Qfeuqeot Peeks Cloppenburg Half dozijn processen-verbaal voor berijder van „motorfiets" Koninklijk zilver voor jubilaris bij de Leidse Duin water-Mij. elke woensdag jongensmarkt TRICOT BROEKJES Reformatie riep kerk terug tot waarheid van evangelie lampen „Marietje van de O.K." verliet na 34 jaar bet Diaconesseiilmis Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 november 1960 Tweede blad no. 30191 Voor de Leidse kantonrechter Grote hilariteit op de publieke tribune „Het vehikel" vertoonde inderdaad vele gebreken en daarom reed zyn broer er al sinds geruime tijd niet meer op. Hü had de op non-actief gestelde „motor fiets" stiekum uit de schuur gehaald, omdat hij de bus had gemist en toch nog op tijd een afspraak wilde nako men". Deze bekentenis klonk uit de mond van een 25-jarige koopman uit Zoeterwoude, die op een avond in sep tember met een motorfietsje op de Euro- paweg onder Zoeterwoude tufte en door de rijkspolitie werd aangehouden, om dat het achterlicht niet brandde. Bü een nadere beschouwing, bleek er het een en ander aan het „vervoermiddel" te mankeren, omdat niet alleen een achterlicht, een reflector, en een sig naalhoorn ontbraken, maar bovendien de remmen en het schakelmechanisme allesbehalve normaal functioneerden. Het feit, dat verdachte bovendien geen rijbewijs bezat, maakte het halve dozijn processen-verbaal vol. Verdachte vond, dat het met de rem- capaciteiten nog wel los was gelopen, maar moest even later op de vraag van de kantonrechter, wat er dan wel ge beurde als hü op de voetrem trapte, onder de nodige hilariteit op de publieke tribune, wel toegeven, dat in dit geval tot zijn niet geringe verwondering het voorlicht uitging. By de mededeling, dat zün broer hem later had verteld, dat er wel een signaalhoorn op zat, doch dat deze „onder het zadel" gemonteerd zat, steeg de hilariteit ten top en kostte het de magistraten enige moeite om weer tot de gewone gang van zaken terug te keren. Ondanks deze vrolyke noot, waren officier noch kantonrechter erg best te spreken over verdachtes ver regaande roekeloosheid, die zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Naast de f 40 boete subs. 8 dagen voor het ont breken van een rijbewüs, eiste de offi cier dan ook voor de overige 5 strafbare feiten een totale boete van f 100 subs. 20 dagen. Het vonnis werd f 40 subs. 8 dagen, alsmede f 60 subs 12 dagen in totaal voor de 5 overige feiten. Ongevallenlijst De wekelykse „ongevallen-lyst" van RÜksweg no. 4 onder Oegstgeest werd ditmaal „aangevoerd" door een 44-jarige secretaris uit Den Haag, die op 7 juli met grote snelheid een voorganger in haalde en zo krachtig moest afremmen, dat zyn auto slipte- en verdachte, om niet achter op de voorganger te vliegen, het stuur maar naar links omgooide, welke handeling echter tot gevolg had, dat verdachtes auto op het andere weg dek terecht kwam en aldaar een tegen ligger ramde. Hoewel verdachte een shock-behandeling moest ondergaan, liep alles verder nog betrekkelyk goed af. De materiële schade was niet gering. Verdachte voerde aan, dat hü misschien wat al te krachtig had geremd op het z.i. nogal gladde wegdek. Hij bestreed de verklaringen van de getuigen, als zou hü bü het inhalen minstens 100 km/u hebben gereden. Dat een andere tegenligger nauwelüks aan een kettingbotsing was ontkomen, was hem niet opgevallen. De officier, mr. J. A. L. Brada, achtte het een grove fout van verdachte, dat hü door zün hoge snelheid niet