Chefarine 4 Zoon van schatrijke oplichter te Bordeaux als clochard opgepakt Nederland maakt geen haast met goedkeuring van ontwerp-verdrag Op strekdam gelopen scheepje gebroken en volkomen vernield Vier middelen die betrouwbaarzijnt Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Stavisky junior afgezakt naar de laagste sport van de maatschappelijke ladder (Van onze Parijse correspondent) De man met de vervuilde lange baard, de drankoogjes en de gebogen gestalte, die met zün 34 jaren niettemin btfna een grijsaard geleek, lachte gelaten en met een vleugje van dankbaarheid toen dezer dagen de rechter in Bordeaux deze beschuldigde naar de psychiater verwees en hem ondertussen onderdak en onder houd in de gevangenis in het vooruitzicht stelde. Hü, de clochard, die al twee jaren de vuilnisbakken van de rüke wijnstad had afgestroopt en 's nachts geen dak meer had boven het verlopen hoofd, zal nu voor de naaste toekomst tenminste weer van de directe zorgen voor zijn minimale levensbehoeften zijn verlost. vrouw en twee kinderen zonder één cen time achter 1 Vergeten De clochard van Bordeaux was tien Jaar eerder geboren als buitenechtelijk kind van Stavisky, die toen op het hoog tepunt van zijn Parijse rijkdom en glo rie stond, en een der mooiste manne quins van het modehuis Chanel met wie hij later trouwde. Van zijn vroege jeugd toen hij in een Rolls Royce ver sierd met witte orchideeën langs de bou levards van de Riviera werd gereden, herinnert Claude Stavisky zich al lang niets meer. Op zijn veertiende jaar moest hij als prooi van de opvoeding en gedragingen van zijn vader in een gesticht voor zwakzinnigen worden opgenomen waar hü elf jaar gebleven is. Zijn moeder en zijn zuster vertrokken, na de zelf moord van Stavisky, naar Amerika waar zij jarenlang met figurantenrolletjes nog net niet omkwamen van de honger. Mevr. Stavisky zou zich nu, en nog steeds in de ergste armoede, weer in Parijs be vinden. Claude Stavisky, de zoon, heeft sinds zijn 25ste jaar verscheidene obscu re baantjes gehad en tenslotte was hij afgezakt tot de allerlaatste sport van de maatschappelijke ladder, de staat van vagebond en van clochard. Hij zal nu vermoedelijk wel weer in een gesticht worden geplaatst en in ieder geval zal deze nazaat van de fameus rijke op lichter die mogelijkheid nog als een welkome uitkomst begroeten. Ook zijn moeder zou in de grootste armoede verkeren Een rechtbankscène zoals zich in Frankrijk haast dagelijks afspeelt. Het bijzondere was dan ook slechts dat deze vagebond de naam droeg van een der rijkste mannen die Frankrijk deze eeuw heeft gekend, de miljardair-oplichter Stavisky. wiens bloedeigen zoon hij is. Alexandre Stavisky. een Russische emigrant die in 1925 zijn entree maakte in Parijs als mondain danser, was in de jaren-'30 het middelpunt en de oor zaak van een der meest spectaculaire politiek-financiële schandalen ten tijde van de derde republiek. Stavisky vond een geniaal middel (met behulp van vervalste waardepapieren die hij niette min door gemeentelijke bankinstellingen liet dekken) om in vier jaar tijds, het onvoorstelbare fortuin van een miljard toenmalige Franse franken te vergaren. In 1934 kwamen zijn malversaties aan het licht waardoor gelijktijdig 2 Kamer leden, 1 senator, 1 generaal en tien tallen hoog geplaatste zakenlieden, in dustriëlen en ambtenaren zwaar werden gecompromitteerd. Enkele dagen later, op 6 februari van dat jaar. vormde het schandaal-Stavisky een der voor naamste medeoorzaken van een demon stratie en een botsing tussen politieke tegenstanders op de Place de la Con corde voor het parlementsgebouw, die de derde republiek even op haar grond vesten deden wankelen en waardoor de binnenlandse staatskunde een geheel nieuwe wending zou