BEGIN 1963 OPENT NIEUW LEIDS DIACONESSENHUIS Met ruim 300 bedden en een hotel-restaurant voor de meer dan 200 personeelsleden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 november 1960 Derde blad no. 30192 Complex van drie onderling verbonden grote gebouwen Nu onlangs het enorme betonskelet voor het aan de Houtlaan te bouwen nieuwe Diaconessen- huis is opgeleverd, is de eindfase de afbouw ingetreden van dit moderne ziekenhuiscomplex, dat straks plaats zal bieden voor ruim driehonderd patiënten. Ging op 30 september 1958 de eerste paal voor dit complex de grond in, met de totale afbouw en inrichting van het Huis zijn nog ruim twee jaar gemoeid, zodat de officiële opening in het begin van 1963 tegemoet kan worden gezien. Reeds over enkele dagen zal met de afbouw, welke o.a. bestaat uit het bekleden van het betonskelet, worden begonnen. Zoals bekend is dit werk, dat een investering van ruim f. 5 miljoen vraagt, opgedragen aan de N.V. Aannemingmaatschappij v.h. Boersma te Den Haag. De totale bouwkosten bedragen circa f. 13 miljoen. Het enorme complex van ruim 70.000 m3 inhoud, waarvan wij elders in dit nummer meer dere suggestieve foto's publiceren, bestaat uit drie onderling met elkaar verbonden grote gebouwen. De hoofdingang, welke men via een oprit bereikt en waarboven een kerkzaal is geprojecteerd, correspondeert direct op het behandelhuis, waarin de medische afdeling vijf operatiekamers wordt ondergebracht. Achter deze afdeling komt het verpleeghuis, dat berekend is op ruim 300 patiënten. Enigszins afzonderlijk rechts op de foto staat het zusterhuis, in wezen een modern „hotel-restaurant", dat bestemd is voor het interne personeel (220), o.w. circa 150 verpleeg sters, die ieder over een eigen kamer de beschik king krijgen. 1500 maaltijden per dag In dit gebouwencomplex een schepping van het Architectenbureau Kramer en Kruisheer te Rotterdam is tevens ruimte gereserveerd voor een grootkeukenbedrijf, ingericht voor het dage lijks serveren van 3 x 500 maaltijden, een wasserij, die wekelijks rond 4000 kg wasgoed grondig reinigt en „kastklaar" aflevert, een „school", waar 100 leerlingverpleegsters gedurende 3 jaren door een tiental docenten opgeleid en gevormd worden voor een verantwoordelijke taak en een „waren huis" met een voorraad van duizend en één artikelen, variërend van blikgroenten tot gloei lampen en van pleisters tot kussenslopen. Bij de indeling van dit gebouwencomplex zijn de horizontale transportwegen zo kort mogelijk ge houden. Voor het verticale transport beschikt het verpleeg- en behandelhuis over 7 zieken-, perso nen- en goederenliften. Rollend materieel maakt „sjouwersarbeid" overbodig en ook het bed van iedere patiënt is van wielen voorzien, zodat het vervoer van en naar behandelafdelingen snel. geruisloos en zonder het dikwijls bezwaarlijke „overtillen" geschiedt. Iedere verpleegafdeling van rond 30 bedden heeft de beschikking over een dienkeuken, 2 spoelruimten, badkamers en toiletten, een dagver blijf, een bergruimte, een zusterstation en een kantoortje voor de hoofdzuster. Een speciale afdeling wordt ingericht voor het centraal steriliseren van alle instrumenten, hand schoenen, spuiten en verbandmiddelen; een „beddenstation" zal belast worden met het des infecteren, reinigen en opmaken van bedden voor de 20 tot 30 patiënten, die dagelijks opgenomen worden. Een centrale transportdienst zal belast worden met het vervoer van magazijrigoederen, steriel materiaal, wasgoed, huisvuil en tal van andere zaken. De centrale keukens zullen, voor wat betreft indeling en installaties, gericht zijn op arbeids besparing. decentralisatie naar de samenstellende delen van het menu, flexibiliteit en waarborging van de hygiëne. Ook de distributie van de warme maaltijden zal met behulp van een uiterst modern distributiesysteem gecentraliseerd geschieden. Met behulp van een lopende band wordt voor iedere patiënt een dienblad met het