Voorlopig nog geen zweminrichting Beleefdheid in de bioscoop Waarom nog geen overstapjes N.Z.H.V.M.—Eltax Grenswijziging bespoedigen! Groot tekort aan scholen C \~--xht 1 maart 1860 Woensdag 2 november 1960 Tweede blad no. 30192 Uit de Leidse Memorie van Antivoord VERPLAATSING VAN ZATERDAGSE MARKT? Reeds enkele malen is in de raad en ook daarbuiten de suggestie ge- opperd om de zaterdagse 's woensdagse markt te verplaatsen j naar de Garenmarkt. In de Memo- rie van Antwoord delen B. en W. de raad mede, dat de verplaatsing 1 van de warenmarkten naar de Garenmarkt één van de geopperde suggesties is om te komen tot ver betering van de verkeerssituatie in de binnenstad. Het College acht a deze suggestie de overweging waard, i doch een definitief standpunt heb ben B. en W. ter zake nog niet in- genomen. m,\ mr—- OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wacht op tariefsverhoging Eltax! In de Memorie van Antwoord wordt ook uit de doeken gedaan, waarom nog steeds geen overstapjes verkrijgbaar zijn op de stadsbussen van de N.Z.H.VJVÏ. en de Eltax. B. en W. schrijven, dat het overleg tus sen en met de ondernemingen, die in Leiden het collectieve openbare perso nenvervoer verzorgen, nog steeds voort duurt. Toen het ernaar uitzag, dat het aantal ondernemingen, die het vervoer verzorgen, niet op korte termijn tot één zou kunnen worden teruggebracht heb ben B. en W. getracht wegen te vinden om de NZHVM en de Eltax tot samen werking te brengen, in die voege, dat het publiek zodanige service krijgt, dat niet merkbaar is, dat het belangrijkste deel van het collectieve openbare personen vervoer in meer dan één hand is. Een van deze vormen van samenwerking was het invoeren van overstapjes, die zowel op de autobussen van de NZHVM als op die van de Eltax geldig zouden zijn. Dit punt hebben B. en W. met de betrokken maatschappijen besproken met als resul taat, dat zij zich bereid verklaarden bij wijze van proef voor één jaar deze over stapjes in te voeren. Voor de Eltax liep deze zaak samen met een verzoek harerzijds tot goedkeu ring van een ingrijpende tariefsverho ging. Op dit verzoek kunnen B. en W. niet op korte termijn een beslissing ne men. Wel staat het college, o.m. gelet op de tarieven bij vergelijkbare bedrijven, in beginsel niet afwijzend tegenover dit verzoek zij het met dien verstande, dat ten aanzien van enkele der bedoel de tarieven met een minder vergaande ontvangen, dat de Rijksgoedkeuring voor de ul.o.-school aan de Du Rieustraat nog dit jaar en die voor de kleuterschool aan de Oppenheimstraat per 1 januari 1961 te verwachten is. Tien scholen en zes gymnastieklokalen Voor het Jaar 1961 is verzocht de vol gende lagere scholen op de urgentielijs- ten te plaatsen: 1. een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs met 10 lokalen in Lei- den-noord; 2. een prot. chr. school voor uitgebreid lager onderwijs met 8 lokalen in Leiden zuid-west; 3. een openbare school voor gewoon lager onderwijs met 8 lokalen aan de Wagenaarstraat in het zuidwestelijk stadsdeel; 4. een prot. chr. school voor gewoon lager onderwijs met 8 lokalen in het zuidwestelijk stadsdeel; 5. een rooms-katholieke school voor voortgezet gewoon lager onderwijs met 10 lokalen aan of nabij de Herengracht, zulks ter vervanging van het gebouw aan de Pelikaanstraat; 6. 2 lokalen ter uitbreiding van de rooms-katholieke school voor gewoon lager onderwijs in vak VI in het zuidwestelijk Stadsdeel. Voorts is verzocht de volgende gym nastieklokalen urgent te verklaren: 1. twee gymnastieklokalen (sporthal) met instructiebad in het zuidwestelijk stadsdeel; 2. gymnastieklokaal aan de Oppenheimstraat: 3. gymnastieklokaal aan de Timorstraat bij de rooms-katho lieke school voor gewoon lager onder wijs; 4. gymnastieklokaal bij de prot. chr. school voor u.l.o. aan de Diepen- brockstraat; 5. gymnastieklokaal aan de Sumatrastraat; 6. Gymnastieklokaal aan de Willem de Zwijgerlaan. Tenslotte werd, ter aanvulling van vorige verzoeken, verzocht de bouw van de volgende kleuterscholen urgent te verklaren: 1. een openbare kleuterschool in Lei- den-noord; 2. een rooms-katholieke kleuterschool aan de Boshuizerlaan3. een prot. chr. kleuterschool in het zuid westelijk stadsdeel; 4. een prot. chr. kleuterschool in het zuidoostelijk stads deel. verhoging zal moeten worden volstaan. Doch goedkeuring van een dergelijke in grijpende tariefsverhoging is, mede met het oog op het standpunt der regering ter zake, alleen mogelijk, indien cijfers worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde verhoging als noodzakelijk moet worden beschouwd. Dergelijke cij fers heeft de Eltax nog niet overgelegd. GANG VAN ZAKEN WORDT BETREURD De