nemen. Stavisky sloeg korte tijd later in een chalet in Chamonix de hand aan zichzelf en liet, Ex-raadgeefster van Loemoemba wil haar memoires uitgeven (Van onze Parijse correspondent) Andrée Blouin, die in Loemoemba's Kongolese hoogtijdagen in de jongste zomer als diens „grijze eminentie" en raadgeefster, maar ook wegens haar niet geringe schoonheid zich bij de interna tionale persvertegenwoordigers in een uiterst levendige belangstelling verheu gen mocht, heeft kort na Serge Michel, andere kortstondige ster achter de zwarte coulissen, het zinkende schip haars meesters verlaten. De knappe halfbloed bevond zich dezer dagen in Parijs op zoek naar een uitgever die haar memoi res zou willen publiceren. „Ik heb sen sationeel nieuws te onthullen", zo heeft ze in verscheidene uitgeverijen met een ruime kans die woorden ook waar te kunnen maken doen weten, zonder tot dusver nochtans een opdracht aan de haak te mogen slaan. Loemoemba's vroegere vertrouwelinge werd als dochter van een Franse inge nieur en een Afrikaanse nog geen dertig jaar geleden in Oubangui in Centraal- Afrika geboren. Loemoemba vertrouwde haar na de machtsoverdracht de leiding toe over de informatiedienst van de radio van Leo- poldstad, waar ze zich speciaal onder scheidde door haar buitengewoon scherpe aanvallen op het Franse kolonialisme. Sinds kolonel Moboetoe een (voor lopig?) einde maakte aan het bewind van Loemoemba, leidde mevr. Blouin een half-illegaal bestaan in de schaduw van haar meester, die ze echter nu dan toch maar heeft verlaten. Time en Newsweek houden het op kandidaat Kennedy Drie van Amerika's meest vooraan staande weekbladen hebben een onder zoek ingesteld naar de kansen van de democratische kandidaat Kennedy voor het presidentschap, zy zijn alle drie tot de slotsom gekomen, dat Kennedy de volgende president van de Verenigde Staten zal worden. Volgens Time zou de Democratische senator 306 stemmen op zich vereni gen in tegenstelling tot Nixon, die er slechts 149 zou kunnen bemachtigen. Van 82 stemmen werd gezegd, dat men niet kon voorspellen aan welke kandi daat deze zouden toe vallen. Newsweek dacht 278 stemmen aan Kennedy toe en 159 aan Nixon. Van 100 stemmen kon het blad niet voorspellen, wie van de twee kandidaten deze zou weten te bemachtigen. Volgens U.S. News and World Report zou Kennedy 282 stemmen krijgen. Nixon 205. en zouden beiden om 50 stemmen moeten vechten. De bladen waren het er evenwel over eens, dat de voorsprong van Kennedy zo gering is, dat de uitslag van de stemming grote verrassingen te zien kan geven. Politieke waarnemers zijn van mening, dat vooral het punt godsdienst van de toekomstige president een factor is waarmee ter dege moet worden rekening gehouden. Leger Zuid-Vietnam tegen rode agressie Sinds 22 oktober zijn in de hooglanden van Zuid-Vietnam, langs de grens met Laos gevechten aan de gang tussen een heden van het Zuid Vietnamese leger en communistische guerrilla-strijders, aldus is van gezaghebbende zfjde in Saigon vernomen. Op 21 oktober namen eenheden van de Vietmin vjjf grensposten in. De volgen de dag werden zij na zware gevechten door het Zuldvietnamese leger verdre ven. Afgelopen zondag kwam het nog maals tot hevige gevechten en thans trekken de opstandelingen zich terug. Men probeert vast te stellen of de op standelingen afkomstig zfjn uit Noord- Vietnam. Het Zuid Vietnamese leger zou een gevangene hebben gemaakt die sinds 1954 in Noord-Vietnam woonde en daar een geurrilla-opleiding had ontvangen. Waarnemers in Saigon nemen aan dat de aanval verband houdt met de acti viteiten van de Pathet Lao in Laos. GOUDEN DOCTORAAT Vrfjdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. J. J. van Walsem, geboren te Zalt- Bommel en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Amerikaanse