AMERIKAANSE ONDERZEEERS MET POLARIS IN SCHOTLAND Amerika zal vlootbasis Guantanamo verdedigen WEERBERICHT Nauw overleg met Londen over het gebruik van rakettenzegt Macmillan in het Lagerhuis Havenspoorlijn Delfzijl door regen verzakt Duidelijke verklaringvooral om misverstanden te voorkomen AMBASSADEUR VAN GULIK OP WEG NAAR NEDERLAND Minister nodigt uit voor nieuwe besprekingen (§ud teuivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 No. 30192 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 Der maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis een nieuw Brits-Amerikaans defensiepact aangekondigd, dat van minstens zo grote betekenis is als het destijds door de Labourregering met de Verenigde Staten afgesloten verdrag voor de vestiging van Ameri kaanse luchtbases in Engeland. Het betreft hier een beschutte anker plaats op de rivier de Clyde in Schotland voor een depotschip met bijbehorende organisatie ter verzorging van de op de Atlantische Oceaan patrouillerende Amerikaanse onderzeeërs, welke voorzien zullen worden van het lange-afstandsprojectiel Polaris. In februari van volgend jaar zal deze basis reeds in gebruik worden genomen. Later komt er nog een drijvend dok bij. De onderzeeërs zullen alleen tussen patrouilletochten in Engeland aan doen. De thuishaven blijft aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. De polaris is de H-bomraket, welke zich permanent op zee zal bevinden als het nieuwste en doel matigste wapen tegen agressie, omdat de aan de grond gebonden raketten te kwetsbaar zijn geworden. aan Amerika toe te staan, de positie van Engeland niet zou hebben verbeterd of meer veiligheid zou hebben verschaft. Integendeel, hoe meer wij betrokken worden bij het ingewikkelde complex van afschrikwekkende wapens, hoe beter wij onze stem kunnen laten horen in zake de politieke en militaire wereldcon trole. De grote betekenis van het Pola- ris-systeem is dat het voorkomt, dat een agressor, zonder zelf represailles behoe ven te vrezen, het Westen snel zou kun nen vernietigen. Wat de Schotse basis betreft is er voor Engeland geen andere keus, aldus Macmillan. Wanneer de reik wijdte van de Polaris of een soortgelijk zich aan boord van onderzeeërs bevin dend wapen groter zal worden, zal de basis in Schotland zo goed als zeker overbodig zijn. Nieuwe typen Conflict bij Labour wordt nog scherper Macmillan gaf het Lagerhuis de ver zekering dat, waar de Polarisraketten zich ook mogen bevinden, het signaal voor het gebruik van het wapen niet zal worden gegeven zonder het nauwste overleg tussen beide regeringen. Hij noemde het Polaris-arsenaal cn de Schotse basis een nieuwe versterking van de NAVO. Tegenover de protesten van Schotse Labourafgevaardigden, die van mening waren dat het plan een ex tra gevaar voor Schotland meebrengt, stelde Macmillan dat dit niet juist is, aangezien de wapens zich niet op het land bevinden. De basis is daarom voor een agressor van minder strategisch be lang dan bijv. de bases voor de bom menwerpers. Macmillan zei, dat de Schotse basis het algemene risico, dat nu eenmaal be staat, geenszins verhogen zal. Hij voegde eraan toe, dat een weigering om de basis De spoorlijn door het haven- en industrieterrein van Delfzijl is gisteravond over een lengte van zeventig meter verzakt. Het trein vervoer in het havengebied is daardoor tijdelijk lam gelegd. Een konvooi geladen goederenwagens van de sodafabriek stond op het punt over de ondermijnde spoor baan getransporteerd te worden. Een rangeerder van de Nederland se Spoorwegen ontdekte echter tijdig het gevaar en sloeg alarm. Op het haven- en industrieterrein worden sinds enkele dagen vlak bij de spoorbaan grote graafwerkzaamheden uitgevoerd in verband met de aanleg van een gedeelte in de nieuwe weg Win schoten-Delfzijl. Door de zware regenval van de laatste dagen (en vermoedelijk doordat ter plaatse drijfzand in de bodem zit) is de grond gisteren plotse ling gaan werken en ontstonden er gaten onder en naast de spoorbaan. Een speciale W.S.