Keuze voor presidentschap is niet slechts beperkt tot Nixon - Kennedy Regering deelt Tweede Kamer in mei gemotiveerd standpunt mede f LV REUZENHAGEDISSEN GEZIEN OP ONBEWOONDE EILANDJES Daarnaast bijv. cle socialisten en de liberalen van New York Hervormden van Leiden Voorlopig compromis bereikt over honorering van artsen „DOTTER „LUCIENNE" AKKERTJES Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 november 1960 Derde blad no. 30194 De Amerikaanse kiezers zyn in hun keuze van een nieuwe president niet beperkt tot Richard Nixon, de Republikein, en Jack Kennedy, de Democraat. Zij kunnen immers nog voor een kandidaat stemmen, die de vegetariërs verte genwoordigt, of iemand, die de „prohibitionisten" aanvoert (degenen, die alcohol weer willen uitbannen). Ook kan men op een socialist stemmen of op een „liberaal". De drie belangrijkste van de vele kleine partijtjes in de Verenigde Staten zijn de socialistische partij, de droogleggerspartij en de liberale party van New York. Vaak wonderlijke programma's De socialistische kandidaat voor het presidentschap is de 55-jarige Eric Hass, hoofdredacteur van het socialistische partijblad. Deze partij beweert de enige ware socialistische beweging te zijn. Het partijprogramma zegt, dat de overwin ning moet worden behaald door middel van de stembus, maar is het eenmaal zover, dan zal er een „industriële demo cratie" worden geschapen. Alle indus trieën en alle grond zullen het bezit van de gemeenschap worden en door de ar beiders worden beheerd via een indus triële vakbond, die meteen zorgt voor de landsregering. Daarnaast bestaat er de socialistische arbeiderspartij, die een Trotzkistische inslag heeft. Haar kandidaat voor het presidentschap is de 53-jarige Farrel Dobss en het programma omvat de vol gende punten: terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit vreemde lan den, geen kernproeven meer, vernieti ging van alle kernwapens, nationalise ring van alle banken en industrieën, gratis universitair onderwijs voor ieder een, erkenning van Rood-China, hulp voor de Cubaanse revolutie, afschaffing van inkomstenbelasting voor mensen, die minder dan 7.500 per jaar verdienen en confiscatie van alle inkomens boven 25.000 dollar! En dan de partij van Faubus De droogleggerspartij heeft als kandi- daar ds. Rutherford L. Decker, oud 56 jaar, van de Temple Baptist kerk in Kansas City. Deze partij wil Amerika weer droogleggen, wil niet dat de fede rale regering subsidies aan het onder wijs in de afzonderlijke staten geeft, en is voor besnoeiing van de macht der vakbonden. De liberale partij bestaat alleen in de staat New York. Zij heeft geen eigen kandidaat, maar geeft haar steun aan Kennedy. In 1956 behaalde de liberale partij 260.000 van de zeven miljoen stemmen, die in de staat New York werden uitgebracht, en dat was meer dan enige andere kleine partij in de Verenigde Staten. Naast deze „grote drie" bestaat er nog een party, die zich opwerpt als de be schermster van de rechten der indivi duele staten. Kandidaat: goeverneur Or- val Faubus van Arkansas, die door de onlusten in Little Rock wereld-bekend heid kreeg. Hij wil rassendiscriminatie weer invoeren en „terugkeren tot een grondwettige vorm van regering". Nog wat kleingoed Verder zijn er: De conservatieve par tij, die de meeste volgelingen heeft in de staat Virginia. Kandidaat voor het presidentschap: V. Benton Coiner, maar alleen nadat bekende conservatieven zo als Senator Barry Goldwater (Republi kein) en Harry F. Byrd (Democraat) een kandidatuur voor de party gewei gerd hadden. De vegetariërsparty heeft als kandi daat Symon Gould, uit New York. Deze partij spoort haar volgelingen aan de naam van de kandidaat op de stembil jetten in te vullen in plaats van als party te trachten op de officiële lijst te worden geplaatst. Dat is immers slechts mogelijk, indien men kan be wijzen een zeker minimum aan volge lingen te hebben. Deze partij zegt in haar programma te staan voor „de hu manitaire en morele voorschriften van Boeddha, Christus, Pythagoras, Plato, Socrates, Arestoteles, Shelley, Tolstoi, Toreau, Gandhi, Shaw en andere even eminente mannen, die allen vegetariërs waren, behalve Christus." De party geeft ook steun aan demonstraties tegen rassendiscriminatie. Geen bondgenoten De