spion in Rusland gearresteerd De Rdssische veiligheidsdienst heeft een zekere Mikhail Platowski gearres teerd, die een Amerikaanse spion wordt genoemd. Hjj werd aangehouden als ge volg van de resultaten van het onder zoek in de zaak tegen een andere Ame rikaanse spion, Slawnon, die reeds eer der werd gepakt, aldus bericht het pers bureau Tass. Beide mannen zouden tegelijkertijd de Sovjet-Unie zijn binnengesmokkeld. Platowski, die ook de namen Andrei Kreps en Pjotr Sosnowski voerde, bleek bij zijn arrestatie over twee radiozen ders, sleutels voor cijferschrift, codes en andere spionage-uitrustlng te beschik ken. Ook zou hij in het bezit zijn geweest van een door de Amerikanen gemaakt Russisch paspoort en een militair per soonsbewijs. Platowski had opdracht van de Ame rikaanse inlichtingendienst om zich in Minsk te vestigen en geheime inlichtin gen te verzamelen. Volgens Tass had hij bovendien Instructie om contact te zoe- kne met moreel laagstaande figuren" en te trachten deze als agenten aan te werven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat Platowski vol gens door het ministerie ontvangen in lichtingen een Russisch burger is. De overeenkomst met Duitsland Volgend jaar pas in Tweede Kamer De Tweede Kamer zal het wetsont werp tot goedkeuring van de overeen komst met Duitsland over de grenscor recties, de schadevergoeding aan slacht offers van het naziregime, de water huishouding en de landerijen in het Nederlands-Duits grensgebied, pas in de loop van het volgend jaar kunnen be handelen. Bange uren voor drie opvarenden Zes jaar voor gestoorde figuur wegens aanrandingen De hoofdstedelijke rechtbank heeft vanochtend een 27-jarige huisknecht uit Amsterdam, wegens poging tot doodslag van een Amsterdamse prostituee, ont ering van een minderjarig meisje en een reeks aanrandingen van meisjes en vrouwen bü Bergen en Schoort, veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden een gevangenis straf van acht jaar met aftrek en ter beschikkingstelling tegen deze ernstig verminderd toerekenbaar verklaarde verdachte, die van zijn 10e tot zijn 20e jaar in de Rekkense Inrichtingen werd verpleegd en twee jaar geleden op het slechte pad kwam. (Van onze Zeeuwse correspondent) De in Zierikzee op een onverlichte strekdam gevaren „Trio" is vannacht tydens een zuidwesterstorm van de dam geslagen en volkomen vernield tegen de zeedjjk by „De Val" terecht gekomen. De drie opvarenden, de schip- per-eigenaar Fernhout uit Dordrecht en twee bergers van het bergingsbedrijf De Wit uit Rotterdam konden door een verslaggever, die de gehele nacht op de djjk had gestaan, worden gered. Het schip werd op zijn zijde op de djjk gesmeten, terwijl de schipbreukelingen op het achterdek de hoge golven over zich kregen. Het stuurhuis werd door een paar brekers volkomen vernield. Met behulp van een lijntje konden de schip breukelingen zich op het wrak verplaat sen. Een ladder, die men langszij het schip plaatste werd stuk geslagen. Na veel moeite slaagde de verslaggever er tenslotte in de drie mannen kletsnat en doodmoe op de strekdam te trekken. De schipper, die vanaf de stranding, dus gisternacht, in touw geweest was om zijn scheepje te redden was volkomen uitge put. Het schip is thans volkomen in tweeën gebroken. De eerste bergingspoging om het schip gistermiddag om twee uur bij hoog water vlot te slepen was mislukt., de 50 meter lange Kempenaar lag pre cies in balans dwars op de smalle strek dam. Gisteren heeft de schipper met de bergers alles van boord gehaald wat los zat. Ook de ballast, zware betonblokken, die helemaal onderin het schip ligt is eruit gehaald, en overboord gegooid. Dit Journalistieke pech (Van onze Zeeuwse corresp.) Een verslaggever van