HONIG soepen Ds. Mackaay: zending is niet maar een zaak van een bepaalde kerk Qëuqeot NIEUWHONIG RIJSTSOEP Op Braassem tegen dijk geslagen Doch van kerk van Christus Kamer van Koophandel van Gouda nam stelling tegen plan-Wils veen Bevordert dichtgroeien Randstad Holland BELANGRIJKE PLAATS VOOR DE JAARBEURS WEGGELEGD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 november 1960 Derde blad no. 30193 Over alle grenzen heen MET FIJNE GROENTEN Met Geref. Kerken een nieuwe missionaire verantwoordelijkheid in Afrika? In de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk is de vraag geopperd of het niet mogelijk is tezamen met de zending der Geref. Kerken een nieuwe missionaire verantwoordelijkheid in Afrika te aanvaarden, dat wil dus zeggen niet maar alleen min of meer vrijblij vend met elkander te spreken maar ook werkelijk samen aan het werk te gaan. Over deze zaak, die stellig in brede kring belangstelling trekt, geeft ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest, secretaris van de Raad voor de Zen ding der N.H. Kerk, in het vandaag verschenen nummer van „Her vormd Nederland" onder het motto „Over alle grenzen heen", zijn visie. Internationalisatie der zending Internationalisatie der zending, dat betekent dat het, doordat zendingsar beiders van allerlei landen en allerlei kerken gaan samenwerken, duidelijk moet worden dat de zending niet maar een zaak is van een bepaalde kerk, die op haar eentje aan de arbeid gaat, maar dat zg de zaak is van de Kerk van Christus, die wanneer zij met het Evan gelie uitgaat naar de „niet-Christelijke" wereld, wil laten zien, dat zjj zich over alle grenzen en scheidsmuren heen, één weet in haar gehoorzaamheid aan de éne Heer. Jonge kerken klagen ons aan Ieder die wel eens kennis heeft ge nomen van wat er op allerlei oecume nische conferenties vanuit de jongere kerken te berde wordt gebracht, kan weten dat onze broeders uit Azië en Afrika altijd weer klagen over de ver deeldheid der Westerse kerken, die door dat zij alle los van elkander, met eigen zendingsarbeiders komen, in tal van landen een heilloze verwarring hebben gesticht. Eigenlijk is het te zwak gezegd, wan neer ik schrijf, dat de jonge kerken klagen. Zij klagen ons aan. Zij wijzen op de verwarring die wij hebben ge sticht en roepen ons op om toch ein delijk eens, in Gods naam, ernst te maken met de wil van de Heer, die immers bad dat wjj één zullen zijn! de Fransen en de Engelsen had gedacht maar niet aan de gereformeerden in ons eigen land! Oecumenisch denken en handelen Het is wel een bewijs hoezeer ook wij in „Oegstgeest" nog moeten leren om werkelijk en metterdaad oecume nisch te denken en te handelen! Maar wij zijn dan ook metterdaad daar toe bereid! Unaniem besloot de Raad voor de Zending deze zaak voor te leggen aan de Generale Zendingsdeputaten van de Geref. Kerken en hen te vragen of zij zich er op willen beraden hoe wjj als Nederlandse christenen niet slechts in de Nederlandse Zendingsraad maar ook in de practische arbeid Over zee een nauw contact met elkander Gods zegen bij te dragen tot heling van de breuk in de kerkelijk zo zeer ver deelde christenheid van Nederland. Wij stellen er prijs op, aldus eindigt ds. Mackaay zijn beschouwing, nu de zendingsweek aanstaande is, deze zaak bekend te maken. Op vele kansels en in veel gezinnen van onze kerk zal zon dag a.s. voor de arbeid der zending wor den gebeden. Het zal goed zijn wanneer dan niet slechts gebeden wordt voor hen die aan de fronten staan maar ook voor hen die hier in Nederland, op het thuisfront, leiding