SNELFIX Niet alleen politieke resultaten bepalen het werk der Ver. Naties K Lissenaar te Leidscheiidam door auto gegrepen en op slag gedood Opgericht 1 maart 1860 Maandag 31 oktober 1960 Derde blad no. 30190 Bij de vijftiende verjaardag Een felle bestrijding van de hongersnood „Er wordt wel eens aan de Ver Naties getwijfeld, maar men mag het werk van de volkerenorganisatie niet slechts beoordelen naar de -poli tieke resultaten. Denk ook eens aan het iverk van de gespecialiseerde VN-organisaties en besef eens ivat zou zijn gebeurd als deze VN-licha- men er niet geweest waren?" Dit zei zaterdagmiddag de Nederlandse landbouwkundige, dr. S. L. Mansholt, een van de drie voorzitters van de Europese commissie, tijdens een bijeen komst op de Dam in Amsterdam ter herdenking van het feit, dat vijftien jaar geleden de Verenigde Naties wer den opgericht. De door het Unesco- centrum onder auspiciën van het ge meentebestuur georganiseerde bij een- kpmst was tevens het sluitstuk van een stedelijke collecte-actie als onderdeel van de anti-hongercampagne van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties. Hongerspook „Het is nog slechts kort geleden dat ook ons land kennismaakte met het hongerspook", zo zei dr. Mansholt. „Ons dagelijks brood is nu weer iets van zelfsprekends geworden en we mopperen misschien zelfs als het niet knappend is. Maar voor tweederde van de wereld bevolking is honger nog steeds een alledaags verschijnsel". Dr. Mansholt vroeg zich af, waar het antwoord blijft van de welvarende lan- „Spooksleep" weer op drift geraakt Het „spookschip" „African Queen", dat aan de tros van de sleepboot Gele Zee op weg was naar Lissabon, is weer op drift en drijft hulpeloos in uitermate slecht weer rond op 100 mijl van Mardeira. Door het gieren van het wrak is de trots be schadigd en daarna gebroken. Kap. Van Rijswijk heeft gisteren geseind, dat hij een verbetering van het weer moet af wachten voor hij kan proberen het wrajc aan de tros te krijgen. n. Het achterstuk van de tanker „African Queen" verkeert momenteel in een precaire positie. Waarschijnlijk door het verschuiven van de ballast ligt het wrak sterk achterover, waardoor het zeer moeilijk is te slepen. Achter heeft het 34 voet diepgang en voor slechts twee voet. De Engelse sleepboot „Melanie Fair", die het wrak aanvankelijk sleepte, blijft ook in de nabijheid. Kapitein Van Rijswijk seinde, dat het wel drie dagen kan duren voor men het schip weer kan vastmaken. Hij heeft het voornemen om de African Queen naar Lissabon te slepen, opge geven. Gezien de toestand waarin het wrak verkeert, lijkt het hem verstandiger de Africa Queen in Madeira binnen te brengen. Amsterdam heeft zaterdag de Dag der Verenigde Naties gevierd. Op het Damterrein werden, onder slechts matige belangstelling, de vlaggen gehesen. den. De achtergebleven landen kunnen voor hun eigen voedsel zorgen, als ze maar de beschikking krijgen over tech nische kennis en machines. „Op dit terrein ligt onze hulp", zo zei dr. Mans holt, die de aandacht vestigde op de 2000 plannen van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. tot hulp aan de achtergebleven gebieden. Van Nederland wordt verwacht één project voor zijn rekening te nemen, een plan ter verbetering van de graanteelt in elf landen van het Midden-Oosten, waar 130 miljoen mensen wonen. Als wij