DE GAULLE WAARSCHUWDE DE EXTREMISTEN VAN RECHTS HAVEN IN KATWIJK? 1 WEERBERICHT WEENS BLAD: „MALENKOF VOLGT KROESJTSJEF OP!" Meisje zwaargewond langs de weg gevonden Dader binnen 24 uur gepakt Prinses Beatrix grootkruis van Orde van Malta Maar geen spectaculair nieuws in overigens magistrale rede van het Franse staatshoofd AUTO-VERLICHTING Fa. D. KRET Zn. Il e.sTer.se diplomaten iveten echter niets af van staatsgreep in Russische hoofdstad TRESLONG JUDY GARLAND naar Nederland Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 No. 30195 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De nieuwe rede, die president Charles de Gaulle gisteravond voor alle radio- en televisiezenders van Frankrijk hield, heeft geen specta culair nieuws opgeleverd en geen enkele beslissende stap aangekondigd. Een heropening van de bestandbesprekingen met de Algerijnse natio nalisten mag men, als uitvloeisel van deze toespraak, dan ook nauwe lijks verwachten en de verschillende aanbiedingen van goede diensten van de zijde van bevriende, zelfs verbonden naties uit de Frans- Afrikaanse gemeenschap werden zelfs met geen enkel woord vermeld of aangeduid. De toon van de rede, die weer meesterlijk was opge bouwd en, geheel uit het hoofd, ook meesterlijk en met groot acteurs talent werd voorgedragen was er eerder een van ontmoediging. brek aan fantasie en door egoïsme het Algerijnse volk in staat van ellende en van armoe had gehouden, waardoor er een dijk was opgeworpen, die de natuur lijke evolutie van Algerije moest tegen houden. Niettemin had Frankrijk, vooral de laatste jaren, veel gedaan, maar het moment was toen al to laat. Het kook punt was bereikt waardoor het deksel van de ketel sprong. Er heeft bloed ge stroomd, maar wie zal zeggen of daar door de redelijkheid en het rechtvaar digheidsbesef toch tenslotte niet de over winning zullen kunnen boeken, aldus De Gaulle. Mislukking van een grootse onderneming Men zag op het televisiescherm een zeer groot en zeer indrukwekkend man, aan wiens bijna magische allure men zich nog steeds niet onttrekken kon, doch die hier de mislukking moest con stateren van zijn grootse onderneming zonder zich evenwel enige moeite te geven de wellicht laatste mogelijkheden aan te grijpen, waardoor dit echec in een nationale of zelfs internationale ca tastrofe zou kunnen verkeren. Een man die door zijn karakter en persoonlijkheid gedoemd scheen zijn ge lijk tegen de hele wereld vol te houden. Zelfs wanneer met dat persoonlijke ge lijk zijn eigen levenswerk de restau ratie van Frankrijk, zo niet de toekomst van zijn volk op het spel zou worden gezet. Wij zelf hebben de rede gevolgd voor het televisieapparaat dat stond in een café op de Place de la Bastille, het cen trum van het volkse Parijs. Men kon tijdens de rede als in een kerk een speld horen vallen. De Gaulle's greep op het publiek had nog niets ingeboet aan kracht of suggestiviteit. Maar of die kracht zich ook nog elders en in het bijzonder bij de Franse legerleiding, de activisten of vooral het FLN, doet gel den? In zijn rede in zeer grote stijl begon de generaal het Algerijnse probleem op nieuw te plaatsen in het raam van onze tijd en onze huidige wereld, die door techniek en wetenschap en door de emancipatie der koloniale volkeren waar aan Frankrijk de laatste maanden in Centraal-Afrika zulk een groot aandeel heeft bijgedragen, een geheel nieuw ka rakter en aanzien heeft gekregen. In die geest zocht Frankrijk, aldus de ge- raal, ook een oplossing voor het Alge rijnse probleem. De Gaulle herhaalde ook nog eens hoe Frankrijk door ge- Advertentie NIEUWSTE ERRES T.V. met 59 cm. beeldbuis in mat notekastje met deurtjes, (compl. m. poten) f1195.