moeten geven en beslissingen moeten nemen. „Heeft het Moderamen ook overwogen aan de Gereformeerde Zendingsdeputa ten voor te stellen om gezamenlijk in West-Afrika nieuwe missionaire verant woordelijkheden te aanvaarden?" Plotseling werd die vraag, aldus schrijft ds. Mackaay, in de vergadering van de Raad voor de Zending gesteld. Ter tafel was een voorstel om in decem ber twee secretarissen naar West-Afrika te zenden om ter plaatse te onderzoeken of er ook mogelijkheden zjjn om in dat deel van de wereld Hervormde Zendings arbeiders in te zetten. Ter voorbereiding van deze reis waren twee afgevaardigden van de Raad naar Londen, Parijs en Bazel gegaan. In de gesprekken, die daar met zendingsleiders zijn gevoerd, was het wel duidelijk ge worden, dat er nergens in Afrika een gebied zal zijn waar wjj als hervormden alleen en uitsluitend op eigen verant woordelijkheid aan de gang kunnen gaan. Overal zal moeten worden samen gewerkt met Afrikaanse kerken en met daar werkende zendingen uit Europa en Amerika. Anders gezegd, iedere zending die, zeker als nieuweling, in Afrika aan het werk wil gaan zal bewust moeten zoeken naar wat tegenwoordig met een mooi woord „internationalisatie" der kunnen onderhouden om aldus onder zending wordt genoemd. „Er is sprake van dubbeltelling Het is een goed ding in deze jaren te mogen ervaren, dat vooral ook de jonge mensen in onze eigen kerken on- duldig worden en steeds luider met de kerken van Azië en Afrika gaan vragen of de verschillen tussen onze kerken nu werkeljjk wel zo groot zijn, dat wij niet gezamelijk zouden kunnen optrek ken als dienstknechten van de ene Heer! Wij in „Oegstgeest" Wjj in „Oegstgeest" zijn er van over tuigd dat het inderdaad zeer we! mo gelijk is om met christenen uit andere kerken en andere landen gezamenlijk op te trekken. Wjj weten wel dat het niet altijd eenvoudig is, zeker niet zo een voudig als vele jonge mensen, in hun enthousiasme wel denken, maar het is nochtans zeer wel mogelijk. Het gebeurt trouwens al! Dr. W. A. Bjjlefeld, die verleden jaar naar Nigeria vertrok, werkt daar in het kader van een Deense Zending en over zijn arbeid wordt geregeld overleg gepleegd met En gelse en Franse zendingsleiders. Ds. C. B. Bot en dokter A. H. van Soest werken in Ghana samen met zen dingsarbeiders uit Zwitserland en over hun arbeid is een voortdurende corres pondentie gaande tussen „Bazel" en „Oestgeest". In Indonesië werken hervormde zen dingsarbeiders aan de verschillende theologische scholen en in de christe lijke lectuurvoorziening nauw samen met gereformeerden en doopsgezinden en met zendingsarbeiders uit Zwitserland en Duitsland, uit Amerika en de Philip- pjjnen. In Nieuw Guinea werken niet alleen hervormde, maar ook gereformeerde en doopsgezinde zendingsarbeiders samen met de Evangelisch Christelijke Kerk en over deze arbeid wordt hier in Ne derland tussen de verschillende zen dingen geregeld overleg gepleegd. Sinds kort is er ook een nauwe sa menwerking ontstaan tussen „Oegstgeest* en de Rijnse zending in Barmen, nu wjj tezamen met de kerk van Nieuw Guinea een missionaire verantwoorde lijkheid hebben aanvaard voor pioniers arbeid in het binnenland in een ge bied, dat nog zelden of nooit door blanke mensen is betreden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en omstreken heeft zich in een brief gericht tot de Tweede Kamer. In deze brief stelt de Kamer van Koophandel onder meer, dat realisering van het plan Wilsveen een abrubt einde zal maken aan de groeimogelijkheden van Zoetermeer. Niet alleen zal de pla