Leidse week voor internationale samenwerking gisteren besloten WREVEL IN NOORWEGEN OVER VRACHTVERVOER VAN DE V.S. Confiance in Alphen vlot te water Dr. Jaquet sprak in Burgerzaal over „Afrika en het Westen" Herenweg in Alphen werd autoweg Helft van het vervoer naar de Verenigde Staten op Amerikaanse schepenbepaalt Washington Westduitse huisvrouwen hebben belangstelling voor VW-aandelen ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Laatste maal „Aandacht voor Afrika" De Leidse week voor interna- tinnale samenwerking, die dit jaar als thema „Aandacht voor Afrika" had meegekregen is gisteravond in de Burgerzaal van het Stadhuis besloten. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot leidde de chef van de directie ^Afrika en Midden-Oosten" van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. L. G. M. Jaquet, met een kort woord bij de speciaal door het gemeentebestuur voor deze bijeenkomst genodigden in. De toespraak van dr. Jaquet was ge titeld: „Afrika en het Westen". Aller eerst werd de veelsoortigheid en ver scheidenheid van de problematiek van het Afrikaanse continent aangesneden. In Noord-Afrika met een Islamitische bevolking van hoofdzakelijk Arabische herkomst, die met uitzondering van Ma rokko lang tot het Turkse rijk behoorde, treft men thans het probleem van de Franse colons aan. Ten zuiden van de Sahara leeft een negerbevolking, die veel primitiever is en in de laatste decennia verschillend is beïnvloed door de Engelse en Franse koloniale aanpak en cul tuur, terwijl zij deels uit christenen, deels uit animisten bestaat. Slechts een klein percentage is geislamiseerd. In Oost-Afrika met inbegrip van Rhodesia trekken vooral de blanke settlersproble- men de aandacht. Het aantal blanke kolonisten in Zuid-Afrika is in aantal (3:1) overvleugeld door de negers. Dit brengt het probleem van de apartheids politiek met zich mee, aangezien de Zuidafrikaanse regering geen geïnte greerde maatschappij van blank en zwart, maar een gescheiden ontwikke ling voorstaat. Koortsachtig Tot 1956 waren er in Afrika slechts 4 onafhankelijke staten, namelijk Abbes- sinië, Liberia. Egypte (sedert 1923) en de Unie van Zuid-Afrika. Daarna heeft een koortsachtige snelle ontwikkeling in de richting van de onafhankelijkheid plaats Luit. kol. Th. H. Wessels bevorderd tot kolonel Naar wij vernemen is de commandant van de Koksschool, luitenant-kolonel Th. H. Wessels met ingang van 31 ok tober a.s. bevorderd tot kolonel. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" Er blijkt een nog steeds toenemende belangstelling te bestaan voor de bijeen komsten van de Kynologenver. „Rijn land". De waarn. voorzitter, de heer Alofs, kon gisteravond een stampvolle bovenzaal van „Zomerzorg" begroeten, welke vervolgens met aandacht luister de naar de boeiende voordracht van dr. J. J. van Iersel, docent in een experi mentele dierkunde aan de Leidse Uni versiteit, aan de gedragingen van die ren. Aan de hand van prachtige dia's vertelde de heer Van Iersel tal van in teressante bijzonderheden over gedra gingen van dieren in gevaarsituaties e.a. De heer Alofs vertolkte aan het einde van de avond aller dank. Geveilde percelen Ten overstaan van F. K. Lagerweü, waarnemer van het vacante kantoor van notaris A. H. Doyer te Leiden. Woon huis met erf en tuin Wasstraat 47 in bod: f. 18.000 koper: H. van Duuren te Leiden, q.q. voor f. 20.000. Woonhuis Haarlemmerweg 23 in bod f. 5.600 is uit de hand verkocht. SKELTERCLUB „WEST" Nadat op 31 augustus j.l. de oprich ting van „Skelterclub-West" een feit was geworden, heeft het voorlopige be stuur onder