank zij goede prestaties op de technische nummers. By het kogelstoten bereikte hy 11,90 m. bij het discuswerpen 34,10 m. im Aalbers eindigde met gering verschil op de tweede plaats. De clubkampioenen in de verschil lende klassen zijn Meisjes C: Lucia Kouwenhoven; meis jes B: Lien Wildenberg; meisjes A: Wil van Leeuwen; dames: Ria West geest. Jongens D: Jan van Wissen; jongens C: Kees de Greef; jongens B: Ton Duyvestijn; jongens A: Wim Aalbers. De grote betekenis van dat werk is dat de kinderen niet alleen opgevoed wor den tot volwassen biblotheek-bezoekers, maar vooral ook dat zij de kans krijgen mensen en dingen beter te leren begrij pen Uit haar dagelijkse omgang met de jeugd vertelde zy hoe kinderen opgaan in hun lectuur en over haar ervaringen ten aanzien van bepaalde boeken. Zy bleek veel waarde te hechten aan het lezen van poëzie. De vertoonde film gaf een beeld van het jeugdwerk in Ameri kaanse bibliotheken. Dr. J. P. Naeff riep tenslotte de aan wezigen op om de bibliotheek zoveel mo gelijk te propageren. Namens de 2e Chr. Huishoudschool aan de Maasbergenstraat te Den Haag is aanbesteed de bouw van 'n gymnastiek lokaal o.a. administratie- en overblijf ruimte. De laagste inschrijving was die van C. J. Stryk te Oegstgeest, f195.945. Na een vijfdaags verblijf in Teheran als gast van de Sjah van Perzië i9 Prins Bernhard vanmorgen vroeg weer naar Nederland vertrokken. Volgens de „Volkskrant" zou de Prins hebben verklaard, dat Koningin Juliana en hij volgend jaar in oktober een be zoek aan Perzië zouden brengen. Gisteren heeft de Prins tijdens een receptie in de Nederlandse ambassade een vierhonderd in Perzië woonachtige landgenoten ontmoet. In voorafgaande dagen heeft hy enkele malen gejaagd, waarvan eenmaal in de buurt van de Caspische Zee. Soms ging de Sjah mee op jacht. Tevens heeft de Prins van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de toestand van de Nederlandse industrie in Perzië. Zondag en maandag verkiezing in Italië Zondag en maandag worden er in Italië verkiezingen gehouden voor 78 van de 92 provinciale raden en voor 6.907 gemeenteraden. In de provinciale raden en de gemeenten van meer dan 10.000 inwoners worden de zetels volgens evenredige vertegenwoordiging toegewe zen. In de gemeenten van minder dan 10.000 inwoners krijgt de grootste party of groep van partijen twee derde deel van het aantal zetels. Bij de parlementsverkiezingen van twee en een half jaar geleden kregen de christen-democraten 42,2 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, de communisten 22,7 procent en de linkse socialisten van Nenni 14,2 procent. Nen- ni komt nu voor het eerst voor de pro vinciale raden met een eigen lijst uit. Tot dusver stonden zijn kandidaten met de communisten op één lijst. Nenni streeft de laatste jaren naar meer on afhankelijkheid van de communisten, maar stuit op verzet van de pro-com munisten in zijn party. Waarnemers vragen zich af. of de komende uitslag tot een volledige breuk met de commu nisten zal leiden. (Van onze Limburgse correspondent) Het ontploffen van een zuurstof fles langs de spoorlyn tussen Echt en Roer mond heeft gistermiddag gedurende an derhalf uur het spoorwegverkeer op dit baanvak stilgelegd. Arbeiders van een Swalmense firma waren op de spoorlijn te Echt onder St.