CETALAC staSterk-polis Uitbreidingsplan Pesthuispolder Zeer uitgebreid onderzoek naar de figuren rond gearresteerde Frenzel Biedt mogelijkheden tot uitbouw universitair gebouwencomplex hcbt?Zorg>datustralcs staSterk van de „UTRECHT" A Weer bleek gevaar van familie achter het ijzeren gordijn DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 Voorstellen aan Leidse raad Zoals bekend heeft de Leidse raad in zijn fitting van 26 oktober 1959 bepaald, dat een herziening c.q. vaststelling van een uitbreidingsplan wordt voorbereid met betrekking tot gronden, gelegen in het noord westelijk deel der gemeente. Een gedeelte van dit gebied is begrepen in een ontwerp partieel uitbreidingsplan Pesthuispolder-1960. Het thans bij de raad ingediende ontwerp maakt een verdere uitbreiding van het universitaire gebouwencomplex, overeenkomstig de hoofdlijnen, welke in het structuurplan voor de Leidse agglomeratie zijn aangegeven, mogelijk. De universitaire terreinen worden van die, welke in de gemeente Oegstgeest zijn geprojecteerd, gescheiden door een naar het zuidwesten geprojecteerde doortrek king van de Warmonderweg. Deze weg zal een belangrijke verbinding vormen tussen de kern van Oegstgeest en het Morskwartier en. na de bouw van een brug over de Rijn in aansluiting aan de Churchillaan, het zuidwestelijk stadsdeel van Leiden. Voor de rondom de Leidse binnenstad ontworpen gordehveg za.\ deze verkeersweg dus een belangrijke schakel vormen. Door de aankoop van de buitenplaats „Nieuweroord" is het mogelijk de thans doodlopende Merelstraat. Roodborst- straat en Leeuwerikstraat door te trek ken en onderling te verbinden, zomede een verbinding met de Wassenaarseweg tot stand te brengen. De bebouwing van de Vogelwijk kan daardoor een definitieve afronding ver krijgen door de bouw van 21 midden standswoningen. een viertal villa's, een complex van tien autoboxen en enkele bungalows. Mede door de verkoop van een ge deelte van de buitenplaats aan de Staat der Nederlanden, is de buitenplaats in haar huidige vorm niet te handhaven. Zij zal echter slechts voor een zeer ge- ring gedeelte mogen worden bebouwd. Het toegelaten bebouwingspercentage van het o.b.g.-W terrein aan de Wasse naarseweg. hetwelk thans deel uitmaakt van de buitenplaats, is, om zoveel moge lijk geboomte te sparen, eveneens laag gehouden, nl. 25% Het centrale deel van de buitenplaats wordt een parkje, om geven door een waterpartij. UITBREIDING ANNAKLINIEK Voorts is nog rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding van de An- nakliniek. Aangezien de kinderspeel plaats, welke zich bevindt nabij de Nachtegaallaan. in de toekomst moet verdwijnen, is daarvoor een nieuw ter rein aangewezen, gelegen aan de gepro jecteerde weg, welke de Vogelwijk met de Wassenaarseweg verbindt. Deze plaats is belangrijk gunstiger dan de huidige. Het ontwerp heeft met de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften, als be doeld in artikel 39 der Woningwet, ge durende de in genoemde wet voorge schreven termijn op de gemeentesecreta rie voor een ieder ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren daartegen ingediend. De Commissie voor de Openbare Wer ken heeft zich met het ontwerp-plan verenigd. Bij de behandeling van deze aangelegenheid in die commissie was één lid, nl. dr. J. Winsemius. wegens uitste- digheid afwezig. Deze heeft daarna be zwaren tegen het ontwerp ter kennis van B. en W. gebracht. Zijn bedenkingen richten zich voorna melijk tegen de ten aanzien van de bui tenplaats „Nieuweroord" geprojecteerde bestemming. Z.i. behoort o.m. het zuide lijke deel aan de Wassenaarseweg vrij van de bebouwing te blijven .waardoor, ten einde een deel van het bestaande bospark voor recreatie te sparen. B. en W. merken dienaangaande op, dat bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan als uitgangspunt heeft gegolden, dat het