voorzitterschap van de heer P. Brandt van meet af aan een zeer gro te activiteit ontplooid, met het prijzens waardige gevolg, dat de jongste skelter club van ons land thans reeds meer dan 40 leden telt en binnenkort al over en kele skelters voor trainingsdoeleinden kan beschikken. Teneinde in Leiden en omstreken aan de skeltersport in het algemeen en aan de „Skelterclub-West" in het bijzonder aandacht te schenken, zal in het kader van een grote propaganda-actie o.m. op dinsdag 1 november in de bovenzaal van café-restaurant „De Harmonie", Bree- straat 16, een propaganda-avond worden gehouden. Naast onderlinge kennisma king van de leden en een causerie over de skeltersport, zal op deze avond te vens het definitieve bestuur worden ge kozen. gehad. Zo zijn resp. onafhankelijk ge worden; Libië, Marokko, Tunis, Soedan, Ghana. In 1958 werd Guinee onafhanke lijk. Dit jaar is of wordt onafhankelijk heid verleend aan Kameroen, Togoland, Somali, Belgisch Kongo, Nigeria (het grootste Afrikaanse land met 35 miljoen inwoners) en alle leden van de Franse Communauté. Voorts zijn er in Londen besprekingen gehouden over de staat kundige toekomst van Kenia en de federatie van Rhodesia en Njassaland. Sierra Leone is voor 1961 onafhankelijk heid toegezegd. Tanganjika, dat reeds vergaande autonomie heeft, vraagt onaf hankelijkheid in juli 1961. Betekenis De strategische betekenis van Afrika voor Europa is groot. Immers het zwarte werelddeel vormt de Europese zuidflank. Afrika is als afzetgebied en grondstof- fenleverancier, voor scheepvaart bankwezen en als terrein waar grote werken worden uitgevoerd zowel voor West-Europa in het algemeen als voor Nederland in het bijzonder van uitzon derlijk belang. Het handelsverkeer tus- ten West-Europa en Afrika in beide richtingen bedraagt ongeveer f. 15 mil jard. De Nederlandse export naar Afrika beloopt een bedrag van f. 725 miljoen terwijl de import f. 775 miljoen per jaar j bedraagt. Dr. Jaquet stipte daarna het probleem van de associatie van Afri- i kaanse landen met de EEG. dat zowel economische als politieke aspecten heeft, aan. Op politiek terrein is Afrika van betekenis in de tegenstellingen tussen communstische en de niet-communis- tische wereld. De voortschrijdende bete kenis van de nieuwe Afrikaanse landen op internationaal terrein, bijvoorbeeld door het lidmaatschap van de Verenigde Naties en de verschillende problemen zoals Algerije, de kolonisatie in het alge meen, Kongo en Zuid-Afrika grijpen diep in de Europese verhoudingen en de we reldpolitiek in. Infiltratie Zolang de strijd om politieke strategi sche en ideologische wereldhegemonie voortduurt, heeft, het communistische blok er belang bij om allereerst de Wes terse posities op politiek, strategisch en economisch gebied te elimineren en waar mogelijk vervolgens eigen posities in te nemen. „De koude oorlog verplaatst zich naar Afrika'. Leninns slogan: De weg naar Parijs leidt over Shanghai en New Delhi, zou kunnen worden omgezet in: „De weg naar Washington leidt over Accra en Conakry', aldus dr. Jaquet. De spreker ging in op de communistische tactiek en methodes voor het bereiken van dit doel. Ook schetste hij de rol van China en de houding van de communis tische land ent enaanzien van de V.N.