nologische reserve van Zoetermeer wor den aangetast, doch bovendien zal de ontwikkeling van een grote stad in de nabijheid van deze gemeente betekenen, dat de bewoners van Zoetermeer minder aandacht zullen hebben voor de maat schappelijke opbouw van. hun gemeente. De stad Wilsveen immers, zo stelt de Kamer, zal meer kunnen bieden op het gebied van verzorgende bedrijven, dienstverlening, onderwijs en recreatie. Dit wordt funest geacht voor een ge meente, die zich wat betreft de recente economische en demografische ontwik keling nog slechts in een eerste stadium bevindt. Alleen een snelle groei van Zoetermeer kan voorkomen, dat zich een ontwrichting zal voordoen. De bouw van Wilsveen zal bovendien het dichtgroeien van de Randstad Hol land verhaasten. Het is, aldus nog steeds de Kamer, om redenen van economische, sociale en militaire aard geboden een oplossing te kiezen, die spreiding van de bevolking in de Randstad bevordert. Bij bestudering van de ramingen van de bevolkingsaanwas van steden als Delft, Leiden en Gouda, welke de minister in zijn memorie van antwoord heeft ge geven, heeft de Kamer de indruk ge kregen, dat er sprake is van een dubbel telling. Ten aanzien van Gouda bijvoor beeld wordt door de provincie Zuid-Hol land rekening gehouden met een groei van het aantal inwoners tot honderd duizend. In feite geeft het huidige aan tal inwoners (ruim 43.000) en de jaar lijkse stijging daarvan met 500 geen re den tot vrees voor het aaneengroeien van Gouda met de omliggende gemeen ten. Bij de raming, aldus de Kamer van Koophandel, was kennelijk rekening ge houden met een gestimuleerde overloop, die men, toen de raming gemaakt werd, kon verwachten. Het forensenverkeer en het pendelen tussen de Randstad en het oostelijk daarvan gelegen gebied neemt nog steeds toe, aldus de brief. Deze pen del zou nog groter kunnen zijn, wan neer gebruik gemaakt wordt van ter reinen, die in de nabijheid van de be staande kernen liggen en die thans eco nomisch van weinig belang zijn. Alle zendelingen moeten Indonesië verlaten Het is duidelijk, dat door de politieke verwikkelingen geen Ne derlandse zendingsarbeiders meer naar Indonesië kunnen worden gezonden en dat zij die er nog werken binnen afzienbare tijd dit land moeten verlaten. Verschillen de Nederlandse zendingen hebben noodgedwongen de consequentie hiervan getrokken. De Vrij Evan- gelischen gaan naar Zuid-West- Afrika, de Gereformeerden naar Pakistan, naar Roeanda Oeroendi en misschien naar Zuid-Amerika. De Hervormden denken aan West- Afrika. Met „Bazel" zullen we daar in ieder geval nauw samen werken, wellicht ook met Fransen en Engelsen. Waarom wel met „Bazel" en niet met „Baarn" „Heeft het Moderamen ook overwo gen aan de gereformeerde zendings deputaten voor te stellen om gezamen lijk in West-Afrika nieuwe missionaire verantwoordelijkheden te aanvaarden?" Anders gezegd: Waarom wel met „Bazel" en niet met „Baarn"? Waarom wel met de broeders uit Zwitserland en niet met hen, die ons toch eigenljjk het naaste zijn? Het Moderamen moest met schaamte bekennen, dat het wel aan de Zwitsers, In Wenen zijn de opnamen begon nen voor een film, xvaarin Joan Haanappel optreedt. Hier zien w« een scène met van links naar rechts Ina Bauer, Toni Sailer en Joan HaanappeL Het 106 ton metende motorschip „Margrief', eigendom van de heer B. J. Mollers te Rijnsaterwoude, is tijdens de storm, die over ons land woedde aan de westkust van het Braassemermeer losgeslagen van twee ankers. Het schip waaide dwars het Braassemermeer over en sloeg enkele honderden meters ten