FALEND NEDERLANDS ELFTAL VERLOOR TRIEST IN PRAAG Verdediging rammelde Sporttoto Oranjeploeg zakte in de tweede helft weg %r DE OPERATIE WAS MISLUKT Tsjechische kanttekening HERBOREN RODE DUIVELS VERSLAAN HONGAREN: 2-1 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 31 oktober 1960 Vierde blad no. 30190 Verdiende Tsjechische zege: 4-0 (Van onze speciale verslaggever) Praag, zondagavond „Dit was de slechtste wedstrijd die ik in lange tijd van het Nederlands elftal gezien heb. Twee of drie spelers kwamen redelijk voor de dag, de anderen waren niet in conditie en mede daardoor volkomen uit vorm!" Zo luidde het oordeel van bondscoach Elek Schwartz na de vier-nul nederlaag, die het Nederlands voetbalelftal te Praag tegen Tsjecho-SIowakije leed. Een juiste diagnose. De oranjeploeg had deze nederlaag inderdaad louter en alleen aan eigen tekortkomingen te danken. Het was beslist niet het gevolg van het grootse voetbal, dat de Tsjechen op de grasmat legden. Natuurlijk, zij speelden een behoorlijke partij, bleken ook sneller en beter in conditie dan hun tegenstanders, maar van super klasse waren zij in deze wedstrijd bepaald niet. Het staat voor ons vast, dat een normaal spelend Nederlands elftal deze tegenstander had kunnen weerstaan. Maar onze ploeg was niet normaal. Slechts enkele oranjemannen kwamen behoorlijk voor de dag. De overigen misten de conditie en daardoor de vorm om zich tegen deze rivalen staande te houden. De verdediging rammelde als een hoogbejaarde auto en had geen verweer tegen de dieptepass, die de Tsjechen ter afwisseling van het „gebrei in de breedte" oordeelkundig en in de letterlijke zin van het woord „doeltreffend" toepasten. Van der Hart tastte enkele keren lelijk mis en ook Kuys liet menige steek vallen. Voor keeper Pieters Graafland, de laatste weken in een daverende vorm, werd het hierdoor wel erg moeilijk. De Feijenoord- doelman kreeg schoten te verwerken uit richtingen, die hij totaal niet verwachtte van spelers, die al lang en breed gedekt moesten staan. Gelukkig, dat Wiersma in de defensie nog in menige hachelijke situatie redding wist te brengen. „Tragisch" vierkant De Tsjechen konden hun aanvallen rustig opbouwen, omdat ons welbekende magische vierkant op het middenveld meer als tragisch vierkant kon worden beschouwd. Twee spelers van dit kwar tet faalden namelijk: Van Wissen al vond bondscoach Elek Schwartz hem als een der tfverigsten nog goed en Henk Groot. Van Wissen werkte wel voor drie, maar hij maakte ook fouten voor drie. En dat is dan natuurlijk niet zo best. Zo zogen wij hem in luttele secon den twee keer goed een Tsjechische aanval onderbreken om even zovele ma len na deze knappe defensieve actie de bal voor de voeten van een tegenstander te leggen. Ook Groot was zwak. Als on derschepper van vijandelijke aanvallen heeft hij nooit geexcelleerd maar nu ging er ook als opbouwer weinig van hem uit. Gelukkig, dat Klaassens en debutant Prins op het middenveld tot redelijke prestaties kwamen. Het zou anders niet bij vier nul gebleven zijn. Goed debuut van Prins Wat de voorhoede betreft kunnen wij kort zijn. We hadden namelijk geen voorhoede. Er liepen twee spelers, de reeds genoemde Prins, die het voor een debutant bepaald goed deed, al kon hij wat sneller zijn, en verder Van der Kuil, die enkele aardige acties liet zien. Maar een aanvalslinie, die als geheel kon ope reren, stond er niet. Van Groot ging wei nig uit, de traag reagerende Kruiver maakte een uitermate houterige indruk en Bouwmeester behoorde tot de „hé- doet-die-ook-mee"-figuren. Het was over het geheel genomen dus wel een trieste vertoning. Nu hebben we altijd nog het excuus, dat enkele spelers wegens blessures ontbraken. Een Muller werd in de halflinie node gemist en datzelfde geldt voor Coen Moulijn in de voorhoede. En Van