-Joost bezig met het doorbranden van railstukken. Op een vrachtwagen vlak naast de spoorbaan stonden daartoe drie gevulde zuurstof- flessen opgesteld. Toen een van de arbei ders de slang van het snijapperaat op een van de gevulde zuurstofflessen wilde aansluiten ontstond plotseling brand in de vrachtwagen. Uit vrees voor de bijna onvermijdelijke ontploffing maakten de arbeiders zich uit de voeten en waar schuwden politie en brandweer van Echt. Inderdaad ontplofte enkele minu ten later een van de zuurstofflessen met een hevige knal. Het ijzeren gevaarte werd bij de explosie door de lucht ge slingerd en kwam brandend honderd meter verderop vlak naast de spoorbaan terecht. De treinen, die rond deze tijd zouden passeren, konden tijdig tot stil stand worden gebracht. Ook de twee andere flessen explodeerden, echter niet met zo'n kracht als de eerste. De vracht wagen brandde totaal uit. Het gevaar gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182, Voorschoten. „Onherstelbare schade aan Kagerplassen Het uitbreidingsplan „Zwanenburgpoldcr", dat onlangs door de gemeenteraad van Warmond is aangenomen, wordt door de Toeristenbond ANWB en de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportverenigingen (KVNWV) plano logisch zowel als sociaal, volkomen onverantwoord geacht. Beide bonden hebben dan ook, in een brief, gericht aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, er op aangedrongen, bedoeld plan niet goed te keuren. Zowel ANWB als KVNWV zü" van mening, dat realisering van dit plan hetgeen voorziet in een bebouwing van de Zwanenburgpolder onherstelbaar schade zal berokkenen aan de landelijke schoonheid van de Kagerplassen en de omgeving daarvan. Beide bonden zeggen in hun brief aan G.S. onder meer, dat talloze water toeristen van de uitvoering van het plan ernstig nadeel zouden ondervinden. De voorgestelde bouw van een vaste brug over het riviertje de Leede bijvoorbeeld, Zal een grote belemmering van de zeilsport betekenen. De Leede zal, naar de mening van de bonden, een zo gemakkelijk mogelijk bevaarbaar landelijk watertje dienen te blyven. Een watertje bovendien waarvan men een vrij uitzicht over de polders zal dienen te handhaven. Polen spioneerden in Frankrijk Twee Fransen, onder wie een communistische burgemeester, en zes Polen zijn gisteren beschuldigd van verraad, spionage en poging tot diefstal van defensiegeheimen. Zij allen worden op het ogenblik in Parijs gevangen gehouden. Vol gens justitiële kringen hebben zij op een na bekend zich aan spionage te hebben schuldig ge maakt. De burgemeester is Gregoire Leleux van Fenain, in het noordoosten van Frankryk, die donderdag in Rijssel werd gearresteerd, nadat de politie in zijn woning huiszoeking had gedaan. De arbeiders van de steenbakkery, waar hij werkte, gingen uit protest hiertegen vierentwintig uur in staking. Het onderzoek werd ingesteld na het vinden van het lichaam van een in Polen geboren fotograaf in Argentueil, nabij Parijs. De politie stelde vast, dat hij vermoord was. Gevonden documenten wezen er volgens de politie op, dat hy betrokken was by een netwerk van spionnen. echter zodanig, dat alle treinverkeer werd opgehouden. Gedurende anderhalf uur werd het reizigersverkeer tussen Roermond en Echt met bussen onder houden. (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zullen volgende week het beroemde lied „J'ai deux amours, mon pays et Paris" kunnen horen uit de mond van de vrouw, die in 35 jaar tyd van een klein wild negermeisje, dat met haar hartver- overende glimlach en katachtige gratie opviel in de Parijse Follies Bergère, uit groeide tot een topster en een groot kunstenares: Josephine Baker. Josephine treedt op tydens een nacht voorstelling zaterdag 12 november in het Citytheater te Amsterdam, zondagavond 13 november in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen in Den Haag en maandagavond 14 november in Bristol te Rotterdam. De artieste heeft net een toernee van drie weken door Italië ach ter de rug. Na haar bezoek aan Neder land zal zij nog