belastingsverlagingspartij, die al leen in de staat Michigan bestaat, heeft als kandidaat Lar Daly, uit Chicago. Hij zegt: „de Verenigde Staten hebben geen bondgenoten nodig. De huidige bondgenoten moeten him gewapende macht onder Amerikaans toezicht plaat sen. Zodra Amerika bedreigd wordt, moet Amerika het eerst de H-bom ge bruiken." De Afro-Amerikaanse eenheidspartij heeft als kandidaat ds. Clennon King, een Methodistenpredikant uit Georgia. Deze neger doet een beroep op „de gele, bruine en zwarte mensen van Amerika" om tezamen een oplossing te vinden voor de rassenproblemen van de natie. De ,Kerk van God"-partij heeft als kandidaat voor het presidentschap „bisschop" Homer A. Tomlinson uit New York. Tomlinson heeft de wereld afge reisd met een draagbare troon. Waar hij ook kwam, zette hy zich daarop en liet zich dan tot „koning der wereld" uitroepen. Van de Grondswetpartij in Texas is kandidaat: Charles L. Sullivan, uit Mis sissippi. Zijn programma: afschaffing van de inkomstenbelasting, afschaffing van buitenlandse hulp, terugtrekking uit de Verenigde Naties, geen regeringsbe moeienis met het zakenleven. Men ziet het: De Amerikanen hebben een tamelijk ruime keus. De godsdienstkwestie Elf protestantse leiders in de Ver. Staten hebben verklaard dat het feit dat Kennedy rooms-katholiek is, voor protestanten geen beletsel mag zijn op hem te stemmen. „Wij geloven Kennedy als hij zegt dat hij zich zal houden aan het Amerikaanse systeem van scheiding tussen kerk en staat en gods dienstvrijheid voor allen. Wij hopen dat geen burger dinsdag op een bepaalde manier zal stemmen omdat hij voor of tegen een bepaalde kerk is". Tot de ondertekenaars van deze ver klaring behoort de Episcopale bisschop James Pike van San Fransisco, die in het verleden wel kritiek op enkele rooms-katholieke gedragsregels heeft geuit. Vrijspraak in zaak drama Agatliastraat Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren een 31-jarige Rotterdamse chauffeur vrijgesproken van de hem ten laste gelegde doodslag in november 1954 op de 39-jarige administrateur L. P. van Wijnen, de echtgenoot van zijn vroegere minnares. De procureur-gene raal had een gevangenisstraf van 10 jaar geëist. Deze straf had ook het Ge rechtshof in Den Haag voor hetzelfde feit in februari jl. opgelegd. In cassatie werd de zaak wegens een formele fout door de Hoge Raad verwezen naar het Hof in Amsterdam. Het Gerechtshof overwoog in zijn uit spraak dat het onderzoek niet het wettig en overtuigend bewijs heeft opgeleverd. Met name is niet gebleken wie de han deling heeft verricht: de verdachte of zyn vroegere minnares, dan wel of dezen tezamen en in vereniging hebben Is in het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bijdrage begrepen? Helpt mede de f. 200.000.te bereiken 4 nov. 1960 31 okt. 1960 27 okt. 1960 24 okt. 1960 18 okt. 1960 f. 147. 000— L 144. 000.— f. 140 f. 132 0 I O 001 O O Ml f. 125 000 f. 100 000— (Van onze Haagse correspondent) Tussen de by ziekenfondsen aange sloten huisartsen en de fondsen is een voorlopig compromis bereikt over de ho norering van de artsen. Het akkoord Gestegen omzet en winst bij Sikkens Gisteren en vandaag houden de offi ciële verkopers van de verfproducerende bedrijven in Nederland van Sikkens Groep N.V. in Sassenheim voor de 32e maal hun jaarlijkse bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst deelde de heer A. M. Mees, directeur van Sikkens Groep N.V., mede dat de omzet van de gehele Sikkens Groep in de eerste negen maanden van 1960 is gestegen met ruim 15 in vergelijking met de overeenkom stige periode van 1959. Hierin hebben vrijwel alle bedrijven, die Sikkens Groep vormen, in gelijksoortige mate bijgedra gen. Hierbij is geen rekening gehouden met een omzetstijging als gevolg van nieuwe deelnemingen. Ondanks hogere grondstofprijzen is de toename van de winst van de Sikkens Groep over de eerste negen maanden van dit jaar, na normale afschrijvingen en voorzienin gen, nagenoeg gelijk aan de stijging van de omzet. De directie van de Sikkens Groep ziet voorts geen aanleiding voor het resterende kwartaal een van het vorenstaande sterk afwijkend beeld te verwachten. Advertentie ii BLOUSES EN ROKKEN Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 LEIDEN - TELEF. 