—. persoonlijke LANGE MARE Prettige betaling. Advertentie Is uw „ELECTRA" - W. M. Brandt LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 WISSELEND WEER Blijkens het overzicht, dat De Bilt om 10 uur verstrekte, is het lagedruk gebied, dat dagenlang ten westen van Nederland heeft gelegen, nu ten oosten van ons land terecht gekomen. Als ge volg daarvan is de wind op de Noordzee en onze omgeving naar richtingen tus- se.- west en noord gedraaid en wordt drogere lucht aangevoerd. Met de wes telijke tot noordelijke stroming zullen de komende 30 uur van tijd tot tijd kleine storingen meekomen, die aanlei ding geven tot enkele buien. Tussen deze storingen in is de buiïgheid echter maar klein, en komen opklaringen voor. 6 NOVEMBER. Zon op: 7.43 uur; onder: 17.03 uur. Maan op: 19.24 uur; onder: 10.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.48 en 17.01 uur, laagwater te 0.37 en 12.50 uur. (7/11 hoogwater te 5.23 en 17.36 uur. laagwater te 1.12 en 13.23 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. Van veertig naar acht In 1958, vóór hij dus aan de macht kwam, vielen er veertig Algerijnen per dag. De laatste weken was dat aantal doden tot acht gedaald. Er was dus he lemaal geen reden, zo vond de generaal, de situatie te dramatiseren en binnen kort zou zelfs het moment kunnen komen, dat de wapens tot zwijgen wor den gebracht. Maar dan zou nog het fundamentele probleem niettemin blij ven bestaan. Het staatshoofd schetste opnieuw de twee toekomstmogelijkheden die hij voor het Algerijnse volk had geopend: een onafhankelijkheid met, zonder en zelfs tegen Frankrijk. Frankrijk zal zich tegen geen enkele beslissing verzetten. Mocht Algerije aan de zijde van Frankrijk willen blijven, dan zal het zonder re serve en onverwijld op alle steun mogen rekenen, die het van geen enkel ander land verwachten kan. De generaal gaf daarna een vrij uitvoerige rechtvaardi ging van de Franse houding waardoor de bestandsbesprekingen in Melun de laatste zomer waren mislukt. Aanvaar ding van de Algerijnse condities zou betekend hebben, zei hy, dat ik het FLN als uitsluitend woordvoerder van de Al gerijnen had erkend om daardoor ge lijktijdig het recht van zelfbeschikking tot een overbodige formaliteit te maken ten bate van de totalitaire staten. Er volgde nu een scherpe aanval op die totalitaire staten, de Sovjet-Unie en China die, ten koste van een derde der wereldbevolking, nu de meest-imperia- listische landen van de geschiedenis der mensheid waren geworden. Amerika dat nog altijd met het rassenvraagstuk wor stelt en de Verenigde Naties waarvan de naam nu echter niet werd genoemd, Het Weense avondblad Abend Presse" citeerde gisteren uit ..ge woonlijk betrouwbare buitenlandse kringen" die gezegd zouden hebben, dat zich in Moskou een staatsgreep had voorgedaan en dat verwacht werd, dat premier Kroesjtsjef zou aftreden. Het blad bracht dit bericht onder de met grote letters gedrukte kop: „Strijd om de macht Moskou Kroesjtsjef afgezet, opvolger: Malenkof". In Amerikaanse officiële kringen toonde men zich gisteren dadelijk al sceptisch tegenover deze uit Wenen stammende geruchten. Men merkte op, dat de enige berichten over een staatsgreep in het Kremlin van de pers afkomstig zijn en dat in Washington geen enkel officieel bericht van de Amerikaanse ambassade over eventuele verwarring in Moskou was ontvangen. „De geruchten schijnen niet erg gegrond te zijn", luidde het slotcommentaar. Alleen geruchten, geen aanwijzingen De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard in het geheel niets af te weten van de „zogenaamde, uit Wenen stam mende, geruchten", volgens welke pre mier Kroesjtsjef vervangen zou zijn door Malenkof. Daarentegen zei de Franse minister van Voorlichting, Terrenoire, gisteren na afloop van een kabinetsvergadering, dat diplomaten in Moskou, die hij niet nader noemde, de indruk hadden dat er in de Russische hoofdstad „iets gebeurd of nog gaande is". In gezaghebbende krin gen te Parijs gaf men echter te kennen, dat de berichten uit Moskou geen aan- wijzigingen bevatten, dat