een lande lijk dagblad heeft vannacht wel bij zonder veel pech gehad. Wat een journalist maar zelden gebeurt overkwam hem. Nadat hij uren lang in de storm op een eenzame dijk had staan wachten zag hij een ge strand schip voor zijn ogen in tweeën breken en op de dijk stran den. Hjj hoorde de 3 opvarenden om hulp roepen. Hij heeft zelfsals enige aanwezige op de dijk de drie man nen op de wal geholpen. Hij heeft de schipper ondersteund, toen deze van de plaats van de ramp naar een vüf honderd meter verder ge legen café werd gebracht. Hü hoor de alles, hij wist alles uit eigen er varing. In een restaurant heeft hij vlug zijn artikel geschreven, maar helaas toen kwam de desillusie De telefoon van het gehele eilanj] waarop hij zich bevond was ge stoord. Het stuk stond vanmorgen niet in zün krant gevaarlijke karwei (het schip kon ieder i ogenblik breken en lag op de dam heen i en weer te zwiepen) is niet voor niets geweest! Het zal nog wel een maand duren voor het wetsontwerp bij de Kamer wordt ingediend. In het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt de laatste hand gelegd aan de toelichting, waarna het ontwerp voor advies naar de Raad van State kan worden gezonden. Het seniorenconvent van de Tweede Kamer dient zich nog te beraden over de wüze, waarop het wetsontwerp voor de openbare behande ling zal worden voorbereid Het is niet waarschünlijk, dat het voorlopig verslag door de vaste commissie voor Buiten landse Zaken zal worden uitgebracht. Het is mogelijk, dat de begrotingscom missie voor dat departement met de schriftelijke voorbereiding wordt belast, het is eveneens denkbaar dat een spe ciale commissie voor die taak wordt sa mengesteld. Overigens ligt het voor de hand, dat Nederland de gang van zaken in de Bondsrepubliek met betrekking tot de goedkeuring van de ontwerp-overeen- komst, welke door de beide regeringen reeds op 8 april van dit jaar werd ge parafeerd, afwacht, omdat het initiatief tot de overeenkomst van Duitsland is uitgegaan. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. Tegen pgnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Regerlngsultz.Ultwlsse- lingsprogr. In samenw. met Radio Neder land Wereldomroep. 18.10 Koorzang. 18.30 Lezing. 18.45 Gram. 19.00 Nwa. en weer- ber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Geref. kerkdnst. 21.15 Kamer- muz. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ge- var. muz. 18.40 Ik hoor de roep, toespr. 18.50 V. d. kind. 19.00 Promenade-ork. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.40 Schakels, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Zestig Jaar le venservaring, lezing. 22.60 Zang en gitaar. 23.10 Wereldkamp. dammen. 23.15 Jazz- muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 en 17.20 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.35 Documentaire. 20.55 Inleiding tot de21.00 Drelgroschenoper. PICTOGRAM Ba—— Veojtoi iVufasoido 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezeal WOENSDAG Chr. Geref. Kerk: Dankdag voor het ge was. 3 uur (ond. Lof den Heer mijne ziel....") en 8 uur (onderwerp: Offert Gode dank) ds. C. v. d. Weele. Luth. Kerk (kerkekamers)Verkoopdag t.b.v. Orgelfonds. 1012 uur voorm. 26 en 710 uur nam. Rehoboth: Verkoopdag herv. Rem- brandtwijk. 210 uur nam. Zomerzorg: Ned. Ver. van Tweelingen. Sprekers dr. J. Neijenhuls en de heer Vens. 8 uur nam DONDERDAG Wassnaar. De Burght: H. J. Sme ding over: „De visie van de Arabische wereld" voor Ned. Protestantenbond. 8 u. nam. VRIJDAG Pieterskerk (consistorie). Oecumenische gesprekskrlng. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.50 uur nam. PredikerEvangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Hist. Studentenwerk groep. Spr. mr. F. Porthelne over de VVD. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Excursie Bond van Oud-strijders en dragers Mo- bilisatlekruls. 8 uur nam. Sociologisch Instituut: K. en O.-studie cursus psychologie „De mens ln onze maatschappij". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Herdenkings concert Hongaarse opstand door Ned. Ma drigaalkoor. 8 uur nam. Wassenaar. Johannahuis: Wfjk- avond Rem. Gemeente. 8 uur nam. ZATERDAG BINNENLAND Binnenkort is in het Staatsblad de publikatie te verwachten van een Ko ninklijk Besluit tot wijziging van het Vei ligheidsbesluit voor Fabrieken of Werk plaatsen 1938. Het besluit houdt een mo dernisering in van de voorschriften met betrekking tot de hygiënische voorzienin gen en de huisvesting voor arbeiders bij douw-, grond- en waterwerken en op baggermolens, zand- en grindzuigers. Hiermee zijn de bepalingen waaraan de dag- en nachtverblijven, alsmede de schaft- en kleedgelegenheden e.d. moeten voldoen, aangepast aan de eisen van de praktijk. De nieuwe bepalingen zijn van kracht met Ingang van 1 januari. De 23-Jarige ongehuwde kraandrijver H. J. J. Overwater uit Amsterdam is gis termiddag tijdens werkzaamheden aan zijn graafmachine, bekneld geraakt tus sen de kraanarm en de cabine van zijn auto. Hij moet op slag dood zijn geweest. De man hing Juist met zijn bovenlichaam uit de cabine, toen door nog niet opge helderde oorzaak de kraanarm met de zware bak begon te draaien met bovenge meld gevolg. Nadat bij het Postcheque- en Giro kantoor ln Arnhem een tekort werd ont dekt van circa f 9.500.is door de post- recherche een P.T.T.-beambte aangehou den. Deze heeft bekend te hebben ge fraudeerd door met behulp van een door hem tussengevoegd girobiljet de giroreke ning van een kennis met een bepaald be drag te laten verhogen. Dit bedrag werd door de girodienst uitbetaald. De op deze wijze verkregen aanzienlijke som geld heeft de PTT-beambte met nog drie an dere Arnhemmers, die intussen ook zijn aangehouden, grotendeels opgemaakt Het viertal is voor de officier van Justitie te Arnhem geleld De kolendampvergiftiging, waardoor in de nacht van woensdag op donderdag JJ. het gezin Averink aan de Zwanesteeg te Delden werd getroffen, heeft een twee de slachtoffer geëist. In de afgelopen nacht ls mevr. G. B. Averink-Nijmeijer zonder tot bewustzijn te zijn gekomen ln het katholiek ziekenhuis te Delden overleden. Haar echtgenoot, die vorige week donderdag dood in zijn woning werd aangetroffen, is maandag begraven. In aanwezigheid van om. de com missaris van de Koningin in Noord-Hol land. de heer M. J. Prinsen en Amster dams loco-burgemeester mr. A. de Roos heeft de Israëlische ambassadeur ln ons land. de heer H. A. Cldor. gistermiddag ln museum Fodor te Amsterdam de foto tentoonstelling „Vrouwen van Israël" ge opend. Deze expositie wordt tot 15 no vember gehouden ter gelegenheid van het 40-Jarig bestaan van de World Interna tional Zionist Organization (W.I.Z.O.), de Internationale organisatie van Zionistische vrouwen. Uit het water van het Houtveem- kanaal te Amsterdam ls gistermiddag het stoffelijk overschot opgehaald van de 66- iarige schipper Klaas Bos uit Amsterdam. Vermoed wordt, dat de heer Bos een avond tevoren, toen hij zich aan boord van zijn in het Houtveemkanaal liggende binnen vaartschip „De Noordbevelander" wilde begeven op het gangboord van het schip ls gestruikeld en overboord gevallen. BUITENLAND Alexander Vlasof. de Russische wol kenkrabberarchitect die vier Jaar geleden door Kroesjtsjef gekritiseerd werd. is nu onderscheiden met de orde van Lenin, al dus heeft radio-Moskou gemeld, „voor zijn werk ln dienst van de Russische bouwkunst en bij gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. Vlasof kritiseerde in 1955 de Russische bouwkunst, omdat