3?° Financiering sportaccommodatie geeft weinig reden tot optimisme Aan nieuwe subsidieregeling voor liet jeugdwerk wordt gewerkt Bouw van houten kleuterscholen in toekomst niet uitgesloten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 november 1960 Tweede blad no. 30194 Uit de Leidse Memorie van Antivoord De bus LeidenHaarlem Op zoek naar systeem voor vuilverbranding in Voor sportterreinen Iaat de Memorie van Antwoord een somber geluid horen. De huidige stand van zaken t.a.v. de mogelijkheden voor een gunstige ontwikkeling op het terrein van de voorziening in de behoefte aan sportaccommodatie geeft, aldus B. en W„ weinig reden tot optimisme. Verlangens, maar geen geld! Ten aanzien van het culturele- en vormingswerk in onze gemeente bestaan nog vele gerechtvaardigde verlangens, waaraan door de moeilijke financiële positie van de gemeente niet steeds kan worden voldaan. Het standpunt van de regering in zake de financiering van deze ac commodaties heeft de gemeenten, aldus het College, evenals trouwens de sportorganisaties, met zorg ver vuld. Na in de Sportnota de op zich zelf juiste stelling te hebben gepo neerd. dat het primair de gemeen ten zijn, die een taak hebben in de voorziening van op dit gebied leven de behoeften, geeft de regering niet aan, hoe de gemeenten de middelen moeten verkrijgen om haar taak op dit gebied naar behoren te vervullen. De aandrang, die door de Vereniging van Nederlandsche Gemeenten en door de Nederlandse Sportfederatie op de regering is uitgeoefend om een duidelijk financieringsplan te ont werpen, heeft geen resultaat opgele verd. Met de nodige reserve Weliswaar spreekt de regering als haar mening uit, dat de gemeenten door een te wijzigen financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten binnen afzienbare tijd over ruimere geldmiddelen zullen kunnen beschikken, doch de ontwerp Fi- nanciële-Verhoudingswet 1959, die het Staatsblad nog steeds niet heeft bereikt, noopt ertoe deze uitspraak met de no dige reserve te bezien. Mogelijk is een lichtpunt te ontdekken ln de motie, die tijdens het debat over de Sportnota door de Tweede Kamer is aangenomen, waarbij de regering wordt uitgenodigd bij haar sportbeleid in overweging te nemen: a. de ter beschik kingstelling aan de gemeenten, waar nodig, van financiële middelen teneinde de zeer ernstige achterstand in te halen; b. de opneming in het jaarlijks bouw programma van een bouwvolume in het bijzonder voor accommodaties ten be hoeve van de lichamelijke vorming en de sport. In vele gevallen hebben deze verlan gens betrekking op voorzieningen en activiteiten, die alleen van belang zijn voor de Leidse bevolking. In andere ge vallen geldt dit ook voor de inwoners van omliggende gemeenten, zodat in het algemeen de streekfunctie van onze ge meente er toe geleid zal hebben, dat een hogere steun wordt verlangd dan uit sluitend ten behoeve van de Leidse bevolking zou zijn gevraagd. Nu in de Memorie van Antwoord betreffende de Financiële Verhoudingswet 1959 de cen trumfunctie van een gemeente een der belangrijkste wordt geacht van de factoren, die tot verhoging van de uit kering per inwoner kunnen leiden, zal ongetwijfeld ook de hoogte van de voor het cultureel- en vormingswerk beschik baar gestelde bedragen voorzover die door de centrumfunctie Zijn veroor zaakt bij de beoordeling van verzoe ken om verhoging een rol spelen. In hoeverre deze bedragen daarbij van betekenis zullen zijn, moet worden af gewacht; dit is thans nog moeilijk te voorspellen. Zodra de mogelijkheid is geopend om voor dit aspect van de cen trumfunctie van onze gemeente de aan dacht van de Rijksoverheid te vragen, zullen B. en W. niet nalaten een zo gedocumenteerd mogelijk overzicht daar- Eerst als liet wegenschema voor de binnenstad definitief is vastge steld, kan een vernieuwing verbre ding) van de Van Disselbrug in overweging genomen worden. van aan de betrokken instanties te doen toekohien. STEUN UIT OMLIGGENDE GEMEENTEN Intussen heeft de omstandigheid, dat de gemeente uit financiële overwegingen aan zovele verlangens niet kan voldoen, de steun behoevende