Eerste populair concert van K. en O. Hongaren herdenken op Allerzielen hun doden Ruiterlijk ja-woord in Benthuizen Door Rotterdams Philharmonisch Orkest Vooral graven van hen (lie in 1956 sneuvelden druk bezocht Abbas wil unie tussen Tunesië en Algerije WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Er rust zegen op K. en O.'s ondernemingen. Voor K. en O. wordt de Stads gehoorzaal te klein en deze was dan ook een uitverkocht huis voor het eerste z.g. populaire concert van Flipse's Rotterdamse Philharmonici, die met Mozarts „Kleine Nachtmusik" van wal staken. Die Serenade maakte Mozart, aldus Flipse letterlijk in zijn sober gehouden toelichting, „in een paar verloren uurtjes". Het programma trok een lijn door, die over twee voorspelen uit Verdi's Traviata en een paar dansen van Dvorak leidde naar Wagners Tanhauser-ouverture. Men voelt al aan de gekoppelde woor den „kleine" en ..nachtmuziek", dat hier kamermuziek is bedoeld. Nu is het Flipse niet helemaal gelukt om zijn grote onuitgedunde apparaat als kamer orkest te laten klinken. Technisch is bovendien het vierde deel in de violen- seotie zelfs mislukt door schommelin gen in het samenspel. Dit kan aan tijd nood hebben gelegen. Bij een uitgedund crkest wordt het probleem van de af weging en d>e egalisatie van de klank heel anders en het eist veel extra-oefe ning om dit goed te krijgen. De^e zo simpel schijnende strijkers/muziek, een ideaal van vormgeving, eist waarschijn lijk zelfs meer dan een zware symfonie. Toch waren er fraaie momenten, waar in de zangwaarde uitstekend naar voren sprong. Met de voorspelen 1 en 3 van de Tra viata. het drama van de verdoolde cour tisane Violetta Valéry. stond het daaren tegen opperbest. Flipse heeft zowel de Idylle als de weemoed en de intimiteit, die Violetta in de opera omweven, bij zonder raak getroffen. De orkestleden voelden zich gezien de doorleefde uit beelding blijkbaar gelukkig op deze voor hen niet platgetreden paden. Ze gaven deze muziek het warme leven mee. dat in de bezinging van menselijke harts tocht een voorwaarde is bij Verdi. Het applaus liet hem daarover niet in twij fel. zoals het ook ging na de Slavische dansen. Brahms, die van Strauss' ..Blaue Donau" gezegd heeft „leider nicht von mir", beweerde na muziek van Dvorak, omdat die zo heerlijk spontaan uit hem opwelde: „ik kan van jaloezie uit mijn vel springen". Met dat natuurlijke muzikantendom heeft Flipse verwant schap. Het treffen van de folklore-geest en de van vreugde tintelende ritmiek bewezen dat wel. eerst in een langzame dans. daarna in een snelle (een z.g. furiant). Dergelijke muziek is nergens abstract en de orkestleden verlustigden Eich dan ook terdege aan de klank; zij konden er iets van hun persoonlijke spontaniteit toe bijdragen. In Wagners ouverture kan dat maar zeer beperkt. Daar zijn orkestleden weer vrijwel dra den in een dirigentenhand. Het violen- Werk was hier stellig niet van opperste schoonheid en ook leken hier en daar enige blazers niet vrij van plichtmatige medewerking. De orkestbegeleiding in Beethovens tde pianoconcert werd een alleszins redelijke. Toen Flipse aankodigde. dat in plaats van de aangekondigde Schu mann, wegens ziekte van de pianiste Martha Argerich, deze Beethoven ko men zou, barstte er een groot applaus los. Dit betekende een aanwijzing voor Beebhovens populairiteit in den volke. maar Flipse stelde vast dat dat applaus „niet aardig was tegenover Schumann"! In dit 5de pianoconcert is Beethoven verzonken in de hoogheid van zijn Olympische ideeën. Geen passage is kla tergoud, geen muzikale frase zinledig, ln alles schuilt een innerlijke welbe spraaktheid, een vormvolmaking die de magische kracht heeft van een Shake speare een dichter die hij boven allen heeft bewonderd. Beethoven was. evenals hij. een groot strijder voor grote levenswaarden. Zo heeft de plaatsvervangende solist Daniël Wayenberg zijn pianoconcert ge zien en weergegeven, met heel de har monie van de peinzende en van de van bewustheid, veerkracht en speelsheid vervulde geledingen van het werk. Rus