Westduitse spion Frenzel was het middelpunt van Tsjechische bende Justitieel onderzoek in faillissement-Socrates WEERBERICHT 120,- Dynamietladingen beschermden tjll Dynamietladingen beschermden bussen met gestolen paperassen Duizend doden in Pakistan KUNSTMAAN MET SUCCES GELANCEERD DIJKDOORBRAAK IN ITALIË: BOEREN VLUCHTEN MET VEE Ook in België o vers trom i ngen TOP-VOORDEEL COSTUUM (Sue/ teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 No. 30193 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vijf handlangers van Kamerlid opgepakt Het 61-jarige Westduitse parlementslid Alfred Frenzel (zaterdag j.l. wegens spionage gearresteerd) blijkt het middelpunt te zijn geweest van een uitgebreide Tsjechische spionagegroep, welke enige jaren lang via de luchtweg BonnWenen—Praag gewerkt heeft. Een dag voor dat Frenzel op heterdaad kon worden betrapt was de Westduitse veiligheidsdienst erin geslaagd twee officieren van de Tsjechische geheime dienst en de vrouw van een van hen te grijpen. Kort daarop kon deze dienst ook nog de hand leggen op een tweetal Duitsers uit Neurenberg. Het was de eerste maal, dat in West-Duitsland Oost- europese officieren bij spionage op heterdaad konden worden betrapt. De ene officier was majoor en de andere kapitein. Zij hadden Duitse schuilnamen, namelijk Altmann en Lang. In Oost-Duitsland wordt verrader een held genoemd Frenzel, die sedert 1958 door de West duitse veiligheidsdienst nauwkeurig was gadegeslagen zonder dat men er in was geslaagd hem ooit te verrassen, werkte uiterst handig samen met de Tsjechi sche geheime dienst. Hij had namelijk géén zogenaamde „dode brievenbus", een oude boom, een droge sloot of wat dan ook, waarin communistische spion nen hun geheime papieren plegen te deponeren die dan later door een con tactman worden opgehaald. Frenzel bezat namelijk een eigen „bemiddelaar". Hem gaf het Bondsdaglid geregeld aller lei paperassen, waaronder geheime gegevens over de Westduitse defen siebegroting, alsmede zeer geheime onderdelen van NAVO-plannen, notulen van SPD-bestuursvergaderingen en van bijeenkomsten van de defensiecommissie van de Bondsdag, gegevens over de NAVO-infrastructuur (verzorging troe pen, aanleg vliegvelden, wegen en dergelijke). Microfilms en vuurstralen Frenzels „bemiddelaar" officier van de Tsjechische geheime dienst, die zich Amerikaan krijgt de Nobelprijs voor natuurkunde De Nobelprijs voor natuurkunde is voor 1960 toegekend aan de Amerikaanse professor Donald A. Glaser. Ook de Nobelprijs voor schei kunde zou waarschijnlijk vandaag worden toegekend. Tweede Kamer wil meer HTS-en Staatssecretaris gaat zich beraden (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen is gisteravond in de Tweede Kamer gepleit voor meer Hogere Tech nische Scholen (niet te verwarren met een Technische Hogeschool) die vroeger M.T.S. werden genoemd. Dat gebeurde naar aanleiding van de nota, waarin de regering tot de conclusie is gekomen, dat in de toekomst alleen in het westen van ons land een nieuwe Hogere Technische School nog gewenst zou kunnen zijn, maar dat overigens in het algemeen voldoende in de behoefte wordt voorzien. De kritiek was zo hevig en zo algemeen dat staatssecretaris Stubenrouch enige tijd beraad vroeg alvorens op een latere datum, waarschijnlijk volgende week, te antwoorden. De regering heeft de indruk, dat het belangstellingsplafond voor de H.T.S. reeds is bereikt en ook in de toekomst niet zal toenemen door de toenemende concurrentie van andere vormen van hoger beroepsonderwijs. Bovendien moet een H.T.S. om goed te functioneren, een betrekkelijk groot aantal leerlingen hebben, terwijl een kostbare outillage is vereist, zodat ook daarom het aantal scholen beperkt moet blijven. Er zijn thans 15 neutraal-bijzondere Hogere Technische Scholen, vier Rooms Katho lieke en 3 gemeentelijke. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met enkele buien. Overwegend krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 NOVEMBER Zon op- 7.40 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 18.09 uur; onder: 8.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.33 uur en 15.48 uur. Laagwater te 11.45 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Altmann noemde en samen met zyn vrouw is gearresteerd fotografeerde de gegevens op microfilms en gaf ze in kleine van een elektrische lading voor ziene en zeer geraffineerd gecamoufleer de bussen door aan een koerier, die ook een Tsjechische officier was en zich Lang noemde. De koerier onderhield soms alleen, soms met behulp van twee Westduitse contactmannen de verbin ding per vliegtuig van Bonn, Frankfort en Londen met Wenen en Praag, de zetel van de Tsjechische geheime dienst. Eén van de Westduitse contactmannen stond in dienst van de Westduitse firma Siemens en Halske, hij leverde o.m. een radiozendapparaat aan de vrouw van „Altmann". De eerste man, die de Westduit se veiligheidsdienst te pakken kreeg was de Tsjechische koerier. Daarna begon een ware ketting reactie, die eindigde in het huis van Frenzels .bemiddelaar" en diens vrouw. Dat huis, zo beweert men, was een waar spionagenest waaruit door Frenzel geleverde papieren te voorschijn kwamen. Bepaalde kasten in het huis waren van dynamietladingen voorzien. Toen een lid van de Westduitse veiligheidsdienst een bus van de Tsjechen opende schoot er een vuurstraal van dertig centimeter lengte uit: als door een wonder bleef de politieman ongedeerd. In Rode activiteit in Zuid-Amerika De voorzitter van de regeringsraad van Uruguay, Benito Nardone, heeft or een persconferentie verklaard dat het hoofdkwartier van de communistische beweging in Latijns-Amerika is geves tigd in Montevideo. Hij beschuldigde de Cubaanse regering ervan „haar tenta kels naar Zuid-Amerika te hebben uit gestrekt" om het communistisch te ma ken. De Sovjetrussische legatie in Mon tevideo zou gedurende de laatste week van oktober 770 zakken, met een gewicht van 3000 kilo aan propagandamateri aal hebben ontvangen. Een deel van dit materiaal is over geheel Latijns-Ameri ka verspreid, aldus Nardone. de bus zaten geheime paperassen van het Westduitse ministerie van Defensie, door Frenzel gestolen! Geval van afpersing? Diverse waarnemers in Bonn nemen aan dat Frenzel het slachtoffer van politieke afpersing is geweest. Deze vroeger zeer linkse, Sudetenduitse socia list was tijdens de oorlog in Engeland. Toen en ook na 1945 zou hij zich tegen over de Tsjechische minister-president Benesj en diens minister van Buiten landse Zaken Ripka hebben uitgespro ken voor de verdrijving der Sudeten- duitsers uit hun vroeger Duitse woon gebieden, die thans Tsjechisch zijn. De Tsjechische geheime dienst zou Frenzel met schriftelijke bewijzen over deze uitlatingen uit die tijd hebben bang gemaakt en hebben gedreigd ze te publiceren, hetgeen gelijk zou hebben gestaan met het einde van Frenzels politieke loopbaan. Opvallend is dat Frenzel in commu nistisch Oost-Duitsland als een soort held wordt gewaardeerd. Men noemt de spion en landverrader daar een „voor beeldig patriot"! Miljoenen-manipulaties (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank zal zaterdagmorgen opnieuw beraad slagen over het miljoenfaillissement dat enige tijd geleden door de Amsterdamse Bank is aangevraagd voor de handelaar in onroerende goederen N. den Besten en zijn N.V. Socrates. De aanvraag werd eerder aan gehouden, omdat gezien de cijfers van de overgelegde balans sur séance van betaling werd verleend. Inmiddels heeft echter ook de Justitie belangstelling gekregen voor deze Socrates-affaire, waarin de avontuurlijke zakenman N. den Besten met miljoenen heeft ge goocheld, doch geen boekhouding heeft bijgehouden. De procureur-generaal