der Gijp en Van der Linden, in clubvoetbal in vorm of niet, hadden het bepaald beter gedaan dan Kruiver en Groot. Slechte voorbereiding Het zou echter onjuist zijn om de schuld van deze nederlaag alleen op de schouders van de spelers te leggen. De hele voorbereiding van de oranjeploeg deugt niet. Aan ons slechte clubvoetbal, met hooguit tien elftallen die het echt in kwaliteit zoeken, heeft een inter national te weinig om zich op te trek ken. Hij moet meer internationaal con tact hebben (de meeste oranjemannen spelen in het buitenland slechter dan normaal) en meer trainingen met de Nederlands elftalclub om een ploeg te kunnen vormen, die werkelijk een geheel is. Maar hoe gaat het nu? Wij spelen een paar interlands, trainen daarvoor enkele keren, hebben een oefenwedstrijd tegen Saarland of London combination of helemaal niet en denken dan op te kun nen tegen nationale teams uit landen als Tsjecho-SIowakije, waarvan de spe lers het gehele jaar door regelmatig bij elkaar komen, terwijl de competitie daar bovendien nog op een hoger plan ligt. Nee, als we met werkelijk sterke voetbal landen mee willen komen, is in de eerste plaats een kleinere top in ons compe titie-voetbal noodzakelijk en verder een veel grotere regelmaat in de training van het Nederlands elftal. Maar we moeten er eenvoudig niet aan denken hoeveel heilige huisjes ge sloopt moeten worden om dit te berei ken. En toch zal dit eens moeten gebeu ren. Anders krijgen we binnenkort een herhaling te zien van deze Praagse voetbal-tragedie. Goed begin In het begin zag het er overigens niet naar uit, dat het in het Spartak-stadion een drama zou worden. Twee veelbe lovende Nederlandse aanvallen, gericht op Prins en Van der Kuil, werden door de Oostduitse arbiter Bergmann ten on rechte wegens buitenspel onderbroken. In de achtste minuut begon de misere. Wiersma ving een bal met de borst op, Van Wissen aarzelde om toe te lopen en de Tsjechische linksbinnen Kacani trapte het leer in de Nederlandse doel- mond. Pieters Graafland sprintte zijn goal uit en greep na een tijgersprong de bal, maar ongelukkigerwijze zag de terug gelopen Klaassens geen kans om zijn doelman te ontwijken en hij trapte het leer uit diens handen.... Het projec tiel stuitte naar rechtsbinnen Scherer en deze kreeg zo uiteraard een niet te missen kans. 10. Na dit ongelukkige doelpunt was de eenheid in onze defensie zoek. Van der Hart begon verwijten te maken aan Wiersma, de beschuldigingen vlogen over en weer en het is in dergelijke gevallen uiterst moeilijk om de zaak weer onder controle te krijgen. Toch speelde het Nederlands elftal toen bepaald geen ver loren wedstrijd. Prins en Van der Kuil probeerden het met verre schoten, maar keeper Schroif toonde direct als zijn grote klasse. Van der Kuil plaatste na een kwartier een vrije schop haarzuiver op de voeten van Kruiver, die te lang treuzelde en toen door spil Popluhar van de bal werd gezet. strijd en een van de top-scorers in de Tsjechische competitie, meteen inschoot, maar Wiersma bracht op de doellijn koelbloedig redding. Na een half uur ging Van der Hart op avontuur uit. Hij verliet zijn stopperplaats, drong ver op en gaf een pracht pass aan Groot, die de bal niet naar de in een kansrijke po sitie staande Kruiver schoof, maar zelf schoot. Schroif, met rechtsbinnen Sche rer, linksbuiten Masek en linkshalf Ma- sopust tot de uitblinkers in de Tsjechi sche ploeg behorende, bracht bekwaam redding. In de 33ste minuut kreeg Bouwmees ter ook eens wat te doen. Hij gaf een voorzet aan Kruiver, maar deze kreeg op enkele meters van het doel een zwie per van Spil Popluhar. Arbiter Berg mann deed of zijn neus bloedde. Niet 11, moor 2—0 Vjjf minuten voor de rust dacht ieder dat de gelijkmaker zou komen. Kruiver plaatste naar Van der Kuil, die mooi inschoot. Maar met