euepeei/AA* Natuurtalent Baba Sy verslaat Koeperman Nourilax Ir. Perdijk ontwierp bruggen op de plaats van Coen- en IJtunnel y v In Londen: eerste ondergrondse autoparkeerplaats (Hyde Park) Doorgewinterde marxist Agartz sticht nieuwe linkse partij WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Om de wereldtitel dammen Zwolle had de primeur, een sen sationele primeur nog wel. Voor het eerst in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, dat nu al zo'n 15 ronden aan de gang is, werd een Rus door een niet- Russische tegenstander geklopt. Die onverwachte nederlaag, die aantoonde dat ook Russische dam mers als het er op aan komt ge wone mensen met gewone fouten zijn, verhoogde in niet geringe mate de spanning in de kopgroep. Want terwijl koploper Tsjegolev ter nauwernood remise wist te forceren te gen Deslauriers, moest Koeperman in 56 zetten zijn meerdere erkennen in het gebronsde natuurtalent Baba Sy, die hiermee geducht revanche nam voor zijn nederlaag in de eerste helft. De kam pioen van Senegal kwam daardoor op gelijke hoogte met Koeperman, drie pun- ten achter Tsjegolev. Het gelukte Baba Sy door een prach tige tactiek Koeperman tot de verdedi ging te dwingen. Uiteraard liet de we reldkampioen zich maar niet zo één, twee drie onder de voet lopen. Hij ac cepteerde een halve hekstelling teneinde eens rustig aan te zien met wat voor „grapjes" zijn geniale tegenstander uit de hoek zou komen. Toen deze geen en kele zwakke zet speelde, wikkelde Koe perman af en begonnen de rivalen een nieuwe formatie op te bouwen. Daarna bleek dat Baba Sy de situatie beter had berekend dan zijn geduchte tegenstan der. Koepermans spel werd door een uitsterst fijne positionele strategie vol komen lamgelegd, waarna hij in een ma gistraal afgedwongen slot de wapens moest strekken. De uitslagen van de zestiende ronde luiden: Sen A Kaw (Sur.)—Dionis (Fr.) Bykova won toernooi in Amsterdam Reeds in de voor-laatste ronde van het 5e internationale schaaktoernooi voor dames, dat te Amsterdam wordt gehou den, is de beslissing ten aanzien van de bezetting van de eerste plaats gevallen. Door in de zesde ronde een regelmatige overwinning te behalen op de Westduitse schaakster mevr. Rinder heeft wereld kampioene Bykova het toernooi gewon nen. De uitslagen van de partijen van deze zesde ronde waren: Lazarevic (Z.-Sl.) Heemskerk (Ned.) afgebroken, Piberl (Zd.-Sl.)Benini (It.) 1—0, Vreeken (Ned.)Chaude de Silans (Fr.) 01, Bykova (Rusl.)Rinder (W.-Dld.) 10. De stand luidt thans: 1. Bykova 5 pnt.; 2. Chaude de Silans 3H pnt.; 3. Lazarevic 3 pnt. en 1 afg. partij: 4. Heemskerk 2pnt. en 1 afg. part.; 5. Rinder 2% pnt., 6/8. Benini, Piberl en Vreeken allen 2 pnt. Schaak-Olympiade In de vijfde ronde van de Schaak- Olympiade te Leipzig traden de Hon garen in hun sterkste formatie tegen Nederland aan. In de oranje-ploeg zat Kramer weer aan het vierde bord, omdat Bouwmeester naar huis is teruggekeerd om zijn plaats voor de klas weer in te nemen. Kramer speelde in een levendige partij remise tegen Lengyel, welk resultaat ook door Euwe (tegen Szabo) en Prins (te gen Barcza) werd bereikt. Donner moest echter het hoofd buigen voor de Jeugdige Portisch, waardoor de Hongaren de ont moeting met 2%1% wonnen. De in deze ronde belangrijkste wedstrijd tus sen Rusland en de Ver. Staten werd af gebroken bij een 21-stand. Na de vijfde ronde ziet de ranglijst er als volgt uit: 1. Rusland 14% punten plus 1 afge broken partij: 2. Verenigde Staten 12% en 1; 3. Zuid-Slavië 11; 4. West-Duits- land 10%; 5. Argentinië 10; 6. Tsjecho- Slowakije 9 en 2; 7. Hongarije 9; 8. Oost- Duitsland 8% en 2; 9. N ed e r 1 a n d 8% 10. Roemenië 8 en 2; 11. Engeland 7 en 2: 12. Bulgarije 6%. De partij DonnerPietzlsch uit de wed strijd NederlandOost-Duitsland werd remise. Nederland won de wedstrijd daardoor met 2%—1%. BABA SY diepe concentratie 1-1: Tsjegolev (Rusl.)