drie miljoen gulden bijeen brengen, kan over vijf jaar in deze elf landen duur zaam 800.000 ton graan meer per jaar worden geoogst, dat is voedsel voor één mens gedurende één jaar". Elementair De culturele attaché van de Indiase ambassade, de heer K. Kaul, had te voren reeds de aandacht gevestigd op het feit, dat miljoenen mensen de meest elementaire beginselen van de mensen rechten nog ontberen: vrij te zijn van honger en gebrek. „De mensheid moet de instrumenten van wetenschap en techniek bedienen voor het opbouwen van een betere samenleving", zo zei hij, „een wereld die is belichaamd in de Verenigde Naties". De VN-manifestatie, die geopend werd door waarnemend-burgemeester mr. G. van 't Huil werd opgeluisterd door mu ziek van de Amsterdamse politiekapel en vijf pijperkorpsen. Aan de toespra ken ging een défilé vooraf van de vlag gen der V.N. en het hijsen van de V.N.- vlag op het Middendamterrein, waar de provinciale vlaggen en de Europese vlag reeds wapperden. Jager kreeg schot hagel in het hoofd In het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht is vannacht de 26-jarige Thfjmen van Wettum, bootbouwer van beroep, aan de gevolgen van een schot hagel in het achterhoofd overleden. Thijmen was met zijn 21-jarige broer Jan zaterdagmiddag in een boot op de Loosdrechtse Plassen gaan jagen. Ter wijl zij aanlegden bij een van de eilandjes struikelde de jongste van de twee, terwijl zyn broer al aan land was gegaan. Zijn geweer ging af en het schot trof de oudste Van Wettum in het ach terhoofd. Aanvankelijk heeft men gepro beerd het slachtoffer onder te brengen in het Diaconessenhuis te Hilversum. De verwondingen waren echter van zoda nige aard, dat men de man daar niet kon helpen. Hij moest naar Utrecht wor den vervoerd, waar hij vannacht in het Stads- en Academisch Ziekenhuis is overleden. De heer Van Wettum laat een vrouw en een zoontje na. Het kind was de vorige dag drie Jaar geworden. Westduits Kamerlid op heterdaad hij spionage betrapt De Westduitse autoriteiten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een so cialistisch lid van de Bondsdag, (Tweede Kamer), de 61-jarige Alfred Frenzel, ge arresteerd wegens spionage. Hij is lid van de defensiecommissie. De Westduitse minister van Justitie, Schaffer, heeft zaterdag op een congres van de christen-democratische partij meegedeeld, dat de afgevaardigde op heterdaad werd betrapt. Hij had contac ten met Tsjecho-Slowakije. Frenzel heeft een „uitgebreide beken tenis" afgelegd tegenover leden van de contra-spionagedienst. Voorts werd mee gedeeld, dat ook twee leden van „een oostelijke inlichtingendienst" zijn aan gehouden op het ogenblik, dat een van hen zeer geheim materiaal, dat hem door Frenzel was verstrekt, doorgaf aan zijn opdrachtgevers. Frenzel is ogenblikkelijk door de afdeling Beieren van de SPD uit zijn partij gezet. De leider van deze afdeling, Frans Marx, verklaarde: „De partij moet haar houding tegenover der gelijke elementen duidelijk bepalen." Dit is het socialistische lid van de Westduitse Bondsdag, Alfred Frenzel, die op heterdaad werd be trapt bij het overhandigen van ge heime documenten aan een verte genwoordiger van een Oosteuro- pese mogendheid. Frenzel, die lid is van de defensiecommissie van de Bondsdag, werd gearresteerd. Weer echtpaar dood door kolendamp (Van onze Zwolse