instellingen er reeds in een aantal gevallen toegebracht ook de omliggende gemeenten, die bij het werk belang hebben, om steun te verzoeken. B. en W. menen, dat het in het alge meen tot de taak van deze instellingen en niet van het College behoort om met deze gemeenten tot een vorm van samenwerking te komen. In die gevallen, waarin een project, dat zowel voor de Leidse bevolking als voor de inwoners van de omliggende gemeenten van groot belang moet worden geacht, zonder de steun van alle betrokken gemeenten niet tot stand kan komen, zijn B. en W. steeds bereid met andere gemeenten te overleggen om tot een voor alle belang hebbenden aanvaardbare vorm van samenwerking te komen. Repetitieruimten in Boerhaavecomplex? Mede in verband met de voorgenomen samensmelting van de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst en de Volksmuziekschool, mag worden aange nomen, dat in de nabije toekomst voor althans een deel van de lessen van de gecombineerde school naar een geschik te ruimte moet worden uitgezien. Het Boerhaavecomplex kan na restau ratie voor dit doel ruimte bieden en zal wellicht ook repetitieruimten kunnen verschaffen aan koren en andere mu ziekverenigingen. Verhoging ledenbijdrage K. en O.? In verband met de grote stijging van de kosten van het werk van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. hebben B. en W. bij het stichtingsbestuur op verho ging van de ledenbijdragen (thans f 1.25 Berlicumstraat 3 (via duct) Oegstgeest. GOUDEN JUBILEUM KATH. BOND ADM. EN VERKOPEND PERSONEEL. De afd. Leiden van de Ned. Kath. Bond van Administratief-, Verkopend en Verzekeringspersoneel „Sint Fran- ciscus van Assisie" bestaat binnenkort vijftig jaar. De feestelijke viering van dit gouden jubileum wordt vrijdag 11 november ingezet met een plechtige avondmis in de Lodewijkskerk, gevolgd door een bijeenkomst in „Het Gulden Vlies'. Tijdens dit samenzijn zullen enkele jubilarissen worden gehuldigd. Zondag 13 november recipieert het bestuur van 3—4.30 uur in „Het Gulden Vli Pe feestelijkheden worden die zelfde dag besloten met een cabaret avond in de Stadsgehoorzaal. Bij beschikking van de minister van onderwijs is benoemd voor de periode van 1 oktober 1960 tot l april 1965 tot voorzitter van de Raad voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek en ook van het bestuur van de organisatie ZWO: prof dr. J. N. Bakhuizen van den Brink al- Tot ondervoorzitter werd benoemd pror. dr. H. H. Janssen te Nijmegen. ti.^ In dS maan<laB a.s. te houden zit ting van de raad zal de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid. deheerJ.LUten (K.v.Pworden onderzocht. per jaar) aangedrongen. Een dergelijke T? ek ,ever™el voor het seizoen 1961 or" technische redenen niet meer mogelijk. B. en W. stellen zich voor ten aanzien van het seizoen 1961/1962 nader met de Stichting overleg te plegen. Nog geen vernieuwing Van Disselbrug Hoewel B. en W. bij de behandeling van de vorige gemeentebegroting hebben toegezegd te overwegen de Van Dissel- prug in de Zoeterwoudsesingel geschikt te maken voor het verkeer met motor rijtuigen. kon deze toezegging nog niet gehonoreerd worden. Deze vraag, aldus het College, kan eerst in behandeling komen, nadat een beslissing zal zijn genomen over het wegenschema in de binnenstad. Overweg spoorbaan Willem de Zwijgerlaan Voor de aanleg van een tweetal over- wegen in de Willem de Zwijgerlaan, namelijk die over de spoorbaan naar de Herensingel en die over de spoorbaan naar de gasfabriek, heeft de raad op 23 mei 1960 de nodige kredieten verleend. Het overleg met de N.V. Nederland sche Spoorwegen betreffende de inhoud van de overeenkomst, die de gemeente met genoemde N.V. zal sluiten voor de aanleg van deze overwegen, is in een vergevorderd stadium, zodat kan worden aangenomen, dat de werken spoedig zullen worden uitgevoerd. Subsidieregeling jeugdwerk Aan de voorbereiding van een nieuwe subsidieregeling voor het werk van de jeugdorganisaties wordt momenteel door de Stichting Leidse Jeugd Actie gewerkt. Nog geen camping De sterk toenemende belangstelling voor het kamperen en het tekort aan