buiten „Nieuweroord" en omgeving, voor zoveel mogelijk, voor recreatie en groen voorziening zou worden gehandhaafd. Dit houdt evenwel geenszins in, dat deze groensvoorziening geheel in de vorm van openbaar groen zou moeten worden ge realiseerd. Het is mogelijk, dat een groenvoorziening aanwezig blijft door het behoud van bestaand geboomte op de voor openbare en bijzondere gebouwen en bungalows bestemde terreinen en door aanleg van groenvoorziening al daar Het geprojecteerde bungalowterrein behoeft o.i. geen schade te doen aan de landschappelijke waarde van deze om geving. Op grond van deze overwegingen stel len B. en W. de raad voor om in boven staande geest een besluit te nemen. AANKOOP BRANDWEER- MATERIEEL Enige voertuigen en blusapparaten van de brandweer vertonen dermate ernstige gebreken, dat zij buiten bedrijf moeten worden gesteld. Het betreft hier een autospuit, welke in 1936 is aangeschaft, drie zgn. luchtbeschermingsmotorspui- ten van 1938, een draagbare motorpomp van 1935 en een vrachtauto van 1930. Het is technisch niet mogelijk dit ver ouderde materieel door revisie wederom in bruikbare staat te brengen, zodat ver vanging door nieuw materieel noodzake lijk is. Naar de mening van B. en W. ko men voor aanschaffing in aanmerking een lagedruk gesloten autospuit, een tweewielige motorspuit. een draagbare motorspuit en een vrachtauto met hou ten laadbak. De autospuit zal moeten worden uitgerust me' een mobilofoon installatie. Voorts zal ter voldoening aan de des betreffende bepalingen van het Wegen verkeersreglement dienen te worden overgegaan tot vervanging van de sire nes op de brandweerauto's door tweeto- nige hoorns. In verband met de sterke toename van het verkeer acht het col lege het tevens gewenst, dat enige voer tuigen van de brandweer worden voor zien van blauwe zwaailichten. De aanschaffing van bovenbedoeld materieel zal een uitgave vergen van f. 60.500. Spaarregeling gemeentepersoneel De regering heeft in het kader van de maatregelen ter bevordering van de bezitsvorming een gepremieerde spaarre geling voor het Rijkspersoneel in het le ven geroepen. Deze regeling komt in grote trekken hierop neer, dat het Rijkspersoneel in de gelegenheid wordt gesteld een premie te verwerven door. hetzij' een bepaald gedeelte van de bezoldiging op een bij zondere spaarrekening bij door het per soneel aangewezen spaarinstellingen te storten, waar het tegen da normale ren te uitstaat, hetzij een bepaald gedeelte van de bezoldiging aan te wenden voor periodieke betalingen ter verwerving van duurzaam bezit. Bedoeld gedeelte van de bezoldiging bedraagt maximaal 5% van de pensioengrondslag, doch niet meer dan f. 600 per jaar. In het eerste geval wordt de premie uitgekeerd, indien het gespaarde bedrag na het einde van het jaar. waarin het werd ingehouden, vier jaren op de bij zondere spaarrekening tegoed geschreven is geweest, dan wel een van de spaarre kening opgenomen bedrag is aangewend voor de verwerving van duurzaam bezit, in het tweede geval na afloop van het kalenderjaar, waarin bedoelde betalin gen zijn verricht. De premie bedraagt voor hem, die een pensioensgrondslag heeft van f. 7.200 of minder, 25 van het gespaarde bedrag en voor degene, die een hogere pensioensgrondslag heeft, 15% van dat bedrag. De regeling van het Rijk is mede van toepassing op het onderwijzend perso neel bij inrichtingen van onderwijs en op het politiepersoneel. Teneinde ook voor het overige ge meentepersoneel het gepremieerd sparen mogelijk te maken, hebben B. en W. een regeling ontworpen. De materiële inhoud van deze regeling komt overeen met die voor het Rijksper soneel. met dien verstande, dat de pre mie afwijkt in die zin, dat zij voor de lager bezoldigden meer en voor de ho ger bezoldigden minder bedraagt dan in de Rijksregeling is voorzien. Het bedrag van de premie is nl. in de ontworpen regeling bepaald op f. 66.