tüdig afstand kon bewa ren. Ook het feit, dat verdachte het stuur naar links omgooide met de funeste gevolgen voor het verkeer op de andere rijbaan in plaats van naar rechts de berm in te rüden, pleitte niet in zün voordeel. De officier, kwam tot de eis van f 100 boete subs 20 dagen. Verdachte vroeg uiterste clementie, daar zijn eigen schade aanzienhjk was en niet door een verzekering werd gedekt. De kantonrechter, mr. W. de Koning, was van mening, dat de eis wel wat mild was. Hü was echter bereid met een en ander rekening te houden en vonniste derhalve conform de eis. Jongedames Een 18-jarige Rotterdammer, bürüder van beroep, verleende op de Rhünzicht- weg met een door hem bestuurde per sonenauto geen voorrang en hoewel een aanrijding nog kon worden vermeden, werd hij door de politie aangehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat verdach te, hoewel de ruimte dit niet toeliet, twee jongedames op de voorbank liet meerijden, terwül bovendien zün auto nogal wat gebreken vertoonde, daar o.m. de stuurinrichting een speling van 60 graden vertoonde en de handrem niet functioneerde. Uit het onderzoek bleek, dat de beide meisjes hadden verklaard blü te zijn, dat de politie verdachte aanhield, omdat deze zo hard had ge reden en zü danig in angst hadden gezeten. Verdachte begreep niet waarom zü deze verklaring hadden afgelegd, daar zü al eens eerder met hem wa ren meegereden en dus min of meer wisten „wat zij aan hem hadden". Al les bü elkaar genomen vond de offi cier de zaak vrü ernstig en hü eiste dan ook naast een boete van f. 145 subs. 29 dagen in totaal, de voorwaar- dehjke ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tyd van 3 maanden, proef tijd 3 jaar. Verdachte vroeg uiterste clementie vooral t.a.v. zün rijbevoegd- heid in verband met zijn beroep. Ook vroeg hij teruggave van zün in beslag genomen auto. De kantonrechter liet het ditmaal nog bü f. 120 boete subs. 24 dagen in totaal met teruggave van de auto. „Joy-riding" Toen een 21-jarige timmerman uit Leiden met een door hem bestuurde auto rechtsaf de Binnenvestgracht op wilde rüden, ontdekte hij op het laatste nippertje het inrijverbod en sloeg daar om maar links af. Het feit, dat luj de rechterrichtingaanwijzer uit liet staan werd hem noodlottig, want toen hü even later door de politie werd aan gehouden. bleek niet alleen, dat ver dachte geen rijbewüs bezat, maar kwam tevens vast te staan, dat verdachte de auto ergens had ontvreemd en zich met „joy-riding" bezig hield. Verdachte kon niet anders, dan alles volmondig be kennen en zal zich t.a.v. de „joy-riding" nog nader moeten verantwoorden. Ten aanzien van het ontbrekende rijbewys en de verkeersovertreding luidde zijn vonnis, conform de eis, respectievelijk f. 40 subs. 8 dagen en f. 15 subs. 3 dagen. Kleine oorzaken Dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben, ondervond een 21-ja rige Amsterdamse, zonder beroep, nadat zij op 14 augustus in een Leids hotel de nacht had doorgebracht, omdat de terugreis moeilük kon worden aanvaard, vanwege de graad van dronkenschap, waarin zü laat op de avond verkeerde. Dit alles zou nog betrekkelük zonder dat de politie bü een routine-onderzoek in het hotel argwaan kreeg, omdat ver dachte in het nachtregister als geboorte datum: 31 juni 1929 had ingevuld en de maand juni nog altijd slechts 30 dagen telt. Bü nader onderzoek bleek, dat ver dachte niet alleen een valse naam had ingevuld, maar in 1939 was