voorgeschreven menu klaargemaakt en naar de afdelingen getranspor teerd; een speciale methode waarborgt de juiste temperatuur van de maaltijden. Het afwassen van het verontreinigd bestek van 3 x 500 „eters" geschiedt machinaal in een centrale afwaskeuken. De ontvangst van patiënten en bezoekers Bijzondere aandacht zal geschonken worden aan de ontvangst van patiënten en bezoekers. Recep tionistes bij de aparte toegangen voor de polikli niek, de opname-afdeling en de bezoekersingang zullen de noodzakelijke formaliteiten straks snel afhandelen; patiënten en bezoekers informaties verstrekken en de weg wijzen naar de afdelingen, waar zij zich moeten vervoegen. Het nodeloos rondzwerven van mensen op afdelingen, waar zij nu juist niet moeten zijn, wordt daarmede voor komen. Moderne technische installaties Een modern ziekenhuis stelt zeer hoge eisen aan de technische outillage, die dan ook een waarde van enige miljoenen zal gaan vertegenwoordigen. De in het centrale warmtestation op te wekken hogedrukstoom wordt via tegenstroomapparaten, reduceertoestellen en leidingnetten in de vorm van warm water voor de centrale verwarming, stoom voor de sterilisatie, keukens en wasserij en warm tapwater voor alle overige afdelingen naar de gewenste plaatsen gebracht. Een uitgebreid net voor licht- en krachtstroom wordt in het gebouw aangebracht; zwakstroom- installaties en een telefooncentrale verzorgen de in- en externe communicatie. Een draadloos per- sonenoproepsysteem men draagt een klein ontvangertje bij zich maakt het mogelijk ambulante werkers binnen de kortst mogelijke tijd naar de plaats, waar zij nodig zijn, te dirigeren. Een noodstroomaggregaat en een reserve- ketelbatterij kunnen bij het onverhoopt uitvallen van stroom- of stroomvoorziening de eerste behoeften aan licht en warmte dekken. Een onder houdsdienst wordt belast met het goed functione ren van al deze installaties. Voor het eerst toegepast in ons land zijn de plasticramen met stalen kern, welke in de zuid gevel van het verpleeghuis worden aangebracht. Ze zijn tochtwerend en hebben een bijzonder grote isolatiewaarde. Zwevende vloeren en stralingsverwarming Men is ook afgestapt van het plaatsen van radiotoren in de ziekenzalen, resp. kamers. Vanuit de plafonds vrijwel over de gehele oppervlakte zal een stralingsverwarming voor een aange name temperatuur zorgen. Bovendien komen er z.g. zwevende vloeren in de ziekenkamers en gangen, hetgeen zeer geluiddempend werkt In het teken van dienen Hoewel aan het interieur-in-wording nog zeer veel moet gebeuren, werden wij dezer dagen tijdens een rondwandeling door het gebouwen complex strakke lijnen, grote glaspartijen en moderne gevelconstructie sterk getroffen door hetgeen hier tot stand komt. Een Diaconessenhuis, dat straks een centrumfunctie gaat vervullen en dat 24 uur per dag functioneert ten dienste van de medische behandeling en verzorging van de hulpbehoevende medemens. In dit geheel is het teken van dienen, dè essentie van geheel het diaconessenwerk. Ds. G. Toornvliet 25 jaar predikant Ds. O. TOORNVLIET Morgen is het 25 jaar geleden, dat onze oud-stadgenoot ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal werd bevestigd als predi kant in de Geref. Kerken. Nadat de heer Toornvliet door de classis Haarlem was beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken werd hij op 3 november 1935 door ds. J. C. Brus- saard, toen nog predikant te Bloemen daal en thans emeritus predikant te Oegstgeest, bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Nieuwerkerk aan de IJssel. Op 3 december 1939 verwis selde de jubilaris deze kerk met die van Wolfheze, vanwaar hij op 4 juni 1944 naar die van Groningen vertrok. Na vervolgens nog ruim acht en een half jaar te Leiden werkzaam te zijn geweest als studentenpredikant, werd hij op 26 februari 1956 door ds. J. C. Brussaard uit Oegstgeest bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Bloemendaal. Ds