- voor hen, die zich de maximale spaarinspanning ge troosten, onafhankelijk van het bedrag van de pensioensgrondslag. Het bedrag van f. 66 is gevonden door het totale premiebedrag, hetwelk per jaar zou moeten worden uitgekeerd, indien het gehele personeel van de gemeente over eenkomstig de Rijksregeling en tot het maximale bedrag zou sparen, te delen door het aantal personeelsleden. De ont worpen regeling zal derhalve niet meer lasten aan de gemeente kunnen opleg gen dan het geval zou zijn, als de Rijks regeling onveranderd zou worden over genomen. RESTAURATIE GEMEENLANDSHUIS Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland overwegen over te gaan tot het doen restaureren van de vergaderzaal van de Verenigde Vergadering, de zoge naamde „Grote zaal", in het Gemeen- landshuis van Rijnland aan de Bree- straat 59. Het gebouw is vermeld op de voorlo pige lijst van Nederlandse monumen ten van geschiedenis en kunst. Genoemd College heeft omtrent de uitvoering der werken, welke o.m. zullen omvatten het restaureren van het goudleerbehang. van het gewelfde houten plafond en van schilderijen, alsmede schilderwerk, over leg gepleegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De kosten van een en ander worden begroot op f. 7.850. De staatssecretaris van het ministerie van O. K. en W. heeft zich met de voorge nomen restauratie verenigd en de be groting der kosten goedgekeurd. Verder heeft hij zich bereid verklaard in de be doelde kosten een Rijkssubsidie te ver lenen van 40% tot een maximum van f. 3.140. Verwacht kan worden, dat de bijdrage uit de provinciale kas 10% of maximaal f. 785 zal bedragen. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben B. en W. verzocht te bevorderen, dat ten deze ook een tegemoetkoming uit de gemeentekas wordt verleend. Gelet op het algemend belang, dat bij het in goede staat houden van dit fraaie en uit een historisch oogpunt gewichtige gebouw is betrokken, menen B. en W. dat er voor de gemeente aanleiding be staat in de kosten bij te dragen. Met de Gemeentelijke Monumentencommissie achten zij het verlenen van een tege moetkoming in de kosten van 10 van f. 7850 of maximaal f. 785 verantwoord. Voorts stellen B. en W. voor om ten behoeve van de restauratie van de gevel van het pand Rapenburg 31, een bij drage te verlenen van 10% in de op f16.800.geraamde kosten, tot een maximum van f 1.680.. DOORTREKKING VENTWEG Verder komen in de a.s. maandag middag te houden vergadering de vol gende voorstellen aan de orde: het be schikbaarstellen van een bedrag van f 37.000 voor het doortrekken van de ventweg langs de Haagweg tot nabij de Waddingerbrug en het uitvoeren van de daarmee verband houdende werken: idem van f 8.187 voor de aankoop van een stationcar ten behoeve van de po litie; aan te kopen, in het belang van de volkshuisvesting, een perceel weiland, gelegen aan de Korte Vliet in de Bos- en Gasthuispolder, voor de prijs van f 12.130; het aangaan van een 4% geld lening ad f2.000.000; aan de heer J Lijten, alhier, te verkopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 380 m2, ge legen aan de Burggravenlaan, voor de prijs van f32,50 per m2 «bouwrijp niet opgehoogd); het recht tot heffing van de watertol in de Haarlemmertrekvaart tegenover de Rijnsburgse Vliet, bij het „Leidse Hek" onder Oegstgeest, waar onder begrepen de huur van de woning c.a.. staande aan het trekpad aan die Vliet, alsmede de tuingrond, bij verlen ging van 1 mei 1960 af tot wederopzeg gens, doch uiterlijk tot 1 mei 1963, te verpachten aan P. Ciggaar te Oegst geest, tegen een jaarlijkse pachtsom van f981,75 per jaar; het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting en bedrijfsbegrotingen van het jaar 1959 en het overgaan tot onteigening van gron den, gelegen in de Bos- en Gasthuis polder. Bouw veemarkthal Thans zal in deze zitting ook het voor