Eltax wenste het invoeren der overstapjes te koppelen aan de in williging van haar verzoek om ta riefsverhoging. In afwachting van de verstrekking der gegevens om trent deze verhoging, heeft het Col lege ermede ingestemd, dat de Eltax de tarieven, die het meest worden gehanteerd, optrok tot het peil van de NZHVM, mits zij de gewenste overstapmogelijkheid alsnog invoer de. Hieruit zou reeds een belangrijke inkomstenverhoging voor haar voortvloeien. Aanvankelijk stemde de Eltax hiermede in, doch zeer onlangs deed zij B. en W. weten, dat zij met de invoering ervan wenst te wach ten, totdat over de algehele tariefs verhoging is beslist. B. en W. betreu ren deze gang van zaken in hoge mate. Omtrent het lijnenstelsel van de auto bussen na het verdwijnen van de tram lijn LeidenDen Haag wordt door B. en W. nog onderhandeld. Jubileum S. v. d. Kwaak De heer S. van der Kwaak, die in ver band met zijn veertigjarig Jubileum bij de Leidse Duinwater Mi), een konink lijke onderscheiding ontving, werd gis teravond gehuldigd in de recreatie-zaal van de LDM. Diverse sprekers prezen de jubilaris in hartelijke bewoordingen. De heer W. J. Loeve, voorzitter van de afdeling Leiden van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel, overhan digde na zijn toespraak een fruitmand; de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. A. P. Moonen, bood een enve loppe met inhoud aan. In de middag bezocht de directeur met zijn echtgenote de heer en mevrouw Van der Kwaak in hun woning aan de Ka- naalweg 166. FILIAAL VAN „REUVENS" Wethouder J. C. van Schaik zal woensdag 9 november een filiaal van de Openbare bibliotheek en leeszaal ..Reu- vens" in het Vijf-mei-kwartier openen. Het filiaal wordt ondergebracht in de school aan de Obrechtstraat. Parkeerverbod Breestraat in overweging i Een belangrijk document ligt op onze tafel: de Memorie van Antwoord van het Leidse College van B. en W. In dit stuk geven B. en W. hun visie op tal van aan de orde zijnde problemen. Het is 't jaar lijkse vraag- en antwoordspel, dat tussen de raadsleden en het College is gevoerd en dat aan de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1961 voorafgaat. Ditmaal werd van B. en W. antwoord ver langd op 267 vragen, belangrijk meer dan vorig jaar toen dit er 200 waren. In de komende dagen zullen wij uit dit document de meest brandende kwesties lichten. Voor vandaag zijn dit o.a. het structuur plan (grenswijziging), de bouw van een zweminrichting en een Schouwburg, het parkeervraagstuk, de noord-zuid-verbinding, de dem ping van de Langegracht en de scholenbouw. Het structuurplan, waarmee de grenswijziging nauw verband houdt, deed vele leden de vraag stellen of B. en W. bij Ged. Staten met grote spoed willen aandringen op hun be slissing inzake de gemeentelijke her indeling van de grenzen. Voorts wensten zij te weten of reeds thans maatregelen worden getroffen voor een daadwerkelijke uitvoering van het structuurplan. Het antwoord is kort en bondig: terwijl de uitbrei- dingsplanen van Leiden zoveel mo gelijk reeds in overeenstemming zijn of worden gebracht met het struc tuurplan, doen B. en W. bij de daar over beslissende colleges al het mo gelijke om de behandeling van de grenswijzigingsvoorstellen te bespoe digen. Een termijn, waarbinnen deze beslissing zal vallen, kan nog niet aangegeven worden. Noord-zuid-verbinding Hoewel een herziening van het wegen schema voor de binnenstad in een vèr- gevorderd stadium van voorbereiding verkeert, achten B. en W. verkeersver- beteringen in de binnenstad van zodanige urgentie, dat binnenkort aan de raad een voorstel zal worden gedaan, waarin het tracé en de dwarsprofielen van de „noord-zuid-verbinding" nader zullen zijn aangegeven: bovendien zal een plan worden ingediend tot onteigening van de percelen, welke voor de verwezen lijking nodig zijn. De doorbraak van de St.-Jorissteeg vormt een onderdeel van de plannen tot de aanleg van deze noord-zuid-ver binding. De plannen tot vernieuwing en ver breding van de Turfmarktbrug kunnen eerst worden ontworpen, zodra het we genschema voor de binnenstad vastere vorm heeft aangenomen. Daarnaast hangt de vernieuwing van deze brug samen met het vraagstuk van de even tuele verlegging van de scheepvaart route door de stad, hetgeen nog in stu die is. NOG GEEN NIEUWE TURFMARKTBRUG Gelet op een en ander kan in dit jaar nog geen voorstel van het College tot vernieuwing van de Turfmarktbrug te gemoet worden gezien. De plannen tot demping van de Lan gegracht welke gracht in de noord zuid-verbinding is opgenomen waar mee de vraag over demping van de Er zijn plannen in voorbereiding om het terrein tussen de Vierde Binnenvestgracht, Kraaierstraat en