correspondent) Gisteravond om zeven uur zijn de heer J. Huizinga, 68 jaar, gepensioneerd hoofd van de christelijke school te Ber- gentheim (gem. Hardenberg) en zijn vrouw R. R. Huizinga-Jonkhof, 65 jaar, door een dochter en haar verloofde levenloos in hun woning te Bergentheim aangetroffen. Zij zijn waarschijnlijk reeds vrijdagavond tengevolge van kolendamp vergiftiging overleden. Tanker „Polyana" veilig in Bahrein (Van onze Rotterdamse correspondent) De brandende Noorse tanker .Polyana" ligt sinds vannacht 12 uur veilig voor Bahrein voor anker. Het vuur is ge blust. De romp van het schip is aan zienlijk beschadigd, maar de machine schijnt geheel intact te zijn. Vrijdagavond leek het of men de brand meester was, maar de omgeving van de pompkamer stond nog rood gloeiend en later begonnen de tanks 3 en 4 weer te branden. De sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst en een Brits ma rine-vaartuig bedolven pompkamer en tanks onder schuim. Tegen middernacht was alle vuur verdwenen, maar men durfde het tankschip niet dicht te na deren, omdat nog een sterke gasvorming plaats had. In verband hiermede durfde de „Schelde" zelf niet radio-telegrafisch te seinen, bevreesd als men was dat zelfs de geringste vonkvorming een ont ploffing zou kunnen veroorzaken. Zon dagmorgen was de romp van het schip zover afgekoeld, dat de gasvorming af nam. Maar eerst tegen de middag achtte men het verantwoord de tanker naar Bahrein te slepen. Daar kwam het trans port tegen middernacht aan. Zaak „Trek-Air" krijgt nasleep (Van onze Limburgse correspondent) De Officier van Justitie mr. A. W. Rosingh te Maastricht heeft alsnog een vordering tot gerechtelijk vooronderzoek ingesteld tegen mevr. J. M. Q. M. Smeets-Stoffels ter zake meineed. Mevr. Smeets is de echtgenote van de heer Marcel Smeets, directeur van het Limburgs luchtreclamebedrijf „Trek-W Air", die op 21 juni van dit jaar voor de Maastrichtse rechtbank terecht stond onder andere wegens valsheid in geschrifte op een vei-zekeringsformulier eft poging tot oplichting van de verze keringsmaatschappij na het volgens af spraak of met voorkennis op 22 januari 1960 doen verongelukken van zijn rccla- me-Fokker S-ll in het Nauw van Ca lais, waarbij de piloot Ben Klein om het leven kwam. Tijdens de openbare j behandeling van deze zaak heeft mevr. Smeets ter zitting van de Maastrichtse rechtbank als getuige a decharge ver- klaard, dat de dirigerend officier van Rijkspolitie 3e-klas jhr. B. W. F. de Beaufort, commandant van de Dienst I Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie te Amsterdam haar bij het politieonder zoek in een telefoongesprek had gezegd, dat haar man, de heer Marcel Smeets, zou hebben bekend. Jhr. De Beaufort heeft deze verklaring ter zitting onmid dellijk en categorisch gewraakt. Mevr. Smeets handhaafde echter haar getuige- nis. Nadat de Maastrichtse rechtbank I de heer Smeets van de beide vermelde tenlastegelegde feiten had vrijgesproken, heeft de Officier van Justitie een ver volging ter zake meineed weliswaar over- j wogen, maar daartoe kwam het toen niet. Later heeft jhr. De Beaufort een klacht tegen mevrouw Smeets ingediend, omdat hij zich door haar verklaring ter rechtzitting in zijn eer en goede naam aangetast voelde. Dit heeft ge leid tot de vermelde vordering. Vanmiddag zou mr. J. Engel de in structie ter zake