stel wjj schreven daar reeds uitvoerig over. Redactie om een krediet van f 6.647.808 beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe veemarkthal, aan de orde worden gesteld. Verder zijn er nog de volgende voor stellen: aan het bestuur van de Stich ting Roomsch-Katholieke Scholen te Leiden medewerking te verlenen voor het inrichten van een hoof denkamer en voor de aanschaffing van stoffering, schoonmaakartikelen en wandversiering ten behoeve van dt kleuterschool aan de Boshuizerlaan; idem aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen Leiden voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de eerste klasse van de school voor uit gebreid lager onderwijs aan de Haar lemmerstraat 34; idem aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk On derwijs te Leiden voor het aanschaffen van leermiddelen voor het vierde leer jaar van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat en tenslotte I. het bedrag, dat voor 1960 per leer ling van de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen beschikbaar wordt gesteld, ter bestrijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 55, onder e tot en met h en p, der Lager-onderwijswet 1920, alsmede die van instandhouding, te verhogen van f 160.06 tot f 186.48; II het bedrag, dat voor 1960 per leerling van de openbare school voor buitengew<x>n lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen beschikbaar wordt ge steld ter bestrijding van de kosten be doeld onder I, met uitzondering van de kosten van instandhouding, te verhogen van f 143.61 tot f 143,84. BENOEMINGEN EN ONTSLAG In een tweetal vacatures in het on derwijzend personeel van de Da Costa- school wensen B. en W. te voorzien door benoeming van de onderwijzeressen B. Toet en Ph. van Zijp, die beiden in tij delijke dienst aan genoemde school werkzaam zijn. Voorts is er een voorstel om de heer J. van der Steen alsnog met ingang van 1 september 1960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cur sus 19601961, te benoemen tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letter kunde aan het Rembrandt-lyceum. In een tweetal vacatures aan de open bare school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Madoerastraat, zouden B. en W. willen voorzien door overplaat sing van mej. E. E. K. Scholtz, onder wijzeres aan de Du Rieuschool, en mej. J. Hendriks, onderwijzeres aan de Gun- ningschool. Tenslotte is er een voorstel om aan de heer G. Zwiers eervol ontslag te verle nen uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Gunningschoolidem aan de heer F. H. Westerkamp uit zijn betrek king van onderwijzer aan de Comenius- school. Advertentie Verf met gemak en. van Ceta Bever Amerika niet kieskeurig bij zijn hulp aan Laos Functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Vientiane hebben in ant woord op een vraag van een Reuter- correspondent meegedeeld dat de V.S. voorraden naar alle legereenheden van Laos sturen, ongeacht de kant, die zij in de burgeroorlog steunen. De hulp wordt direct aan alle regionale eenheden gezonden omdat zij niet via Vientiane kunnen gaan daar de grens is gesloten en het land verdeeld is. Dit betekent volgens militaire waar nemers in Vientiane dat de voorraden zowel terecht komen bij de troepen, die de neutralistische regering van premier Soevanna Phoema trouw zijn, als bij die van de pro-Westelijke opstandingenleider generaal Phoemi Nosavan en andere groepen, met uitzondering van de pro- communistische Pathet Lao. De V.S. betalen echter alle soldij di rect aan de regering van Soevanna Phoema en niet aan de regionale een heden. (Advertentie) Hebt u wel eens nage- gaan, dat u aan uw A.O.W. of A.W.W. al- leen stellig niet genoeg JÊW een aardig kapitaaltje WT achter de hand hebt. f lil Neem daarvoor nu een □e noodzakelijke aanvulling op a A.O.W. en A.W.W. 1 WIE NU LEEFT, DIE NU ZORQTI