4 os Kerkdiensten Leiden en omgeving Tcw De moderne opera IETS GUNSTIGER BEOORDELING VAN AMERIKAANSE ECONOMIE Chalet RA N Drink Zeer scherpe koersfluctuaties van de internationale fondsen Fijnproevers kaas ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 Zondag 6 november Leiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. J. de Wit. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. Achterberg. Oosterkerk: 10 uur dr. P. L. Schoon- helm. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter, 5 u. ds. M. Ottevanger. Bethlehemkerk: 10 uur de. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 10.30 ds. A. Boertje, te Moerkapelle; 7 uur ds. H. J. van Achter berg. Herv. School Boshulzerkade: 10 uur ds. P Kloek. Herv Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 ds. D. J. Vo6sers. Aula School Marnlxstraat: 10 uur ds. J. A. Peters te Den Haag Ver van Vrijz. Hervormden Leldse Volkshuls: 10.30 ds. J. F. Kruijt te Den Haag. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. R. filom- maert te Rotterdam Academisch Ziekenhuis: 10 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. Groot. Jeugdkerk (Rehoboth): 10 uur de heer F. Sachs. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur ds. J. G. Feenstra te 's-Gravenhage. Aula school. Timorstraat: 10 uur dr. Westerink. 5 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Heule, 5 uur dr. von Meyenfeldt. 7 uur dr. Weste rink. Maranathakerk: 9 uur ds. de Boer. 6 u. dr. Westerink. Aula school, Telderskade: 10 uur ds. J. G. Feenstra. 5 uur ds. de Boer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dhr Van Leeuwen te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur dhr Hulsman (woensdag 10. 3 en 7.30 uur ds. De Geer. dankstond voor het gewas). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. J. A. Roskam. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. A. J. Snaaijer te Haarlem. Oude Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap: Middelste gracht 3: 10 en 5 uur dhr Dikkes; maan dag 8 uur JeugdblJeenkomst. dinsdag 8 u. bidstond. Baptistengemeente: 10 uur H.A., 5.30 uur getuigenis en evangelieverkondiging (dinsdag 8 uur bijbelbespreking, vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdienst 6 45 uur straatpredlking Gangetje, 7.30 u. opwekkingssamenkomst (afscheid kapi tein en mevr. R. J. Schurink). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool. (Nabetrachting): Geref. Kerk: 9.30 uur ds W J. van Hoek. 6.30 uur ds .J. Wage naar te Zwammerdam; Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alplien aan den Rijn Herv. Gem. Julianastraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber (Dankstond voor het gewas): 10.30 uur ds. G. Huls te Gouda (Dankstond voor gewas). 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Ka pel Gouwsluls: 10 uur ds. J. H. Bogers. Dankstond voor gewas; Gebouw Jonathan: 6 30 uur ds. J. H. Bogers. Dankstond voor gewas; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 u. ds A. Breure; Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stichtlng: 10.30 u. ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. K. H. Schuring, 6.30 uur ds. W Wijma; Salvatorikerk: 10 uur ds. W. Wijma. 6.30 uur ds K. H. Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. A. Vos te Wassenaar; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10 uur leesdlenst, 5 uur dr. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- stelnstraat 9.30 en 5 uur Dienst des Woords; Oud Geref. Gem. Van Manders- loostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. van Manderslooetraat 7 uur mevr. ds. A. Hoff-Vlsscher; Evangelisatie IJsbaangebouw10 uur Eredienst, 6.30 u. de heer J. de LooiJ. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurenae; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur dhr. Koppenol. theol. kand. te Utrecht, 6.30 u. ds. C. v. d. Bosch; Nieuwerbrug: 650 uur ds. Kok te Zegveld; Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. Swijnenburg te Amersfoort, 7 u. ds. F. D. Emous te Den Haag; Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. P. de Bruin te Den Haag; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. A G. Kornet te Oude- en Nieuwe Wete ring; Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 3 u. ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jen- se; Evang. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur dhr. J. Sevensma te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds Heimans, 6.30 uur ds. Ten Bruggen- kate te Rotterdam; Geref. Kerk; 9.30 en 5 uur ds Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds P. J. de Bruljn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Geref. Ge meente: 10 uur ds. Hoff-Vlsscher; Ver. v. Vrijz. Herv.: 7 uur ds. G. Cadée, te Ouds hoorn. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur d6. Bouma te Noordwijk aan Zee. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal. 5 uur ds. P. Brouwer; Geref. Kerk: 10 uur ds. A. K. Krabbe, 5 uur ds. W. Dekker te Noordwijk-Blnnen; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schipper; Ned. Prot. Bond: 10 uur geen dienst; Evangelisatie-samenkomst (N,utsgebouw) 3 uur dhr J. J. Versteeg, evang. te Haar lem; Maranatha-bijeenkomst woensdag 8 uur Nutsgebouw dhr Simon Mik, evang. te IJmulden. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. Makkenze (HD.) ,6 uur vie. J. van 't Kruis, Kapel Nieuwe Duin weg 9 30 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk (Inter kerkelijke dienst ln gymnastieklokaal Nar cisstraat: 10.30 uur ds. A. Klamer; herv. pred. te Hilversum. Katwl|k aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Tukker, 6 uur ds. Moe renhout; Oude Kerk: 10 uur ds. L. van Hartingsveld te Maassluis, 6 uur ds. Of ferings; Kapel: 10 uur ds. Hagen. 5 uur ds. Tukker; Groen van Prlnstererschool 10 uur ds. Offerings; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Tukker; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijlman. 4.30 en 6 uur ds. Streef kerk te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong; Geref. Kerk (Vrij gemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gem. In Nederland: 10 en 5 uur leesdlenst. Gem.: 10 uur dr Koudekerk - Herv. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest, 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. J. Dijk. (Met verlof uit Paramaribo). Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef. 6.30 uur ds. A. C. D. v. d. Bosch te Ginneken (Jeugddienst); Kerk- zaal Zijlkwartier: 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. H. J. Koffrle te Leimul- den. 6.30 uur ds. Dijk; Kerkzaal Zljlkwar- tler: 9 uur ds. Dijk. 5 uur ds. Koffrie; Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dhr. J. Balkesteln te Lelden. Leltnulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H. Gljsbers (Dankstond voor gewas); Pniël: 7 uur ds. D H. Gljsbers; Geref. Kerk: 9 30 en 2.30 uur ds. W. Kreuzen te Delft. I,isse Herv Gem.: 9 en 10.30 uur (H D ds. G. Pettlnga, 7 uur ds. O. Steen beek te Amersfoort (Jeugddienst); Geref. Kerk- 10 en 5 uur ds. R. A. Fllnterman te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst: Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J Verleur; Oud Ger. Gem.. 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. H. Faber te Wasse naar. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. C. A van Harten te Delft, 6.30 uur ds. W. H de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 6.15 uur Nieuwkoop. Ook Y D besluit tot vijfdaagse werkweek (Van onze Haagse correspondent) Vroom en Dreesmann zal uiterlijk per 1 januari a.s. voor zijn personeel de verkorte werkweek invoeren. Er is echter nog niets besloten over de wijze, waarop de arbeidstijd zal wor den bekort. De leiding van het bedrijf beraadt zich nog op de vraag, of dit het beste kan gebeuren door een vijfdaagse werk week, of dat hiervoor andere wegen moeten worden bewandeld. De leiding kan in dit stadium nog niet overzien welke invloed de arbeidstijdverkorting zal hebben op de sluitingstijden van de winkels. de enige echte Sedert 1912 ds. J. H. Zelle te Leeuwarden; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer; Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Noordwyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 u. ds. J. van Dok. 5 uur ds. Boonstra te Warmond; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. Dekker, 5 uur ds. Krabbe te Hillegom; 11 uur v. d. Berghstlchtlng ds. W. Dekker. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. H. Perdok te Oegstgeest. 5 uur ds. W. Hoekstra (H.D.); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. Hainen te Utrecht. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits (H.D.); 7 uur ds. D. J, Spallng te Schiedam. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wlllibrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callen- bach. (H.D.); Pauluskerk: 10 uur (Oogst- dienst) en 7 uur ds. B. C. Visser; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw. Kerk: 1050 uur ds. W. H. J. Hubeek; Geref. Kerk Maurlts- laan: 10 en 5 uur ds. G. Th. Rothuizen te Lelden; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwljgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. Breen. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 10.30 u. (In de Geref. Kerk) ds. A. M. Knottnerus (Dankstond voor gewas); Geref. Kerk: 9 en 6.30 uur ds. D. van Swigchem te Kam pen; Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur de heer Hulsbos. RHnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart, 7 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 5 uur ds. L. Floor sr. te Nleuw-Vennep. Rijnsburg Herv. Gem.: Grote Kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosliga; Bethelkerk: 10 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenhelm, 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Geref. Kerk Petrakerk: 9.30 uur ds. v. d. Linde, 5 uur ds. Post; Rapenburgkerk9.30 uur ds. Post, 5 uur ds. Bijleveld; Maranathakerk 9.30 uur ds. Bljleveld, 5 uur ds. v. d. Linde; Chr. Ger. Kerk (Eben Haëzer)10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. H. v. d. Hoeven. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. van Gosliga te Rijnsburg; 5 uur ds. Walvaart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg, 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Kapteijn te Veendam. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 uur ds. A. Breure te Oudshoorn, 2 uur ds. Linden- burg; Geref. Kerk: 10.30 en 650 uur ds. Heynep* Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. VooiCchoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Sarabe^ (Oogstdlenst), 7 uur ds. Meijering Rijndijk :10 uur ds. Meijering; Hulp en Heil: 10 uur geen opgave ontvangen; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. N. de Graaf te Voorburg; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Keizer te Brouwershaven. tVaddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. C. Graaf land te Woerden; Esdoornlaan: 9.30 uur dhr. J. Kattenberg te Utrecht; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Stationsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem. Geref. Gemeente: geen dienst; Oud-Geref. Ge meente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. (Dankdienst voor Gewas en Arbeid); 7 uur ds. J. Van Dok te Noord wijk. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse, 7 uur ds. J. T. Wiers- ma; Kievletkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10.30 uur ds. Wiersma; Deylerhuls: 9 uur Jeugd kerk; 10.15 uur ds. H. Beker, 7 uur pad- vlnderswljdlngsdlenst dr. Frederikse; Ger. Kerk Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 uur dr. D. K. Wielenga, 5 uur ds. C. Augustijn te Schip lulden; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag; Johannahuis: 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardl Beekman. Den Haag; Soefibewe ging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur univer sele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorps huls: 10 en 5 uur ds. A. van Eyck te Bergschenhoek. Wou brugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. K. Dronkert te Leiden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwey, 7 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. (Dankstond voor ge was en arbeid). Zwanunerdam Herv. Gem.: 10 uur de heer A. van den Berg te Valkenburg, 6.30 uur ds. P. A. Lefeber te Alphen; Ger. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar. 6.30 uur ds. J. W. van Hoek te Aarlanderveen: Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer te Ieder jaar opnieuw beleven nieuwe, moderne opera's hun première, maar altijd weer blijken zij zich niet te kun nen handhaven. Hoe komt het, dat zij geen repertoire houden? Een weten schappelijk antwoord is hierop niet te geven. Immers de directie van een ope ra-ensemble houdt absoluut geen reke ning met de muzikale waarde van een bepaald werk. Er wordt alleen rekening gehouden met het publiek, dat wel deze. maar niet die opera wil horen. Een enkele keer probeert men een vergeten werk op het toneel, maar in de meeste gevallen valt het terug in de vergetel heid. De muziek-wetenschap houdt zich slechts bezig met de theoretische en praktische muzikale structuur, maar zij heeft nauwelijks invloed op de popula riteit van het betreffende werk. Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat be kroonde werken bij hun uitvoering door het publiek uitgefloten zijn. Als voor beeld noemen wij: „Boulevard Solitude" van Hans Werner Henze. Een van de redenen hiervan is, dat het opera-publiek hemelsbreed verschilt van het concert-publiek. Nooit mogen wij vergeten, dat opera een muzikaal toneel is. Dit houdt in, dat de muziek direct betrokken is op de handeling. Eerst in combinatie met het drama krijgt de muziek betekenis en andersom is de handeling niet compleet zonder muziek. Welnu, het concert-publiek krijgt al leen als opgave mee: de beoordeling van muziek. Iedereen weet uit ervaring hoe moeilijk moderne werken te begrijpen zijn. Een symfonie van Pijper stelt enor me eisen aan de aandacht en concen tratie van de doorsnee concert-bezoe ker. Alleen door het stuk vaak te horen, kan men vertrouwd raken met de ver schillende klank-combinaties. Het opera- publiek heeft te maken met twee as- j pecten, nl. handeling en muziek. En I volledige versmelting van deze twee on derdelen is datgene, wat de componist Het kerkgebouw van de hervormde beoogd heeft en pas als het publiek a t i i i precies hetzelfde ervaart, is hu daarin gemeente te Leidschendam geslaagd. In de 3e acte van Puccini's „Bohème" is het bitter-koud buiten. De blazersgroep speelt de beroemde ijle kwinten en voor de bezoeker is het onmiddellijk duide lijk, dat het koud is. Niet alleen de tekst, maar ook de muziek overtuigt ons van het vriesweer. Als in Verdi's „Otello" Jago Otello jaloers maakt, klinkt dit door in de muziek. Hier zijn woord en muziek onverbrekelijk met elkaar verbonden. De indruk, die een opera achterlaat, is dus gebaseerd op deze twee factoren: taal en toon. Terecht kan men aanvoeren: „ja, Otello is een „sterke" opera, maar in Verdi's „La Forza Del Destino" is de handeling zo niet onbegrijpelijk, dan toch zeker onmogelijk." Deze opmerking voert ons naar een tweede drijfveer, waarom een opera populariteit geniet. In „La Forza Del Destino" wordt de handeling onderbroken door aria's, waar in de zangers en zangeressen gedurende een paar minuten de aandacht van de zaal gevestigd houden op het melodieuze. Een onhoudbaar gegeven heeft Verdi weten te inspireren tot de prachtigste muziek en deze boeit het publiek. Hier is dus de toon het belangrijkste element. Op de vraag of ook alleen de handeling het opera-publiek kan boeien, luidt het antwoord: Neen. Men is gekomen voor muziek. Een zwakke handeling is niet ideaal, maar niet onontbeerlijk. Wil men alleen van de handeling genieten, dan kan men naar de schouwburg haan. Een opera-bezoeker „luistert" ook nog altijd! Waarom houdt nu een moderne opera geen repertoire behoudens enige uit zonderingen? In de eerste plaats ligt de „fout", als wij daarvan mogen spreken, bij de muziek. Dit is als volgt bedoeld: wil muziek de handeling ondersteunen, dan moet zij beantwoorden aan enige Advertentie 1 t lampen Goudaankopen belangrijk verminderd (Van onze financiële medewerker) We zijn nog slechts enkele dagen van de Amerikaanse presidentsverkiezing verwijderd en of de beslissing daarover een belangrijke wijziging zal brengen in de