CETAIAC* ESSO PETROLEUM CONCILIE Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 REEDS eind augustus deden geruch ten de ronde, dat de Sovjetrussi- sche premier een bijeenkomst van de leiders der communistische partijen uit de gehele wereld had uitgeschreven ter bespreking van de meningsverschil len tussen het Kremlin en Peking. Dit rode concilie, of als men wil: deze com munistische „topconferentie" gaat in derdaad dóór en wel als vervolg op de herdenking van de Russische revolutie op 3 november a.s., zodat in Moskou achter gesloten deuren gepoogd zal wor den een oplossing te vinden voor het openlijke dispuut, dat nu al weer ge ruime tijd tussen de leidende mogend heden van het wereldcommunisme aan de gang is. Men kan het verschil be knopt als volgt samenvatten: de Russen zyn van mening, dat het rode geloof al leen al door zijn praktijk zal overwin nen, zodat dus volstaan kan worden met z.g. vreedzame coëxistentie (naast el kaar bestaan van Westerse democratie en communisme), waartegenover Peking volhoudt, dat een overwinning alleen be reikbaar is door een militaire botsing. Zo lagen de standpunten in elk geval tot voor kort, maar de Chinezen hebben nu toch mogelijk alleen voor de schijn het hoofd in de schoot gelegd. Zij zouden „oorlog als onderdeel van de politieke stategie" hebben prijsgegeven. IN hoeverre hier van een wezenlijke koersverandering gesproken kan worden, is allerminst duidelijk. Het is immers opmerkelijk, dat de Chinese delegatie, die de viering van de Russi sche oktober-revolutie zal bijwonen, niet geleid wordt door partijleider Mao Tse- toeng, maar door Lioe Sjao-tsji, in China een vermaard communistisch theoreticus, tevens president van de Roodchinese republiek. Bovendien is hij vice-voorzitter van de partij, zodat Pe king kennelijk niet de eerste de beste naar Moskou heeft willen sturen. Toch, als er helemaal geen vuiltje aan de lucht zou zijn geweest en als de recente ver klaringen uit Peking, dat „er geen ver schillen bestaan over de politiek van vreedzame samenleving" tenvolle Juist waren, zou Mao Tse-toeng in eigen per soon naar Moskou zijn gereisd om de bijlegging van het geschil voor de ogen van de belangstellend toeziende wereld te bezegelen. Zóver is het dus blijkbaar nog niet, al moet er dan toch wel enige vooruitgang zijn geboekt. DIE sterke toenadering blijkt ook wel uit de volgende feiten. Nog maar enkele maanden geleden lekte uit, dat een aantal Russische deskundigen China had verlaten en dat niet om dat hun taak voltooid zou zijn, maar vermoedelijk vanwege Russische druk op de ongehoorzame Mao. Nadien zijn de banden nauwer aangehaald: dezer da gen arriveerde een Russische vriend schapsmissie in Peking, waar reeds een cultureel gezelschap verblijf houdt en in de komende dagen wordt een Chi nees-Russische filmweek gehouden. Nog sprekender was de verklaring van de Chinese premier Tsjoe En-lai, die in een vraaggesprek met een Britse journalist te kennen gaf, dat „China absoluut geen reden heeft om expansionistische poli tiek te bedrijven". Want, zo voegde hij er als argument aan toe. landbouw en industrie ontwikkelen zich veel sneller dan noodzakelijk is om de bevolkings aanwas bij te houdenNu lijkt ons dat een bijzonder zwak motief, want die bevolkingsgroei bedraagt zo ongeveer een miljoen Chinezen per maand en er is in China nog wel wat méér nodig dan alleen het voeden van tien tot vijftien miljoen jonggeborenen per jaar: de overige zeshonderdvijftig miljoen willen wel eens wat méér van de vooruitgang zien DAT argument van Tsjoe (China heeft geen behoefte aan uitbrei- ding van zijn grondgebied, want het gaat hier zo goed) is dus uiterst dubieus. Toch is het aannemelijk, dat Peking gezwicht is voor het standpunt van Kroesjtsjefniet van harte en zeker niet principieel, maar in elk geval van wege het ophouden van de schijn van de „onverbreekbare eenheid van het we reldcommunisme tegenover het kolonia listische imperialisme van het Westen" (een zinswending die zeker in het com muniqué na het komende overleg in Moskou zal voorkomen!). Voorlopig is de eendracht hersteld. Let wel: alleen uit praktische overwegingen. Want een breuk zou enorme schade toebrengen aan de internationale positie van het communisme. En ofschoon men wel eens de indruk krijgt, dat Kroesjtsjef zich niet helemaal op zijn gemak voelt met zo'n agressieve buurman aan de ooste lijke grenzen van Aziatisch Rusland, toch ziet hij uit taktische overwegingen op het ogenblik meer heil in samengaan Mogelijk ook is China, ondanks grote afhankelijkheid