Toornvliet was indertijd de eerste studentenpredikant te Leiden. In die periode heeft hij vele cursussen gegeven over moderne filosofie. Ds. Toornvliet zal morgenmiddag van half drie tot vijf uur in Restaurant Brinkman aan de Grote Markt te Haar lem recipiëren. Het ligt niet in zijn be doeling een herdenkingsrede uit te spre ken. Lezers schrijven Doortastende rechter Dit artikeltje in uw blad van zater dag 22 oktober J.I., handelende over de weigering van bloedtransfusies door ge tuigen van Jehova, geeft ons aanleiding U te verzoeken het onderstaande in uw blad te willen opnemen. Inderdaad dienen christenen zich, op grond van de bijbel, te onthouden van bloed. «Leviticus 17 11-14, Handelin gen 15 19 en 20; Handelingen 21 25). Of men, ingeval van direct levens gevaar, een door geneesheren noodza kelijk geachte bloedtransfusie zou moe ten weigeren, is voor ons echter een open vraag. Jezus noemde degenen die uit nood de wetten overtraden „onschuldigen". O.i. een duidelijk bewijs voor het feit dat het „nood breekt wetten" een bijbels beginsel is. In Mattheus 12 3-7 lezen wij: „En Hij zeide tot hen: Hebt gij niet gelezen wat David gedaan heeft, toen hij en die met hem waren honger kregen? Hoe hij het huis Gods binnen gegaan is en zij de toonbroden hebben gegeten, waarvan hij, noch die met hem waren mochten eten, doch alleen de priesters? Of hebt gij niet gelezen in de wet, dat op den sabbat de priesters in den tempel den sabbat schenden zonder schuldig te zijn? Maar ik zeg U: Meer dan de tempel is hier. Indien gij gewe ten had wat het zeggen wil: Barmhar tigheid wil Ik en geen offerande, dan zoudt gij geen onschuldigen hebben ver oordeeld". In onze stad verloor plm. een halfjaar geleden een pasgeboren baby zijn moe der doordat deze (een Jehova-getuige) bloedtransfusie weigerde. Dat het Wachttorengenootschap, on der welks leiding en toezicht Jehova's Getuigen staan, betreffende bloedtrans fusie nog niet zo lang geleden een me ning verkondigde tegengesteld aan die, welke thans door dit genootschap wordt verkondigd, blijkt uit een artikel dat wij lazen in de „Vertroosting" van septem ber 1945, 12de jaargang, nr. 109. Wij citeren hieruit: „God heeft nooit bepa lingen uitgevaardigd, die het gebruik van medicijnen, inspuitingen of bloed transfusie verbieden. Het is een uitvin ding van mensen, die gelijk de Farizeën Jehova's barmhartigheid en liefde bui ten beschouwing laten". Deze flagrante tegenstelling is niet de enige in de lectuur van het Wachttoren genootschap. (Advertentie) Ook U kant vorlost worden van die Rheumatische Pijnen met Krascben Salts. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de beroem de kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aanspo rende werking op de bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondraaglijke snerpende pijnen verwekken. K e r k e 1 ij k L even NED. HERV. KERK Bedankt voor Boven-Hardinxveld H. Harkema te Zeist - voor Sint Johannesga Delfstrahulzen (toez.) B. W. Vermaat te Twyzelerhelde. Bedankt voor Colljnsplaat (toez.) Chr. van der Leede te Hazerswou- de (nadere beslissing). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nes (W.-D.) J. de Jongh, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Roodeschool. Beroepen te Coevorden G. van Halsema te Fynaart. CHR. GEREF. KERKEN ;'op Langend ijk. REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Rotterdam (vac. L. W. r- jjt) j. m. Llndema-- Jf' beroep aannam. EVANGELISCHE BROEDERGEMEENTE Op 26 november wordt in de kerk van de Broedergemeente te Zeist het feit herdacht, dat de Evangelische Broeder gemeente 225 jaar in Suriname werk zaam is. Tevens zal op 30 november in het zelfde kerkgebouw een lekespel over het begin van de zending worden opge voerd. Verandering van gezichtspunten komt zeer dikwijls voor. Leiden, Gerard Brandtstraat 27. G. J. Bek M. W. Bek—Mulder

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9