P m YTET betonskelet van het nieuwe Leidse f-Ê Diaconessenhuis is thans over het alge- meen nog niet een sieraad voor het landschap, maar de contouren tonen toch wel, dat mettertijd de strakke lijn van het complex zeer wel zal harmoniëren met de levendige natuurlijke entourage, waarin het is geplaatst. In ruim twee jaar is dit betonnen geraamte op getrokken, over ruim twee jaar hoopt men de afbouw voltooid te hebben. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 november 1960 Vierde blad no. 30192 Wanneer eenmaal de moderne gevelbekle dingen met plastic-ramen (uniek voor Neder land!) zijn aangebracht zullen echter vele speelse details van het betonskelet, die thans nog een heel bijzondere charme geven aan een tocht met de camera door de lege, tochtige ruimten, verdwenen zijn achter vlakke wanden van glas, hoewel sommige speelse lijnen, die ons nu troffen, behouden blijven in een iets ander gewaad. TrjrEr ontwerp van het gebouw is vanzelf- m~t sprekend gericht op het uiteindelijke doel en beeld, maar de verschillende stadia van zulk een constructie kunnen niette min in talloze aspecten bekoren, zoals in de lente nog niet tot volle schoonheid openge- bloeide knoppen, zoals een nog niet tot volwas senheid gegroeid mensenkind, zoals een „on voltooid" jong dier, zoals een schets voor een schilderij. Waarom bewaren wij foto's van onze kin deren? Omdat zoveel van wat nu bekoort later verborgen zal worden in de volwassenheid. Zó kan men ook nu een „jeugdalbum" samen stellen van het nieuwe Diaconessenhuis. ~w~\ E sierlijkheid van de hoofdingang bij- voorbeeld (op de foto links boven) zo- als deze nu in strakke gebogen lijnen afsteekt tegen het decor van het zusterhuis, zal mettertijd een geheel ander karakter krijgen wanneer de wanden van de kerkzaal er boven de doorkijk zo goed als afsluiten. Behouden blijft de speelse fagade van het trappenhuis tussen de beide hoofdgebouwen (foto rechts boven), maar het karakter van het trappenhuis aan het uiteinde van het zusterhuis foto midden in de pagina) zal deze stoere strakheid verliezen. Doorkijkjes met spiegelingen in kille plassen zoals op de foto links onder van het voorste hoofdgebouw uit in de richting van het zusterhuis zullen in de toekomst (hopen wij van harte) niet meer mogelijk zijn. En als contrast met de schoonheid van het onvoltooide een foto grafische nachtmerrie (rechts onder): de achter zijde van het gedeelte, waar de hoofdingang en de kerkzaal in zijn ondergebracht. Mettertijd zal de aankleding van het gebouw deze koorts droom uit de wereld helpen. (Foto's Leldsch Dagblad) 1 1 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11