Binnen tien jaar wereldtelevisie via relaiszenders in de ruimte HET VERKEERSLICHT ROND EN VOETLICHT ZATERDAG 5 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Satellieten kunnen een enorme invloed uitoefenen op wereldopinievorming HOE WERKT HET? BERUCHTSTE VELDSLAG VAN LONDEN NU OP WITTE DOEK „Waar zullen wij vanavond naar kijken? Tokio, Lima of Berlijn? Moskou, London of Rome? Parijs, New Delhi of New York?" Dat is een vraag, die in alle ernst in de komende tien jaren kan worden gesteld als de plannen van de televisietechnici werkelijkheid worden. Plannen zijn gegroeid, die het aanzien van onze wereld in de komende tien jaren belangrijk zullen veranderen. De omvang van die verande ringen kan men alleen beoordelen aan de historie van de radio in de twintiger jaren. Toen was het een sensatie, dat men Londen en Parijs, soms ook Kalundburg en Königswusterhausen kon horen. Amateurs slaagden erin andere werelddelen af te luisteren. Televisie is technisch een zorgenkind gebleven: de reikwijdte van de zenders is beperkt. Men moet kostbare kabels leggen, zoals in Amerika of nog duurdere relayeringszenders bouwen. De mogelijkheid om met één slag televisie-ontvangst over de gehele wereld mogelijk te maken, zoals men nu al kan luisteren naar Buenos Aires en Schenectady, Wladiwostok en Tokio, is de belangrijkste vrucht van. de moedige stappen in de wereldruimte, die de mens m 1959 en 1960 heeft gezet. Twee groepen kunstmanen zullen hier de eerste rol in spelen: de Echo (een „spiegel") en de Courier. (een verbindingssatelliet). Binnen twee jaar zullen de Amerikanen echter de be schikking hebben over raketten, sterk genoeg om een televisie-relayzender omhoog te brengen. Vier van deze „Big Brother" satellieten op een hoog te van 35.881 km zullen in staat zijn elk televisieprogramma op elk punt van de aarde te relayeren. Die kunst manen staan „stil" boven een bepaald punt. omdat hun omlooptijd gelijk is aan de omwentelingstijd van de aarde, dus 24 uur. Wat wordt wereldtaal? „Als ik zo eens naga, wat de in vloed van de televisie was op ons on getwijfeld ontwikkeld publiek, dan kan ik mij voorstellen dat de invloed van onze televisie-uitzendingen in Azië en Afrika enorm is" schrijft de Britse astronoom en science-fictionauteur Ar thur C. Clarke. „Via de wereldruimte zou wel eens kunnen worden beslist of Engels dan wel Russische de taal van de toekomst is!" Dat blijkens deze uitlating de politiek met deze kunstmanen mee de wereldruimte in gaat, zal de belastingbetalers in de hele wereld minder interesseren dan het feit. dat de Courierkunstmanen tenminste direct winst zullen afwer pen als communicatiestations voor telefoon en radioverkeer. Weer andere satellieten met direc te „winst-mogelijkheden" zijn die als de Tiros I, die in april J.l. werd gelan ceerd. Meteorologische satellieten als deze maken het mogelijk om storm- formaties en cyclonen op elk punt Volgens het blad Krasnya Flot- ta" is men in Rusland bezigdeze bemande kunstmaan te vervaar digen voor televisie heruitzendin gent en wetenschappelijke waar nemingen. van de aarde te ontdekken" zegt dr. Francis Reichelderfer van het Ameri kaanse Meterologische Instituut. „Met zulke bovenaardse weerprofeten wordt de meteorologie een genoegen voor iedereen!" Het wordt zelfs méér dan een genoegen als men bedenkt dat, dank zy deze voorspellingen elk jaar duizenden mensenlevens gered kun nen worden door tijdige waarschuwin- hen voor overstromingen, orkanen, wolkbreuken, sprinkhanenzwermen en andere onverwachte catastrofes. De televisiekijkers van vele landen zul len nooit hebben kunnen dromen, dat zij eens afhankelijk zouden zijn van een nieuwe raketbrandstof, die in staat is om hun relayeringsstation op hoogte te brengen. Voorlopig is dat namelijk het grootste probleem, dat om oplossing vraagt. Maar als die raketbrandstof eenmaal gevonden is, gaat een nieuwe wereld open voor de ruimtevaai t, waarvan de gewone men sen op aarde, die daaraan hebben meebetaald, als eersten zullen pro fiteren plus de mensen voor wie ruim tevaart, televisie en weerberichten tot nu toe alleen maar woorden zijn ge weest, nog afgezien van hen die niet eens weten wat een „woord" of een letterteken is. Hier komt Arthur Clarke namelijk om de hoek kijken met een verrassende dosis Britse nuch terheid. ea AustraöS en Noord-Afrfka bestrijkt. De Radio Corporation of Amerika heeft de