van Russische hulp. reeds zo sterk, dat de Kremlinleider het verstandig oordeelt zijn bondgenoot niet voor het hoofd te stoten. Anderzijds is Rood-China, als gezegd, in belangrijke mate afhankelijk van steun uit Moskou, niet alleen economisch, maar ook mili- air. En in die positie kan het nog lange tijd blijven verkeren, al is het onver standig de mogelijkheden in het land van de Gele Rivier te onderschatten. BIJ dit alles vergete men verder niet, dat de hele kwestie van „oor log of geen oorlog" als middel om het communisme te laten triomferen, niet anders is dan een nuttigheidsover weging. Zeker, Kroesjtsjef heeft zich op het standpunt gesteld, dat het aanvaar den van een oorlog tussen de commu nistische en kapitalistische landen als een gewettigd middel om de problemen op te lossen, zou betekenen, dat het com munisme zijn vijanden in de kaart zou spelen. Maar daar stond dan weer tegen over, dat hij tevens verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de mensheid in een derde wereldoorlog niet zou ondergaan. Alleen zou het rotte kapitalistische sy steem dan voorgoed afgeschud kunnen wordenMet andere woorden: de rode topleider is niet zó vredelievend of hij ziet in een militaire botsing nog wel belangrjjk voordeel voor de ontwikke ling van het communisme. En daarmee kwam hij in belangrijke mate tegemoet aan de opvattingen van de rode Chine zen. die iets dergelijks verdedigen. Het enige verschil is dat het Kremlin op het ogenblik meer succes verwacht van op stoken en wroeten, terwijl Peking daar naast ook nog in staat is beperkte mi litaire acties te ondernemen, zoals aan de grenzen met India (Tibet!). INTERESSANT in de verhouding tus sen Russen en Chinezen is niet al leen de strijd om takt.ek en strate- kie van het communisme, maar ook de worsteling om persoonlijke macht van de kopstukken. Zo schijnt de Chinese premier Tsjoe En-lai twee jaar geleden zijn Sovjetrussische collega, Kroesjtsjef, te hebben gered tijdens de opstand van de z.g. „anti-partygroep". Was dat niet gebeurd, dan zou de huidige Russische premier het hebben afgelegd tegen Ma lenkof. Molotof en Kaganowitsj. Ook in Peking worden „duels" uitgevochten met de opperste macht als inzet. Zo zou Mao in feite voorbijgestreefd zijn door Lioe Sjao-tsji, die nu als hoofd van de Chi nese delegatie naar Moskou komt. Ter wijl eerstgenoemde een soort Chinese De Gaulle is, dus een typisch-nationalisti- Eisenhower spot met „jeugdig genie" van kandidaat Kennedy President Eisenhower heeft gisteren in een rede te Cleveland felle kritiek geoefend op het verkiezingsprogram van Senator Kennedy, zonder deze evenwel met name te noemen. De president, die werd toegejuicht door verscheidene tienduizenden mensen, vroeg zich, naar aanleiding van de be lofte van de Democratische kandidaat om geld te zullen sparen door een mili taire reorganisatie, af, waar „dit jeugdig genie de ervaring en de wijsheid van daan had gehaald" om het werk van de stafchefs te verbeteren. Kennedy's voorstel om „vredesgezanten" naar het buitenland te zenden was, volgens Eisenhower, in 1954 al gedaan door Heinz Rollman, die nu voor de Repu blikeinen kandidaat staat voor het con gres van Noord-Carolina. „Men vraagt zich af, hoeveel andere voorstellen (van Kennedy) evenmin origineel of nieuw zijn, maar het teken van een gebrek aan rijpheid", aldus de president. Eisenhower zal ook nog in Pittsburgh spreken. Woensdag voerde hij in New York het woord ter ondersteuning van vice-president Nixon. Een Philips-museum Als het Philipsconcern Eindhoven zijn 75-jarig bestaan viertin 1966 hoopt men een museum te hebben ge bouwd en ingericht als een permanente tentoonstelling, zo lezen wij in de „Phi lips Koerier". Een commissie houdt zich reeds geruime tijd bezig met het verzamelen van materiaal uit het ver leden en van het heden om te komen tot een ontwikkelingsmuseum dat voor allerlei doeleinden bruikbaar is: een tentoonstelling van opnieuw verzamelde en nog achterhaalbare prototypen van alle sinds 1891 vervaardigde produkten. Prof. dr. ir. N. A. Halbertsma was reeds in 1935 begonnen met het ver zamelen van authentieke documenten, produkten en apparaten. Om dit archief aan te vullen met interessante en ner gens beschreven gegeven uit de over leving wordt thans een geluidsarchief opgebouwd in de vorm van op de band opgenomen stemmen van personen. Kerkelijk Leven DOOP.SGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot hulpprediker te Grijpskerk Noordhorn en Den Horn J. P. J. Knip- scheer te Surhulsterveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rljssen