openen. Zowel jhr. De Beaufort als mevr. Smeets-Stoffels, die bijgestaan wordt door mr. M. Tripels, zullen getuigen doen optreden bij dit door de Officier verzochte gerechtelijk vooronderzoek. Advertentie N.V. NATIONALE CREDIET VERENIGING 's-Gravenhage Zeestraat 83 f N.S.L, SPAARBRIEVEN Modern systematisch sparen met mogelijkheid van belastingaftrek en toepassing Ambtenaren-spaarregeling. N.V. Noorder Spaar- en Levensverzekering Mij., Amsterdam, Leidsegracht 3 Sir Leslie Fry weer terug in Londen De Britse ambassadeur in Djakarta, Sir Leslie Fry, die in Indonesië de Ne derlandse belangen zal gaan behartigen, is zaterdagmiddag met het lijntoestel van de B.E.A. van Schiphol naar Lon den teruggekeerd. Vier dagen lang heeft hij in Den Haag informatieve besprekin gen gevoerd, o.a. met de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken, resp. mr. A. C. W. Beerman en mr. J. M. A. H. Luns. „Ik ben uitvoerig ingelicht over alle problemen, waarmee Nederland in In donesië worstelt en ik zal zien. wat ik in Djakarta kan doen", zei hij voor zijn vertrek. De spijtoptanten hadden een van de belangrijkste punten der bespre kingen uitgemaakt. Over hen was hij uitvoerig ingelicht door minister Beer man. Op dinsdag 15 november a.s. vertrekt de ambassadeur met een B.O.A.C.-vlieg- tulg van Londen naar Djakarta, waar hij de volgende dag zijn werkzaam heden weer zal opnemen. erkelijk Leven Nieuwe missionaire verantwoordelijkheden De Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk heeft besloten zijn algemeen secretaris, mr. S. C. graaf van Randwijck en zijn medische secre- teris de heer F. C. van der Horst, arts, naar Afrika te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar even tuele nieuwe missionaire verantwoorde lijkheden. Ter voorbereiding van deze reis be zochten de voorzitter van de Raad voor de Zending dr. J. H. Stelma en mr. Van Randwijck, een aantal zendingsleiders in Engeland, Frankrijk en Zwitserland, die in hun werk geregeld met Afrikaanse problemen te maken hebben. Het is de bedoeling, dat beiden in december ver trekken. De reis zal vermoedelijk ruim twee maanden duren. Op deze reis zullen ook de hervormde zendingsarbeiders, die reeds in West- Afrika zijn ingezet, worden bezocht. NED. HERV. KERK Beroepen te Sneek (vac. dr. K. H. Slc- cama) mr. J. Vaandrager te Hall (Geld.) Aangenomen naar Ossendrecht J. C. Grei- ve, legerpred. te Bergen op Zoom. Be dankt voor St.-Nlcolaasga (toez.) F. Brou wer te Hillegom. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmulden (vac. J. van Leeuwen) R. Siertsema te Aalten. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Zestien agenten van FLN in Frankrijk gearresteerd De Franse politie heeft bekendgemaakt dat zij 16 agenten van het Algerijnse Bevrijdingsfront (F.L.N.), die in het gebied van Arles werkten, heeft gear resteerd. Bij een gevecht tussen Franse troepen en Algerijnse verzetstrijders bij Blida zijn twee rebellenleiders gesneuveld, zo heeft het hoofdkwartier van de Fransen in Algiers bekendgemaakt. Een Franse krijgsraad in Oran heeft zaterdag vier Algerijnen ter dood ver oordeeld wegens het plegen van Bom aanslagen in een viertal restaurants in Oran op 20 augustus jl. Drie mede plichtigen werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Het Franse militaire hoofdkwartier in Algiex-s heeft meegedeeld, dat