Orthioon-beeldzeninstalla- tie ontwikkeld, die is ingesteld op vol ledig automatische bediening en die door electronische Impulsen overgrote afstanden kan worden bijgesteld. De plannen zijn ar dus; het wachten is slechts op de raket, (Be de nieuwste televisiezender In zijn baan brengt, bemand of onbemand en daarmee een nieuw hoofdstuk opent voor de tele visiekijkers en de wereldruimtevaar- ders. Nieuwe Britse kunststof geschikt als bouwmateriaal Een goedkope kunststof heeft dezer dagen zijn intrede gedaan by het Lon- dense Bouwcentrum. Deze kunststof maakt het mogelijk om licht en scha duw, vorm en leven aan te brengen op binnen- en buitenmuren tegen een fractie van de kosten en de arbeids uren die dit zouden vergen wanneer meer conventionele materialen werden gebruikt. De Londense fabrikant van de kunststof zegt, dat deze door zijn bestendigheid tégen zuren, water en extreme warmte en kou, geschikt is voor alle klimaten. Dohmcast, zoals het nieuwe mate riaal heet, ls een samenstelling van kieaelachtige mineralen waarin elk fijn korreltje door middel van een bijzon der procédé wordt bedekt met po- lyetheleen. In poedervorm kan het in iedere denkbare vorm of patroon wor den gegoten, en omdat het licht is. voegt het geen extra gewicht aan een bouwwerk toe. Het materiaal kan ge vormd worden tot effen of decoratieve tegels of het kan in als platen worden gezaagd, gespijkerd, geboord of vast geschroefd. Propaganda! Clarke is een man, die nuchtere we tenschappelijke feiten weet uit te werken in gedegen toekomstfantasieën. Zijn boeken geven hiervan blijk in vele opzichten; zijn vrienden zyn de bekendste geleerden op het gebied van de radio-astronomie en bekende Britse science-fictionschrijvers zoals John Wyndham. Voor Clarke is de Echo kunstmaan het machtigste wapen om de wereld te veroveren voor degene, die het eerst de taal van de wereld spreekt, zyn ideeën zijn niet in ver getelheid geraakt, want de mannen achter het Amerikaanse Echoplan heb ben de grootste talenexpert ter wereld te hulp geroepen. Dat is een missio naris met de naam Frank Laubach, een man die ook in dienst van de Verenigde Naties tal van volken heeft geleerd hun eigen taal te schrij ven. Laubach heeft al miljoenen men sen lezen en schrijven geleerd en is een expert op dit gebied, zoals de wereld er geen tweede kent. Momen teel werkt hy aart de uitwerking van een plan om de teksten by de televi siebeelden die door kunstmanen wor den gerelayeerd of „gespiegeld", be grijpelijk te maken voor mensen, die niet kunnen lezen of schrijven. De stryd in de wereldruimte wordt hier mede een stryd van lettertekens en woorden. Het is niet zozeer een strijd of de Afrikaanse inboorlingen of de bewoners van Andes nu eerder het Kyrillisch schrift of de Latijnse let ters zullen begrijpen, maar wel of zij in een positie worden gebracht om bepaalde ideeën in zich op te nemen. Zoals de bewoners van Afrikaanse dorpen en Zuidamerikaanse gemeen schappen gezamenlijk een hoelahoe pel kochten, zullen zy ook televisie toestellen gaan kopen en zich zelf darmee bllot stellen aan een stroom van ideeën. Men moet dit alles niet zien als fantasie en technisch gedroom; de wedstrijd is al aan de gang. De Rus sen hebben een tegenhanger van de Amerikaanse Echo, Courier en Mes senger Satellieten. Zy denken echter aan een bemande TV-relayeringszen- der, die aan technische installaties minder weegt dan de Amerikaanse „Big Brother", maar die daarentegen weer twee mensen moet kunnen be vatten. Het Russische vlootmaandblad „Krasnya Flotta", dat al eerder op zienbarende foto's en artikelen op dit gebied heeft gebracht, heeft onlangs een artikel gepubliceerd over een be mande kunstmaan, die zal kunnen dienen als weerstation, televisiesta tion en als kern voor een permanent ruimterstation. De Russen hebben een punt boven Bandoeng gekozen als de beste plaats voor een zendcentrale, die geheel Azië, een groot deel van Europa De geschiedenis heeft er vijftig jaar over gedaan om de bioscopen te be reiken. Maar thans is de film over die snelle opwindende opeenvolging van spectaculaire momenten, welke cul mineerde in een van de wildste en bloedigste gevechten, die ooit op de Londense straten heeft plaats gehad, dan toch eindelijk gereed gekomen. De ze Britse film heeft als voorlopige ti tel meegekregen „The siege of Sidney Street." Onder deze vlag gaat dan een won derlijke geschiedenis schuiL