geboren. Verdachte verklaarde ter zitting, dat niet zü, doch „een jongen" het register had ingevuld en zij zelf dus onschuldig was aan het tenlaste gelegde feit. Dc hotelier getuigde echter, dat verdachte zelf en niemand anders de gegevens had in- gevuld. „U was destüds dronken, dus is Uw herinneringsvermogen misschien niet al te best meer", merkte de kanton rechter terloops op. Verdachte hield vol, dat „die jongen" de schuldige was, hoe wel zü zich desgevraagd niet kon herin neren hoe die jongen dan wel heette. Hoewel verdachte destijds tegen de poli tie had toegegeven, dat zy inderdaad valse personalia had verstrekt, omdat zü zich schaamde voor haar dronken schap, bleef zij thans haar onschuld hardnekkig volhouden. „Wij kunnen vanzelfsprekend wel achter de waar heid komen, maar dit kost al te veel tüd en moeite en daarom wil ik het hierbij maar laten en vrijspraak vragen op grond van gebrek aan bewijs", aldus de officier in zün requisitoir. Met het achterwege laten van een nader onder zoek kon de kantonrechter het wel met de officier eens zijn, maar een vrij- spraak leek hem wat al te mild. Hij vonniste derhalve met f 5,boete sub 1 dag. met schuifdak, airconditioning MODEL 1961 f 9380.—. 403 SEPT. f 8380.— AUTOMOBIELBEDRIJF DEVILEE - REIZEVOORT DA COSTASTRAAT 14—16 - LEIDEN TELEFOON 31200 Het uitbreiden en herbouwen van het telefoongebouw alhier is onders hands gegund aan de laagste inschrijf- ster de NV Bataafsche Aann. Mü. v.h. J. v. d. Wal en Zn. te 's-Gravenhage voor f. 630.590. Op het terrein van de Meelfabriek „De Sleutels" bleef een 28-jarige Leidse chauffeur met zyn trouwring haken achter een uitstekende punt van een vrachtauto, waardoor de vinger werd af gerukt. In het Elisabethziekenhuis werd de rechterringvinger geamputeerd. Lezers schrijven Buslijnen in Oegstgeest Er bestaat in Oegstgeest een buurt, n.l. de Indische buurt, dit vanwege de straatnamen, zoals Sumatrastraat, Bor neostraat enz. Voor hen, die het niet weten, deze ligt vlak achter het viaduct op de route LeidenRijnsburg. Nu behoort het stadstram- tydperk tot het verleden, overigens tot grote te leurstelling van menig Leidenaar en Oegstgeestenaar. Tot deze laatste cate gorie behoort ook ondergetekende, ech ter niet vanwege de omschakeling van tram naar bus. doch om het feit dat hierbij geen rekening is gehouden met bovengenoemde buurt. Men moet dus eerst een heel eind lopen, wil men van de stadsbus gebruik maken en bij regen weer is dit heus geen pretje. Inderdaad, men kan ook gebruik maken van de Katwijkse of Rynsburgse bus, maar deze brengt de passagiers enkel tot Lei den station. Wil men dus verder de stad in, dan imoet men overstappen op de stadsbus, wat 20 ct. extra kosten met zich meebrengt. Ik vraag me daarom af. of dit wel nodig is, als het ook anders kan? Oegst geest heeft nu twee buslynen gekregen, t.w. lün 1 richting Leiderdorp en lijn 2 richting Hoge Ryndijk. Als één van deze twee lijnen nu ook de Indische buurt voor haar rekening neemt, zou dit dan teveel gevraagd zün? Hoe denkt de directie van de N.Z.H. hierover? D. A. O. wol met nylon versterkt in uni- en streepdessins vlotte pasvorm Speciaal verlaagde J.M. prijs 3 jaar (kleine stijging per maat) Herdenking hervorming in Pieterskerk Tydens een gisteravond in de Pieterskerk gehouden „dienst der reformatie" heeft dr. K. E. H. Oppenheimer gewezen op de historische daad van Maarten Luther: het aanslaan van de 95 stellingen op de deur van de slotkapel