de rebel lenleider Kerim Rabah, broer van Ke- rim Belkacem die vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken van de voorlopige Algerijnse regering is, vol gens gevangen genomen verzetsstrijders in augustus onder geheimzinnige om standigheden overleden is. Kerim Ra bah was 28 jaar, Weer trieste lijst na iveekeinde Italiaan tegen boom gereden en over kop Zoals iedere week is er ook vandaag weer een trieste lijst te maken van ver keersongelukken, die in het afgelopen weekeinde mensenlevens hebben geëist. Tot die slachtoffers behoorde de 56- jarige heer P. H. van Beelen uit Lisse. Hy had met een van zyn vrachtauto's pech gekregen te Leidschendamde achteras was gebroken. Terwijl zyn schoonzoon onder de wagen, die op een parkeerstrook stond, lag om het euvel te verhelpen, stond de heer Van Beelen ongeveer vyf meter achter de defecte wagen met een rode vlag om het verkeer te waarschuwen. De zoon van de heer Van Beelen stond achter de auto om assistentie aan de schoonzoon te verle nen. Op dat moment naderde met een snel heid van 60 kilometer een vrachtwagen, die bij het opmerken van de rode vlag naar links uitweek. Inmiddels was een Mercedes met een snelheid van naar schatting 140 kilometer komen aanstui ven, waarvan de Rotterdamse bestuurder te laat opmerkte, waarom de voor hem rijdende vrachtauto naar links uitweek. Hij verloor de macht over het stuur, schoot van de linkerkant van de weg naar rechts, waardoor de heer Van Bee len werd gegrepen. Hij was op slag dood. Zyn zoon kon zich nog net in veiligheid stellen, terwijl de wagen ook nog over de schoenen van de schoonzoon reed, die onder de defecte vrachtwagen uitstaken. Deze kreeg echter geen verder letsel. Zaterdagmorgen werd de 20-jarige bromfietser G. Geerdink uit Rekken in zijn woonplaats door een auto gegrepen. Zijn 19-jarig zusje, dat op de duo zat, kwam de gevolgen van de botsing niet meer te boven, zij overleed in het zie kenhuis. De toestand van haar broer was gisteravond nog zoi-gwekkend. Zaterdagmiddag werd de 4-jarige Marion Steunenberg vlak hij haar huis te Almelo door een auto aangei-eden. Het kindje overleed 's nachts in het zieken huis. Op de Kanaalweg te Rotterdam i-eed zaterdagavond de 17-jarige Rotterdam mer N. J. van Dee met zijn bi-omfiets in volle vaart tegen 'n lichtmast. Tijdens 't vervoer naar een ziekenhuis overleed de jongen, die met zijn hoofd tegen de mast was geslagen. Een achterop zitten de 14-jarige jongen kwam met de schrik vrij. Ook zaterdagavond ramde een auto eerst een op de Tongerseweg te Maas tricht geparkeerde auto en daarna nog twee bomen. Toen sloeg de auto over de kop. De bestuurder, de 20-jai-ige Italiaanse bouwvakai-beider Rolando Camardesse was op slag dood. De twee andere inzittenden, een 21-jarige Italiaan en een 20-jax-ig meisje uit Heer, werden wonder boven wonder slechts zeer licht gewond. Een 26-jarige Nedeidander uit Axel is zaterdagnacht bij een auto-ongeluk in Knocke (België) omgekomen. De drie andere inzittenden, van wie één uit Ter- neuzen en twee uit Hoek. werden slechts licht gewond. In de nacht van zaterdag op zon dag is te Bergen op Zoom het 7-jarig zoontje van de weduwe Maas overleden, dat op donderdagavond bij plotseling oversteken van de rijweg, was gegrepen door een auto. Rotterdamse politie moest Pipo wegjagen (Van onze Rotterdamse