een fenomenale zweefduik bracht Schroif redding. Geen 11 dus, wel.20! Want de voltreffer viel nu, nadat Pie ters Graafland nog een enorm afstands schot van rechtshalf Pluskal had ge stopt, aan de andere kant. Van der Hart werd uit positie gespeeld, Van Wissen nam de dekking niet over en Scherer liet de dertigduizend toeschouwers juichend van hun plaatsen opveren. Deze 20 voorsprong voor de Tsjechen, op dat moment geflatteerd, had de Ne derlandse ploeg kennelijk aangeslagen. Dat bleek direct na de hervatting. Een bombardement op het Nederlandse doel volgde en minutenlang was er maar één team dat voetbalde. Pieters Graafland moest in een hoog tempo redding bren- gen bij schoten van Masopust, rechts buiten Stibranyi en linksbinnen Kacani. Midvoor Kadraba testte met een dreu nende kopbal de lat op zijn kwaliteit. In de zesde minuut was het toen raak. Ka draba week naar links uit, de meegelo pen Van der Hart liet hem rustig vu ren en Pieters Graafland, die uit die hoek het diagonale schot niet verwacht te, was een geslagen man. 30. Debacle dreigde Een Nederlandse deb&cle dreigde. De oranjemannen werden overspeeld. Maso pust ondernam een weergaloze solo en passeerde vijf man, maar miste, door Prins uit balans gebracht, voor open doel. De Nederlandse verdedigers wisten niet meer waar ze het zoeken moesten Na een kwartier bleven zij, met uitzon dering van Wiersma en Pieters Graaf land, die met wanhopige sprongen nog redding trachtte te brengen, laconiek toezien hoe Scherer voor de derde maal in de roos schoot en de stand op 40 bracht. „Die Scherer heeft ons wel geschoren", zei een Nederlandse supporter triest. We kregen al visioenen van een her haling van het Keulse „sieben-nul"- drama, maar de Tsjechen geloofden het daarna wel, al moesten Pieters Graaf land, Klaassens en Wiersma ettelijke keren redding brengen. Reddeloos, redeloos De Tsejchen vervingen een kwartier voor tjjd hun linksbinnen Kacani door Adramec. die meteen de aandacht op zich vestigde door de manier, waarop hij Leed in Nederlandse kleedhamer Mooie aanval In de 25ste minuut rolde een fraaie Nederlandse aanval op het Tsjechische doel af, door de toeschouwers met een hartelijk applaus beloond. Prins bracht de bal op en gaf een mooie boogvoorzet aan Groot, die het leer doorkopte naar Kruiver. Deze nam het „met de hak" handig mee, maar Schroif dook hem meesterlijk voor de voeten. De Tsjechi sche doelman knalde de bal naar voren, waar Pieters Graafland misgreep en Scherer, de scherpschutter uit deze wed- Een doodse stilte hing over de elf in Oranje gestoken spelers toen zij met gebogen hoofd achter de Tsje chen, die een vloed van toejuichin gen over hun hoofden kregen uitge stort door hun landgenoten, naar de kleedkamer trokken. En deze stilte sleepten onze landgenoten mee naar de kleedkamer. Niemand scheen de moed te kunnen opbrengen er het mes in te zetten. Zelfs niet nadat ze op de bank gezeten en omringd wa ren door journalisten. Dr. Pannekoek aan zijn open koffer vol medica menten scheen het symbool van het „leed" dat over het Nederlandse voetbal was gekomen. De operatie was mislukt, er was hier niets meer te redden. Zelfs de altijd optimisti sche Dirk Nijs had zijn gezicht in de Bennie Muller zal achteraf wel blij zijn geweest: geen „drama" in Praag, maar droog op de tribune, naast zijn verloofde, bij Blauw Wit-DWS/A. Via een draagbaar. radiotoestel volgde de geblesseerde Ajacied de verrichtingen van zijn oranje-ploeggenoten in de Tsje chische hoofdstad. meest plechtige plooi getrokken, toen hij - met zwarte hoed! om in de stijl te blijven - de kleedkamer be trad. En de heer G. Kruyver, de voorzitter van de technische com missie, die ditmaal tevens als chef de mission fungeerde, was eveneens vol zorg, tenminste te oordelen naar zijn gezicht. „Het is een waarschuwing