-Deslauriers (Can.) 11; Verse (Fr.)Bom (Ned.) 11: Ba ba Sy (Senegal)Koeperman (Rusl.) 20: Agliardi (Monaco)De Descallar (Mar.) 02; Dukel (Ned.)Saint Fort (Haiti) 11; Gordijn (Ned.)Verpoest (België) 11. Na de zestiende ronde luidt de stand: 1. Tsjegolev (Rusland) 27 punten: 2. en 3. Koeperman (Rusl.) en Baba Sy (Sene gal) beiden 24 punten: 4. Deslauriers (Canada) 19 punten: 5. Bom (Ned.) 17 punten: 6, 7, 8. Sen A Kaw (Sur.), Saint Fort (Haiti) en Verpoest (België) allen 16 punten; 9. en 10. Gordijn en Dukel (beiden Ned.) elk 15 punten; 11. Dionis (Frankrijk) 12 punten; 12. Verse (Fr 11 punten. 13. De Descallar (Marokko) 8 punten; 14. Agliardi (Monaco) 4 pun ten. Geschiedenis.... De Franse bokser Alphonse Halimi, die vorige week een fraaie overwinning be haalde op de Europese kampioen Freddy Gilroy, wekte tijdens een interview voor de Franse radio en televisie nogal ver bazing door de opmerking: „Ik heb Jeanne d'Arc gewroken". Manager Fi- lippi was het niet helemaal met zijn pupil eens en meende, dat Halimi als hy dan toch de geschiedenis in de zaak wilde betrekken beter aan Napoleon won denken. (Het feit dat Filippi zelf van Corsica komt was hieraan waar schijnlijk niet vreemd). Halimi antwoordde echter in alle on schuld: „Waren het dan niet de Britten, die Jeanne d'Arc verbrand hebben?". VOLLEYBAL Competitie Overgangsklasse Voor district West III van de NeVoBo spelen donderdagavond om 7 uur in het Gymnasium de dames van Argos tegen PVC. Daarna (om 8 uur) komt VVS binnen de lijnen tegen VPSV uit Voor burg. Als sluitstuk van de avond vindt om 9 uur de grote strijd plaats tussen de beide Leidse teams, t.w. Prof.wyk en HVL. In tegenstelling tot de normale gang van zaken, worden deze herenduels dus óók op donderdag gespeeld. Het Gymnasium is n.l. vrijdagavond niet be schikbaar! Het scholieren team vanKan- geroes gaat zaterdag naar Rotterdam. Om 7 uur wordt daar gespeeld tegen Concordia 2. De dames van Prof.wyk spelen morgenavond in Gouda tegen MVC (aanvang 8.30 uur). De wedstrijd KangeroesCSVD (dames) is uitgesteld. Klaverjascompetitie In de ereklasse van de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen heeft zich een nieuwe leider gepresen teerd, n.l. KNG, dat T en D met 8—4 versloeg. Overige uitslagen: SLF-Krantz 6%—5%, Zaalberg—Oosthoek 7—5. In de eersteklasse doet het jonge Spor tief het goed. Door een 75 zege op DVS veroverde het de leiding. MDH AWS 93, MDS't Centrum 8%3%. Evenals het eerste team kan ook het tweede van Oosthoek <2e-klasse) de vorm van het vorig seizoen niet te pak ken krijgen. Groenoord—Oosthoek 7—5, 't Centrum—P. v H. 5—7, DSB—MDS 6—6; SLF—Zaalberg 5—7, KNG-Spor- tief 5%6%. In de derdeklasse heeft Oosthoek 3 de leiding genomen. Sportief—SLF 7%— 4%. DSB 4Oosthoek 4 5%6%, Oost hoek 3Groenoord 66 (regl.)Oost hoek 4—SLF 3—9. HENGELSPORT Visvereniging „De Brasem" hield een wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. De vangst was matig. Uitslag: 1. H. Vos 2270 gr.; 2. J. Wetering 700; 3. G. Laker- velt 650 gr.; 4. A. J. Brussché 610 gr.; 5. J. Vos 480 gr.; 6. A. v. d. Vos 410 gr.; 7 G. Hundersmark 280 gr.; 8. C. Krom hout 250 gr.; 9. J. Hartevelt 180 gr.; 10. W. Philippo 90 gr. GEWICHTHEFFEN De L.A.C. „De Spartaan" organiseert hedenavond een worstel- en Body-buil dingwedstrijd tegen Simson (Den Haag) in het gymnastieklokaal Langebrug. Voor „De Spartaan" komen de volgende atleten uit: worstelen: S. Brandt. L. Britt-ijn, J. v. Hoven, D. Matze, S. Hols- wilder. Body-Building: C. Ligtvoet, J. Tegelaar, F. Pieters, S. Holswilder, J. Minke, A. Slingeland. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. SPORTSPLINTERS FC Luik, momenteel tweede op de ranglyst van de Belgische ere-divisie, heeft gistermiddag voor een verrassing gezorgd. Op eigen terrein speelde de Belgische ploeg met 11 gelijk tegen Real (Madrid), vijfvoudig winnaar van het toernooi om de Europese beker voor clubs. Beide doelpuvten werden voor de rust gescoord. Een vertegenwoordigend team van de Italiaanse voetballeague heeft in Mi laan met 42 gewonnen van een En gels league-team. Bij de rust leidden de Italianen al met 20. Zondag worden in de Energiehal te Rotterdam de verenigingskampioen schappen keurturnen gehouden, waaraan door 3 heren- en 5 damesploegen zal worden deelgenomen. de keelontsmettende tabletten De Britse snelwandelaar Don Thompson heeft een 100 kilometerwed strijd in en om Milaan gewonnen. Ty- dens deze wedstryd verbeterde hij het wereldrecord 50 kilometer snelwandelen, dat met 4 uur 11 min 18,6 seconde sedert 16 september 1959 op naam stond van de Rus Lavrov, tot 4 uur 1 min 5 secon den. Een vertegenwoordigend Antwerps voetbalteam heeft gistermiddag met 22 geiykgespeeld tegen de Engelse eer ste divisieclub Arsenal. De ruststand van deze wedstrüd die in het Beerschotsta dion werd gespeeld, was 1—1. T?aAt a veel* ploxriAovjdjeA*d£/i Besparing van negentig miljoen Plannen opnieuw aanB. en Ifvoorgelegd (Van onze Amsterdamse correspondent) Waarom tunnels bouwen, als bruggen goedkoper zijn, en vlugger tot stand komen? Dit vraagt de raadgevend Ingenieur P. Perdijk te Amsterdam zich af in een nieuw plan, dat hy B. en W. van de hoofdstad heeft toegezonden. Hy stelt voor hoog over het IJ een enorme (Advertentie) Vein verstopping lm? een Q/téiïr£) produkt ^^20 tabletten 60 cent^W Ruimte voor tenminste duizend wagens Later plaats voor 6 a 7000 auto's (Van onze Londense correspondent) Londen krijgt zijn eerste onder grondse autoparkeerplaats in Hyde Park, welke om te beginnen plaats zal bieden aan ruim duizend auto's. Dit werd gisteren in de troonrede aangekondigd. Later zal de onder grondse garage, welke uit twee verdiepingen zal bestaan, wellicht worden uitgebreid om in totaal tussen de zes en zeven duizend wagens te herbergen. Hyde Park is. zoals alle grote Londense parken, in het centrum, koninklijk be zit. Het is voor de eerste maal dat tot het kroondomein behorend land in pacht wordt afgestaan aan particulieren. De ondergrondse parkeerplaats zal name ly k door een groot garagebedrijf wor den geëxploiteerd. De kosten van stal ling zullen voor een periode van twee uur waarschynlyk 2 shilling, iets meer dan een gulden, bedragen. Langer par keren wordt natuurlijk aanzienlyk duur der. Voor 1 shilling, ruim 50 cent, kan men thans reeds bij een van de vele honderden parkeer meters waarmee het centrum dicht bezaaid is, maximaal twee uur parkeren. De ondergrondse parkeerruimte komt in de buurt van Marble Arch namelijk onder de enorme speelweide welke soms als paradeplaats dienst doet. niet ver van de beroemde „sprekershoek". Maar de verzekering is gegeven