tig en bezonken en technisch volmaakt, ontvouwde hij de drie delen in hun eigen aard, waarbij een lichte koelheid niet was te ontkennen. Meesterlijk wa ren al zijn overgangen, ook in de toon- kracht, meesterlijk overwon hij de be luchte oktaven-episode. Toen hij in het Adagio het verrukke lijke thema overnam van de gedempte strijkers een van de schoonste dro- Belg mocht niet in Nederland spreken Omdat er gegronde aanwijzingen wa ren, dat de heer Van Lierde zich op ongewenste wijze zou uiten jegens de be vriende mogendheid België, heeft de minister van Justitie aan de voorzitter van het Comité van de Algemene Ne derlandse Vredesactie meegedeeld, dat het aan de Belg Jean C. H. van Lierde niet was toegestaan op de openbare ver gadering van genoemd comité het woord te voeren. Dit heeft de heer Beerman, minister van Justitie, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Lankhorst (PSP) dien- aangaade. De heer Van Lierde mocht evenmin op deze vergadering, die op 9 oktober in Amsterdam werd gehouden, aanwezig rijn tijdens het voorlezen van zijn rede voering. Tijdens de middagbijeenkomst werd hij in de gelegenheid gesteld een welkomstwoord tot de vergadering te richten. Nederlandse interesse voer de Blue Streak Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, heeft de Nederlandse regering in beginsel belangstelling getoond voor Britse voorstellen met betrekking tot de ontwikkeling van de Britse „Blue Streak"-raket voor ruimte-onderzoek. De Nederlandse regering heeft evenwel uiting gegeven aan haar voorkeur ge sprek hierover in multilateraal Europees verband te doen plaatsen. Zoals bekend, heeft de Britse regering een aantal Europese landen over sa menwerking op dit terrein benaderd. Amnestie in Oost-Duitsland De staatsraad van Oost-Duitsland heeft een amnestiebesluit. waarvan ruim 12.000 mensen zullen profiteren, be krachtigd, zo heeft het Oostduitse pers bureau ADN bekendgemaakt. De maatregel geldt voor allen die tot een jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld. voor hen die drie jaar hebben gekregen en de helft hebben uitgezeten, en voor hen die tot meer dan drie jaar zijn veroordeeld en tweederde van hun straf hebben uitgezeten. men aan notenschrift overgegeven gaf hij al de poezië achter deze noten mee. In de finale werd hij anders dan de meestgp. Hij zocht het daar niet in kracht en grootsheid, zelfs niet in jo vialiteit. Hij bracht een presentatie van allersubliemste afwerking, te verfijnd eigenlijk voor de dartele, uitgelatene levensdronkene, als hoedanig Beethoven zich hier openbaart. Niet de vreugde zelf werd er verklankt, maar de ziel dier vreugde. En dit werd een zeldzame en geniale verklanking. In zijn geest waren de orkeststemmen evenzeer ingegroeid als de pianistische en zo kon een prachtige samenwerking met Flipse ontstaan. Misschien heeft nog ieder, als een voorbeeldje die pak kende dialoog in het geheugen tussen pauk en piano, vlak voor de coda. Een gulle dankbaarheid ontlaadde zich be grijpelijkerwijze bij de toehoorders. Niet in de laatste plaats door deze Beethoven-vertolking blijft de herinne ring over aan een voortreffelijk ge slaagde muziekavond. V. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: DEMMENIE Haarlemmerstr. 167-171 Kerkhoven zijn onder bloemen bedolven (Van onze Weense correspondent, op reis door Hongarije) In Hongarije werd vroeger op Aller heiligen, de dag voor Allerzielen op 2 november, niet gewerkt. Evenals nu nog in Oostenrijk gingen vroeger ook in Hongarije vrijwel alle mensen naar de kerkhoven om de graven van familie leden en vrienden te bezoeken en met bloemen te versieren. Daar Allerheili gen onder het huidige regime in Hon garije een gewone werkdag is, zijn de meeste inwoners zondag j.l. naar de kerkhoven gegaan. Wie op het ogen blik door dit land reist, ziet op het platteland tientallen kerkhoven die diep onder bergen van paarse en witte bloe men liggen bedolven. Vier jaar geleden konden slechts wei nig inwoners van Boedapest naar de grote algemene begraafplaats buiten de stad gaan. omdat