regeringspolitiek is nog de vraag. Maar in elk geval heeft men in de tot nu toe bestaande onzekerheid daaromtrent een motief voor de geringe omzetten en de min of meer afwachtende houding van de Newyorkse beurs. Het is uit de koersbeweging van de laatste dagen wel duidelijk geworden, dat de fondsenhou ders in de V.S., zomin als de grote institutionele beleggers met een groot aanbod naar de markt komen en zich tot dusver ook niet hebben laten verontrusten doordat op de Newyorkse beurs, in een zig-zagbeweging een nieuw laagtepunt werd bereikt (566.05), want sindsdien is het indexcijfer voor industriële aandelen, terwijl we dit schrijven, weer tot boven 585 opgelopen. Natuurlijk is het mogelijk dat hierop weer een scherpere daling volgt, maar intussen blijken er wel pogingen te worden gedaan om de fondsenhouder een hart onder de riem te steken. Merendeels gunstige bedrijfsberichten Er zijn ongetwijfeld in de Amerikaan se economie tekenen van verslapping, maar naar sommiger mening zullen deze van korte duur zijn en is aan de achter uitgang reeds een einde gekomen. Het schijnt in de automobielindustrie weer wat beter te gaan en nu de voorraden bij de bedrijven op een lager niveau zijn gebracht en de koopkracht van het pu bliek niet is verminderd, acht men een herstel in het vierde kwartaal, dan wel in het eerste van 1961, niet onwaar schijnlijk. De Chrysler heeft trouwens in de eerste 9 maanden van het lopende jaar een grotere omzet behaald dan in 1959 en de winst van de U.S. Steel Cor poration over eerstgenoemd tijdvak was eveneens hoger, ook al heeft dan het derde kwartaal een kleiner winstsaldo opgeleverd. Bepaald verontrustend acht men daarom de ontwikkeling van de Amerikaanse economie niet, waarbij ook als een hoopgevende factor op de met 20 pet. gestegen Amerikaanse uitvoer in de eerste 9 maanden van dit jaar wordt gewezen. De discontoverlaging van Engeland (van 6 tot 5'^ nadat Frankrijk hier in is voorgegaan, wordt voorts be schouwd als een oogmerk om het ver schil tussen de rentestand in Amerika en Europa te verkleinen, teneinde de goudstroom naar ons werelddeel wat af te remmen. Ze houdt overigens ook ver band met de achteruitgang van enkele Engelse industrieën (automobielen, scheepsbouw) en de minder gunstige handelsbalans, hoewel de goud- en de viezenvoorraad van Engeland in septem ber weer is toegenomen. Ook in dit land bestaat onzekerheid ten aanzien van de conjunctuurontwikkeling, niet het minst ook met het oog op de stijging van lo nen en kosten, een verschijnsel dat trou wens in de meeste landen de reden is waarom men op de aandelenmarkten de pas inhoudt. Hoog koerspeil Wat de Amerikaanse aandelenmarkt betreft moet er rekening mee worden gehouden dat het koerspeil, ook na de jongste daling, historisch nog altijd hoog is, temeer omdat het procentsgewijs veel meer is gestegen dan de winsten der on dernemingen zijn toegenomen. De pre sident van één der grootste Amerikaanse ondernemingen moet eens hebben gezegd dat, als men op de beurs met de aande len van zijn bedrijf meer kan verdienen dan hij met dat bedrijf, er iets scheef is. Het sterk gedaalde aandelenrendement in de V.S. kan als een bewijs gelden dat men op de verdere groei van het be drijfsleven is voortuitgelopen en van die kant bezien, is er dan ook, voorlopig al thans, geen reden om een nieuwe hausse in grote stijl op de Amerikaanse beurs te verwachten. Eerst zal de conjunctuur onmiskenbare symptomen van een her stel moeten aanwijzen. Aan de andere kant zijn de publieke besparingen in de V.S. nog altijd om vangrijk en beschikken de grote institu tionele beleggers over grote bedragen li quide middelen, waarvoor t.z.t. toch weer belegging zal moeten worden gezocht. In Europa houdt de grote kapitaal ruimte aan, welke, zoals we vorige week schreven, tot aanzienlijke goudaankopen heeft geleid, maar sindsdien al weer zijn verminderd, zodat de vrije goudprijs, die in Londen tot omstreeks 45 per ounce was opgelopen, thans weer zijn officiële prijs van 35 is genaderd. Blijkbaar wordt aan de geruchten over een deva luatie van de dollar thans minder geloof gehecht en zoals wij