dat het natuur schoon niet zal worden aangetast. Er zal echter plaats moeten komen voor een aantal ventilatieinrichtingen, voor 1012 ingangen en waarschijnlijk 20 uitgan gen. Hyde Park met de andere konink lijke parken vormen de glorie van Lon den, waar men letterlijk en figuurlijk kan herademen De kosten van de parkeergarage onder Hyde Park met een maximale capa citeit van 6 ét 7000 wagens worden tussen de zeventig en tachtig miljoen geschat, maar het kost de belastingbe taler geen cent aangezien het gehele plan door particuliere firma's zal wor den uitgevoerd. De nog lang niet opgeloste transport- crisis drukt zwaar op de stad Londen zowel als op de rest van het land. Een grote verbetering is een andere in de troonrede aangekondigde maatregel na- melyk die tot reorganisatie van de hope loos verouderde groentemarkt van Co- vent Garden, achter het Strand, waar enorme vrachtwagens de hele dag in de nauwste straatjes hun produkten moe ten lossen. Voor de Engelse tuinbouw zal een verbeterd Covent Garden belang- ryke baten afwerpen als ook voor de Nederlandse groente-export, welke me rendeels in dit warnet van straatjes en slopjes wordt verhandeld. Mr. J. A. E. Buiskool te Deventer overleden Zondag is, naar heden bekend werd, in de leeftyd van zestig jaar te Deven ter overleden mr. J. A. E. Buiskool, die van mei 1950 tot september 1952 minis ter-president van Suriname is geweest. Mr. Buiskool, die naar Suriname was uitgezonden als lid van het Hof van Justitie aldaar, werd later president van dat Hof. Na zyn terugkeer uit Suriname was hij lid van het Internationale Hof te Tanger. Laatstelijk was mr. Buiskool kantonrechter te Deventer. De begrafenis zal morgen te Schagen (N.-H.) geschieden. De overledene, die Officier Oranje Nassau was, heeft ook een werk geschreven over het Suri naamse staatsrecht. Westduitse socialisten en vakbond D.G.B. keren zich scherp tegen de „Union" „Romantische intellectuelen"., Bijzonder fel hebben zich de laatste dagen de Westduitse sociaaldemocra tische oppositiepartij, de SPD, en het Algemene Duitse Vakverbond, de DGB. tegen een nieuwe linkse partij in de Bondsrepubliek geuit. De DGB sprak gisteren zelfs van de avontuurlijke na- iviteit die de nieuwe groep kenmerkt. Zesendertig persoonlijkheden, onder wie verscheidene hoogleraren, gaven zondag jl. te Frankfort aan de Main een oproep uit waarin gesproken werd over de oprichting van een nieuwe neu- tralistische partij, die „Union" zal wor den genoemd. Tot deze persoonlykheden behoort ook dr. Viktor Agartz, eens de zogenaamde chef-ideoloog van de DGB, later wegens zijn communistische sym pathieën uit de DGB en de SPD gesto ten. Hy heeft zelfs terechtgestaan op verden king van spionage, waarvan hy wegens gebrek aan bewys werd vrygesproken! Ook de vrouwelijke hoogleraar prof. Re- nate Riemeck behoort tot de „Union"; zy is de laatste maanden in conflict gekomen met de Noordryn-Westfaalse regering, die haar degradeerde wegens haar sympathieën met communistisch Oost-DuitslandOpvallend is tenslotte eveneens tot de Union-oprichters be hoort. Zowel de SPD als de DGB wyzen er op dat velen van de Union-leiders zich steeds byzonder onverdraagzaam over de democratie maar Juist zeer tolerant over communistisch Oost-Duitsland hebben geuit! De SPD waarschuwde de leden van de „Union' dat zy wel een bewust of on bewust gevaar zouden lopen voor het communistische propagandakarretje te komen. Het is om dit alles dat in de Westduitse pers gesproken wordt over „romantische