-ploeg is gisteravond onmiddellijk uitgerukt om de ondermijn de lijn veilig te stellen. Men hoopte de baan te kunnen versterken door zand te storten. Van Groningen uit zou heden morgen een speciale trein vertrekken om het in Delfzijl gestrande konvooi, be laden met loog en andere chemicaliën op te halen. Met noodmaatregelen hoopt men het treinvervoer in het havengebied weer op gang te krijgen, zolang het tenminste niet weer zwaar gaat regenen. Nader vernemen wij, dat de verzakkin gen nog niet van ernstige aard waren, doch dat de N.S. er om zeker te zijn de voorkeur aan gaven de gegraven sleuf naast de spoorlijn in snel tempo met zand te dichten. De vrees voor verdere wel ernstige verzakkingen was nl. niet denkbeeldig. Vanmorgen waren alle werkzaamheden echter voltooid en zelfs de zware trein, die gisteravond moest wachten, kon zonder gevaar het traject weer berijden. LATER AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk harde tot stormachtige zuidwestelijke wind, later afnemend. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 november Zon op: 7.38 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 17.38 uur; onder: 7.12 uur (v.m.) Hoogwater te Katwijk te 2.51 en 15.09 uur, laagwater te 11.06 en 23.25 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Polaris-duikboten zullen twee maanden achter elkaar op zee kruisen en daarna een maand in het dok door brengen. Er zullen op de Schotse basis, welke op 50 kilometer afstand van Glas gow in een van de fjordachtige inham men aan de monding van de Clyde zal komen, nooit meer dan drie onderzeeërs tegelijk ligplaats nemen. De eigenlijke hoofdbasis blijft in de Verenigde Staten. Als depot-schip is de 18.000 ton metende Amerikaanse „Proteus" aangewezen. Polaris-projectielen zullen niet op de wal worden opgeslagen. Er zullen maxi maal 1500 man Amerikaans marineper soneel op de basis komen te werken, waarvan er 400 aan de wal huisvesting zullen moeten vinden. Vele Amerikanen zullen hun gezinnen mee naar Schot land nemen. De raad voor de gezamen lijke vakbeweging in Glasgow heeft gis teravond tegen de aanleg van de basis geprotesteerd. Het laaiende conflict in de Labour-partij dat beheerst wordt door de agitatie tegen de nucleaire wa pens en de Amerikaanse bases in En geland is door de nieuwe overeenkomst met de Verenigde Staten nog scherper geworden. De Amerikaanse marine zal in de loop van deze maand beginnen met proeven met een tweede versie van de Polaris- raket, die een reikwijdte van 2.400 km. zal hebben. Met het eerste type Polaris- raket, dat een reikwijdte van 1.920 km. heeft, zijn reeds ruim vijftig proeven genomen. De Amerikaanse marine heeft inmiddels opdracht gegeven een derde versie van deze raket te construeren, die 4.000 km. moet kunnen afleggen. De Polarisraketten kunnen door onderge- dok enonderzeeërs worden gelanceerd. EISENHOWER OVER CUBA De Verenigde Staten zullen alle passende maatregelen nemen ter verdediging van het vlootsteunpunt te Guantanamo in het zuidoostelijk deel van Cuba, aldus heeft president Eisenhower gisteren medegedeeld. Het is van groot belang, dat de betekenis van het steunpunt voor de verdediging van het Westelijk halfrond begrepen wordt, in het bijzon der „in het licht van de nauwe betrekkingen, die thans bestaan tussen de huidige regering van Cuba en het Chinees-Russische blok", aldus Eisenhower. Om die reden is de Amerikaanse regering niet van plan in te stemmen met wijziging of afschaffing van de overeenkomsten waarbij de basis van Cuba wordt gepacht. Wads worth zet de Rus Zoriu op zijn nummer De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, zei tot journalisten, dat de ver klaring van de president in feite een herhaling is van verklaringen, die reeds eerder werden afgelegd door de minister van Defensie, Gates, en de stafchef van de Marine, admiraal Burke. Dezen had den gezegd, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn Guantanamo te ver dedigen in het geval van een aanval door Cuba of andere