de geruchten omtrent een regeringswijziging op waar heid berusten. Een redacteur van het ANP heeft in een gesprek met de woordvoerder van de Russische ambassade te Den Haag geïnformeerd naar de juistheid van de geruchten rond Malenkof en Kroesjtsjef. De woordvoerder verzekerde, dat hier over niets bekend is. „Ik kwalificeer dit gerucht als een onbeschaamde leugen en een provocatie", zei hy. Molotof ontoegankelijk In diplomatieke kringen in Wenen toonde men zich zeer geïnteresseerd, hoewel men bij de beoordeling ervan bijzonder voorzichtig is. De oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Molotof, die thans optreedt als vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in het Internationaal Atoombureau in Wenen en die zijn ont heffing uit zijn regeringsfunctie aan Kroesjtsjef te wijten heeft, is een der mensen die rechtstreeks belang zouden hebben bij een eventuele regeringswis seling in Moskou. Hij was echter gisteren even ontoegankelijk voor de pers als gewoonlijk. Westelijke reizigers, die vrijdag per vliegtuig uit de Russische hoofdstad in Wenen zijn teruggekeerd, verklaarden in Moskou noch op het vliegveld iets bijzonders te hebben geconstateerd. De controle van hun papieren verliep als gewoonlijk. De veiligheidsmaatregelen weken in geen enkel opzicht van het normale af en om tien uur vrijdagmor gen, bij hun vertrek uit Moskou, had den zij niets van geruchten over een regeringswisseling gehoord. De beman ning van een Russisch vliegtuig zei na lezing van het bericht van de „Abend Presse": „allemaal propaganda". Indirecte tegenspraak Een indirecte tegenspraak op de lopen de geruchten was nog een telegram van het Russische officiële persbureau Tass van omstreeks kwart voor e$n vrijdag middag, waarin de naam van Kroesjtsjef met vermelding van zyn titel als regeringsleider werd genoemd. Dit tele gram betrof een uit Wenen afkomstig bericht over de vertoning van een film over het bezoek van Kroesjtsjef aan Oostenrijk enige tijd geleden. Teleurstelling in Algerije over rede van De Gaulle President De Gaulle's toespraak is in Algiers met gemengde gevoelens ont vangen. Men had verwacht dat hij de vorming van een voorlopig Algerijns uit voerend orgaan zou bekend maken. Nu dat niet is gebeurd, maakte de toespraak niet die indruk op de Europese bevolking als anders het geval zou zijn geweest. Maar wel werd van vele Europeanen gehoord dat De Gaulle „weer een nagel in onze doodskist" heeft gedreven doot te zeggen dat hy vastbesloten is een Algerijns Algerije te blijven nastreven. De meeste Europeanen zijn van oor deel dat deze politiek op zekere dag tot gevolg zal hebben dat zij Algerije zullen moeten verlaten, zoals de Franse kolo nisten in Marokko en Tunesië dat al eerder hebben moeten doen. Wel toonde men zich opgelucht door De Gaulle's verzekering dat het Franse leger in Algerije moet blijven zolang de zelfbeschikking nog niet haar beslag, heeft. werden door de generaal evenmin ont zien. Nogmaals werd nu het beeld op geroepen van een Algerijns Algerije, waarin het volk zyn eigen raden voor gemeenten en provincies en burgemees ters zal kunnen kiezen. Zo nodig een referendum Daarna richtte de generaal de blik en zijn bezorgdheid vooral op de actuele toestand en verhoudingen in Frankrijk zelf. Ik heb een regering benoemd, waarvan de toewijding boven iedere ver denking is verheven. Er is een parle ment dat die regering controleert en zelfs omver zou kunnen werpen indien het door patriottisme en verantwoorde lijkheidsbesef niet gedreven werd ons te blijven helpen. En er is een staatshoofd dat voor de onafhankelijkheid en de on deelbaarheid van het land en de natie aansprakelijk is. Mochten de aanhan gers van het „immobilisme", waarmee uiteraard de rechtse extremisten werden bedoeld, hun tegenwerking voortzetten, dan zou hy, De Gaulle, zich tot het volk wenden en een referendum