32765 gehandeld. Het Gereohtshof overwoog voorts, dat zowel de verklaringen van de verdachte als die van de als getuige gehoorde echtgenote van het slachtoffer niet betrouwbaar zyn. Daarom werd het vonnis vernietigd en werd verdachte wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Het Gerechtshof gelastte zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. In de nacht van 18 op 19 november 1954 werd de administrateur (de kost baas van verdachte), die uit het raam van de 2e etage van zijn woning zou zyn gevallen op een binnenplaatsje in de St.-Agathastraat in Rotterdam dood door de politie gevonden. Pas vier jaar later kreeg men het vermoeden dat het geen ongeval was geweest doch een mis drijf. moet nog worden voorgelegd aan de Ziekenfondsraad en aan de ledenver gaderingen van de landelijke huisart senvereniging en van de ziekenfondsen. Het compromis houdt in, dat de huis artsen in het volgende jaar voor de eerste 2000 patiënten een honorarium verhoging zullen krijgen van f. 12,04 tot f.12,85 per patiënt en voor elk van de overige duizend patiënten van f. 8,85 tot f. 9,45. Partijen menen, dat deze honorarium verhoging nog valt binnen het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek. Oorspronkelijk stelden de ziekenfond sen een lagere verhoging van het ho norarium voor. Dit voorstel werd echter door de artsen afgewezen. Tweede keer in half jaar Ambtenaren in West-Dnitsland krijgen 8 pet. (Van onze correspondent te Bonn) De ambtenaren van de staat, de deel staten, de gemeenten, de Bundsbahn (spoorwegen) en de PTT in de Bonds republiek zullen zeer waarschijnlijk per 1 januari aanstaande een flinke salaris verhoging kunnen incasseren. De rege- ring-Adenauer maakte gisteren name lijk te Bonn bekend, dat zy een wets voorstel tot verhoging van de ambte narensalarissen met 8 pet. Bij het par lement zal indienen dat op korte termijn een beslissing moet nemen. In het jaar voor de verkiezingen zou geen parle mentslid het wagen om tegen dit voor stel te stemmen Het regeringsvoorstel verwekte giste ren te Bonn bepaald sensatie. Welis waar had de Westduitse ambtenaren bond een salarisverhoging van 10 pet. geëist en was het algemene Westduitse vakverbond, de DGB, zelfs tot 12 en 15 pet. gegaan, maar men verwachtte dat de regering niet verder dan 6 pet. zou ko men. En wel omdat de minister van Financiën, Franz Etzel, er nog onlangs de nadruk op had gelegd, dat iedere pet. salarisverhoging voor ambtenaren van staat, deelstaten en gemeenten van de schatkist 100 miljoen Mark zou vergen. Etzel kon, gezien de wankele situatie van zijn begroting 1961, derhalve niet uitgaan boven 5 6 pot. salarisverho ging. In juni ook al De verwondering is ook daarom zo groot omdat de ambtenaren nog op 1 juni jl. een salarisverhoging van 7 pet. hebben ontvangen, na veel touwtrekke rij weliswaar. Na deze verhoging hamer den de vakbonden evenwel steeds weer op hetzelfde aambeeld: „Wij tonen sta tistisch aan dat de salarissen der amb tenaren verre waren achtergebleven bij de stijging van de kosten van levens onderhoud en bij de stijging van de lonen in industrie en handel". De eisen Arbeiders richtten ravage aan in Renaultfabriek Honderden arbeiders van de Renault- fabrieken in Boulogne Billancourt, in de directe omgeving van Parijs, hebben gisteravond betogingen gehouden waar bij het nogal wild toeging. Zy hadden het in het bijzonder gemunt op de con structiewerkplaats waar zy de boel kort en klein sloegen. Volgens de vakbonden is de woede van de arbeiders te verklaren uit het feit dat de directie gebruik heeft ge maakt van elektronische sorteermachi- nes om de 3.000 ontslagen arbeiders uit het totaal van circa 60.000, dat bij het Franse Renaultcomplex werkt, uit te schiften. De directie heeft inmiddels ont kend dat zij met dit doel deze machines heeft ingeschakeld. Ook voor het gebouw waar de per soneelschef zetelt, kwam het tot ge welddaden. Ontslagen arbeiders wierpen hier brokken ijzer en stenen door de ramen van het gebouw. der vakbonden wogen ditmaal dubbel zwaar omdat de verkiezingen voor de bondsdag in september 1961 nu eenmaal in aantocht zijn. De regering, die een half jaar geleden nog verklaarde dat salarisverhoging voor ambtenaren zou leiden tot grotere con sumptie en tot de verhoging