de vorige week reeds meenden te mogen verwachten, heeft het zgn. vluchtkapitaal op de ge daalde koersen meer oog gekregen voor de internationale aandelen. Zo zijn op de Amsterdamse beurs de gewone aandelen Philips, na tot 1155 te zijn gedaald, in enkele dagen weer tot ver boven 1200 op gelopen, terwijl ook Unilever, Hoogovens en Koninklijke zich krachtig hebben kunnen herstellen. Deze grote koersver schillen wijzen op zgn. dunne markten, dat wil zeggen, het aanbod van Neder landse zijde is uitermate gering, zodat ook een betrekkelijk kleine vraag reeds tot veel hogere noteringen leidt. Kapitalen beschikbaar Dat ook in ons land grote kapitalen voor belegging beschikbaar zijn, is deze week wel gebleken uit het overweldigend succes van de nieuwe 4 1/4 staatsle ning, welke 98^ werd aangeboden. Op een bedrag van f. 350 miljoen is voor omstreeks f. 3V£ miljard ingeschreven, zodat slechts 9% van de inschrijvingen kon worden toegewezen. Reeds aanstonds stelde de beurskoers zich op ca. 99 terwijl voor de oude 4 1/4 lening 99V2 en voor de 4J,é staatsobligaties 101 3/4 pet. werd betaald. Omdat men deze koersloop voorzag is er natuurlijk zwaar gemajoreerd, d.w.z. voor veel grotere be dragen ingeschreven dan men wenste te ontvangen, maar in elk geval is wel ge bleken dat de rentestand in ons land het maximum van het rentegamma (4 1/4 pet.) nadert. De Staat heeft in betrek kelijk korie tijd f. 500 a f. 600 miljoen kunnen opnemen, dat hij voor de dek king van zijn kastekort niet nodig heeft en waarmee hij dus vlottende schuld kan aflossen. Het grootste deel van de thans uitgegeven lening zal dan ook vermoede lijk met schatkistpapier kunnen worden betaald, waarvan in november ca. f. 250 miljoen afloopt. De storting op de nieu we obligaties heeft op 1 december plaats en eerst dan zal blijken welke gevol gen de uitgifte van de lening op de ka pitaalmarkt heeft gehad. Pandbrieven Ook uit andere gegevens blijkt echter wel dat we hier in Nederland nog altijd ruim in het geld zitten. Niet alleen dat op het de geldmarkt de rente voor dag geld weer is verlaagd en het disconto voor schatkistpapier van 1 maand ca. VA en van 12, maanden 2 1/4 noteert maar ook het groot bedrag aan pand brieven, dat in de eerste 9 maanden van 1960 plaatsing kon vinden, duidt op een ruim kapitaalaanbod. Bedroeg dat in die periode van 1959 slechts f. 46 miljoen, ditmaal hebben de hypotheekbanken niet minder dan f. 114 miljoen aan geld kunnen opnemen, waaruit de conclusie kan worden getrokken dat deze instel lingen in de nieuwbouw een groot aan deel hebben en dit jaar weer met zeer bevredigende resultaten zullen kunnen uitkomen. Wat de Nederlandse industrie aangaat, zijn de meeste deze week gepubliceerde tussentijdse gegevens over het lopende jaar moedgevend, o.m. die van de Ko ninklijke Nederlandsche Zout, de Kon. Nederlandsche Papierfabriek, Berghui- zer Papierfabriek, Dikkers en Co., Ru- haak, Vihamy. Alleen Vettewinkel heeft aandeelhouders een teleurstelling bereid, daar de resultaten ditmaal slechter zul len zijn dan die van 1959. De sterk op gedreven koers ging deze week in twee dagen dan ook ca. 60 procent terug. Een niet bepaald aangename verras sing was ook het bod van de Amsterdam Rubber op de aandelen van Giintzel en Schumacher, een handelmaatschappij. De geboden koers van 200 pet. wordt door de meesten te laag geacht, ligt ook slechts ca. 25 pet. boven de beurskoers en zelfs beneden de hoogste koers, weJke dit jaar voor de aandelen is betaald. Terwijl de handel in deze aandelen werd stopgezet, reageerden de aandelen Am sterdam Rubber op het bericht met een koersstijging, hetgeen misschien wel wat voorbarig is omdat moet worden afge wacht of de aandeelhouders van Günt- zel en Schumacher het bod zullen accep teren. Overigens blijkt opnieuw dat het con centratieproces in de wereld van het Nederlandse bedrijfsleven nog altijd I voortgaat. Als onze bijdrage in het streven van de Leidse Ver. van Industriëlen tot steunverlening aan de actie van het Comité „Herstel Minerva" heb ben wij een onbepaald aantal leden van het Leidsche Studenten Corps de gelegenheid geboden om door middel