intellectuelen" die zich door Agartz op sleeptouw laten nemen. En de doorgewinterde Marxist Agartz, zo zegt men, weet zeer goed wat hy wil. Op 12 november a.s. weer Fakkeldragersdag PvdA De centrale Fakkeldragersdag, die de Partij van de Arbeid op 12 november a.s. houdt in gebouw Tivoli in Utrecht, heeft tot onderwerp „Europa in de wereld". Hierover zullen het woord voeren: de heer G. J. N. M. Ruygers (wat doen de socialisten in Europa), de heer J. Kadt (Europa in verhouding tot Amerika en Rusland) alsmede dr. S. L. Mansholt (werken in Europa). Op deze bijeenkomst worden circa duizend afgevaardigden verwacht van de dat de bekende theoloog prof. Gollwitzer I 500 z.g. Fakkeldragersclubs en van de brug te bouwen, waardoor de IJ-tunnel overbodig wordt. Voorts bepleit hy een soortgelijke brug op de plaats van het Coentunneltracé. Hij heeft becyferd, dat Ryk en gemeente op deze wyze een bedrag van 90 miljoen gulden kunnen besparen. Ir. Perdyk. die in de afgelopen 15 jaar al 12 deskundig uitgewerkte plan nen ter oplossing van Amsterdamse pro blemen aan het gemeentebestuur heeft voorgelegd, doch deze tydens de raads vergadering telkens weer door de wet houder van Publieke Werken met enkele woorden zag afgedaan, heeft de moed niet opgegeven. En kosten noch moeite bespaard om begrip te vinden voor zyn reeds in 1955 gelanceerde plan voor een IJ-brug. Een van de grote voordelen van een brug acht Ir. Perdyk, dat deze geschikt is voor alle soorten verkeer, terwyl de IJ-tunnel slechts voor auto's geldt. De brug is goedkoper en sneller te beuwen dan een tunnel, is bovendien veiliger en vraagt tenslotte minder kosten van onderhoud. Ir. Perdyk heeft zyn brug- plan thans zodanig herzien, dat het aansluiting geeft op de voor de IJ- tunnel ontworpen (en reeds gedeelte- lyk gereed zynde) toegangswegen. De vrije doorvaarthoogte is 55 meter, zodat het grootste schip er ruimschoots on der kan passeren. Om deze hoogte te kunnen bereiken heeft het verkeer een zeer lange oprit nodig. Deze helling van 3.5 pet. zoekt de ontwerper aan de stadszijde in een lusvorm rond het Marine-etablissement dat ter plaatse gevestigd kan blyven. En in het noor den eveneens in een lus, die uitmond op een verkeersplein. Aan de stadszyde kan het verkeer zich afsplitsen in drie richtingen. De IJ-brug zal een middenoverspan ning van 350 meter moeten krygen en twee zy-overspanningen van elk 100 me ter. Ir. Perdijk berekent de bouw en de gekapitaliseerde exploitatie van de IJ-tunnel op 152.5 miljoen gulden en die van de IJ-brug op 70,5 miljoen gulden. De brug, die In de plaats van de Coentunnel zou moeten komen, wil de ontwerper een middenoverspanning ge ven van 300 meter, zijnde de toekom stige breedte van het noordzeekanaal. HONDEN GAAN OP MONSTERS JAGEN Het monster van Loch Ness houdt de gemoederen nog steeds bezig. In Sandown op het Engelse eiland Wight, is de directeur van de die rentuin. Ron Bateman, bezig twee herdershonden af te richten. Hy heeft namelyk het plan met de honden in de komende lente jacht te maken op de beruchte „bewo ner" in het Schotse meer. Bateman is van mening, dat het reukver mogen en het jachtinstinct van zyn beide honden, de tienjarige Khan en diens achttien maanden oude zoon Crackie. in staat zullen zyn de verblyfplaats van het be ruchte monster te vinden. De twee honden krijgen een speciale zwem en duiktraining van Gordon Allsop. „Als ze de training voltooid heb ben, zullen we twee super-honden bezitten zei Bateman. Overigens gelooft de