een aantal voorstellin gen in Duitsland geven. Tot voor kort heeft Josephine Baker met haar revue nog anderhalf jaar in het Olympiatheater in Parys gestaan en anderhalf jaar lang waren de voorstel lingen uitverkocht. Het publiek bejubel de deze vrouw, die niet alleen als kun stenares, maar ook als mens in hoog aanzien staat: dit was Josephine Baker, ouder en wyzer en naar het spreekwoord wil, ook bedroefder, doch onomstreden een prachtige actrice wier ster stralend is gebleven. En zo zal zy straks op de podia van Nederland staan. Een uur lang achtereen zal zy, beginnen met „Paris mes amours", haar successen zingen, waaronder „Moi", „Avec", „Pauvre" noir" en „Donnez-moi la main". Josephine Baker, die na de pauze op treedt, wordt begeleid door het orkest van Eddie de Latte. Voor de pauze ver meldt het programma het optreden van het showorkest van Roy Bradley. Strafvervolging is tegen Frenzel thans mogelijk Dc eind vorige week wegens hoogverraad gearresteerde 61- jarige Bondsdagafgevaardigde Al fred Frenzel heeft zijn mandaat neergelegd, aldus heeft de socialis tische Bondsdagfractie gisteren meegedeeld. Hans Lautenschlager uit Regensburg neemt nu zijn plaats in. Doordat Frenzel zijn mandaat heeft neergelegd, is de laatste hinderpaal voor een straf vervolging tegen Frenzel, die reeds als lid van de socialistische partij is geroyeerd, uit de weg geruimd. Frenzel is afgetreden op verzoek van dr. Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag. In een brief aan Gersten maier toonde de verrader zich een vol komen geslagen man, die zichzelf hetzy gemeend, hetzy om medelyden op te wekken afschilderde als „een ver- achtelyk wezen"! Nog altyd weet men niets over de motieven, die Frenzel tot zyn daden hebben gebracht. Het proces tegen Frenzel zal pas begin Juni 1961 kunnen worden gehouden een tydstip dat, daar het slechts twee maanden voor de Bondsdagverkiezingen ligt, uiterst ongunstig voor de SPD is, waartoe Frenzel tot vorige week behoor de. Men kan er zeker van zyn, dat in de verkiezingsstryd, die thans reeds een scherp accent heeft, in de komende zomer het verraad van Frenzel tot de laatste dag zal worden uitgebuit. groene kool 8-15, prei 16-26, spina 70. spruiten 42-74, tomaten 20-59, MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 november. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. PrUzen per kg: druiven 10.32-2.08 andbvle 16-39. pronkbonen 45-70. snybonen 165-210. stam bonen 190-212, kroten 7-10, ld. gekookt 25. boerenkool 16-25, rode kool 5 50-12, lnazle 65- >9. uien 5- 10, witlof 65-115, per 100 stuks: bloem kool 35-75, knolselderle 10-20. komkom mers 8-35, sla 3-16.20, per 100 bos: bos- peen 15-36. peterselie 4.50-8 40. selderie 6.60-9.50. AALSMEER. 4 november C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA. Snijbloe men: Gerbera per stuk 25-49, Seringen 4 kop 45-85, Calla 35-65, Clematis 70-100. Euphorbia 40-85, Pernettya 60-145, Chrys. (gr.) 52-70. ld. (kl.) 25-43. Iris per bos 100-210. Fresia 90-140. Ornithogalum 25- 48. Cyclamen 80-125; Anjers: rood per stuk 25-46, roze 25-39. wit 15-24, Orchid Beauty 25-42: Rozen: Better Times 12-26, Roselandla 15-30, Parel van Aalsmeer 18- 36, Geh. Dulsberg 25-47. Pechtold 10-22, Verschuren 10-24, Towny Gold 12-30. Mad. Ofman 15-36, Baccarat 50-95. Montezuma 20-40. Stokman 12-24, Sweetheart 20-34, Nymph 35-65. !n Jeruzalem wordt hard gewerkt aan een nieuw gebouw naast het Israëlische parlementsgebouw, waar in maart het proces-Eichmann zal beginnen. De bestaande gebouwen boden niet voldoende accommoda tie om de verwachte grote belang stelling onder te brengen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7