toen de meeste tram- en autobuslijnen waren vernield. Maar toen zag men midden op straat en op enkele boulevards nog hier en daar een met bloemen versierd graf van een jon ge Hongaar die voor de vrijheid zijn leven had gegeven. Daarvan is nu na tuurlijk geen spoor meer te bekennen, maar wel rijden nu weer reeds lang de trams en de bussen. Vooral de lij nen naar de kerkhoven zijn vol men sen die grote bloemenboeketten dragen. Ofschoon Allerheiligen een gewone werk dag is. gingen gisteren toch veel inwo ners van Boedapest en ook vandaag op Allerzielen, naar de graven van hun dierbaren. In het centrum De meest bekende, ofschoon niet de grootste begraafplaats is het Kerepesi- kerkhof, dat nogal opvallend bijna in het centrum van de stad ligt. Vlak achter de hoofdingang verheft zich een groot grafmonument voor hen die voor het communisme zijn gevallen. Links en rechts bevinden zich eenvoudige, vierkante grafstenen, waarop namen zyn gebeiteld. Eén daarvan vermeldt de naam Rajk. die onder Rakosi werd omge bracht en die de partij later rehabili teerde. Daarom kreeg hij ook dit ere- graf. Iets verder leest men de naam van Bela Kun. die in 1919 de eerste com munistische opstand waagde en daarbij omkwam. Bij dit grote grafmonument ziet men maar weinig bezoekers en er liggen ook niet opvallend veel bloemen op grafstenen, wel een paar kransen die waarschijnlijk in opdracht van de partij werden neergelegd. Geheel anders is het echter wanneer men enkele honderden meters verder gaat. Daar ziet men ongeveer vijftien rijen van telkens 30 graven van jonge Hongaren die in de oktober- en novem berdagen van 1956 hun leven voor het vaderland hebben gegeven. De meesten waren ongeveer 20 jaar oud, enkele nog kinderen van 16 en 17 jaar. De graf monumenten voor deze jonge strijders zyn grotendeels uit kostbaar marmer opgetrokken. Men ziet dat de ouders geen kosten hebben gespaard. Ze liggen dan ook werkelijk bedolven onder witte asters en chrysanten en er branden overal kaarsen. Deze graven worden nu druk bezocht door oudere, maar ook door veel jonge mensen. Natuurlijk staat er op de graf stenen niets over de revolutie te lezen, maar de datum en de korte teksten zeggen genoeg, bijvoorbeeld over G. Ka- lacska, oud 19 jaar: „Je bent weggegaan zonder afscheid te nemen, maar wij zullen je nooit vergeten". Het grafschrift op Eva Balazs, een meisje van 20, luidt: „Aan haar onschuldig leven kwam een einde door de orkaan van oktober". Op de meeste stenen staat te lezen: „Geval len voor het vaderland". Geen demonstratie Nagenoeg alle inwoners zijn in deze dagen naar de kerkhoven gegaan. Dat is hier gewoonte, en daarom moet men daarin ook geen stille demonstratie zien, maar wel hebben velen tegelijkertijd ook een bezoek gebracht aan de graven van deze slachtoffers der revolutie. De bezoekers werden daarin niet gestoord en ze konden er bloemen bij neerleggen. De regering van Kadar is wel zo ver standig. dat zij deze stille herdenking en verering toelaat, ook al omdat zij weet dat er geen demonstraties plaats vinden. Maar voor alle zekerheid loopt er toch een politieagent langs deze graven, en er reed zelfs een patrouilleauto van po litie met een Russisch nummer door de hoofdlaan, waarover de kerkhofbe zoekers zich natuurlijk even ergerden. Maar verder is hier alles rustig rondom deze graven en men kan wel zeggen dat het opstandige plaats heeft gemaakt voor een gevoel van berusting. In grote lijnen kan men dit ook van het leven in Boedapest zeggen. De men sen hebben zich bij de feiten neerge legd. ze werken zeer hard en spreken bijna niet meer over de revolutie. Alleen op Allerzielen ontwaken weer de ge dachten aan deze heldhaftige strijd, men gaat naar de graven, legt er bloe men bij neer en laat zyn gedachten de vrije loop RECHTZAKEN Zes maanden gevangenis en terbeschikkingstelling wegens poging tot moord De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren een 68-jarige Schiedammer wegens poging tot moord veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek van het voor arrest, en