goede gelegenheden in het westen van ons land maken het naar de mening van B. en W. noodzakelijk, dat tot aanleg van een „Camping" wordt overgegaan. Echter is daarvoor binnen de huidige gemeentegrenzen geen plaats. Gezien de grote scholennood in Leiden, is B. en W. de vraag gesteld of zfj zich al een mening hebben gevormd omtrent het bouwen van (kleine) kleuterscholen, waarvan de bouwkosten beneden de f. 100.000 bljjven. Een dergelijke school kan n.l. tot stand komen onafhankelijk van een Rijksgoedkeuring. Beneden f. 100.000 zonder Rijksgoedkeuring B. en W. antwoorden, dat het in het algemeen mogelijk is de bouwkosten van een kleuterschool beneden de f. 100.000 te houden door: a. stenen kleuterscholen van niet meer dan 2 lokalen te bouwen; b. houten kleuterscholen te bouwen. Slechts in uitzonderingsgevallen zal het gelukken een stenen school met drie lokalen voor dit bedrag te bouwen. De vraag, of de bouw van kleuterscho len met 2 lokalen aanbeveling verdient, is moeilijk te beantwoorden. Naar de voorlopige mening van het College zal in Dr. Kampman naar Athene en Istanbul Hedenochtend is dr. A. A. Kampman, directeur van het Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden naar Athene vertrokken om daar in de technische hogeschool de oprichtingsbijeenkomst bij te wonen van de „Conseil Mediterra- néen de Recherche der Cciences Socia- les". Aan de bijeenkomst nemen deel wetenschappelijke instituten, gevestigd in de landen rondom de Middellandse Zee, alsmede representanten van een aantal instituten in West-Europa, die zich op het terrein der sociale weten schappen bewegen. Het initiatief tot de stichting van de „Conseil" is uitgegaan van de „Insti tute of Social Studies" in Den Haag, onder de organiserende leiding van dr. C. A. O. van Nieuwenhuijze. Van Athene zal dr. Kampman zich naar Istanbul begeven om besprekingen te voeren, die ten doel hebben de cul turele banden tussen Nederland en Tur kije te bevorderen. Het ligt in de bedoe ling, dat in het begin van 1961, als onderdeel van het Nederlands—Turks cultureel akkoord en onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, prof. dr. E. Akurgal, hoogleraar aan de Universiteit van Ankara, een serie lezingen in ons land komt houden. Voorts zal dr. Kampman besprekingen voeren over een plan om Nederlandse studenten in de archeologie en kunstge schiedenis een reis naar Instanbul en de west-kust van Klein-Azië te laten maken. BEZOEK AAN RIJKSMUSEA. Gedurende het derde kwartaal van 1960 werden de alhier gevestigde Rijks musea voor de geschiedenis der natuur kunde, van Oudheden en voor Volken kunde respectievelijk mezocht door 1011, 8895 en 12.740 personen. Kerkelijk Leven NED. 1IERV. KERK Beroepen te Opheusden J. Zwijnenbure te Oldebroek te Genemuiden G. van Estrik te Nieuwland. Bedankt v. Nieuwaal en Zuiliehem J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf voor Nieuw-Lekkerland P Westland te Sint-Annaland. GEREF. KERKEN i Tweetal te Schiedam (vac. E. J. Oom- Vuilverbranding in onderzoek kes) C. Goeman te Haarlem-Zuid en G van Halsema te Fijnaart. Beroepen te Ber- het algemeen aan grotere kleuterscholen de voorkeur moeten worden gegeven. Op grond van de samenstelling van de be volking, de afstanden en de aanwezig heid van drukke verkeerswegen in be paalde wijken, kan het echter gewenst zijn daar tot de bouw van 2-klassige kleuterscholen over te gaan. TWEE-KLASSIGE SCHOLEN Nu te verwachten valt, dat Rijksgoed keuringen voor de bouw van grotere kleuterscholen ook in de komende jaren moeilijk te verwerven zullen zijn, ver- dienst het, volgens B. en W. aanbeveling dat getracht wordt te komen tot de bouw van 2-klassige scholen. Daarbij zal echter in vele gevallen re kening moeten worden gehouden met de wenselijkheid, dat de school later op eenvoudige wijze moet kunnen worden uitgebreid. Voor drie van deze 2-klassige scholen, waarvoor een urgentieverklaring werd afgegeven, zijn de bouwplannen thans in voorbereiding. Het betreft hier de openbare kleuterschool aan de Tel- derskade, de Rooms-Katholieke kleuter school aan de Oppenheimstraat en de Prot. Christelijke