correspondent) De bekende televisieclown Pipo heeft zaterdagmiddag in de Beyerlandselaan te Rotterdam een verkeersstremming veroorzaakt. Er waren zoveel kinderen (zeker 2000) en volwassenen op de been om de clown te zien, dat de rijweg als het ware was afgegrendeld door de massa. Pipo was naar een boekwinkel aan de Beyerlandselaan gekomen om handtekeniixgen te plaatsen in het boek, dat naar hem is genoemd. Dit ter ge legenheid van kinderboekenweek. Het dringen voor de zaak werd zo ernstig, dat de orde dreigde te worden verstoord. De politie bemoeide zich er mee en het gevolg was, dat de populaire televisie figuur wegging. Korte tijd later was het weer rustig in de omgeving van de boekhandel. DR. W. A. VSSSER 'T HOOFT OVER DE OECUMENE Tijdens de te Utrecht gehouden verga dering vaxx de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, als gast aanwezig, inlichtingen gegeven over ver scheidene oecumenische vraagstukken. Hij besprak o.m. de voorgestelde uitbrei ding van de basisformule van de We reldraad, die in de Assemblee te New Delhi, eind 1961, ter goedkeuring zal worden aangeboden. De uitbreiding van de basis-formule geldt het aangeven van de functie van de Heilige Schrift en het duidelijker spreken over de drie-eenheid, in vergelijking met de thans geldende formule. Ten aanzien van de integratie van Wereldraad en Internationale Zendings raad stelde dr. Visser 't Hooft met na druk vast, dat deze integratie op na tionaal niveau niet verplicht is en zeker niet in de vorm waarin dit op interna tionaal niveau geschiedt. Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika heeft de volle aandacht van de Wereld raad. De raad heeft het plan om door een gemengde commissie in Zuid-Afrika met de kerken daar de problematiek op nieuw te onderzoeken en te bespreken. De instelling door het Vaticaan van het nieuwe secretariaat voor de oecume nische contacten met het oog op de her eniging is volgens dr. Visser 't Hooft toe te juichen. De opzet van dit secreta riaat - waarbij woorden als „terugkeer" en „ketters" vermeden worden - maakt door zijn bezetting „goed begrip" voor het protestantisme mogelijk. Kernenergie wordt studieobject voor scheepstechnici De heer B. W. Vinke, directeur van de School voor Scheepswerktuigkundi- gen in Utrecht, heeft vanmorgen tij dens de 83ste algemene vergadering van de Vereniging ter Bevordering van het Zeevaartonderwijs in Utrecht, een plei dooi gehouden voor de reorganisatie van de opleiding voor scheepswerktuigkun- digen. De heer Vinke was van oordeel, dat de ontwikkeling in de scheepswerktuig- kunde nog lang niet aan een eind is gekomen. Een interessant toekomstig studieobject noemde hij de toepassing van de kernenergie voor de voortstuwing. De verwachting is. dat na 1968 on geveer 15 procent van de nieuw te bou wen schepen voortgestuwd zal worden door middel van kernenergie. „Aan boord van schepen, aldus de heer Vinke, schijnt eei'der een economische mogelijkheid tot toepassing van kernenergie te zullen ontstaan dan voor elektrische centrales aan de wal". Een reoiganisatie van de opleiding voor scheepswerktuigkundigen zal naar ztfn oordeel de toeloop van leerlingen groter maken. Spreker drong erop aan de opleiding zodanig te reor ganiseren, dat zij op hetzelfde niveau komt als de Hogere Technische School en de naam „Hogere Zeevaartschool voor