terbeschikkingstelling van de regering. De man had op 12 juli jJ. zijn schoon zoon, tegen wie hij wrok- en haatgevoe lens koesterde, met een dolkmes ver schillende steken in het hoofd, de borst, armen en handen toegebracht. De schoonzoon werd daardoor levensge vaarlijk gewond. Aanleiding tot de vete was voor de oude man een lening van 400 gulden, die schoonzoon sloot met zyn zwager een zoon van verdachte om een tweede hands piano te kopen. Verdachte kon dat niet verkroppen, was bang dat zijn zoon het geld niet terug zou krijgen en vond bovendien dat zijn schoonzoon het leven veel te gemakkelijk opnam. Op 12 juli tenslotte zocht hij de schoonzoon thuis op, er volgde een woordenwisseling met als tragische afloop een wilde steek partij met de dolk, die verdachte spe ciaal voor dit „bezoek" had gekocht. Hij ging zelfs door, nadat zijn schoonzoon gewond naar het balkon was gevlucht. In een psychiatrisch rapport werd ver dachte in hoge mate verminderd toe rekeningsvatbaar genoemd. De officier van Justitie schetste hem tijdens de zit ting als een oppassend, hardwerkend man, die zijn pensionering niet had kun nen verwerken. Zyn eis was destijds een gevangenisstraf van 15 maanden, met aftrek en terbeschikkingstelling. Geen vergunning meer voor twee dagbladen te Djakarta Twee dagbladen te Djakarta, de „Times of Indonesia" en de „Pemuda", zyn gisteren na het verstrijken van de termyn van hun uitgaafvergunningen niet meer uitgekomen. In oktober heb ben de militaire autoriteiten bepaald, dat de lopende vergunningen per 1 no vember zouden vervallen. Aan uitgevers van couranten en tijdschriften werd ver zocht, aanvragen in te dienen voor nieuwe vergunningen. Er is niet hekend gemaakt, hoeveel aanvragen zijn binnen gekomen of hoeveel vergunningen daar op zyn verleend. Opdracht voor Neratoom voor reactorvat Bij de Neratoom-groep is een tweede order geplaatst voor onderdelen van de in Italië te bouwen „Denn" kernenergie centrale. In opdracht van General Electric, de hoofd-aannemer van de centrale moet geleverd worden het binnenwerk van een reactorvat, bestaande uit een warm- tescherm. de houder voor de splijtstof elementen en het boven-geleidingsrek. Dit binnenwerk zal 14.000 kg gaan wegen en een middellijn krijgen van 3'2 meter. Deze grote afmetingen en de zeer kleine toleranties maken een uiterst perfect precisiewerk noodzakelijk. De order zal voor Neratoom worden uitgevoerd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. De eerste opdracht, die Neratoom ten behoeve van deze „Senn"-centrale ont ving, was, in februari van dit jaar, voor de levering van twee stoomgeneratoren door de Kon. Machinefabriek gebr. Stork en Co. N.V. De heer Johannes de Vrij, lid van de Landelijke Rijvereniging „De Bentruiters" in Benthuizen had gis termiddag, laarzen, rijbroek en pet verwisseld voor lakschoenen, jac quet en hoge „zijje"Aan de arm van de tieflattige mejuffrouw Jo hanna van der Hoek schreed hij het gemeentehuis van Benthuizen bin nen. De ambtenaar van de burger lijke stand, de heer G. J. A. Run- sink verbond hen in de echt. Een grote afvaardiging van „De Bent ruiters" onder commando van in structeur L. C. van Beurden van de Haagse bereden politie, escorteer den het bruidspaar naar het ge meentehuis en vormden de ere wacht. Voor en na de kerkelijke inzegening door ds. W. A. S. Lau- rense in de N.-H. Kerk, werd dit ceremonieel nog eens herhaald. (Foto Ltktoob Dagblad) CISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT .de g p dealers zullen u gaarne CULEMBORG nlichtingen van dienst zijn Rapport Dr. Wiardi Beekman Stichting Enige voorstellen tot voorziening in behoefte tandheelkundige hulp O.a. meer proefcentra kleuterbehandeling De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Party van de Arbeid, heeft een publikatie uit gegeven getiteld „Tandheelkundige Ver zorging". waarin een samenvatting wordt gegeven van de huidige stand van zaken met betrekking tot de tand heelkundige verzorging van het Neder landse volk. In het rapport wordt op gemerkt. dat de belangstelling voor een goede