- bemoeienis met Kongo. Als huidige grote problemen in Afrika kan men beschouwen: Algerije waar men voor de keus staat integratie (ultra's), associatie (De Gaulle) en onafhankelijk heid (FLN), de kolonisatie en de ontwik kelingen in het Britse Gemenebest en de Franse Communauté; Zuid-Afrika, Rho desia en Kenia en tenslotte het Pan- Afrikanisme en de Afrikaanse samen werking met behoud van nationale iden titeit. Dr. Jaquet besloot zijn toespraak met wat dieper in te gaan op de snelle ont wikkelingen in Afrika ten zuiden van de Sahara tegen de achtergronden van de instelling en mentaliteit van de bevol king. Het Leids Kamerkoor onder leiding van Willem Mizée voerde enkele gedeel ten uit de Mis in C dur van Ludwig van Beethoven uit. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Johanna, dr. van J. J. Kaptein en H. J. van Roode; Hendrlkus Nicolaas Bernardus, zn. van H. G. Werkhoven en J. M. Elverding; Franclscus Johannes Ma ria, zn. van H. A. Stuurman en M. J. Veldhoven; Willem, zn. van W. F. Kupe- rus en M. Wagner; Margo, dr. van M. v. Ofwegen en M. Ligtvoet; Gerrit, zn. van G. Burggraaf en M. Lagerweij; Yvonne, dr. van K. C. de Bolster en C. op den Dreest; Pieter, zn. van T. den Ouden en j G. van Wierlngen. ONDERTROUWD J. W. Marks en W. C. de Roo; P. W. Tiele en W. C. I. NtJeboer; V. G. M. Gioia 1 en A. M. de Goede; C. D. Lucas en E. I. C. Fennema; J. L. Kaptijn en M. A. van I Santen; C. W. Delforterie en M. Danlëls; A. M. Winkelmolen en A. M. J. Geerdink; A. Molendijk en E. F. Dijk; H. A. Pooijer I en C. M. C. Wijnands; M. de Boer en M. Sjardjjn; B. L. M. van Cleef en H. M. H. Otgaar; J. B. Brugman en M. Zegeling; J. Eikerbout en A. H. Enseling; C. J. van Amsterdam en S. Hamerling; T. H. van den Nieuwendljk en J. M. E. Distelvelt; I1 V Grasman en J. A. van der Meer. OVERLEDEN A. Wendt. 75 jaar. man; A. Rietvink. 61 Jaar. man; E van der Pool. 71 Jaar, echtgen. van C. J. de Jeu; J. van Veen, j 54 jaar, echtgen. van L. Roggeveen; J. W. Neuteboom, 78 Jaar, echtgen. van H. Moenen. Algerijnse verzetslieden in Parijs actief Algerijnse verzetslieden hebben gister avond in Parijs twee inspecteurs van politie neergeschoten. Een bleek by aan komst in het ziekenhuis te zyn over leden, de ander is licht gewond. De daders wisten te ontkomen. Uit een Amerikaans munitiedepot in Miesau, nabij Kaiserslautern, zijn 400 handgranaten verdwenen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat zij in handen van Algerijnse verzetsstrij ders zijn gekomen en voor aanslagen in Frankrijk worden gebruikt. Een ge mengd Duits-Amerikaanse commissie van de criminele politie heeft de zaak in onderzoek. Secretaris van Ned- Japanse Vereniging bedankt voor de eer De heer F. Th. Roeters van Lennep, secretaris van de Vereniging Nederland- Japan, heeft gisteren aan het bestuur van deze vereniging een telegram ge zonden van de volgende inhoud: „Gezien het verdere opvoeren van de Japanse film ,31anke huid en gele commandant", en de uitlatingen hier over gedaan, stel ik mijn mandaat als secretaris van de Nederlands-Japanse Vereniging ter beschikking. Ik zie onder deze omstandigheden geen aanleiding langer actief mee te werken aan de Nederlands-Japanse culturele betrekkin gen". Opleiding Bantoeleiders De eerste „jongilizue" is te Tslol, in het Bantoe-gebied Transkei, geopend. Deze „jongilizue" is een opleidingscen trum voor toekomstige Bantoeleiders en is de voorloper van dergelijke centra in Transvaal en Natal, onderscheiden lijk voor de Noord-Sothos en de Zoe loes, die door het departement van Ban- toeonderwjjs worden gebouwd. De cur sus die onder meer de vakken: recht- studie, administratie, economie, land bouw, boekhouden en typen omvat, is niet direct gericht op het creëren van nieuwe stamhoofden maar eerder van raadsmannen en administrateurs in de Bantoe-landen. Het internaat bij Tsolo huisvest mo menteel 60 studenten tussen 14 en 27 jaar. De directeur is een blanke, maar alle lectoren en