van het schrijven van een artikel over een door hen zelf te kiezen onderwerp te voldoen aan hun verplichting tot het leveren van een persoonlijke financiële bij drage. Als eerste in deze reeks pu bliceren wij hierbij een artikel van de heer G. M. Ursone, die zich enige bekendheid verwierf door op het televisiescherm te getuigen van zijn formidabele kennis omtrent het leven en de werken van de componist Puccini. eisen. Wij hebben gezien, dat een sterke band tussen woord en klank in werken als „Otello" duidelijk te zien en te horen is. Het publiek wordt meegesleept door deze hechte synthese. Als een handeling van het dagelijks leven overgezet wordt op muziek, dan kan men zeker ook mu ziek verwachten, die het „dagelijkse" karakter heeft, welke in het stuk wordt bedoeld. Als de Graaf zijn vrouw uitscheldt, worden er enige bitse akkoorden verwacht. Als de een zijn mede-minnaar vermoordt, moet het te horen zijn aan de klanken, die uit de muziek klinken. Een symfonie van Beethoven „begrijpen" wij allemaal, maar Pijper is zeker geen gemeengoed geworden. Bij een opera nu worden wij geconfronteerd met drama en klank. Alleen onze aandacht op muziek richten, doen wij niet. Een groot deel van onze aandacht gaat uit naar de handeling. De muziek ondersteunt. M.a.w. de ope ra-bezoeker is minder gemakkelijk dan de concert-bezoeker te benaderen. Doordat vele moderne componisten hun muziek naar de atonale richting stuwen, wordt hun werk praktisch ontoeganke lijk. Er wordt te veel gevergd van de aandacht, waardoor ook een groot ge deelte het publiek ontgaat. Weet de handeling de zaal niet te boeien, dan richt natuurlijk meteen alle aandacht zich op de muziek. Mooie me lodieën weten vaak het werk te redden, maar ontbreken deze, dan heeft het pu bliek geen interesse meer voor de des betreffende opera. Ook als de handeling weet te boeien, komt dit verschijnsel voor. Dan is het zo, dat, zoals boven beschreven, het grootste deel van de muziek verloren gaat en na afloop we ten weinigen zich nog markante me lodieën te herinneren. Dit komt bijzon der vaak voor bij moderne opera's. Door gebrek aan „prettige" muziek de com ponist zoekt immers het moderne klankregister richt de aandacht zich hoe langer hoe meer op het toneel, dat tot dan toe misschien maar 30 van de aandacht voor zich opeiste. Ziehier in het kort de reden waaroin de werken van Gian Carlo Menotti wel veel gespeeld worden. Niet voor niets verwijten musicologen hem, dat hij sterk onder invloed van bv. Puccini staat. Voor het publiek is dit een wel kome ervaring. Steeds blijft de muziek werkelijkheid. Men kan rustig genieten van een klankkleur, die bekend is. Men sen als Malipiero en Casella worden beschouwd als belangrijke vernieuwers, maar hun oeuvre wordt weinig gespeeld en zeker niet regelmatig. Hier helpt de muziekwetenschap niet. Het publiek be paalt zelf wat het horen wil. Daarbij wordt het geholpen door de directie van een opera-groep, want deze weet, dat „Tosca" of „Rigoletto" volle zalen kan trekken. Een onbekend werk draagt die mogelijkheid zeker niet in zich. Wel kan het zijn, dat een vergeten werk van bv. Rossini ineens te voorschijn wordt ge haald en meteen een groot succes blijkt. Onmiddellijk pakken de melodieën. Zie hier in het kort de redenen, waarom het publiek zich liever bezig houdt met de bekende werken en sceptisch staat tegenover werken, die het niet kent. De impopulariteit van moderne opera's hangt samen met de voorkeur van het publiek voor gemakkelijk of minder moeilijk te verwerken muziek. De handeling speelt niet die rol, die er aan toegedacht wordt, want alleen weet het drama niet te interesseren. Zijn taal en klank zo met elkaar verweven, dat zij een onafscheidelijke eenheid vormen, dan zijn zij, nogmaals: mits de muziek beantwoordt aan de eisen, die men er aan stelt, voor de opera in kwestie in zoverre van belang, dat zij het werk geweldig tot populariteit kunnen opvij zelen, omdat men dan te maken heeft met een zgn. „sterke" opera als bv. Tosca of La Bohème. G. M. URSONE (Advertentie) natuurlijk Zwitserse altijd vers!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4