gebitsverzorging in korte tyd sterk is toegenomen. In ruime kring is men er thans ook wel van overtuigd dat. gezien de betekenis van het gebit voor de gezondheid, voor ieder een re delijk volledige tandheelkundige hulp beschikbaar dient te zijn. Maar dit is, aldus het rapport slechts mogelijk indien het inroepen van tand heelkundige hulp financiëel voor ieder mogelijk is en voldoende tandheelkun dige „mankracht" beschikbaar is om de gevraagde hulp te verlenen. Enkele as- pepeten van het hierboven genoemde vraagstuk worden in het rapport be handeld, Vastgesteld wordt, dat het niet mogelijk zal zijn op korte termijn de grote lacune in de behoefte aan tand heelkundige hulp op te vullen. Daarom worden ln het rapport enkele voorstellen gedaan. a. Het opleiden van jeugdtandver- zorgsters, die als hulpkrachten dienst doen bij de schooltandverzorging. b. Het oprichten van meer proefcentra voor kleuterbehandeling. c. Het instellen van een voorllchtlngs- apparaat, dat voornamelijk de aandacht zal vestigen op het verband tussen voe ding en gebitstoestand. Experiment te Amsterdam Zelfbetlieiiingszaak sluit op maandag (Van onze Amsterdamse redacteur) Een Amsterdamse levensmiddelenbe- dryf, dat in de hoofdstad vyf zelfbe dieningswinkels exploiteert, heeft be kend gemaakt dat deze winkels in het vervolg op maandag gesloten zullen zijn. Het personeel heeft als eerste in het levensmiddelenbedrijf de vijfdaagse werkweek gekregen. In het Hoofdbedrijfschap Detailhan del is het vraagstuk van de werktijd verkorting nog in studie. Er zyn twee stromingen; velen willen de zaterdag middag sluiten, anderen voornamelijk de eigenaars van de grotere bedrijven geven er de voorkeur aan de zaterdag middag open te blijven, doch het per soneel om beurten vrijaf te geven. De directeur van het Amsterdamse bedrijf stelt zich op het standpunt, dat deze laatste oplossing gezien de situatie op de arbeidsmarkt in de praktijk moei lijkheden zal géven. Bovendien meent hij dat de winkelbedrijven op deze ar beidsmarkt in een ongunstige positie ko men, nu zovele andere bedrijven een vijfdaagse werkweek hebben ingevoerd. En tenslotte is hij van oordeel dat een winkelsluiting op zaterdagmiddag de steden op deze middag zou „dood leggen". In middenstandskringen wordt zijn initiatief echter betreurd, omdat hiermee is vooruitgelopen op de beslissingen die op het terrein van de werktijdverkor ting worden voorbereid. Volgens een recent onderzoek bedraagt de verkoop in de levensmiddelenzaken op de zaterdagen 36 pet. van de week- omzet. De maandag staat met 6 tot 9 pet. onder aan het lijstje. Subsidie voor onderzoek ouderdom der aarde De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de studiecommissie voor geochronologie te Amsterdam een subsidie verleend voor de installatie van een laboratorium voor het verrichten van isotopen-veelvuldig heidsbepalingen ten behoeve van het wetenschappelijk geologisch onderzoek, alsmede voor het uitvoeren van de be wuste bepalingen zelf. Dit laborato rium wordt ingericht in het onlangs officieel geopende FOM-laboratorium voor massaspectrografie, waarvan prof. dr J.Kistenmaker 'hoogleraar te Leiden» directeur is. Dit laatste toch, beschikt op het gebied van isotopen-scheiding en massaspectrografie over een ervaren team van fysici en technici op elek tronisch terrein, op wier medewerking een beroep gedaan kan worden. Het geologische en mineralogische deel van het werkprogramma, dat in eerste In stantie gericht is op de ouderdomsbe- paling van gesteente-mineralen volgens de verschillende lood-isotopen methoden en op den duur volgens de rubidium- strontiummethode. zal geschieden onder leiding van de heer H. N. A. Priem, geologisch doctorandus, terwijl de lei ding van het chemische werk berust bfj de heer N. A. I. M. Boelrijk, chemisch doctorandus. Beiden hopen eerstdaags hun dissertatie te voltooien. De studiecommissie voor geochronolo gie wordt gevormd door de gezamenlijke hoogleraren en docenten in de geologi sche wetenschappen aan de Nederlandse Universiteiten en Hogescholen en