J. van Haaren te Kampen. GEREF. KERKEN Tweetal te Roermond G. van Halsema te Pynaart en A. J. Jelsma te Zaltbommel. Beroepen te Curacao H. Wlerslnga te Gent (België). GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Geldermalsen H. Llgten- berg te Rotterdam-West. Advertentie de haardolie met het hoogste rendement méér warmte v mincfer roet HESSOl zuinig P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g. 21351 BINNENLAND De gemeente Puttershoek heeft aan G.S. een extra contingent van honderd woningen gevraagd om het slopen van de 120 woningen aan de dijk mogelijk te ma ken. Er heerst onrust onder de bewoners van de Hoekse Waard over de zwakke plekken ln de dijk. Verbetering van deze dijk wordt echter eerst mogelijk wanneer de woningen erlangs verdwenen zijn. De minister van Landbouw en Vis serij ad interim, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. zal dinsdag 15 nov. a.s. ln het Jaarbeursgebouw aan het Vredenburg te Utrecht de eerste Europese pluimveeteelt- conferentie officieel openen. Voorzitter van de conferentie Is prof. dr. C. Romijn, hoogleraar ln de veterinaire fysiologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Er wor den 400 deelnemers uit 17 Europese lan den verwacht. Ter voorziening in een vacature van raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag heeft dit college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volg orde zijn geplaatst: mr. L. J. van Geleln Vitrlnga, vice-president van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag. Mr. K. N. Korteweg. rechter ln de arrondissements rechtbank te Zwolle. Mr. H. K. A. Stof fels. vice-president van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag. De bloedtransfusie-eenheid van het „Nederlandsche Roode Kruis", die gedu rende meer dan drie maanden ln Kongo werkzaam ls geweest, is vanmorgen via Rome en Brussel per KLM-toestel in Ne derland teruggekeerd. Het team bestaat uit dokter F. Peetoom, leider, dokter D Herderschee, mevr. G. A. W. Peetoom-van Weel. mej M. van der Veer en de tech nische assistent J. A. Steenveldt. Gistermiddag heeft de waarnemend voorzitter van het „Limburgs geschied- en oudheidkundig genootschap", notaris J. v Wessem uit Sittard. ln het gouverne mentshuls te Maastricht het eerste exem plaar van de Limburgse historiebeschrij ving „Limburgs Verleden" aangeboden aan de Commissaris der Koningin in deze pro vincie. dr F. Houben. „Limburgs Verle den" verschijnt ln twee delen, waarvan het eerste deel thans van de pers ls ge komen. sche Chinees, schijnt Lioe zeer Russisch- gezind te zijn en in veel groter mate internationaal te denken dan Mao Tse- toeng. Het ligt. zo gezien, voor de hand. dat het contact in Moskou op een fraai resultaat zal uitlopen: Lioe is dan de grote man, die de geschillen even gere geld heeft. En in Peking komt hij. de vriend van Moskou, daarna in een nog sterkere positie te staan! Gunstige verklaring voor „Anastasia" De Duitse handschriftkundige, mevr. Minna Becker, heeft voor de Hamburg- se rechtbank verklaard, dat het hand schrift van mevr. Anderson, die zegt dat zij groothertogin Anastasia is, geheel gelijk is aan het handschrift van de jonge Prinses Anastasia, dochter van de laatste Russische tsaar. De Duitse deskundige door het hof benoemd verklaarde dit in het derde proces, dat mevr. Anderson voert om erkenning als groothertogin Anastasia. Zij zou de enige overlevende zijn van de moord op de tsarenfamilie in de kel der in Jekaterinenburg in 1918. Mevr. Anderson wordt bestreden door hertogin Barbara van Meckelenburg. een nioht van de vermoorde tsarina. De hertogin beweert dat mevr. Ander son niet Anastasia is. maar een zekere Franziska Schanzkowki. dochter van een onbeduidend Pools boerenechtpaar. Baron Günther von BerenbergGoss- ler. de advocaat van hertogin Barbara, heeft reeds verklaard, dat hij de juist heid van de verklaring van mevr. Becker zal bestrijden. Het proces wordt beschouwd als een der grondigste pogingen om de raad sels van het verleden op te lossen. Het hof heeft reeds een dozijn getuigen ge hoord en ongeveer 1000 kilo docuanten bestudeerd Reeds eerder dit jaar heeft de Duitse amthropoloog, professor O. Reohe. ver klaard dat mevr. Apderson Anastasia is. Rechtskundigen geloven, dat het rap port van de handschriftkundige van groot gewicht geacht zal worden door de rechbank. Primeur voor hef vasteland: promenadeconcert Utrecht (Van onze Utrechtse correspondent). Utrecht zal een primeur van het vas teland van Europa krijgen: op donder