voor volgend jaar" waren de eerste woor den, die de heer Kruyver tot de sa mengeschoolde journalisten sprak, daarbij doelende op de wedstrijden tegen Hongarije en Oost-Duitsland voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962. Zo snel mogelijk trokken de spelers hun voetbalplunje uit om onder de douche even op verhaal te komen. Letterlijk en figuurlijk, want het spraakwater vloeide daarna sneller. Bondscoach Elek Schwartz ivond er geen doekjes om: „De Tsjechen wa ren veruit superieur. Vooral in tem po. Dan zie je maar dat het „rhyt- mus" in interlandvoetbal veel hoger ligt dan in clubvoetbal. Want zelfs de Tsjechen, die toch bekend staan als trage spelers, overvleugelden onze jongens nog veruit". Eddy Pieters Graafland veront schuldigde zich geenzins voor het eerste doelpunt. „Een samenloop van omstandigheden en dan kan er iets gebeuren wanneer je pech hebt. Jan Klaassens liep de bal uit mijn han den en toen was er niets meer te redden". Ook aanvoerder Cor van der Hart had geen excuses voor de nederlaag. „Ze waren beter en vooral snel ler". Moeilijk kwamen de spelers tot spreken. Zelfs de toch niet op zijn mondje gevallen Kootje Prins, de enige debutant in de ploeg. „Het is natuurlijk niet leuk om te debuteren met zo'n grote nederlaag, maar och, het is me toch best meegevallen" Stilletjes hebben we tenslotte de weg naar de uitgang gezocht, bang om teveel te zeggen, of de plechtige stemming te verbreken. Immers, wanneer iemand tot inkeer wil ko men stoor hem dan niet. Maar lie ver hadden wij een galmende groep tenoren het vaarwel toegeroepen het past beter bij de sport en bij jonge mensen. Prins een gemene trap toediende. Het was overigens deze Prins, die tot het bit tere einde, werkelijk probeerde te voet ballen. De overige veldspelers deden ons in deze grauwe slotfase denken aan de bekende woorden uit de vaderlandse ge schiedenis: „reddeloos, redeloos, rade loos". Het zal nog wel niet zjjn voorgekomen, dat een Nederlandse voetballer op een Tsjechische luchtbasis met zijn verjaar dag gefeliciteerd werd. Dat overkwam de BVV-er Thijs Burgerhof, speler van het Nederlands jeugdelftal. Tijdens de vliegreis van Kovice naar Praag mocht het vliegtuig met Jong Oranje aan boord wegens grondmist niet landen op het burgervliegveld van de Tsjechische hoofdstad. Het zag er naar uit dat het gezelschap naar Brno moest vliegen om van daaruit na een nachtelijke trein reis van rijf uren toch Praag te berei ken, maar de Tsjechische autoriteiten stemden toe, dat de machine landde op de militaire vliegbasis van Praag. Deze service, die uiteraard vrijwel nooit wordt verleend, werd ten zeerste door spelers en officials van Jong Oran je gewaardeerd. Onze jeugdploeg moest op de basis echter twee uren wachten op de bus, die haar naar het hotel zou brengen en zo kwam het dat Burgerhof, die zondag jarig was, klokslag midder nacht tot stomme verbazing van de Tsjechische vliegers plotseling uitbundig door zijn ploeggenoten gefeliciteerd werd. En wat die vliegbasis betreft: wij hebben alleen de kantine gezien. Uiter aard. Bekende arbiter De wedstrijd Tsjecho-SIowakije jeugd jong Oranje werd geleid door de Weense scheidsrechter Mayer, die na afloop het gevecht om de bal tegen Swart glansrijk verloor. Er bestaat ook voor competitie wedstrijden een grote uitwisseling tus sen Oostenrijkse en Tsjechische arbiters. In de jeugdwedstrijd onderbrak Mayer tot driemaal toe een veelbelovende Tsjechische aanval voor buitenspel op gezag van de sportief vlaggende Tsjechische grensrechter, Karol Galba geheten. Herinnert u zich die naam nog? Hij was de scheidsrechter van Duits landNederland in Keulen. Die „70" weet u wel? Ook het publiek bij de jeugdwedstrijd te Kovice was zeer sportief. Toen Hor- vath, een Tsjechische halfspeler, Berg- holz een trap gaf, klonken