in Amsterdam 'mr. H. R. de Zaayer, heeft nu de Officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker belast met het onderzoek naar de strafrechte lijke aspecten van de zaak Socrates. Voor wat betreft het ontbreken van de boek houding kan de heer Den Besten wor den vervolgd op grond van artikel 6 Wetboek van Koophandel en artikel 342 Wetboek van Strafrecht. Dit feit kan met ten hoogste één jaar gevangenis straf worden gestraft. Slokops Mr. Hartsuiker zal zaterdagmorgen de zitting van de rechtbank bijwonen. Naar wij vernemen is het niet uitgesloten, dat hij bij die gelegenheid ambtshalve het faillissement van de twaalf dochtermaat schappijen van de N.V. Socrates zal Het 13-jarige Franse meisje Minou Drouet, indertijd veel besproken door haar even veel omstreden dichterlijke gaven, kwam gisteren in Amsterdam aan. Zij zal in ver schillende bijeenkomsten eigen ge dichten voordragen en zichzelf op de gitaar begeleiden. Minou Drouet op het Stationsplein in Amsterdam. aanvragen. Deze maatschappijen, die op uiteenlopend terrein opereerden, waren de slokops, die door de N.V. Socrates werden gefinancierd met de vele mil joenen, die deze N.V. op haar beurt van de Amsterdamsche Bank leende. Dit wonderlijk groot krediet ca 17 miljoen gulden heeft geleid tot het ontslag van het hoofd afdeling kredietverlening, adjunct-directeur T. Hoving, Tot de bewindvoerder van de N.V. Socrates is vorige week benoemd mr. C. D. van Vliet, die heeft toegegeven, dat hij geen boekhouding heeft aangetrof fen. Volgens artikel 242 van de Faillis- sementswet is de bewindvoerder ver plicht de rechtbank te verzoeken sur séance van betaling in te trekken wan neer hij de indruk heeft dat de hand having niet in het belang is van de boedel of indien hij de overtuiging heeft, dat niet na verloop van tijd bevredi ging van de crediteuren is te verwach ten. Intrekking van surséance van be taling betekent faillissement. Groot tekort De Amsterdamsche Bank zou dus voor 17 miljoen gulden by de N.V. Socrates betrokken zijn. De activa grotendeels bestaande uit onroerend goed zouden volgens de door de heer Den Besten overgelegde balans 30 miljoen gulden bedragen. Ingewijden schatten deze activa echter slechts op hoogstens 12 miljoen gulden. Tot het onroerende goed, waarover de N.V. Socrates beschikt, behoort onder meer het Scala-Theater te Rotterdam, dat is verhuurd aan de maatschappij, die hier cinerama films vertoont. De di rectie van de Amsterdamsche Bank deelde ons dezer dagen echter desge vraagd mee, dat de exploitatie van dit theater onder alle omstandigheden normaal doorgang zal vinden. Voorts heeft de Bank een verklaring uitge geven, waarin betreurd wordt, dat de heer Hoving het in hem gestelde ver trouwen beschaamd heeft door zijn be voegdheden verre te overschrijden. Maar voor de eventuele verliezen, die uit deze transacties kunnen voortvloeien, zijn volgens de bankdirectie ruime voorzie ningen getroffen: „De resultaten van het totnutoe verstreken boekjaar on dervinden dan ook geen nadelige invloed van de transacties". De cycloon, die 31 oktober de stad Chittagong en omgeving, in Oost-Pakistan, teisterde, heeft waarschijnlijk duizend mensen levens geëist. De cycloon werd gevolgd door een vloedgolf die in de kuststreken, en in het bijzonder in de haven van Chittagong, zware schade heeft aangericht. Drie weken geleden werd Oost-Pakistan reeds door een zware stormramp getroffen, waarbij zesduizend slachtoffers vielen. Explorer onderzocht radioverbindingen De V.S. hebben vanochtend met succes van de basis Cape Cana veral in Florida de satelliet Explo rer VIII gelanceerd. Het apparaat heeft de vorm van twee tegen elkaar geplaatste emmers en het weegt 40.8 kg. Het bevat instru menten voor het onderzoeken van enige vraagstukken betreffende radioverbindingen in het randge bied van de ruimte. De