organiseren. De oplossing van het Algerijnse pro bleem zou dan een doorslaggevende vor dering kunnen maken. Frankrijk ik reken op U. Rekent gij op my. Dat wa ren zyn laatste woorden. Geen enkele beslissende stap derhalve. Men heeft echter geleerd in de rede voeringen van De Gaulle alle zinnen, woorden en zelfs accenten een voor een onder de loep te leggen en te wegen al vorens de bedoelingen en de zin van de spreker tot duidelijke uiting kunnen komen. Zo zal zeker komende dagen nog uitvoerig worden gediscussieerd over de betekenis, die gehecht mag worden aan De Gaulle's verzekering of dreigement, dat bij een referendum het Algerijnse probleem een beslissende stap naar zijn oplossing zou doen. Weer zedenmisdrijf in Brabant (Van onze Roermondse correspondent) Donderdagavond deden enkele voorbijgangers op de Bakelsedijk in de gemeente Bakel (N.-Br.) een gruwelijke ontdekking. Zij troffen langs de weg n.l. een 12- jarig meisje aan, dat uit verschil lende wonden hevig bloedde. Een passerende automobilist waar schuwde ijlings een arts en de politie. Het meisje, de muloscholier Joke van Rijt uit Handel, werd direct naar het Lambertuszieken- huis in Helmond vervoerd. De politie, die direct een misdrijf ver moedde, begon onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek. Gistermorgen kon het meisje echter pas worden verhoord. Zy verklaarde te zijn meegereden met een man, van wie zy een vaag signale ment kon geven. Gezien haar ernstige toestand, een zware hersenschudding en vele diepe wonden, kon het verhoor slechts enkele minuten duren. De districts-commandant van de Rijks politie te Eindhoven, majoor Ruiters, liet gistermorgen vroeg een grote politie macht voor het onderzoek uitrukken en sloeg tevens groot alarm bij alle posten. Verdenking Een rechercheur, die in Eindhoven had rondgeneusd, meldde al dadelijk, dat hij een verdenking tegen een be paalde persoon had. maar men bleek geen enkele aanwijzing tegen hem te kunnen aanbrengen. De districts-com mandant meende met iemand te doen te hebben, die voor zaken het dorp Handel bezocht had. Hij het overal na vraag doen bij zakenlieden en winke liers, van wie zij in de loop van donder dag bezoek hadden gehad. Dit onderzoek leverde al direct positief resultaat op. Een meisje, werkzaam in Handel, had donderdagavond het slachtoffertje gezien samen met een man, die 's middags onderhoudswerk in haar fabriek had verricht. Zij stonden samen te kijken naar een klein brandje, dat in het plaatsje was uitgebroken. Direct werd navraag gedaan wie deze man was geweest. Het bleek een 29- jarige monteur uit Eindhoven te zyn, tegen wie de rechercheur reeds onmid dellijk verdenking had gekoesterd. Hy werd door de recherche van de Rijks politie te Eindhoven aangehouden en flink aan de tand gevoeld. Een half uur later bekende hij zich aan het meisje te hebben vergrepen. Binnen 24 uur was het misdrijf opgelost. De verdachte heeft verklaard niet te hebben geweten, wat hij eigenlijk van het meisje wilde. Zij stond, zoals gezegd, naar de brand in Handel te kijken, vlak bij zijn auto. Toen zij daar enige tyd gestaan had, heeft hij haar bij zich in de wagen ge roepen. „Hier kun je het toch veel beter zien, en dan blijf je ook fijn droog" had hij tegen het kind gezegd. Het meisje was bij hem in de auto gestapt. Plotseling Toen de meeste mensen huiswaarts waren gegaan, heeft hij haar plotseling met een koperen buis hard op het hoofd geslagen. Toen is hy met haar wegge reden. Het meisje, dat even versuft was, is daarop hard gaan gillen. Na enkele kilometers te hebben gereden is de man blijkbaar bang geworden, dat haar ge schreeuw zou worden gehoord. Hij is toen gestopt en heeft haar in het struik gewas langs de kant van de weg bij de keel gegrepen en nogmaals meerdere slagen met de koperen buis toegebracht. Hij heeft haar toen bewusteloos laten liggen. Hijzelf echter meende, dat