Levendaal tot parkeerplaats in te richten. Korte Mare samenhangt zijn in voor bereiding bij de Dienst van Gemeente werken. Gelet op de huidige personeels sterkte van deze dienst, is het B. en W. niet mogelijk om mee te delen wanneer de voorbereiding van deze plannen vol tooid zal zijn. Schouwburg moet nog wachten Ook met de bouw van een schouw burg vlot het nog niet erg. De archi tecten hebben een wijziging van het plan zoals dit in de verschillende commissies van bijstand aan de orde is gesteld, ter hand genomen. Uit besprekingen, die kort geleden zjjn gevoerd, hebben B. en W. de overtuiging gekregen, dat een her zien van het plan nog voor het einde van dit jaar aan het College zal worden voorgelegd. RESTAURATIE STADSGEHOORZAAL Momenteel is een ontwerpplan, dat voorziet in een belangrijke restauratie van de Stadsgehoorzaal, bij het College in overweging. B. en W. streven ernaar dit plan op korte termijn aan de Ge meenteraad voor te leggen. Ofschoon het in de bedoeling ligt de uitvoering van het plan in het voorjaar van 1961 ter hand te nemen, is het de vraag, of dit, met het oog op de vele belemme ringen, welke in het algemeen aan het doen van investeringen in de weg wor den gelegd, te verwezenlijken zal zijn. Geen ruimte voor volkstuinen T. a. v. nieuwe volkstuincomplexen delen B. en W. mee, dat hiervoor in de uitbreidingsplannen van de gemeente geen ruimte is. Wanneer uitbreiding van het recreatiegebied buiten de huidige gemeentegrenzen mogelijk is, zullen B. en W. bevorderen, dat in dit gebied ook volkstuincomplexen worden opgenomen. In het verenigingsgebouw op het volks tuincomplex „Leiden-Noord" zal een elektrische verlichting worden aange bracht. De doorbraak van de St.-Joris steeg vormt een onderdeel van de plannen tot de aanleg van de noord zuid-Verbinding. Rechts de panden, welke hiertoe gesloopt moeten worden. Met vele leden zijn B. en W. het eens, dat de toewijzing van Rgksgoedkeurin- gen voor de bouw van scholen en gym nastieklokalen in Leiden onvoldoende is. Een belangrijk deel van het voor onder wijsdoeleinden beschikbare bouwvolume wordt voor de uitbreiding van de Uni versiteit aangewend. Bovendien heeft Leiden op het ogenblik een overspannen arbeidsmarkt, waardoor de verstrekking van Rijksgoedkeuringen sterk is beperkt. Het gevolg van een en ander is, dat de volgende objecten, waarvan de plannen door de betrokken Rijksinspecties zijn goedgekeurd, nog op de Rijksgoedkeu ring wachten: de openbare kleuterschool aan de Du Rieustraat; de r.-k. kleuter school aan de Timorstraat; de openbare lagere school aan de Berlagestraat en het gymnastieklokaal aan de Damlaan. Van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid is de mededeling Zo'n avondje naar de film ie een gezellig vermaak. Het is niet zo heel erg als U een beetje later komt. Maar dan wèl vlug op Uw plaats gaan zitten: dat uitzicht-belemmerend jas- uittrekken kan wel op een gunstiger moment! Veel mensen vinden het genoeglijk om in de bioscoop een snoepje te verschalken. U ook? En doet U dat dan ook uit zo'n knetterend" bonbonzakje? Néé toch! Zo, dat was dan ditmaal eens iets over hoffelijk heid in de bioscoop. O ja, weet U wat ook zo hoffelijk is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is, met of zonder filter, de sigaret die iedereen voldoening schenkt. Parkeerverbod Op een vraag of het College bereid is om op de Breestraat een parkeerver bod in overweging te nemen, delen B. en W. mee, dat zg dit vraagstuk in ver band met de vervanging van tram- door buslgnen in overweging hebben geno men. Parkeerruimte in binnenstad Met het oog op het gebrek aan par keerruimte zgn er plannen in voorbe reiding om het terrein tussen Vierde Binnenvestgracht, Kraaierstraat en Le vendaal in afwachting van een de finitieve bestemming tot parkeer plaats in te richten en enige boombe planting aan te brengen. Nog niet te realiseren VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U De plannen tot vernieuwing en erbreding van de Turfmarktbrug mnnen eerst worden ontworpen, zodra het wegenschema voor de binnenstad vastere vorm heeft aan genomen. Een kwestie, welke de gemoederen van de Leidse raad en de burgerg reeds vele jaren bezighoudt is de aanleg en in richting van een zweminrichting in Leiden-zuid-west Voorschoterweg) Hoewel in deze geest reeds een raads besluit werd goedgekeurd, zgn B. en VV. zeer pessimistisch over de realisering van dit plan. In antwoord op een des betreffende vraag, deelt het College mee, dat de Rgksgoedkeuring voor dit object ook thans nog niet is verkregen en.dat er geen vooruitzicht is. dat deze binnenkort zal worden verleend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3