deze bij Amerika en andere landen verre ten achter zou zijn. Kroesjtsjef verweet Vla sof verkwisting van staatsgelden en hief zijn academie op. Het pèrsbureau Tass noemt thans Vlasofs ideeën een .meng sel van nieuwe realistisch streven en ge bruikmaking van klassieke traditie". Nigeria heeft gisteren de Ver. Na ties gevraagd, de Veiligheidsraad en de economische en sociale raad zodanig uit te breiden, dat Afrika zich in de organisatie kan laten gelden. De Nigeriaanse afge vaardigde wees erop, dat de gehele groep van 45 Afrikaans-Aziatische landen slechts één permanente zetel ln de Veiligheids raad (Natlonallstisch-Chlna) had tegen Europa drie. Reeds tweevijfde van de Westdultse bevolking koopt belangrijke verbruiksgoe- deren niet meer via de detailhandel maar rechtstreeks van grossier of fabrikant, al dus een mededeling van het Verbond van Duitse Verbruikersverenigingen. Vooral ra dio- en t.v.-toestellen worden bij voor keur bulten de kleinhandel om aange schaft. daarnaast ook zeep en crèmes. Je never en koffie en ook levensmiddelen. Door de aanwezigheid van Kroesjtsjef en andere regeringsleiders ln de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Newyorkse politie ruim een miljoen overuren gemaakt en ca drie miljoen dollar aan overwerkgeld verdiend. De Amerikaanse minister van Pos terijen. Summerfield. heeft dinsdag voor Journalisten een nieuwe methode gede monstreerd om de Inhoud van brieven zeer snel over te brengen. De verzender schrijft zijn brief op een speciaal soort papier. Het stuk gaat ln een elektronisch apparaat, dat de brief opent, „leest" en de Inhoud uitzendt naar de post van be stemming. Het origineel wordt daarna on middellijk in de machine vernietigd. Op de plaats van bestemming wordt de in houd van het schreven weer langs elektro nische weg op papier overgebracht en ver zegeld. zodat net briefgeheim verzekerd ls. Het congres moet de nieuwe methode nog goedkeuren. Een Oostberlijnse politieman stapte in uniform, een Westberlijnse broodjeszaak binnen, at met smaak een worstje en vroeg vervolgens de eigenaar de politie te bellen omdat hij politiek asiel wilde vra gen. Z(Jn uniform had hem aan de zone- grens voor moeilijkheden behoed. Op maandag, de verjaardag van Tsjang Kai-sjek. heeft de communlstisch- Chlnese artillerie twaalf schoten afge vuurd op de Quemoy-eilanden. Het is nu een eeuw geleden, dat het eerste boek in de Zuldafrikaanse taal ge publiceerd werd. Het was geschreven door Louis Henri Meurant onder de titel „Za- menspraak tussen Klaas Waarsegger en Jan Twyfelaar". Dit boek was het eerste waarin gepoogd werd de gesproken Afri kaanse taal van die tijd op schrift te stel len in een verhaal. Een rechtbank te Karlovy Vary (Tsjecho-Slowakije) heeft twee mannen, Vliem Kahabka en Frantlsek Puchl, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van resp. acht en vier jaar wegens spionage voor West-Duitsland, aldus het persbureau Ce- teka. Een Mongoolse expeditie onder lei ding van Aleksel Okladnikof heeft ln de Gobi-woestyn de eerste tekenen van een vroegere cultuur ontdekt. Zo werden ste nen voorwerpen gevonden die omstreeks 50.000 jaar oud zijn. Men meent te mo gen veronderstellen dat de Gobi-woestijn vroeger bewoond ls geweest. Een Nederlander die ln 1938 naar Zuld-Afrlka emigreerde, heeft het groot ste gedeelte van zijn bezittingen van ruim 217.000 gulden aan de Gereformeerde Kerk van Kaapstad nagelaten. Het ls Willem P H. Riethoff die ln Kennelworth, Kaap stad in de ouderdom van 86 Jaar over leed. Een rechtbank in Suhl. Oost-Duits- land, heeft de voormalige technische di recteur van de „Ernst-Thaelmann-Werke" Walter Germer. tot negen Jaar tuchthuis straf. en de afdelingschef Harry Schmidt tot zeven Jaar tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij verantwoordelijk worden gesteld voor een verkeerde constructie van door de fabriek gemaakte veiligheidspallen voor luchtplstolen. B(J proeven met deze lucht- pistolen kwamen twee leden van de Oost- duitse volkspolltte om het leven. De Britse filmster Jean Simmons is dinsdag te Salinas ln Callfornië met de Amerikaanse filmproducent Richard Brooks ln het huwelijk getreden. ZIJ was kortgeleden gescheiden van de Britse ac teur Stewart Granger. Sir Edmund Hillary, heeft ln de Hl- malaja de huid gevonden van een onge woon soort beer, die volgens Slerpa's af komstig zou zijn van een verschrikkelijke sneeuwman' naar wie de expeditie van Sir Edmund op zoek ls. Met het oog op deze vondst zou de groep niet tegen 8 de cember, zoals het plan was. maar om streeks 20 december ln Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, terugkeren. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10-11 uur voorm.. Bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Gymnasium (Fruinlaan): Propaganda- avond Gymnaslastenbond U.S.A. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: L.J.A. Optreden van Scapino-ballet. 2.30 uur dam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumultvoe- rlng Chr. Muzlekver. Concordia. 8 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Schilderijenexpositie Wedg- wood-prijs 1960 (tot 28 nov.). LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd. 104 uur, zondags 14 uur (tot 6 december). Rijksmuseum van Oudheden, ren toon stelling .panorama der prehistorie" Werk dagen 10—5 uur; 's zonaags 15 uur nam (tot 15 december) Rilksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen 7an 10 12 en 24 Zon en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon „Am Tag als der Regen kam". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex ..Opstand ln de Kaukasus". 14 Jr. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „Drie Franse katjes". 18 Jaar. Het aambeeld van Gretna Green waarop duizenden huwelijken zijn beklon ken is voor het hoofdkantoor van de BBC in Londen teruggevonden. Het aambeeld werd enkele dagen geleden gestolen. Gis teren werd het uit een vrachtwagen ge worpen. die daarop snel wegreed. Bij Scarborough, in de Canadese pro vincie Toronto, is een massagraf van In dianen ontdekt die omstreeks 1250 moeten zijn gestorven. Drie z(Jn kennelijk over leden ten gevolge van beentuberculose, waarmee is bewezen dat deze ziekte niet door de blanken naar Noord-Amerika ls f;ebracht. aldus dr. James Anderson, lector n de anatomie aan de universiteit van Toronto De Italiaanse hoogleraar in de anato mie en pathologische weefselleer, profes sor Orazlo Comes Carere ln Milaan, is overleden van het nemen van proeven op zichzelf met een door hem uitgevonden nieuw geneesmiddel tegen organische ziekten. Hij had dit reeds eerder gedaan, doch de laatste toediening bleek fataal. Prof. Carere was 47 Jaar oud. VOOR DONDERDAG 3 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.16 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 W(J van het land, praatje. 12.35 Land- en tulnbjneded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Theaterork. en sol. 14.30 Kamerork. 15.20 Engelse volkslied jes. 15.50 Gram. 16.00 Verkenningen ln de bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Promenade-ork. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Meisjes koor. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Po litieke lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Vocaal-ens. en orgel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Zangrecltal. 23.25 Gram. 23.30 Paranor male geneeskunde, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Over noten, nootjes en nog wat. praatje. 12.00 Zang en plano. 