te Witten berg, d.d. 31 oktober 1517. Een handeling, welke de inzet van de reformatie was en een breuk (conflict) met Rome inhield. De heer S. van der Kwaak, technisch üver en de plichtsgetrouwheid, waarmee ambtenaar bü de Leidse Duinwater- Maatschappü, viert vandaag zyn veer tigjarig jubileum en kreeg vanmorgen uit handen van de burgemeester, die president-commissaris van de L.D.M. is, de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester dankte de heer Van der Kwaak voor de opgewektheid, de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Enrico Franz, zn van A. F. J. Sanders en C. Cuny, Theodora Arianne Dlngena. dr. van H. M. v. d. Bos en T. H. M. Rijs- bergen, Hendrlcus Jacobus, zn van H. J. Mink en G. Vervoorn. Eduard Leonardus zn van J. B. van Wijk en A. M. Klinken berg. Margaretha Geertrulda Catharlna, dr. van F. J. M. Heslinga en G. R. van Hees, Petronella Johanna Angenita. dr v J. van der Lult en C. A. van Dam, Ronald Pieter, zn van H. van Asperen en P. C. M van Burik, Theodorus Jacobus David, zn van T. A. M. Kloosterman en D. Verbaan, Elly, dr van M. van Dijk en E. J. Gerrit sen, Johanna Alida Elizabeth, dr van H P van der Elk en A. M A. v. d. Berg, Mar- tinus, zn van J. W. Flllppo en P. van Tol Martina Johanna Cornelia, dr. van P. van Tongeren en M. J. C. Bakker. Renatus Ja cobus Maria, zn van J. C. L. Schoenma kers en W. M. Meeuwenoord, Jacoba, dr. van F. Mulder en J. C. Favier, Cornells Anthonie, zn van H. G. Elsgeest en D. M. Ruseler, Yvonne Elisabeth, dr van N. de Vogel en B. Roefstra, Helena Johanna Maria, dr. van P. Boogaards en G. E. Kop pers. Robertus. zn van T. H. Roodakker en A. M. C. Duivenvoorde. Berend Jan. zn van B. J. Wilbrink en C. de Regt, Albert, zn van H. H. de Kiewit en J. Hartnett. Johannes Arthur, zn van M. A. Hoek en T M. Does. Patrick Theodorus Maria, zn van G. A. v d. Oord en M. A. J. Vlasveld. GETROUWD F. F. Grouwstra en M. A. Small, A. Garnefskl en G. Wetzel. G. H. Eilander en J. van der Haven. OVERLEDEN G. M. Garrer, 42 Jaar, echtgen. van W. H. Gallas, J. Wilbrink, 71 jaar, man, N. Korbee, 75 Jaar, vrouw, S. van der Mey, 74 Jaar, man. Op de wijs van het aloude vader landse lied „De Zilvervloot" zong het koortje van de huishoud-afdeling van het Diaconessenhuis hedenmor gen iemand toe, die 34 jaar lang on afgebroken iJi het ziekenhuis had gewerkt: mejuffrouw M. de Vos, be ter bekend onder de naam „Marietje van de O.K.", oftewel de operatie kamer. Sinds 1926 en om precies te zijn sinds 15 februari is Marietje de Vos in dienst bij het Diaconessenhuis. Voordien werkte zij in het zieken huis „Wallone" aan het Rapenburg. Mejuffrouiv De Vos was naast help ster in de operatiekamer, de trouwe verzorgster van de doktoren o.a. prof. Zaayer. Zij bereikte 4 juli jl. de pensioengerechtigde leeftijd. Van daag nam ze dus afscheid. Een af scheid, dat door de directeur-genees heer dr. F. H. Nolle, die na het op treden van het koortje het woord voerde, zeer werd betreurd. Dr. Nolle had het werk zeer op prijs gesteld en hij prees de blijmoedigheid, zacht moedigheid en het geduld van mej. De Vos. „Ook in het nieuwe diaco nessenhuis ben je altijd welkom. Marietje mag er binnenlopen, wan neer ze maar wil". De grote dankbaarheid drukte de geneesheer-directeur uit door het overhandigen van een aantal enve loppen - „Wat er in zit weet ik niet" - namens de diverse afdelin gen. Dr. H. Muller dankte namens de specialisten van het ziekenhuis voor de