Bijzonder vreemd, maar echt gebeurd. Utheem- ser en dramatischer wellicht dan de ongebreidelste fantasie zou kunnen be denken. De geschiedenis begint ergens in 1910. Maandenlang al jagen de knapste koppen en stoerste figuren van de on volprezen Scotland Yard achter een meedogenloze groep anarchisten aan, die Londen terroriseert met brutale overvallen en koelbloedige moorden. De bende staat onder leiding van Peter de Schilder. Hy en zyn verbannen volgelingen zyn echter blindelings toe gedaan aan hun zaak. Zy moeten mid delen vergaren om hun gedachte te kunnen blijven propageren. Hun slaaf se toewijding heeft het stadium van fanatisme bereikt, zy veroorloven niets maar ook niemand op de weg naar hun doel. Wie het waagt hun een voet dwars te zetten, hij onder vindt de wrede gevolgen van hun over tuiging aan den lijve. Maar met het verstrijken van de tyd, groeit ook het bewijsmateriaal, dat de politie nodig heeft om te kunnen ingrijpen tegen deze gevaarlijke groe peringen. En de climax van het drama volgt op 3 januari 1911, wanneer het laatste hoofdstuk geschreven van deze bende. Een dag, die berucht is ge bleven in de lange geschiedenis van Londen. Met twee van de beruchtste aanhangers wordt Peter ontdekt in een huis. Diep in het hart van Londens East End Op Sidney Street no. 100. Alle huizen van de straat moeten ver laten worden en dat ene huis wordt omsingeld door zwaar bewapende po litiemensen. De ochtendstilte wordt verscheurd door een schot. Even later volgt een ander. Nog één en nog één. De stryd in de Sidney Street is begonnenDe gehele morgen en in de middaguren woedt er een verbitterende stryd. Mi litairen wordt naar deze straat gedi rigeerd om de politie bij te staan. En Sir Winston Churchill toen nog de heer Winston Churchill, Home Secre tary staat aan het hoofd van deze grote operatie Maar wanneer de stryd is gestreden en de rust is teruggekeerd in dit deel van Londen, blijft er nog een raadsel over. Een raadsel, dat tot de dag van vandaag nog niet is opgelost. Slechts twee lichamen worden gevonden in de ruines van wat eens Sidney Street 100 was geweest. De verdwenen „derde man" werd nooit gevonden KIERON MOORE als een van de revolverhelden in de val van Sidney Street. Aan de grote sigaar herkent men Winston Churchill"Van deze stelling moet Jimmy Shangster zijn uitgegaan, toen hij de Home Secretary moest uitbeelden als leider van de actie tegen Peter de Schilder en zijn gevreesde handlangers. I extra nokkenschijf palwiet Daardoor gaat een servo-motor draaien die een tandsegment aandrijft dat door een veer wordt teruggeduwd,waarbij een pal een pal wiel op een nokkenas een- tana verder schuift.'Op deze as bevinden zich zes nokken- schijven die beurtelings de zes groepen lampen aan-of uitschakelen. Door het voorbijdraaien van een nok wordt n.l. telkens een contact- veertje opgetild (contact verbreekt) dat terug valt zodra de nok het weer vrij laat (contact). Door regelen van de omwentelingssnelheid van de trommel kan de duur van een gehele periode geregeld worden. Door het versteken van de nokjes is de duur van de fasen in testellen. VTVyr-wk^vw Deze bestaan gewoonlijk uit een kast met drie lantaarns boven el kaar die resp. groen, oranje-geel en rood licht geven hetgeen respi rijden, stoppen en kruising vrijma ken, en stoppen en wachten bete kent. Vbor een eenvoudig kruispunt van twee straten kan men zich het schakelen verdeeld denken in vier achtereenvolgende fasen, die tezqmer periode of cyclus duren, waarna de eerste weer aan de beurt is. De verdeekfover zes en F. Het automatisch scha kelen gaat meestal als volgtEen synchroon- motor drijft een trom mel aan waarin nokjes geschoven zijn, die bij het ronddraaien telkens; een klink optillen waar door contact wordt gemaakt.... Hpt is ook mogelijk de lichten met de hand te bedienen ols dot nodig is. Na' afloop wordt dan bij fase! op automatische bediening gescha keld. In die stand wordt door een extra nokkenschijf de stroom naar de servo-motor verbroken, zodat de nokkenas blijft stilstaan ongeacht de stand van de trommel op dat moment. De trommel draait door tot het nokje van fase 2 een eigen contact bedient waardoor de servo motor gaat draaien en de automa tisch cyclus »s hersteld. Zo zal de Amerikaanse satelliet "Big Brotherer uit zien Zo ziet men in de film de strijd in Sidney Street.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20