12.20 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole-ork. 15.25 Voordr. 15.45 Blaastrlo. 16.15 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.65 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en solist. (I. d. pauze om plm. 21.20-21.55 De toekomst van het ongeloof, gedachtenwlsseling). 22.30 Nws.. beursber v. New York en meded. 22 45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Docu mentaire. 20.30 Gesprekken. 21.00 De don kere kant v. d. aarde, t.v.-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.61 Lezing. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Latijns-Amerikaanse muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Gram. 21.45 Gesprekken. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light. Programme 1500 en 147 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.10 Races. 16.32 Lichte muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Sa menzang. 2131 Vragenbeantw. 22.00 Ge var. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.15 Intern, danskamploensch. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Amusmuz. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 20.15 Ameri kaanse volksliederen. 21.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrük 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Ka mermuz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgel- recital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 n>.: 12.00 Amus.-ork. 12.30 Weer ber 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Hoorspel 21.00 Gevar. muz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws 22.15 Radio-Universiteit. 22.56-23.00 Nieuws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Bel gische muz. 15.15 Omr koren. 15.30 Oram. 16 07 Chansons. 17.00 Nws. 17.30 Kamer muz. 18 30 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. en groeten v. mlllt. uit Afrika. Casino ..Vertigo". („De vrouw die twee maal leefde"). 18 Jaar. Werkdagen: 7 en Casino: Donderdagcyclus: „Anna". 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks 2.30 uur „Dik Trom". Lido „Makkers staakt uw wild geraas". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luvor „Slmson en Delia". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio „Wilde Aardbeien". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag» uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur Slavinnen van Carthago, 18 Jaar. hlaan- dag. dinsdag, woensdag 8 uur: Opmar» naar de galg. 18 Jaar. Donderdag 8 uur. Hiroshima mon amour, 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur: Slsal de Jonge keizerin, alle leeftijden. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Centraal-Apo- theek Breestraat 74, tel. 20552. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s ^3 al a 1' a 35 a cS Amsterdam regenbul Den Helder zwaar bew. Ypenburg zwaar bew. Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven regenbul regenbui regenbul regen zwaar bew. zzw 14 wzw 12 zw 13 zw 18 zzw 14 zw 10 Z.-Limburg zwaar bew. Helsinki onbewolkt Stockholm regen Oslo sneeuw Kopenhagen regen Aberdeen geh. bew. Londen onbewolkt Brussel zwaar bew. Luxemburg regenbui Pa: Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mal lor ca Lissabon •wolkt licht bew. zwaar bew. motregen zwaar bew licht bew. i regen regen zwaar bew. regen regen regen lient bew. zwaar bew. i geh. bew. licht bew. onbewolkt 15 10 17 14 12 20 16 10 21 16 10 15 13 11 18 15 11 19 13 10 24 15 12 18 10 15 12 8 9-1-7 0 10 3 1 1 5 10 1 8 7 7 15 2 10 10 28 10 17 9 12 10 16 10 9 11 13 8 13 10 17 10 2 6 20 10 2 3 23 14 4 3 16 13 1 6 12 10 11 12 13 11 3 6 14 10 3 4 14 11 12 8 15 12 5 2 12 9 3 17 17 i 20 13 21 13 I 14 10 21 13 19 18 9 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2