landen. In antwoord op een vraag van een journalist of uit de publikatie van de verklaring moet worden afgeleid, dat er een aanval op de basis op handen is, antwoordde Hagerty ontkennend. De enige bedoeling is duidelijk te maken wat het Amerikaanse standpunt is en misverstanden te voorkomen. Cubaans verzoek verworpen De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteravond het Cubaanse verzoek om behandeling in de voltallige verga dering van „de agressieve plannen" van de V.S. jegens Cuba verworpen. Vijfenveertig landen stemden tegen het verzoek, negenentwintig voor en achttien onthielden zich. Zeven landen waren afwezig. Bij een volgende stemming sprak de Algemene Vergadering zich uit voor be handeling van de Cubaanse klacht in eerste instantie in de politieke commis sie. De besluiten van die commissie moeten door de Algemene Vergadering worden bekrachtigd. In het debat, dat aan de stemming voorafging, gebruikte de Russische af gevaardigde weer brallende woorden. De V.N. hebben in de vijftien jaar van hun bestaan nauwelijks voor een toestand gestaan, die gevaarlijker is dan de hui dige situatie rondom Cuba, beweerde hij. Als dat zo is, merkte de Amerikaanse afgevaardigde Wadsworth even later nuchter op, waarom brengt het de kwestie dan niet in de Veiligheidsraad, die immers in het leven is geroepen om in actie te komen als de vrede in ge vaar is Duizenden willen weg Ruim duizend Cubanen hebben giste ren in de regen voor de Amerikaanse ambassade in Havanna staan wachten om binnengelaten te worden. Zij wilden visa voor de V.S. De geruchten, dat er bepalingen van kracht zouden worden, waardoor school kinderen het land niet meer kunnen verlaten, zijn niet bevestigd. Wil men echter een visum voor studiedoeleinden hebben, dan moet men verklaren waar om men het onderwijs, dat men in het buitenland wil volgen, niet op Cuba kan volgen. Arbeiders, die naar het buiten land willen, moeten een verklaring heb ben van de autoriteiten van de plaats waar zij werken. De beroepsorganisaties op Cuba hebben de regering beloofd, dat hun leden het land niet zullen ver laten. Zij die toch weg willen gaan, lopen de kans uit hun organisatie ge stoten te worden. Ingenieurs, advocaten, en artsen, die per vliegtuig willen ver trekken, worden op het vliegveld terug gestuurd. Kleuterlei tl ster dood gevonden Op een zolderkamertje van een wo ning aan de Deurloostraat te Amster dam is gisteravond het stoffelijk over schot aangetroffen van de uit Bloemen- daal afkomstige 20-jarige Sigrid Sander, die als leerling-kleuterleidster in de hoofdstad werkzaam was. Men neemt aan, dat het daar ongeveer een week moet hebben gelegen. Het meisje was gekleed in een baby-doll. De politie sluit voorlopig misdaad uit. De officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, heeft de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust. verzocht een onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen Sigrid Sander was de huurster van een zolderkamer, die over een vrije op gang beschikte. Zij had weinig contact met de bewoners van de lager gelegen étages. Het laatst is zij gezien vorige week dinsdag, toen zij met een vriendin in een cafétaria had gegeten. Deze vriendin begaf zich gisteravond naar de Deurloostraat, maar kreeg bij Sigrid geen gehoor. De kamerverhuurster slaagde er nie: in de deur van de kamer met een reservesleutel te openen, omdat deze kennelijk met een extra nachtslot aan de binnenkant was gesloten. De vrouwen waarschuwden de politie en enkele agenten van het Bureau Pie- ter Aertzstraat, die in de dakgoot klom men zagen door het gesloten raam het meisje op bed liggen. Nadat de deur was geforceerd deed men de verschrikkelijke ontdekking. Omdat de deur, zowel als het raam, aan de binnenkant waren afgesloten sluit de politie misdaad uit. Men ver moedt, dat het meisje is vergiftigd. Prins jaagt in Iran Prins Bernhard. die thans als gast van de Sjah een privé-bezoek brengt aan Iran. is gisteren naar het noorden van het land vertrokken. De