noorden van de jachthaven Dragt op de dijk. Hevige windsto ten, die het schip tal van meters opzwiepten, zorgden ervoor, dat het scheepje in korte tijd volliep. Dit motorschip werd door de heer Mollers gebruikt voor het bagge ren van grond, bestemd voor de tuinderijen in Roelofarendsveen. Burgemeester B. Kammenga, die zich persoonlijk op de hoogte kwam stellen van het stormgevaar, kon er zich gelukkig van overtuigen, dat de dijk geen direct gevaar liep. Het scheepje, dat verzekerd was, zal bij gunstiger weer worden ge licht. Op de foto ziet men hoe zwaar het schip het te verduren kreeg. (Foto Leidsch Dagblad) Nieuwe directeur over de toekomst (Van onze Utrechtse correspondent) De Jaarbeurs is en moet ook vooral zijn het uitstalvenster van de Neder landse handel en industrie. Als zodanig kan zij in de toekomst een nog belang rijker functie vervullen. De voortschrij dende Europese integratie zal zonder twijfel leiden tot grotere scherpere bui tenlandse concurrentie op onze binnen landse markt. Wij mogen de binnen landse markt niet verliezen en de Jaar beurs is daarbij het middel bij uitstek. Aldus de heer J. H. D. van der Kwast, de nieuwe directeur van de Jaarbeurs, die per 1 januari de algehele leiding op zich zal nemen. De middelgrote (industriële) onderne ming zal vooral naar de Jaarbeurs moe ten komen. Een krachtige Jaarbeurs is voorts een goede basis voor onderhande lingen over Nederlandse toelating tot buitenlandse beurzen. Men kan dan iets bieden en de toegang van buitanlanders hier en Nederlandsers elders zal een zaak van wederkerigheid moeten zijn. De heer Van der Kwast komt graag naar Utrecht. „In het geheim had de Jaarbeurs", zo zei hij gisteren in zijn Kamer in het ministerie van Econo mische Zaken te Den Haag een bijzon der prettig plekje in mijn hart. Ja, de Jaarbeurs trekt mij bijzonder aan. Ik zie er wat in". Verschillende gedachten Dat de benoeming verschillende ge dachten heeft opgeroepen, vooral ten aanzien van de positie van de huidige directie, was hem duidelijk. Over de toekomstige positie van beide heren zijn de gesprekken evenwel nog gaande. Hoe deze besprekingen zullen verlopen is een volkomen open vraag. Het is zelfs mo gelijk, zo drukte de heer Van der Kwast zich uit, dat de directeuren in mijn benoeming een reden zien om te zeg gen: „Als het zo moet, dan voelen wij er niet voor". „Pijnlijke vragen zijn mogelijk. Maar in pijnlijke situaties op te treden is ook hier als directeur-generaal van Han del en Nijverheid mijn dagelijks werk. Ik zal het echter bijzonder aantrek kelijk vinden in een overgangsperiode veel van beide heren, die mij met be paalde deeltaken voor korte tijd ter zijde kunnen staan bij de algemene leiding, te leren. Zij kunnen veel van hun kennis van zaken, met hun good will. aan mtf overdragen. Ik kan hun ervaring goed gebruiken." Levenspositie De heer Van der Kwast (48 jaar, vader van vier zoons) ziet in zijn nieuwe taak bepaald een levenspositie. Op beursgebied ziet h(j vele mogelijk heden. maar een voorwaarde daarbij is een grotere coördinatie. Chauvinisme moet niet een bepaalde beurs aan een bepaalde plaats binden. Het moet mo gelijk zijn de (deel) beurzen in twee of drie plaatsen tegelijk te houden, mits een goede verbinding gewaarborgd is. De voorzitter van de Raad van Beheer, dr. G. van der Wal, sprak in zijn toe lichting op het secretariaat van de Jaar beurs te Utrecht over „het creëren van een duidelijke organisatorische organi satie". Het gesprek daarover met de heer Van der Kwast en de zittende directie zal een eerste stap zijn om uit de bestaande moeilijkheden te geraken. Over de toekomstige positie van de he ren Schuit en Van Roy en kon hij zich niet uitlaten. De benoeming van de heer Van der Kwast is formeel nog niet geregeld. De Raad van Beheer heeft een unaniem voorstel gedaan aan de organen van de Jaarbeurs, die daarover nader heb ben te beslissen. 