directeur van de dieren tuin, dat er niet één monster is in het meer van Loch Ness. maar zelfs verscheidene. Zij zouden in holen wonen, vlak bij de oever van het meer. Een warme luchtstroom zou die holen verwarmen. Bateman hoopt, dat de honden de monsters zullen kunnen opsporen. „Het zou geweldig opwindend zyn als we het monster door middel van een harpoen, gevuld met een ver dovingsmiddel. zouden kunnen vangen". De heer Bateman is zeer optimistisch over zyn expeditie in de komende lente. Veertig (loden in Oost-Pakistan De wervelstorm, die maandag opnieuw het kustgebied van Oost-Pakistan heeft getroffen, waar drie weken geleden on geveer 6.000 mensen om het leven kwa men, heeft ongeveer veertig slachtoffers geeist. Men vreest evenwel, dat nadere berichten van een groter aantal slacht offers melding zullen maken. Twee schepen van 10.000 ton en acht kleinere vaartuigen zyn door een vloed golf op het land geworpen. Vyf aken en een sleepboot zUn by Chittagong ge zonken en ongeveer zes schepen zijn gekapseisd in de rivier de Karnaphoeli. Twee goederentreinen zyn ontspoord en duizenden huizen zwaar beschadigd. Spionage in Griekenland Het militaire hoofdkwartier in Salo- niki heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Griekse veiligheidsorganisatie „een groot spionagenet" onschadelyk heeft gemaakt, dat in oost-Macedonië en Thracië ten behoeve van een buiten landse mogendheid functioneerde. Alle spionnen waren gearresteerd na dat zy lange UJd geschaduwd waren. Hun uitrusting is in beslag genomen. Haile Selassie heden dertig jaar keizer Rijksgarantie voor Congresgebouw (Van onze Haagse correspondent) In het ministerie van Economische Zaken wordt een wetsontwerp voorbe reid, dat voorziet in een ryksgarantie voor de financiering van het nieuwe Congresgebouw in Den Haag. Terwyl de architect dr. J. J. P. Oud zyn plannen nader uitwerkt, is een door particulieren opgerichte stichting doen de een oplossing te vinden voor het financieringsprobleem. Daarbij kan steun van rykswege niet worden ont hoer d By de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken ln februari van dit jaar, beloofde minister Luns zyn collega's „op het hart te binden, dat er werkelijk iets moet gebeuren om Den Haag weer geschikt te maken om als centrum van Internationale activiteit te fungeren." Uit het feit. dat het ministe rie van Economische Zaken thans een wetsontwerp voor een ryksgarantie voor bereidt, blykt dat mr. Luns succes heeft gehad. 400 afdelingen van de vrouwenbond der PvdA. De cabaretier Wim Sonneveld verzorgt die dag het amusement. Haile Selassie herdenkt vandaag het feit, dat hij dertig jaar geleden tot Keizer van Ethiopië werd ge- kroond. Hij beschouwt zich als vorst van de oudste christelijke natie. De dynastie waartoe hij behoort, zou teruggaan tot Menelik, de zoon van Koning Salomo en de Konin gin van Scheba. Bij zijn kroning op 2 november 1930 kreeg hij de titel Haile Selassie: „de macht van de Drie-eenheid". Toen de Italiaanse strijdkrachten in mei 1936 Addis Abeba bezetten, week de Keizer met zyn gezin uit naar Palestina. Vandaar ging hy later naar Engeland. Na de nederlaag van Italië in 1941 keerde hy naar zyn land terug, waar hy verder werkte aan de modernisering van Ethiopië. Haile Selassie is nu 68 Jaar. Eregasten by de herdenkingsplechtig heden zyn generaal Abboed, de president van de republiek Soedan, de patriarch Kyrollos, de Koptische patriarch van Alexandrië.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13