zy x>d was. Hij heeft volgens zyn verkla ringen, zich er nog van overtuigd, dat geen polsslag en ademhaling meer aan wezig waren. Het meisje vertelde later op de dag zelf, dat zij zich dood had gehouden. Daarop is hy naar huis ge gaan. Niemand heeft daar iets aan hem gemerkt, behalve, dat hy wel iets later wrs dan anders. De man is in verzeker de bewaring gesteld en zou vandaag worden voorgeleid voor de officie» van Justitie te 's-Hertogenbosch. Prinses Beatrix heeft gisteren het I De Prinses tijdens haar bezoek aan naar haar genoemde streekzieken- de afdeling voor de kleinste pa- huis te Gorkum officieel geopend. I tientjes. (Van onze IJmuidense correspondent) De Vereniging van Schippers-Eigenaren wil Katwijk een eigen haven bezorgen. Drs. J. Floor te Apeldoorn heeft een plan opgesteld, dat voor ziet in de stichting van een zeehaven in Katwijk met bijbehorende voorzieningen als een ijsfabriek, een sleephelling en een afslaggebouw. Men acht een dergelijke haven noodzakelijk, omdat het Katwijk nu elk jaar enige miljoenen kost, ten gevolge van de lange reis van IJmuiden. Er is al een N.V. Zeehaven Katwijk opgericht waarvan de heer J. F. Posthuma, oud-president-directeur van de herstelbank, tot president commissaris is benoemd. Het kapitaal van de N.V. is momenteel f. 250.000. Er is voor verwezenlijking van het plan van drs. Floor 25 miljoen gulden nodig. De toezeggingen voor de enkele miljoenen die men in contant geld zal moeten hebben zijn al binnen, zo vernemen wij. In het plan wordt rekening gehouden met de belangen van Staatsvis- sershavenbedrijf, Scheveningen en IJmuiden, aldus de initiatiefnemers. Men wijst erop, dat de IJmuider haven elke zaterdag en maandag overbevolkt is door de grote toevloed van kotters. Advertentie CAFE-RESTAURANT G Hillegom 01520 - 5547* /Jl ONBEPERKT KIP ETEN 6 Dagelijks diner-dansant Advertentie Miljoenen televisiekijkers zullen in december Judy Garland kunnen be wonderen. Deze top-ster van film, T.V. en toneel in Amerika en Enge land draagt de eretitel: "Miss Showbusiness". Wie de komende weken Libelle leest, zal pas goed beseffen, wat een tragiek er verscholen lag op haar pad naar de wereldroem, dat deze jonge vrouw tot driemaal toe wist te beklimmen. Maar haar leven was ook vol dra matische mislukkingen in de kunst en in de liefde. Lees haar beklem- mend-eerlijke levensverhaal... na tuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter In het paleis Huis ten Bosch heeft mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, baljuw-president van de souvereine en militaire orde van Malta, afdeling Ne derland aan H.K.H. Prinses Beatrix uit gereikt het grootkruis met lint van de souvereine en militaire orde van Malta. By decreet van de luitenant-grootmees ter, fra Ernesto Paterno Castello dei Duchi di Cracaci, en de souvereine raad van de souvereine en militaire orde van Malta en Rome is H.K.H. Prinses Beatrix, op voorstel van het kapittel van de Nederlandse afdeling, opgeno men als ere-dame grootkruis in deze orde, ingeschreven by de Nederlandse afdeling. In zijn toespraak wees de baljuw president op de nauwe band tussen de Maltezer Orde en ons vorstenhuis en hy sprak er zyn grote vreugde over uit, dat thans opnieuw een afstamme ling van het Koninklijk Huis geïnstal leerd kon wordep als ere-dame groot kruis in deze Orde. Ily wenste haar toe, dat evenals bij de Maltezerridders van voorheen, het teken der orde ook haar zou mogen begeleiden in de ver dediging van het geloof, bij het uit dragen van haar liefde tot God en haai evenmens en by het troosten van zieken, gewonden en hulpbehoevenden. Hij beschouwde haar lidmaatschap van de orde als een versterking van de Nederlandse afdeling. Bij deze plechtigheid waren nog aan wezig de overige leden van het kapittel van de Maltezerorde in Nederland. Advertentie VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1