dag 24 november komt er een groot promenadeconcert in de Bernhardt)al. Vijf militaire muziekkorpsen, waaronder twee buitenlandse en een tamboerkorps zullen hieraan medewerking verlenen. Dit concert zal worden gehouden op de wijze van de promenadeconcerten zoals die al jaren in de Royal Hall in Lon den plaats hebben. Voor ieder bevat telijke muziek wordt ten gehore ge bracht voor een grotendeels staand luisterend publiek. Éen deel van het programma is voorts gewijd aan samen zang. De deelnemende korpsen zijn de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, de I Marinierskapel, het korps van de j Koninklijke Belgische Luchtmacht. La Musique de la Garde Grand-ducale du Grand-Duché de Luxembourg en voorts het tamboerkorps van de Koninklijke Landmacht. Het geheel zal onder lei ding staan van majoor Rocus van Y peren. Het tarief van daggeld (call money) is gisteren met een kwart procent ver laagd van 1V4 procent tot 1 1/4 procent. Deze verlaging is een gevolg van de over vloedige geldruimte en werd in geldkrin- gen reeds enige dagen verwacht. Op 25 oktober J.l. werd het tarief gebracht van 13/4 procent op l'A procent. BUITENLAND Bij Santa Fe op 400 km ten noord westen van Buenos Aires is gisteren een autofabriek, die in aanbouw ls. ingestort. Drie arbeiders kwamen hierbij om het le ven, 30 werden zwaar gewond en honder den ingesloten. Paus Johannes heeft de kardinalen, die hem vrijdag kwamen gelukwensen ter gelegenheid van het feit dat hij twee jaar geleden tot paus werd gekroond, ieder een exemplaar van het eerste deel van zijn toespraken en boodschappen geschon ken. Dit deel bevat ook de voornaamste pauselijke documenten, die tot 20 oktober 1959 gepubliceerd zijn. De uit Oost-Duitsland gevluchte componist Helmut Kempf heeft meege deeld, dat alle amusementsprograms eerst de goedkeuring van de communistische overheid moeten hebben voor zij in Oost- Duitsland uitgevoerd mogen worden. Lied jes met de woorden „God" of „Engel" er in, worden „om principiële redenen" af gekeurd, aldus Kempf. Igor Melech, de Russische employé bij de V.N. die beschuldigd wordt van spionage tegen de V.S.. is gisteren op een borgtocht van 50.000 dollar (190.000 gld) op vrije voeten gesteld. Zijn vrouw heeft zich voor hem garant gesteld en een eed afgelegd, dat zij de Amerikaanse autori teiten zal waarschuwen, als hij zou trach ten het land te verlaten, voordat woens dag a.s. zijn proces In Chicago begint. Bij een schietpartij in een café in het noorden van Parijs, dat door Algerijnen bezocht pleegt te worden, zijn gisteren vijf Algerijnen gedood en drie zwaar gewond De daders konden ontvluchten. Prof Slddink Onar en prof. Flkret Narter. die vorige week aftraden als rec- tor-magnlflcus van resp. de universiteit en de technische hogeschool van Istanboel zijn gisteren als zodanig herkozen Zij hadden ontslag genomen uit protest tegen het ontslaan van 147 leden van de staf der Turkse universiteiten. Het comité van Nationale eenheid, dat de macht in han den heeft, deelde donderdag mee. dat de wet tot herziening van het universitaire statuut ln die zin zal worden gewijzigd, dat enige ontslagen leden van de staf weer ln dienst kunnen worden genomen. Een krijgsraad In Lyon heeft gisteren de leider van een groep van de Algerijnse verzetsbeweging FLN. Ra bak Medawi. ter dood veroordeeld wegens cc* aanslag op een restaurant ln Clermc. /errand ln mei 1959, waarbij een man ernstig werd gewond. Advertentie Verf met gemak en..., van Ceta Bever ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond Accordeonver. „Accordanto". 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan): Propaganda- avond Gymnaslastenbond U.S.A. 8 uur nam. StadsgehoorzaalL.J.A. Optreden van Scapino-ballet. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Chr. Muzlekver. Concordia. 8 uur nam. ZONDAG Leger des Hells (Hooigracht)Afscheid kapitein en mevr. R. J. Schurlnk. 7.30 uur nam. Schouwburg: A'dams Volkstoneel „Roole Sien". 8 uur nam. MAANDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus over het ontstaan van het Christendom. 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG Doopsgezinde Kerk: Bazaar. 810 uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie gouden Ju bileum Coöp. Ralffeisenbank Leiden- Oegstgeest. 35 uur nam. Rehoboth; Chr. Plattelandsvrouwen. Spreekster mei. Lugtigheld over „Wat ls beleefdheid". 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Breestraat 81„Kennis ls Macht". In leiding over bankwezen. 8 uur nam. Den Burcht: Film „Kringloop". Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Bazaar. 210 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het Zuiden". 8 uur nam. School Obrechtstraat: Opening filiaal „Reuvens". 5 uur nam. Steenschuur 6: Ver. voor Suikerzieken. Inleiding over: „Insuline uw leven". 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (kleine zaal): Leids Chr. Vo caal Ensemble. Jubileumuitvoering mevr. Tilly Stenz-Leening. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het Zuiden". 8 uur nam. Toon Hermans heeft donderdag een solovoorstelling gegeven in het Duitse Theater te Munchen. Het Westduitse pers bureau DPA sprak van een avond van „grote kleinkunst". Volgens het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken wordt sinds 1 september een Amerikaanse korporaal ln Oost-Duitsland vastgehouden. Hij zou na bij de grensovergang te Habelberg. in Hes sen. door de Oostauitse volkspolitle met geweld over de grens zijn getrokken. De Oostduitse regering heeft op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten om hem vrij te laten, geantwoord niets van een ver blijf van een Amerikaanse militair op Oostduits gebied af te weten. Tijdens gevechten in Santiago (Chi li). tussen demonstranten, die van een door communistische en socialistische vakbonden georganiseerde massa-bijeen komst terugkeerden en de politie zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl dertig anderen gewond werden, van wie elf ernstig. De Westduitse troepen, die bij Mour- melon en Sissonne ln Champagne (Frank rijk) gelegerd zijn. hebben van het NAVO- hoofdkwartier voor Midden-Europa in Fontainebleau de wenk gekregen voor lopig geen kransen te leggen op de mili taire begraafplaatsen ln Frankrijk, waar Duitse en Franse soldaten hun laatste rustplaats vonden. De bevelhebbers van de Westduitse troepen verklaarden, dat het de gewoonte is om bij bezoeken aan het buitenland zo spoedig mogelijk de ge vallenen van beide wereldoorlogen te ge denken. Zij hopen dan ook dat de „wenk" uit Fontainebleau op een vergissing be rust. Joego-Slavië is niet uitgenodigd om vertegenwoordigers naar Moskou te zen den ter gelegenheid van de jaarlijkse her denking van dc Oktober-revolutie op 7 november. Dit heeft een woordvoerder van het Joegoslavische ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Volgens het statistisch Jaarbulletin van de Europese economische V.N-commissie is de woningbouw in de landen van het Sovjet-blok ver ten achter gebleven bij het gemiddelde van de Europese landen De bouwnijverheid bedroeg in de Sovjet russische landen 3.5 wooneenheden per duizend inwoners. Alleen in Joego-Slavië en Ierland was de woningbouw met resp. 3.4 en 2 5 wooneenheden per duizend In woners nog lager. In een safeloket ln een bank te Watsonville. Callfornië, ls een koffer ge vonden met de gemummificeerde lichamen van een Siamese tweeling die ruim 50 Jaar geleden dood werd geboren. Men stelde een onderzoek in naar de Inhoud van de safes op grond van een nieuwe wet waar bij wordt bepaald dat artikelen die langer dan zeven Jaar onafgebroken en zonder mededeling van de rechthebbenden ln een safeloket worden bewaard dienen te wor den onderzocht. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Gram. v. d. Jeugd. 15 10 Fran se les. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lich te muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Jazzmuz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20f00 Radio-Fllharm. ork. en solist. 21.00 U bént toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Ge- var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gewijde muz. 22.45 Samenspraak der herders, lezing. 23.05 Muz. lezing. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14 00 Voor de Jeugd. 14.35 Gram 15.45 Boekbespr. 16.05 Amateursork. 16.25 Welvaart van toen en nu, lezing. 16.40 Streekultz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Een kwarteeuw geleden: het Plan van de Ar beid, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlin gen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Dit is uw leven. 21.40 Soc. comm. 21.55 Ver andert de tijd verandert de mens, klankb. 22.45 Nws. 22.55 Wereldkamp. dammen. 23.00 Gevar. muz. 23.25 Gram. m. comm. 2355-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Actueel progr. 20.30 Spelen met vuur. een spel v. tekst en muz. 20.55 Film. 21.20 Gevar. progr. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 6 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Or gelrecital. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9 45 Gram. 10.10 Inlei ding Hoogmis. 