polis Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidse weg 2, Utrecht (Van onze correspondent in Bonn) Het is pertinent onwaar, dat nog anderen dan het 61-jarige sociaal-democrati sche Bondsdaglid Alfred Frenzel onder verdenking van spionage voor een communistisch land staan. Dit verklaarde gistermiddag op een persconferentie in Bonn een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Justitie. Ook zyn er rond de affaire-Frenzel de afgelopen dagen geen arrestaties verricht. Maar wel is een zeer uitgebreid onderzoek aan de gang, vooral naar de rode agenten en bemiddelingsfiguren onder wie het gearresteerde parlementslid. Als bekend is Frenzel vorige week gearresteerd, verdacht van spionage voor Tsjecho-Slowakye. Burgerlijk masker verhulde activiteit voor rode Tsjechen Van vele kanten kwamen gisteren commentaren op dit ergerlijke spionage- geval los. Regeringschef Von Eckardt verklaarde op een persconferentie, dat van de zyde van het kabinet voorlopig geen reactie valt te verwachten. De re- gering-Adenauer acht de kwestie een probleem van het parlement. Buitendien is de aangelegenheid nog in onderzoek. Ook wenste de regering geen voorstellen te doen waar het de samenstelling van de Bondsdagcommissie voor defensieza ken betreft, waarvan Frenzel voor de SPD lid was en waaruit hy geheimen over het Westduitse leger en de NAVO aan de Tsjechische geheime dienst heeft verklapt. Eenzelfde zwijgen kenmerkt niemand minder dan dr. Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag. Maar de partij waarvan Frenzel tot en met vrij dag lid was, de sociaaldemocratische op positiepartij, de SPD, kon gisteren een voudigweg niet zwijgen. Haar leiding liet verklaren dat Frenzel verraad heeft gepleegd aan het Duitse volk. Zy ver oordeelde scherp zijn vergrijp en maakte bekend alles te zullen doen opdat de zaak zo goed mogelijk uit de doeken zal komen. De SPD trachtte uiteraard ook haar leden tot kalmeren te brengen. Slag voor de S.P.D. Er is geen twijfel aan: de SPD heeft door het verraad van Frenzel een zware klap gekregen. Of de hartziekte, die zich gisteren bij het vooraanstaande SPD-lid dr. Menzel, fractiesecretaris van zijn partij in de Bondsdag, openbaarde hier mee iets te maken heeft, is niet bekend. De verkiezingen naderen evenwel en de verkiezingscampagne is nu reeds alles behalve kinderachtig. Een vergelijking met het in1954 naar Oost-Duitsland gevluchte CDU-Bondsdaglid Schmidt- Wittmack. eveneens een spion voor een communistische staat, is nauwelijks ac- J.H.D. van der Kwast directeur Jaarbeurs Per 1 januari 1961 is tot algemeen directeur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht benoemd de heer J. H. D. van der Kwast. De heer Van der Kwast is thans directeur-generaal voor Handel en Nijverheid by het ministerie van Economische Zaken. Hij maakt als regeringscommissaris reeds deel uit van de Raad van Beheer der Jaarbeurs. Hoe de toekomstige constellatie van de jaarbeursdirectie zal zijn is nog on zeker. De voorzitter van de raad van beheer der Kon. Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, verklaarde desge vraagd dat, „door de benoeming van de heer Van der Kwast aan de beide hui dige directeuren van de Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit en dr W. van Royen, geen enkele consequentie is opgelegd". De vice-voorzitter van de raad van beheer, mr. J. Milius, deelde mee, dat, „de directie voorlopig dezelfde zal blijven". Wel is bekend, dat door de raad van beheer de laatste tijd grote activiteiten zijn ontplooid om te komen tot een reorganisatie van de leiding van de Jaarbeurs. Er zijn onvolkomenheden geconstateerd, die tot een ingrijpen dwongen. tueel. Niet voor niets spraken onafhan kelijke bronnen gisteravond de vrees uit dat het geval-Frenzel tot een geval-SPD zal uitgroeien, hetgeen men zal betreu ren. In dit verband is het uiteraard wel bijzonder