kleuterschool aan het Meerhof. Indien het onmogelijk blijkt door de bouw van stenen kleuterscholen voldoen de in de behoefte aan lokalen voor het kleuteronderwijs te voorzien, zal de enige oplossing zijn over te gaan tot de bouw van houten kleuterscholen. B. en W. achten het waarschijnlijk, dat zij ge noodzaakt zullen zijn de raad in het ko mende jaar ook voorstellen tot de bouw van houten kleuterscholen voor te leg gen. onteigening van enige percelen (links op de foto). Reeds vele jaren maakt het probleem van een nieuwe methode van vuilver branding zoals bekend gaat het stadsvuil, na Nieuwkoop, thans naar Noerdwfjk een onderwerp van dis cussie tussen B. en VV. en de raad uit. Naar aanleiding van de vraag „of deze plannen al in een meer concreet stadium zijn gekomen", antwoordt het College, dat het zich in de afgelopen maanden uitvoerig heeft beraden over de vraag, welk systeem van vuilverbranding zal moeten worden gekozen. Daarbij is B en W. gebleken, dat aard en kosten van de installaties sterk uiteenlopen. Aan de hand van de nog dit jaar te ver wachten definitieve offertes zal het, naar het zich laat aanzien, mogelijk zijn een standpunt te bepalen. Inmiddels zijn zoals bij de vorige begrotingsbehandeling is toegezegd, nog andere methoden van vuilafvoer bestudeerd, echter tot nu toe niet met een positief resultaat. De betekenis van de Hooglandse Kerk- gracht voor het verkeer is zeer gering, zodat het nog niet in het voornemen van het College ligt over te gaan tot reconstructie van het wegdek van deze straat. ..oociiiii ic r iiüww iceroepen ie tJer- kei en Rodenrijs G. van Halsema te Fijn- aart. Aangenomen naar Blacktown. New South Wales. (Australië) <Ref. Churches) H L. Hovig te Hamilton. New Zealand. Australië (Ref. Churches) J. W. Deenik te Auckland. New Zealand. Australië (voorheen te Poortugaal). De eenheid der christenen NIET LOS TE MAKEN VAN DE WAARHEIDSKWESTIE De Evangelisch-Lutherse bisschoppen van Duitsland hebben op een conferen tie in München hun standpunt ten op zichte van het voorgenomen oecumenisch concilie van de R.-K. Kerk omschreven met de woorden dat „het werk aan de hereniging van de christenen niet los gemaakt kan worden van de waarheids- kwestie". De waarheidskwestie blijft tussen de kerken in staan. Het was een oecume nische plicht verder te werken aan een „ware ontmoeting der belijdenissen in geloof". Aan de conferentie, die door bisschop Hans Lilje werd geleid, hebben twaalf bisschoppen uit Oost- en West-Duitsland deelgenomen. Proces-Lagaillarde vertraagd begonnen In het Palais de Justice in Parijs is gistermiddag het proces begonnen tegen Lagaillarde en zijn politieke vrienden, die in januari in Algiers een opstand ontketenden. De opening van het proces moest an derhalf uur worden uitgesteld omdat een van de verdachten, Jean Marie Demar- quet (een Poujadistische ex-afgevaardig de en oud-officier van de parachutisten) in parachutistenuniform in de rechts zaal wilde verschijnen. Men had er ver geefs bü hem op aangedrongen burger kleding te dragen. Na een beraadslaging van byna een uur wees de rechtbank de eis van De- marquet om in parachutistenuniform voor de rechters te verschijnen, af. Hier na werd de zitting gedurende een half uur geschorst, vermoedelijk ter voorbe reiding van de uitvoering van deze tus sentijdse uitspraak. Tijdens het verhoor had Demarquet verklaard de Franse regeringsvertegen woordiger in Algerije, De Louvrier, tot een duel te zullen uitdagen zodra hij weer vrij was. Demarquet zei dat hij, waar hij de beledigde partij was en dus de keuze van wapens had, een gevecht zou kiezen met ontbloot bovenlichaam en de ponjaard van de parachutisten. Volgens hem was Delouvrier verant woordelijk voor de gehele gang van zaken. Nog vragen over „margarineziekte" Aan de geneeskundige hoofdinspec teur van de Volksgezondheid is een ge val gerapporteerd, waarin een kind dood werd geboren, welks moeder op dat ogenblik lijdende was aan een ziekte, welke aan het gebruik van margarine met een schadelijk bestanddeel moest worden geweten. Dit zegt de minister Van Rooy van Sociale Zaken