andere leerkrachten zijn Bantoes. Tsolo heeft ongeveer 300.000 gulden gekost en is gebouwd door Ban toe-vaklui en gedeeltelijk gefinancierd door Bantoes. Sinds gistermiddag drie uur is de Herenweg, die van Alphen aan den Rijn Leimuiden voert officieel autoweg geworden. De adjunct-directeur van de Provinciale Waterstaat, hoofd-ingenieur D. Mathlenen verklaarde deze 12 kilometer lange weg gistermiddag tot autoweg door het bord (zie foto) te onthullen. HU zei: „ik hoop, dat dit bord niet de oorzaak zal zyn van veel ongelukken, omdat vele automobilisten denken, dat een autoweg ook een autosnelweg is. Dat is beslist fout". Het bord staat bU de T.-kruising Oranje NassausingelWillem de Zwijgerlaan in Alphen. De kruisingen zijn allen buitengewoon goed beveiligd en uitstekend verlicht. Eerder op de middag was de weg door de aannemers, Gebroeders Schouls aan de provincie opgeleverd, waarbij over en weer enkele waarderende woorden wer den gesproken. Van de zijde der provin cie werd de grootste tevredenheid uitge sproken over het werk. Langzaam ver keer mag van deze weg dus voortaan geen gebruik meer maken. Ook mogen geen voetgangers zich meer op deze weg bevinden en mag er niet op worden ge keerd. Keren moet gebeuren op de krui singen. De parallelweg langs de autoweg is geen voorrangsweg ten opzichte van de kruisingen. Groeiend aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland Het aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland, dat in het Westen de vrij heid zoekt, neemt gestadig toe. Eind september 1960 waren reeds 147.000 gevluchte Oostduitsers in West- Duitsland aangekomen, tegen 144.000 in het gehele jaar 1959. De uitgewekenen noemen 1960 een „zwart jaar voor onze hoop". Als redenen voor de toenemende stroom van vluchtelingen uit Oost- naar West-Duitsland worden genoemd: de li quidering door de Oostduitse communis ten van de boerenstand, het mislukken der topconferentie te Parijs. Kroesjtsjefs onverzoenlijke houding in de Algemene Vergadering der V.N.de belemmerin gen, die de Oostduitse autoriteiten het verkeer met West-Berlijn in de weg leggen en de Westduitse reactie hierop, die bestond uit het opzeggen van het handelsverdrag met Oost-Duitsland. De sterkste overweging voor het on dernemen van de vlucht naar het Wes ten is echter de angst der Oostduitsers, dat het hun op een kwade dag wellicht helemaal onmogelijk zal worden ge maakt West-Berlijn. de grote vluchtha- ven voor de uitgewekenen, te bereiken. Ook in Denemarken heerst ontstemming (Van onze Scandinavische correspondent) De voorzitter van het Noorse Redersverbond, de heer Jörgen Jahre, heeft zich dezer dagen op een scheepvaartcongres te Oslo, nogal vinnig uitgelaten over het feit, dat de Ver. Staten 50 pet (of meer) van het vrachtvervoer per schip van en naar Amerika op Amerikaanse schepen wensen te doen geschieden. Als er één natie door zulke pro tectionistische maatregelen getrof fen zou worden, dan is het name lijk wel de Noorse, daar zij vrijwel uitsluitend optreedt als vervoerder van goederen uit en naar andere landen dan Noorwegen. Indien meer landen het Amerikaanse voorbeeld zouden volgen, zou de Noorse vloot spoedig geen emplooi meer hebben. En dat zou een nationale ramp betekenen, zo zei hij. Voorlopig is het echter zo ver nog niet: integendeel, het jaar 1960 zal met een deviezenwinst uit de vrachtvaart van ongeveer 1.500 miljoen gulden het op één na beste jaar uit de Noorse scheep vaarthistorie worden, als de tekenen niet zeer bedriegen. Maar een goed zeeman let op de zwarte vlekjes aan de horizon. En dié" zijn er genoeg. Er komen immers