Prins zal daar gaan jagen. Uitlevering gevraagd Nederlandse matroos Van Nederlandse zijde worden al dus wordt van de Marinevoorlichtings dienst vernomen nog steeds stappen ondernomen om de 22-jarige matroos, die in Sydney gearresteerd werd door Australië uitgeleverd te krijgen. Zoals bekend, doodde deze opvarende van de „Karei Doorman" op 22 oktober van dit jaar in Sydney, tijdens een ruzie een medeschepeling. Hoewel de commandant van de „Karei Doorman" pogingen in het werk stelde om de jonge matroos aan boord van zijn schip te krijgen, om hem in Nederland te laten berechten, hechtten de Australische autoriteiten daar geen goedkeuring aan. Het Centrale Hof in Sydney heeft het voorarrest van de Nederlander vandaag verlengd. De eerste (telegrafisch overge brachte) foto van liet Perzische Prinsje. Bloemen op kliniek in Teheran Vliegtuigen van de Perzische lucht macht hebben gisteren boeketten uitge worpen boven de kliniek te Teheran waar Koningin Farah Dibah van Per- zië en de pas geboren troonopvolger ver blijven. Dit was een onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van de geboorte van de kroonprins. De minister-president, Emami, en mi nisters van zijn kabinet hebben de Sjah bezocht om hem geluk te wensen. De Sjah zei in zijn antwoord er zeker van te zijn dat zijn zoon alles voor het va derland, ook zijn leven, zal willen op offeren Ex-keizerin Soraja van Perzië heeft gisteren te Los Angeles verklaard ver heugd te zijn, dat de Sjah „tenslotte zijn liefste wens een troonopvolger in vervulling heeft zien gaan". Zij zei dit in een schriftelijke verklaring voor de pers. Zij liet echter de berichten tegenspreken, als zou zij de Sjah een boodschap met gelukwensen hebben doen toekomen. De ex-keizerin, logeert sinds half ok tober bij de Spaanse consul-generaal in Los Angeles. Belangstelling voor het jonge Perzische Prinsje. Van links naar rechts de arts, die de verlossing verrichtte, de moeder van de Sjah, de moeder van Keizerin Farah en een verpleegster. De Nederlandse ambassadeur in de Maleise Federatie, dr. R. H. van Gulik, is gisteren per vliegtuig uit Koeala Loempoer naar Nederland vertrokken om zich hier, naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag desgevraagd meedeelde, onder medische behandeling te doen stellen. Dr. van Gulik heeft, zo wordt uit Koeala Loempoer gemeld, bij zijn ver trek tot journalisten gezegd, dat de mi- nister-president van de Maleise Federa tie, Abdoel Rahman, alleszins het recht heeft in geschillen tussen Oost en West te bemiddelen. Een baby-doll onder uniform? De nieuwe snelle DC-8 machines met hun vier straalmotoren mogen dan (speciaal bij het trainen) het leven en vooral het slapen van de Amsterdammers bemoeilijken, het werk van de KLM-bemanningen, die er regelmatig mee heen en weer naar New York vliegen, is er ook niet gemakkelijker op geworden. Zij vertrekken bijv. woensdag middag om half drie van Schiphol en komen ongeveer 7 uur later in Amerika aan. Dan is het daar ech ter nog middag. De volgende mid dag keren ze naar Nederland terug en hoewel ze dan ook maar 7 uur vliegen is de nacht al voorbij als ze« om half negen vrijdagochtend weer op Schiphol staan. De bemanningen moeten dus een groot acclimatisatie-vermogen op brengen. In aanmerking genomen, dat van het korte oponthoud in New York nog veel tijd afgaat voor zij van het vliegveld naar hun hotel in de stad kunnen rijden en dat het vervoer naar de stad en de volgen de ochtend terug enkele uren in be slag neemt, blijft er maar ternau wernood tijd over om voldoende te slapen. De stewardessen, die voor hun toilet meer tijd nodig hebben dan hun mannelijke collega's, verlangen reeds terug naar de „goede oude tijd" toen de vliegtuigen twee dagen in New York bleven staan voor zü terugkeerden. Ze willen thans zo efficiënt mogelijk gaan werken. Een duidelijke illustratie daarvan kan men vandaag aantreffen in een kort vet gedrukt berichtje, opgeno men in haar maandblad „Kolibrie" Het luidt: „Trek op de DC-8 je baby-doll aan onder je uniform, dan hoef je geen bagage te sjouwen, het spaart je tijd." Over zijn verblijf in Nederland zei dr. van Gulik te hopen, dat hij van de par tij zal zijn indien premier Rahman in Den Haag met de Nederlandse regering over het vraagstuk Nieuw-Guinea zou spreken. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde mee dat de Nederlandse regering totnutóe nog steeds niet officieel op de hoogte is gesteld van de inhoud van het bemiddelingsvoorstel van premier Rah man in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea en ook niet door de premier te zijn benaderd over een eventueel bezoek aan Neder land. Politie-salarissen (Van onze Haagse correspondent) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. heeft de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg uitgenodigd de kwestie van de politiesalarissen op nieuw door te praten. Gisteravond, aan de vooravond van de discussie in de Tweede Kamer over het verzoek van de socialistische afgevaardigde Blom. de minister over de kwestie te mogen interpelleren, noodde mr. Toxopeus de centrale commissie weer aan de conferentietafel. Dit initiatief van regeringszijde is bij de vakbonden van politiepersoneel goed ontvangen. De bondsbesturen achten deze methode om over de politiesalaris sen tot een vergelijk te komen „gezon der" dan een weg, die leidt via een interpellatie in de Kamer. In het algemeen was men in politie- vakbondskringen vanmorgen dan ook optimistisch gestemd. Met commentaar was men overigens karig, in afwachting van de resultaten, die uit het hernieuwd overleg kunnen voortvloeien. Vanmorgen werd in Haag se kringen verwacht, dat de handelwijze van minister Toxopeus de interpellatie- aanvrage van de heer Blom zou door kruisen Het werd niet uitgesloten ge acht, dat de andere partijen het verzoek van socialistische zijde vanmiddag in de Vijf tulpen voor Zweedse koning De persoonlijke secretaris van Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft giste ren vijf tulpen van een nieuw ras namens de Koning aanvaard. De tulpen werden aan de Zweedse Koning aange boden door de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Bloembollenkwekers en de kweker Frans Roozen. Koning Gustaaf, die thans met vakantie in Italië is, kreeg de tulpen aangeboden ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van zijn regering. Dr. Palmstierna, de secretaris, zei, dat het een goed idee was om de bloemen „Sofiero" te noemen, naar het zomer verblijf van de Zweedse Koninklijke familie. De bloemen zullen geplant worden in de fraaie tuin van het buiten verblijf. Koning Gustaaf Adolf staat bekend als een goed tuinier. Uit Het Leidsch Dagblad van 2 November 1860: Bij de overwegingen in de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal over de begrooting voor 1861 betref jende het departement van Binnen- landsche Zaken heeft men met leedwezen gezien, dat weder f. 12.600 bestemd zou moeten worden voor in de Leidsche Sterrewacht te plaatsen werk tuigen, daar die Sterrewacht steeds veel geld kost, veel meer dan de Utrechtse, die misschien de vergelijking zeer goed kan doorstaan. De Gemeenteraad van Lei den heeft heden Donderdag be sloten de bezoldiging van den Gemeente-Secretaris gelijk te stellen met die van den Ge meente-ontvanger; - terwijl op verlangen van den heer Burge meester de verhooging van diens bezoldiging geen punt van over weging heeft uitgemaakt. Tweede Kamer zouden zien tegen te houden of op te schorten, om het her nieuwd overleg niets in de weg te leggen. Inmiddels hebben de ministers Toxo peus en Beerman in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Doorn (KVP) toegegeven, dat er naar hun indruk in de salariëring van be paalde groepen van het politiepersoneel wel van een achterstand kan worden ge sproken. Maar het is volgens de be windslieden niet mogelijk aan het rap port werkclassificatie thans zonder meer een bezoldigfrigsregeling voor de politie te ontlenen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1