10.15 Pontificale Hoogmis. 11.45 Gram. 11.55 Kamerork. en solist. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Strljk- ork 13.50 Boekbespr. '14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Liederen. 14.55 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.05 Klavecimbelrecital. 15.30 Mu zikale aspecten, muzlk. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Gemeentezang. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Tussen wal en sdhip, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers: Melanch- ton. Luthers vriend en medewerker, le zing. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Licht progr. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork. en sol. 21.25 Hotel Paradlso. hoorsp. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: ra- diolessen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Omr.- ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 ber. u. d. ker- PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl VRIJDAG Leger des Heils (Hooigracht)Welkom kapiteins C. Vermeulen-v. d. Hoek. 7.30 u. nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zijn geestelijke mededingers". 8 uur nam. Zomerzorg: Ver. van oud-leerlingen Am bachtsschool. Lezing over persluchtcilin ders. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Schilderij enexposltle Wedg- wood-prijs 1960 (tot 28 nov.). Lakenhal: Tentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd. 104 uur, zondags 14 uur (tot 6 december). Rijksmuseum van Oudbeden: Tentoon stelling .Panorama der prehistorie" Werk dagen 105 uur; "6 zondags 15 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen ?an 10 12 en 24 Znn en feestdageD 24 uur BIOSCOPEN Trianon: „De muls die brulde". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur: zondag: 2.15. 4.30 7 en 9 15 uur. Casino: „Porte des lilas". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Makkers, staakt uw wild geraas!" 14 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De onderwereld van Montmartre" 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wilde aardbeien". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4,45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Ridders van het zwaard". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Green Mansions". 14 jaar. Astra-theater Wassenaar: Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De roemrijke daden van Kanny". Alle leeft. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Het begon in Parijs" (The last time I saw Paris) 18 Jaar Donderdag 8 uur „Het loon van de angst". 18 Jaar Zon dag en woensdag 2.30 uur „Op glad Us". Alle leeft Avond- en nachtdienst iler Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 46, tel. 21060 Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Kok. Ra penburg 9, tel 24807. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag- midd ig 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: H. Jasperse. tel. 24961, Coutinko, Van Leeuwen, tel. 20412, Hartman, tel. 26371 en Vf-hoef. tel 32505. Te Oegstgeest dokter Reterlnk, tel. 20394. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. ken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30Sport- spiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar progr. 14.00 Boekbespr. 14 20 Tokyo's Phllharm. Orke6t en sol. (I. d. pauze: 15.10-15.25 Fllm- praatje). 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Hon derd Jaren modernisme, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Fo rum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De prediker en zUn prooi, hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.45 Zang en piano. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nws Franse gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloeniendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet uitzending van dienst voor belangstellen den op 30-10-1960; 2.45 uur Klnderdienst, 3.30 uur ds. J. A. Tiemens te IJmulden. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Achter het nieuws. 20.15 Thuis bUJ. B. Bakema. 20.45 Film. 21.15 Muzikaal progr. AVRO. KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.35 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.30 Schilderij v. d. maand. 16.50 Ork.conc. (verv.). 17.15 Voordr. 18.00 V. d. kind. 18.50 Money Matters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.10 Lezing. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 147 m. 11.30 Gevar. muz. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoorsp. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoor spel. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. muz. 23.00 Popul. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nws. Nnrdwestdeutsclier Rundfunk. 399 m. 12.00 Amusmuz. 13 00 Nws. 13.25 Amus.- muz. (verv.). 16.45 Gevar. muz. 18.15 Ork. conc. 18 40 Ballades. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muziek. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.40 Hoorsp. 15.50 Amus.muz. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaag se Franse musici. 21.00 Hoorsp. 21.45 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.15 Amus.ork. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 13.45 Opera- en belcanto-conc. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17 45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 De kat van de mandarijn, hoorsp. 20.55 Gram. 21.00 Ork., koren en sol. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gevar. muziek. 48 4 in.: 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Intern, fes tival v. Montreux: Ork.conc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 7 NOVEMBER. Hilversum I (402 m.). NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 GewUde muz. 8.00 Nws. 8.15 Raaiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Qulzprogr. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Carillonspel. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. pro gramma (herh.). 15.35 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Cello en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzen ding: Het geestelijk lied ln Suriname, door dir. G. D. van Wengen. 18.00 Orgel spel. 18.30 Verz.progr. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op ae man af, praatje. 19.15 Knapenkoor. 19.25 Ook daarom, toespr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 De Wilkinsons, hoorsp. 21.05 Kamermuz. 21.30 Gram. 21.40 Kamerork. en solist. 22.00 Volk en Staat: pari. comm. 22.15 Liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Gram. 23.40 Het Evangelie lu Esperanto. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voor dracht. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1253 Voor ons platteland, lezing. 12.43 Zang en Instrum. ens. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Zang, viool en plano. 14 30 Gram. 14.50 De nieuwe eind examenregeling .lezing. 15.05 Gram. 16.25 Gram. 17.00 V. d. Padivinders. 17.15 Gram. 17.50 Militair comm. 18.00 Nws. 18.15 Po- Ilt. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openb. kunstbezit. 19.00 Fluit en piano. 19.30 Muzikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO.: 20.20 Act. progr. en discussie. 20.50 Film. 21.3022.10 Muzikaal progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Tenor en plano. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. pro gramma. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Plano recital. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 in.). 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Samenzang. 13.00 Gevar. muz. 13.15 Voetbal. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V .d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16 00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagib. 17.45 Ultsl. races en gram 18.31 Lichte muz. en ber 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Bokswedstr. 22,00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordxvest-Deutsche Rundfunk (309 m.). 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork - conc. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf.conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3 (280 en 235 m.). 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 16 00 Gram. 17.35 Planomuz. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23 10 Sol.conc. 23.35 Gram. 23.53 24 00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 lil.: 12.00 Planorecital. 12.30 Weer ber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Amusmuz. 14 00 Schoolradio. 15.45 Gewijde muz. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Popul. lled- Jes. 20.00 Kamerork. en solist. (Om 21.00: Cunstkaleldoscoop)22.00 Nws. 2.15 Koor zang. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 in.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte mu ziek. 14.20 Ork.conc. 15.20 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Belg. muz. 17.20 Orgelconc. 17.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klase. muz. 21.15 Geva-r. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2