steeds meer concerns, die zozeer uit groeien, dat zjj hun eigen vervoersap- paraat kunnen bekostigen met het ge volg dat de Noorse èn de Nederlandse transportdiensten op de oceaan steeds minder te doen krijgen. De concurrentie van de schepen, die varen onder de vlaggen van Panama, Honduras en Liberia, blijft daarnaast de Noorse reders zwaar op de maag liggen. Deze enorme vloot vaart onder minder vaste arbeidersvoorwaarden en behoeft zich weinig of niets aan te trekken van overheidsvoorschriften t.a.v. de minimale bezetting van de schepen! In tijden van conjuctuurdaling wil dit zeggen, dat men onder minder goede arbeidsvoor waarden vaart. Nu is deze vloot welis waar in de laatste tijd veel schepen aan de sloper kwijtgeraakt en er zijn schepen van deze groep onder de Griekse vlag gaan varen (Onassis en de zijnen kunnen daar naar believen mee chan geren), maar daartegenover staat, dat er zeer moderne, nieuwe schepen aan deze internationale privévloot zyn toe gevoegd, ^vaardoor zij tot de modernste ter wereld behoort. Voor personeel, dat in de scheepvaart schaars is, is dat ook een factor van betekenis. De heer Jahre liet teven niet na op te merken, dat het uitschakelen van de vrije concurrentie door het Amerikaanse streven de neiging heeft het vervoer duurder te maken, hetgeen uiteindelijk door de consumenten moet worden ge dragen. Het valt o.i. te betreuren, dat de Ver. Staten de inzichten van de kleine lan den van Noord- en West-Europa in dit opzicht niet delen. Dit leidt tot wrevel, die onlangs in de Deense pers tot uiting kwam in het dreigement, dat als de discriminatie van de SAS door de Ver. Staten niet ongedaan gemaakt zou wor den, Denemarken niet moest aarzelen, de Ver. Staten de verdere toegang tot Groenland (Deens bezit) te ontzeggen. Daar zijn immers belangrijke militaire bases, die deel uitmaken van het NAVO- verdedigingssysteem. Een maatregel als men in Denemarken bedoelde, zou de gehele NAVO-samenwerking echter in gevaar brengen! Gisteren was het 73 jaar geleden dat het echtpaar Stelling-Hof stra uit Oosterwolde in Friesland in het huwelijk werd verbonden. De 94- jarige heer Stelling maakt nog ge regeld fietstochtjes, terwijl zijn drie jaar jongere eega het huishouden verzorgt. f 2000.op de vloermat Vond de Haagse hervormde ds. Chr. J. Gall, enige tijd geleden een groot geld bedrag in zijn brievenbus, nu heeft de bekende Haagse predikant voor het Open-Deur-Werk (stadskerkewerk) ds. Luchtigheid tweeduizend gulden in zijn woning aangetroffen. Het geld lag op zijn vloermat Stichten van vglo-scholen wordt niet gemakkelijker In antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer J. H. M. Derksen (KVP) heeft staatssecretaris Stubenrouch medegedeeld, dat het zijns inziens niet noodzakelijk is om het stichten van schoeien voor voortgezet lager onderwijs te vergemakkelijken. Er zijn geen aanwijzingen, dat leerlingen van de lagere scholen met een zesjarige cursus geen verder onderwijs meer kun nen volgen, omdat daartoe geen gele genheid bestaat. Voor 1 januari 1960 hebben de ge meente- en schoolbesturen voor 820 scholen een verzoek ingediend tot hand having van een zevende en achtste leerjaar. In 189 gevallen is toestemming hiertoe gegeven. In 63 gevallen zijn ge meente- en schoolbesturen tegen een af wijzende beslissing in beroep gekomen. Een gedeelte van deze beroepen is nog aanhangig. Vijfmaal werd alsnog toe stemming gegeven voor het handhaven van een zevende en achtste leerjaar. Vreemde arbeiders Steeds meer buitenlandse arbeiders stromen de laatste maanden de Bonds republiek, land van melk en honing, in elk