en Volksgezondheid in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Geuzen (CHU) naar aanleiding van een publikatie in zake een mogelijk verband tussen „de margarineziekte" en het dood geboren worden van een kind. j In dit geval is een gezaghebbend on derzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Het verband met het nuttigen van de bedoelde margarine kon niet worden i aangetoond, aldus de minister. Lezers schrijven In uw blad d.d. 1 november breekt de heer D. A. G. een lans voor opname van de Indische Buurt in het busverkeer met Leiden. Ik juich dit voorstel van harte toe. Want dat de Indische Buurt, Ber licumstraat en Rijnzichtweg tot de „dode hoek" behoren, daarvan getuigt de to taal verdwenen buslijn LeidenHaar lem. Om nu richting Haarlem te reizen, is men genoodzaakt eerst met een der bussen naar het station Leiden te gaan om dan over te stappen op de bus Lei denHaarlem via Warmond, hetgeen extra kosten met zich meebrengt, óf men wandelt (de laatste dagen in de stromende regen) 20 minuten naar de halte Lijsterstraat of v. Slingelandt- laan, om zo verder te reizen. En dan te weten dat nauwelijks 6 jaar geleden alle bussen via de Leidse Buurt en viaduct richting Haarlem gingen. Tot voor kort hadden we nog een uurdienst tot 's avonds 18.45, daarna niets meer, zodat men de terugreis maar via War mond moet maken. Indien het juist is, dat deze buslijn voor de NZHVM geen winst oplevert, is dit dan een reden Oegstgeest 'speciaal west en noord) aan een busverbinding naar de bollenstreek uit te sluiten? Als de maatschappij eventueel met verlies zou moeten werken, dan wordt het verlies toch verhaald op de reizi gers, die van deze vervoersmogelijkhe den gebruik moeten maken. NZHVM geef ons minstens een uur- dienst naar de bollenstreek via de Leid se Buurt door het oude dorp of weer via het viaduct langs de Rijksweg, maar dan weer met ingebruikneming van de halte Rijnzichtweg. Deze halttes zouden tevens gebruikt kunnen worden om passagiers gelegen heid te geven in- en uit te stappen op de lijnen Katwijk en Rijnsburg, daar dit met de tram niet mogelijk was. Hopend op een gunstig resultaat, ver bluf ik N. de Rooij—Güselaar, HAARLEMMERSTRAAT 25 i Cintu kotterdam: LLll/Ln Korte Hoogstraat 11 Meenthk. Goudsesingcl Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 3* BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Antoniea Rudie, dr van J. R. Kanters en H. R. Velders. Charles Lauren- tlus Joseph, zn van C. van Laere en W. I. M. Martens, Sjoerd, zn van A. J. Kaar semaker en D. Boer, Helena Christina, dr van F. Breedveld en G. Lepelaar, Petrus Dionlsius Antonius, zn van A. C. v. d Drift en M. J. Knijnenburg. Cornelia Geertrulda, dr van M. Blonk en N. Wijfje, Jannetje, dr van C. J. B. Langezaal en J. van Zeist, Petronella Franclna Geertrulda dr. van A. J. Nagtegeller en G. Boxhoorn, Astrid Maria Johanna, dr van L. J. F. Winkeler en A C. M. Feldbrugge, Gerard, zn van N. de Water en J. Hoogkamer. Ma ria Francis, dr van W. C. Loomans en A. B. van der Walle. GETROUWD H. A. de Smits en C. A. Noort, J. van den Tol en J. C. Leuring, K. F. van Buu- ren en C. ten Hove, L. J. Stokhuijzen en A. C. Meester, M. Eradus en C. A. Caste- leln, J. H. C. Wouters en M. E. W. ter Haar, J. C. van der Veer en P. M. van der Kwartel, R. B. F. van der Sloot en H. W. E. Thiers. OVERLEDEN A. Peeneman, 86 jaar, man, P. J. van der Hulst, 76 Jaar, man, K. A. den Dek ker. 24 jaar. echtgen. van J. Visser. J. v. d. Windt. 62 Jaar. man, C. K. Mohr. 70 Jaar, vrouw, C. G. Onderwater. 76 jaar, wed. van M. van Duyn, R. A. de Lugt, 2 maanden, zoon. De verbreding van de Morsweg lussen Lopsenstraat en de spoorlijn Leiden-Utrecht wacht nog op de ongeëvenoorde serie sporthemden. Gemaakt van origineel, heerlijk warm flanel in vele prachtige ruitdessins. De prijzen zijn ongeloof waardig, maar wrijft Uw ogen uit, het is echt waar. Profiteer van deze sensationele aanbieding prachtkwaliteit FLANELLEN SPORTHEMDEN Nu, als Coster-stunt: Jongenshemden tot 14 jaar, alle maten II u c II Herenhemden 5?® Zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3