steun, die zij altijd mochten on dervinden van mej. De Vos. Op deze foto overhandigt dr. Nolle mej. De Vos de enveloppen. (Foto LD-Holvast) hü zün werk alrijd heeft gedaan. Hü zei, dat dit werk er naarmate het ver zorgingsgebied van de Maatschappü zich uitbreidde, zeker niet eenvoudiger op werd. Het was hem een genoegen, deze onderscheiding te mogen uitreiken, ook omdat de L.D.M. op deze wüze in haar ambtenaren wordt geëerd. De directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, gaf een schets van de loopbaan van de heer Van der Kwaak. Hij begon als leerling-fitter en verkreeg via de functies fitter, hoofdfitter en waarne mend cheffitter de vertrouwenspositie van controleur. Een enveloppe met in houd werd aangeboden als bewüs van erkentelükheid en tevredenheid. Namens het kantoorpersoneel voerde de heer A. H. J. van der Horst het woord. Hü dankte de jubilaris voor de prettige geest van samenwerking. Hoofd opzichter J. D. Harinck sloot zich hier bij aan en de heer J. W. Cornelisse, die 38 jaar met de jubilaris heeft mogen samenwerken, sprak als collega. Voor de mensen van de werkplaats en van de technische dienst is Van der Kwaak altijd een buitengewoon prettig mede werker geweest, zei hü. Namens het gehele personeel sprak ten slotte de heer J. A. P. Moonen nog een kort woord. De heer Van der Kwaak dankte allen, die tot de viering van zün jubileum hadden bijgedragen. Vanavond is er in de recreatiezaal van het nieuwe gebouw aan de Hooigracht nog een büeenkomst met het gehele personeel. Op deze foto ziet men hoe de bur gemeester het ere-medaille op de borst van de heer Van der Kwaak speldt. Wy herdenken het verleden, aldus zette spreker uiteen, omdat dit ons ge maakt heeft tot dat wat wij zijn. Wü zijn echter niet meer de calvinistische kerk uit de zestiende en zeventiende eeuw, doch een kerk. die staat in de twintigste eeuw. in een volstrekt ge- wü'zigde tüd, met een nieuwe taak en cultuur. De opdracht, waar het toen om ging en nu nog gaat. blijft evenwel de zelfde. Daarop zullen wy ons hebben te bezinnen! REFORMATIE: HERSTEL DER KERK. Nadat spreker er op gewezen had, dat de invloed van het rooms-katholicisme in ons land en de westerse wereld toe neemt, toonde hy aan. dat de dogma's van de r.-k. kerk een onoverbrugbare kloof voor de protestanten deden ont staan. Tegenwoordig bestuderen r.-k. theolo gen ijverig de theologie der reformatie en hoopt Paus Johannes, dat het oecu menisch concilie, althans indirect, een bijdrage zal leveren tot onze terugkeer tot de moederkerk. De reformatie, aldus dr. Oppenhei mer. heeft de kerk teruggeroepen tot de waarheid van het evangelie en deze waarheid is meer dan vrede en een heid. De reformatie heeft ons verlost van het „twee kolommenstelsel"Chris tus en zün aardse plaatsvervanger, de Paus. het absolute gezag der kerk. de verdienstelijkheid der werken enz. Zij heeft ons de rechtvaardiging .alleen door genade en het geloof' geleerd. Het thema van de reformatie was het herstel der kerk van binnenuit. Door deze reformatie werd de kerk tot nieuw leven geroepen .tot een radicale con centratie op Jezus Christus. Protestants is. aldus spreker, dat de stem van Christus, onvoorwaardelijk gezag heeft. De protestant kent slechts 'n relatief ge zag der kerk. Daarom is voor ons ón mogelijk om de absolute "dogma's van LEIDENAAR TOT RIDDER GESLAGEN Hedenmiddag heeft dr. mr. W. Hugen- holtz. commandeur van ..Confrérie des chevaliers du tastevin" in ..Het