Scheepswerktuigkundigen" kan dragen. Het onderwijs op deze scholen zou moe ten voortbouwen op het diploma drie jarige HBS of MULO-B. Chinezen stoken in Latijns Amerika Volgens een rapport van de subcom missie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat helpt de Chinese communistische partij de gelijk gezinde partijen in Latijns-Amerika en Japan bij het organiseren van oproeten. Het rapport is zondag gepubliceerd. Als voorbeelden van doeltreffende voorbereiding van wanordelijkheden worden genoemd de ongeregeldheden in Caracas tijdens vice-president Nixons bezoek in maart 1958 en de betogingen in Tokio in juni van dit jaar. De successen die de Chinese commu nisten bij de voorbereiding van wanor delijkheden hebben gehad, zullen hen er toe brengen hun activiteit op dit terrein op grotere schaal voort te zetten, aldus het rapport. Philidor begint met overwinning Philidor 1 is het nieuwe competitie seizoen in afdeling IIC van de K.N.SJ3. begonnen met een overwinning tegen VIOS 1, een jaarlijkse concurrent van de Leidenaren. Reeds snel nam Philidor een voorsprong: De Graaf profiteerde van enkele openingsfouten van zijn tegen stander en maakte een stuk buit. De Ryswijker probeerde nog van alles, of ferde nóg eeix paar stukken en capitu leerde door tekort aan matei-iaal. Twee remises volgden: Schüss ging in een zeer gunstige stelling veel te snel akkoord met een puntenverdeling, terwijl Geijer in een dame-eindspel zonder enige winst kans terecht kwam. Dit alles was reeds na twee urn- spelen geschied. In het vijf de uur volgden de uitslagen elkaar snel op. Twee Leidse nederlagen, beide door blundei's in goede stellingen tot stand gekomen, werd gevolgd door drie over winningen: Barkema en Etmans hadden een stevige positie-partij gewonnen, maar Berg moest langs afgronden gaan alvo rens hij zijn zege veilig kon stellen: 53. Preenen zorgde voor het beslissende hal ve puntje, waarna de partij van Piket af gebroken en remise gearbitreerd werd. De gedetailleerde uitslag: Philidor 1 VIOS 1: R. A. G. de Graaf—A. J. E. van Zaaien 10, M. D. EtmansD. J. de Hondt 10, J. J. PiketB. v. d. Graaf A. BarkemaJ. C. Kraft 10, E. Ketting (res.)drs. H. v. d. Kieft 01, P. J. PreenenW. G. Joustra C. C. BergG. Coupriè sr. 10, C. van Dijk—Ph. van Arkel 0—1, W. F. Schüss E. v. d. Brug (res.) A. Geijer A. Cornet (res.) \'2Totaal 64. Zoals verwacht, heeft het onlangs naar dezelfde afdeling gepromoveerde LSG II het niet kunnen bolwerken tegen Moer- wijk 1. Toch heeft het taaie tegenstand geboden, De Jong en Nabben wisten hun partijen te winnen; Van der Nat kwam door besluiteloos spel in een zeer slechte stelling, maar wist door taaie verdedi ging remise te bereiken. Hooidonk bleek by arbitrage ondanks twee pionnen min der, een curieuze remise-stand gefokt te hebben: wit (Hardonk) Kf2, Pb3, pg3, h2, zwart: Kg4, Le4, pd5, d3, g5, h5. De volijverige lezer zoeke zelf naar een winstvoortzetting, doch zijn pogingen zullen ij del zijn! De andere LSG-ers ver loren na hardnekkige weei-stand. LSG2—Moerwijk: W. H. v. d. Nat—J. Tuk Vèdr. J. H. MeilinkG. A. Beye 01, ir. M. EllerbroekG. C. Pasman 01, L. G. Bai-endregtJ. Th. F. de Ko ning 0—1, J. B. Troost—E. M. Trager 01, D. H. J. de JonghH. J. van Dienst 10, dr. S. A. NieuwzwaagW. J. Brusse 01, W. J. HardonkC. Neuteboom VaVz, C. ElzengaP. J. Spieringshoek (res.) 