opvallend dat minister van Justitie dr. Schaffer zaterdag jl. op een bijeenkomst van zijn partij, met de CDU nauw verbonden CSU, voor het eerst gewag maakte van Frenzels arrestatie. Dochter in Praag Inmiddels zijn er te Bonn stemmen opgegaan om de samenstelling van de defensiecommissie by de Bondsdag te herzien. Van regeringszijde heeft men gisteren laten blijken daarvoor alleen te voelen indien de Bondsdag zelf ten deze een voorstel doet. Algemeen is men het erover eens, dat het ministerie van Defensie, gealarmeerd door Frenzels spionage, nu niet plotseling zjjn inlich tingen aan de bedoelde commissie mag achterhouden. Maar wel vraagt men zich af of de „parlementsleden niet beschermd moe ten worden", dat wil zeggen: of men de defensiecommissie zal beperken tot Bondsdagleden, die geen familieleden in een of ander communistisch land, ook niet in Oost-Duitsland, hebben. Want Frenzel. afkomstig uit het Su- detenland, dat thans Tsjechisch is en die zeven jaar lang lid van de defensie commissie was en op de hoogte van bijvoorbeeld het Westduitse rakettenplan diezelfde Frenzel heeft een dochter die gehuwd in Praag woont. Men schildert de verrader overigens af als een nette man, erg burgerlijk, onopvallend, allesbehalve briljant, maar wel een erg vlijtig partij- en parlements lid, die gewaardeerd werd door politieke tegenstanders en door partyvrienden. Achter zijn burgerlijk masker ging blijk baar een man schuil die spioneerde voor communistisch Tsjecho-Slowakije. dat nu eenmaal doorgaat voor een zeer trou we satelliet van Moskou. Men is er ge lukkig wel van overtuigd dat Frenzel nimmer de allergeheimste NAVO-plan- nen onder ogen heeft gehad. Dat maakt zijn schuld bepaald niet minder. Cuba beschuldigt VS van agressie Cuba heeft maandag in de Algemene Vergadering der V.N. de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd, dat zy de vrede en veiligheid in de wereld in gevaar brengen en agressie tegen Cuba bera men. De Cubaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Raul Roa, zei, dat de V.S. klaar staan om een grootscheepse aanval op Cuba te doen vanuit bases in de V.S. en Guatemala en vanuit de Amerikaanse bases Guantanamo Cuba zelf. Raul Roa verklaarde dit in een rede, waarin hij ervoor pleitte dat de be schuldigingen van zijn regering aan het adres van de V.S. als „een belangrijke en dringende kwestie" in een voltallige Algemene Vergadering behandeld wor den. Hij kantte zich tegen het voorstel om deze kwestie eerst door de Eerste Politieke Commissie te laten behandelen. Voor hij hierover het woord kreeg, had de Algemene Vergadering al besloten een nieuw punt van de agenda op te nemen over „de plannen van de Ame rikaanse regering om Cuba aan te vallen". Roa zei voorts, dat de Verenigde Sta ten van Cuba de „vazal" van weleer wilden maken. Hij liet foto's zien van wapens, die naar hij zei door een Ame rikaans vliegtuig op 29 september boven Cuba waren uitgeworpen „ter verster king van de contra-revolutionairen". Cuba had bewijzen, dat het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van De fensie) en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hier de hand in gehad hadden en eveneens in de landing van een „bende huurlingen" uit Florida in de Cubaanse provincie Oriënte. Geen „hoekrubrieken" meer in de Indonesische pers Met ingang van vandaag zijn in In donesië alle „hoekrubrieken" in de In donesische dagbladen en tijdschriften verboden, aldus meldt „Antara". In het besluit van de Indonesische regering wordt gezegd: „Deze hoekrubrieken worden veeltijds gebruikt om kritiek uit te oefenen op regeringsambtenaren, groeperingen, or ganisaties of personen, in bewoordingen, die soms de fatsoensnormen te buiten gaan, waardoor afbreuk wordt gedaan aan bedoelde personen of groeperingen". Het besluit, waarin overigens wordt gezegd, dat wettige en opbouwende kri tiek