Gulden Vlies" onze stadgenoot, de heer A. Hos- man tot ridder in deze broederschap geslagen. Dr. mr. Hugenholte deed dit in opdracht van ..De grote raad" van ae Confrérie des chevaliers du tastevin, welke zetelt op het kasteel van Clos de Vougeot in Nuits-Saint-Georges. Na een toespraak sloeg de comman deur de heer Hosman met een tak van de wynstok tot ridder in deze broeder schap, waarna hü hem het lint omhing. De heer Hosman werd tot ridder ge slagen wegens zyn propaganda voor de Bourgondische wijnen en ter gelegen heid van het feit dat zün firma thans vüftig Jaar bestaat. Afscheid M. A. Ragut van Amsterdamse Bank Gistermiddag nam de heer M. A. Ragut afscheid van zün werkkring bü de Amsterdaimsche Bank, waar hy ruim 47 jaar heeft gewerkt. Om ongeveer halfzes werd hü. verge zeld van zijn echtgenote, zoon en a.s. schoondochter, door de directie ontvan gen, waarbü aan mevr. Ragut bloemen werden aangeboden. In de toespraak, die een der directeu ren. de heer E. Moens, tot hem richtte In de bij dergelüke gelegenheden ge bruikelijke vergadering van collega's en oud-collega's, bracht deze hem de grote dank van de direotie over voor de wyze waarop hü zijn taak heeft verricht en wenste hem in goede gezondheid nog vele pensioenjaren toe. De heer Moens overhandigde de heer Ragut ter herinnering aan dit afscheid I een elektrisch klokje. Een der procuratiehouders, de heer M. J. Blangé, die de heer Ragut büna 45 jaar heeft meegemaakt, sprak na mens de collega's en oud-collega"s, haal de herinneringen op uit de „goede oude tüd" en overhandigde hem een tast baar bewys van waardering. Van vele cliënten mocht de heer Ragut eveneens bewyzen van belang stelling en dank ontvangen. de R.-K. Kerk haar absolute bestuurs macht en haar recht te aanvaarden. Uitvoerig schonk dr. Oppenheimer hierna aandacht aan het tekstwoord uit Rom. 12 2 en wordt niet gelijk vormig aan deze wereld, maar wordt hervormd door de vernieuwing van uw denken, opdat gij moogt onderkennen wat de wil van God is, het goede, wel gevallige en volkomene". De vraag is hierby of wij in staat en bereid zün uit de reformatorische vrijheid voor Chris tus te leven. Wij zijn slechts een refor matorische kerk indien wij bereid zyn Christus' gezag te zien als het hoogste gezag in de kerk en moeten ons door zyn geest laten leiden. Nadat dr. Oppenheimer had opge merkt. dat hij ook in de rooms-katho- liek zijn broeder ziet wij moeten niet anti-rooms zyn wees hij op de vele tekenen van vernieuwing in de her vormde kerk. Veel is er in deze kerk evenwel ook nog. dat een radicale con centratie op Christus in de weg staat, maar ook hier geldt. ..dat het geloof nooit te veel kan verwachten". Slecnts met een radicale concentratie op Jezus Christus kan onze kerk een hervormde kerk zyn en blüven. De dienst werd besloten met het zin gen van het Lutherlied ..Een vaste burcht is onze God". Gel ijkt dig werd ook in de Geref. Kerk aan de Oude Vest een hervor- mingsdienst gehouden. Ds. K. Dronkert ging in deze dienst voor. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Robertus Th. J., zn van J. B. M. Meskers en C. Weerdenburg. Overleden: P. H. Romeljn, 84 Jaar. In Torhaus in West-Duitsland is een radiotelefoniezender ingericht voor het telefoonverkeer met West- Berlijn. Via deze zendmast kan de communicatie met de stad worden onderhouden wanneer de Russen opnieuw zouden pogen, de stad tc isoleren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3