01, ir. J. P. J. Nabben (res.) Jac. v. d. Kooy 1—0. Totaal: 3—7. De andere uitslagen in deze afdeling luiden: HCSV 2—DD 2 2^—7%; NRSV 1Rotterdam 2 2%7V1-. Damesschaaktoernooi in Amsterdam Het internationale damesschaaktoer nooi in Amsterdam is voortgezet met de partijen van de vierde ronde. De tweede Joegoslavische schaakster mej. Piberl is inmiddels ook gearriveerd. Haar partijen uit de 2e en 3e ronde werden verloren verklaard. De uitslagen luiden: Lazarevic (Joe- go-Slavië)Benini (Italië) 10, Vree ken (Ned.)Bykowa (Rusland) 01, Piberl (Joego-Slavië)Rinder (West- Duitsland) 01 (na afgebroken partij), Heemskerk (Ned.)Chaude de Silans (Frankrijk) 10 (na afgebroken partij). De partij uit de eerste ronde txxssen de dames Piberl en Lazarevic werd gewon nen door mej. Piberl. De stand na de vierde ronde is nu: L Bykowa (Rusland) 4 pnt., 2. Lazarevic (Joego-Slavië) 3 pnt., 3./4. Benini (Ita lië) en Vreeken (Ned.) beiden 2 pnt, 5./7. Chaude de Silans (Fr.), Heemskerk (Ned.) en Rinder (West-Did.) pnt, 8 Piberl (Joego-Slavië) 1 pnt. Leidse Schaakbond in klasse 2B van de LSB won Alphen 2 verrassend van Katwijk 1, dat overi gens vier reserve-spelers moest opstel len. t Alphèn 2—Katwijk 1: J. v. d. Wyn- tardH. Veldhuizen (res.) 10, A. Zweers—D. Hoek N. E. Plantfe- berM. v. d. Plas 01, G. Schuilenburg E. H. van Galen Vz, J. v. Kempen P. Bavelaar 1—0, J. G. Kardol—H. Lugthart (res.) 0—1, P. L. Wagenaar— P. Rous VzTh. AussemsA. Haas noot (res.) 1—0, M. Kleiweg—R. Mun- nike (res.) 0—1, J. C. Lemkes—J. Zui derduin 1—0, totaal: 5^—4%. De uitslagen van enkele hangpartijen: 1 -klasse: Noordwijk 1Boskoop 1 55 (J. SleeboomA. Bonefaas V4Vz. P. Bedijn—N. Cok Vz—\2, G. Marijt^-W. Trapman 10); derdeklasse C: Zwarte Pion 1—Zwarte Pion 2 7Ms—2% (A. Rot teveelG. Scholtes %-%), Sassenheim 1 Sassenheim 2 7—3 (J. Boogerd—J. v. Ryssel V4 Schaak-Olympiade In de finaJegroep van de Schaak Olympiade te Leipzig speelde de Neder landse ploeg twee wedstrijden. Het is een succesvol weekeinde voor onze land genoten geworden. Tegen de Tsjechische ploeg werd een 2—2 eindresultaat be reikt; de ontmoeting tegen de Russen, die zonder Tal en Botwinnik uitkwamen, werd een voorlopig 1^—1^ resultaat bereikt. Het zal van de afgebroken party tus sen Bouwmeester en Smyslov afhangen (de Rus staat iets beter» of Nederland deze wedstrijd met een zeer eervolle draw zal kunnen afsluiten NederlandTsjecho-Slowakije Dr. Euwe (Ned.)—Pachman (Tsj.-Sl.) Donner (Ned.)—Filip (TJs.-Sl.) ',4—V4, Bouwmeester (Nedj—Kozma (Tsj.-Sl.) 1—0, Kramer (Ned.)—Ujtelki (Tsj.-Sl.) 01. NederlandRusland Dr. Euwe Keres x/4, DonnerKorchnoi Vz Bouwmeester—Smyslov afgebr., Prins- Petros jan 1/i—Vz. De afgebroken wedstrijd tegen Zuid- Slavië, die zaterdagmorgen werd uitge speeld, werd door Nederland met 3—1 verloren. Na de 3e ronde luidt de stand: 1/2. Rusland en Ver. Staten beide 8 pnt en 1 afgebr. party; 3/4. Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije beide 6 pnt. en 2 afgebr. partijen; 5. Argentinië 51/-.- pnt en 1 afgebr. party; 6. West-Duitsland 5Vj pnt; 7. Hongarije 5 pnt en 2 afgebr. partijen; 8. Engeland 5 pnt. en 1 afgebr. partij; 9. Oost-Duitsland 4XA pnt en 2 afgebr. partyen; 10. Nederland 4V_- pnt en 1 afgebr. partij; 11. Roemenië m pnt; 12. Bulgarije 2H pnt en 1 afgebr. partij.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9