er uitroepen van de tribunes als: „foei Horvath". Prins (links) in duel met de Tsje chische stopper Popluhar. (Telefoto) (Van onze Haagse redactie) Van de 15 in de voetbaltoto van deze week opgenomen wedstrijden gin gen er 10 door. Het aantal eerste prijs winnaars is hierdoor aanmerkelijk gro ter dan normaal. Tot nu toe hebben zich reeds 15 deelnemers met 10 pun ten gemeld voor de eerste prijs van 104.690 gulden. Voor de tweede prijs-even groot als de eerste zijn reeds ongeveer 300 mel dingen binnen van deelnemers met negen goede voorspellingen. Doordat er slechts 10 wedstrijden doorgingen wordt er deze week geen derde prijs uitge loofd. SCHAATSENRIJDEN Kees Broekman werd ere-litl van NVBHS Kees Broekman is zaterdag op de jaarvergadering van de N.VJ3.H.S. in Utrecht tot erelid benoemd van deze schaatsorganisatie voor zijn grote pro paganda voor de schaatssport. Tot ere -lid werden voorts benoemd dr. F. A. J. Enschede (Den Haag) en de heer M. F. Lunshof (Almelo). De P. J. Adrianbeker werd uitge reikt aan de afdeling Amsterdam. De Drie Kruisjesbeker kwam voor een jaar in het bezit van de afdeling Zaan streek. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Zwart-wit-rood Temidden van vele rode vlaggen ,in deze dagen wordt in Oost-Europa de Russische revolutie herdacht, hing bo ven het stadion van Kovice het Neder landse dundoek. Tenminste, dat was de bedoeling. De vlag hing verkeerd. Blauw-wit-rood. Het blauw was overi gens meer zwart en zo deed dit geheel meer aan de vroegere Duitse vlag den ken. Daar staat tegenover, dat het Tsjechische militaire muziekkorps het Wilhelmus werkelijk ontroerend zuiver speelde. Teleurstelling voor Puskas op tribune Debuterende Belgische stopper Lejeune het grote struikelblok voor de Magyaren Emile Lejeune kreeg er een om helzing van manager Constant Vandenstock voor. Twee maal drie kwartier had de debuterende Bel gische stopperspil gisteren in het Heysel-stadion te Brussel niet alleen Florian Albert, de talentvolle Hongaarse aanvalsleider uitgescha keld, zelfs zag de jeugdige speler uit Luik nog kans zijn kanthalves te assisteren als dat nodig was. Vooral dank zU het goede spel van Lejeune zegevierde België in deze wed strijd tegen Hongaryë volgend jaar tegenstander van Nederland met 21. De debuterende Lejeune was de grote ontdekking in dit Belgische team dat zichzelf overtrof. Het fameuze Hongaarse binnentrio Gorocs-Albert-Tichy werd volkomen uitgeschakeld. Toch zou het onjuist zijn alle eer aan de jeugdige Belgische stopper van FC Luik te geven, want ook rechtsback Verbiest en de Belgische aanvallers hebben voortreffelijk gespeeld. Al tn de 10e minuut nam België de leiding. Nadat Lejeune een Hongaarse aanval had afgebroken, plaatste hij de bal gevaarlijk in de doelmond van de gasten. Slechts ten koste van een hoek schop kon de verdediging van de Ma- gyaren redding brengen. Uit de corner I van Jurion tikte middenvoor Van Himst de bal beheerst langs doelman Grosics (1—0). Een kwartier later werd het zelfs 20. Rechtshalf Hanon retourneerde een door doelman Grosics weggestompte bal on middellijk. Voordat de Hongaarse goalie zich had kunnen herstellen was hij al geslagen (20). Het Hongaarse tegendoelpunt scoorde linksbinnen Tichy. Van zeker 35 meter loste hij een schot op het Belgische doel. Doelman Nicolay werd door dit onverwachte schot volkomen verrast (2—1). Ook na de rust bleef de strijd vol komen open. Slechts een enkele maal kwam de Hongaarse voorhoede gevaar lijk dicht bij het Belgische doel. Zonder dat de Belgische zege werkelijk ernstig in gevaar kwam verstreek de tweede speelhelft. Zeer tot teleurstelling van Ferenc Pus kas overigens, de oud-aanvoerder van het Hongaarse „wunderteam", die als toeschouwer op de tribune zat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11