403 met schuifdak, airconditioning MODEL 1961 f. 9389.— 403 Sept f. 8380.— DEVILEE - REIZEVOORT DA COSTASTRAAT 14—16 LEIDEN TELEFOON 31200 Jeugdige aanranders te Utrecht gegrepen (Van onze Utrechtse correspondent) Een 16-jarige fabrieksarbeider uit Utrecht, die dezer dagen na flink optreden van een krantebezorger door de politie kon worden gepakt, heeft liefst tien aan randingen bekend. Het frappante is, dat van geen van deze onbeschaamde han delingen aangifte is gedaan fcfj de politie De fabrieksarbeider viel een 17- jarig meisje op het Wielingerplein lastig. Op het gillen van het meisje kwam de krantebezorger H. Beerthui- zen (37) aanlopen. De aanrander nam de benen en de heer Beerthuizen zette op zijn fiets de achtervolging in tot de trapper van zijn fiets afbrak. De achter volger holde naar de eerste de beste te lefoon in de buurt om de politie te waar schuwen. Even tevoren had hjj een voor bijganger gevraagd de achtervolging over te nemen. Een politie-auto arriveerde en de heer Beerthuizen stapte in. Bij de Baden Po- wellweg langs de spoorlijn werd de aan rander ingehaald. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Hij heeft bekend meer dan tien maal 's avonds in de Rivieren wijk vrouwen op straat lastig gevallen te hebben. Maar niet alleen in de Ri vierenwijk was het onrustig Aan de Zwanenvechtlaan werd des avonds een vrouw door een 14-jarige automonteur lastig gevallen op het trap penhuis van haar flat. De deuren van de flat gingen open en de buren schoten te hulp, toen de vrouw begon te gillen. De 17-jarige Nico Dos. een kantoorbediende, was hier de man die de verdachte aan de politie kon overgeven. De jongeman be kende zijn wandaad. Vier bankbiljetten worden ingetrokken Blijkens een mededeling van de Neder- landsche Bank worden bankbiljetten van f. 100 model 1947, van f. 25 model 1949 en van f. 20 model 1945 en model 1955, ingetrokken. De bank roept hou ders van deze biljetten op deze vóór 1 mei 1961 ter verwisseling bij haar aan te bieden. De biljetten zijn gedateerd resp. 9 juli 1947, 1 juli 1949, 7 mei 1945 en 8 novem ber 1955. Op de biljetten van f. 100 is, rechts op de voorzijde, een vrouwen portret naar een schilderij van Rem brandt geplaatst, op die van f. 25 een afbeelding van koning Salomo. De bil jetten van f. 20 model 1945, vertonen op de voorzijde een portret van stadhouder- koning Willem III, die van model 1955 een portret van Boerhaave. Ver. „Nederland-Japan" is teleurgesteld over film Het bestuur van de Nederlands- Ja panse vereniging heeft bij de ambassade van Japan in Den Haag zijn teleur stelling kenbaar gemaakt over de ver toning van de film „Blanke huid en gele commandant". Het bestuur besloot hiertoe, na ken nis te hebben genomen van de felle reac ties in Nederland, die de film heeft uitgelokt. De vereniging meent, dat het opge wekte misnoegen een ongunstige invloed kan hebben op de culturele betrekkin gen tussen Nederland en Japan, die de vereniging juist wil bevorderen en ver diepen. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Vermiccllisoep 43 ct. De soep die iedereen zo lekker vindtCZ- Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een- tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9