satelliet werd afgeschoten met be hulp van een raket van het type Juno- II, bestaande uit een gewijzigde Jupiter- raket en drie trappen van raketten met vaste brandstof. De vier rakettrappen zijn alle volgens plan ontbrand. De Explorer VIII is in een baan gekomen waarvan de hoogte varieert van 320 tot 1600 km. Hij draait als een tol rond, om zijn stabilisatie te verzekeren. De sterrenwacht te Fort Monmouth, in de Amerikaanse staat New Yersey, meldde vier mmuten na de lancering van de Explorer VIII, een duidelijk sein van de satelliet te hebben ontvangen, dat negen minuten aanhield, totdat deze uit het gezicht was verdwenen. Storm en regen in Europa Brandweerlieden en soldaten waren gisteravond met verbeten woede bezig aan het versterken van de dijken in de Po-delta, nadat een dijk van de Goro-Po. de zuidelijke arm van deze machtige Noorditaliaanse stroom, over een lengte van dertig meter was bezweken. Duizenden boeren zijn met hun vee en andere bezittingen op de vlucht geslagen voor het water. Het delta-eiland Ariano, tussen ie hoofdarm van de Po en de Goro-po zou, naar men aannam, gisteravond reeds voor een derde deel onder water staat. Bijzondere beschermingsmaatregelen worden getroffen voor de stadjes Taglio di Po. Ariano en Carbola. Niet alleen de Po-delta heeft met overstromingen te kampen, ook in Bel gië, in het gebied van Brugge en Gent, staan grote stukken land onder water als gevolg van regen en storm. Vele schepen konden woensdag havens aan de Belgische kust niet verlaten. Aanvaring Tijdens de storm kwamen twee zee schepen, een Brits en een Frans vracht schip, bij Antwerpen met elkaar in aan varing. Het Britse schip, dat gemeerd lag, werd losgeslagen, evenals een aan tal kleinere vaartuigen. Er werd be halve aan de zeeschepen en de kleinere vaartuigen ook schade aangericht uan de kade en kranen. Weer hebben stormen Groot-Brit- tannië geteisterd. Vooral in de Ierse Zee leverden krachtige windstoten grote moeilijkheden op voor de scheepvaart. Vierentwintig winkelmeisjes in Bel fast beleefden gisteren de schrik van hun leven toen de storm het dak van de vijfde etage van het warenhuis waar zij werkten, afrukte. Prinses Irene heeft gisteren in Al melo het naar haar genoemde zie kenhuis geopend. De Prinses en haar secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen tijdens de rondgang door het ziekenhuis op de afdeling fy sische therapie. NIEUW OVERLEG POLITIESALARIS OP 9 NOVEMBER Het hernieuwde overleg tussen minister Toxopeus van Binnen landse Zaken en de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zal op woens dag 9 nov. plaatshebben. In ver band met het overvolle programma van de minister is deze niet in staat op korter termijn het overleg te voeren. In verband met nieuwe besprekingen heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten de interpellatie van de heer Blom (P. v. d. A.) niet toe te staan. De heer Blom ging ermede akkoord, maar hield zich het recht voor later op de zaak terug te komen. Advertentie Kunt U snel beslissen over f120.-? Alleen voor u, die beseft welk voordeel u hier geboden wordtl Een elegant costuum, perfect en comfortabel voor een uitzonder lijk laag bedrag. Alleen als u besluitvaardig bent: 't is een speeiale aanbieding die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK Hoogstraat 1-2 - LEIDEN Uit Het Leidsch Dagblad van 3 November 1860: Hedennacht overleed de i oudste Stadsbode Jacobus Ver- bruage. den leeftijd van 75 -ja- i ren bereikt hebbende. Zijn ijve- rige en trouwe diensten gedu- rende een tijd van meer dan 4o jaren werden dezer dagen door den Gemeenteraad erkend, die hem een jaarlijksch pensioen, ten einde zijne overige dagen in onbezorgden rust te slijten. Van die gunst zal hij geen genot t hebben, nu hij de eeuwige rust t is ingegaan. f

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1