geval van relatief hoge lonen en gro te welvaart, binnen. Het zijn er thans reeds bijna 280.000, van wie 121.000 Ita lianen, 33.000 Nederlanders, 32.000 Oos tenrijkers, 13.000 Grieken, 9.000 Span jaarden, 9.000 Joegoslaven, 9.000 Fran sen, 5.000 Zwitsers, 3.000 Engelsen en dan nog ca. 42.000 van andere nationali teit. Op duizend arbeiders komen thans in West-Duitsland 14 niet-Duitsers voor, van wie de mees ten in de bouwnijverheid werken. Toch is de emissiekoers nog niet hekend Op de scheepswerf ..De Vooruit- .met goed gevolg te water gelaten, gang van D. en Joh. Boot N.V. te De afmetingen van het schip zijn: Alphen aan den Rijn werd gisteren lengte 55 meter, breedte 7.10 meter de motorvrachtboot uConfiance' I en holte 2.40 meter. In het schip zal een motor met een vermogen van 330 p.k. worden geplaatst, die bij ..De Industrie'' te Alphen zal worden gebouwd (Foto Leld6Ch Dagblad) Fabriekspersoneel krijgt volle pond (Van onze correspondent in Bonn) Een op de vjjf adspirant-kopers van de volksaandelen van de Volkswagenfa briek, zo is uit de eerste aanmeldingen voor deze aandelen gebleken, is een vrouw! Dit hebben de Westduitse spaar banken meegedeeld, die dezer dagen de eerste baians hebben opgemaakt van de gegadigden voor deze aandelen. Ook is opgevallen dat zeer veel jonge ren in het bezit van deze volksaande'en willen komen. Dit alles is des te opvallender omdat nog altijd de uitgiftekoers van de Volks wagen-volksaandelen niet vast staat. Deze zal eerst half november worden bekendgemaakt en waarschijnlijk bij de 350 liggen. De verkoop van de volksaan delen zal in 2 etappes geschieden: in de eerste fase, welke van 16 januari tot 16 maart zal duren, zullen alleen vrijgezel len met een jaarinkomen tot 8.000 mark en gehuwden met een gezinsinkomen tot 16.000 mark de aandelen kunnen kopen. Daarbij kunnen deze gegadigden, al naar de hoogte van hun inkomen en de grootte van hun gezin, in aanmerking komen voor een bonus tussen 10 en 25 percent van de aandelenprijs bij de aan koop der aandelen. Na 16 maart zullen ook degenen met hogere inkomens de volksaandelen kunnen kopen, maar zij krijgen geen enkele bonus. Reeds hebben zich bij de banken ver- scheidenen uit deze rijkere bevolkings groep aangemeld, hoewel zij dus nog tenmiste vier maanden geduld moeten oefenen. Verloting De volksaandelen zal men ook op af betaling kunnen kopen, men zal daar toe In elk geval de nominale waarde van 100 mark in mei 1961 moeten hebben voldaan. De rest kan dan tot en met oktober 1961 worden afbetaald. Men Is van plan by deze afbetaling een lage rente te vragen: de volksaandelen blij ven tot de laatste afbetalingssom als onderpand by de banken liggen. Men verwacht dat in totaal twee mil joen Westduitsers, met een inkomen on der resp. 8000 en 16000 mark per jaar, volksaandelen zullen gaan kopen. In het bijzonder omdat men ook via de spaar- premiewet voor de aandelen kan sparen zij het dat men dan verplicht is de volksaandelen vijf jaar lang in zijn be zit te houden en dus niet binnen die termijn te verkopen. Dit zal er op neer komen dat de 3.5 miljoen volksaandelen verloot zullen moeten worden en dat voorts een deel zal moeten worden ach tergehouden voor de rijkere bevolkings lagen. Theoretisch kan men straks maximaal 5 aandelen kopen: het zal er wel op uitdraaien, dat men per intekenaar eerst 1 aandeel en later nog 1 aandeeltje krijgt. Alleen het personeel van de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg en Hannover krijgt het volle pond: direct 10 aandelen per man, indien gewenst!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5