der lonen in de industrie met alle gevolgen van dien voor de kokende hoogconjunctuur, geeft het volgende jaar rustig een be drag van 700 k 800 miljoen extra uit voor de salarissen van de ambtenaren van staat, deelstaat en gemeente en be last de met grote tekorten werkende spoorwegen met een extra uitgave van vele miljoenen. Adenauer en de zijnen verontschuldi gen zich tenslotte rustig door te wijzen op de recente huurverhoging en de ver hoging der prijzen. De Westduitse amb tenaren hebben in elk geval geen kla gen: in goed zeven maanden gaat hun salaris met maar eventjes 15 k 16 pet. omhoog. Men verwacht daarvan een verhoging van de omzet van consump tiegoederen in de komende lente en zo mer. hetgeen in krachtige tegenstelling zal staan tot de regeringspogingen om de hoogconjunctuur aan banden te leg gen. Verlaging loon- en inkomstenbelasting In zijn memorie van antwoord op de algemene financiële beschouwing wijst de minister van Financiën er nog maals op, dat het verlengen van de tydelyke belastingverhogingen op 1 ja nuari 1961 en de verlaging van loon- en inkomstenbelasting een half jaar la ter, gezien moeten worden binnen het totale belastingplan. Dit is slechts in de tijd verspreid in verband met eisen, welke een juiste conjunctuurpolitiek stelt. De tijdelijke verhogingen opschor ten tot de verlaging ingaat zou tot een wonderlijke situatie leiden. Het is met het oog op de conjunctu rele ontwikkeling nodig om thans nog niet de datum van ingang van de ver laging vast te stellen. Tot hen, die be zwaar hebben tegen invoering bij Ko ninklijk Besluit zegt de minister, dat het in zijn bedoeling ligt uiterlijk in de tweede helft van mei de Tweede Kamer gemotiveerd mee te delen welk standpunt de regering terzake van de verlaging inneemt. Met de voorgestelde procedure is dus geenszins bedoeld de Staten-Generaal geen deel doen te heb ben in de besluitvorming omtrent het tijdstip waarop de verlaging zal in gaan. Indien de regering verlaging niet verantwoord acht zal daarvan onver wijld kennis worden gegeven. De mi nister zegt voorts te menen, dat de verlaging een niet te onderschatten con- junctuurstimulerende impuls zal geven. Voorzichtigheid acht hy derhalve ge boden. Gestreefd zal worden naar een op lossing om de aanslagregeling 1961 zo spoedig mogelyk aan de verlaging aan te passen. Voorlopige aanslagen 1961 zullen nog volgens het oude ta rief worden opgelegd, maar een interne regeling zal het mogelijk maken alle aanslagen op korte termijn te verlagen. Westertoren blijft ook 's nachts zingen Tot geruststelling van vele Jor- daanbewoners hebben B. en W. van Amsterdam besloten het klokkenspel van de „goede oude Westertoren" des nachts niet stil te zetten. Enkele burgers - vermoedelijk niet-Jor do ners - hadden daarom verzocht. Zij vonden dat hun nachtrust door dat spel werd verstoord. Het college heeft advies gevraagd aan het sociaal-cultureel wijkcen trum „De Jordaan". Dit is van oor deel dat „en bij dag en bij nacht de zingende Westertoren zijn zin en be- Na de eerste dag van het proces tegen Lagaillarde en zijn medewer kers, die de rebellie in Algiers heb ben geleid, wordt Lagaillarde in een politieauto van het gerechtsgebouw naar de gevangenis teruggebracht. tekenis heeft in het levenspatroon van alle omwonenden zelfs tot in de wijde omtrek". Hierop besloten B. en W. af te zien van het plaatsen van een apparaatje, dat het carillon me chanisch in de nachtelijke uren elke dag automatisch stop zet, zoals dit gebeurt in de torens van de Oude en de Zuiderkerk (waarvan slechts het uurwerk des nachts tussen 23.00 en 7J5 slaat), alsmede in de Muntto ren, die iedere nacht geheel zwijgt. aldus de minister van Financiën. Mocht omstreeks de aanvang van de voorlopige aanslagregeling 1961 een beslissing om trent de belastingverlaging spoedig wor den verwacht dan zal worden overwo gen de regeling der voorlopige aansla gen korte tyd uit te stellen om ze na dien met verlaagde bedragen op te leg gen. Advertentie flitsen de pijn weg Regering behoort nu snel standpunt inzake een toto te bepalen Vele leden uit de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer achten het wenselijk, zo zeggen zij in het voor lopig verslag inzake de begroting 1961 van het departement van Justitie dat zeer spoedig het regeringsstandpunt be kend zal worden inzake het vergun ningenbeleid ten aanzien van de toto en een eventuele verruiming van artikel 3 van de Loterywet. Gaarne zouden zy zien. dat in elk geval zo spoedig mogelijk het uitkeren van geldprijzen mogelijk zou worden gemaakt. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat voor de regering nu twee wegen openstaan, de eerste in de rich ting van een wijziging van de Loterij- wet, de tweede in de vorm van een noodwet. Enige andere leden wezen erop, dat de huidige „Beerman-toto" niet onbe vredigend functioneert. Zij waren van oordeel, dat deze toto voor bestendiging in aanmerking komt. Onder meer zou volstaan kunnen worden met wijziging van artikel 3 van de Loterywet in dier tfieuW i NieK"* ioorte» kleurt»' 1 Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Ferhat Abbas zou geen rode hulp willen aanvaarden Algerye zal geen internationaal slag veld worden en er zullen geen Chinese vrijwilligers tussenbeide komen in de oorlog tegen Frankrijk, zo heeft de pre mier van de voorlopige Algerijnse rege ring in ballingschap, Ferhat Abbas. ver klaard in een exclusief vraaggesprek met een verslaggever van het te Stockholm verschijnende blad „Stockholms Tid- ningen". De premier ontkende de be richten als zou Algerye een eigen lucht macht opbouwen met Russische en Chi nese hulp. Premier Abbas zei, dat „de Algerijnen wapens nemen vanwaar zij ze ook maar kunnen krijgen". Hij leverde kritiek op Amerika omdat dit land de Fransen van wapens en bommen voorziet. Hy zei ge reed te zyn om naar New York te reizen en het ingrijpen te vragen van de volke renorganisatie om zo een einde te maken aan de oorlog in zijn land. „Alle geruchten als zou ik president De Gaulle willen ontmoeten, zijn uit de lucht gegrepen", zei Abbas. Hij zei hiermee de afgebroken onder handelingen van Melun te bedoelen. „Wij willen geen onderhandelingen meer", zei hij. voege, dat het verbod van geldprijzen komt te vervallen. Weer andere leden wensten aan de minister de vraag voor te leggen, of de bewindsman van oordeel is, dat het thans door hem gevolgde totobeleid in overeenstemming is met de letter en met de geest van de Loterijwet. Reptielen groter dan draken van Komodo Zij bleken toen op krab ben en kleine vissen te jagen, die achterblijven in poelen zeewater op het strand bij eb. De piloten zagen geen kans om tot de woonplekken van de reptielen door te dringen, want die lagen onder dicht truweel verborgen, waarin massa's horzels hun nes ten hadden gebouwd. Een der waarnemers, sergeant C. G. Faulkner, zei, dat de hagedissen een „vervaarlijke aanblik" boden. Volgens hem wa ren zij groenachtig van kleur met een kleine, platte kop. Zij waren zo lang, zei hy, wegens hun enorme staarten. In het binnenland van Malakka komt een soort van hagedissen voor, die tot drie meter lang kun nen worden. Piloten van de Britse luchtmacht hebben gerap porteerd, dat zy op twee onbewoonde eilandjes on der de noordwestkust van Malakka hagedissen heb ben gezien van monster achtige afmetingen. De Britten beweren, dat de lengte van deze reusach tige reptielen varieerden tussen de drie en 25 me ter. De waarnemingen werden gedaan op de eilandjes Song Song en Telor. Vissers in die buurt zeggen, dat zij de reptie len ook gezien hebben. De biologische dienst van de Maleise regering is thans bezig nauwkeu rige gegevens over de dieren te verzamelen, maar het laat zich aanzien, dat de nieuw-ontdekte rep tielen zelfs nog groter zyn dan de bekende „draken van Komodo", die men op de Indonesische eilanden Komodo, Rinda en Flores aantreft. Ian Templeton, een voor lichtingsofficier van de RAF. is zojuist terug gekeerd van een helikop- tervlucht over de eiland jes, maar zijn pogingen om de reptielen te foto graferen zijn vergeefs ge weest. Hy zei echter, dat hy zes R.AJ'.-piloten had ge sproken. die de dieren wel gezien hadden. „Een van hen heeft er een van drie meter bij daglicht waar genomen", aldus Temple ton. Een ander had er een gezien, waarvan hij de lengte op wel 25 meter schatte. Het hoofdkwartier van de Britse luchtmacht in Londen heeft bekend ge maakt, dat de reuzen hagedissen bij het och tendkrieken en tegen de avond zijn gezien.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11