in redactionele artikelen geoorloofd blijft, stipuleert, dat kranten en tijd schriften „de plicht hebben mede te werken aan het handhaven van wet en orde, en de politieke stabiliteit en het vermijden van geschrijf van sen sationele aard of dat schadelijk is voor de openbare moraal en de zedelijkheid Op vele plaatsen is de Oostduitse Volkspolizei be zig het ijzeren gordijn te ver sterken. Hier ziet men politieman nen in de buurt van Coburg in actie bij het aan brengen van prikkeldraad om nieuw geslagen betonnen palen. Loonoverleg in Grafische bedrijf De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf zullen de mogelijkheid nagaan van een tussentijdse loonherziening met ingang van 1 januari a.s. De eerste bespreking daarover is gisteren gehouden in het Centraal Bureau voor de Grafische Be drijven, het overlegorgaan voor deze be drijfstak. Ze zullen binnenkort worden voortgezetnadat de deskundigen van beide partyen zich hebben beraden. Hoewel de grafische CAO's tot 31 de cember 1961 van kracht zijn werd bij de vorig jaar gevoerde onderhandelingen slechts een produktiviteitsberekening tot eind 1960 gemaakt. Partijen kwamen overeen, dat zij vóór 1 januari 1961 de verdeling van de ruimte in 1961 zouden berekenen. Men volgde deze weg omdat men van mening was dat eind 1960 de verwachtingen voor 1961 beter zouden kunnen worden beoordeeld. Het College van Rijksbemiddelaars stemde er in toe dat partijen eind 1960 hun nieuwe „ruimteverdelingsvoorstel len" voor 1961 bij het College konden in dienen. Men neemt dan ook aan, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars bij het be oordelen van een voorstel tot tussentijd se herziening van de grafische CAO's met deze afspraken rekening zal hou den, omdat partijen van mening zijn dat de brief van de regering aan de Stich ting van de Arbeid betreffende het open breken van CAO's geen betrekking heeft op de situatie in het grafisch bedrijf. China erkent, dat „revolutie geen exportartikel" is Het theoretische orgaan van de Chi nese communistische partij, „De rode vlag" heeft in zijn laatste aflevering Lenins stelline dat „revolutie geen ex portartikel is" nadrukkelijk onderschre ven. In een artikel dat bij wijze van uit zondering is ondertekend met ,De re dactiecommissie van „De rode vlag" wordt gezegd, dat de Marxisten-Leni nisten altijd op het standpunt hebben gestaan dat revolutie „kan worden ge ïmporteerd noch geëxporteerd". Een ander standpunt kan niet als Marxis tisch -Leninistisch worden beschouwd, „en er is niet één Marxist die gelooft dat de revolutie door oorlog moet wor den uitgedragen. De kliek van Joego slavische revisionisten belastert de so cialistische landen door te beweren, dat zy hun toevlucht tot oorlog willen ne men. Dit is absurd en dient slechts de imperialisten". Adenauer bepleit NA V O-kernzwaard Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft zich gisteren in Bonn tegenover Britse en Duitse journalis ten uitgesproken voor een eigen af schrikwekkend kernwapen van de NAVO. De NAVO zou tegenover de mogelijke tegenstander met gelijkwaardige wapens uitgerust moeten zijn. aldus Adenauer. De Bondskanselier verklaarde zich voor stander van een „gemeenschappelijk orgaan" van de NAVO-landen, „dat zich verantwoordelijk voelt voor alle mensen, die voor een vijand met een sterke kernbewapening staan". Adenau er gaf te kennen er tegen gekant te zijn, dat elke staat zijn eigen kern wapens vervaardigt. Op de komende NAVO-byeenkomst in december zou erover beslist moeten worden, wie de verantwoordelijkheid voor de in Europa opgeslagen kern wapens van de V.S. in het geval van hun gebruik moet overnemen, aldus Adenauer. De NAVO-hervorming zou een versteviging van deze organisatie moeten meebrengen en het uiteenval len in afzonderlijke nationale strijd krachten moeten verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4