an deren. d. Het bevorderen van de fluoridering van drinkwater en eventueel als over gangsmaatregel het bij de schooltand verzorging invoeren van fluor-applica- tie. e. Het aanbrengen van wijzigingen in de verstrekking van de ziekenfondsen en het geven van voorrang daarbij aan de jeugdtandverzorging. f. Het nemen van maatregelen, die ertoe leiden, dat de opleidingsmogelijk heden voor tandartsen worden verdub beld. g. Het verkorten van de studieduur tot 5 Vt jaar. h. Het treffen van zodanige wette lijke en andere voorzieningen, dat cen trumbehandeling en huisbehandeling in vrije competitie naast elkander kun nen bestaan. In de hoofdsteden van de Arabische landen en in Peking is gisteren het feit herdacht, dat zes jaar geleden de strijd in Algerye uitbrak. Premier Ferhat Ab bas van de voorlopige Algerynse rege ring verklaarde in een herdenkingsrede te Tunis, dat het denkbeeld van een unie tussen Tunesië en Algerye, afkomstig van president Bourguiba van Tunesië, „verwerkelijkt kan worden en eigenlijk het beste middel is om onafhanknelijk- heid voor Algerije te krijgen." Bourguiba heeft dit idee op 7 oktober geopperd in een toespraak tot de Tunesische Natio nale Vergadering. Hij zei toen, dat de Tunesiërs niet werkloos konden toekij ken zolang er in Algerije gevochten werd. In een rede. uitgezonden door alle ra diostations van de VAR, heeft de verte genwoordiger van de voorlopige Alge rijnse regering in Cairo. Ahmed Twefilc el Madani, de verwachting uitgesproken dat alle Arabische staten hun betrek kingen met Frankrijk zullen verbreken. „Wij verwachten dat de Arabieren van verschillende landen als vrijwilligers naar de slagvelden van Algerije zullen gaan." In Algerije zelf is het gisteren vrij rus tig gebleven. De avond daarvoor hebben terroristen in het centrum van de stad Sebdou een café met een machinegeweer beschoten en een handgranaat naar bin nen gegooid. De caféhouder kwam om het leven, terwyl tien bezoekers gewond werden, van wie drie ernstig. George Meany, voorzitter van het Amerikaans vakverbond AFLCIO, heeft een brief gezonden aan de Afri kaanse vakbonden, waarin hij de ver zekering geeft dat de Amerikaanse vakbeweging al het mogelijke zal doen om een einde te maken aan de strUd in Algerije door middel van verkiezin gen onder toezicht van de VN. Een af schrift van deze brief is aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, gestuurd. Naar verhoging van de vakbekwaamheid in het ambacht (Van onze Haagse correspondent) Vele gevestigde ambachtsondernemers, die nimmer een gerichte beroepsoplei ding hebben ontvangen, hebben behoefte aan technische voorlichting. Ook ver toont de beroepsopleiding in vele be drijfstakken nog belangrijke hiaten. De technische en organisatorische ontwik keling stelt voorts aanpassingseisen, waaraan de ambachtsondernemer veelal niet uit eigen kracht kan voldoen. Zo wordt geconstateerd in een (om vangrijk» rapport, dat een door het Hoofdbedrijfschap Ambachten ingestelde technische commissie heeft opgesteld, en dat in de op 9 november as. in Den Haag te houden openbare bestuursver gadering van het hoofdbedrijfschap zal worden behandeld. Het rapport houdt zich ook bezig met de inhoud die aan de bedoelde voorlich ting zal moeten worden gegeven, als mede met de doeltreffendste methoden van kennisoverdracht. Geconstateerd wordt, dat niet alleen behoefte bestaat aan branchegewijze en sectorgewiJze voorlichting, maar eveneens aan een be langenbehartiging die het gehele am bacht aangaat. Het rapport maakt ge wag van een ontwikkelingsplan vooreen eerste fase van vyf tien Jaar. binnen welke termijn zal dienen te worden ge tracht een organisatie te verkrijgen die op redelijke wijze onderzoek verricht en voorlichting geeft. De obstakels die men op de geschetste weg zal ontmoeten, mogen niet worden onderschat, en aldus de commissie „aan het am bacht is de eerste plaats de zorg. dat over de hiervoor benodigde apparatuur beschikt en dat een deugdelijke finan ciële grondslag wordt gelegd".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5